De Sint blijft groeien Mentaal opgepept Twente verlangt Feijenoords val Sinterklazen wemelt van Huib Goudriaan „Middengroep moet gelag betalen" „Indianenmoord bestaat niet" Aanpassing van 5% -regeling van eigen risico Gesprek met Godfried Bomans over toekomst van 5 december 7 VRIJDAG 5 DECEMBER 1969 ir Frankrijk Alle naamgenoten van Sint Nicolaas kunnen er echter van overtuigd zijn dat de oorsprong van hun familienaam niet er gens in Nederland, maar in Frankrijk en Spanje gezocht moet worden. Op het moment dat Napoleon Bonaparte het bevel gaf dat iedereen een naam zou kiezen, waren hun voorvaderen binnenvaart- en kustvaartschippers. Dit maakt het misschien enigszins verklaarbaar dat de rooms-katholieken onder hen de naam van hun patroonheili ge kozen als achternaam. Dat betekende dan H. Nicolaas of Sintnicolaas. Velen van hen schaarden zich onder de Hugenoten. Toen de vervolging kwam vluchtten zij. if Bolwerk Eerst naar België en later naar Nederland. Rond Rotter dam kan gezegd worden dat de Hoeksche Waard een bolwerk is van Sint Nlcolazen. Een ..heiligenaam" die door veel protestanten wordt gedragen. Hun aantal werd echter zo groot dat de band verslapte Dat door de jaren heen de familienamen sterk begonnen af te wijken van de oorspronkelijke is te wijten aan de slordige administratie van de burgerlijke standen ,ult vroe ger tijd. Typisch is bijvoorbeeld dat de Sinten in België een K in de naam voeren en de O hebben laten vallen (St Niklaas). De echte Sint Nicolaas heen en Sint Nicolaas zijn is een combi natie die veelvuldig voorkomt. Of dit dan de echte Sinter klazen zijn zullen wij maar aan de beoordeling van de kinderen overlaten... Het is natuurlijk ook zo dat Sinter klaas een verlenging van het ouder lijk gezag begint te worden. Naarma te de autoriteit van vader en moeder zinken, wint de figuur van Sint aan betekenis als pedagogisch hulpmid del." Pa's spreekbuis Met duidelijk genoegen ontwikkelt Bomans deze gedachtengang: „Kijk eens de wens van pa, pa wil iets. heeft geen effect meer. Pa heeft niks te willen maar als hij erin slaagt zijn wensen in de mond te leggen van een bisschop, die bovendien het vermo gen bezit het kind mee te nemen naar Spanje (dit zijn straffen waar aan bij een normaal gezinsinkomen niet te denken valt), heeft pa natuur lijk veel meer succes. Met eigen middelen zou pa niet verder komen dan Antwerpen, en misschien in Breda al moeten zeggen: Het zit er niet meer in." U gelooft dus in de toekomst van St. Nicolaas? „Sinterklaas kan alleen maar gro ter worden. Onze huizen hebben geen enkele duistere plek meer. Ook is er nergens een kast waar je 's avonds op je tenen voorbij holt. De straten zijn geasfalteerd en de verlichting bestaat uit neonbuizen. Alles is effi ciënt. Niettemin blijft de hunkering naar het mysterie. In dat gapende gat treedt Sinterklaas nu als de verlos sing binnen. Plotseling is er iets engs. Niet zo sterk dat er paniek ontstaat, niet zo zwak dat er helemaal geen angst zou zijn. maar precies dat grensgebied, waarvoor in het Neder lands zo'n prachtig woord bestaat: griezelen. Juist nu heeft het kind daar een enorme behoefte aan, en dat zal zelfs toenemen. Sinterklaas blijft een stukje duister in een felverlichte we reld. Hij vervult de rol van de kast, die er niet meer is." Geldt dat ook voor -volwassenen? „Ja, ik merk het zelf. Ofschoon ik niet meer in Sint geloof, doe ik mee aan het verstoppen van