HOORNIKS wi|; vinger Nina en Frederik niet meer samen t Continenten drijven uit elkaar DEZE WEEK Venus door zonnegloed overstraald WEER EEN ROMANCE KAPOT BLUFFEN Fideleo nog eens te zien Groot conflict in kleine zielen ZATERDAG 6 DECEMBER 1969 Een geboren prozaschrijver waagt zich ook wel eens aan een gedicht. Een mooi voorbeeld hiervan is De Nederlanden van Arthur van Schendel f1945). Zo kan ook een geboren dichter er wel toe komen proza te schrij ven. Ik denk nu niet aan kritieken, maar aan verhalend of meditatief proza. Hierbij denkt men b.v. aan het proza van A. Roland Holst, waarvan Stuive ling zegt, dat het geen middel is tot mededeling, maar magische uitdrukking van een innerlijke realiteit. Of deze beschrijving de kern raakt, dan wel in de vage woorden blijft steken, laat ik in het midden. Wat Stuiveling ten aanzien van Roland Holst terecht bewe ren wil, is dat de geboren dichter in zijn proza dichter blijft en dat men bij de beoordeling dichterlijke maatstaven moet hanteren. Ditzelfde geldt voor het verhalend pro za van Hoornlk. Mijn taak voor deze week is de bespreking van zijn boek De vingerwijzing (Meulenhoff Amsterdam, 155 blz., ƒ8,90). De belangrijkste figuur in dit boek is Kuyll, evenals in een vorig prozawerk: De overlevende, destijds in deze kolommen besproken. Ik herinner me niet wat ik van dat vorige boek gezegd heb en wil dat op het ogenblik liever ook niet weten. Het qaat nu over Hoorniks nieuwe boek. Ook hier spelen herinneringen aan de gruwelijke kamptijd mee, maar als ik het goed zie, is er meer afstand gekomen en Mercurius laat zich op het «inde van december bewonde ren 's avonds laag in het zuid westen. De planeet bevindt zich dan immers in, wat de astrono men noemen, haar maximale oostelijke elongatie, hetgeen wil /.eggen dat zij zich het verst van de zon verwijdert in oostelijke richting. Dit komt vanzelfspre kend haar zichtbaarheid ten goede. Toch blijft Mercurius ook nu nog steeds dicht bij de zon een moeilijk waarneembaar ob- jekt, en is dus slechts kort na zonsondergang te zien in het schemerlicht als een zwak, nau welijks te ontwaren lichtpuntje. De zichtbaarheidsperiode van Venus is ten einde. Maandenlang heeft deze schitterende planeet aan de ochtendhemel gestaan en alle aandacht op zich gevestigd, maar thans is Venus ut zor- zo dicht genaderd, dat de felle zon negloed haar begint te overstra len. Begin december verdwijnt zij van het toneel. Mars is 's avonds te zien in het zuidwesten en daar herken baar als een vrij heldere rood- getinte „ster" in een overigens sterrenarme hemelstreek. Mars gaat thans meer dan vijf uur na de zon onder. De helderheid van de planeet neemt langzaam af, want zij verwijdert zich steeds meer van de aarde. Eind decem ber staat Mars 225 miljoen kilo zijn die nachtmerries opgenorpen in het totaalbeeld van het eigen leven van de auteur. De dichter Hoornik, of liever de man Kuyll, vraagt zich af onder welke omstandigheden zijn moeder is gestor ven. De toelichting op de achterkant van het boek wekt de indruk dat dit het hoofdthema is en dat men hier met een soort speurdersroman te maken heeft. Niets is minder waar. Een speurder is het om de feiten te doen; hij heeft iets van de historicus, en diens vraag „wie es elgentlich gewesen sei" (Mommeen) is hem uit het hart gegrepen. Bij Hoornik gaat het minder om de naakte feiten dan om hun existentiële beleving. Vla de onopgehelderde dood van zijn moeder zoekt Kuyll naar haar als de lichamelijke oorsprong van zijn leven en daarachter naar de oergrond van het bestaan. Daarom is dit boek al even weinig een detectiveroman als Mal- -#■ Ed Hoornink ta Laurids Brigge van Rilke, waarmee het in opzet bepaalde overeenkomsten ver toont. Nu is deze vergelijking even vleiend als gevaarlijk. De enorme concentratie, intensiteit en meesterschap over de