Nixon: meer troepen terug Commentaren NS goedkoper op kleine afstand Massaslachting My Lai staat op zichzelf Iedere schuldige zal worden gestraft osselappenala provencale Het Kwartet HIT WÜR Lichte vorst Johan Cruyff niet tegen Napoli electra WINTER- LENTE Griekse DC-6 stort lieer: 90 doden ^eer sta'iingen Regering achter plan sluiting spoorlijnen Vijf hippies in staat van beschuldiging Korte staking Shell/Pernis op Curasao Extra woningen voor het westen Nieuwe Leidse Courant ^insdag 9 december 1969 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 „Stantvasticb is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Wanneer men moedige mensen ergens toe wil overhalen, moet men de zaak gevaarlijker voorstellen. NIETZSCHE ,Ik Iieh Betty een kwartje betaald om voor mij in bad te gaan." DE BILT Overwegend droog weer met opklaringen, maar plaatselijk ook mist of laaghan gende bewolking. In de nacht en ochtend temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Morgen ongeveer dezelfde middagtempe- raturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuid- DE BILT In de afgelopen nacht kwam boven Zuid-Scari- dinavië en Polen een verbinding tot stand tussen een gebied van hoge luchtdruk boven de oceaan ten zuidwesten van Ierland en een ander hogedruksysteem bo ven Rusland. Tegelijkertijd vulde een depressie op, die over Denemarken naar Noord-Duits- land trok, terwijl ook een bij de depressie behorend front in activiteit afnam. In ons land daalde tijdens opklaringen in de nacht de temperatuur plaatselijk tot zeven graden onder nul. Vooruitzichten voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Max. temp.! van ongeveer normaal tot 4 graden boven nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Barometerstand: heden 10 uur 77 cm (1027 millibar), stijgend. ZOD en maan 10 december zon op 8.37, onder 16.29; maan op 10.29, onder 16.58; 16 december EK Zaken doen DEN HAAG Johann Cruyff zal morgenavond niet kunnen meespelen in dc wedstrijd van Ajax tegen Na- poli voor de derde ronde van het tornooi om de jaarbeursstedenbeker. Ajax heeft vanmorgen van de UEFA bericht ontvangen dat Cruyff voor één wedstrijd is geschorst. De Ajacied werd 26 november door de Bulgaarse scheidsrechter Chomakov in de strijd tegen Ruch Chorzov van het veld gestuurd, omdat hij zou heb ben nagetrapt. WASHINGTON De oorlog in Vietnam zal worden be ëindigd, ongeacht wat aan de on derhandelingstafel in Parijs ge beurt. Binnen twee tot drie we ken zullen nieuwe besluiten worden bekendgemaakt in het kader van het terugtrekkings program. Dit heeft president Nixon gis teravond op een persconferentie in Washington gezegd. De omvang van de troepenterug trekking is afhankelijk van de ge beurtenissen tussen nu en het tijdstip van mijn bekendmaking, aldus Nixon. „Er komt een troepen vermindering, met vervanging door Zuidvietname- zen, later deze maand". Sprekende over de beweerde mas samoorden in My Lai zei de Ameri kaanse president te geloven dat hier sprake is van een op zichzelf staand incident. Praktisch alle riaar Vietnam gezonden Amerikanen hadden het Vietnamese volk geholpen. Wat in My Lai is gebeurd mag de reputatie van edelmoedigheid en fatsoen van de grote meerderheid der Ameri kaanse strijdkrachten niet besmeu ren. Schuldige straffen Dat is volgens Nixon een reden waarom hij het incident in My Lai in het volle "daglicht zal stellen en erop zal toezien dat iedere schuldige wordt gestraft. De regering doet al het mogelijke om de zaak te onderzoeken. „Tot dusver toont het onderzoek aan dat er sprake is van een op zichzelf staande gebeurtenis", aldus de presi dent. Hij was van mening, dat de VS nimmer het afslachten van burgers kunnen toepassen als middel om de doelstellingen in Vietnam te verwe zenlijken. De instelling van een niet-militaire commissie van onderzoek voor de be weerde massamoorden achtte hij op dit moment niet'nuttig. Hij was ech ter bereid in een later stadium de vorming van zo'n commissie in over weging te nemen. Geen censuur Nixon nam vervolgens zijn vice-president, Spiro Agnew, in 'bescherming tegen de beschuldigin gen dat hij voorstander van censuur zou zijn. Agnew was volgens hem waardig en moedig geweest in zijn kritiek op de nieuwsprogramma's van de Amerikaanse televisie. De president sprak tegen dat Ag new censuur zou