VLEET Ik strijd tegen het onrecht Bezwaar tegen noodscholen In Hazerswoude begon aanleg woonwagenkamp Raadslid Berlemon Hazerswoude: Woedend bij Nefo N.V. Nieuwe statuten Visserijnieuws bij de Vrijer voor raadsleden van TER AAR Qll .Qü NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 DECEMBER 19« HAZERSWOUDE Tydens de beschouwing van de begroting in de raad wijdde de heer A. M. Berlemon veel aandacht aan de woningbouw. Hy stelde, dat er beslist mogelijkheden te vinden rijn om te komen tot woningwetbouw, zoals eerder al ter sprake was gebracht in de VVD- motie van de raadsvergadering van 27 november. Het doorstromings- beleid zal op voortvarende wyze ter hand moeten worden genomen in samenwerking met de woningbouwvereniging. Gezien het aannemen van de motie-Aantjes in de Tweede Kamer, zouden anders de contin genten voor Hazerswoude in gevaar komen. In de begrotingsvergadering van 28-11-'68 werd over 24 premiever- huurflats aan de J. P. Heijestraat gesproken. Toen werd door wethou der H. van Rijn gesteld, dat de overheid in feite geen woningwet bouw wilde, alleen premie-verhuur. Dit was geen bezwaar, daar de wo ningen toch in de huursector bleven en de prijs (ik citeer letterlijk): niet verschrikkelijk veel hoger behoefde te worden. Het was de heer Berle mon toei een raadsel, waarop de heer Van Rijn deze uitspraak ba seerde. In een uitgegeven bekendmaking wordt een huur van f270 p. maand genoemd, een huurprijs verschrikke lijk veel hoger. En verschrikkelijk hoog voor de 350 woningzoekenden in Hazerswoude. Toen dit later ter sprake kwam hij de discussie rond om de begroting, bleek dat deze huurprijs van premieverhuurflats. die in de bekendmaking werden vermeld een geheel ander flat betrof dan waarover de heer Berlemon had gesproken. Oplossing Betreffende het kleuter- en ba sisonderwijs was de nood in Rhynen- burch erg groot maar een oplossing is voorhanden waarbij de heer Ber lemon weer verwees naar de motie, door de WD ingediend op de vorige raadsvergadering. Urgentie in Ha- zerswoude-dorp is minder groot, maar ook hier dienen plannen voor een permanente oplossing te worden gemaakt Burgerlijke stand van Noordwijh NOORDWIJK Geboren: Dirk Gerrit, z.v. Star, W en Meyer, E Sar- toriusstraat 22; Johan, z.v. Plug, A en van Roon, H M IJmuiderstraat 17; Yvonne Jacoba Cornelia, d.v. Beukers, D en Zwartjes. JAM. Quarles van Uffordstraat 41. Overleden: Seijbel, J M Ch, 63 jaar. Ondertrouwd: De Waard, Adriaan, Beeklaan 236. 41 jaar en: Droppert. Jeanne Helene. 24 jaar. Leiden; Schenk, Cornelis Adrianus Johannes. 25 jaar te Noordwijkerhout, en van den Berg. Isabella Agatha, 20 jaar. Jacob Juchtstraat 11; van der Lin den, Mattheus. 21 jaar. de la Basse- cour Caenstraat 24 en: Vink. Johan na Margaretha Cornelia, 21 jaar, Marjoleinstraat 19; Koopmans. Joan nes Josephus Maria. 34 jaar te Til burg, en: Zimmerman. Antonia Jo hanna. 29 jaarVoorstraat 57; van Nuland, Antonius Petrus Maria. 36 .iaar te Hazerswoude en: van Halm. Catharina 29 jaar. Ranonkelstraat 2: Olthuis. Gerard Pieter Hendrik. 28 jaar te Eindhoven. Leenderwep 197 en- Boot, Winnie Margreet 26 iaar. Golfbaan 55; van Hal. Wense Nico- laas Maria 21 jaar. Dan. Note- boomstraat 29 en; Steenvoorden. Jo hanna Helena Maria. 19 iaar. St. Je- roensweg 41: Chorus. Jeroen Marie Jozef, 27 jaar te Leiden en: Slaven burg. ElisahPth Pauline. 23 jaar. Ko ningin Astrid Boulevard 32; Hoogstraten. Johannes. 21 jaar. He renwee 25 en: Snoek. 