NEDERLAND ZAL HELPEN Ook SER wil meer aow en vakantiegeld Commentaar VPRO mocht het paleis niet in Vrouw in Papendrecht vermoord Record-omzetten van duurdere cadeaus Het Kwartet Benelux schaft in- en uitvoer vergunningen af i BRUSSEL Het comité van J pninisters van Benelux heeft gis- Iteren besloten op 1 januari een groot deel van de resterende in- en uitvoervergunningen voor industrieprodukten af te schaf fen. BOAC vliegt naar Japan over Siberië ZUIVER WOL TAPIJT ƒ146- ZUIVER WOL TAPIJT ƒ135- IJZERSTERK NYLONTAPIJT ƒ95,- KLASSIEKE MEUBELEN HET KARPETTENHUIS Met Fokker- Friendships Twee leiders Zwarte Panter in VS gedood Bezorgdheid over invloed Links Front Geen koninginnesprookje op tv Jongen gewond bij explosie Labour verliest weer een zetel Weer aardbeving bij Ban ja Luka ELEKTRONICA FAVORIET Ook DAF duurder Onderzoek biologische wasmiddelen Crita) Hit WIER Wat sneeuw Nieuwe leidse Courant Vrijdag 5 december 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Moet premie omhoog? (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De commissie sociale verzekeringen van de So ciaal-economische raad is mèt de Stichting van de arbeid van me ning dat de aow- en aww-uitke- ringen per 1 januari structureel moeten worden verhoogd met 3 procent en dat ook de aow- en aww-ers een vakantie-uitkering moeten hebben, te beginnen met 3 procent in 1970. De commissie heeft hierover een eenstemmig advies uitgebracht aan minister Roolvink. Daarbij is zij uit gegaan van een verhoging der pre mie voor aow en aww van 0.4 pro cent. nl. van 9.1 tot 9.5 procent. De commissie geeft de minister in overweging voor 1971 nog geen de finitieve beslissing te nemen, maar in het wetsontwerp wel tot uitdruk king te brengen, dat de vakantie-uit kering verder moet worden verhoogd tot 6 procent. Voor 1 november 1970 zal de af schaffing van de overige vergunnin gen in het onderlinge Beneluxver- keer zijn beslag kriigen. MOSKOU De Britse luchtvaart maatschappij Boac heeft toestem ming gekregen om over Siberië te vliegen op de voorgenomen Noord- poolroute naar Tokio, poolroute naar Tokio. Ook de KLM en Air France gaan de nieuwe route vlie gen. Belangrijk akkoord Kleur berber 390 breed p.m. GRATIS GELEGD met legklare rubber wafelrug, kleur berber 390 breed p.m. GRATIS GELEGD zeer geschikt voor druk belo pen ruimten, 390 breed p.m. GRATIS GELEGD Kom een kijkje nemen in onze zaken. LEIDEN HERENSINGEL 10 - 11 - 12 Telefoon 26003 - 40368 RIJNBURG WINKELCENTRUM REMISE U weet wel waar vroeger de trams in stonden. Echtgenoot meldt zich (Van onze Dordtse redactie) PAPENDRECHT Tijdens een autorit is gisteravond de 44- jarige mevrouw N. K. van de W. in haar woonplaats Papendrecht op gewelddadige wijze om het leven gebracht. Zij werd gedood door een slag met een hard voor werp op haar hoofd. Haar echtgenoot, de 45-jarige A. K., en de 59-jarige M. V. uit Dordrecht, zijn in verband met deze moord ge arresteerd. Wie de slag heeft toege bracht,staat nog niet vast. Volgens de eerste informaties had den beide mannen de vrouw afge haald aan het station te Dordrecht. Zij reden met de auto over de Mer- wedebrug naar Papendrecht. Een maal over de brug gekomen, bracht een van de mannen de dodelijke slag toe. Merwede Zij reden hierna naar het industrie terrein van Papendrecht, waar zij het lijk van de vrouw in de Merwede gooiden. Dit alles speelde zich af tus sen half acht en acht uur. Omstreeks half twaalf meldde de echtgenoot zich bij de politie en ver telde hij, overstuur, wat er was ge beurd. De Dordtse politie arresteerde op verzoek van die van Papendrecht M. V. De rijkspolitie te water vond om kwart over één