taal in Rilkes unieke boek kunnen moeilijk worden herhaald. Als men begrijpt wat ik bedoel: Rilke schreef zijn Malte tegen een ongebroken achtergrond (de wereld voor 1914); Hoornik zijn Vingerwijzing tegen de gebroken achtergrond van een wereld die nog de gruwelijke littekens van de tweede wereldoorlog draagt. Bij Rilke kracht; bij Hoornik kracht die in zwakheid wordt volbracht, om deze uit drukking van Paulus op letterkundig ter rein over te brengen. Hoe gaat een dichter te werk? In de ban van overmachtige gevoelens neemt hij om zich heen de wereld van het kleine en alledaagse waar. Die tergende banaliteit buiten hem (en ook wel in hem en In zijn eigen gedrag: hij blijft immers mens) maakt hem radeloos. Zijn gave bestaat hierin dat hij die kleine feiten met zijn eigen ingewikkelde gevoelsleven laadt en die feiten zo weet weer te geven dat de lezer, om het eens populair te zeggen, die complexe gevoe lens erbij geserveerd krijgt. We hebben te maken met een zelfpor tret van Hoornik in een bepaald stadium van zijn leven, opgebouwd uit fragmenta rische toneeltjes (er zijn veertien hoofdstukjes!). Die toneeltjes hebben een zeker werkelijkheidsgehalte, maar nooit zonder een element van verbeel ding. Want ook waar de schrijver eventu eel iets verzint (de lezer kan dat niet nagaan en heeft er ook geen behoefte aan), is dat een toets aan het zelfportret dat niet kan worden gemist. Met welke verhaalelementen dit dich terlijk en hier en daar visionair zelfpor tret is opgebouwd, ga ik met het oog op de ruimte die me toegemeten is niet vertellen. Liever maak ik een paar de tail-opmerkingen. Ik begjn* met wat ik zie als een paar kleine ontsporingen. „Zijn aandacht (wanneer we daar ten minste van mogen spreken, gezien de soezerige toestand waarin hij zich be vindt) wordt pas gewekt".... enzovoort (bl. 13) „Afgezien van vervalsingen door de tijd, waarvoor we Kuyll moeilijk verant woordelijk kunnen stellen....enz. (49). Og blz. 71 houdt Kuyll een woedende toespraak tegen muggen en glazenwas sers door middel van een lange, samen gestelde zin waaruit meer aandacht dan boosheid spreekt. „Handig schuift hij zijn voet in de ver loren pantoffel" (hij is toch niet vierhan dig? C.R.), blz. 110. Wat mij hier onjuist voorkomt, is ener zijds de identificatie van de auteur met zijn alter ego Kuyll en aan de andere kant zoals in de geciteerde passages, het afstand nemen. De schrijver moet consequent Kuyll zijn en door het hele boek heen blijven. Anders zien we kie ren. Goed of leuk zijn passages als de volgende. „Ook zou hij om de tijd te doden of liever om de dode tijd weer tot leven te wekken"... enz., (51). „Hij was weer dezelfde oude, hijgende vogel, die niet goed wist hoe hij gaan moest, voor uit of achteruit", een voortreffelijke zin (74) „Een krant meneer? Voor geen goud" (86) Een superieur zinnetje. Nu enkele goede aforistische uitspra ken. „Nooit zal de mens zonder 'rechter kunnen leven" (116). „Hij zal... niet ver bloemen dat ieder mens, Ondanks zijn hang naar broederschap, de vijand is van zijn naaste en dat het goede in deze wereld voor de helledeuren moet worden weggesleept" (128), een puur calvinisti sche uitspraak. „Want een moeder, zie je hemel en aarde ineen" (153). Hoornik denkt bij het schrijven niet aan zijn publiek en maakt het zichzelf niet gemakkelijk. Hij wil gestalte geven aan wat hem door de ziel gaat en kiest daartoe de weg van de meeste weerstand. Hij is noch showman, noch een successchrijver. Hij zal zijn lezers niet in de honderdduizenden tellen, maar daarom ook zal zijn prozawerk wat men daartegen ook hebbe in te brengen om een uitdrukking van Albert Ver- wey te gebruiken „langer leven dan -een dag". DR. C. RIJNSDORP Helemaal in stijl, passend in hun rose image, zijn Nina en Frederik voorgoed uit elkaar gegaan: op een zonnige najaarsdag