Meer druk op 't kabinet door de motioïtis Gedode Arabier toch gewapend Halve dagsluiting winkels verplicht Russische topfunctionaris in mei naar West-Duitsland NIEUWE POLITIEKE KOERS KREMLIN ^i Jr p Dat .Marl' niet Zatopek ontslagen uit Tsjeclioslowaaks leger krant van FORMAAT Nieuw materiaal voor schoenen alles goed eni wel Gedeeltelijk succes voor Nederlands plan Beaten was weer in de Kamer Sij brands won Johnny Höglin vóór Ard Schenk en Kees Verkerk Advies aan regering: Militairen in Duitsland omgekomen "7 ZATERDAG 6 DECEMBER 1969 (Van onze moderedactrice) HUIZEN Balamundi Nederland N.V. heeft een nieuw materiaal voor 6choenen ontwikkeld. Het is een po- romere, een peau de pêche-achtige stof, die voor de schacht gebruikt kan worden. Het poromere heeft de han- 1 delsnaam Balan gekregen en werd door de schoenenindustrie reeds in proefmodellen verwerkt. Een Vier- daagse-loper probeerde een paar vah -deze schoenen met succes uit. Balan ademt evenals echt leer, waardoor de voet dus droog blijft. Het is echter ook waterdicht; regen of sneeuw geven geen vlekken. Mocht er door iets anders wel een vlek op komen, dan kan die met een gewoon afwasmiddel verwijderd worden; olievlekken kunnen met wasbenzine behandeld worden. In de loop van 1970 zullen de eerste schoe nen van het nieuwe materiaal waarschijnlijk op de markt komen. Ondanks de geruchten die in Parijs de ronde deden, dat hij sou zijn overleden, betvees de chansonnier Maurice Chevalier (rechts) gisteren dat hij nog een goede gezondheid geniet, door samen met zijn pianist Fred Freed (links) in een Parijse rotisserie de lunch te gebruiken. MOSKOU Alexander Sjelepin, lid van het Russische politburo, zal wellicht in mei volgend jaar een bezoek brengen aan West-Duitsland. Dit hebben gisteren Westduitse zegslieden in Moskou gezegd. Het is de eerste 'keer sinds 1958 dat een hoge Rus sische partijfunctionaris een be zoek brengt aan de Bonds- Onwaarachtig Het lijkt verblijdend, dat vak bondsleiders en vele kamerleden zo bewogen zijn met de werknemers, dat zij alles op alles zetten om de huur verhoging (een kostprijsvraagstuk) uitgesteld te krijgen. Echter als men dan verneemt, dat juist deze voorstan der.? (bondsbestuurders, kamerleden etc.) zelf veelal in een goedkope wo ning wonen, zit er een addertje onder het gras, komt de zaak in een ander licht te staan. De jonge generatie, de laagstbezol- Üigden, zitten juist in de dure wonin gen, die niet vallen onder de huurver hoging. De hoogbezoldigden leven voor een deel ten koste van de huisei genaren, die met verlies hun huis ge dwongen worden te verhuren. Dit is nu de democratie in Neder land. In het verleden zij de huurcom- pensaties veelal weer ten voordele van de hoogstbezoldigden gekomen. Velen fronen gedeeltelijk of geheel nu nog gratis in hun woning als gevolg van de gecumuleerde huurcompensaties, die ingecalculeerd zijn in hun salaris. En elke loonsverhoging is weer een bijdrage aan.de huur. Zo zijn ook de vele loonsverhogin gen ten goede gekomen aan de hoog- iesp. hoogstbezoldigden door de pro centuele loonsverhogingen bedoeld als compensatie voor de stijging van de frijzen van het levensmiddelenpakket Men kan zich afvragen of de arbei ders nu blind zijn voor de werkelijk heid. Als zij dit niet hebben begrepen is hun dit niet kwalijk te nemen want er zijn Kamerleden, die een goed be toog van een minister niet kunnen I volgen, die elke goede scholing voor' het kamerlidmaatschap missen en dan proberen hun eigen domheid te ver bergen met de uitroep: wij zijn deze regering meer dan zat. Hierop zouden wij kunnen antwoor den: wij zijn zulke kamerleden zat die op de zak van de gemeenschap leven. Waar elders zouden zulke lieden, die vaak niet weten waarover het gaat. ƒ40.000.