WILLEM II Wereldraad helpt de Arabieren sinterklaas is jarig, haal nog vloteen pot! LICHTE STIJGING VAN WERKLOOSHEID In 1969 meer gymlokalen Verouderde stations slopen Kinderen stalen als stel beroepsinbrekers Boringen naar aardgas bij Amsterdam Oud-diplomaten eisen onderzoek gedrag Amerikanen in Vietnam vijfendertig milde willem i miniatures in prachtige, blauwgedecoreerde bokaal Paleis taboe voor VPRO Geen pakjes maar een hulpactie 5 VRIJDAG 5 DECEMBER 1969 DEN HAAG Het feit, dat naar schatting 400.000 leerlingen van la gere scholen in het cursusjaar '68-'69 geen les in lichamelijke opvoeding in een gymnastieklokaal hebben gekre gen, betekent een ernstige belemme ring van een goede lichamelijke ont wikkeling en conditie, zo heeft staats secretaris Grosheide gezegd op vra gen van de kamerleden mevrouw Dettmeijer-Labbertom en Vonhoff (VVD). Het aantal urgentieverklaringen dat voor de bouw van gymnastieklo kalen is verleend is in 1968 van 75 tot 112 per jaar verhoogd. Dit jaar zijn 200 urgentieverklaringen ver leend. Kapitein Ernest L. Medina (rechts) commandant van de compagnie, betrokken bij de massamoord in het Vietnamese Song My, vertelde tijdens een besloten verhoor in het Pentagon in Washington nooit een der gelijke slachting te hebben ge zien, geen opdracht ertoe te heb ben gegeven en er zelfs nooit van te hebben gehoord. Naast hem zijn verdediger Lee Bailey. GENEVE De Wereldraad van Kerken heeft 3,7 miljoen gulden uit- - getrokken voor hulp aan de Pa lestijnse vluchtelingen en aan mensen die door de zesdaagse oorlog van 1967 tussen Israël en de Ara bische landen dakloos zijn geworden. Voor dit doel zal in totaal 7,2 mil-^ joen gulden nodig zijn. De wereld raad heeft een beroep gedaan op de aangesloten kerken om het geld in de komende twee jaar bijeen te bren gen. Een gedeelte van het bedrag, 720.000 gulden, zal op verzoek van de kerken in het Nabije Oosten worden besteed aan voorlichting. Voor 1970 is hier voor 216.000 gulden uitgetrok ken. De afdeling voor interkerkelijke hulpverlening zal volgend jaar ook werkplaatsen voor beroepsopleiding I bouwen in Libanon en Gaza, ge zinsverzorgingscentra stichten in Jor- danië, Gaza en Libanon en ontwikke lingsprojecten aanpakken in Jor daanse en Israëlische dorpen. 1 NS - deskundigen UTRECHT De NS zitten opge- 1 scheept met een groot aantal ver- Iouderde stationsgebouwen. Voor deze overjarige is er maar een afdoend antwoord: de versnelde sloop en nieuwbouw. Dit zegt een drietal NS-- deskundigen in een nota, die onlangs san de bedrijfsleiding is overhan digd. De deskundigen pleiten er o.m. voor de bestaande gevels van de sta tionsgebouwen te voorzien van een maximum aan glas. Deze glaswanden bieden mogelijkheden voor reclame. De troosteloosheid van de verouder- I de hallen en tunnels moet worden gebroken met behulp van o.a. wandbanken en automaten. De NS'ers willen de vervuiling van stations en perrongebouwen te lijf gaan met vliegende gemotoriseerde schoonmaakploegen. Zij moeten wor den gekleed in opvallende overalls en worden voorzien van de modern ste schoonmaakapparatuur. Al deze problemen zijn van het grootste belang voor de verwezenlij king van het bedrijfsdoel: een stij gende omzet in reizigerskilometers", aldus de Nota. TILBURG Twee jeugdige Til- burgers, de 17-jarige J. S. en zijn broertje K. S„ hebben een half jaar lang als volleerde inbrekers geope reerd. Daaraan kwam een einde toen de jongste bij hun laatste kraak op he terdaad betrapt werd, terwijl hij op de uitkijk stond. In totaal hebben zij acht inbraken in zakenpanden, gara ges bekend. Hun buit aan goederen heeft een waarde opgeleverd van ƒ25.000. AMSTERDAM In de omgeving yan Amsterdam zullen begin volgend jaar proefboringen beginnen naar aardgas. De samenwerkende 1 Maatschappijen Amoco Netherlands Petrol Co. SHV-dochteronderneming yyas en het Duitse concern Gelsen- berg starten daarmee zowel ten pesten van de Westeinderplas als in d* buurt van het Naardermeer. NEW YORK Een groep oud-diplomaten onder