21 jaar. Zwar- teweg 20; Wessel. Jan Johannes 22 27 jaar. Hillegom en: Langeveld. Jo hanna Maria. 23 jaar. Herenweg 52. Getrouwd: Beljaars, J M, (22) te Sneek en: Steenvoorde, CA A (toek. adres: Sneek. Furmerusstraat 298); van der Niet. D J. Binnenweg 16 en Zandbergen. P C J (toek. adres: van Galenstraat 21); Maan. J H. te Oegstggest. en: Weening. K E M (toek. adres: Everdinge. Bingse Bo gaard 24; Strijk. S J G te Alkemade en: Meijer. A M (toek. adres: Arn hem); van Houten. J J en: Salman. C A (foek. adres: Jan Kroonsweg 6): Ohlenschlager, P L A en Brussee. G M Riinsburg (toek. adres: Katwijk. Biidorpstraat 21); Boeke. J M. en: Rosa now, V. te 's-Gravenhage (toek. adres: 's-Gravenhage: Goudrei- nelstraat 436: Schipperijn. A J M. en: Girisch, M E. Haarlem (toek. adres: Beeklaan 122). KATWIJK Woensdag viert de afd. Katwijk-Hoornes van de NCVB kerstfeest in de Prins Willem-Alex- anderschool. Medewerking aan deze avond, die om kwart voor acht be gint, verleent een blokfluittrio. KATWIJK De collecte voor de Nationale jeugd heeft f 1774,06 op gebracht. KATWIJK AAN ZEE Woens dagavond houdt de verkennersgroep in het clubhuis aan de Rijnstraat open huis. Er komt een goochelaar, terwijl ook films zullen worden vertoond. Jongens van 11 tot en met 14 jaar zijn van harte welkom. Hij wees in zijn betoog op de be zwaren van noodscholen, waarvan de kapitaalslasten hoog liggen, de isolatie slecht is te noemen zodat het er in de winter koud is en in de zo mer veel te warm. Onderhoud is ontstellend duur en bijna niet te dragen door de schoolbesturen. In zijn antwoord wees wethouder Van Rjjn erop, dat de verwachtin gen niet te hoog moeten zijn ge spannen betreffende het plan, dat door de gemeente voor uitwerking in handen is gegeven van Stad en Land. Wel zouden hierin enkele zeer urgente zaken een oplossing krijgen, maar hy betwijfelde of de termijn van de drie maanden, waarover in de motie werd gesproken, wel haal baar zou zijn. Bovendien zullen we voor grote financiële zorgen komen te staan. Opmerkelijk was de grote bezet ting van de publieke tribune. Dit vloeide wel voort uit enkele agenda punten, die veel aandacht vroegen. Een pluim op de hoed van het be stuur van St. Bernardus, die op de juiste tijd een protestactie van de leden wist af te gelasten en waar, de leden direct gehoor aan hebben gegeven. Men was nl. bang voor on geregeldheden in de omgeving van het gemeentehuis, nu daar boven dien de woonwagens stonden gepar keerd. Burgerlijke stand VOORHOUT GEBOREN: Pau- lus J L, zoon van J G Aartman en P C Uitendaal; Linda M Th, d v G K Beugeling en B M Groot; Anna Ma ria, d v L J Koomen en M J Hen- driksen; Cornelis, z v de Bruin en M Ciggaar; Pieter H J, z v A v d Bent en H J Breda; Yvonne J C, d v D Beukers en J A M Zwattjes. ONDERTROUWD: Nicolaas P de Klerk van Noordwijkerhout en H A M v Kampen; Cornelis H M Roozen en Martha M T C de Ruiter; Michaël J Gooijer van Wormerveer en Hen- drika Knoppert; Johannes T M Hoog kamer van Lisse en Wilhelmina J M Turk; Petrus J T v d Berg en Mar tina C L v d Slot; Mattheus F A M van Zaal van Noordwijk en Johanna G M P Vester. GEHUWD: F J J van Vel zen en M A M Rierveld; Th C Heemskerk en M M A de Ronde; Th P van Steijn en W A M v d Hulst; W J v d Post en A S van Noort; J Hovius en P A M de Zwart; M B Jalving en G W Meertens; J J Floor en J M W Wiers- ma; J van Wieringen en J C Bakker. OVERLEDEN: Alieda Hermans, 95 