- ontvangen? De kiezers moe ten beseffen, dat zij de verantwoorde lijkheid dragen om zulke lieden in de kamer te brengen. Aan een ambtenaar met veel minder salaris worden hoge fisen gesteld. Zouden we die nu ook niet eens aan een Kamerlid moeten gaan stellen? Leiden A. Bernard republiek. In 1958 was dat Anastas Mikoyan. Sjelepin woonde gisteren een re ceptie bij in de Westduitse ambassa de in Moskou ter gelegenheid van het bezoek van Heinz Vetter, voorzit ter van de federatie van Westduitse vakverenigingen. Een en ander wijst er op dat de Sowjetunie gunstig reageert op de pogingen van bondskanselier Willy Brandt de betrekkingen met Oost- Europa te verbeteren. De soepele houding jegens Bonn kwam gisteren ook tot uiting in het communiqué dat werd uitgegeven na de topconferentie van de zeven Warschau-pact. Daarin werd matige lof toegezwaaid aan het Oosteurope- se beleid van Brandt. Gezond documenC In Westduitse kringen in Moskou noemt men het communiqué „een ge zond document". Men ziet vooralsnog in het document geen ontmoeting voor de nieuwe ontspanningspolitiek van de regering in Bonn ten opzichte van het Oosten. Wel wijst men er op dat meer nadruk is gelegd dan ver wacht op de noodzaak van erkenning van de DDR door alle staten. Er wor den echter geen voorwaarden voor een gesprek met Bonn gesteld. Volgens waarnemers is de Oostduit- se leider Ulbricht er niet in geslaagd de landen van de Warschau- pact te bewegen tot volharding in een starre houding ten opzichte van Bonn. Bevrijdingsfront: kerstbestand van drie dagen SAIGON Het nationale bevrij dingsfront van Zuid-Vietnam heeft aangekondigd, dat het met kerstmis en met de jaarwisseling een bestand van drie dagen in acht zal nemen. De dag tevoren had de Zuidvietnamese regering bekend gemaakt, dat zij twee maal een dag de strijd zal op schorten. TER APEL In Ter Apel is gisteravond na een gasontploffing de woning van de familie H. Terpstra aan de Markweg door brand ver woest. De oorzaak van de ontploffing is vermoedelijk een lek in een gas fles, waardoor .het gas in de kamer binnenstroomde. Toen een lucifer werd aangestoken, volgde de explosie, die het huis on middellijk in lichterlaaie zette. Mevrouw Terpstra werd ernstig haar twee kinderen minder ernstig ge wond. De man was tijdens de ontplof fing niet thuis. Tegen kapen vliegtuigen NEW YORK Het Nederlandse initiatief om in het kader van de VN iets te ondernemen tegen het kapen van vliegtuigen had gisteren gedeel telijk succes in de zesde commissie van de assemblee. Daar werd met 67 stemmen voor, één tegen (Cuba) en 17 onthoudingen een resolutie aangenomen, waarin al le staten dringend wordt gevraagd om wettelijke maatregelen tegen het kapen. Daarnaast wordt de landen drin gend verzocht om personen die vlieg tuigen met geweld koers laten wij zigen. te vervolgen, de desbetreffende internationale conventies te ratifice ren en mee te helpen aan het opstel len van nieuwe internationale over eenkomsten. De Arabische landen onthielden zich bijna allemaal van stemming, evenals de meeste Oosteuropese le den. Een vrij groot aantal leden van de VN (41) bleef bij deze belangrijke stemming weg. De resolutie gaat nu naar de algemene vergadering. Uw reisgenoot naar elke bestemming is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie" waardoor vermoeidheid minder kans krijgt. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter.-v*® N MA IEMAND heeft nog ooit duidelijk kunnen maken wat precies die veelbesproken „publieke opinie" is. Mis schien bestaat ze niet eens en kan men alleen spreken van een aantal publieke opinies, die naast elkaar be staan en elkaar min of meer afgrenzen. Misschien ech ter is het ook zo, dat er alleen onder bepaalde tijdelijke omstandigheden, en dan nog alleen ten aanzien van een bepaald onderwerp, van iets als een publieke mening gesproken kan worden. Dit laatste is stellig het geval; zulke situaties zijn er: de aanwezigheid zo nu en dan van iets, van een ge beurtenis, dat ons allen bezighoudt niet alleen, maar waarbij onze gedachten en gevoelens bovendien in één richting gaan. Zo is het nu met Biafra. En uiteraard ook met Tunesië. De ramp die zich daar heeft voltrokken roept maar al te zeer herinneringen op aan die waardoor ons land in het Jaar 1953 werd getroffen. Wat wij toen ervoeren was, dat de mensheid zich metterdaad tot een mensheid leek te formeren: zó kwam over allerlei landsgrenzen heen de gulle hulp ons tegemoet. Niet anders behoort het nu jegens Tunesië te gaan. 'AAR het beangstigende van Biafra is dat anders dan Tunesië geldt mensen dit mensen aandoen. Het is een botsing binnen het politieke denken, en reeds is daarbij een hevigheid bereikt waarbij heel een volk het slachtoffer aan het worden is. En op dit moment dan is ook in ons land de publieke mening zich aan het vormen. Wat daarbij treft is de aanstekelijke dadendrang onder zovele jongeren. Het is met die jongeren in bepaalde opzichten wonderlijk gesteld. Of misschien juist niet wonderlijk, en is het alles alleen maar zoals het behoort te zijn en ligt het wonderlijke hierin dat wij wat nor maal hoorde te zijn als wonderlijk zijn gaan zien. De jongeren van deze tijd dan zijn vroeger volwassen dan bij vorige generaties het geval was. Ze hebben al vroeg veel van de wereld en veel van het leven gezien. Ze hebben ook oog voor in verleden en heden begane fouten. En ze zien hoe ook deze eeuw aan het oud wor den is: straks zeventig jaren, en velen hunner vragen zich af hoe dit alles toch moet. Tegelijk is er in hen nog veel van de ongereptheid van wie zelf aan het begin staan. Er is onder hen nog niets van berusting, er is integendeel onder hen „het protest", het „niet némen" van de dingen. Dat geldt allerlei za ken; het geldt ook Biafra. In hen leeft de overtuiging: zoiets „kan" niet. VANDAAR hun klop op de deuren. Ook op die van de regering. Die moet wakker worden gemaakt. In Biafra gaan mensen dood bij duizenden. Volwassenen en ook kinderen. Dat is iets waar wij niet onderuit kunnen. We weten het immers. Daarom laat het ons ook niet meer los; we zijn gedoemd te leven met de weten schap dat elders mensen nodeloos sterven, en van die doem worden we eerst bevrijd wanneer aan die toe stand een eind wordt gemaakt. De ouderen onder ons leven ook ten aanzien van een conflict als zich ginds voordoet wellicht nog te gemak kelijk in de overgeleverde schema's. Er is ook zoiets als een afschuwelijk en verlammend gewenningsproces. En nog te kort ligt de tijd achter ons waarin veel van dit leed inderdaad onbekend bleef. Voor oudere generaties lijkt „verdringing" in het denken dan ook wat gemakke lijker. Gelukkig overigens is dit laatste weer niet in zulk een mate het geval, dat van de houding der jongeren niet ook op de anderen een aanstekelijke werking zou uit gaan. jV/TERKWAARDIG toch weer, de uitwerking van een leed als dit in de wereld. Wie ln bewogenheid zien naar hetzelfde leed, die gaan ook elkaar zien. Of mis schien gunnen ze zichzelf nauwelijks de tijd om de ander eens rustig aan te zien, en is daar toch plotseling dat samengaan en dat samen doen. Ook in dat opzicht vallen dan weerstanden en grenzen weg; grenzen die hecht schenen en die de tijd leken te verduren, maar die niet bestand blijken tegen de ge meenschappelijkheid van het menselijke mededogen. En nu hopen dat ginds, waar de legers en de regeringen nog verbitterd tegenover elkaar staan, de vijandige harten zullen worden omgebogen. Daar is wellicht nog iets meer voor nodig dan het onmisbare protest zoals het vanuit verre landen wellicht zelfs tot de strijdenden