wensen. Zelfs zou hij geen „troep intellectuele sterie- len" wjllen, die het nieuws schrijven en commentariëren. De televisie en andere nieuwsmedia moeten er ech ter voor oppassen feiten en meningen niet door elkaar te halen. De verkla ringen van Agnew betitelde Nixon als „nuttig". J^USLAND wil zaken doen mei West-Duitsland. nu daar een socialistische kanselier aan het be wind is en toenaderingspogingen meer kans van slagen lijken te hebben. Er zijn allerlei redenen, die Moskou er toe gebracht kunnen hebben, met de Westduitsers aan de conferentie tafel te gaan zitten. Voorbeeld: het conflict met. China. Aangenomen wordt, dat de groeiende tegenstellingen tussen Moskou on Peking de kansen op een Europese veiligheidsconferentie hebben verbe terd, ook wat de uitkomst betreft. Zonder (een voorlopige) regeling van het Duitse probleem kunnen derge lijke besprekingen echter niet worden gehouden. Bonn weigert nl. de DDR als „buitenland" te erkennen. Het heeft er veel van weg, dat Mos kou bereid is, met de bezwaren van de Westduitse regering rekening te houden en niet op volledige erken ning zal aandringen. Tot ongenoegen van de DDR, die sterke voorkeur had voor collectieve onderhandelingen van de landen van het Warschaupact met West-Duita- land. Ulbricht kreeg zijn zin niet. Overigens wil dit niet zeggen, dat bilaterale besprekingen minder moei lijkheden zullen opleveren. Want Moskou blijft voor Oost-Europa de dienst uitmaken. Dc gebeurtenissen van vorig jaar in Tsjechoslowakije hebben dat geleerd. Als er in Europa van ontspanning sprake is, zal dat slechts binnen be paalde grenzen zijn. Die wetenschap behoeft Bonn en later ook de anderen er niet van te weer houden, genoegen te nemen met een begin van ontspanning, dat niet zon der gevolgen kan blijven. Nixon In Soweto, een voorstad van Johannesburg, stortte een voet gangersbrug op wachtende foren zen. Drie mensen kwamen om het leven. Honderden anderen werden gewond. Op de foto is duidelijk de in elkaar gezakte brug ie zien. DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER Een moedereend met twaalf jongen is uit de Amstel gevist en naar Artis gebracht. Het heet een grote bijzonderheid dat er in dit jaargetijde nog jongen worden geboren. Overval op kantoren „Zwarte Panters" LOS ANGELES De politie heeft gisteren het hoofdkwartier van de „Zwarte Panters" belegerd en gedu rende meer dan vier uur traan gasgranaten in het gebouw gevuurd. Vier politiemannen werden gewond, toen de Zwarte Panters terugschoten met automatische wapenen en zelfge maakte granaten. Drie negers werden gewond. De elf Zwarte Panters gaven zich ten slotte over. Vijf mannen en drie vrouwen werden gearresteerd. De overval had tot doel arrestatiebevelen over te brengen wegens het zonder vergunning bezitten van wapenen. PRESIDENT NIXON heeft nog eens bevestigd, dat hij alleen streeft naar vietnamiscring van de oorlog en dat vietnamisering van de vrede bui ten zijn gezichtskring ligt. De oorlog in Zuid-Vietnam zal wor den beëindigd, ongeacht wat aan da onderhandelingstafel te Parijs ge beurt, door vervanging van Ameri kanen door Zuidvietnamezen. Pas over twee a drie weken zal de president laten weten, óf en hoeveel troepen worden teruggetrokken. Alles hangt af van wat in die tijd nog ge beurt. Nixon heeft niets gezegd over de mo gelijkheid van een langdurig bestand tussen de Kerstdagen en Tet, de vie ring van het Vietnamese nieuwjaars feest, zoals jaren eerder gebeurde. Wat niet is kan nog komen. De presi dent stelt het geduld van de Ameri kanen echter wel zwaar op de proef, temeer waar hij de vredeskansen bij zonder gering acht. UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen zullen de tarieven voor enkele reizen, retours en trajectabon nementen met ingang van 16 decem ber verhogen met gemiddeld drie procent. Daar staat tegenover, dat een kaartje voor een zeer korte afstand (tot en met zeven kilometer) relatief aanzienlijk goedkoper wordt. DEN HAAG De regering over weegt de NS toe te staan de spoorlij nen Sneek Stavoren, Almelo Mariënberg. Santpoort IJ muiden, Kerkrade Simpelveld, Tiel Eist, en Zutphen Winterswijk voor pas sagiersvervoer te sluiten. Dit heeft staatssecretaris Keyzer van verkeer en waterstaat meege deeld in antwoord op vragen van het socialistische kamerlid Posthumus. Alvorens een