het lijk. CHICAGO Bij een vuurgevecht met de politie zijn gisteren in Chica go twee leiders van de militante ne gerorganisatie Zwarte Panter ge dood en zes andere leden gewond. De twee leiders waren de 20-jarige FreJ Hampton en de 22-jarige Mark Clark. Onder de gewonden bevonden zich drie vrouwen. Het vuurgevecht brak uit toen de politie een huis omsingelde dat be woond werd door Hampton en Bobby Rush, de „minister van defensie" van de Zwarte Panters. In de woning vond de politie twee dozijn wapens, waaronder jachtgewe ren, en enkele duizenden patronen. De politiemannen hadden het huiska mer voor kamer moeten veroveren. De stafchef van de panters, David Hilliard werd later door de politie gearresteerd. De NAVO-ministerraad is al een paar dagen in Brussel bijeen. Ondanks minister Luns' drei gende houding" blijft de Ameri kaanse 'minister van defensie, Laird, goedmoedig glimlachen. In het midden de Britse minister van defensieDenis Healey. In Tsjecho-Sloivakije PRAAG De Tsjechoslowaakse bevolking maakt zich zorgen over de toenemende invloed van het marxis- tisch-leninistische genootschap Links Front, een organisatie die een veel hardere politiek voorstaat dan het huidige beleid van partijleider Husak. Het genootschap zou er naar streven, dat degenen die verant woordelijk waren voor het hervor mingsbeleid voor de bezetting gerech telijk worden vervolgd, en dat alle verdachte „opportunistische" partijlei- den hun functie kwijtraken. De organisatie bestaat voorname lijk uit oude communisten. Het schijnt moeilijk te zijn, lid van het genootschap te worden. Algemeen se cretaris is de journalist Karei Cu- cera, die nauwe betrekkingen met de Russen onderhoudt. (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL Minister Luns van Buitenlandse zaken heeft zijn Britse ambtgenoot Stewart gevraagd mee te werken aan de organisatie van een Engels-Ne- IP|i derlandse voedselluchtbrug li naar Biafra. Het zou om een directe ver binding gaan met het hongeren de land, met als uitgangsbases Londen en Amsterdam. De lucht brug zou grotendeels worden on derhouden met Fokker-Friend- ships van de Nederlandse Lucht macht. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG In Paleis Noordeinde heeft zich gistermid dag rond zes uur een klein men selijk drama afgespeeld. Een drama, dat voor mevrouw C. A. Wissenburg uit Kwintsheul als blijspel is begonnen en het spel van haar leven had moeten ivor- den. Ze zou op het televisie scherm verschijnen als dubbel gangster van koningin Juliana. Ze was er trots op, dat het juist een Westlandse was. die uit de 250 gegadigden bij de VPRO-prysvraag als „meest gclykende" werd gekozen. Maar op het laatste nippertje heeft de Regeringsvoorlichtingsdienst het verbod uitgesproken om het program ma Zendtijd vanuit Paleis Noordeinde uit te zenden. In plaats van mevrouw Wissenburg in staatsiekledij te kunnen zien, moes ten de kijkers met beroepsmoorde- Door vuurwerk (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR De achttienjarige L. R., leerling van een analistenschool, is zeer ernstig gewond geraakt bij een hevige ontploffing, die door hemzelf is veroorzaakt. De jongeman was in een schuurtje achter zijn woning aan het experimenteren met explosieven voor vuurwerk. Omstreeks kwart over drie werd een wandelaar, die op vijf meter afstand van het schuurtje liep, door een hevige explosie omver geworpen. Het bleek dat er iets mis was gegaan met het experiment van R. De jongeman is zwaar gewond in het academisch ziekenhuis te Leiden op genomen. Zijn linkerhand zal moeten worden geamputeerd. Hij zal ook zijn linkeroog moeten missen. WELLINGBOROUGH De