West-Europa vreest afneming economische activiteit in VS Krijgsgevangenen uitgewisseld Sinterklaas gaf Rotterdam nieuwe wegverbindingen Staking legt heel Curasao droog Van der Poel ten onrechte ontslagen Kapitein Medina eist van Time schadevergoeding Binnenkort ^rapport Griekse gevangenissen Ook nog „tabakberg in EEG? Leven goedkoper in november Salt-gesprck in Helsinki werkt toe naar akkoord EgypteSyrië, Israël Vrees voor dronken massa op de straten ZATERÜAG 6 DECEMBER 196? ROTTERDAM Sinterklaas heeft Rotterdam een wa terstaatscadeautje gegeven. Want hij heeft, hoog gezeten te paard, op 4 december de verbinding tus sen het rijkswegennet ten westen van Rotterdam en dus ook de Benelux-tunnel en het Klein- polderplein. op deze luchtfoto met „A" aangeduid, officieel ih gebruik genomen. Tegelijkertijd ging de tijdelijke verbindingsweg „B", die het uit het westen komende verkeer tot nu toe via Overschie naar de noord-zuid rijksweg leidde, voor goed dicht. Op de foto is al duidelijk te zien, hoe het Kleinpolderplein er in de nabije toekomst zal uitzien. Van de westelijke baan op het viaduct over het plein heen die het uit het noorden binnenko mende verkeer rechtstreeks naar de binnenstad brengt, wordt al druk gebruik gemaakt. De oostelijke rijbaan van dit viaduct komt in het voorjaar klaar. Rechts op de luchtfoto het be jaardencentrum Abtshove, dat ten opzichte van het vernieuwde Kleinpolderplein in een moeilijke positie is komen te verkeren. Onderzoekingen in de Verenig de Staten hebben uitgewezen, dat wonen in de zo directe nabijheid van een belangrijk verkeers knooppunt grote nadelen heeft m verband met lawaai en luchtver vuiling door de uitlaatgassen. Op de andere luchtfoto, ziet men van het westen uit over de nieuwe rijksweg naar het Klein polderplein uit. Op de voorgrond het ver keersplein van Tjalklaan en Ma- tingeweg, waar het rijkswegvia duct overheen gaat. Van dat viaduct was lot don derdag alleen de noordelijke rij baan open. Met de verbetering van de toegang tot het Kleinpol derplein is ook de zuidelijke rij baan in gebruik gesteld. Dat scheelt de uit het westen naar Rotterdam komende auto mobilisten de nodige kilometers omrijden, wat tot nu toe door druk stadsverkeer moest gebeu ren. (luchtfoto's Dick Lemcke BOSTON Kapitein Ernest Medi na, commandant van de compagnie die zich schuldig heeft gemaakt aan de moordpartij in My Lai, heeft het Amerikaanse tijdschrift Time aangesproken voor een schadevergoe ding van 110 miljoen dollar. Dit blad heeft volgens de aanklacht die zich schuldig hebben gemaakt in het nummer van deze week ten onrechte doen voorkomen alsof Medi na een „moordenaar van moeders en kinderen was". De dag tevoren had Medina op een persconferentie in Washington gezegd dat hij geen opdracht had gegeven tot het doden van burgers, noch ge tuige was geweest van een slachtpar tij in My Lai. NIJMEGEN De leerlingen van het katholieke instituut voor de voortgezette sociaal-pedagogische op leidingen in Nijmegen hebben giste ren het collegebezoek gestaakt. In telegramman aan onder meer minister Veringa (onderwijs en we tenschappen) en de Tweede Kamer, is meegedeeld dat de staking zal worden voortgezet tot de zekerheid is verkregen dat een einde wordt ge maakt aan de huidige discriminatie van deze vorm van hoger beroepson derwijs. Dc twintigjarige student Ton Sruve uit i Canada is op 7 september uit Londen ge- j start om de afstand van 18.000 km naar het Japanse Osaka per rolschaats af te leggen. Struve hoopt in april in Osaka aan te komen om daar de opening van de we