leiding van de voormalige rechter van het Amerikaanse opperste ge rechtshof Arthur J. Goldberg, heeft president Nixon gevraagd een onderzoek in te stellen naar het gedrag van Amerikanen in Vietnam. De groep noemde het My Lai- inci dent en verklaarde verder: „De beweerde gruweldaden in Viet nam schaden de reputatie, maar nog meer het geweten van alle Ameri kaanse burgers, die de wet respecte ren." De verklaring werd voorgele zen door Goldberg en Thomas Frank, directeur van het centrum voor inter nationale studies van de universiteit van New York. Volgens Frank moest het kernpunt zijn uit te zoeken of de Vietnamese oorlog gevoerd wordt overeenkom stig internationale en nationale wet ten op de „menselijke behandeling van burgers." Nieuwe feiten Het Amerikaanse ministerie van defensie bestudeert intussen bewerin gen volgens welke een marinierscom pagnie onder bevel van majoor Char les Robb, schoonzoon van ex-presi- dent Johnson, wreedheden jegens burgers in Zuid- Vietnam zou heb ben begaan. Twee Amerikaanse journalisten hebben deze zaak aanhangig ge maakt. Zij zouden in het bezit zijn van beëdigde verklaringen van vier ex-mariniers, waarin de begane wreedheden worden beschreven. In een vraaggesprek met de schoonzoon van ex-president Johnson, majoor Robb, heeft deze een der journalisten verteld, dat hij nog nooit had gehoord van burgers, die door het optreden van zijn man schappen om het leven waren ge komen. Hij voegde eraan toe, dat hij niet zo naïef was te denken, dat zo iets nooit gebeurd kan zijn. Ontkenning Nadat kapitein Ernest Medina, de vroegere commandant van de com pagnie waarvan onderdelen de hand zouden hebben gehad in de slachting van My Lai, gisteren op het Pentagon door een militaire raad van onderzoek is gehoord, zei hij tot de pers dat hij geen bevel had gegeven tot het aan richten van de moordpartij. „Ik heb die dag in My Lai geen afslachtingen gezien, en evenmin heeft iemand mij hier iets over meegedeeld." Medina gaf wel toe „instinctief" gevuurd te hebben op een Vietnamese vrouw, die naar Ijij aanneemt daar door gedood werd. Hij was op onder zoek uitgegaan naar aanleiding van een gerucht, dat er een gewapend lid van de Vietcong in het gehucht was. Hij trof een gewonde vrouw aan en zag niet, dat zij gewapend was. Hij wilde weggaan, maar zag vanuit zijn ooghoek een verdachte beweging. Toen vuurde hij. Volgens Medina zijn de Amerikaan se nieuwsmedia zeer partijdig ge weest in hun verhalen over My Lal. In de Venezolaanse plaats Santa Barbara is tijdens een stierengevecht een tribune bezweken. Tien mensen kwamen om het leven. Honderd an deren raakten gewond. In de hal van Paleis Noordeinde tracht de tv-plóeg mevrouw Wissenburg wat op te beuren. CIJFERS OVER NOVEMBER (Vervolg van pag. 1) Vergunning van de RVD om het pa leis te mogen gebruiken, werd niet ge vraagd. „Met het rijk waren niet die faciliteiten geregeld, die nodig zijn om de uitzending vanuit het paleis Noord einde te doen plaatsvinden", deelde de VPRO om 19.09 uur de kijkers mee. Voor mevrouw Wissenburg telde dit allemaal niet zo. Zwaarder wogen voor haar de Westlandsc kykers. Het Westland, waar iedereen iedereen kent, zou voor de beeldbuis zitten De telefoon van de Hoenderpark laan 35 in Kwintsheul had niet stilge staan nadat bekend was geworden dat mevrouw Wissenburg als „koningin Juliana" op het scherm zou verschij nen. Ze heeft voor het filmpje van vier minuten, dat er van haar metamorfose werd gemaakt, de hele dag voor de schynwerpers gestaan. Die film heeft ze zelf nog niet gezien, want die zou in het paleis op de monitor verschij nen. Ze heeft ervoor koninklijke kle ren uitgezocht by de fa. Hirsch en Co. in Amsterdam. Ze heeft zich ervoor la ten kappen en zich urenlang laten „optutten". En ze voelt zich nu alsof ze door de censuur verknipt is. Ze kykt afwezig naar een stukje kalk dat van de muur afbrokkelend ritselend voor haar voeten valt. Of ze het nog eens zou doen als men het haar zou vragen? Sceptisch trekt ze haar mondhoeken omlaag: „Och..." zegt ze weifelend. Regisseur Ton Hazebos biedt haar een doos bonbons aan. „Een van vijftig gulden", fluistert iemand. Maar het is geen pleister op die wonde.. Het koninginnesprookje is voor haar ten onder gegaan in een nuchtere we reld vol vergunningen. DEN HAAG Aan het eind van november waren 39.000 mannen zon der werk. Dit aantal komt overeen met 1,3 procent van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking. Een maand geleden waren 32.900 mannen werkloos, zodat sindsdien een stij ging is opgetreden van 6.100. Een jaar geleden waren 49.000 man nen zonder werk. Het aantal werklo ze mannen is sindsdien dus gedaald met 10.000, aldus een overzicht van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Aan het eind van de verslagmaand waren 8.000 vrouwen zonder werk. evenals een maand geleden. Ten op zichte van een jaar geleden is het aantal werkloze vrouwen gedaald met 200. De werkloosheid onder de mannen was het grootst in de provincies Drenthe en Friesland (2,8 en 2,4 pro cent). Het laagst werkloosheidspercen tage vertoonde de provincie Utrecht (0.7) gevolgd door Zuid-Holland. Eind november stonden 2200 jon gens van 14 tot en met 18 jaar of 1,2 procent van de mannelijke beroepsbe volking in die leeftijdsklasse als werkloos geregistreerd. Aan het eind van de verslagmaand waren er 77.200 bij de arbeidsbu reaus geregistreerde vacatures voor mannen. Dit aantal is 3100 lager dan een maand terug, maar 20800 hoger dan een jaar geleden. Het aantal ge registreerde vacatures voor vrouwen bedroeg 32.700, hetgeen 900 minder is dan een maand geleden, maar 5.900 meer dan eeen jaar tevoren. Politiek Den Haag heeft geen se conde rust meer. Waaruit geconclu deerd mag worden, dat verkiezingen grote gebeurtenissen zijn, die bijzon der lange schaduwen vooruit wer pen. Maar diplomatiek Den Haag weet ook van wanten. Bulgarije is in de weer, omdat er in Nederland een ambassadeur zal komen. Tot dusver woonde de in Nederland geaccrediteerde ambassa deur in Parijs. Korea heeft in Den Haag nu een chargé d'affaires, de heer Jin Sang An, die woensdagavond de eerste receptie gaf in zijn woning Nieuwe Parklaan 64. De ambassadeur. Soe Young Lee, woont in Parijs. Althans daar is zijn vaste adres. In werkelijkheid brengt hij zijn meeste dagen door in vlieg tuigen en hotels, want hij vertegen woordigt zijn land in niet minder dan zestien landen. En dan is het probleem van de recepties, die deze week gehouden moeten worden. Er zijn twee natio nale feestdagen en net precies op dagen die volkomen ongeschikt voor een receptie zijn. Vandaag is koning Bhoemibol Adulyadej van Thailand jarig. De grote dag voor het Thaise volk. Natuurlijk geeft de ambassadeur van Thailand, waar ook ter wereld op die dag een receptie. Maar.... in Nederland betekent dat een hap uit de Sinterklaasavond voor de recep- tiegangers. Het gevolg is, dat het een ontvangst wordt van handje ge ven, glimlachje en wegwezen, in- plaats van lekker blijven hangen met een glaasje en een hapje. Daarom hebben ambassadeur en mevrouw Khunying Banlong Jaya- nêma reeds gisteravond de Thaise receptie in Kasteel Oud Wassenaar gegeven. Voor de Finse ambassadeur is het nog ingewikkelder. Finland her denkt op 6 december de Proclamatie van de Onafhankelijkheid in 1917. Een receptie op zaterdag is echter Perikelen voor een diplomaat een verschrik king. Vijf dagen van de week is hij een super officieel man; op zaterdag trekt hij graag pantoffels en huisjas je aan, stoeit met zijn kinderen of gaat een stukje Nederland verken nen. De Nederlanders wassen hun auto en doen boodschappen. De Finse ambassadeur, dr. S. W. von Numers, zat in een moeilijk par ket. Nederlanders èn diplomaten hun vrije zaterdag verstoren? Dan maar beter een uurtje van de Sinterklaas avond afknabbelen. Dus is er van avond een grote ontvangst in zijn residentie aan de Van Hogenhouck- laan. Volgende week vervolgt Sir Peter Garren, de Britse ambassadeur, zijn reeks officiële en onofficiële af- scheidsontvangsten. Die