jaar. HAZERSWOUDE Het einde van de woonwagenexcessen, zoals hier de afgelopen weken gesignaleerd, is in zicht. Gisteren, de dag nadat de gemeenteraad besloot, om aan de Westzydeweg een kampje voor maxi maal drie woonwagens, aan te leggen, is men al begonnen met de werk zaamheden. Op een stukje grond, dat in 1960 werd aangewezen om te zijner tijd als woonwagenkamp te dienen, zyn de bulldozers en graaf machines „in stelling" gebracht. Het ziet er dus naar uit, dat het gemeentebestuur binnen zeer af zienbare tijd het juridische wapen in handen heeft, om excessen, zoals deze week in en rond het gemeen tehuis plaats vonden, te bestrijden. De bewoners van de Westzijde- weg zijn niet gelukkig met de plaats, die de gemeenteraad heeft aangewezen om te dienen als woon wagenkamp (behalve SGP-er L. Matze en CHU-er E. van Elderen). Mevrouw J. A. van Griethuizen- van Schaik. zeggend te spreken na mens de bewoners van een zestien tal woningen aan de Westzijdeweg: „Dat kamp komt hier vlak tegen over. Hoe is het mogelijk, dat er geen rekening werd gehouden met onze handtekeningenactie?" Tijdens de donderdagavond ge houden raadsvergadering heeft bur gemeester C. G. van Dobben de Burgerlijke stand van ALPHEN ALPHEN Geboren: Jacqueline Jeannette Molenaar; Robbert P Ver kade; Perry Marcus Antonius Kasbergen: Anneke van Keeken; Nathalie Sonneveld; Johanna Maria Cornelia Tromp; Gustaaf Petrus van Lierop; Frans Antony Stoof: Woutje Johanna Bode; Jeanine Marlies van Schoonhoven; Roeland Franciscus Spoor; Evert Frederik Hoogeveen; Pieternella van de Scheur. Ondertrouwd: Johannes Priester. 45 jaar en Maria E Christiaanse, 37 jaar; Willem N E Plantfeber, 23 iaar, en Neeltie Koopman, 22 iaar; Evert van den Boom. 20 iaar. en Willempie H Bek. 20 jaartWillem H Hoek. 24 iaar, en Ina M van der Willigen. 20 iaar: Cornelis H M de Groot. 26 jaar. en Gonzalva P M Oudshoorn. 26 jaar: Cornelis H van Duinen. 22 jaar en Annie Hogenes. 20 jaar;Gerardus H van Beugen. 21 jaar. en Adriana van der Sluijs. 18 jaar; Adriaan H Leeuwenhage. 21 jaar. en Willempje Griffioen. 20 iaar; Jozef M van Ben- nekom, 21 jaar. en Wilhelmina C Strik. 21 jaar: Antonie van Hemert. 23 jaar. en Johanna de Jong, 26 jaar; Nicolaas C van den Bosch. 21 jaar, en Martine de Leeuw, 20 jaar. Gehuwd: J Gerling, en M K Kooij; A G A Pennewaard, en J van Wee- ren, H J M Langerak, en A H de Graaf; L den Hollander, en J van der Zwan, E van Hulst, en G C Blouw, M C Sturm, en G van Schaik; H C Marbus, en H J J Ver geer. Overleden: R W Verkade, 83 jaar; J Gaastra, 85 jaar; P W Putters, 25 jaar; F J van Kampenhout, 70 jaar; A Vonk, 63 jaar. Bruyn het schryven van de bewo ners inderdaad voorgelezen, maar het werd hem ter hand gesteld, na dat de hamer betreffende het voor stel reeds was gehanteerd. De heer J. Verlare, gemeentesecretaris, zei na afloop van de gemeenteraads vergadering. dat het schrijven tij dens de stemming was overhandigd door twee bewoners van de West zijdeweg. Voor mevrouw Van Griethuizen is het een raadsel, dat vrijdagmid dag èm twaalf uur alle vereiste goedkeuringen al binnen waren om BOERENKAAS Wij leveren U uitsluitend van uitgezochte eerste kwaliteit „De Landbouwer" Voorstraat 36 Telefoon 2136 te beginnen met de aanleg van een verhard terrein. „Zijn we dan geen mensen? Ons ls niets gevraagd, of er bezwaren bestaan tegen vestiging van dit woonwagenkamp vlak voor de deur. Is dit democratie?", vraagt zij. „Wij zijn hier woedend, 't