reldtentoonstelling bij te uonen. Hier Struve, even buiten Belgrado. FIA AAITEEL WEEKOVERZICHT AMSTERDAM Het verder afglijden van de koersen in Wall- street, waar het Dow-Jones ge middelde voor industriële aan delen beneden de barrière van 800 daalde, werd gevolgd door een haast onvermijdelijke zwak ke stemming op de Amsterdam se effectenbeurs. Hier geven de internationale aandelen de toon aan. hoewel de koersverliezen niet bijzonder groot waren. De wereldhandel zal dit jaar een zeer sterke expansie laten zien vol gens het GATT-verslag, dat dezer dagen verschenen is (int. organisatie inzake tarieven en handel). Men voorspelt, dat de waarde van de in ternationale handel wel met tien pro cent zal toenemen, dc export van in- dusf.rielanden zelfs met 12 procent. Ongetwijfeld is het bovenstaande een gunstig bericht en kan de conclusie volgen, dat de recessie van 1967 bij zonder snel is overwonnen. Het jaar 1969 is echter bijna ten einde en men richt de blik voor waarts en vraagt zich af, wat het komend jaar zal brengen. De afkoe ling, welke in de Ver. Staten en el ders in de economische ontwikkeling beoogd wordt, zal naar verwacht ATHENE Het internationale Ro- dt Kruis in Genève zal binnenkort ten rapport uitgeven over de toestan den in de Griekse gevangenissen. Het rapport is samengesteld door irtegenwoordigers van deze orga- e nisatie die tussen 24 november en 3 december een groot aantal gevange- 9 niskampen hebben bezocht. Zij JT (tochten er vrijelijk met gevangenen (faten, die zij zelf hebben mogen uit- kiezen. Er waren bij deze gesprekken pen derden aanwezig, aldus een wordvoerder van het Rode Kruis in *5 penève. Het bezoek aan de kampen gebeur- na een 'n november met de Griekse regering gesloten akkoord. Df Rode-Kruis-delegatie bestond uit futfpijf Zwitsers onder wie twee Van Doorn eerbiedigt uitspraak Zoals bekend zou volgens een rap- tort van de commissie van de rech- *n van de mens van de Raad van Europa politieke gevangenen in Grie kenland in de kampen en gevange nissen zijn mishandeld. Voor vele enden is dit aanleiding om Grieken- "id uit de Raad van Europa te sto- BRUSSEL Er moet voor worden tses waakt dat er niet naast de enorme IVJ{. Boterberg-' ook nog een ..tabakberg" Btstaat als gevolg van de EEG-po- *k. Dit menen de organisaties van tabakverwerkende industrie in de Sielux-landen en Duitsland. Zij waarschuwer» nadrukkelijk te- (n iedére op'o:r:ng. die de teelt van J*t gevraagde tabak in stand houdt •bevordert HILVERSUM De voorzitter van de KRO, mr. H. van Doorn, heeft Frits van der Poel een te legram gezonden, waarin hij hem feliciteert met de uitspraak van de arbitragecommissie. Zo als wij gisteren in een deel van onze edities al meldden, heeft de arbitragecommissie de eis van Frits van der Poel tegen de KRO om een schadevergoeding van f 13.000 wegens onverhoeds ont slag, toegewezen. De tekst van het telegram luidde: „Respekteer uiteraard conclusie arbi tragecommissie. Proficiat met voor u in belangrijk opzicht gunstige uitspraak." Dc KRO heeft in een ver klaring gezegd, dat men er geen be hoefte aan heeft commentaar op de uitspraak te leveren. Verheugd De voorzitter van de Nederlandse Journalisten Vereniging, de heer J. J. van Raalte, toonde zich bijzonder verheugd over de uitspraak „niet al leen voor de persoon In kwestie, maar vooral ook voor de journalist in het algemeen, omdat voor de uitoefe ning van dit beroep een minimum van zekerheid en bescherming nood zakelijk is." Frits van der Poel was uiteraard zeer tevreden met het resultaat. „Vooral op een dag als 5 december." Zoals