doorklinkt. Daar moeten nog wat andere bruggen worden gebouwd dan de luchtbruggen, hoe nodig die ook zijn. Tot die strijdenden moet nog iets méér worden gezegd, dui delijk wellicht, en met inhouding in elk geval van alle middelen die deze onzalige worsteling nog langer doen voortduren. Ook de verhitte gemoederen ginds zal moe ten worden voorgehouden: dit „kan" niet. Zo voelen wjj dat ook hier. in het verre Nederland, met zijn ouderen en zijn jongeren, geschakeerd in aller lei opzicht, maar nu niettemin met één publiek gevoelen. Hoe kon het ook anders? Want wat ginds ook nu nog aan het gebeuren is, dat „kan" niet. DIEMER GETUIGEN PROCES WINTERTHUR WINTERTHUR De verkla ring van de Israëlische veilig heidsambtenaar IVIordechai Rachmamim dat hij één van de Arabische overvallers op het El Al-toestel op het vliegveld van Zurich uit zelfverdediging heeft doodgeschoten, heeft giste ren op het proces in Winterthur aan kracht gewonnen. De luchthavenambtenaar Hans Dürr zei maandag dat hij op de be wuste dag, 18 februari, de gedode Arabier geen wapen heeft zien ge bruiken. Maar drie getuigen décharge verklaarden gisteren voor de rechtbank het tegendeel. PRAAG De Tsjechoslo- waakse lange-afstandloper en oud-olympisch kampioen Emil Zatopek is uit het leger ont slagen. Het persbureau Ceteka deelde dit gisteren mee. In een mededeling van het ministe rie van defensie wordt onder meer .gezegd, dat kolonel Zatopek. die in -oktober reeds uit de communistische ^partij werd geroyeerd, 'de Tsje- 'choslowaakse wettelijke normen had geschonden op een dusdanige wijze, die onverenigbaar is met het dienen In het Tsjechoslowaakse volksleger'. Vwder zou h'j aan westelijke dag bladen inlichtingen hebben verstrekt over president Swoboda en de mi nister van defensie, Dzur, tnet het doel hen in diskrediet te brengen. Zatopek, die in zijn land zeer po- Êulair is, trad vorige maand uit het estuur van het Tsjechoslowaakse Olympische Comité nadat een voorstel om de communistische lan den die hadden deelgenomen aan de invasie uit te sluiten van de volgende Olympische spelen, was verworpen. Zatopek heeft 22 jaar in het leger gediend. Sinds het begin van dit jaar was hij trainer van de atletiekploeg van het leger. Bij de Olympische Spelen van 1952 veroverde hij drie gouden medailles. De Israëliër was op de man toege- rend en had hem neergeschoten. Daarbij was het wapen voor de voe ten van Dürr gevallen, die het had opgeraapt (Eén van de getuigen zei te geloven, dat Dürr van Arabische zij de bedreigd was en angst had gekre gen of dat hij was omgekocht. Op verzoek van de verdediging 1 werd Dürr gisteren met de drie ge- tuigen geconfronteerd. Hij gaf toe j dat hij met hen over de zaak had I gesproken, maar hij sprak hun ver klaringen tegen. Op een vraag van de verdediger van Rachamim of hij zijn vroegere I verklaring had besproken met een van de politiemannen die de Arabie ren had ontwapend, antwoordde Dürr: „Ik geloof het niet. Ik kan het mij tenminste niet meer herinneren". Eén van de getuigen was een poli tiefunctionaris van de luchthaven. In proces in Winterthur staan drie Arabieren die bij de overval betrok ken zijn en die de piloot van het El Al-toestel dodelijk hebben gewond, terecht. Zij zijn aangeklaagd wegens moord met voorbedachten rade. Tegen de Israëlische veiligheidsambtenaar is doodslag ten laste gelegd. Woningbouw oktober DEN HAAG In de maand ok tober werd volgens gegevens van het CBS met de bouw van 11.172 wonin gen begonnen en zijn 12.206 wonin gen voltooid. In oktober 1968 waren deze aantallen respectievelijk 12.057 en 12.049. Eind oktober waren er 152.239 woningen in aanbouw, tegen 154.923 oktober 1968. Gerekend over de eerste tien maan den van 1969 bedroeg het aantal be gonnen woningen 102.086 en het aan tal voltooide woningen 97.716. ROME f—In de zesde ronde van het tornooi om het Europees kampi oenschap dammen te Rome was de Nederlander Sijbrands de enige van de deelnemers uit de kopgroep, die twee winstpunten veroverde. Sij brands versloeg Salctnik en van zijn andere belagers deelden Kuyken en Andreiko de punten in hun onder linge duel. Ook de andere twee Nederlandse deelnemers behaalden goede resulta ten. De Jong won van Laporta en Varkevisser dwong Koeperman, die zaterdag in de voorlaatste ronde de tegenstander van Sijbrands zal zijn, remise af. