Europese tot consultatie komt moeizaam compromis Roep om aardse gerechtigheid KAMER VRAAGT WETTELIJK ONDERZOEK VAN FUSIES Grotere openbaarheid en doorzichtigheid fusies lllill Kerk moet zich solidair! verklaren met Israël Kamer tevreden over minister van landbouw Een woord voor vandaag fa -J Uw probleem is het onze... KERKEN SPREKEN OVER VREDE IN EUROPA Motie aangenomen, De Block teleurgesteld G3 ZET"DOOR BEROEPÏNGSWERK Openbare les drs. Baarda OUD MESSIAANSE JODEN BEZORGD VROBAO 5 DECEMBER 1969 j Het slot van het derde hoofdstuk van Maleachi spreekt over het Ge- denkboek van God. Daarin staan de namen van hen die de Heer dienden. Pas in het vierde en laatste hoofdstuk van deze profetie j wordt aandacht geschonken aan de goddelozen. "Want ziede dag komt, brandende als een oven". Voor wie de Here dient is het een feestdag. Voor wie Hem niet dient wordt het een vreselijke dag. Dan zullen alle overmoedigen en allen die goddeloosheid bedrijven, gijn als stoppelsen de dag die komt, zal hen in brand steken - zegt de Here der Heerscharen - welke hun wortel noch tak zal overla ten." Daar komt onze uitspraak vandaan: uitroeien met wortel en tak. Maar in die woorden hebben we tevens een antwoord op een vraag die sommige mensen stellen. Als wij in de eeuwigheid voor immer bij God zijn, zullen we dan niet met verdriet terugdenken aan al dege nen die daar niet zijn? Zullen er geen lege plaatsen in de hemel zijn? Mam let er op. hoe grondig het oordeel van God ingrijpt. Wortel noch tak zal overblijven van hun stamboom. Zij zullen niet de ge straften blijven tot in der eeuwigheid, maar voor de ogen van de ge lovigen zullen zij met heel hun geslacht verdwijnen uit de geschiede nis en de herinnering. Niemand vindt het erg dat de stoppels van het korenveld verbranden. Ze dienen nergens toe. Ze staan het nieuwe koren alleen maar in de weg. Wc lezen vandaag: Openbaringen 61-17 Brieven die niet *ljn voorzien ven nssm en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge- helmhouding I* verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband (taan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: We hebben enkele zakken kippemest met turfmolm door el kaar. Er zitten ook enkele veertjes in. Kunnen wij dat nu gebruiken in de bloementuin en voor rozenbo- men? Moet dat eerst omgespit wor den en dan eronder gewerkt of kan het er voor de winter gewoon over- gestrooid worden? Antwoord: Wanneer de kippemest er droog doorgewerkt is, moet u de ze vochtig maken en de kluiten fijn slaan, zodat het met de turfmolm een homogeen mengsel wordt. Klui ten kippemest geven aanleiding tot verbranding. Het beste is dit mengsel in de nawinter, als de grond onbevroren en sneeuwvrij is, eronder te werken. Dit is beter dan het bovengronds uit te strooien, want dit geeft stikstofverlies en uit droging van meat en turfmolm. Het is in deze toestand een prachtige meststof met veel plantenvoedsel en tevens humusvorming door de turfmolm. Vraag: Wat voor beestje is dit? Het is zivergrijs van kleur en zeer snel. Het komt regelmatig voor in de keukenkast, het toilet, enz., waar er openingen en naden ln de beton nen vloeren zijn. Soms tref ik er een aan in een lege schaal of kan in de keukenkast. Is er een ander mid del dan een insecticide om het te bestrijden? Antwoord: Zilvervisjes bestrijdt u door in de schuilhoeken fijne nafta- llne of vers Insectenpoeder te strooi en. Ook kan u in kieren of reten een huishoudinsecticide druppelen en ze dan dichtsmeren met gips. cement of stopverf. Voedsel, zoals meelsoor ten, suiker, atljfsel en andere plantaardige produkten moet u op bergen ln bussen en afval zo spoe dig mogelijk opruimen. Vraag: ik bezit een zilveren munt met onduidelijk jaartal, vermoede lijk 1804. Aan de voorzijde staat „Dei ®-atia Carolus 1111", aan de aotfefïljde „Hispan