bekend spitste het ontslag van Van der Poel zich toe op het feit of hij zijn super'euren had moeten inlichten toen hij de Haagse Phill Bloom en 30 figuranten, die naakt voor de tv zouden ODtreden. in een H;,versumse studio ontving. Bovend:en ging het om de vraag of Van der Poel professor Plate ..onge vraagd" nssr Canada had mogen la ten gaan in verband met het vertrek van prinses Christina naar dit land om haar zangstudie te voltooien. Dc arbitragecommissie is van oor deel, dat voor wat het eerste punt betreft, de uitzending niet op de beeldbuis is ^geweest en dat er alleen maar het plan bestond dit te doen. Na de opnamen zou Van der Poel zijn superieuren hebben ingelicht, zo meent de commissie. Op grond daar van kan dus gpen ontslag volgen, al dus de uitspraak. Inzake het tweede feit stelt de commissie, dat de aard van een der gelijke uitzending ertoe kan leiden, dat de grens van het toelaatbare wat ruimer wordt getrokken, waarbij het improviserende een grote rol speelde. Bovendien was er in het contract tussen Van der Poel en de KRO niet nauwkeurig vastgelegd dat eerstge noemde zijn superieuren zou inlich ten over eventuele „grapjes". Op grond hiervan mocht Van der Poel, aldus de commissie evenmin worden ontslagen. Griep en staking teisteren Italië ROME 30.000 Italiaanse ambte naren zijn gisteren in staking gegaan waardoor het werk op de ministeries en overheidsbureaus vrijwel tot stil stand kwam. De ambtenaren protesteren hier mee tegen het uitblijven van de her vorming van het door hen bureaucra tisch geachte staatsapparaat waartoe de regering de afgelopen zomer had besloten. De ambtenaren zijn van plan een reeks stakingen en langzaam- aan- acties te houden die tot begin volgende maand zullen wor den voortgezet. Italië is niet alleen door stakingen getroffen, maar ook door griep. Mil joenen Italianen moeten het bed hou den. Naar schatting dertig procent van het fabrieks-* en kantoorperso neel moest gisteren wegens ziekte ver zuimen. De griep woedt van Bolzano in het noorden van het land waar alle scholen zijn gesloten omdat de helft van de onderwijzers en leerlin gen ziek zijn tot Napels in het zuiden. DEN HAAG Het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie, zoals het Centraal bureau voor de statistiek dat maandelijks samenstelt op basis 1964 - 100. daalde van 128,1 in ok tober tot 127,9 in november. Binnen de sector voeding, waar voor het indexcijfer terugliep van 123,1 tot 122.5 daalden de indexcijfers voor groenten en fruit, terwijl voor verklaard uit het feit dat beide par- j aardappelen en vis een lichte stijging tijen zeer uitvoerig hun standpunten werd geregistreerd, en inlichtingen uitwisselen. Er is tot- l Buiten de voedingssector werd een dusver nog geen enkel officieel com- I prijsdaling waargenomen voor kle- muniqué over de besprekingen uitge- j ding en een prijsstijging voor de vas- geven. te brandstoffen. HELSINKI De Amerikaans-Rus sische besprekingen over een beper king van de strategische wapens te Helsinki het zogenaamde Salt-ge- sprek duurt thans drie weken. Van beide zijden gelooft men. aldus j Reuter-correspondent Robert Evans, i dat men langzaam naar overeenstem- I ming over een gedetailleerde agenda I voor de eigenlijke conferentie toe werkt. Beide delegaties zijn sinds 15 no-' vember zeven maal bijeengeweest Tijdens deze ontmoetingen, afwisse- lend in de Amerikaanse en Russische ambassade, hebben zij twaalf uur met elkaar gesproken. Verder zijn er neg werklunches geweest. Volgens goedingelichte kringen kan de weinige haast die bij het