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Op de publie ke tribune van de Tweede Ka mer zaten donderdagavond enke le burgemeesters, die op hét eerste gehoor in onbegrijpelijke woorden met elkaar spraken. Er was beneden in de vergaderzaal trouwens nauwelijks een binnen lands onderwerp aan de orde: de uitbreiding van de gemeente Maastricht en de opheffing van de gemeente Amby, Borgharen, Heer en Itteren. De Zuidlimburgse magistraten za gen er, in tegenstelling met de naam van de streek, die ze hebben hoog te houden, niet vrolijk uit Een foto graaf, die wel wat in het gezelschap zag, probeerde nog iets van de ge- SUNDSVALL Johnny Höglin, tweede op de 500 meter na Ard Schenk en op de 1500 meter achter Kees Verkerk, is vrijdag in Sundsvall op de eerste plaats geëindigd in het klassement van Internationale schaatswedstrijden. De sprintersklasse reed ook een 500 meter, maar de tweede afstand was daar 1000 meter. Wereldrecordhouder op de sprint Erhard Keller won beide afstanden. Na drie wedstrijden van deze Zweedse tournee er waren starts in Oernskoeldsvik, Oestersund en Sundsvall staat Verkerk bij de klassementsrijders even duidelijk op de eerste plaats als Keiler bij de sprinters. Mr. A. M. 1. H. Boeten zichten te maken. Maar de man legde het helemaal fout aan. Hij stelde voor: Zullen we Baeten (de burgemeester van de slokop Maastricht, hogerop in een ambtena- renloge gezeten) er ook bij halen. Dat is nog leuker. Laat die maar (Zuidlimburgse uitdrukking niet te verstaan). Ja, Baeten was wéér in het Kamer gebouw. Laat die maarzullen wellicht enkelen gedacht hebben. Want hij is de man van de motie die het kabinet-Marijnen deed duikelen. Nu is hij, tegen de zin van de PvdA, burgemeester van Maastricht; van de stad. die de achtste medische facul teit in de wacht sleepte en straks (en daarom was Baeten gekomen) na de liquidatie van de andere gemeenten tot de grote (meer dan 100.000 inwo ners) zal behoren. Overigens, veel oude kennissen heeft de burgemeester niet ontmoet. De Kamerleden waren donderdag- DEN HAAG Halve dagsluiting verplicht voor iedere winkel, maar het „wanneer" ter keuze van de win kelier. Geen afwijking van de zon- dagslulting en de algemene slui tingstijd van zes uur in de middag. Dit zijn enkele aanbevelingen van een ontwerp-advies, dat de commis sie winkelsluitingswet aan de staats secretaris van economische zaken heeft uitgebracht. De commissie acht het gewenst, dat ook algemeen erkende christelijke feestdagen voor de winkelsluiting met zondagen gelijk worden gesteld. Gemeentelijke verordeningen die hiervan afwijken, moeten een geldig heidsduur van hoogstens twee jaar hebben. Wat het sluitingsuur van zes uur betreft, wijst de commissie een rege ling af, waarbij de ondernemer zelf I de openstellingsuren binnen een vastgesteld maximum bepaalt. Over een wekelijkse koopavond is de commissie verdeeld. Een deel van «de leden acht zo'n avond slechts aan vaardbaar als deze gepaard gaat met sluiting van de winkel op -zaterdag middag 1 uur. De commissie stelt ten slotte onder meer voor te bepalen dat de gemeen telijke verordeningen die betrkking hebben op de verplichte vakantieslui ting slechts voor één jaar zullen gel den. DEN HAAG