Spelen met Licht KERK LIJKT EEN SLECHT GEVENTILEERDE RUIMTE dialoog door Jeanne de Vlieger Niet ongunstig 't Gaat hier Spaans toe deze week te H. „In een wereld die hoe langer hoe meer economisch is ingesteld de liefde te brengen van de levende God; dit te doen met de mij beschikbare talen ten is mijn ideaal. De kerk dient zich uit te spreken over nijpende problemen, ongeacht of het wereldlijke of maatschappelijke' probleinen zijn. Gods liefde ondergaan be tekent ook de buitenkerkelijke een volwaardige plaats in de kerkelijke samenleving geven. De bijbel lezen als het geïnspi reerde woord van God. Telkens weer word ik blij gemaakt door de enorme liefde die Hij ons zondige mensen wil geven! Wat de kerk betreft, heb ik het ge voel in een slecht geventileerde ruimte te zijn." De kerk wordt leger en leger. Dat is voor mevrouw H. van E. te R. een veeg teken. „Is de kerk een oase, nu de wereld op een heksenketel lijkt? Mensen die niet in de kerk komen, we ten niet welk genot het is om 's zondags Gods woord op je te laten inwerken. Als dit niet meer bestaat, gaat ons land on herroepelijk ten onder." Me vrouw Van E. wijt het verval aan de ouders, die de jeugd niet meer spreken over dankbaar heid. Zij verlaat de kerk met „vree in het hart zou de kerk niet leeg zijn omdat men geen angst meer heeft voor de straf op de zonden? Moeten predikanten niet meer nadruk leggen op hel en verdoemenis? Dan preken ze niet aardig, maar 't is toch zo." „Het is onze schuld als we Jezus niet aanvaarden als red der. De kerken moeten wijd open. Dwing ze om in te ko men! De kerk moet een rust zijn temidden der branding, an ders worden we aan duivelse machten overgegeven." „De kerk heeft toekomst, want Zij verwacht haar Heer op de wolken. Iets anders is of de kerk in haar huidige vorm de mens van vandaag nog aanspreekt. Dat ligt niet aan verandering der liturgie, dat heeft haast elk kerkgenootschap eprobeerd. In de oorlog waren e kerken vol. Nu kunnen we God wel een beetje missen." „Anderzijds heeft de ere dienst veel van zijn inhoud ver loren. Men wil de kerk zo ma ken, dat niemand zich daar er gert. Jezus zegt: Gij zult allen aan Mij geërgerd worden. We moeten de kerk niet vervormen naar de wereld toe. De kerk moet anders kunnen zijn dan de wereld, dat dwingt respect af. Door dieptepunten en ver drukking ging de kerk weer naar God vragen. Dan laat Hij zich vinden", getuigt mevrouw van V. -H. te t. A. Het doet de heer L. S. te R. minder prettig aan als kerk- of sektemensen de pretentie heb ben dat alleen bij 'ons' het volle evangelie wordt gepredikt. „Ge lukkig is er een streven naar eenheid en gaat men zoeken naar wat bindt. Zou God bezig zijn het gebed van Zijn kind te verhoren: „Vader, dat ze allen één zijn?" „Overal waar het evangelie gebracht wordt naar de mening van de Geest, worden mensen aan zichzelf ontdekt: „Mijn woord zal niet ledig wederke ren". Ze worden gesterkt door de overwinnaar die uit Zijn on uitputtelijke bron van kracht daarvan geeft als we maar blij ven vragen. Hun toekomst: de bruiloft van het Lam, toegang CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAX NICOLAAS NICKLEBY 46 Het werd door meer dan één van de jongens opgemerkt dat er een bui tengewone, zeldzame uitdrukking in de trekken van de ondermeester lag, maar deze nam zijn plaats in, zonder zijn mond tot het geven van een antwoord te openen en Squeers, na nog een triomferende blik op zijn on dermeester en de jongens te hebben geworpen, verliet het vertrek en kwam weldra terug met Smike, die hij bij zijn kraag achter zich sleepte; of liever bij dat stuk van zijn blouse dat het dichtst bij die plaats zat. De toeschouwers bewogen zich onrustig op hun banken, en enige stout- moedigen waagden het zelfs elkander tersluiks met blikken van misnoe gen en medelijden aan te zien. Smike staarde een poos om zich heen, en keek een ogenblik naar Nicolaas alsof hij verwacht had, dat deze voor hem zou spreken, maar zijn blik was onbeweeglijk op zijn lessenaar ge vestigd. 