Leiden de dupe van landelijk beleid Plaatselijke aannemers bouwen uitbreiding school Valkenburg Sinterklaasverrassing voor Leids PTT-personeel v/h H. P. Bloof Voor POSITIEKLEDING naar HAASNOOT op de Sluisweg Kaspar, mechanische mens uit een reageerbuis Inbrekers-kwartet deed. aan 'sociale steun' B en W over woningnood en vlucht naar randgemeenten KATWIJK, KATWIJK, BOEKHANDEL VAN DER LEE -r R A DI O en TELEVISIE Katwijk aan Zee - Telefoon 2541 J. HAASNOOT Schenk nu Winterlaarzen HAASNOOT DE WOLBAAL V Veel ongelukken door de gladheid Kapper Noteboom stopt er mee B. en W. Hillegom willen verhoging straatbelasting Heren Werkgevers Geeft U Uw personeel een Kerstpakket i KRIJGSMAN N.V. - Supermarkten 4 VRIJDAG 5 DECEMBER 1969 Sea-horse collectie in cadeauverpakking baddoeken, ontbijt- I a kens, theedoeken, washandjes LEIDEN B. en W. hebben de in Den Haag gevestigde „Actiegroep automatisering sanering binnenstad" naar aanleiding van de zgn. krot- brief van deze groep uitvoerig geantwoord. In dit antwoord, waaraan wy het volgende ontlenen, vertellen B. en W. onder meer, wat naar hun mening de oorzaken zyn van het grote Leidse woningprobleem en wat er huns Inziens aan kan worden gedaan om dit probleem op te lossen. Naar onze mening heeft het na oorlogse subsidie- en huurbeleid tot een aantal fundamentele oneven wichtigheden op de woningmarkt geleid, die in het bijzonder in het westen van het land op de volgen de wijzen tot uitdrukking komen: er zyn in het westen van het land te weinig woningen gebouwd; er is onvoldoende differentiatie in zowel de aard der woningen als in de huren der woningen tot stand gekomen: voor een groot gedeelte der be volking is de huurquote kunstma tig laag gehouden, wat in vele ge vallen tot een ongewenst beste dingspatroon van het inkomen heeft geleid. Hierbij moet nog opgemerkt dat in het algemeen na de oorlog wijzigin gen zoals gezinsverdunning, uit breiding der bevolking, huwen op jongere leeftijd en de welvaarts stijging. onvoldoende zijn onder kend. waardoor tijdige aanpassing van het beleid niet plaats vond en een regelmatige onderschatting van de vraag optrad. Hieruit resulteerde weer een niet toereikende woning- produktie. Grondgebrek In dit verband zij er ook op ge wezen dat het, als uitvloeisel van het vorengenoemde huur- en subsi diebeleid, opgebouwde contingen- teringsstelsel tot een onvoldoende op de vraag aangepaste landelijke dis tributie van woningen heeft geleid, waardoor in het ene gedeelte van het land een toereikende woning voorraad is verkregen en in sommi ge streken zelfs van een overpro ductie kan worden gesproken, ter wijl in andere gedeelten van het land nog een schrijnend woningte kort bestaat. De werkgelegcnheids- politiek der regering heeft in dit op zicht mede een belangrijke versto rende rol gespeeld. In een gemeente als I.eiden is rlp ontwikkeling nog versterkt door een chronisch gebreu i grond als gevolg van een te lang uitblijven van noodzakelijke grens correcties. Tevens doet zich de om standigheid voor. dat Leiden met zyn grote oude binnenstad relatief meer dan andere steden met het probleem van een ernstige verkrot ting van het voor-oorlogse woning bestand wordt geconfronteerd. de achtergebleven produktie van woningen, ertoe dwong de woning bouw te richten op de minst draag krachtige groepen der bevolking, waardoor onvoldoende opvang werd gecreëerd voor de middengroepen (deze laatste bleven dan ook beslag leggen op een belangrijk deel van het voor de minst draagkrachtige bevolkingsgroepen bestemde woning bestand); dat van deze ontwikkeling een te geringe differentiatie in de aard