Afrikaanse kerken gaan in Biafraconflict bemiddelen ADAT NOG STERK OP SOEMBA NAVO Pax Christii benadert regering over Biafra In 1970 experimentele structuur aan VB Eeii woord voor vandaag VOEDSELVLUCHTEN VERLICHTEN SITUATIE Uw probleem is het onze.. Een unieke gebeurtenis Dominee en priester spreken in moskee Ds. G. Rienks naar presbyterianen Wending over de culturele revolutie KLOOS (VAN HET NVV) MEENT: Kabinet kan op de Loonwet vallen PREMEUR IN WISCH Hulp arme landen verdubbeld Za ai vliegtuig j es naar Tunesië krant van formaat Pharetra vaart andere koers Ouders bepalen nog vaak huwelijkskeus BEROEPINGSWERfc ZATEKDAG 6 DECEMBER 1969 De komende Dag des Heren betekent het eind van alles wat niet meer is dan stoppels op een veld, zegt Maleachi. Merkwaardig is wie in het vuur van het gericht zullen ondergaan. De profeet zegt: De overmoedigen en allen die goddeloosheid bedrijven. Overmoedigheid wordt dus hier omschreven als een doodzonde, om die rooms-katho lieke term eens te gebruiken. Waarom heeft God een hekel aan overmoedige mensenIk dacht in de eerste plaats, omdat zij zichzelf niet kennen. Ze overschatten zich zelf. Ze menen meer te kunnen, dan zij inderdaad vermogen. Hun moed is niet evenredig aan hun kracht. Ze wagen zich aan avontu ren, waaruit zij niet als overwinnaars te voorschijn kunnen komen. Ze onderschatten de vijand. En in de tweede plaats zijn zij overmoedig, omdat zij God niet ken nen. Als ze Hem wel kenden zouden ze hun eigen zwakheid beter hebben beseft. Want God begint ons voor een spiegel te plaatsen, op dat wij onszelf leren zien. zoals we werkelijk zijn. God waarschuwt ons voor onze eigen tekortkomingen. Ware moed houdt rekening met de feiten. Ware moed weegt eigen kracht af aan de kracht van de tegenstander. WA re moed stort zich zelf niet in, avonturen. Ware moed zorgt dat hij geholpen wordt, als hij zich te zwak in de strijd moet begeven. Ware moed brengt ons er toe de kracht van God te zoeken om dit leven aan te kunnen. Over moed heeft God niet nodig. De wijze mens echter zoekt God. Wc lezen vandaag: Openbaring 7: 1-17 We lezen morgen: Openbaring 8:1—13 r (Van onze kerkredactie) NAIROBI, Kenia De Panafrikaanse Conferentie van Kerken heeft een eigen delegatie naar Nigeria en Biafra gezonden om een verzoeningspoging te ondernemen en de strijdende partijen tot elkaar te brengen. De assemblee van Abidjan aan de Ivoorkust besloot deze zomer een dergelijke poging te ondernemen. ze regionale oecumenische organisa tie is de delegatie op 1 december vertrokken. De predikanten zullen zowel Nigeria als Biafra bezoeken. In de eerste plaats zullen bespre kingen gevoerd worden met functio narissen van de kerken, maar de de legatie hoopt ook persoonlijk in con tact te komen met de regeringsauto riteiten om hen in Christus Naam tot vrede aan te sporen. Tot de delegatie behoort ook een rooms-katholieke aartsbisschop van Cape Coast in Ghana, John K. Amis- sah. Een ander bekend lid van de delegatie is de vice-president van de Republiek Liberia, die tevens presi dent van de Wereldalliantie van Bap tisten is, William Talbot. Voorts zijn uitgekozen de secreta ris-generaal van de Presbyteriaanse Kerk van Oost-Afrika, John Gatu uit Nairobi en ds. Seth Nomenyo uit Lomé in Togo, die lid is van de com missie voor geloof en kerkenordening van de Wereldraad van kerken. Alles doen De beide laaste predikanten maken tevens deel uit van het nieuwe uit voerende hoofdbestuur van de Pan afrikaanse Conferentie van Kerken. Dit heeft besloten alles in het werk te stellen wat maar mogelijk is om tot vrede te komen. Volgens een persbericht uit Nairobi van het secretariaat-generaal van de- Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet lu behandeling worden genomen. Ge- helmhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Ik bezit een blokje land van 2 ha, dat ik tot voor enige jaren zelf gebruikte. Ik ben nu AOW-er