Britse Labourpartij heeft de Lagerhuiszetel voor Wellingborough, een stadje in Midden-Engeland. verloren. Dit resultaat van deze tussentijdse ver kiezing werd overigens verwacht. Het was de vijftiende nederlaag van Labour in 34 tussentijdse verkie zingen. sinds de laatste algemene verkiezingen van drie jaar geleden. De meerderheid van Labour in het Lagerhuis is nu geslonken tot 64 ze tels. BANJA LUKA De Bosnische in dustriestad Banja Luka, waar in ok tober bij een zware aardbeving 14 doden en meer dan 700 gewonden vielen, is gisteren opnieuw door een aardbeving getroffen. Bij twaalf graden onder nul verlie ten veel inwoners hun veelal nog slechts provisorische herstelde hui zen om in de openlucht het einde van de beving af te wachten. Er wer den opnieuw veel gebouwen bescha digd. De beving had een kracht van vijf op de twaalfpunts Richterschaal. Bijzonder moeilijk is de toestand van de dorpsbewoners in de omge ving van Banja Luka, die veel min der hulp krijgen. Ook hun huizen werden weer getroffen. Er ligt in het gebied een dikke sneeuwlaag en er komen temperaturen tot negentien graden onder het vriespunt voor. Mevrouw Wissenburg, treffende gelijkenis DEN HAAG Hoewel exacte cijfers nog ontbreken is nu al duidelijk dat de Sinterklaasomzetten in de geschenkensfeer weer hoger zijn geweest dan vorig jaar. Dat wil wat zeggen, omdat in 1968 een extra koopdrang ontstond in verband met de toen komende btw. Er was een duidelijke ver schuiving naar het betere artikel. Aan de top staat nog altijd het speelgoed, waarbij met name de elek tronische speeltjes furore maken: bewegende robots, maanvoertuigen, race banen en niet te vergeten de nimmer te verdringen elektrische treinen gingen weer vlot van de hand. Voorts werden ook eenvoudige elektrische transitorradio's, of bouw dozen. en zelfs kleine bandrecoders veel door ouders voor hun kinderen gekocht. Voor de groten: radio's, tv's, huishoudelije apoaraten. Verder veel parfu merieën, boeken, platen en ook gouden en ziLveren sieraden. Speciale ge- schonkens'and in de grote warenhuizen blijken de grootste trekpleisters té zijn. naars en kidnappers genoegen nemen in de ingelaste film The Untouchables. Telefoon De hele middag stonden de wagens van de tv-ploeg en de NOS voor het paleis en werden de straalzender en de geluidsinstallaties aangebracht. Tegen vier uur kwam het verbod en moest men alles gaan afbreken. De achterblijvers probeerden inderhaast de gasten, die om zes uur zouden arriveren, af te bellen. Dat lukte slechts ten dele, want later mocht men ook niet meer van de telefoon in de bibliotheek gebruikmaken. Nico Haasbroek, Paul Haenen en regisseur Ton Hasebos zaten versla gen onder de glinsterende kroonluch ters in de hal van het paleis bij de brokken neer van wat een tv-uit- zending had moeten worden. De rest van de medewerkers, Bolle Jan, het Residentie-orkest, mr. Dony, die uit Eline Vere zou voorlezen, en de tap- danser Demmenis keken ook niet be paald verheugd. Toen arriveerden ook nog de Amers- foortse stadstrompetters. compleet met de veertiende eeuwse kostuums. Ook hen had men niet kunnen bereiken. Tot overmaat van ramp was ook me vrouw Wissenburg onbereikbaar en ze verscheen dus klokslag zes uur opgewekt en niets vermoedend tus sen de marmeren zuilen in de kille hal. De gelijkenis met koningin Ju liana was zo treffend, dat iemand paniekerig fluisterde: „Hoe kan dat nou, daar heb je de Koningin Liefde Maar op dat moment was mevrouw Wissenburg al koningin af en ze kon het niet geloven. Het „waarom?" stond levensgroot op haar gezicht te lezen. Dapper trachtte ze haar tranen, die achter haar goudomrande bril