voer Frederik op zijn luxe jac'nt weg van thuis, van Denemarken, en Nina bleef peinzend achter. Om de kaart te richten, moet men haar boven het hoofd houden en het N laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 december om 20 uur. Voor vroegere tijdstippen de kaart draalen In de richting van de wijzers van de klok, voor latere tydstlppen In tegenovergestelde richting. De plaats van de maan is voor enkele tijdstippen aangegeven; de getallen dulden de dag van de maand aan. Ook Is de positie van Mars (M) en Saturnus (S) aangegeven. De stippellijn die door de Zwaan gaat duldt de hartlijn van de Melkweg aan. De andere gestippelde lijn Is de ecliptica (Dierenriem of Zodiak); de zon. de maan en de belangrijkste planeten bevinden zich steeds in de nabijheid van deze lijn. meter van onze planeet verwij derd. Jupiter, de grootste planeet .-ar bfit zonnestelsel, moet 's morgens worderj opgezocht. Zij bevindt zich enkele uren "oor zonsopkomst laag boven de zuia- oostelijke horizon. Vlakbij de planeet staat Spica de heldere ster van het sterrenbeeld Maagd. Verwarring tussen deze twee is niet mogelijk: Jupiter is veruit de helderste. Saturnus is in de beste om standigheden zichtbaar. Zij be vindt zich 's avonds, ha het val len vén de duisternis, in het zuidoosten en verplaatst zich naarmate de nacht vordert in westelijke richting om pas in de vroege morgenuren onder te gaan. In helderheid is Saturnus wel te vergelijken met Mars, hoewel deze laatste iets zwak ker is. Saturnus heeft ook niet die opvallende oranje-rode kleur, die Mara zo fvpeert. Wie vandaag vroeg uit de ve ren was, heeft vlakbij Jupiter de smalle maansikkel kunnen zien. Op 22 december om 1 uur 44 minuten begint, astronomisch gesproken, de winter. De zon be reikt nu haar zuidelijkste punt aan de hemel, de dagen zijn het kortst. Hoe mooi klinkt dat... maal hoe keihard in feite is de schei ding van twee mensen, die al lang genoeg van elkaar hadden. nu geld in overvloed bezitten en elkaar in de steek laten. Ni- na blijft opgelucht achter met de mooie blonde kindertjes: zij zal haar eigen weg wel zoeken, nu Frederik êr vandoor is. Intussen vloeien de in komsten als nooit tevoren: in vele landen worden, ter bege- leiding van Jiet sensationele nieuws, vlijtig platen gedraaid van het zoet-gevooisde echtpaar en dat 'brengt geld in t' laatje. Nina en Frederik hebben al tijd hun image gezocht in de rose romantiek, het heel zoete en lieve zo best passend bij hun tedere blonde uiterlijk. Zo'n dertien, veertien jaar ge leden vertrok de jonge Neder landse baron van Pallandt met zijn gitaar naar Kopenhagen: er werd nec-1 erg over gezwegen, want in die tijd was dat niet zo degelijk voor een baron. Het altijd voor de pers gei ar ceerde verhaal luidt, dat de sentimentele Frederik zich ge heel aan de melancholie van U kent ze wel de spelers die zelfs op de zwakste kaart nog willen bieden. Zij behoren tot een merkwaardig soort. Vooral omdat zelfs de onmogelijkste contracten door zulke bridgers soms nog worden" gemaakt, met na me door een uitermate gunstige kaartverde- ling, die succes alsnog in de hand werkt. Niet zelden beschikken dergelijke spelers o%er een goed taxatievermogen, dat hen de mogelijkheden, die een zwakke kaart biedt, doet inzien. Onderstaand spel is daarvan een voorbeeld. Ten overvloede moge eruit blijken dat punten tellen alleen geen garantie Is voor het juiste bod. c.q. eindbod, diverse trucjes ten spijt. Er wordt wel gezegd: openingsbod plus openingsbod manche. In veel gevallen gaat dat natuurlijk op. Soms echter niet door de kaartverdeling bij de tegenstander en inciden teel kan zelfs een hoger contract worden ge realiseerd. Niettemin is O O M een leidraad die stellig kan worden gebruikt. Maar ook met zwakkere kaarten kan men tot een manche komen en vooral de bluffers onder