Is toch waan zinnig. Is dat nou een Sint Nico- laasgeschenk voor de bewoners van de Westzijdeweg? Dit is hier een kinderrijke buurt, je hebt hier een gevaarlijke bocht in de weg, levens gevaarlijk", aldus mevrouw Van Griethuizen. Zij zei gisteravond via de tele foon: „Er is hier iemand, die een stuk grond gratis wil beschikbaar stellen. Het ligt vlak bij de grens met Benthuizen. Dat terreintje ligt zó, dat niemand last heeft van de woonwagenbewoners". Wethouder H. van Rijn donder dagavond tijdens de gemeenteraads zitting: „Ik ben er zeker van. dat het kamp praktisch nooit gebruikt zal worden". Hij meende, dat de woonwagenbewoners niet gesteld zijn op vaste standplaatsen want: „Dan kunnen ze maar één keer per week om bijstand komen". En wet houder F. Kouwenhoven tijdens diezelfde bijeenkomst: „Het gaat ze volgens mij niet om een stand plaats. Ik ben er heilig van over tuigd, dat dit soort mensen wat an ders zoekt. Ze willen alleen maar een uitkering van de bijstand". Bridgen in Katwijk KATWIJK AAN DEN RIJN De bridgeclub „De Brug" speelde de ze vende ronde van de onderlinge pa rencompetitie. De stand is nu: Groep A: 1. B. de Bruin-P. van der Valk 763 punten, 2. P. de Haas- J. Mekel 732, 3. L. van der Valk- J. Parlevliet 692, 4. echtpaar A. den Hoed 669, 5. J. de Jong-P. Warm- steeker 668, 6. J. Vreeburg-J. van Leeuwen 664, 7. mevrouw M. Par- levliet-mevr. C. Tielkemeyer 644, 8. N. Parlevliet-A. de Lange 641, 9. S. VisserC. Duindam 639, 10. H. van der MareiJ. Pluimgraaff 608; groep B: 1. mevrouw N. den Dulk- mevrouw N. de Lange 761, 2. echt paar J. de Lange 733, 3. M. D. Hage* W. Klas 924, 4. C. den Dulk-C. Var- kevisser 717, 5. mevr. M. van den Anker-M. Mik 683, 6. W. Agema- mevrouw J. Duyndam 629, 7. D- Par- levliet-mej. R. de Best 628. 8. M. van Duyvenvoorde-J. van Rijn 624, 9- A. P. Poot-A. de Ruiter 613, 10. P. Parlevliet-M. van den Anker 608: groep C: 1. H. Booi-mevrouw M. van der Valk 750, 2. echtpaar C. Ouwehand 731, 3. mej. J. Krüger- mej. T. Remmelzwaab 705, 4. W. Schoneveld-J. de Best 694, 5. mevT. T. den Haas-mevr. A. Stikvoort 683, 6. mevr. M. Verdoes-mevr. A. de Rui ter 663, 7. W. van 't Hoff-mevr. T. Parlevliet 651, 8- mej. J. van der Marei-Hermans 639, 9. mevr. A. Hoekstra-mevr. Polanen 639, 10. mej. L. van Bergen-mej. R. Dubbeldam 565. DEN HAAG De aandeelhouders van de Nederlandsche Fondsen maat schappij Nefo N.V. hebben de statuten met algemene stemmen goedgekeurd, met aantekening van twee aandeel houders dat zij met het besluit niet akkoord gingen De nieuwe statuten maken het mo gelijk het beleggingspatroon te veran deren. Naast de gebruikelijke aande lenbelegging, zal Nefo ook kunnen beleggen in obligaties, hypothecaire schuldvorderingen en onroerende goe deren. Met dit nieuwe beleggingspa troon zal in 1970 worden gestart. Contante wisselkoersen AMSTERDAM. 5 december Contante prijzen. Londen 8.63—8.63'/«. New York 3.60"/»—3.60»/,. Montreal 3.35A—3 35A. parijs 64.66%64 71'/». Brussel 7.25Vs—7.25»/.. Frankfort 98.26"/»—98.31''». Stockholm 69.78'/»—69.83»/». Ztlrich 83.75»/,—83 80»/». Mi laan 57.47»/»—57.52»/,. Kopenhagen 48.09— 48.14. Oslo 50.41»/»—50 46»/,. Wenen 13.95— 13.96. Lissabon 12.69»?»