wil den opkomen, te bedwingen. Dat de RVD geen toestemming heeft gegeven, raakte haar niet zozeer. Haar enige zorg was of dat verbod van de Koningin persoonlijk was. „Ik heb steeds die tv-lui gevraagd of de Koningin het ook goed vond. Ik zou toch niets willen doen wat zij niet goed vindt", herhaalde ze In niet- begrijpen. Haar liefde voor de Ko ninklijke familie is vast geworteld. Ook de tv-ploeg zocht naarstig naar het waarom. Misschien de rest van het programma? Ze denken zeker dat het een persiflage zou worden. „Daar is toch geen sprake van," zei presen tator Nico Haasbroek verontwaardigd. Dat de uitzending zou komen, was al dagen van te voren bekend. Vorige week donderdag waren er met mevrouw Wissenborg al binnen opnamen in het paleis gemaakt. De RVD moet dit ook geweten heb ben. De VPRO had toestemming voor de opnamen gevraagd aan prof. Glas tra van Loon, directeur van het Insti- tute of Social Studies, de heer Simons en aan de heer Van Stockum van de stichting Het Oude Hof, die het paleis beheert'. De toestemming werd gege ven. I Voor vervolg zie pagina 5 (Van onze correspondent) EINDHOVEN In navolging van andere automobielfabrieken heeft ook de directie van de DAF besloten de prijzen van de auto's te verhogen en wel met 5 a 6 procent per 1 januari. De juiste bedragen staan nog niet vast, maar de dealers is alvast meegedeeld bij hun verkopen met de prijsverhoging rekening te houden. De Nederlandse minister cleed dit voorstel gisteravond tijdens de NAVOl ministerraad. Mr. Luns heeft de afge lopen maanden herhaaldelijk met Stewart over Biafra gesproken. Na het gesprek van gisteren zei minister Luns „dat het niet onmogelijk is dat er een betere samenwerking met En geland komt wat betreft Biafra". Particulieren Zoals bekend, steunt de Britse rege ring alleen Nigeria in het nu al ja ren slepende stammenconflict. Parti culiere Engelse organisaties zenden weliswaar voedsel voorraden naar Biafra, maar Londen gaat nog steeds door met wapenleveranties aan Ni geria. Stewart zou niet afwijzend staan tegenover het voorstel van Luns. De laatste was zelfs de mogelijkheid be loofd „van een zekere vorm van Ba- menwerking". Het voorstel zou ech ter moeten worden goedgekeurd door het Nederlandse kabinet, omdat het buitenlandse beleid daardoor wordt doorkruist. Mocht Londen onverhoopt geen me dewerking aan de voedselluchtbrug kunnen verlenen, dan zal Nederland, aldus minister Luns, zelfstandig nieu we plannen uitwerken. Beschoten Uit recente ervaringen is al geble ken dat Nigeria het Nederlands initia tief eveneens zal moeten steunen. Tot nog toe heeft dit land altijd af wijzend gestaan tegenover het invlie gen van voedsel in Biafra. De toestel len van piloten, die dit toch probeer den via bijvoorbeeld het Portugese eiland Sao Tomé werden van de grond af of door Nigeriaanse oorlogs bodems beschoten. Aangezien Nederland goede diplo matieke betrekkingen met Nigeria on derhoudt en in dat land grote belan gen heeft, zal het op eigen houtje wel niets kunnen ondernemen, tenzij het bereid is een breuk met Nigeria of beschuldigingen van luchtpiraterij te riskeren- TAE metaalindustrie ziet zich vrywel elk jaar voor de moeilijke taak geplaatst als eerste grote bedrijfstak een nieuw collectief arbeidscontract te moeten afsluiten. De metaalindus trie verkeert als koploper in de nade lige positie, dat door het gehele be drijfsleven nauwlettend wordt toege zien op wat er in deze bedrijfstak tot stand komt. Ook de overheid, die eventueel in een ontwerp-contract kan ingrijpen, is hier niet minder op merkzaam. omdat bepaalde effecten van een vroeg afgesloten contract een olievlekwerking