cadeautjes en het wegduwen van kinderen: ik vind dat heerlijk. En wat de maan betreft: Kijk. als de maan als mysterie naar beneden valt. kan Sint alleen maar groter worden. Hij wordt alsmaar groter! Zelfs met een nieuw vliegtuig van de KLM. laat staan met elke nieuwe ra ket!" Er wordt wel gezegd: mogen wij in een wereld met hongerende mensen, als in Biafra, nog wel Sinterklaas vieren? In deze sfeer ligt ook de op- BLOEMENDAAL Het begint al te schemeren als we op het balkon staan. Godfried Bomans wijst naar het bijna beroemde stuk binnenduin in zijn tuin. Hij vertelt dat daar een gebied woeste grond achter ligt, dat hij nog nooit tot het eind heeft doorkruist. „Het is hier nog stil; in dat hui6 op de hoek wonen mijn enige buren." Later, in zijn werkkamer, die werd bereikt via een kasteel achtig wentelende trap en een vertrek met wanden hoeken tot het plafond, zegt hij van het mysterie te houden. „Kijk eens in deze kamer, liet is hier toch geheimzinnig? Ik zou ^een adem krijgen in een functionele omgeving. Maar in ons land is het mysterie het verst teruggedrongen. We leven in het rpeest geordende land. wat wel moet omdat we op elkaar gedron gen zitten. We zijn ook het nuchterste volk ter wereld we leven dus het kaalst en hieruit verklaar ik dat het St.-Nicolaasfeest alleen bij ons wordt gevierd. Sinterklaas betekent engheid en mysterie, en dat zoeken we. In een geheimzinnig land vind. je toch nooit geheim zinnige feesten?" Bomans leunt achterover in zijn stoel en trekt peinzend aan zijn sigaar. Buiten zien we de maan door de bomen schijnen. Godfried Bomans (56) schepper van Pa Pinkelman, Tante Pollewop, Mr. P. Bas, Erik of het klein insec tenboek is niet alleen een begaafd schrijver en bekend tv-causeur in het ironische genre. Hij heeft ook sinds zijn studententijd onvermoeibaar op de barricaden gestaan voor Neder lands meest Nederlandse verschij ning: de oeroude bisschop uit Spanje. Een genegenheid, die zover ging dat hij menigmaal met staf en mijter erop uittrok. milder Maar de tijden veranderen. Heeft het „heerlijk avondje" nog levensvat baarheid nu flats de schuine daken verdringen. Zwarte Pieten op scoot ers gaan. de door mensen betreden maan geen mythe meer is en alles au toriteit, zeker die van een bisschop, wordt aangevochten? Een vraag, die we voorlegden aan Godried Bomans. die in de jaren vijftig eens pleitte voor het instellen van het diploma M.O. Sinterklaas. Bomans (kijkt professoraal): „Ik wil beginnen met te zeggen dat er een evolutie is in het religieuze den ken en elke generatie zich een ander beeld vormt van het Opperwezen. Tot voor kort was de voorstelling van God, die van een straffer en be- loner. En het sprak dus vanzelf dat de figuur van Sinterklaas analoge trek ken vertoonde. Deze kwamen tot uit drukking in zijn attributen: roede en zak enerzijds, geschenken anderzijds. Nu de opvatting van God als rech ter bijna volledig verdampt is. gaat ook de conceptie van de straffende Sinterklaas in rook op. Bijzonder treffend werd dit in beeld gebracht od een televisieuitzending van twee jaar geleden, waar Sinterklaas de ha ven van Harlingen binnenvoer en. al vorens aan land te stappen, zijn mar telwerktuigen joyeus in zee wierp. Ik heb als kind nog meegemaakt dat je als de dood voor Sinterklaas was. Je zat een week tevoren al te beven en voor het nasidderen had je nog drie dacen nodig. Barometer ■le hoort dat dreigende ook door klinken