ons c.q. de spelers die een goed taxatiegevoel heb ben, weten die manche er inderdaad uit te Correspondentie aan de heer B. 1. Nuys, Burgemeester Baumannlaan 163, Rotterdam halen. Dit ondanks de vele punten van de tegenpartij en zelfs ondanks een bepaald niet «terke troefkaart. H 9 7 4 3 2 96 1094 106 AV N 865 V 8754 W O C> H V 10 C> A H 5 2 O 876 4» B 9 7 8543 B10 C> A 8 3 2 VB3 A H V 2 West opende de bieding met 1 O, waarop Noord èn Oost pasten. Zuid liet 1 V horen, West paste en Noord sprong naar 2 me de omdat Oost en West geen pogingen in het werk wilden gaan stellen om nog verder aan de bieding deel te nemen. Zuid ging na het sprongbod van Noord (notabene op slechts één honneur) uiteraard wel verder en ten slotte resulteerde dat In een 4-4»-contract. Oost kwam uit met O 6 voor de aa3 van West.' die de heer terugkwam en met een lage vervolgde, die voor de tien van Noord werd. Noord speelde weer «f» en gooi de op de volgende «f»-slag een C? weg. Zuid speelde nu troef boer, die West wel moest nemen. Nu kan hij wel terugkomen, maar het contract wordt gemaakt. Noord haalt Im mers de troeven eruit, laat Zuid O V maken en inderdaad wordt 4 gemaakt. Ook ander tegenspel kan het contract niet down doen gaan. Bijvoorbeeld de uitkomst van H. Zuid slaat, speelt +A en H en gooit op de vrouw de C-verliezer weg. Komt Zuid nu met 4» B, dan is de rest gesneden koek. Troefuitkomst van Oost helpt uiteraard niet, evenmin als Terecht schatte Nöord gezien de bie ding West op A, van welke informatie hij dankbaar gebruik maakte. Hoe dan ook. een beetje bluf èn een juist aanvoelen van de waarde der kaarten (zonder punten te tel len) leidt vaak tot succes. het zachte gitaarlied wilde wij den. Hij kreeg engagementen in Kopenhagen en woonde bij een lieve familie. Die familie had een heel mooi buurmeisje met een elfjes-uiterlijk, en toen op zekere dag Frederik diep 4n de put zat omdat zijn partner in eens ziek was geworden, sloop kleine Nina binnen en zong met zachte, o zo zuivere stem zijn wijsjes mee. Frederik was onthutst eri ver rast en hij vroeg" Nina met ne derige "aarzeling of Zij mis schien, voor één avond, met hem wou optreden? Nina bloosde en zei zachtjes „ja". Hiermee was het duo gebo ren. De zachte, dromerige stem men gingen wonderwel samen en de wereld was geweldig geïnteresseerd in het jonge paar. Al spoedig werd er ge fluisterd over een romance, maar het tweetal bleef jaren ontkennen dat zij een lief despaar zouden zijn. Tot op zekere dag het grote' nieuws de wereld inging: Nina en Frederik waren al bijna een jaar getrouwd en een baby had zich aangekondigd. Dank zij een prima impressa- rio hebben Nina en Frederik een uiterst zorgvuldig, strikt-romantische image opge bouwd. Zij hielden zich altijd heel wazig en heel lief met el kaar, lanceerden juist op tijd beeldschone foto's van hun blonde kindertjes, praatten op persconferenties om directe vragen heen. Maar onder alles door waren zij zeer hard-zakelijk ingesteld, zij waren verleden jaar in Ne derland en vertelden mij, dat zij zonder schroom in Zuidafri- ka gingen optreden: met apart heidsproblemen wensten zij zich niet in te laten, zij dienden slechts de kunst. Nina en Frederik hebben ja ren gekend waarin hun zoete zang dreigend op de achter grond raakte, maar toen het „lief zijn voor elkaar" mode werd, schoot hun. ster weer flink omhoog. Altijd samen optrekken, maandenlang weg zijn van thuis en de door ander goed-verzorgde kinderen, is een zware opgave voor een huwe lijk, dat op samen geld-verdie- nen is gebaseerd. Dat wil, zie Esther en Abi Ofarim, wel eens erg verkeerd uih'open. Ook Nina en Frederik heb ben, nu het geld rijkelijk bin- nen is, genoeg gekregen van el kaar. Wat ze elk voor zich gaan doen, is nog in rose nevelen ge huld. Voorlopig vaart Frederik op zijn jadht en is Nina „er gens". PHÉ WIJNBEEK Na de teleurstelling van de in eigen studio's opgenomen opera „De Parelvissers" gaat de KRO opgewekt voort met het opera repertoire. Voor morgenavond is de Duitse opvcering van Beetho- vens enige zangspel „Fidelio", dat hij op 33-jarige leeftijd schreef, nog eens van de plank gehaald. U hebt de opname eerder kunnen zien. Het is overigens wel de moeite waard, er nog eens naar te kijken en te luisteren, want de Hamburgse Opera kan er wat van. Na de première in 1805 blepk „Fidelio" aanvankelijk niet zo'n succes te zijn: Wenen gaf er gedurende twee jaren voorstel lingen van en toen was het uit. Beethoven zorgde echter voor een nieuwe tekst en kwam daarmee in 1814 terug. Plotse ling sloeg het werk in en sindsdien heeft het aan bewon dering bij de kenners nog niet ingeboet. Gedurende het nieu we seizoen van het Amerikaans Antarc tisch onderzoekpro gramma (het is thans zomer op het zuidelijk halfrond) zal een uit gebreide speurtocht worden ondernomen naar meerdere fossiele bewijzen dat dit ze vende contingent eens met de andere was verbonden. Het onderzoek zal wor den geconcentreerd in de Transantarctische bergen die dwars over het conti nent lopen. De onderzoe kers zijn van mening dat daar in de verre prehisto rie dieren hebben geleefd in een tropisch oerwoud. Daarom denken ook en kelen onder hen dat Ant arctica in die tijd een stuk dichter bij de eve naar moet hebben gele gen. Tot de speurtocht is besloten, nadat vorig sei zoen in hetzelfde gebied het kaakbeen was gevon den van een fossiele am fibie, genaamd labyrin- thodont. Reeds eerder werden deze fossielen in Zuid-Amerika en in Afri ka gevonden. Op grond van o.m. geo logische en paleomagne- tische onderzoekingen zijn dc geleerden vrijwel unaniem tot de conclusie gekomen dat er een grote kern van waarheid zit in de theorie van Alfred Wegener (1880-1930) over het uiteendrijven der continenten. De onderzoe kers wensen thans meer paleontologische bewijzen te zien. Het zoeken naar uitgestorven leven op Ant arctica zal worden on dernomen door een ze ventien man sterk team van het Amerikaanse museum voor natuurlijke historie in New York. Ofschoon de theorie al gemeen aanvaard wordt, is men het onderling niet eens over het begin van het uiteendrijven der continenten. Er zijn on derzoekers die uitgaan van één super-continent, genaamd Pangaea, waar uit door een of andere oorzaak stukken zijn af gebroken cn weggedre ven. Andere onderzoekers geloven dat er twee su per-continenten zijn ge weest, Gondwana en Lau- rasia. „Gondwana" zou zijn samengesteld uit Antartica, Afrika, India, Zuid-Amerika en „Lau- rasia" uit Noord-Amerika en Eurasia. Onlangs is' definitief vastgesteld dat Antarctica en Australië eens aan elkaar hebben vastgezeten. Voor de an dere continenten wordt druk onderzoek verricht naar mogelijke contact punten. Veel onderzoekers zijn De spanningen in de grote familie Van Lowe nemen toe. Nauioelijks is voor Addy de ergste ellende: door roddeltongen veroorzaakt, achter de rug, of Constance wil in haar gefrustreerdheid zijn pad op geforceerde manier effenen. Zij bezoekt daartoe een van de jours die haar zuster Bertha, de ministers vrouw, voor de allerhoogste Haagse qoterie pleegt te geven en waar geen van de familieleden ooit welkom is. Hoewel Constance als verfijn de dame niet uit de toon valt. doet haar „verleden" dat wel. Bertha schrikt zich dan ook een ongeluk, als ze haar in kwade reuk staande zuster ziet bin nenkomen... terwijl er vrienden en familie van de befaamde De Staffelaer, Constance's eerste echtgenoot, aanwezig zijn. Maar Constance houdt vol en vraagt haar machtige mi nister-zwager, de weg te willen effenen voor haar rehabilitatie, NEDERLAND beleeft een cord-Sinterklaasomzet in dure c? deaus, geeft met gulle hand voo i overstroomd Tunesië en biedt b monde van