moeten voor de Kerstdagen afgewerkt zijn, want dan is elke receptie taboe. In vrijwel alle diplomatengezin nen is het dan de tijd van de grote hereniging. Kinderen komen van kostscholen van heinde en ver thuis. Prompt op 1 januari ritselt het weer van de nationale dagen. Soedan en Kameroen herdenken de proclamatie van hun onafhanke lijkheid, respectievelijk in 1956 en 1960. Cuba viert de herdenking van de Bevrijding in 1959. De ambassadeur van Cuba, Carlos Maristany Sanchez, is sinds 1962 in ons land en daarmee de langst in Den Haag verblijvende diplomaat in ambassadeursrang. Dus de Doyen van het Haagse Corps Diplomatique. Verleden jaar tracteerde hij zijn gasten op zwarte Cubaanse sigaren en kreeg zijn receptie faam. omdat de officiële wereld er gemengd werd met kleurrijk uitgedoste avant gardisten! Wie zou denken dat de Supremes, het bekende trio, uitsluitend langs gebaande wegen succes op succes oogsten, heeft het niet bij het rechte eind. Een van hen, Cynthia Birdsong (foto boven) is betrokken geweest bij een angstig avontuur. Zij is uit haar rijdende auto gesprongen om aan haar kidnapper Edward Collier (foto onder) te ontkomen. Collier is huismeester in de flat in Las Vegas waar Cynthia woont. Berouwvol(?gaf de ontvoerder later zichzelf aan bij de politie. Linkse SGP'ers (2) In een ingezonden stuk over de AR- radicalen geeft de heer H. G. Baren- dregt de PvdA de raad om niet te veel te theologiseren in bezinningscen tra, omdat ze anders tegen het partij beginsel (godsdienst is privé) ingaat en omdat de radicalen er niets van moe ten hebben. De PvdA staat echter niet op het liberale en D'66-standpunt, dat godsdienst privaatzaak is. Zij waar deert het in haar leden, als die zich bezinnen op de grondslag van hun le vensovertuiging. Ik geloof best, dat de radicalen er niet veel van moeten hebben. Maar wie zegt, dat wij zo gelukkig zouden zijn met deze mensen? Zij staan in de politiek dichter bij de' PSP dan bij de PvdA. De radicalen in de PPR durven hun confessionele jasje nog steeds niet uit te trekken en de AR-radicalen hebben alleen maar een grote mond. Als het erop aankomt, leggen zij zich al mokkend neer bij hun partijleiding. Ze noemden zich indertijd spijtstem mers, maar ze zeiden toch AR te blij ven stemmen. Ik zou willen, dat de radicalen uit alle partijen in één partij zouden gaan zitten. Dat is duidelijkheid in de poli tiek. Dan konden ze zich onderling vermaken door elkaar te overtroeven in radicale oplossingen. Hun partij zou toch te klein blijven om ooit aan uit voering toe te komen. H. I. Ambacht P. Kors Vrede Uit uw krant vernam ik, dat 44 pro cent van de predikanten de aanwezig heid van militaire machtsblokken noodzakelijk vindt voor de vrede, ter wijl 59 procent de defensiegelden over wil brengen op de rijkspost voor ont wikkelingshulp om daarmee de we reldvrede een dienst te bewijzen. en men noemt Hem Vredevorst.... Deze vrede, een hoofdwaarheid uit de bijbel, wordt slechts verkregen door een volkomen, bewuste, persoon lijke overgave der wereldbevolking aan Jezus Christus en niet door socia le rechtvaardigheid of nog dwazer door het handhaven van machts blokken. Christus wil nl. niet dat men naar eigen goedvinden over Hem beschikt. Hij is niet gestorven om ontwikke lingshulp te brengen, maar ware vre de. Scheveningcn C. F.A. v. d. Steen (Van een onzer redacteuren) DELFT Leraren en leerlingen van de christelijke scholengemeenschap -in Delft geven elkaar ditmaal geen ca deautjes tijdens de Sinterklaasviering, maar organiseren bazaars in de diver se schoolgebouwen ten bate van het Mississippideltapastoraat onder de arme negers van de Raad van Kerken van de VS. Deze raad heeft actieve medewerking en financiële steun gevraagd aan de Wereldraad van Kerken; voor 1970 zo'n 75 000 dollar. Tot nu toe hebben de bazaars in Delft (die nog voortduren) al 2400 opgebracht. Meer dan duizend ouders, leerlingen en belangstellenden brachten een bezoek aan de bazaars.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5