in de melodie van een liedje «ls „Hoor de wind waait door de bomen". En dan: „Hoor wie klopt daar kinderen, hoor wie klopt daar tochtjes aan het raam?" Ik vind die liedjes zo prachtig... (Bomans begint Sinterklaasliedjes te neuriën). Hij gaat verder: „Natuurlijk wor den ze nog gezongen, maar de angst is eruit. Net zoals' met het Gregori aans: het is een lege vorm geworden, Nee, die angst bestaat niet meer de kinderen gaan nu bij Sint op de knie zitten en trekken aan zijn baard. St. Njcolaas is een barometer van het religieuze klimaat. In mijn tijd stond deze op strenge vorst, toen is het een poosje veranderlijk geworden en nu is het doorlopend zonnig weer. De kinderen geloven nu tot ze on geveer zes jaar zijn. Weet je, het gekke is dai een kind kan zien dat oom Karei de Sint is, en tegelijker tijd geloven dat hij toch Sinterklaas is. Een kind kan ook acht Sinterkla zen door de stad zien lopen, en toch geloven dat er maar één is. De verklaring is dat bij een kind geloven en weten twee aparte rails zijn, die elkaar niet kruisen. Het ge loven is Sinterklaas, het weten is pa pa. Pas na ons zesde jaar gaan we op één rail rijden. Compensatie Het is ook heel wonderlijk hoe een kind het bericht verwerkt dat Sinter klaas piet bestaat, terwijl het zes jaar lang het tegendeel is voorgehou den. Geen enkel kind heeft daarover rancune en dat is toch gek, want op een ander terrein zou het zoiets de ouderen heel kwalijk nemen. De oplossing is dat de schok wordt opgevangen door de enorme trots dat het van nu af tot de volwassenen mag behoren. Het kind wordt voor het eerst betrokken in een samen zwering van grote mensen en die vol doening schijnt voldoende compensa tie te bieden." Is de St. Nicolaasviering sinds uw jeugd, of de laatste jaren, veranderd? Het lijkt mij dat door de stijgende welvaart het ook meer een feest voor volwassenen is geworden: er worder dure cadeaus gegeven terwijl vroeger de kinderen snoepgoed kregen. Bomans: „De viering is veel joyeu- zer, veel onbezorgder geworden. Wat die welvaart betreft dat het meer een feest voor volwassenen is gewor den hebt u wel gelijk. Wat je vroeger met een hart van marsepein of een letter kon afdoen, kun je nu niet meer met honderd gulden. - (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Ons land zit vol met echte en onechte Sint Nicolazen. De eerste groep het ge hele jaar, de tweede alleen in de decembermaand. Het blijkt dat vooral in zuid-west-Nederland heel wat mensen wonen, die zich niet met staf en mijter plegen te sieren, maar zich wel voorstellen als: Sint Nicolaas. if Vingers Een niet onbelangrijk deel van hen, die deze niet meer weg te denken naam dragen, moet het echter doen met een onzuivere weergave van de stam. Telefoonboeken laten zien dat verbasteringen als Sintnicolaas, Sinterniklaas en Sinterklaas vaak voorkomen. In onze weekendbijlage ZO van 22 november lieten wij de kastelein Jans Sint Nicolaas uit het Drentse dorpje Vries aan het woord. Verondersteld werd toen dat de echte Sinl Nlcolazen op de vingers van één hand te tellen zouden zijn. Dat dit allerminst juist opgemerkt is, is de afgelopen weken wel gebleken. De redactie werd overstroomd met brieven en telefoon tjes van mensen die duidelijk maakten dat er werkelijk spra ke is van een leger „goeddoeners". Niemand bleek zich overigens bijzonder belast te voelen de naam van een histo rische kindervriend als familienaam te moeten