en heb het verhuurd. Als ik het nu verkoop, moet ik daarvan belasting betalen? Komt de verkoopprijs dan bij mijn inkomen? Antwoord: Daar u geen bedrijf heeft, komt de verkoopprijs niet bij uw inkomen en u behoeft er dus geen belasting voor te betalen. Als het bedrag rente gaat afwerpen, komt deze rente wel bij uw inko men. Tot nu toe kwam de huurop brengst bij uw inkomen. Vraag: Weet u ook wat bijgaand plantje mankeert? Er zijn dit jaar maar heel kleine bloemen aan ge komen, terwijl zij toen ik in Over ijssel woonde prachtig bloeide met grote lichtroodbruine bloemen. Wat is de naam? Antwoord: Vermoedelijk is het een of andere korenbloem. Welke soort en welk ras is niet na te gaan. De toegezonden bovengrondse delen waren niet ziek of aangetast. Waarschijnlijk waren wortels en wortelhals ziek, aangetast door de zwartbenigheid, wat vaak voorkomt op vochtige gronden, vaak gepaard met een te zware bemesting of een zijdige stikstofgift. Is uw tuin erg laag en vochtig, verbeter dit dan door of greppeltjes te graven voor afvoer van overtollig water, of zand toe te voegen. Plan ten hebben evenals mensen een he kel aan natte voeten. Zijn wortels of wortelhals zwart, verwijder dan de plant met omgevende grond om besmetting te voorkomen. Vraag: Wat is een „Mannesmann- buis"? Is er een bepaalde benaming voor een buis met verschillende, tel kens kleinere diameter, zoals de te genwoordige lichtmasten? Antwoord: De Mannesmannbuis is een naadloze buis, genoemd naar de grootindustrieel Reinhard Man- nesmann (1856-1922) te Romscheid, die deze buis samen met zijn broer Max uitvond. Een „verjongde" buis wordt geleidelijk nauwer en ver toont dus de vorm van een langge rekte kegel. Wanneer een buis bestaat uit gedeelten met een steeds kleiner wordende diameter, noemt men dit een „getrapte"buis. Vraag: Welke rol speelt de kapi- taaldienst in de boekhouding? Antwoord: Dit is een onderdeel van de kameralistische boekhou ding, waarbij men de jaarrekening splitst in een gewone en een kapi- taaldienst Dit systeem wordt speci aal toegepast voor verbruiksboek- houdingen, waarvan de naam ont leend is aan het latijnse woord „ca mera" (ter aanduiding van de ruim te of wagen, waarin de schatkist bewaard werd). Deze soort boekhou ding kent het oude systeem en een zogenaamde „nieuwe kameraalstijl". Vraag: Hoe behandelt men de pluimen van pampusgras? Antwoord: Wanneer de pluimen goed uitgegroeid zijn, dus goed uit gewaaierd, moet u ze onderste bo ven te drogen hangen in de wind, maar niet in zon of regen. Wanneer ze door en door droog zijn (contro leer vooral de stengels goed), kan u ze in grote vazen e.d. zetten. Doe in de vaas droog zand en steek daar de stengels in, zodat ze vast staan. Vraag: Een jaar of tien geleden is er in het Feijer.oord-stadion te Rot terdam een wedstrijd Nederland België gespeeld met uitslag 91 voor Nederland. Wanneer was dat er. wie maakte de doelpunten? Antwoord: Op 4 oktober 1959. Klaassens maakte er één v.d. Kuil 3. Wilkes 3. v. d. Linden 1 en Rijvers 1. DEN HAAG Een predikant en een rooms-katholiek priester zullen voor het eerst in de ge schiedenis in de enige moskee in ons land, die in Den Haag staat, spreken. Op 11 december wordt in de Moba- j rak-moskee aan de Oostduinlaan in Den Haag het feest gevierd van het breken van de vasten. Na de eigen lijke gebedsdienst zullen ds. J. G. Ja cobs uit Den Haag, hoofdbestuurslid Bond en pater J. A. A. van Well, studentenpastor in Leiden, spreken over interreligieuze medemenselijk heid. Over hetzelfde thema zal ook Imam H. H. Akmal H.A., de voorgan ger van de Mobarak-moskee, spre ken. Sociaal centrum Het feest van het breken van de vasten wordt gevierd als afsluiting van de vastenmaand Ramadhan, een periode van dertig dagen, waarin de moslims overdag niet eten of drin ken. Op deze dag blijkt, dat de moskee een sociaal centrum en ont moetingsplaats is, waar geloofsgeno- (Van onze