Salt- gesprek betracht wordt, worden wordt in 1970 meer zichtbaar gaan worden. De belangrijke koersdaling die Wall Street al achter de rug heeft, wijst duidelijk op een afzwak king der economische activiteit en in verband daarmede een vermindering der ondernemerswinsten. Er bestaat vrees, dat een dergelijke ontwikkeling in Amerika repercus sies in andere landen zal veroorzaken en het is b.v. tekenend, dat de beurs van Tokio de laatste dagen zo flauw gestemd was. Onweersbui99 Ook West-Europa zou zich aan een belangrijke teruggang in Amerika niet kunnen onttrekken, omdat de Ver. Staten zulk een crominente posi tie in de wereld inneemt. Ket is echter nog te vroeg om de contouren van de „onweersbui", wel ke zich met name in Amerika aan het samentrekken is. al duidelijk te onderscheiden, maar we kunnen ons toch wel voorstellen, dat de effecten beurs hier met een zekere aarzeling naar de eerste maanden van 1970 kijkt. Van de internationals bood Kon. Olie goede weerstand, als nawerking I van de gunstige verklaring inzake de bedrijfsontwikkeling door de presi- I dent-directeur afgelegd. Het mooie bericht van American Enka. welke dochteronderneming van Akzo naast het normale kwartaaldi vidend van 5 0."5 nog een extra uit- kering van S 0.10 oer aandeel aan- j kcnd'gde. bleef in de a'g-mene onge- animeerde stemming od de aandelen markt zonder uitwerking op de koers van Akzo. Hogere winst Lucas Bols hield er de moed in door te verklaren, dat de exploitatie- winst over 1969 aanmerkliik hoger zal zijn dan die over 1968. Dat is vooral te danken aan de buitenlandse markten, waar de afzet van gedislil- leer-" gunstig was. De koers van dit fonds steeg tegen de algemene ten dens tot 205 (v.w. 198,70). Een goede beurt in al haar misère j maakte ook Ver. Machine Fabrieken, waarvan de aandelenkoers een gun- I stige reactie ondervond van de open- j hartige, uitstekend gepresenteerde be- stuursverklaringen op de gehouden aandeelhoudersvergadering. Zwakke plekken De zwakke plekken binnen het con cern (o.a. de apparatenfabriek' van Werkspoor te Utrecht) werden onom wonden vermeld, over dertig procent dubieus van het concern moet in de toekomst beslist worden en dat zal wel betekenen, dat hier en daar ..net mes erin gezet" wordt. Erkend werd. dat in vorige jaren de V.M.F. wel erg expansief was, maar dat onvoldoen de risico's van overnamen (Krom- hout. Hei".sen) werden onderkend. In uitzicht werd gesteld, dat er flink gereserveerd zal moeten wor den. en dat de winst verdel ingspo'i- tiek een herziening behoeft. De aan deelhouders krijgen over 1969 geen i dividend en het personeel zal ook geen winstaandeel krijgen, daar er geen winst te verdelen valt. En toch kwam de beursnotering van aand. Ver. Mach. Fabrieken deze week van 82 op 89*/a pet., waarmede tot uitdrukking werd gebrac.ht het aanvankelijk vertrouwen in de tegen woordige leiding van het concern. Geen claim Heinekens Bierbrouwerij gaat Rot terdam verlaten en een nieuwe fa briek in Zoeterwoude stichten, kos ten daarvan zullen circa 100 mil joen bedragen. De investering zal uit eigen middelen worden bekostigd. Dus er komt geen claim en zal een bomisuttkering. die zo langzamer hand "erwacht werd. ook voor de aandeelhouders achterwege blijven? De koers van dit fonds liep 'erug van 184 tot ƒ181. De ruilverhouding van de fusione rende bedrijven Müller en Internatio- zijn deze week bekend gemaakt. Voor de aandeelhouders van ïnterna- tio viel het bericht bar tegen, want het wordt 1 1 4 tot 1. Dus voor ƒ1000 aand. W. H. Müller komt 1250 Inter- natio-^'üller