Ende omdat ic Vlaminc ben VOORZICHTIG MET MENSEN KAREL JONCKHEERE SCHRIJFT IN DE SERIE: LEER MIJ ZE KENNEN Computers en democratie (2) ZATERDAG 6 DECEMBER T?«» Wat is Vlaanderen Wie zijn de Vlamingen Slonzige frites- jeters op Antwerpens Groenplaats Bierdrinkers, die in hun grap pig taaltje „met dienst" afrekenen, in plaats van „met bedie ning"? Klokke Roeland, dromerig Brugge, Aelbrecht Rodenbachs (dreunende kerelslied „Vliegt de blauwvoet! Storm op zee!" of lutomobilisten die maar raak rijden? Chaotische woningbouw, Door Huib Goudriaan overdreven strijd voor eigen taal, leeuwe-vlaggen bij de nogal „idealistische"'IJzerherdenking of Rubens zeer aardse Vlaamsen? Het is maar een greep uit de reeks vooroordelen en begrippen, die bij een „Hollander" opkomen als hij aan Vlaanderen denkt. Soms is er begrip, meestal onbegrip. En dit laatste wordt de Nederlander, die België doorkruist, vaak verweten. grote mate van overeenstemming" kunnen hebben. Politieke tegenstel lingen zullen vorm moeten krijgen in alternatieve beleidsplannen, opge steld met behulp van dezelfde boven genoemde modellen. Dit zal de plaats in moeten nemen van de hui dige onuitvoerbare verlanglijstjes en kreten, die men politiek programma pleegt te noemen. Een eerste vereiste hiertoe is dat de samenstelling van de modellen, de keuze van de doelstelling en de alternatieve mogelijkheden hierbij, de keuze van te simuleren mogelijk heden, etc. wordt gecontroleerd en dat deze controle het werk is van terzake kondigen. Controle door le ken is onmogelijk. Dit geldt voor de controle op de beleidsvoorbereiding evenzeer als voor de controle van de rekening voor een horlogereparatie. Op deze noodzakelijke controle zul len wij nog nader terugkomen. Eerst willen wij nog enkele woorden wij den aan de sociale gevolgen van de technologische ontwikkeling in het algemeen en de computer in het bij zonder. Voor tover wij dit nu kunnen overzien, is er bij een behoorlijke begeleiding van deze ontwikkeling geen reden ernstige werkeloosheid te verwachten. Computers nemen de mens wel veel (routine)arbeid uit handen, doch zij creëren ook veel nieuwe werkzaamheden, terwijl het geleidelijke tempo van de ontwikke ling het waarschijnlijk maakt dat de normale economische groei een gevolg van deze ontwikkeling en de toenemende behoefte van de mens aan diensten voor voldoende aanvullende werkgelegenheid zorg zal dragen. Weliswaar moet met een versnel ling van het tempo van de automa tisering rekening worden gehouden doch, gezien het grote gebrek aan deskundigen en de beperkte aanwe zigheid van wiskundig/logisch talent in de bevolking, zal deze tempover snelling geen ernstige consequenties hebben. Wel zal veel werk van karakter veranderen en zullen we ernst moe ten maken met bij- en herscholing. Met deze IBM-computer werd de gesproken communicatie tussen de Apollo-12 en de aarde geregeld. Terwijl de technicus achter de computer aan het werk is, kan hij in de spiegel naast hem zien wat zich voordoet in het Goddard- ruimtevaartcentrum in Greenbelt. Mary land Ook zullen we op moeten houden mensen op te leiden voor beroepen, die over enige jaren nauwelijks meer zullen bestaan. De sociale bege leiding van diegenen, die te oud of te slecht toegerust zijn om pog omge schoold te kunnen worden, zal een belangrijk onderdeel van het beleid moeten zijn. Voorzichtigheid bij het vervangen van mensen door machines is trou wens geboden. Een onderneming zal een man die 800,- verdient, willen vervangen door een machine, indien deze hetzelfde werk voor ƒ600 kan doen. Als er echter geen alternatieve werkgelegenheid is en als de werk loosheidsuitkering 400,- bedraagt, dan zal makro-economisch een ne gatief saldo van 200.