'Heb je iets te zeggen?' vroeg Squeers en zijn arm doorkliefde een paar keer de lucht, als om zijn kracht en vlugheid te beproeven. 'Ga uit de weg, vrouw!' zei hij. 'Ik heb geen ruimte genoeg.' - 'Vergeving meester!* kermde Smike. - 'Dat is dus alles?' hernam Squeers. 'Ik zal je ranselen, zolang er een gave plek op je bast is, en dan zal ik je vergeven.' - 'Ha, ha, ha!' lachte mevrouw Squeers, 'die is goed!' - 'Ik was ertoe genoodzaakt.' steunde Smike met zwakke stem, en keek nog eens met smekende blikken om zich heen. - 'Ertoe genoodzaakt?' herhaalde Squeers. \Zo, het was jouw schuld dus niet. Het was de mijne zou ik denken, nietwaar?' - 'Die ondankbare, koppige, valse, smerige schobbejak 1' riep mevrouw Squeers, Smike's hoofd onder haar arm nemend en hem bij ieder scheldwoord een klap gevend. 'Wat bedoelt hij daarmee?' - 'Ga maar op zij schat!' her nam haar man, 'we zullen zien, of we het er niet uit kunnen krijgen.' Daar mevrouw Squeers buiten adem was geraakt, voldeed zij aan het verzoek. Squeers pakte de arme knaap met vaste hand aan. Eén woeden de slag was al op hem neergekomen, hij kromp onder de zweep, en gaf een gil van pijn. De karwats werd weer opgeheven, en was op het punt om neer te komen, toen Nicolaas opsprong en met een stem, die tegen de zolder klonk, riep: 'Ophouden!' 'Wie roept dat?' vroeg Squeers, zich woest omkerend. - 'Ik!' antwoordde Nicolaas en kwam nader. 'Dat mag zo niet.' - 'Mag zo niet?' krijste Squeers, bijna stikkend van kwaadheid. - 'Neendonderde Nicolaas. Verbaasd en ontzet over zoveel vermetelheid liet Squeers zijn gevangene los, ging een paar passen achteruil en staarde Nicolaas aan met een blik, die inderdaad vreselijk was. 'Het mag niet,' herhaalde Nicolaas onverschrokken. 'Ik zal het beletten.* Squeers bleef hem aanstaren met ogen die uitpuilden, maar de verbazing had hem voor het ogenblik van de spraak beroofd. 'U hebt mijn stille voorspraak voor de arme jongen in de wind geslagen,' zei Nicolaas. 'U hebt niet geantwoord op de brief waarin ik om vergeving voor hem vroeg en aanbood er voor in te staan, dat hij hier zou blijven. Wijt dus deze openlijke tussenkomst niet aan mij.' - 'Ga naar uw plaats, bedelaar 1' brulde Squeers, buiten zichzelf van woede en greep Smike weer bij de arm. - 'Ellendeling!' antwoordde Nicolaas dreigend. 'Waag het hem nog eens aan te raken. Ik wil het niet meer zien, mijn bloed kookt, en ik heb de kracht van tien zulke kerels als u. Pas op, want ik zaf u niet sparen.' - 'Terug!' riep Squeers, en zwaaide met zijn wapen. - 'Ik heb een lange reeks beledigingen te wreken,' zei Nicolaas, van woede gloeiend, 'en mijn verontwaardiging is verdubbeld door de laffe wreed heden, die in dit moordenaarshol met hulpeloze kinderen worden ge pleegd. Pas op, want als u de duivel in mij wakker maakt, zal het u duur te staan komen.' Nauwelijks had hij deze woorden gesproken, toen Squeers in een geweldige uitbarsting van woede en met een schreeuw als van een ver scheurend dier naar hem spuwde en hem met zijn strafwerktuig een slag in het gezicht gaf, die een rode striem achterliet. Door de pijn van de slag buiten zichzelf, sprong Nicolaas op hem af, rukte hem het wapen uit de hand, greep hem bij de keel, en ranselde de schurk tot hij om genade brulde. (WORDT VERVOLGD) ZATERDAG 6 DECEMBER