en de huren van de woningen het gevolg was. A raat regelen nodig Voor Leiden ziin de volgende maatregelen noodzakelijk om op zo kort mogelijke termijn van het on derhavige probleem verlost te wor den; a. aanzienlijke opvoering van de woningproduktie b. een meer gedifferentieerde bouw, zowel naar de aard der wo ningen als naar de huurprijzen; c. een betere samenwerking voor wat betreft het woningbeleid in ag- glomeratieverband met dien ver stande, dat ook de z.g. forensenge meenten een grotere bereidheid tot de bouw in de sociale sector gaan tonen; d. een actief doorstromingsbeleid door: 1. maatregelen jegens hen, die volgens algemene maatstaven een te laag gedeelte van hun inkomen aan huur besteden; 2. invoering van het stelsel van het verlenen van aanvullende in dividuele huursubsidies aan diege nen van de lagere inkomensgroepen, die in verhouding tot hun inkomen een te hoge huur moeten (gaan) be talen; 3. het blijven verstrekken van door stromingspremies. Concrete initiatieven en aanbeve lingen ter bevordering van de door stroming en de krotopruiming heeft de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in een tweetal recente circulaires ter kennis van de gemeentebesturen en de woning bouwcorporaties gebracht. VALKENBURG In de gister avond, onder voorzitterschap van burgemeester N. van 't Wout, gehou den raadsvergadering werd uitvoerig gesproken over de uitbreiding van de school voor basisonderwijs. Wethou der P. Langcler (A.R.) kon nog juist de behandeling van deze aangelegen heid meenlaken. Met bet schoolbestuur is overleg gepleegd over deze uitbreiding. Over eenstemming werd bereikt over de prys van de grond. Deze bedraagt f 46.40 per m2: als maatstaf werd de marktwaarde genomen van de grond voor de in aanbouw zijnde premie woningen in het Joght. Het schoolbe stuur heeft er de voorkeur aan gege ven, dat de bouw van gemeentewege plaats vindt. Na het gereedkomen zal de uitbreiding aan het bestuur wor den overgedragen. Op advies van de architekt stelden B. en W. voor. de bouw onderhands aan te besteden en de vier aannemers ter plaatse uit te nodigen. teren, bijvoorbeeld door het plaatsen van meer lichtmasten. Wethouder Vis antwoordde hierop dat men nog deze week een opvallend bord „Doorgaand Verkeer" hoopt te plaatsen, De heer Van Delft vroeg of B. en W. op de hoogte waren van het feit dat het zend- en ontvangapparaat, dat zou worden aangesloten op de alarmcen trale te Katwijk, voorlopig nog niet geleverd zal worden. De P.T.T. heeft de gemeente Katwijk nog steeds geen golflengte hiervoor beschikbaar ge steld. Hij is er weer VISSEN VOOR DE KERK PRUS 9.80 Nog enkele delen verkrijgbaar van het werk van Dr. L. de Jong: HET KONINKRIJK DER NEDERLANDEN IN DE TWEEDE WERELDOORLOG DEEL II NEUTRAAL PRIJS 16.—. PRINCESTRAAT 38 TELEFOON 2492 ANDREASPLEIN 12 KATWIJK AAN ZEE Telef. 2331 - b.g.g. 4140 op de SLUISWEG 18 en ADM. DE RUYTERLAAN 6. KATWIJK AAN ZEE De grote mode NAPPA KREUKLAK enz. Ook reeds ontvangen warme VACHTLAARZEN SCHOENHANDEL VOORSTRAAT 52 PRINCESTRAAT 33 LEIDEN Op 26 mei 1828 vertoont Kaspair Hauser zich voor het eerst in Neurenberg. Hoewel hij ongeveer 16 of 17 jaar oud is, gedraagt hij zich als een kind. Hij kan slechts enkele woorden stamelen en kende zelfs de meest alledaagse voorwerpen niet. Als kind had hij opgesloten gezeten in een hok. Contact met de buitenwereld was er niet. Het einde van Kaspar was even triest. Op 17 december 1833 vindt men hem ver moord in het huis van de mensen die hem hn huis hadden genomen. VOORSTRAAT 25 - KATWIJK TEL. 2363 Verkrotting Ten aanzien van Lelden kan resu merende worden gesteld: dat na de oorlog door dc hier voor genoemde algemene oorzaken, nog versterkt door het ontbreken van voldoende bouwterrein, een vol strekt ontoereikend aantal woningen lot stand kon komen: dat door de ernstige verkrotting van een relatief zeer grote binnen stad dc vraag naar woningen rela tief groter Is dan elders in hel land: dat deze vraag, gerelateerd aan 'SINTERKLA IS' G 4F PREDIKANT WTO SASSENHEIM Bij degenen die vanochtend werden verrast, was ook de hervormde pastor 'an Sassen- heim, ds. A. Westra. Omstreeks kwart voor tien kwam de plaatselij ke Simca-dealer in de Teylingerlaan aanbellen om de predikant de sleu tels te overhandigen van een Simca 1100 '.e Luxe. bestemd voor zijn pas torale werk. Tot nu toe ging ds. Westra zijn gemeenteleden thuis en in de ver schillende ziekenhuizen te Leiden, door weer en wind bezoeken op de fiets. Toen de predikant in oktober zijn rijbewijs haalde, stak een aantal gemeenteleden de hoofden bij el kaar en werd de „Aktie Vierwieler" geboren, die op 7 november van start ging. De initiatiefnemers, de lieren S. Vlien, G. Breedijk, W. v. Biezen jr.. W. v. Bruchem, D. Hubers, J. C. v. d. Laan en C. H. Versluis, bijge staan door een aantal medewerkers, klopten niet tevergeefs aan. Niet al leen hervormde, maar ook leden van andere kerkgemeenschappen gaven een bijdrage. Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Zater dag 6 december: Hoog water 0.21 —12.43; laag water 8.3020.45. De heer Jac. van der Meij (CHU) informeerde, hoe groot de uitbreiding is. Hiervoor is 1650 m2 nodig. De heer Van Delft (AR) vroeg of de plaatse lijke aannemers wel in staat zijn een dergelijke bouw op zich te nemen. Dit is door het college onderzocht. Mevr. Mizee-Blok (Gem.belangen) vroeg zich af waarom de gemeente moet bouwen en niet het schoolbestuur zelf. De bouw blijft onder verant woordelijkheid van de architekt. al dus de voorzitter. Wel heeft het ge meentebestuur de architekt een ge meentelijke opzichter ter beschikking gesteld, die toezicht kan houden. Men achtte deze methode de juiste, aange zien er tijdens de bouw vele aangele genheden ook nog met de gemeente geregeld moeten worden. Met be trekking tot de onderhandse aanbe steding merkte de heer Van 't Wout nog op dat men hiertoe gekomen was omdat het niet meer mogelijk is voor de plaatselijke aannemers, woning wetwoningen te bouwen, terwijl ook de bouw van het bejaardencomplex niet door hen verricht mag worden. Als compensatie hiervoor acht het college het juist om hun dus nu deze inschrijving te gunnen, zodat men dan rustig overleg kan plegen met andere aannemers over de bouw van de 17 woningwetwoningen en het be iaardencomplex. Zo werd-besloten. De heer Jac. van der Meij infor meerde of er van gemeentezijde druk kan worden uitgeoefend op de Licht fabrieken, inzake de aansluiting van nieuwe woningen op het elektrici teitsnet. Deze aansluiting laat vaak bijzonder lang op zich wachten. De heer Van der Meij vroeg dit met be trekking tot de woningen gebouwd door de firma Lange en Van der Plas aan de Hoofdstraat. Wanneer de bou wer van deze woningen hiertoe een verzoek zal indienen zal de gemeente zeer zeker pogingen in het werk stel len een en ander te bespoedigen. Hoe wel de kwestie wel moeilijk ligt, aan gezien dit is uitbesteed aan de N.V. Nettenbouw, welk bedrijf een grote achterstand in zijn werkzaamheden heeft. Mevrouw Mizee-Blok vroeg of er niet wat gedaan kan worden om de wegmarkering bij de Krom te verbe- LE1DEN Postpakketten zijn aan afmetingen gebonden doch hedenmorgen heeft de directeur van het Leids postkantoor, de heer E. J. Bongers gaarne een uit