—1?70%. LISSE Maandagavond om 8 uur vergadert de afd. Bloembollencul tuur in de Witte Zwaan. IJMUIDEN Een groot aantal vaartuigen liep in de loop van vrijdag de IJmuidensc vissershaven binnen. De bemanningen repten zich naar huis om in de familiekring het St. Nlco- laasfeest te kunnen vieren. Op zee was niet veel meer te beleven. Onder de Nederlandse kust waren nog maar een paar schepen in actie. Zij moesten te vreden zijn met geringe beetjes aan wijting en gul. Platvis was hier hele maal niet te achterhalen. Ook de tong- schepen komen in de meeste gevallen op huis aan. zo zy al niet zjjn gearri veerd. Zij deden aan het slot van deze reis redelijke trekken. Soms kon uit een poging 35 kilo worden geborgen met daarbU een mand of zes andere vis. Dit betrof in hoofdzaak schol. De tarbot toonde weinig bereidheid het assortiment in voldoende mate aan te vullen. De enkele treilers, die nog in de Noord verbleven moesten het ook ditmaal voornamelijk hebben van de kleine zwarte koolvis. De schip pers konden zich niet aan de indruk onttrekken dat de totalen lagen onder de hoeveelheden die men aan het be gin van de reis wist te verschalken. Gul. wijting, schelvis en kabeljauw waren weer schaars. Van deze vis soorten kreeg men uit een trek hoog uit tien manden" aan boord. De gro tere kotters, die voor deze reis de om geving van 55 NB hadden opgezocht, hebben eveneens een streep onder de activiteiten gezet. Zij maakten de laat ste dagen redelijke hoeveelheden schelvis, wijting en ook wel gul buit. Soms lukte het hier wat kleine haai en kabeljauw aan toe te voegen. Wat er was Aan de IJmuidensc markt versche nen 36 vaartuigen. Zij tekenden ein delijk weer eens voor een behoorliike aanvoer. De havenarbeiders losten 3155 kisten, waarvan 200 kisten schelvis, 260 kisten wijting. 10 kisten gul en ka beljauw. 320 kisten kleine gul. 600 kisten haring. 920 kisten schol. 15 kis ten schar, 10 kisten poontjes. 15 kisten kleine haai. 30 kisten tarbot. 175 kis ten diversen. 400 stuks stijve kabel jauw en 30.000 kilo tong. Verder waren er 600 kleine bisten schelvis, 350 kleine kisten wyting en 1320 kleine kisten haring. Voor de tong moesten lagere koer sen worden genoteerd. Vooral de klei nere soorten moesten het afleggen te gen de concurrentie van speculaas, borstplaat, marsepein en andere zoe tigheden. die St. Nicolaas met zich mee pleegt te brengen. De tong 1 zat met een notering van f 4 80 tot f 4.52 voortdurend onder de vijf gulden. De slips zakte met een koers van f 4.62 tot f 4.20 nog verder weg. De top was ook deze keer voor de grootmiddel. Op de eerste afslag werd f 5.65 betaald. De kleinmiddel bleef ongeveer twee dub- beitjes per kilo achter. De grote tong hield zich met een hoogste bod van f 5.37 op redelijke wijze overeind. Schelvis De schelvisaanvoer bestond weer al leen uit de kleinere soorten. De pen- nen slaagden er In zich met een con stante notering van veertig gulden per vijftig kilo te handhaven. De braad volgde dit goede voorbeeld niet. N» een inzet van f 34 zakte de koers snel naar het minimum. Ook de gul moest terug. Voor de grote soort betaalden de handelaren op de eerste ronde nie( meer dan f 47. Later konden de he ren voor f 37 terecht. De kleine gul hield de kattencentrale uit de buurt. Gemakkelijk ging dat met een koen van f 36 tot f 28 niet. De dichte wij- ting ging op f 26 niet slecht van start De belangstelling nam spoedig af. Dt vismeelindustrie moest er zelfs aan te pas komen om de partijtjes, die op het minimum waren gedrukt, uit de hallen te verwijderen. De gestripte soort lie: zich deze schaiide met een notering van f 34 tot f 20 niet aanleunen. De verse haring moest genoegen nemen met een notering van f 33 tot f 20. Bij de schol was de meeste interesse ge reserveerd voor de grote en grootmld del. Deze soorten bereikten een top van ruim vijftig gulden. De schal moest met een notering van f 44 tot f 30 veel terrein prijsgeven. In Schevenlngen In Scheveningen werden aangevoeri 40 kisten schelvis. 