- resulteren. Verandering van de sociale wetge ving zal noodzakelijk zijn om aan een dergelijke situatie het hoofd te bieden. Een oplossing zou kunnen zijn dat de werkloosheidsuitkering gefinan cierd zou moeten worden door de bedrijven'instellingen. waar de man gewerkt heeft naar rato van de doorgebrachte diensttijd met bijv. een maximum van 2'pet. van de uitkering per dienstjaar. Hoe dit ook zij, wij zullen er zorg voor moeten dragen, nu eens niet achter de feiten aan te lopen. Andere neveneffecten van de auto matisering. zoals grotere monotonie van het werk, meer massificatie en verlies van flexibiliteit, welke tot on tevredenheid en negativisme zouden kunnen leiden, zijn eerder een ge volg van de overgangstijd, waarin wij thans verkeren, dan dat zij inhe rent zouden zijn aan computerge bruik. Integendeel, met behulp van computers is een grotere individuali- sering mogelijk. Het zal niet meer zo hoeven te zijn dat ongehuwde, werkende da mes mee moeten betalen aan de pre mie voor de AWW, dat artsen een vast bedrag krijgen per ziekenfonds patiënt in plaats van een betaling per verrichting. Computergestuurd onderwijs zal tot een individualise ring van dit onderwijs leiden. In plaats van aangemeten of con- fectiekleding zal er een tussenvorm kunnen ontstaan wanneer de indivi duele maten van de klant via een telestation doorgegeven worden aan een computer, die vervolgens het snijproces bestuurt. Vele andere voorbeelden kunnen hieraan worden toegevoegd. Bij de Rozenhoedkaai met op de achtergrond het beroemde belfort van Brugge, de stad die zo veel oude cultuur koestert minder historie, en wat meer infor matie over hoe de Vlamingen NU wonen, werken en zich ontspan nen, zou welkom zijn geweest. Een verdienste is de helderheid waarmee Jonckheere de achter gronden van de taalstrijd schetst, lezing hiervan is aan te bevelen voor Nederlanders, die om met de schrijver te spreken, „met begen- ge hand onze vruchten naar de mond brengen, maar omzichtig af werend blijven als we enige aan dacht vragen voor de moeite, waarmee wij de boom in leven trachten te houden." Jonckheere zegt het „de moei lijkste taak te vinden, de Nederlan ders te overtuigen dat al het ge weld van de Vlaming in verband met de taalstrijd niets anders is. dan een protest daar men het pro cent zuurstof heeft willen wijzigen. Wat doet een leeuw als men hem opsluit in een kooi. een vis als hij op het droge wordt ge gooid, een kat die men in het wa ter werpt? Brullen, gapen, sparte len." Jammer voor de Nederlanders, die zich hierdoor niet laten over tuigen. Het is immers dit „brullen, gapen, spartelen", dat in het koor van de Lage Landen (tegenwoordig Benelux) onmisbaar is. In een verenigd Europa komt dat nog? zullen de Noord-Ne derlanders de vitaliteit van hun broeders in het Zuiden misschien nog eens hard nodig hebben. „Vlaming zijn om Europeer te worden" is een van de leuzen van de Vlaamse beweging. Wie hieruit afleidt, dat de Vlamingen aan hoge bloeddruk lijden, maq zich afvra gen of de Nederlanders geen bloed armoede hebben. Zou de Neder lander soms Europeer kunnen wor den zonder Nederlander te blijven? Leer mij ze kennen.... de Vla mingen door Karei Jonck heere; Geïllustreerd paper back, f 8,25, 140 blz. Uitg. A. W. Sijthoff, Leiden. Gezien het feit dat de computer een grote rol kan spelen bij de be- litvorming, zal niemand verbaasd zijn over de stelling dat de computer (niet zal) leiden tot verdere verstoring van het machtsevenwicht en zodanig dat van democratie geen sprake meer zal zijn. Een computer namelijk veel meer dan een snelle reken- of boekhoudmachine,- het is informatieverwerkende machine. Hieruit volgt direct de mogelijkheid 'i'nln manipulatie met informatie. ïig) Informatie kan worden opgeslagen - computergeheugens, zodat deze in- rmatie op elk moment beschikbaar voor wie daar toegang toe heeft, m een probleem te kunnen oplos- n, heeft een computer een pro linuria nodig dat logisch consistent dus ondubbelzinnig moei Sit i Btde mm uit. En vc lit is op zichzelf een voordeel om- I de mogelijkheid tot knoeien bij litoefening van werkzaamheden vorm van machtsmisbruik) min- r wordt. Het accent verschuift dui- be« Üjlt van de uitvoering naar de hart orbereiding. Dus zal deze voorbe- m iding moeten worden gecontro- icid trd. >f. Steeds weer blijkt dat bij de fenge formalisering van richtlijnen andere regels een stuk interpreta- vrijheid aanwezig is, zodat sys- tmanalist en programmeur de mo- Üjkheid krijgen eigen inzichten !y, k te laten spreken, in De computer dwingt de mens na 3n. denken over wat hij- doet; laten ,nd 'i nadenken aan de computer- jf gUndigen over zondpr dit te con- par deren, dan delegeren we onbewust gea stuk beslissingsmacht en schie- (j i daardoor in onze taak tekort. m de hand van enkele voorbeelden 0,: I dit nader worden toegelicht, ii Bij sommige geavanceerde infor- 0 atiesystemen. die bij grotere bedrij ns! n in ontwikkeling zijn. wordt alle M planning, registratie, rapporta- en controle relevante informatie ment in computergeheugens lagen. Veranderingen (nieuwe ■matie) worden via met de com- verbonden schrijfmachines [gegeven. Wie daar de bevoegd- toe heeft kan via zo'n telesta- rechtstreeks dus zonder tussen- len informatie opvragen. :n dergelijk systeem biedt vele ielen doch houdt ook in dat een ingebouwde controle verdwijnt, idsystemen of partieel geme- irde systemen zijn immers schijven, die gepasseerd moeten Iedere schijf controleert loor zijn voorgangers, zelfs wan- dit niet tot de taak behoort. Dit omdat wij elkaar niet ver- 'en en graag op een fout willen ippen. ®-fs een baas kan zich niet al te veroorloven omdat hij van zijn [eel afhankelijk is en hun me- ig verliest als hij het te gek maakt. Daarmee wordt hij dan iemand, die niet met personeel kan omgaan, hetgeen nimmer goed is voor de eigen carrière. Bij het volledig geautomatiseerde systeem wordt misbruik van infor matie veel eerder mogelijk, tenzij de controle goed georganiseerd wordt. Een centrale opslag van bevolkings gegevens, niet alleen betreffende de burgerlijke stand, doch tevens op fis caal, militair, medisch, justitieel eri politioneel gebied, in computergeheu gens is bijvoorbeeld technisch mo gelijk en economisch zowel als so ciaal/wetenschappelijk bijzonder aan trekkelijk. Om misbruik .te voorkomen zullen dan echter vooraf een aantal grond rechten in de wet moeten worden vastgelegd, zoals het recht om te we ten wat er over je bewaard wordt, het recht om onjuiste of irrelevante informatie aan te vechten, het recht om te weten wie toegang heeft tot welke informatie, het recht op scha devergoeding bij onjuist gebruik, als ook het recht om verwijdering te eisen van informatie die een strikt privé karakter heeft. Tegelijkertijd moet een controlesys teem op de naleving worden ontwor pen. De aan misbruik verbonden ge varen zijn hier zo groot, dat elke medewerking aan de totstandkoming van een dergelijke centrale opslag moet worden geweigerd, zolang een en ander juridisch niet goed gere geld is. Nog gevaarlijker kan het gebruik van computers zijn bij beslissingspro blemen. Dit gaat veelal via de me thode van de wiskundige modelvor ming, waarbij getracht wordt het probleem met behulp van wiskun dige relaties te beschrijven. Slaagt men hierin, dan kan men vervolgens trachten een gekozen doel zo goed mogelijk te bereiken (optimaliseren van een doelfunctie) of men kan ver schillende mogelijke beslissingen in het model uitproberen (simulatie) om zodoende een goede beslissing te vindfen. Bij militaire en industriële proble men heeft men met deze zogenaam de operationele research, ook wel mathematische besliskunde ge noemd, veel ervaring opgedaan. In vele gevallen blijkt dan dat de tot beslissen bevoegde manager van het rapport uitsluitend de conclusies leest en dienovereenkomstig handelt. Het rapport blijft verder ongelezen. Men realiseert zich onvoldoende dat de oplossing nimmer beter is dan het model, waar hij uit afgeleid is, dat in dit model een bepaalde doelstelling gekozen is, dat kwalita tieve factoren gekwantificeerd moes ten worden en dat veelal bewust of onbewust sterk vereenvoudigd is. De basisveronderstellingen, welke aan het model ten grondslag liggen, de keuze van de doelstelling of van de alternatieven, die