Iféf Willen we niet met de kippen op stok. dan dienen wij per jaar ruim 1800 uren bij kunstlicht door te brengen. Het zijn de ..donkere" avonduren waarin het gezinsleven zich ontplooit. De verlichting in de Nederlandse woning is echter vaak niet wat ze zou kunnen zijn. Onbekendheid met de huidige mogelijkheden, onbegrip en misplaatste zuinigheid spelen hierbij een rol. „Het stenen gebouw der kerk zal niet blijven. Op de nieuwe aarde is geen tempel meer nodig", zegt mevrouw T P. te Z. Er komt wel een tijd dat de gebouwen voor andere doeleinden zullen worden ge bruikt. Dan zullen er nog wel christenen zijn die elkaar in gesloten huizen opzoeken; in gemeenschap der heiligen met elkaar psalmen zingen, bidden en de bijbel lezen, elkaar op bouwen in het geloof". „Ze weten met de bijbel geen raad", meent de heer H. van D. te R. Hij citeert prof. Kuitert: „We moeten eerlijk door de zu re appel heenbijten en zeggen dat de historiciteit van Adam en Eva berust op een uitleg die is vervallen. Adam is nooit historisch bedoeld." Dus: „Geen paradijs, geen zondeval, geen Golgotha, heel het kruislijden maar een fabel? Is het een wonder dat de grondslagen van de bijbel weggeslagen zijn? Maar, er is een kleine hoop: prof. Kuitert gaat beginnen aan een nieuwe bijbel, maar dan een echte". „De kerk heeft een rijke toe komst," zegt mejuffrouw G. D. Je hoeft iwg geen bril jante naaister to zijn, om zo'n modelletje te maken. Het fijne is, dat over gooier s in de mode zijn, én dat aanstaande moeders er jumpers en blou ses onder af kunnen dragen. Zowel het model met ronde uls met V-hals zijn uit de geknipt-naar-maat collectie l'an Prenatal. De stof is reeds geknipt, da/irbij fournituren handleiding. In rood. groen of marine, in de ma- 'en klein, middel en groot: f 22,50. Charmant, chic en eenvoudig te maken! die het wooncomfort verhogen. Vaak zien we in een overigens modern, ingerichte keuken het licht op de verkeerde plaats vallen. In een gewoon gezin wisselen de meubels nogal eens van plaats. Zo'n andere meubel opstelling maakt de kamer geschikt voor de vele doelen waarvoor hij moet dienen: eet kamer, speelkamer, studeerka mer, feest„zaal", hobbykamer, kantoorruimte. Flexibele verlichting is een deel van het recept. Een cen traal lichtpunt kan er zijn, maar men krijgt een eigen sfeer en volop profijt van Jicht" door plaatselijke accenten. Waar gelezen, gebreid, t.v. ge keken of huiswerk wordt ge maakt, komt een „werk"ver- lichting. Door zachte overgan gen ontstaat een levendige con trastwerking tussen lichte en minder lichte partijen waardoor de kamer visueel ruimer wordt. Ontsteek in een huis dat toch centraal verwarmd wordt, ook in de vertrekken waar men op dat moment niet „huist", een lampje. Dat schept ruimte en gezelligheid en is meteen een stimulans om de slaapkamer, de studeerkamer, de keuken, opge ruimd te houden althans voor het gezicht. We wonen meestal in de lage re regionen. Verlicht die dan ook. Staande lampen, wandlam- pen, boven de tafel hangende glaskelken, dienen over het al gemeen laag te worden aange bracht, liefst op of iets beneden ooghoogte. Oudere en dove mensen heb ben aanzienlijk meer licht no dig. De eersten om goed te zien, de tweede groep om te kunnen liplezen. In de keuken nemen we fris en hygiënisch licht, in de slaap kamer comfortabel en rustig, b\j entree en hal een warm welkom voor vrienden en fami- Voetlicht met drie spotjes, verstelbaar met kogalacharnier: niet alleen fondmontage is mogelijk. lie. De moderne licht-techniek kent vele mogelijkheden. Een driedelig spotliclit geeft u de mogelijkheid bepaalde ac centen in de kamer te belich ten. Uw dochter die