dragen. Bovendien wordt het gezelschap groter. De heer en mevrouw A H. Sintnicolaas uit Schiedam kregen tien weken geleden een zoon. die straks als kind ongetwijfeld voor het dilemma zal staan: „Wie Is nu de echte?" merking van: Waarom nog krstfeest, het is een vreetfeest geworden. Een liturgie Bomans: „Ik zie niet in waarom wij als de Biafranen niet geholpen worden ook in zak en as moeten gaan zitten. Ik vind het Sinterklaasfeest, en na tuurlijk het kerstfeest, een verhevi ging van het leven. Het maken van een goedgedekte tafel, hulst, een kaarsje en een feestelijk diner met een bijna altijd vergeten tante of oom erbij (dat gebeurt in elk gezin) is een creatieve daad. Het is een li turgie en die kun je niet met een woord als „vreten" van tafel vegen. Ik vind het enig als in een arbei- dersgezin, waar altijd de drukte van een cafetaria is, er op Kerstavond iets gebeurt (vrouwen kunnen dat zo j goed). Dat vind ik van veel waarde, het geeft reliëf aan het leven. Ik vind het iets anders in Haar- j lem is dat vorig jaar gebeurd als zes jongens op een kamer gaan zitten I en niet eten tijdens de Kerst. Daar I heb ik respect voor. Ik ruik dan iets van ascese en verbondenheid met de hongerende mensen." U bent vaak Sinterklaas geweest, j Waf zijn uw mooiste herinneringen? „Toen ik in Nijmegen studeerde j was ik Sinterklaas. We zouden aan de overkant van de Waal, uit Lent, vertrekken. Ik zat als Sint in een versierde sloep, en er volgden nog zo'n stuk of vijf roeiboten met. Zwar te Pieten. Maar er was een enorme dikke mist, en er stond veel stroom. ROTTERDAM Hoe onaantastbaar de positie van Ajax en Feijenoord in de topvoetballerij ook mag lijken, de veronderstel ling dat er voor één of zelfs heide formaties binnen afzienbare tijd kleerscheuren te verwachten zijn, is niet uitgesloten. Met dat binnen afzienbare tijd bedoelen we het komende weekeinde, ivaarin Ajax in Amsterdam ADO te bestrijden krijgt en Feijenoord op bezoek gaat bij Twente. Om bij Ajax te beginnen, het ver leden heeft uitgewezen dat juist het spel van de Hagenaars de ploeg van Michels niet zo best ligt. Toegegeven, de trainermutatie Happel-Jezek bracht bij ADO eën ander soort voet bal maar toch heeft het er alle schijn van dat Ajax het moeilijk, zeer moei lijk krijgt. Bovendien is het tijdens dit seizoen meestal zo geweest, dat ADO jüist in de uitwedstrijden tot verrassende prestaties kwam. ISog zwaarder Nog zwaarder wellicht krijgt Feijen oord het bij Twente. Niet alleen omdat de Rotterdamse ploeg dinsdag avond tot aan de bodem van het krachtenreservoir moest gaan om PSV te bedwingen, maar vooral om dat de Tukkers zich op het standpunt stellen dat alle slechte prestaties van de afgelopen weken slechts met een triomf op Feijenoord ongedaan ge maakt kunnen worden. Kees Rijvers heeft zijn pupillen reeds de hele AOW-premie hof er? j UTRECHT Enkele ambtenarenbon den verwachten dat de verhoging van de premie aow-aww aanzienlijk groter I zal zijn dan 0.4 procent, wat het mini- sterie van sociale zaken heeft beeüfcrd. Er zal volgend jaar een te lage premie worden geheven waarna in 1971 een extra verhoging met 0.3 of 0.4 procent nodig zal zijn. Daarbij komt dan nog een verhoogde premie van 0.4 procent in verband mét de uitbreiding van de vakantietoeslag tot zes procent en 0.2 procent als ge volg van het effect van de vergrijzing van de bevolking. De huidige premie zal in 1971 oplopen tot maar liefst 