et ind Rex ME 8 R.J.." Voorts bezit ik een kope ren munt van 1877 „Gects. Poverele. Bureauc des Finances" leest men aan de voorzijde, en „Carol II D G Hisp. et Indiar. Rex." Hebben ze enige waarde? Antwoord: De eerste is een peso (een stuk van 8 reales) van de Spaanse koning Karei IV (1788 1808), geslagen ln Mexico-stad. Ze waren in geheel Amerika, de Philip- pijnen en China bekend als Mexi caanse dollars. De waarde varieert van een normaal gebruikt tot een zeer fraai stuk ongeveer ƒ10 tot ƒ20, tussen particulieren onderling. Het andere stuk is geen munt maar een rekenpenning, hoogst waarschijnlijk van de Brusselse fiscus in de toenmalige Spaanse Ne derlanden. Het opschrift zou in te genwoordig Frans luiden: „Jeton pour le Bureau des Finances", dus penning voor het belastingkantoor. Men gebruikte ze bil het rekenen in geld, dat niet volgens het decimaal stelsel was verdeeld. Op de wijze dus van de balletjes van een tel- raam. De prijs voor een goedbe- waard stuk is 3.50. Vraag: Hoe krijg ik een valse vouw uit een terlenka-gordijn? Antwoord: Het gordijn persen on der een natte doek. Vraag: Aan welk adres kan ik een hulstboompje kopen waar altijd bes sen aan zitten, bestemd voor onze achtertuin tegen onze heg aan tegen het Inkijken. Antwoord: Bij elke goede kweker. Vooral ln Boskoop op veengrond kweekt men mooie hulst, voorts ln Zundert. Oudenbosch, enz. Vraag naar de echte hulst (hex polycarpa (J. C. van Tol). Deze geeft oranjero de vruchten en groeit breed uit. juist zoals u het wilt hebben. (Van onze kerkredactie) GWAT, Zwitserland Slechts dank z(j een moeizaam gevonden compromis is een consultatie van de Conferentie van Europese Ker ken niet met ruzie uiteengegaan. Tijdens het gesprek doken dezelfde moeilijkheden op die een scheur hebben veroorzaakt in de Praagse Vredesconferentie, meldt de persdienst van de Westduitse kerken. De consultatie werd in het Zwitserse Gwat gehouden. Het thema van de conferentie, „De dienst van de kerken ten bate van vrede en internationale verzoening in Europa" werd in drie werkgroepen doorgesproken. Van de 39 deelnemers kwamen er twintig uit Navo-landen en elf uit de landen van het Waschau-pact Acht deelnemers kwamen uit Europese staten die zich niet bij een van beide militaire verbanden hebben aangesloten. De belangrijkste meningsverschil len openbaarden zich in de derde werkgroep die concrete wegen moest zoeken naar een Europees veilig heidssysteem in het raam van de we reldwijde veiligheidssystemen. Het moeizame gespek eindigde in een compromis. Geen basis In het officiële rapport dat uitein delijk met één onthouding werd aan genomen, staat „dat het systeem van afschrikking, dat tot nu toe een atoomoorlog hielp voorkomen, niet als basis beschouwd mag worden voor een rechtvaardiger en vredige wereld." Dit systeem werd onder meer gewezen omdat het oorlogen ln de Derde Wereld bevordert." Een stap op weg naar een bevorde ring van de vrede is de ontwapening zo werd gezegd. Onderhandelingen over het afzien van geweld geven echter alleen hoop op succes als de teritoriale integriteit van alle staten verzekerd wordt." Tien uur De werkgroep zag kansen op een betere onderlinge verstandhouding in de zojuist begonnen samenwerking tussen landen die een verschillende maatschappijstructuur hebben tus sen de Comecon, de Oosteuropese (Van onze parlementsredactie) van mejuffrouw G. S. H. M. Kok), de DEN HAAG Het onafhanke- ARP D M. de groep-A.rden. de PSP. j. j de CPN en de heren H. Kikkert, mr. lyk en zelfstandig onderzoek c. A. Bos en dr. a A. Schuring. De naar fusies en concentraties in het bedrijfsleven is gisteren poli tiek van de grond gekomen. Met een duidelijke meerderheid van 87 tegen 26 stemmen aanvaardde de Tweede Kamer de motie- Goudzwaard-N elissenwaarin de minister van economische zaken wordt gevraagd een