zondering gemaakt, toen hij uit handen van de heer H. F.' Stolten- hoff een reusachtig pakket, in houdende een taart van 100 x 50 cm in ontvangst nam Met deze Sint Nicolaas-verras sing, bestemd voor het ruim LEIDEN Als gevolg van de gladheid gisteravond en vanmorgen hebben zich nogal wat ongelukken voorgedaan. Een 17-jarig meisje slipte vanmorgen omstreeks 9 uur met haar bromfiets op de Vijf-Mei laan. Ze kwam weer overeind en wilde gaan staan, toen ze werd aangereden door een auto, die haar 15 meter meesleurde. Ernstig ge wond is ze naar het academisch ziekenhuis gebracht. Op dé afrit bij het Rijnzichtvia- duct slipten vanmorgen vijf auto's. Het gevolg was een kettingbotsing met echter alleen materiële schade. Op rijksweg 4 raakte ter hoogte van Zoeterwoude een auto met een echtpaar uit Bloemendaal in de sloot. Dit gebeurde omstreeks elf uur gisteravond. Na behandeld te zijn door een arts, kon het echtpaar naar huis. Even later op diezelfde rijksweg begon een trekker met op legger te glijden. De trekker raak te van de weg af en de oplegger blokkeerde dé doorgang. Vannacht om 2 uur slipte een auto op de Trekvlietbrug. De inzittenden, een 20-jarige jongen, een 19-jarige jongen en een 19-jarig meisje, raak ten gewond en moesten naar het aca demisch ziekenhuis toe. De auto zat goed in elkaar. RIJNSBURG Vele Rijnsbur gers zullen kapper Noteboom mis sen. Deze „barbier" heeft besloten ermee op te houden omdat hij geen opvolger heeft. De heer Noteboom begon op 16-jarige leeftijd met knippen en scheren. Z'n eerste zaak was in de Kerkstraat. In 1926 kocht hy het pand aan de Vliet. Eenen veertig jaar lang kwamen de klan ten bij hem onder het mes. Velen zullen zich zijn zaak blijven her inneren als een „soos". In deze vergadering werd de be groting aangeboden voor 1970, waar van de behandeling zal plaats heb ben op maandag 22 en dinsdag 23 de cember. Aan het eind van de vergadering dankte de heer De Jong (PvdA) voor de belangstelling van de zijde van de gemeente bij zijn 50-jarig hu welijksfeest. Burgemeester Van 't Wout wenste de heer De Jong en zijn vrouw nog vele goede jaren toe en hoopte op algeheel herstel van mevr. De Jong, die vrij ernstig ziek is. tachtig man (en vrouw) tellende personeel van het Leidse post kantoor, dat op het moment van aanbieding aanwezig was, bracht de heer Stoltenhoff zijn erkente lijkheid tot uitdrukking voor de medewerking, die zijn bedrijf elke dag opnieuw ondervindt van de mensen van de Post, wanneer dagelijks de tienduizenden enve loppen en pakketten van zijn Lei derdorps adressenbureau H.F.S. Deze geschiedenis is voor Peter Handke aanleiding geweest om zijn „Kaspar" te schrijven. Het is een zeer wonderlijk stuk. Het laat een groeiproces zien bij Kaspar. Een ontwikkeling via de taal en dan nog vaak alleen de klank van de woorden. Slechts één zip kan hij in het begin zeggen: „Ik wou graag net zo worden als vroeger een ander geweest is" Die zin wordt op vele manieren her haald en ook gespeeld. HILLEGOM De raad komtdon- derdag 11 december bijeen. De vijf gemeentelijke tennisbanen werde.i voor het seizoen 1 april1 novem ber aan de Hillegomse Tennis Club verhuurd voor f 6770. Voorwaarde was dat het onderhoud voor reke ning van HTC kwam. Omdat één waardoor het mogelijk is de tennis sport ook in de wintermaanden te beoefenen, stellen B. en W de raad een huurverhoging van f 100 voor. De Rijksgebouwendienst verzocht huize „Remina", met ingang van 1 januari '70, voor een termijn van 10 jaar nog eenmaal te mogen hu ren. Ook wordt voorgesteld de straat belasting te verhogen van 15 voor gebouwde eigendommen en 7M» voor