12 procent, aldus de Unie van beambten en hoger personeel en de Nederlandse bond van middelbaar en hoger perso neel. In de toekomst moet voorts nog met een stijgng van de premies voor wao en ziekenfonds rekening worden ge houden. De drie bonden vragen zich af wat de drie vakcentrales in de Stich ting van de Arbeid heeft bezield om op deze wijze een deel van de pen- sioenproblematiek op te lossen. Ze wordt wat de uitkering betreft voor de laagst betaalden opeelost, maar de middeneroep. die hiervoor door de hoge soh'dariteitslasten in de premie aow-aww. het gelag zal moeten beta len. zal niet bii deze oplossing zijn ge baat. De organisaties noemen het bijzon der spiitig opnieuw te moeten consta teren dat de vakcentrales alleen oog hebben voor de belangen van de laagst betaalden en de con^eouenties hiervan afschuiven op de middengroep. „Bureaucratie remt hervorming in Sowietnuie" MOSKOU Het partijblad Praw- da schrijft dat de economische her vormingen in dé Sowjetunie worden geremd door bureaucratie en gebrek aan organisatie. Ook wordt kritiek geleverd op fabrieksdirecteuren, die technische en andere vernieuwingen tegenhouden om een gemakkelijk le ven te kunnen leiden. In de u-ei Het gevolg was (Bomans schatert) dat ik de kinderen wel hoorde zin gen, maar dat we een kilometer ver der in een weiland aan wal stapten. Vol verwachting: maar er was alleen een boer te zien, die zijn ogen niet kon geloven en naar huis vluchtte. De kinderen stonden dus voor Piet snot. maar we hebben taxi's gehuurd. Op het bordes van het stadhuis heb ik toen de zin uitgesproken (het was in 1938) die nu nog berucht is: Kin deren, vandaaghebben jullie alle maal vrij. De schoolhoofden ver bleekten. Dat aankomen in het weiland ben ik nooit vergeten. Het is een hele gewaarwording als je met zo'n mijter in de wei staat!" Viert u Sinterklaas? „Ja, er wordt mijn dochtertje wordt 14 december negen jaar, dus ze gelooft er niet meer in toch een paar keer gebeld. Maar ik ga niet concurreren met die verschrikkelijk overdreven cadeaus, die haar vrien dinnetjes krijgen. We doen het heel sober. Een kind van zeven jaar een complete elektrische spoortrein geven, vind ik overdreven. Je doodt dan de fantasie. Een kind kan niets doen met de volmaakt heid, maar alles met de onvol maaktheid." Godfried Bomans staat op. Hij gaat me voor naar beneden, naar de deur. „Mooi, al die boeken, vindt u niet?" Buiten schijnt de maan nog steeds door de bomen. Het binnenduin ligt er myste rieus bij. week in het Bredase Mastbos bijeen, om Twente via een retraite klaar te krijgen voor de grote match. Andere interessante duels zijn AZ'67 - SW en DOS - GVAV. Beide I wedstrijden kunnen beschouwd wor den als een prestigeslag waarbij de punten dubbel tellen. Immers, de j vier bij deze wedstrijden betrokken clubs zijn regelrechte degradatiekan didaten. I Pim Visser, Sparta's, na het met I verlof zenden van Wiel Coerver. tot eerste trainer opgeklommen trainer lijkt meteen in de moeilijkheden te zitten. Want Go Ahead is nog altijd een ploeg die goed voetbal speelt. MVV krijgt bij NEC de kans de op gaande lijn door te trekken. Een ge lijkspel lijkt het minste dat Ko Prins c.s.