200 kisten wijting, 200 kleine kisten wijting, 350 kisten haring, 840 kleine kisten haring, kisten schol, 80 kisten 18.000 kilo tong. diversen Agenda alvorens begroting wordt voortgezet ZOETERMEER De gemeenteraad zal maandagavond 15 december alvo rens te kunnen luisteren naar de ant woorden van het college van B. en op de gehouden algemene beschouwin gen, zich moeten buigen over eet agenda van zestien punten. Hierop staan o.m. plannen tot de bouw 'voo; lagere scholen in Muzwi-systeem t: drie gymnasieklokalen (twee in P» lenstein en 1 in Driemanspolder); m voorstel tot tegemoetkoming ii huur van 20 bejaardenwoningen de stichting 't Huys de Morgenst» verdaging van de beslissing van bestemmingsplan Dorpsstraat bouw van 300 ERA flats in Driemi polder. De vergadering begint dag 15 december om 20 uur. Extra subsidies ZOETERMEER De Zoetermeerse Jeugdraad verzoekt een extra subsi die te verstrekken over 1969 van f 800. De oorzaak van het tekort is gelegen in de honorering van het leidingge vend personeel tijdens de vakantie bezigheden. Een aanvullende kredietaanvrage is ook binnengekomen van het fanfare korps Kunst en Vriendschap en voor de christelijke muziekvereniging Har pje Davids van in totaal f 240,-. Door de uitbreiding van oZetermeer ls ook voor de gemeentelijke sport verenigingen een aanvullende sub sidie nodig van f 3600,-. TER AAR Een raadsvergade ring op Sint Nicolaasavond ls een bijzonderheid. Dat wisten burgemees ter en wethouders ook, maar het was dringend nodig, want er was een ka pitaal mee gemoeid. Daarom had de burgemeester een vertegenwoordiger van de goed-heilig-man uitgenodigd, die ervoor gezorgd had dat de raads leden niet met lege handen zouden thuiskomen. Een vrijer, keurig ver pakt, lag op iedereen in de brand- weergarago te wachten, een vrijer van speculaas. Het kapitaal waarom het ging was een aanbod van de Bank van Neder landse gemeenten om een bedrag van f 200.000 te kunnen lenen tegen een rente van 8'/i procent Maar dan moest er snel worden beslist en dat deden de raadsleden dan ook graag, want het geld moet worden gebruikt om vlottende schuld af te lossen en die heeft de gemeente doorlopend, vanwege haar grote investeringen. Zo kost de aanleg van de verleng de Paradijsweg een miljoen gulden en daar was nog maar voor vier ton. dus geld is heel erg welkom om alle werken te kunnen uitvoeren. Om zulke dringende vergaderingen te voorkomen gaf de raad een machti ging aan het college van B. en W. om leningen aan te gaan tot een maxi mum van een miljoen gulden, dan kunnen zulke haastige beslissingen ook direct worden genomen door burgemeester en wethouders. KOUDEKERK Eén van de drie brugwachters, die Koudekerk rijk is, is Lambertus Oppelaar. Een man, die overal zo zijn eigen mening over heeft en vooral ook een man, die als je met hem praat, geen hlad voor de mond neemt. Hij zegt duidelijk, waar het op staat en dat maakt ren gesprek met hem beslist de moeite waard. In afwis selend dag- en nachtdiensten zorgt hij ervoor, dat het scheepvaartverkeer ongehinderd doorgang kan vinden, terwijl hij daarnaast ervoor moet zorgen, dat het overige verkeer niet