wetsontwerp in te dienen voor de instelling van een College vim onderzoek naar fusies. Vóór de motie stemden de PvdA (met uitzondering van drs. H. van den Doel), de KVP (met uitzondering rest van de Kamer te weten de VVD de Boerenpartij, de groep-Harmsen, de SGP, GPV en dc meerderheid van de CHU, stemde tegen. Vóór een teleurgestelde minister mr. L. de Block deze motie moest incasseren was er heel wat gebeurd in het Kamergebouw. Woensdag had den drs B. Goudzwaard (a.r.) en mr R. J. Nelissen (kath.v.) hun motie veranderd en duidelijker gemaakt door een wetsontwerp te vragen voor het instellen van een College van on derzoek. Deze wijziging was voor mi nister De Block reden een dag uitstel van stemming te vragen om met col lega-ministers overleg te plegen. Dit nader beraad had gistermorgen Goudzwaard: motie is een begin (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In het rapport van de Groep van Achttien over de economische macht wordt hier duidelijk over gesproken. Wat in de motie wordt gevraagd, moet worden gezien als een be gin, vertelde drs. B. Goudzwaard na het Kamerdebat, dat plotse ling zo spannend was geworden. Het is een enerverende taak om zo'n motie de veilige haven binnen to loodsen. Gelukkig is de- samenwer king met de tweede ondertekenaar, mr. R. J. Nelissen van de KVP voor treffelijk geweest. Op een gegeven ogenblik lag het moeilijk voor de KVP, omdat de groep Aarden een vergelijking trok met het vroegere voorstel voor een parlementaire en quête. De verklaring van de VVD, afge legd door de heer T. H. Joekes was vrij mild: het verzoek om een wette lijke regeling was naar inhoud niet wezenlijk. Wel had dit verzoek voor de WD politieke betekenis. Naar minister op het verzoek om een wet telijke regeling des te verrassender. Inzicht Wat drs. Goudzwaard wil is een grotere openbaarheid en doorzichtig heid van de fusies en gevolgen ervan voor de samenleving. Er moet een inzicht komen in de motieven en de wijze van totstandkomen van fusies. Voor dit onderzoek is een College nodig, dat wordt samengesteld uit vertrouwensmannen uit het bedrijfs leven en uit personen, die het al gemeen belang vertegenwoordigen. Bij deze personen denkt drs. Goud zwaard niet aan. ambtenaren, maar aan leden van de Tweede of Eerste Kamer. Vooral moeten de gevolgen van de fusies voor de werkgelegenheid wor den onderzocht. Ook de produktivi- teit en de economische machtsvor ming moeten onderwerpen van stu die zijn. Het College van onderzoek krijgt het recht personen ln het openbaar te horen en indien nodig te verplich ten te verschijnen en onder ede te vorm en inhoud vond de WD de horen, motie op dit ogenblik niet gewenst. Voor het goede functioneren van Gehoord deze gematigde verklaring, I het geheel is een wettelijke basis no- was de afwijzende reaktie van de dig. voor de indieners van de motie een gunstig resultaat. Maar gistermiddag tijdens het debat verraste minister De Block de Kamer met de medede ling, dat hij het prematuur vond, dat om een wettelijke regeling werd gè- vraagd. Oorspronkelijk was de motie voor mij aanvaardbaar, zei de mi nister. De grondgedachte van de motie - het verkrijgen van meer Inzicht in de fusies - kan ik goed onderschrijven. Een wettelijke regeling zal wellicht noodzakelijk zijn. Maar dit was juist een kwestie, aldus de minister, waar over de SER (het bédrijfsleven) zou moeten adviseren. Afgezien van de gevraagde wette lijke regeling, verklaarde de minister, laat ik het oordeel over de motie gaarne aan de Kamer over. Deining Deze verklaring veroorzaakte dei ning ln de Kamer en oppositielei der drs. J. M. den Uyl vroeg onmid dellijke schorsing van de vergadering voor fraktieberaad. Het interne overleg leverde de ver klaring op van drs. P.. J. Janssen (groep Aarden) dat de motie een afspiegeling was van het in de Ka mer