- in De Goffert bereikt. O Streekderby Haarlem - Telstar is een streekder by waar geen zinnig woord van te zeggen valt. Een andere streekderby is PSV - NAC, die de formatie van Kurt Linder nog niet gewonnen heeft. Holland Sport tenslotte fun geert als gastheer van DWS. Gezien de verrichtingen van deze twee ploe gen wint Cor van der Harts elftal. Zeker omdat het Houtrust-publiek j zich zonder meer achter de Haagse ploeg opstelt. En wat dat betekent, vraag dat maar aan Feijenoord Napoli-Ajax deels voor de radio (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Geen tv-beelden van de voetbalwedstrijd Napoli Ajax. op de avond van woensdag 10 december a.s. te spelen in het San Paolostadion in Napels, de eerste ont moeting in de derde ronde om de Jaarbeursstedenbeker. Wel zal de NOS-radio rechtstreeks verslag geven van de laatste 35 minu ten uit de tweede helft, waarvoor Theo Koomen naar Napels gaat. Uit zending op Hilversum II van 9.40 - 10.15 uur. Het aangekondigde pro gramma van de NOS wordt hiervoor gewijzigd. DEN HAAG Minister Luns heeft de secretaris- generaal van de VN op de hoogte gesteld van de ge voelens van medeleven in Nederland met de indianen in Zuid- Amerika, met name in Brazilië. Gebleken is dat geen andere lid- staat de secreta ris- generaal over deze aangelegen heid had benaderd. Daarom meent de bewindsman, dat niet te verwach ten is dat door de VN een onderzoek wordt ingesteld. Hij zegt dit in antwoord op vragen van de socialistische Tweede kamerle den dr. A. Vondeling en drs. H. van den Doel. President Medici van Brazilië heeft iedere Europese journalist, die Brazi lië beschuldigd heeft van uitroeiing van zijn Indianen, uitgenodigd een bezoek aan zijn land te brengen op 1 kosten van de Braziliaanse regering om zijn beschuldigingen te bewijzen. Hij gewaagde van een „niet bestaan de misdaad", Medici zei dit op een bijeenkomst van 91 Europese journa listen. die een bezoek brengen aan Brazilië. 1 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het afsluiten van j een ziektekostenverzekering met een hoog eigen risico behoeft straks geen belemmering te zijn om te profiteren van de voor ambtenaren geldende bekende 5 pct.-regeling. Staatssecre taris mr. C. van Veen beloofde giste- I ren in de Tweede Kamer het overleg i over deze kwestie te bevorderen. De j heer M. W. Schakel (a.r.) had hiero ver vragen gesteld. j De staatssecretaris was het met de heer Schakel eens, dat het afsluiten I van een ziektekostenverzekering met een hoog eigen risico voor ambtena- j ren niet aantrekkelijk zou zijn, om- I dat niet zou worden voldaan aan de voorwaarden van de 5 pct.-regeling. I Het vragenuurtje in de Tweede Kamer leverde verder vragen op van de liberaal H. J. L. Vonhoff, die het conflict tussen de docenten en 1 schoolbesturen bij de Hoge Tech nische Scholen over de akte van be noeming ter sprake bracht. Staatsse cretaris mr. J. H. Grosheide be vestigde het conflict en deelde mee, dat de partijen geen behoefte hadden aan zijn bemiddeling. Niettemin wilde hij voorzichtig zijn i goede diensten aanbieden. Het subsi- diezwaard van Damocles, zei mr. I Grosheide, kan inderdaad vallen, j wanneer niet meer aan de gestelde voorwaarden wordt voldaan. Zangeres Anneke Grönloh is gister middag teruggekeerd na een succes volle roemee door Suriname en de Nederlandse Antillen, waar ze de warmte van het verre Indonesië op haar eigen gloedvolle wijze vertolkte. Zij werd op Schiphol onstuimig be groet door zoon Wim Jaap. Andere zoon Steven en echtgenoot Wim Jaap waren wat bezadigder bij de verwel koming. GODFRIED BOMANS: onbeperkt vertrouwen in Sint.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7