te veel hinder ondervindt van een geopende brug. JE WORDT tegenwoordig gecon fronteerd met dc hele wereld. Overal is geweld. Neem die automobilisten en dat heb ik al te gen meer me*>sen gezegd, die zo on verantwoorde ijk rijden en die alco hol hebben gebruikt. Hak bij een ongeluk die auto in elkaar en hang de chauffeur op de plaats des on- heils aan de galg. Dacht je, dat van de tien daarna er nog negen werden opgehangen. Ik geloof van niet. De hele wereld staat op 't ogen blik op een punt, waarvan je zegt: waar gaan we heen, duw je nou feitelijk een stier in een vogelkooi. Is die wereld nu zo klein geworden. IK WAS mijn tijd al ver vooruit Jaren .geleden, toen het nog geen mode was, droeg ik al een baard en had lange haren. Ik ben altijd een bijzonder iemand ge weest, maar ik ben hier geen bemin de jongen. Omdat ik niet kerkelijk ben. Ik ben een grote opposant, om dat ik de werkelijkheid onder ogen zie. Ik zal je een voorbeeld geven: ik zie op de teevee die demonstranten tegen Vietnam. Nu vind ik alle oor logen afschuwelijk, maar waarom durven ze dan niet te zeggen, die Russen uit Oost-Duitsland en uit Tsjechoslowakije. En zo is het met een hoop dingen. Dan denk ik wel, wat helpt dat demonstreren, want de grote mannen lachen je toch uit. A LS de kerkelijke machten 1000 jaar geleden hadden geweten, hoe de toestand nu is, hadden ze toch nooit al die wetten op papier gezet. En nu hebben ze dagenlang werk om de boel te gaan schrappen. Sinterklaas heeft niet bestaan en die heilige is van de lijst af en zo. Neem nu die gemengde huwelij ken: aan de ene kant staat de pastoor met z'n handen omhoog en aan de andere kant de dominee. Ze denken ook: beter een half ei dan een lege dop. Vroeger betekende zo iets een revolutie in de familie. En nu wordt er gedobbeld in welke kerk. Op den duur smijten de ker ken zoveel water bij de wijn, dat ze niet meer weten of het nu naar wijn of water smaakt. Zo flauw wordt het. Het is jammer, dat Willem van Oranje en Balthasar Gerarts niet in deze tijd waren geboren, dan hadden ze elkaar niet kapotgemaakt. TT/AT IK dan zou willen? Kijk eens, als je 't me eerlijk vraagt, bruis ik geweldig te gen machtige dingen in. Ze zeggen: gij zult niet doden, want dan word je gestraft. Dat moeten ze dan ook die hoofdpersonen doen, die die oor log laten doorgaan. En elkaar opjut ten. Als ik met iemand iets heb en dat gebeurt nog wel eens, ga je niet met elkaar op straat vechten. Ben je het niet eens, dan loopt de een Oost en de ander West. En als je elkaar tegenkomt, draai je je hoofd om of je denkt: hij bestaat niet meer. Maar niet van: maak hem maar af. JK BEN een strijder tegen het on recht. Vergeet niet. dat ik dat lange haar jaren heb gehad. Ik sta nog op een film van Koudekerk als ijscoboer, weet je wel. Toen rie pen de mensen al, omdat ik rood haar had: hé, rooie, rooie stier, maar tegen een zwarte werd nooit gezegd: zwarte stier. Ze hebben me altijd als een mes over de slijpplank gehaald. Dan moeten ze ook niet vreemd kijken, dat dat mes een keer zo scherp wordt, dat ze in hun eigen huid snij- en. En zo is het ook met het kritiek uitoefenen. Ik magnetiseer zo'n der tig jaar en ik heb enkele succesjes geboekt, maar ook voor mezelf te leurstellingen te verwerken gehad. Die succesjes verzwijgen ze, maar die teleurstellingen gooien ze altijd tegen je voeten aan. Als je ergens komt, is het van: die denkt, dat-ie dat kan en dat, en jij met je baard