Donderdagavond zijn in West-Duitsland twee dienst plichtige soldaten van de koninklijke luchtmacht door een vrachtwagen aangereden en om het leven ge komen. Het zijn de 2L-jarige J. L. Robbemond uit Dubbeldam en zijn even oude collega W. A. van Let uit Breda. De twee slachtoffers liepen om half zeven met nog drie andere mili tairen op een weg tussen Münster en Osnabrück. Zij werden ingehaald door een vrachtauto, die naar links uitweek en de militairen schepte. Het weer In Enropa neerslag pste ren Amsterdam l.bew. -1 Brussel geh.bew. -2 Frankfort sneeuw Genëve onbew. -6 Innsbruck sneeuw -8 Kopenhagen Locarno onbew. -1 Londen regen -3 Luxemburg sneeuw -4 Madrid l.bew -5 Majorca l.bew 5 München sneeuw -15 Nice onbew. 2 Parijs geh.bew -2 Rome weerlicht 5 Wenen sneeuw -4 ZUxlch mist -15 avond Den Haag in gegaan om nog iets te doen aan Sinterklaas, 's Lands belang kan niet altijd voorgaan en thuis is dichter bij dan Maastricht. A/fEN HAD HET overigens wel 11 gehad. Met die motie-Goud- zwaard-Nelissen om het onderzoek naar de fusies van de grond te krij gen. Het was een interessante stem ming. PvdA, KVP en ARP vonden elkaar en de CHU stemde voor het grootste deel met de WD en met GPV, SGP en de Boerenpartij mee. Het rommelde in de hoek van de christelijk-historischen. Wat wilde die Goudzwaard? Alle ondernemingen een kopje kleiner maken. Geen sprake van. In. een van de rapporten van de Achttien (Over de economische macht) wordt het nog duidelijker gesteld. Zie de motie als een begin. Nu kunnen de socialisten tenminste niet meer zeggen, dat er mooie rap porten van de Achttien bestaan, en dat er verder niets mee wordt ge daan. Op deze wijze, fantaseer ik maar, kan de discussie, die niet in de Handelingen komt, in de c.h. hoek zijn verlopen. Opeens echter wandelde een Jac. A. Huijsen door het Kamergebouw om nog iets aan de „vooruitstrevend heid" van de fractie te doen. Hij gaf een officiële verklaring af. Wat moet je als Kamerlid met zo'n geval. De kans om van gedachten te veranderen wordt je gewoon ontno men, tenminste wil je niet de schijn op je laden, dat je je de wet laat voorschrijven door de jongeren-voor zitter. Enfin, drs. A. M. de Boo liet zich niet bekeren door het niet zo tactisch jeugd-geweld en bleef tégen de motie. Maar hij kwam tijdens de stemming net te laat in de Kamer. Zijn beurt was juist voorbij. Toen het op een eind liep, gaf fractieleider Mellema hem- nog een duwtje in de richting van de grote stoel van voorzitter Van Thiel. Deze deed eerst of hij niets zag en schudde vervolgens beslist van „Nee". Moet je maar op tijd zijn. TVOU JA, 26 of 27 stemmen tegen maakt ook niet uit. En er komen nog wel meer moties. Moties zijn „in". Bij de behandeling van de be groting van economische zaken zijn er vijftien ingediend. Alweer een re cord, zeggen deskundigen. Sommige Kamerleden spreken van motioïtis. Ook valt onvriendelijker het woord motieneurose. Maar waarom. Moties zijn een belangrijk uitdrukkingsmid del. De Kamerleden worden gedwon gen in de moties kort en zakelijk het standpunt te formuleren. Bovendien is een aangenomen motie, een uitspraak van de Kamer, zeer waar devol. Door moties vergroot de Ka mer haar invloed en kan zij gemak kelijker bij het Kabinet haar wil ltf- ten gelden. Dat is belangrijk in deze tijd van gecompliceerde techniek, toenemende- invloed van de ambtenaren en- schaalvergroting. Al die moties, ik* zou er toch' wel eens een minister, over willen horen. Volgende week is minister Klompé- aan de beurt met haar cultuur, recra- tie en maatschappelijk werk. Een breed terrein. Als ik goed ingelicht ben, staan er al tien moties op het vuur gaar te worden. En heus, het ie allemaal vriendelijk bedoeld! BERT DE JONO

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7