gestrande voorstel van Aarden voor een parlementaire enquête naar fusies. Drs Den Uyl stelde het aldus: Wanneer de Kamer de motie aan vaardt, kan de minister advies vra gen aan de SER wat hij wil, maar als hij niet met een wetsvoorstel komt, is daar het conflict met de Kamer. Er moet een wettelijke regeling ko men, zei drs Den Uyl om de open baarheid van het onderzoek en de be voegdheid en onafhankelijkheid van het College vast te leggen. Volgens mr dr M. J. J. A. Imkamp (dem) zou de SER met heel klemmende argu menten moeten komen om de uit voering van de motie onmogelijk te maken. Forceren De heer P. Jongeling (gpv) noemde de motie een opstel, die een oplossing wil forceren in een zaak, die nog niet rijp is. Namens de meerderheid van de CHU verklaarde drs. D. F. van der Mei, dat hij liever zag, dat de motie werd aangehouden. De kwestie van de fusies wordt immers op het ogenblik bestudeerd door een SER-commissie en een interdeparte mentale werkgroep. Verder vroeg drs. Van der Mei zich af. of een onder zoek naar de feiten in het verleden noodzakelijk is om een toekomstig economische gemeenschap, en de EEG. Ook werd uitgesproken dat de i kerken op verantwoorde wijze moe ten deelnemen aan het leven van hun volkeren. De werkgroep had niet minder dan tien uur nodig om het eens te worden voor de volgende uitspraak: „In het huidig tijdsgewricht worden de vol keren van Europa door het aandrin gen op een conferentie over Europese veiligheidsproblemen opgeroepen om hun eigen bijdrage aan de vrede te verdiepen. Met de uitnodiging naar Helsinki, die reeds door 23 landen werd aangenomen, is opnieuw een stap in deze richting gezet..." BEEK Het bestuur van de stich ting Goede Geest Gemeenschap heeft besloten, de uitgave van het rooms- katholieke soldatenblad G3 voort te zetten. Over het voortbestaan was onzeker heid ontstaan, nadat de raad militair vicariaat, die een vast aantal abonne menten voor zijn rekening nam, de banden met G3 abrupt had verbro ken. Het bestuur meent, dat G3 als onaf hankelijk blad een goede kans maakt, om uit te groeien tot een open forum voor alle geledingen bin nen de krijgsmacht en een brug tus sen militair en maatschappij. ATHENE In de Griekse Ortho doxe Kerk zijn op het ogenblik meer dan duizend gemeenten vacant. Om in de behoefte te voorzien, zul len tot 1975 jaarlijks vierhonderd nieuwe priesters nodig zijn. Na oproe pen ln 1967 en 1968 meldden zich bijna 150 jongeren voor de priesterop leiding. NED. HERV. KERK Beroepen te Boven-Hardinxveld: H. A. van Slooten te Nijkerk. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT BUITEN VERBAND Bedankt voor Zwolle (tweede pre- dikants plaats): J. M. Smelik te Rot- terdam-Overschie. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Axel in combinatie met Terneuzen: C. Harinck te Utrecht. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 2. projectiel,- 7. oogziekte, 8. scherp-puntig deel van een plant, 9. hoog bouwwerk, 10. patroon, 12. insekteneter, 13. vertra gingstoestel, 15. meisjesnaam, 17.' muze van het minnedicht, 19. slede, 20. jongensnaam, 21. zijde van het hoofd, 24. Noors christen prediker, 26. bijrivier van, de Rhóne, 27. zij tak Donau, 29. deel van het oor, 30. kneedbaar mengsel, 32. bouw materiaal, 33. hoekbalkon, 34. pa pegaai als aanspreking. Verticaal: 1. monster, 2. knaagdier, 3. geurigheid, 4. man van adel, 5., houten vat, 6. gil, 10. groot aantal, 11. slingerplant, 13. houten klepper, 14. soort kers, 16. spoedig, 18. kraakbeen vis, 22. in houdsmaat, 23. muziekinstrument, 24. eenjarig kalf, 25. water in Belgip 28. naschrift (afk.), 30. stronkje, 31. vlaktemaat. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. vaal, 2. Arno, 3. ante, 4. Loes. beleid te bepalen. Tegenover de zoge naamde modaliteiten (het hoe en wat) toonde drs Van der Mei zich zeer gereserveerd. Namens mr. C. A. Bos en dr. H. A. Schuring verklaarde de heer H. Kik kert daarentegen, dat de motie een acceptabele opening biedt voor het onderzoek naar fusies om een beter inzicht en doorzicht te krijgen in dit belangrijke verschijnsel. - De steun aan deze motie betekent natuurlijk niet, vervolgde de heer Kikkert, dat wij negatief staan tegen over fusies. Fusies kunnen immers zeer noodzakelijk zijn. Minister De Block zal nu, zoals hij de Kamer heeft beloofd een spoed aanvrage om advies over deze be langrijke zaak bij de SER indienen. Het wordt, en dat was steeds de be doeling van de minister, een gerichte adviesaanvraag. Naar de opvatting van de Kamer moet het college van onderzoek een wettelijke basis krij gen. Over disharmonie (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Vanmiddag heeft drs. Tj. Baarda, sinds kort lector in de tekstkritiek, exegese en kanoniek van het Nieuwe Testament aan de Vrije Univer siteit, zijn openbare les ge houden, getiteld „Vier is Een. Enkele bladzijden uit de ge schiedenis van de harmonistiek van de evangeliën." De historische kritiek, die sinds de Aufklënmg zidh ook in de bijbelwe tenschappen -deed gelden, hanteerde de disharmonie van de evangeliën als belangrijk argument tegen hun historiciteit. Het schoolvoorbeeld ij de kritiek van Relmarus op de op- standingsverhalen. Ook wie de konklusies, die Reima- rus trok, niet kan aanvaarden, kan volgens drs. Baarda niet achteloos ol krampachtig harmoniserend de ver schillen tussen de evangeliën wegwer- ken. Overigens is de disharmonie geen modern probleem. Zij werd met de j ontwikkeling van de apostolische tra ditie tot een kanon van vier evange- liën aan de kerk als vraagstuk mee gegeven. Ketterse groeperingen beriepen zich op één evangelie en diskwalifi ceerden de andere wegens deze dia harmonie. Niet - christelijke filoso fen betrokken deze disharmonie hun polemiek. Pas sinds de vierde eeuw slaagt men er in de onrust over deze proble matiek weg te nemen door het pro cédé van de harmonistische exegese Drs. Baarda liet zien, dat daarmet twee vroegere pogingen om tot een oplossing te komen, werden afgewe zen. Ten eerste de spiritualistische exegese, die de verschillen ronduit erkende en de eenheid zocht in Geest die ook voor de verschillen verantwoordelijk was (Origenes). Ver volgens de historisch - kritische har monistiek, die metterdaad van vier verschillende beschrijvingen poogde te komen tot een adekwate beschrijving van wat gebeurd was (Tatianus). Tjitze Baarda (37) is sinds 1954 ver bonden aan de Vrije Universiteit. Hij studeerde Semitische taal- en letter kunde (kandidaats 1957) en theologit (doctoraal cum laude 1961). Een be kende publikatie van hem is „De be trouwbaarheid van de Evangeliën" ii de serie Cahiers voor de gemeente (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De Neder landse vereniging van Jesjoea Hammasjiach (Jezus Christus) belijdende joden „Hadderech" heeft in een brief aan verschil lende kerken haar „grote zorg en toenemende verontrusting" uitgesproken over de houding van de kerken tegenover de staat Jsraël. Zij vragen, dat de kerk zich identificeert met „deze minste broeder", zonder alle daden en uitspraken van Israël Aansluiting bij de onlustgevoelens (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een over mi nister ir. P. J. Lardinois tevreden Tweede Kamer heeft gister middag de begroting 1970 van landbouw en visserij goedge keurd. Vooral het antwoord, dat de minister in eerste instantie had gegeven, oogstte veel bijval. De woordvoerder van de oppo sitie, de heer S. van der Ploeg (Van onze kerkredactie) BAARN De radicale theo loge Dorothee Sölle, een repre- sentante van de God-is-dood- theologie, heeft een geloofsbelij- denis geschreven die begint met de woorden: Ik geloof in God. Deze moderne