bij simulatie uitgeprobeerd worden zijn in belang rijke mate subjectief. Indien, de tot beslissen bevoegde leiding zich niet met deze details inlaat en indien con trole op hetgeen de deskundigen doen ontbreekt, dan verschuift de werkelijke macht naar een lager ni veau, dan is de machthebber niet duidelijk meer aan te wijzen en ko men we in de situatie dat absolute geldigheid wordt toegekend aan wat de computer zegt. Doch de computer zegt niets uit zichzelf; het zijn de deskundigen ach ter de computer, die er voor zorgen dat de computer wat zegt en die. als we niet oppassen, er voor zullen zor gen dat de computer zegt wat zij willen. Deze geleidelijke machtsverschui ving naar een lager niveau, die ze ker niet alleen door de computer doch door de gehele technologische ontwikkeling wordt veroorzaakt, heeft nu al tot gevolg gehad dat de werkelijke macht in véle bedrijven niet meer ligt bij commissarissen en hoofddirectie (ondanks de 200 van de heer Mertens) doch op lager ni veau. Het bovenstaande geldt zelfs zon der intensief gebruik van computers in versterkte mate bij het landsbe stuur. Hoe zwakker regering en par lement, hoe sterker dit het geval is. En zo belanden we in de situatie dat een regering weinig kwaad (of goed) meer kan doen, dat er weinig speel ruimte is, dat regering en parlement niet op kunnen tegen het apparaat dat een autonoom leven schijnt te leiden en dat zij een speelbal wor den van bepaalde belangen. Er komen dan polders, havens, we gen of ziekenhuizen zonder dat ook maar enigermate vaststaat dat alle factoren wetenschappelijk zijn afge wogen. Het meest treffende voor beeld hiervan is het recente besluit van de Amerikaanse regering, over te gaan tot ontwikkeling van een anti-raketsysteem (het ..safeguard anti-ballistic missile system"), waar bij een netwerk van gekoppelde com puters en radarinstallaties vijandelij ke raketten moet opsporen en snel het afschieten en besturen van af- weerraketten moet verzorgen, zodat de vijandelijke kernlading in de lucht kan worden vernietigd. Tegen deze bijzonder kostbare en gevaarlijke escalatie van de bewape ningswedloop is door velen gewaar schuwd, o.a. door computerdeskundi gen, die betoogden dat een dergelijk computersysteem zo complex zou zijn dat het in de praktijk nimmer zou kunnen werken. Naar hen werd echter niet geluisterd. Om dichter bij huis te blijven: het probleem van de nationaal-economi- sche planning kan uitstekend in een wiskundig model worden beschre ven. Bij de keuze van de doelstelling zal een compromis moeten worden gevonden tussen economische groei en sociale rechtvaardigheid, tussen welvaart en welzijn, tussen investe ringen en consumptie. Dit zijn poli tieke beslissingen, die niet aan een planbureau mogen worden overgela ten. De politieke partijen zullen in hun doelstelling kunnen verschillen, het geen niet wegneemt dat in de uit werking van concrete problemen een ltd ^et or|be9r'P *e breken, 0¥| i soms arrogante Noord-Neder- inder zijn plaats te wijzen en n oor diezelfde Noorderling „even t poort open te doen op zijn Zuij- len", lijkt Karei Jonckheere een g( oekje te hebben geschreven, otie Het heet: „Leer mi] ze kennen.... linii Je Vlamingen". Een welkome bij ou rage in de bekende serie over etti Jroningers, Zeeuwen, Stichtena- vï en, Amsterdammers, Drenten, enz. Nederlanders, die er niet tegen op zien op een Vlaams eer- eHn jk-rauwe manier de waarheid r! worden gezegd, kupnen wel iets j J, psteken in het land van Schelde iqe Leie. Jonckheere leert de Ne- q t triander, die er nog niet veel van n eeft begrepen, sympathie te krij- na.. n voor Vlaanderen. En hij gunt m( i minnaar van Vlaanderen een k op de eigenaardigheden van t Vlamingen waardoor deze zijn lenegenheid ziet bevestigd. asr De grilligheid van de historie, :r it landschap, de ligging van het n id en de geaardheid van de be- va :ners worden in een verband ge- 1121 laatst. Hierdoor voelen we ik 9' eet geen beter woord al le- :9e! end de „geest van