piano speelt kan een lichtbundel krij gen, dat prachtige schilderij, mooie bloemschikking, of... een spotje naar de de tuin, gericht op de vijver met mini-fontein. Het licht straalt vanuit de ka mer en dat geeft een levendig effect. Electrisch licht is een van de goedkoopste levensbehoeften! Hebt u enige notie omtrent de geringe kosten die licht in uw hele budget opeist? U doet wel licht uzelf tekort aan sfeer en gemak. Men heeft uitgerekend dat een huis met vijf kamers, met tuinlicht, buitenlicht, een hal partij, gang, keuken, twee woonvertrekken, drie slaapka mers voldoende is verlicht met een totale installatie van 1500 Watt. Zou in al deze vertrekken het licht tegelijk branden van zes tot elf 's avonds dan kost dit 7500 Watt, 7,5 KwH d 10 cent.... is 0.75. In Amsterdam geeft de ge middelde flatbewoner niet meer dan veertig cent per dag uit aan licht, de prijs van enkele sigaretten! Een rijk verlicht huis kost niet meer dan één gul den per avond. Wie de lichtsterkte wil rege len, kan dat doen met dimmers, die intussen geperfectioneerd zijn. Deze regél-apparatuur be rust op de thyristor, halfgelei der, waardoor het licht als het voor etalages. Wand- zowel als pla- ware „geknipf wordt. Dimmers zijn nu in grote verscheiden heid leverbaar. Voor gloeilam pen en fluorescentielampen in bouw- en opbouwmodel. Er zijn dimmers met afstand besturing voor schouwburgen en ontmoetingsruimten en dim mers voor foto-electrische cel. Hiermee bewaakt het daglicht het kunstlicht. Vooral in win kelbedrijven kan dit een grote besparing van de stroomreke ning betekenen, of een aantrék- kingspunt op donkere dagen. Zodra het buitenlicht minder wordt, regelt de dimmer auto matisch het licht in etalage en verkoopruimte. Licht onmisbaar voor alle leven moesten we er niet een beetje meer mee spelen? Wat licht-zinniger zo u wilt? kosteloos, want de prijs is be taald." „Waar zijn de met de Heilige Geest vervulde predikanten die de gemeenteleden steeds weer opwekken Gods woord te le zen?", vraagt mevrouw A. W. -N. te S. We lezen van de eerste christengemeente: zij werden allen vervuld met de Heilige Geest. Zulke vervulde mensen gaan het woord met vrijmoe digheid spreken, hebben mede mensen lief. gaan uitdelen van wat zij hebben en worden één van hart en ziel. Zó alleen dacht ik, heeft de kerk nog toe komst". De heer H. te H. gelooft niet „dat het aan de predikanten ligt. De vele verdeelde kerken, de wereldtoestand, zijn redenen dat de kerk de wereld niet aanspreeekt. Men zegt dat men de bijbel nu letterlijk moet le zen. Maar als ik letterlijk moet nemen wat Jezus zei over „in dien uw hand of voet u ergert of uw oog, trek het uit, dan blijft er niets van me over. Dus letterlijk kan ik dat niet opvat ten." „Wij zijn geen voorbeeld van vriendelijkheid. Men viert sa men Avondmaal, en draait in de week het hoofd voor elkaar om. Zo moet het niet! Schrijf eens iemand, bel eens iemand, denk eens aan iemand, dat breng ik zoveel mogelijk in praktijk. De gemeenschap der heiligen sprak vroeger meer aan, toen de getneente nog klein was en men dagelijks het brood brak." Het wonen omvat vele func ties. Wassen, kleden, koken, eten, lezen, muziek maken of ernaar luisteren, spelen, kleren verstellen, strijken, borduren, televisiekijken, correspondentie voeren, studeren hoort er alle maal toe. Door de wijze van verlichten kan de kamer een zakelijk, feestelijk, gezellig, intiem of doods karakter hebben. Wie zijn licht opsteekt in boeken over interieurkunst, zal zien dat voorlichting over verlichting soms ontbreekt of onpraktisch is. Daarbij komt dat de winke lier zo'n overvloed aan materia len, vormen en kleuren heeft