kunnen hebben voor het gehele bedrijfsleven. We kunnen daarom de werkgevers- en werknemersorganisaties in deze tak van industrie gelukwensen met het bereiken van een nieuwe arbeidsover eenkomst. Een moeilijk en verstandig stuk werk is hier geleverd. De werkgevers heb ben het aangedurfd de werknemers een waardevaste loonsverhoging voor de komende jaren in uitzicht te stel len van 2'/« pet. per jaar. Dit betekent, dat stijgingen van de kosten van le vensonderhoud als gevolg van prijs verhogingen ook extra loonsverho gingen zullen meebrengen, omdat an ders van de reële betekenis van d« 2V« pet loonsverhoging niets over blijft. Aan het bedrijfsleven nu de opdracht de komende jaren de prijsstijgingen zo beperkt mogelijk te doen zijn. De vak beweging heeft genoegen genomen met een beperkt percentage; gebeu ren er met de prijzen geen ongeluk ken, dan kan de loon- en prjjsspiraal de komende jaren inderdaad in be dwang gehouden worden. Minder verheugend is de gang van za ken in de metaalnijverheid, de zoge naamde „kleinmctaal". Hier hebben de werkgevers geweigerd tien gulden per jaar per werknemer aan de vak bonden te betalen voor het organise ren van vakbondsactiviteiten. Het be drag is niet groot en de positieve waarde van een vakbond voor een be drijfstak zal niemand durven ontken nen. De vakbonden zijn mede verant woordelijk voor een goede gang van zaken in het bedrijfsleven. In de me taalindustrie wordt de tien gulden dan ook al enige tijd betaald. Het kon verstandig zyn, dat men ook in de „kleinmctaal" het principiële bezwaar op dit punt laat vallen. WASHINGTON De Amerikaanse federale handelscommissie heeft op dracht gegeven tot eeh onderzoek naar de eventuele voor de gezond heid schadelijke gevolgen van biolo gische wasmiddelen. Volgens de commissie zou in Ame rika en in Engeland zijn gebleken, dat arbeiders in de fabrieken waar deze middelen worden gemaakt, last hebben van kwalen als huidaandoe ningen en influenza-achtige verschijnselen. Het is niet bekend of de consu ment, die in veel mindere mate éan de invloed van de wasmiddelen 'blootstaat, ook slechte gevolgen er van ondervindt. Mocht dit het geval zijn, dan zouden de fabrikanten ge dwongen kunnen worden, hun klan ten hiervoor te waarschuwen. Rijpheid van de man: dat wil zeggen de ernst te heb ben teruggevonden, die men als kind had bij het spel. NIETZSCHE „U kunt liet misschien beter inprikken." Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), stijgend. Zon en maan 6 december zon op 8.32, onder 6.30; maan op 4.53, onder 14.16; 9 december NM DE BILT Boven de oceaan, ten noorden van de Azoren, be vindt zich nog steeds een krachtig hogedrukgebied. Een uitloper er van verplaatste zich van IJsland naar Schotland en het zeegebied ten westen van Noorwegen. Langs de oostflank van deze rug stroom de polaire lucht van de Noordzee naar onze omgeving. Voorname lijk in de kustprovincies kwamen enkele hagel- en sneeuwbuien voor. In de nacht en ochtend heeft het landinwaarts licht ge vroren. Ten zuiden van IJsland trekt inmiddels een frontale storing in de richting van de Britse eilan den. De depressie zal het ko mende etmaal waarschijnlijk ten westen van ons land passeren. In verband daarmee wordt voor namelijk in het westen tijdelijk veel bewolking verwacht, waaruit plaatselijk sneeuw kan vallen. In de nacht en ochtend zal het licht en hier en daar matig vriezen. Vooruitzichten voor zondag: Aantal uren zon: 04; min. temp.: 1 tot 7 graden onder nor maal; max. temp.: 2 tot 8 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een ge heel droog etmaal: 40 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1