geloofsbelijdenis werd gebruikt tijdens een van die bijzondere diensten die zij samen met anderen in Keulen organiseerde en die de geschie denis ingaan als de „politieke avondgebeden". Deze diensten zie ook de rubriek LS van 11 november j.l. hebben iets weg van de gezelschappen van de vorige eeuw. Toen kwam men ook buiten de kerkelijke orde bijeen om op eigen houtje te luisteren naar de stem van God vanuit de bijbel. In Keulen kwam men bijeen buiten de kerkelijke orde om te luisteren naar de stem van God die vanuit het we relds rumoer tot de mens komt. De thema's van de diensten zijn dan ook eerder aan de kranten dan I aan de bijbel ontleend: Tsjechoslo- I wakije, San Domingo en Vietnam; j Discriminaties: De duivelse vicieuze cirkel: Ontwikkelingshulp. KERKLOOS Het instituut kerk is in deze diensten vrijwel geheel afgeschreven. Maar het gebed keert terug, ook al ziet het af van het wonder. En de geloofsbelijdenis keert terug, ook al wordt een Gpd beleden, die niet alles af heeft geschapen. En de preek keert, terug, ook al verschaft zij meer feiten over de wereld dan over de hemel. En de bijbel keert terug, ook al wordt misschien meer uit Jesaja geciteerd dan uit het Nieuwe Testa ment. Een verslag van deze bijzondere kerkloze erediensten uit Keulen is opgesteld door Dorothee Sölle en haar aanstaande man, de ex-priester Fulbert Steeffensky. De uitgevers Bosch en Keuning en In den Toren te Baarn zorgden voor een uitstekende vertaling. KRITTEK Voor een orthodoxe gelovige is er in dit boek genoeg om te kritiseren. Voor een kerkmens is er veel wat hem tegen de haren instrijkt. Maar zo negatief werd er indertijd ook gesproken over de gezelschapjes uit de vorige eeuw. De kerkelijke functionarissen vergaten maar al te vaak dat mensen bijeenkwamen om dat ze het gevoel hadden geestelijk te verhongeren. En deze mensen ln Keulen komen bijeen, omdat zij dat zelfde gevoel hebben, omdat voor hen de kerk irreëel is geworden en over de hoofden van de mensen heen the ologiseert. LITURGIE Daarom, wat ook onze kritiek is, deze mensen in Keulen gingen vanuit een radicale theologie op zoek naar een nieuw liturgie, die de kans bood om weer actueel te bidden en actueel te belijden. Hooghartige kritiek doet deze mensen evenmin recht als een hooghartige vermaning aan mensen uit Biafra die ratten eten om hun maag te vullen. Want één ding maakt dit boek heel duidelijk. Het gaat bij dit experiment om mensen die hon geren naar de gerechtigheid in deze wereld en Christus zegt van hen dat zij verzadigd zullen worden. Wie een dergelijk begrip opbrengt, behoeft niet precies het voorbeeld van deze mensen na te volgen. Ze zeggen zelf dat hun „politieke avond gebeden" niet bedoeld zijn om geko pieerd te worden. Ze zijn te zeer vanuit een bepaalde situatie ontstaan. De teksten, zeggen ze zelf, van preken, gebeden en belijdenissen zijn probeersels. Maar de diensten zelf zijn een uit daging aan de kerk, niet om wat er gesproken, gezongen en gebeden wordt maar omdat ze een schreeuw zijn van de jongeren van nu naar geloof voor maandag, gerechtigheid voor dinsdag, gemeenschap voor woensdag, liefde voor donderdag, vrijheid voor vrijdag, gelijkheid voor zaterdag in de wetenschap dat er dan ook broederschap zal zijn op zondag. Deze mensen nemen er geen genoe gen meer mee dat de kerk op zondag aan de week voorbijgaat. Daarom waren deze diensten en is dit boek „Politiek avondgebed" (geredigeerd door Dorothee Sölle en Fulbert Stef- fenskv uitgegeven ln de Anthos-reeks voor ƒ6,25; het komt deze week uit) een aanklacht tegen iedere kerk. (soc.) sprak zelfs van een ge ïnspireerd betoog. Zijn motie over de hervorming van de landbouw in de EEG vatte de minister dan ook op als een on derstreping van zijn beleid. De motie werd met de stemmen van de SGP, de CPN. de Boerenpartij en de GPV tegen aangenomen. De