N.V. (nieuwe holding), voor ƒ1090 Internatio verkrijgt men 1000 nieuw stuk. De koers van de aand. Internatio liep deze week terug van 306 tot 276 pet. Flauw lagen ook uitgeversmaat schappijen en verzekeringsaandelen. De obligatiemarkt werd gesteund door buitenlandse aankopen. TEL AVIV Egypte en Syrië hebben besloten Israëlische ge vangenen uit te wisselen tegen door Israël gevangen genomen landgenoten. Israël liet gisteren 13 Syriërs vrij in ruil voor de twee Israëlische burgers, die in Damaskus waren vastgehouden j sinds 29 augustus, toen het Ame- I rikaanse vliegtuig waarmee zij WILLEMSTAD Op heel Cura?ao is geen druppel drank meer te krijgen. Op bevel van de i gezagvoerder van het eiland gebied is het sinds gisteren tot nader order verboden drank te verkopen of te schenken. De drooglegging houdt verband met een golf van wilde stakingen op het eiland. Men wil hiermee voorkomen, dat er weer een dronken massa op de straten j verschijnt. Verhoging van dc lonen van dc werknemers in dienst van het Ei landgebied Curacao heeft een enorme kettingreactie teweeggebracht in de vorm van stakingen bij verschillende bedrijven in de particuliere sector. De werknemers van het Eilandgebied hebben 21 procent meer loon gekre gen. Dassen af Een deel van de ambtenaren in Ei- landsdienst heeft uit protest tegen het feit, dat de arbeiders in over heidsdienst al een loonsverhoging hebben en zij nog niet. besloten hun dassen af te doen. De stakingen begonnen toen arbei ders in dienst van de Curagaose Dok maatschappij aanpassing van hun lo nen eisten aan die van de overheid. Even daarna legden ook de arbeiders in dienst van de Overzeese Gas- en Electriciteitsmaatschappij het werk neer. Om hoeveel man het gaat is nog niet bekend. Inmiddels wordt er ook in de bouwsector gestaakt, o.a. bij de Overseas Caribean Construction Company. Het zou om wilde stakin gen gaan, die niet door de vakbonden worden gesteund. Of de stroomvoorziening op Cura- Cao in gevaar dreigt te komen kon nog niet worden meegedeeld. Men acht dit onwaarschijnlijk daar een groot deel van de energie wordt gele verd door een overheidsdienst, waar de lonen inmiddels met 21 procent zijn verhoogd. Aan. de radiostations is een verzoek uitgegaan niets om te roepen zonder toestemming van de minister-presi dent. naar Tel Aviv reisden gekaapt werd door Arabische comman do's. Vandaag, zo is in Kairo bekend ge maakt. zullen Egypte en Israël ge vangenen uilwisselen: twee Israëlische piloten tegen een nog on bekend aantal Egyptenaren. Onder de 13 Syriërs bevinden zich de twee piloten, die vorig jaar per ongeluk in Israël landden. In een of ficiële verklaring zei Israël met ple zier kennis te hebben genomen van de vrijlating van de twee Israëliërs. Tegenstand De vrijlating volgt op verzoeken van de regeringen van Israël en de VS. van de secretaris-generaal van de VN, Oe Thajit. het internationale Rode kruis en andere internationale organisaties. Het voorstel «ie Syriërs te ruilen tegen de Israëliërs was af komstig van het Rode kruis. De uitwisseling zal volgens goede bronnen op tegenstand stuiten in Israël. Men stemde eerst niet in een ruil toe uit angst voor verdere kapin gen. De vorige uitwisseling tussen Israël en de Arabische landen vond plaats vorig jaar toen Israël een aan tal saboteurs vrijliet in ruil voor de bemanning van een El Al-vliegtuig, dat in Algiers gedwongen was te lan den. Er is indertijd op deze stap veel kritiek *ewe»*» daar deze een slag voor het Israëlische prestige zou heb ben betekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5