dat we door de bomen het bos niet meer zien. Details geven dan de doorslag: er wordt te weinig aandacht besteed aan de eigenlijke functie van het licht. Een goede verlichting is meer i u il. dan een verzameling armaturen De kap van deze leeelamp Is op elke gewenste hoogte verstelbaar. ornamenten of kappen. Een geschikt voor twee gloeilampen, met diffuus licht of zacht oranje kap: lomp is een gebruiksvoorwerp. laag-blj-de-grondse of ruimtelijke verlichting. een van de technische middelen Correspondentie aan de heer A. J. Ivens, Frankenslag 69. Den Haag De competities zijn voo Zuid-Holland niet ongunstiq verlo Den. In de ereklasse handhaafde het Leidse LDV zich in de laatste ronde en krijqt daar volgend (aar gezelschap van het Haagse RDG. dat door het bereiken van de tweede plaats in de nationale hoofdklasse promoveerde. Een goed resultaat van de jonge Haagse ploeg (acht spelers bene den de 27 jaar). Toch zal men duchtig moeten oefenen om in de ereklasse een goed figuur te slaan Het Rotterdamse Constant is er niet in geslaagd een even snelle come-back te maken. Het wat te rugvallen van de ouderen en te weinig jong bloed op dit ogenblik laten het sein voorlopig nog op Het gaat er Spaans toe, deze week in ons land. In Amsterdam gooien ze er nog een schepje bovenop. De Spaanse Cayatana Fernandez-Crarcua Is er gastvrouw op een Spaanse markt, waar gezellig rommelig plas tieken, schilderijen en gouaches van de Spaanse Brabander Joop Birker hangen. Joop is geboren in Brabant en woont en schildert in een dorpje bij Malaga. Reeds voor honderdvijftig gulden kan men een gesigneerde gouache van Joop bemachtigen. Van Spaanse origine zijn antiek-romantische koperen chocoladekannetjes (vanaf twee tien tjes), oude Catalaanse stoeltjes, en visnapjes. Kostbaarder zijn de brasero's (houtkoolstoven), oude sculpturen en een zestiende-eeuwse Castiliaanse kast. Cayatana houdt open huis in The Gallery aan de Herengracht 402 In Amsterdam tot 24 december. Met zuidelijke zwier zegt ze: „Alleen een kijkje nemen is óók goed." (1) Zwart: 2. 4. 6. 7. 8. 9. 13. 15, 16, 17, 19. 23. 29! Wit: 27. 28 30. 31. 32, 36. 38. 39. 40, 42, 45, 48, 49. Uit de wedstrijd België Nederland. Na 39 beet wit In het aas 39—33?. 7—11; 33x24. 13—18; 24x22. 9—13 28x19, 13x44 49x40. 17x26. Ondanks de schijfwinst wist de oude rot Demesmaecker een re mise uit het vuur te slepen. Uit de Russische kampioenschap pen Beloroea (2) Zwart: 2, 7, 15. 17. 18, 22. Wit; 24. 27. 29. 31, J6/40, 45, 47/49. 13—191. 24x4; 15—20, 4x24; 14—191. 24x13; 18x9. 27x18: 12x411!. Zwart: 4, 6, 12, 13, 16, 17. 18. 19. 21, 22, 23, 25 27. Wit: 15 24 26. 29, 32. 33. 34, 36, 38. 39, 43. 45. 46. 32—28, 23x327; 29—23II en hoe zwart ook slaat, altijd volgt 363127x36; 38x71! WatsikewitsJ rood staan. Van Het Oosten, even eens uit Rotterdam, was meer ver wacht. Lang lagen zl| goed in do race, doch de kleine misstap in Eindhoven kwam duur te staan. Al met al een bijzonder gunstig verloop voor Noord-Holland, dat in beide klassen 'net kampioenschap In de wacht sleepte (VAD 1 en DC IJmuiden). In Rome Is een aanvang ge maakt met de strijd om de persoonlijke Europese titel. Onze spelers. T. Sljbrands. C. Varkevis- ser en drs. D. de Jong, begonnen goed door allen te winnen. Met de organisatie blijkt het minder qelukkig gesteld. Boven dien werd op het laatste ogenblik bekend dat er afgeweken wordt van het gebruikelijke systeem en dat men uft utillteitsoverwe- gingen het zg Zwitserse sys teem zal toepassen. Daarmede wordt een werkelijke krachtmeting tussen de sterkste-n onmogelijk en zal de gelukkigste winnen. Th. Braam

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15