en die hocus-pocus van je, maar ze zijn aan het slijpen. JK BEN HIER geboren en ken ze van haver tot gort, maar als ze het mes één keer zelf voe len, worden ze bogs, want het was niet de bedoeling het mes daarvoor te slijpen. Er moet voor het publiek inzitten. Ik wil wel wat verbetei maar eerst moet ik de kracht Jió| ben om aan te tonen, dat het i anders kan. Als kleine jongen moi ik graag naar grote sprekers luisU ren. Dat was een hobby van me. I heb ook altijd tijdredenaar toiUe worden en dan had ik de Bijbel t ook nog bijgehaald. TK VOEL MEZELF geen profti Die illusie heb ik nooit geha Ik ben een doodgewone arbei dersjongen. Ik beschouw mezé nooit meer dan een ander, maar ec ander ook niet minder dan mezel Of jij nou hier komt of zo metei belt de koningin: Oppelaar, ik t een gesprekje, 't is me allemaal eet, der. Ik zou ook heus geen andt kleren aandoen en ook geen andeil taal uitslaan. Ik blijf, die ik ben. Een rechter zei eens tegen 1 iedere Nederlandse staatsburg^ wordt geacht de wet te kennen. I zeg: vandaar zeker dat grote bod voor je. Hij beschuldigt mij e de wet niet te kennen, maar zei zit-ie in toga achter zo'n groene t met dat dikke boek voor zich. A LS IK een stukje schrijf, is hl wel leesbaar, maar de opsfe! ling deugt niet. Ik ben jaloers op Theo Oio/, omdat-ie fijn kan spelen, maar ik ben tf jaloers op mensen, die iets heel g» kunnen zeggen. Met weinig woordi het diplomatisch kunnen opdiene Dat is nu werkelijk een grote tatr serveren op een klein schaaltje toch niet morsen. En wij hebben t eindelijk zo'n schaal nodig voor zo klein taartje. Is het zo of niet. kan er anders niet uitkomen. TK HOU TOCH wel van KouJljf kerk. Ik ben hier groot gewei 9, den als kind van een wedutc V[ 'J Van politiek heb ik overigens geen verstand. Ik heb nog nooit op een kandidaat gestemd. Ik zeg altijd maar zo: er is geen denker, die stemt en geen stemmer, die denkt. Ik denk zelf. En die regering mogen ze van mij vandaag nog zonder pensioen wegsturen, want die zit al leen maar haar tijd te verbeuzelen. Neem nu die drie in Breda. Hoe veel tijd en geld heeft het niet ge kost om daarover te praten. Ik had ze meteen maar geturfd. Ik heb geen gewetensbezwaren. Ze hebben inder tijd ook niet het gekerm van ons gehoord. Dan maar oog om oog en tand om tand, maar dan vinden ze me hard en wreed. LAMBERTUS OPPELAAR (60): Ik denk zelf. Foto Wim Dykman. IK BEN ALTIJD een dubbel tjes-schooljongen geweest. Ik zat op het goedkope schooltje van volksonderwijs. Op je 12-de was het afgelopen. Daarom benijd ik jul lie. Ik zou best willen, dat m'n hersens van dien aard waren, dat ik leren kon, want aan ontwikkeling kreeg je niks. Ik heb wel een aardig verstand, maar ik kan het niet neerschrijven. Ik heb de grootste armoede toen ik werkte voor 3'lt cent f uur. En nu heb ik het rijk. Ik had liever thuis gehad. Dan had je Jeu* nen genieten van m'n rijkdom. V< mijn hobbykamer. Ik heb e< werkschuur met vogeltjes en Jconij* tjes. Ik heb het schat-en schatrijl Ik heb een hemel op aarde, f toch zal ik strakjes blij zijn, als eraf ben. Omdat die onrechtvaaribt heid tegen me opstuit. Dat heb ik kind al meegemaakt, toen m'n mot der 125 cent van de kerk kreeg weduwe. Daar moest ze twee kindt ren van groot brengen. JK HEB NU niets meer te ujei»»-|-. Alleen dit: waren alle menst* maar rijk en wijs, dan was aarde een paradijs. "TCeeA. eie^eetuv

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4