Boerenpartij, zo deelde de heer A. Nuijens mee, wenste aantekening, tégen de gehele begroting te hebben gestemd. Correcties De meeste Kamerleden spraken over een goed landbouwbeleid. Er zijn hoogstens enkele koerscorrecties nodig, zei de heer T. Tolman van de CHU in termen van de ruimtevaart denkend. Drs. R. Zijlstra (a.r.) zei het zo: „Minister Lardinois heeft een goede aansluiting gevonden bij de onlustgevoelens, die in de landbouw bestaan". De afgevaardigde van de ARP had er nog over gedacht een motie in te dienen over de door Brussel voor geschreven prijsverlaging. Maar wat is de insDraak van het Parlement in Brussel? Drs. Zijlstra rekende erop, dat de landbouw een compensatie zou krijgen voor de prijsverlaging van enkele produkten. Minister Lardinois zei later het zeer t.e wdarderen. dat de heer Zijlstra zijn motie had veranderd in woorden van vertrouwen. Kuilvisserij De mededeling van dé minister de kuilvisserij op het IJsselmeer met ingang van mei van het volgend jaar te verbieden wekte enkele ongeruste reacties op in de Kamer. De heer Tolman was boos over een scheld brief van de hengelaarsbond (de kuil- vissers zijn geen rovers en rabouwen) en kon het niet eens zijn met de beslissing van de minister. Op ver zoek van de heer J. A. van Benne- kom zal de kwestie van de kuilvisse rij nog dit jaar in de Kamercommis sie worden besproken. op een nauwkeurige weegschaal te beoordelen. „Als Messias belijdende joden, dit tevens lidmaten der kerk zijn, voela wij ons niet in staat de dienst t vervullen, waartoe wij ons geroepei weten, namelijk ons solidair te ver klaren met ons volk in natuurlijk» en bijbelse lijn," schrijven zij. Eenheid De kerk beschouwen deze joden li hun brief als „uitbreiding van hel volk van God ook buiten Israël. Hier uit vloeit voort een bijzondere een heid van de kerk, die de Messias var Israël als Heer belijdt, met het volk Israël, ook als dit volk in Hem (nogi niet de Messias herkent." De staat Israël, het tegenwoordig» centrum en de voortzetting van he'. oude volk Gods, wordt vooral sindi 1967 in zijn bestaan bedreigd. D< kerk zou hier duidelijk met woord e: daad moeten getuigen van de gerech tigheid Gods, die iets anders is da: de geblinddoekt wegende gerechtig heid van de volkeren. De kansen va: de kerk om te voorkomen, dat 2,S miljoen joden worden vermoord all herhaling van de moord op zes joen in de jaren 40 - 45 liggen w veel gunstiger dan toen. Juist waar het volk Israël vooral dient als teken van Godsgenade 1' een beoordeling op een nauwkeurig! weegschaal van alle daden en uitspra ken van de staat Israël irrelevant voor een identificatie van de kerk met deze minste broeder. Meest urgent De oorzaak van onze grote zorg verontrusting is het verwaarlozer van deze meest urgente taak door di kerk, waardoor zij tevens de gelegen heid verzuimt om op de meest ac tuele wijze van Gods genade te getui gen." De brief is gericht aan het mode ramen van de Raad van Kerken as: de synodes van de Nederlandse Her vormde Kerk, de Gereformeerde Ker ken, de Christelijke Gereformeerd! Kerken en de Evangelisch - Luthcn» Kerk en aan kardinaal Alfrink. Op de laatste ledenvergaderim van Hadderech had ds. M. Enk* zelfs ie vraag opgeworpen, of he voor de Messias belijdende joden not wel mogelijk was. om nog langer de kerk te blijven, als de kerk zie: niet meer aan Israël gelegen laat lig gen. Dot wóor in Enropa weer min. temp. neer:'J gisteren Amsterdam sneeuwbui -1 0 OJ Brussel ïw.bcw. 0 Frankfort onbew. -8 0 Genève geh.bew. 0 1 Innsbruck sneeuw -2 7 Kopcnhaeor l.bew. -7 0 Locarno geh.bew. 0 Londen l.bew. -2 0 Luxembure onbew. -6 6 Madrid onbew. 2 0 Majorca h.bew 6 2 Münchep sneeuw -5 9 Nice zw.bew. 1 Parijs sneeuw 1 01 Rome geh.bew 10 IS Wenen sneeuw -3 9 Ztirich geh.bew. -9 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2