Vlaanderen" 7-u tn. We begrijpen het devies van '3™ eerste Diets-schrijvende Vla- ing, Jakob van Maerlant: „Ende ndat ic Vlaminc ben." pei h Maar welke Vlaming wenst gij te enk innen? vraagt Jonckheere in het o rste hoofdstuk. „De stenen man e it het Belfort te Gent? Groet Zi »m, w et dat hij heeft bestaan, si naar ga liever de Sint-Baafskerk ju innen.... en bestaar daar Van eb ycks „Lam Gods", begroting en ztffpalans van de hoogste middeleeu- I «-(wen. Of staat gij liever te mijmeren tor het standbeeld van Guido Ge ile te Brugge, wiens fris9e ver- Jonckheere schrijft; „Nederlands grote eeuw is er niet magerder op geworden door te slurpen aan de Vlaamse boezem. Worden wij in de Spaanse Brabander uitgemaakt voor een volk van „pakkers", dan kunnen wij de bal terugkaatsen en de Nederlanders een volk van gre tige „aanvaarders" noemen." Kennelijk bedoelt hij dit symbo lisch, maar ook letterlijk want la ter zegt hij grimmig dat de twee vrouwen van Hooft, de moeder van Huygens en de vrouw van Jan van Riebeek uit de Zuidelijke Nederlan den kwamen. En de ouders van Vondel! Als dat ge het maar weet, mennekel Maar Jonckheere heeft gelijk. Vlaanderen vergeten we niet de schilderkunst en de Vlaamse lite ratuur van onze tijd gaf Neder land veel heilzame injecties. De vroegere Belgische eerste minister Theo Lefèvre zegt niet zomaar; „Vlaming, lid van een kruide niersvolk, dat tot ieders verbazing niet ophoudt kunstenaars te ver wekken." Jonckheere heeft overigens niet alleen prominente Vlamingen ge vraagd iets te zeggen over de be grippen Vlaanderen en Vlaming, maar ook Nederlandse schrijvers. Hierbij prijzen de Nederlanders de Vlamingen zo uitbundig, dat Jonckheeres eerder geuite klacht over het onbegrip van de Noorder lingen, wat overdreven lijkt. Auteurs, historie en letterkunde, het komt allemaal aan de orde. De schrijver spreekt ergens de hoop! uit dat het boek geen letterkundige geschiedenis is geworden. Hij heeft, zegt hi], alleen aan de hand van de letteren willen aantonen, hoe Vlaanderen zich heeft verpakt Daarin Is hij geslaagd, maar iets rend, olijk en verduldiq wachtend tot zij Streuvels, Teirlinck, Els- schot, Walschap, Gijsen of Hugo Claus zouden worden?" Een machtige volzin-, de auteur raakt niet gauw buiten adem als hij de lofzang op zijn land aanheft. Een land dat tegenwoordig bestaat uit het oude Vlaande- ren-het-graafschap, en Brabant en Limburg. Jonckheere; „Toen in 1838 Consciences Leeuw van Vlaande ren verscheen, cementeerde dit boek nog meer het verlangen van al de in België wonende Diets-sprekenden om de overkoe pelende naam Vlaanderen te aan vaarden. Wat niet belet dat Lim burgers. Antwerpenaars en Bra banders tot op vandaag sterk hechten aan hun eens afzonder lijke eigenheid." Eigenheid, het bewaren van taal en cultuur, terwijl het land eeuwen was bezet, hebben een stempel op de Zuidelijke Nederlanden gedrukt Iets wat in de Noordelijke Neder landen niet altijd wordt beseft, en helaas ook niet wordt ge waardeerd. zen nog steeds de modernste bloemlezingen openen? Treedt gij met mij een landelijke herberg binnen? Tussen Maaseik en De Panne, zelfs tot Duinkerke, waar de kleine man, de boer, de visser en de dorpssmid de speel kaart heffende handboog naar de wip richten, zoals zij het (on der) eeuwenlange bezettingen de den, uit en In zichzelf levend, de malse ert bonte volkstaal bewa- Later droeg Vlaanderen bij tot de grootheid van de republiek, en schiep het mede onze Gouden Eeuw. Calvinisten uit het Zuiden gevlucht omwille van geloofsvrij heid, brachten beschaving, zwier kleur, maar ook vakkennis en in dustrie. Want enige dankbaarheid heeft Vlaanderen wel verdiend. Vlaande ren, waar het eerste Nederlands werd geschreven, dat ons Reinaert de Vos, Floris ende Blanchefloer, Marieken van Nieumeghen schonk en de kristalheldere formule: „Dichten moet uut herten vri ko men ende uut klaren $inne." -M" En toch ontbijten niet alle Vlamingen op straat

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13