minister Luns de Brh ten aan, samen een voedse luchtbrug naar Biafra te beginner Behalve Biafra komt ook d Westeuropese Unie op de NAVO vergadering te Brussel ter sprak pjr (vermoedelijk doen de Franse binnenkort weer mee), alsook hidrf contact met de landen van hi Warschaupact (die omgekeer«Ul ook met waardering over hs westen beginnen te praten, vri een dooi overal In Den Haag is de grote Eurt pese Top dan alweer voorbf met als voornaamste results; een mondelinge belofte ovi vooroverleg met en over de Bril"1"* ten en hun lidmaatschap van dwr EEG. Over praten gesproken: Tweede Kamer weert zich ducht. Een regen van motie over het arme hoofd van mini) |s i ter De Block (o.a. om een derzoek naar fusies een we lijke basis te geven. Lof links en rechts voor Lardinoi landbouwbeleid (behalve van Boerenpartij natuurlijk). Ge kans voor de motie-Jongelii over West-lrian. Kamer en nister Schut yinden elkaar op. punt van de huurverhogingei Roolvink en de Senaat zullen 'a kaar vinden op het punt van loonwet. De KVP (vóór 1 nu met een eigen program kome spreekt zich in een afgezwald resolutie uit voor samenwerki: met ARP en CHU. Er is minder enthousiasn voor harttransplantaties; ei een verontrustend resultaat een enquête naar hart- en v; ziekten; Rijnmondindustrie nu een dagje de luchtvervuiling; komt hier geen nieuwe griep! demie deze winter, zoals Frankrijk door de Hongkonggrii wordt geteisterd. Texel krij geen nudistenstrand. Naast EEG en NAVO beped het buitenlands nieuws zich de hippiemoorden in Ameril m meer onthullingen over de logsmisdaden in Vietnam, de geling van het oud zeer in Z£m, Tirol, nieuw ontvlamde s' tussen Saoedi-Arabië en Jen beweerde folteringen in GriefefycV land en de herhaalde vei ring van Biafra dat het derhandelen wil. Qj 9 04 Hi Infi Intussen op ons sociale een akkoord over de lonen in metaalindustrie, een dreigi conflict echter in de kleine 6 taainijverheid, een lichte stijg' van de werkloosheid, nog gebi aan overeenstemming over ambtenarensalarissen en SER-advies tot verhoging aow en aww met vakantiegeld Betere behandeling en be* lij) king van patiënten met hart farcten redt oneindig veel ffl idir mensenlevens dan een incid trd, teie harttransplantatie (Prof. H. Deenstra). Ste ren; van mening dat dc ver klaring van het uiteen drijven op de bodem van de oceanen moet worden gezocht. Enkele jaren ge leden werd ontdekt ,dat de Atlantische Oceaan van noord naar zuid doorsneden wordt door een lange bergrug. De hoogte van deze bergke ten varieert van 2000 tot 9000 meter en steekt op enkele plaatsen boven het zeeoppervlak uit: IJsland, de Azoren de eilanden Ascension en Sint Helena Het bijzondere van de ze bergrug is dat de on derzeese kammen gesple ten zijn en dat zich daar onder een zeer diepe spleet bevindt. Ter plaatse is de temperatuur van de rotsen veel hoger dan elders. Men tracht thans de theorie te bevestigen dat uit deze spleet het mag ma uit het binnenste der aarde opstijgt en de ver dikkingen en zwellingen op de bergwanden vormt die de vastelanden steeds verder naar het westen en het oosten drukken. De werkelijkheid is na tuurlijk veel gecompli ceerder, dan zo voor gesteld. Maar men meent goede aanwijzingen te hebben dat deze theorie een verklaring is voor hel uiteendrijven der vaste landen. Dit gaat met een „snelheid" van ongeveer vijf cm per jaar. PAUL VAN LANGSTRAAT alles ten gunste van Addy, op wens van zijn vader in i plomatieke dienst moet gaan. Op een van Mama's zond J avonden komt het tot een if u fen tussen de twee echtpai °ler met de delicate Paul 'als ge' n s ge: U ziet een foto van 1 scène, die bitter afloopt. j11 Zo ging dat toe in de geb neerde wereld rondom Bij eeuwwisseling, door Louis 0 atie perus zo sterk-beeldend vasl n i legd in zijn roman. rm; lijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 12