ongebouwde eigendommen tot resp. 20 en 10 Burgerlijke stand Hillegom HILLEGOM Geboren: Carolina A M d v W G T Tromp en H J M Spierings; Petronella J d v J Wijde- nes en G Kardol: Erwin H Th z v HAM van Emmerik en T M M Turk. Ondertrouwd: A A M de Groot en J Klinkhamer; H J A Klein en P A de Groot; J W van Tongeren en P J A Prins; A Tegelaar en P N B Win kelaar; W G A van Dam en H A A van der Hulst; D R van der Voet en J P Kooien; A van Es en E Nieu- wenhuis. Getrouwd: J H T Romijn en W C J M v d Klugt; C Q Beugelsdijk en G J Warmerdam: M G J Imanse en J M Smit. Overleden: J L Warmerdam (63 op het postkantoor worden be zorgd. De heer Bongers zélf sneed de Sinterklaastaart aan, die vervol gens bij de koffie op het post kantoor werd geserveerd. Op de foto ziet u v.l.n.r. de heer A. van de Rovaart (adj. dir- PTT-Leiden), cle heren Bongers en Stoltenhoff en de heer J. M. Heije (chef exp. PTT), op het moment dat de heer Bongers de taart aansneed.. Dan komt er een moment dat uit luidsprekers, op verschillende punten in de zaal opgesteld stemmen en muziek gaan kbnken. Het symboliseert de buitenwe reld, die op Kaspar gaat inwer ken. Hij vangt die zinnen, zomaar losse zinnen en woordklanken, op en zo komt er een zekere ont wikkeling. Van een bijna achterlijk aan doend schepsel wordt hij een zeker soort beschaafd heer, die probeert een eigen image op te bouwen, maar dat lukt niet zo best. Hij wordt getrokken binnen de kring der woorden en wordt zodoende net als vroeger een ander was. Kaspar wordt een soort robot, zon- DEN HAAG Met een totaal van rond de zestig inbraken op hun naam. stonden de vier Hagenaars die uitgebreide nachtelijke activiteiten hadden ontwikkeld in de Randstad Holland, voor de Haagse rechtbank. Een 31-jarige schilder, een 21-jari- ge classificeerder, een 21-jarige va rensgezel en een 21-jarige loswerk- man. De schilder was in het bezit van een auto en daarin werden de nachtelijke tochten ondernomen. Het dossier van dit viertal was in middels een meter hoog geworden deelde de officier van justitie mee; politiecorpsen uit vele plaatsen van Zuid-Holland hadden daaraan hun bijdrage geleverd: in het Westland, Delft, Bodegraven, Alphen aan den Rijn, Zoetermeer, Lisse, Noordwijk, Vlaardingen, Boskoop en Sassenheim. De inbraken zelf waren voor de benadeelden ook een bezoeking, want al kon dan in sommige gevallen niets buit worden gemaakt, de aangerichte vernielingen in kantoren en gebou wen was hier en daar aanzienlijk. De officier van justitie had zich in zijn dagvaarding bepaald o.a. tot een inbraak in het kantoor van een bol- lenbedrijf in Lisse, waar f 6700 aan Nederlands en buitenlands geld werd gestolen. MANTELPAKJES De grootste buit werd genoteerd in een modemagazijn te Zoetermeer, waar voor een waarde van f 11.000 aan kleding werd meegenomen. Deze mededeling lokte evenwel protest uit bij de schilder, die bij alle inbraken present was geweest; hij zei dat hij „maar vier, vijf of mogelijk zes man telpakjes had meegenomen naar huis". „Toen zat uw vrouw dus meteen flink in de mantelpakjes", constateer de de president. „Maar de politie heeft die alweer in beslaggenomen," gaf verdachte te kennen. Zoals hij het aantal mantelpakjes betwistte, zo was de schilder het ook niet eens met het in Lisse gestolen bedrag, dat veel lager zou zijn ge weest. „Veel verschil maakt dat ove rigens voor de straf niet uit," zei de president. De inbraken in het West- land, Bodegraven en diverse andere plaatsen beperkten zich tot een klei ne buit en soms geheel vruchteloos werk BRUTAAL Verdachten verklaarden tot de in braken te zyn gekomen, omdat zy geen werk