correspondent) SIMCOE, Ontario Ds. Gabe Rienks, een Nederlandse predikant die naar Canada emigreerde, heeft zich onttrokken aan de Christian Re formed Church. Hij is lid geworden van de Presbyteriaanse Kerk van Ca nada. Ds. Ricnke was de laatste jaren predikant van de kleine gemeente van Simcoe in de staat Ontario die ongeveer tachtig gezinnen uit Neder land telt. Ds. Rienks werd direct na de oor log predikant in De Glind. In 1948 trok hij als legerpredikant naar In donesië en vanaf 1950 was hij predi kant te Wormerveer. In 1959 nam hij een beroep aan naar de Christian Re formed Church van Pembroke, de meest noordelijk gelegen kerk van Ontario. Sedertdien studeerde hij enige tijd aan het Presbyteriaanse Knox Colle ge in Toronto, waar hij promoveerde op een dissertatie gewijd aan eon on derwerp uit de Canadese kerk geschiedenis. ten bijeenkomen uit Nederland, Suri name, Indonesië, Pakistan, India, Ma rokko, Tunis, Egypte, Turkije, Perzië, Jordanië, Joegoslavië en andere lan den. Ze dragen vaak de klederdracht van hun land van herkomst. Het feest heeft dit jaar een bijzon der karakter, want het is geplaatst in het teken van de verbetering van de intermenselijke verhoudingen. Speci aal wordt de aandacht gericht op de j landen waar hongersnood heerst. DEN HAAG De rooms-katholieke vredesbeweging Pax Christis heeft er gisteren bij de regering en volksver tegenwoordiging opnieuw op aan ge drongen pogingen in het werk te stel len. die tot een politieke regeling van het conflict tussen Nigeria en Biafra kunnen leiden. Pax Christi herhaalt haar eisen van 6 augustus inzake onmiddellijke en voorwaardelijke wapenstilstand als eer ste stap om tot een werkelijke en rechtvaardige oplossing te komen, langs politieke weg. Voorts dienen alle wapenlevveranties onmiddellijk te wor den gestaakt De Nederlandse regering zal zonder aarzeling moeten aandringen op af doende maatregelen in alle betrokken landen. Hierbij wordt met name ge dacht aan de contacten met Engeland. Sterftecijfers Inmiddels is de situatie in Biafra nog steeds ernstig. Zojuist is uit het lijdende gebied de Schotse predikant A. G. Somerville teruggekeerd. De sterftecijfers variëren in de verschil lende gebieden enorm. Het ergst zijn de mensen eraan toe die zich in de oerwouden hebben teruggetrokken en van iedere vorm van hulp verstoken zijn. De mensen die zich reeds geruime tijd geleden ergens konden vestigen zijn er minder ernstig aan toe dan degenen die kort geleden uit hun woonstreek werden verdreven, hetzij door wapengeweld, hetzij door hon ger. In een ziekenhuis dat zeer nauw keurig de statistieken bijhoudt ont dekte men dat op het ogenblik 33 procent van alle kinderen sterven die nieuw in het ziekenhuis worden op genomen. Enkele maanden geleden was dat nog maar 16 procent. Iets beter In een vluchtelingenkamp in een ander gebied stierven in juni 35 van de kampbewoners in augustus was het aantal reeds gestegen tot 140. Toen verklaren vakmensen, in het bijzonder ervaren artsen, dat de situ atie in oktober 1969 een klein beetje beter was dan in oktober 1968. Dat is een direct gevolg van de massale voedselvluchten die de kerken tegen de wil van Nigeria in organiseren. In de afgelopen week slaagden sommige vliegtuigen er in drie maal een volle vracht over te vliegen. Zo als bekend heeft het Rode Kruis om politieke redenen zijn vluchten moe ten stopzetten. Op het ogenblik hel pen dus alleen de kerken. (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN Wending, het maandblad voor evangelie en cultuur heeft een bijzonder nummer gewijd j aan de culturele revolutie. Hoewel de term ontleend is aan Mao en zijn j Rode Garde, heeft deze titel in dit geval betrekking op de huidige ont wikkeling in de westerse jongeren- wereld. Niet minder dan veertien auteurs leveren een bijdrage. De redactiese cretaris van het blad, A. J. Nijk, schrijft over meer vrijheid voor meer mensen, de