definitief besluit te ne men zal overleg worden gepleegd met de betrokken gedeputeerde staten en de tweede kamercommissie voor ver keer en waterstaat. LOS ANGELES Viif leden van een hippie-commune zijn gisteren door een gVand jury in Los Angeles in staat van beschuldiging gesteld in verband met de in augustus ge pleegde moorden op de actrice Sharon Tate en vier anderen. Onder het vijftal bevindt zich de leider van de commune, Charles Manson (35). Alle vijf, onder wie drie vrouwen van 21 jaar of jonger, werden schul dig geacht aan het vermoorden van Sharon Tate en vier anderen op 9 augustus en aan de moord op de supermarkteigenaar Labianca en zijn vrouw. Een zesde lid van de com mune werd alleen dit laatste ten laste gelegd. Tot de prijsverlaging op de zeer korte afstanden is besloten om de NS-tarieven in overeenstemming te brengen met die van het openbaar stedelijk vervoer. Zo zal een enkele reis tweede klasse over een afstand van minder dan acht kilometer na 16 december 60 inplaats van 80 cent kosten. De reële prijsstijgingen voor enkele reizen, retours en trajectabonnemen ten variëren van nul tot ongeveer acht procent. De algemene maanda bonnementen worden voor de tweede klasse van 110 op 115 gebracht en voor de eerste klassen van 165 op 170. De overige abonnementen, zoals de dagkaarten, de twee-plus-kaarten, de 65-plus kaarten en de toeristische drie- en achtdaagse abonnementen worden niet in prijs verhoogd. ROTTERDAM Bij de raffinade rij en de chemische fabriek van Shell Nederland NV in Pernis legden maandag enkele honderden mensen het werk neer. In de loop van de middag girlgen allen weer aan het werk. Verschil in functie-classificatie en daarvoor in het loonsysteem tussen Shell en omliggende bedrijven was de reden van de onrust. Aan de moeilijkheden kwam een eind, toen de directie na overleg met de ondernemingsraad toezegde, dat in de toekomst de loonstructuur meer aan de ontwikkelingen zal wor den aangepast en dat de onder de cao vallende functies aan een nader onderzoek zullen worden onderwor pen, voor zover dit nog niet is ge schied. De directie verwachtte, dat een groot aantal functies een herclassifi catie te wachten staat, die met terug werkende kracht tot 1 januari 1970 zal worden toegepast. ATHENE Een toestel van de Griekse luchtvaartmaatschappij Olympic Airways is gisteren tegen een heuvel bij Athene opgebotst en brandend van de helling af gerold. Alle negentig inzittenden zijn omge komen. Het is de ergste ramp in de geschiedenis van de Griekse lucht vaart. Het vliegtuig, een DC-6, kwam bij Athene in een zware onweersbui te recht. Nabij het dorp Karate raakte het een 658 meter hoge heuvel. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt door het feit, dat de inhoud van het toestel over een groot gebied verspreid ligt en wordt gehinderd door hevige regeval. De meeste inzittenden waren personeelsleden van de Griekse mari ne. Het is nog niet bekend of er buitenlanders aan boord zijn. NEW YORK De commissie vour juridische kwesties van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft gisteren de Volkerenorgani saties aangeraden overwegingen in zake een wijziging in het statuut van het Internationale Gerechtshof, met het doel de zetel van het Hof (Den Haag) te verplaatsen, tot eind 1970 uit te stellen. WILLEMSTAD De golf wilde stakingen op Curacao, waaraan gis teren een eind scheen te zijn ge komen, heeft zich in de loop van de dag uitgebreid. Gestaakt wordt onder meer bij de Curacaosche Dok maatschappij. Alle grote supermark ten gingen gisteren ook dicht. DEN HAAG Minister Schut heeft extra woningwetwoningen bo ven de contingenten- 1969 toegewe zen en wel aan: Noord-Holland 300. Utrecht 100, Zuid-Holland 225 en Rijnmond 250. Onder de totale aantal zijn er 600 begrepen, die aan het totaal van 45.000 volgens het Woningbouwpro gramma 1969 konden worden toege voegd. De overige 275 komen uit de centrale reserve. De toewijzing is gebonden aan de voorwaarde, dat de machtigingen tot gunning voor de bouw nog dit jaar verleend kunnen worden. lekker eten tips Snel braden en daarna stoven met laurier, kruidnagel en zilveruitjes. Deze laatste in de Ju9 laten meekoken. Doe er ook een scheutje rode wijn In. 2 2/2 uur stoven. een goed stuk vlees hoort erbij

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1