hadden. De classificeerder, een zwager van de schilder, had laatstgenoemde met diens vrouw en zes kinderen willen helpen. „Een soort van sociale steun," merkte de president op. Overigens was de ont dekking van het inbrekende viertal het resultaat van een al te brutale der eigen oordeel of persoonlijk heid. Dat komt naar onze mening door dat Handke „taal" inperkt tot het minimum: geluid. Begripsvolming komt er niet aan te pas. Verge lijkingen maken tussen een stoel en een stoel is nog wat, maar gees telijke waarden, juist van zo groot belang voor de vorming van de persoonlijkheid, worden wel terloops genoemd, maar niet in deze mens ontwikkeld. Het is een mens uit een reageer buis waar men geen contact mee heeft. Des te meer bewondering heb ben wij daarom voor de geweldige prestatie van Bernhard Droog die deze Kaspar gisteravond op het toneel bracht in een voorstelling van Theater voor K. en O. in de serie modern toneel. Technisch klopte het allemaal prima en was de voorstelling per fect, maar wat meer menselijkheid, ook i/tderne, hadden we prettiger gevonden. A. C. BOUWMAN stunt van de schilder. Zij werden be trapt tydens een inbraak te Den Ham en gingen er in hun auto vandoor. Maar omdat zij vreesden dat het nummer, was opgenomen, toog de schilder naar de politie en deed aan gifte, dat zijn auto was gestolen.' i Maar de politie trapte daar niet met- 1 een in en voelde de schilder eens ste- vig aan de tand.^Toen kwam de in-J braaklawine los. De officier eiste tegen de schilder en classificeerder ieder 12 maanden gevangenisstraf waarvan 3 maanden voorwaardelijk, tegen beide andere verdachten ieder 7 maanden en voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering cn voor allen aftrek van voorarrest. Vonnissen op 18 de cember. Kerstzang in Katwijk KATWIJK Woensdag 10 de cember viert de NCVB, afdeling Katwijik-Hoornes het kerstfeest in de Prins Willem-Alexander-school aan de Parsstraat. Medewerking verleent een blokfluittrio. Deze avond begint om 19.45 uur. De lidmatenkring in de wijk Hoornes-west van de hervormde ge meente houdt op woensdag 17 de cember een kerst-wijkavond. De wijkcommissie heeft ook voorgesteld om op maandagavond 29 december een bijeenkomst te houden voor de vissersgezinnen in de wijkzaal van Pniëlkerk. Wijk-zuid van de hervormde gemeente organiseert vrijdag 19 de cember een kerstfeest, 's Middags is het voor alleenstaanden en ouderen, 's avonds om 8 uur voor de gehele wijk. De kerstsamenkomst van de Jonge Kerk zal worden gehouden in de vorm van een broodmaaltijd. Tot maandag 8 december kan men zich hiervoor opgeven bij de heer J. Booi, Naohtegaallaan 78. De avond zelf wordt gehouden op woensdag 17 de cember. De evangelisatiecommissie van de gereformeerde kerk en hervorm de gemeente Hoornes-oost, houden op donderdag 11 december 8 uur een kerstzangavond in de Pniëlkerk. De predikanten De Vries e i Kool zullen spreken. Wij hebben een zeldzaam mooi kamer, breed tapijt van een zeer bekend merk met dubbele jute rug, nylon garen, zeer geschikt voor de huiskamer, van 108.voor 89.per meter. 400 breed en natuurlijk gratis gelegd. Woninginrichting J. Buis en Zn., Sluisweg 25. Katwijk aan Zee. Tel. 2961 Wij verzorgen het graag, zowel in levensmiddelen als gedistilleerd. Katwyk aan Zee Telefoon 01718—5587 AUTO FINANCIERING W OUWEHAND'S en AUTOVERZEKERING ASS. KANTOOR PRINSES MARIJKELAAN 14. KATWIJK AAN ZEE Telefoon 6500 Een vlotte afwikkeling van uw schadeverzekeringen gegarandeerd ■tf- Lage auto-premies Hoge no-claimkortingen. Flinke straffen geëist na inbraaklawine

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4