hoogleraar in de betrek kingen tussen natuurwetenschap en geneeskunde, dr. P. J. Thung, over de mens als opstandeling. De Amsterdamse gemeenteraad heeft in overleg met de Stichting sociaal cultureel wijkcentrum De Jordaan aan beeldhouwer F. Sieger de opdracht gegeven de figuur tan Woutertje Pieterse, Multatuli's on sterfelijke creatie, in een beeld te ver eeuwigen. Hier de kunstenaar werkend aan zijn schepping. AMSTERDAM De stuurgroep aan de VU, waarin alle geledingen van de ze universiteit zijn vertegenwoordigd, en die aan een nieuwe structuur van de VU werkt, heeft een tijdschema in vijf fasen ontworpen waarbinnen de herstructurering een feit zou moeten zijn. De eerste fase, die thans loopt en tot 15 februari zal duren, moet worden ge bruikt om over een uitgebrachte dis- sussienota in breed verband te discus- UTRECHT Zeer scherp hebben de voorzitter van het NVV, A. H. Kloos, en het officiële orgaan van dit vakverbond De Vakbeweging zich □itgelaten over de nieuwe Loonwet van minister Roolvink. De heer Kloos sluit zelfs een val van het kabinet b'j verwerping van de wet door de Eerste Kamer niet uit. Als de Eerste Kamer de wet on danks alle „trammelant" toch accep teert, krijgen de geloofwaardigheid en het gezag van een aantal politici opnieuw een ernstige deuk. vindt het blad. Het NVV meent, dat de minister het eenvoudig vertikt „de voor hem per-x>nT.ik inderdaad weinig plezierige weg" te bewandelen van hernieuwd overleg met het bedrijfsleven, een tweede behandeling in de Tweede Kamer en tenslotte een ontmoeting over deze zaak met de Eerste Kamer. Zoals men weet weigert het NW medewerking aan de uitvoering van een loonpolitiek, die op de nieuwe wet is gebaseerd. WISCH Alles wat burgers in Wisch de komende vijf jaar bijeen brengen voor ontwikkelingshulp zal uit de gemeentepot worden verdub beld. Deze primeur heeft het Gel derse dorp, dank zij een comité dat enige tijd geleden de Vredesweek in deze gemeente voorbereidde. Een voorstel in deze richting werd door de gemeenteraad spontaan aan genomen. Burgemeester mr. Gold berg: het is duidelijk dat de mensen hier ontwikkelingsprioriteiten stellen en bijvoorbeeld de bouw van een nieuw gymnastieklokaal in Wisch willen uitstellen om een school in het ontwikkelingsland te kunnen bou wen. Wisch zal dit initiatief ook onder de aandacht van 32 naburige ge meenten brengen. Aan de Novib zal om een speciaal project voor Wisch worden gevraagd. Men denkt aan al lerlei uitwisselingsmogelijkheden. waarna voorstellen in de stuur groep ter tafel zullen komen. In dé tweede fase die van 15 februari tot 15 maart duurt, zullen 11e voorstel len tot een groter geheel worden ver werkt. waarna van 15 april tot 15 mei de besluitvorming over de nieuwe struc tuur zal moeten plaatshebben. Daarna ziet de stuurgroep zijn taak als beëin digd. Fase vier (van 15 mei tot 30 sep tember) zal moeten worden benut om aan de universiteitsvergaderingen of anderszins genomen besluiten uitvoe ring te geven, waarna van 30 septem ber af (fase vijf) de nieuwe experimen tele structuur aan de VU zal moeten worden verwezenlijkt. SCHIPHOL Gistermiddag zijn drie Piper-Pawnee-toestellen per DC-6 van Martin Air naar Tunesië verzonden. Deze kleine handige vliegtuigjes zijn door het actie-comité Nederlandse hulp aan Tunesië,het door ovestromingen zwaar geteister de land, gehuurd van Mastbooms vliegbedrijf in Rotterdam. Het zijn zogenaamde zaaivlieg- tuigjes. Aan boord van het MAC-toestel bevonden zich tien tech nici en piloten. Zij zullen in Tunesië blijven. De Piper-Pawnee's zijn gedemon teerd en worden in onderdelen door de DC-6 vrachtmachine naar Tunesië gebracht. Gisteren is de premier t an de unailese provincie Alberta. Harry h.. Strom, in Den Haag aangekomen, uaar hij en zijn ministers van binnenlandse zuken m- dustrie en toerisme een kennismakings- conferentie met de Nederlandse pers hield. AMSTERDAM - Het VU-studenten- blad Pharetra ondergaat een verande ring. Van een kritisch-literair en naar veler oordeel nosal vrijblijvend blad zal het meer gericht worden op poli tieke actie. Het oude redactieteam treedt daarvoor terug om plaats te ma ken voor anderen. De studentenraad van de VU heeft al een soort ..voornummer" nieuwe stijl uitgegeven, dat actueel gericht is en :nformatie geeft in de sfeer van de buitenparlementa re appositie. De oude redactie zal nog één Pharetra-oude-stijl maken. Het blad heeft een oplaag van 3600 exemplaren. (Vau onze kerkredactie) GRONINGEN Het is algemeen bekend, dat in vele oosterse landen de adat een grote rol speelt. Met name ook ten opzichte van het huwe lijk. Een enquête onder ie christenen op het In donesische eiland Soem- ba wees uit, dat die adat door vele ouderen hard nekkig wordt gehand haafd, terwijl vele jon geren »oor een vrijere omgang zijn tussen jongens en meisjes. I De Groninger Kerkbode (gereformeerd) ontleent ge gevens van deze enquête aan een werkrapport van ds. H. J. van Oostrum te Waikaboebak. Slechts 15 procent van de jongeren, merendeels meis jes, wensen dat hun ouders hun levenspartner zoeken 50 procent wenst het samen met de ouders te doen. 30 procent helemaal zelf. Op de vraag wat men doet als de ouders het niet met hun keus eens zijn. zijn de antwoorden als volgt: 80 procent dan zoek ik een ander; 10 procent praten met de ouders, even tueel met de kerkeraad er bij, opdat ik toch met de gene die ik koos kan trou wen; 10 procent dan ga ik mijn eigen gang. Die 80 procent noemt als motief: wat kunnen we an ders, economisch zijn wij van onze ouders afhanke lijk. Als dat laatste niet zo was, zou er dus heel wat meer spanning zijn. Op de vraag welke de voorwaarden zijn, die mén aan de levenspartner stelt, antwoordt 45 procent: van dezelfde godsdienst; 20 pro cent: een goede persoonlijk heid, een goed gedrag; 30 procent: een goede hulp in de huishouding; 5 procent: ze moet er beeldig uitzien. De beantwoording van een volgende vraag is sterk gebonden aan de visie in de oude maatschappij van Soemba. die nog niet veel veranderd is. Wat is het doel van het huwelijk? 95 procent: kinderen krijgen naar het bevel van God; 5 procent: hulp in het werk. Daarop volgde de vraag: wat is je mening inzake een jongen of meisje dat niet trouwt? 80 procent meende: in strijd met Gods bevel; 3 procent zelfs: ze zijn niet normaal: 5 pro cent: dat moet hij of zij zelf weten. Veel dichter bij de Neder landse situatie staan de ant woorden op de vraag: wat je op dit ogenblik weet van het sexuele leven, wie ver telde je dat? De meeste meisjes kregen erover te ho ren van hun moeder, de jon gens van hun vrienden of uit boeken, vooral roman netjes. Praktisch allen wijzen sexuele omgang voor het) huwelijk af. hoewel velen I er bij schreven, dat ze wei: plaats vindt. Als reden wordt opgegeven: in strijd met Gods Woord, of:. brengt narigheid of ziekte. I (Vervolg van pag. 1) „De ervaring heeft uitgewezen dal er vooralsnog geen algemeen aan- vaarde interpretatie van deze be ginselen is. De fundamentele vraagstukken, die zich in Europa voordoen, kunnen slechts op grond van deze beginselen tot een oplossing worden gebracht, en iedere werke lijke en duurzame verbetering in de Oost-West-betrekkingen vooron derstelt het respect voor deze princi pes, zonder enig voorbehoud." Signaal De vijftien NAVO-landen herinner den ook aan het zogenaamde signaal van Reijkjavik: de in 1968 gedane oproep van de ministerraad om tot een. wederzijdse en evenwichtige in krimping van strijdkrachten te ko men. Die oproep had echter geen en kel resultaat opgeleverd. Bedoeld werd dat de Sowjetunie tot ru toe niet had gereageerd. In de verklaring worden drie hoofdpunten genoemd, waarover men allereerst moet trachten met de com munistische landen tot overeenstem ming te komen. Deze zijn: 1. Oplossen van problemen als het verkeer tussen de twee delen van Berlijn. 2. Het regelen van de verhouding tussen de twee delen van Duitsland. 3. Een wapenbeheersing, die we derzijds en evenwichtig is. Met uit zondering van Frankrijk spraken de NAVO-landen zich uit voor het opstellen van bepaalde criteria, waaraan de wederzijdse inkrimping van strijdkrachten zou moeten vol doen. Een „beduidende vermindering van strijdkrachten" (volgens waarne mers in de orde van grootte van 15 tot 30 procent) onder doeltreffend toezicht zou onder ogen kunnen wor den gezien. Een soortgelijke overeen komst zou verenigbaar zijn met de vitale veiligheidsbelangen van alle partijen. Dialoog Dit zou, aldus de bewindslieden, een concrete stap kunnen zijn „op de weg, die naar beëindiging van de be wapeningswedloop moet leiden, en naar een algehele' en volledige ont wapening, met inbegrip van nucleaire ontwapening". Deze zinssnede is in feite de enige verwijzing naar de donderdagavond beëindigde conferentie van de Warschau Pactlanden. De woordeo werden namelijk letterlijk uit hel communistische slotcommuniqué ge licht. Voor 't eerst sinds het bestaai van de NAVO en het Warschau Pab kan er dan ook gesproken wordta van het begin van een dialoog. I Frankrijks onthouding op dit puil is het gevolg van het feit, dat Panjl van oordeel is dat er via een gesprd' van blok tot blok geen ontspannen in Europa kan komen. Frankri). maakt bovendien geen deel meer of van de geïntegreerde defensiestructu ren van de NAVO. Studies In de verklaring komt tot uiting dat de NAVO-landen minus Frank rijk opdracht gegeven hebben verd( re studies te maken van maatregelen j welke een overeenkomst over weder zijdse en evenwichtige verminderin( van de strijdkrachten zouden kunnet D begeleiden. Als voorbeelden worden genoemd de voorafgaande medede ling van militaire verplaatsingen, he: uitwisselen van waarnemers bij mili taire oefeningen en de opstelling vai observatieposten. Over Berlijn zeggen alle vijftien bondgenoten dat deze thans 25 jaai lang gedeelde stad een constructievi rol zou kunnen spelen bij de uitbrei- ding van de économische betrekkin- gen tussen Oost en West, indien d« handel van deze stad met het com- munistlsche blok wordt vergemakke lijkt. (De Oosteuropese landen zijl van oordeel dat West-Berlijn eet I speciale status heeft en buiten di handelsbetrekkingen tussen die lan- den en West-Duitsland valt). De pogingen van de regerinj De -Brandt om tot een modus vivend i tussen de twee delen van Duitslah 1 te komen, worden in de verklarin aangemoedigd. Ook menen de nisters dat niet alleen economisch en technische maar ook culturele uit wisseling tussen geïnteresseerde lan- den wederkerig voordeel en begri kunnen opbrengen. De Raad stelt nog dat de NA- VO-regeringen hun contacten besprekingen of onderhandelingen via alle geschikte kanalen, hetzij bi lateraal of multilateraal, zullei voortzetten en versterken. Er zal ont vankelijkheid blijven bestaan tekenen van bereidheid van de zijde van de Sovjet-Unie en andere Euro pese landen om maatregelen ter ver mindering van de spanning en ter bevordering van de samenwerking h Europa te bespreken. In het eigenlijk slotcommuniqué waarvan, anders dan in de verkla ring, geen „signaal" uitgaat naar he: Oostblok, spreken de NAVO-mi- nisters er hun vreugde over uit ds: er in Helsinki Amerikaans-Russische besprekingen aan de gang zijn over een beperking van de strategische kernbewapening. Elke ontwapening onder doeltreffende controle en vere nigbaar met de veiligheid, was toe te juichen Bezorgd tonen de bewindslieden zich over de toestand rond de Mid dellandse Zee. Aan diepgaande besprekingen daarover wordt grote waarde gehecht. Gesteld wordt tenslotte nog dat de NAVO ervoor zal zorgen dat zijn kracht niet vermindert zolang geen overeenstemming is bereitf over een wederzijdse verminderinj van de strijdkrachten. \FD HERV. KERK

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2