GEEN ANDERE TAKTIEK Akkoord in groot-, maar conflict in kleinmetaal V" Commentaar Vc/uuu/n KAMER VERWERPT MOTIE-JONGELING NAVO: kernwapens achter hand houden Het Kwartet Waardevaste loonsverhoging Boeing stort in zee: 62 doden Stad zonder auto's bij Arnhem Steekvlam van honderd meter HULPACTIE VOOR TUNESIË Duizenden naar brievenbus Nieuwe Leidse Courant Donderdag 4 december 1969—50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Defensif-inspana inf) aiol /««/er I f i if! h e iil.sftm iV'i'i'ii t iV ia si ml it' (Van onze speciale verlaggcver) BRUSSEL De atoomdrempel is niet verlaagd. Hij is in be ginsel gelijk gebleven aan die, welke in 1967 werd vastgesteld. Voor de manier, waarop wordt teruggeslagen wanneer agressie wordt gepleegd, zijn de maatstaven van de NAVO gelijk gebleven. Naar aanleiding van speculaties in de internationale pers hier en daar door Nederlandse kranten overgeno men dat de NAVO op eigen houtje eerder dan in vroegere jaren was astgesteld met kernwapens zal te rugslaan, hebben enkele ministers van defensie zich gisteren gehaast te ver klaren dat er geen enkele wijziging aangebracht in de strategie van het aanwenden van tactische atoomwa pens. Ze deden dit op de NAVO-minis- terraad, die tot en met morgen ver gadert en die, wat het politiek over leg betreft, vooral gewijd is aan het houden van een veiligheidsconferentie tussen de landen van Oost en West. Het plan hiertoe is afkomstig van de Warschaupactlanden die vanavond in Moskou hun topconferentie over het Duitse vraagstuk beëindigen. De bedoeling zou zijn tot het afschaffen van de militaire blokken over te gaan, of althans tot wapenbeheersing en een nón-agressiepact. Serieus NAVO-secretaris Brosio liet gister avond uitkomen, dat de voorgestelde veiligheidsconferentie vandaag en morgen een serieus onderwerp voor studie zou zijn. Hij bestreed de sug gestie van een in Brussel aanwezige correspondent van het Russische re geringsblad Izwestia, dat het plan geen genade had gevonden bij de partners van de NAVO, omdat het als een „valkuil" was gekwalificeerd. Ook Brosio stelde uidtrukkelijk dat de NAVO-strategie voor het gebruik kernwapens geen verandering ;had ondergaan. De berichten hieromtrent sprak hij categorisch tegen. De operationele voorzorgsmaatregelen worden uiter aard steeds opnieuw aangepast, maar m principe is het standpunt van de NAVO ten aanzien van hét aanwen den van kernwapens onveranderd ge bleven. Vooral minister Den Toom, die deze maand in de Tweede Kamer over dit onderwerp zal worden geïnterpelleerd D '66), onderstreepte het punt, dal de zg. flexible response van de NAVO geen verandering heeft ondergaan. De documenten, die de speculaties had den doen ontstaan, gaven slechts richtlijnen aan voor een eventueel gebruik van tactische kernwapens en van de gevaren van escalatie, die er aan verbonden zijn. Het ging om handleidingen, niet om uitgewerkte plannen. De beslissing om kernwapens te ge bruiken behoort trouwens niet tot de competentie van de NAVO-leiding, maar tot die van de politieke leiders van West-Europa. En in laatste in stantie aan de Amerikaanse president. Uit het NAVO-beraad van gisteren valt nog op te maken, dat geen bond genoot van plan is zjjn defensie-in spanningen in 1970 te verlagen. Hoe wel senator Mansfield in Amerika weer eens een campagne voert voor terugtrekking van de 225.000 militai ren, die door Washington in Europa zjjn gelegerd, kan volgens waarne mers met zekerheid worden gesteld, dat hier niets van komt. Voor vervolg zie pagina 5 UTRECHT Er is een bij zonder loonakkoord in de me taalindustrie („grootmetaal") be reikt, maar in de metaalnijver heid („kleinmetaal") dreigen stakingen. De 250.000 werknemers in de groot metaal krijgen in 1970 en 1971 een waardevaste loonsverhoging van 2% procent. Om die waardevastheid te be reiken, worden tweemaal per jaar de lonen bijgestuurd aan de hand van de prijsindexcijfers. Maximaal kunnen daarbij de lonen zes procent worden verhoogd; bij nog sterkere prijsstijgin gen gaan de partijen onderhandelen. (Per 1 januari 1970 wordt 4procent gegeven.) De vakantie wordt twee dagen lan ger (in 1970 zo nodig te bestemmen tot collectieve snipperdagen i.v.m. de vele feestelijkheden in de meidagen*. De minimum vakantietoeslag zal in 1970 624 bedragen; in 1971 zoveel meer als de lonen percentueel zijn ge stegen; in 1972 nog eens 0.4 procent De werkweek wordt op 1 juli 1970 teruggebracht van 43% naar 42'-2 uur. De onderhandelingen over de verdere cao-bepalingen duren voort. Dreiging VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE flBONNEE OPGEEFT! Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Böuquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. hokje zwart maken naar keuze In de kleinmetaal met zijn 200.000 werknemers gaat het minder vlot. De onderhandelingen zijn afgebroken op de weigering van de werkgevers, per werknemer per jaar 10 »<an de vak bonden te betalen voor vakbondsacti viteiten. Dal is 0,1 procent van de loonsom: niet de omvang van dat bedrag maar het principe van geld geven aan de vakbonden stuit de werkgevers tegen de borst. In de grootmetaal wordt de tien gulden echter al betaald. Vandaar dat de vakbonden zich over de hardnek kigheid van de werkgevers in de klein metaal verbazen. De metaalbonden pro beren nu overleg op plaatselijk en regionaal niveau op gang te bren gen en hopen dat de landelijke orga nisaties op den duur zullen zwichten voor de wens van de vakbonden en daarna ook over de andere verlan gens willen spreken: 3 pet. reële loonverbetering, werktijdverkorting tot" 42% uur, betaling vakonderwijs en vor mingswerk met behoud van loon voor jongeren tot 19 jaar een dag per week, 600 va kantietoeslag per jaar mini maal en samenvoeging van de cao's van handarbeiders en be ambten. De bondsraden van de drie metaal- j bedrijfsbonden hebben gisteren de be- j sturen gemachtigd acties te voeren per branche, per onderneming, plaat selijk of regionaal. Unaniem Mislukt het overleg ook op dit la- J j ge re niveau, dan zal er worden ge- j staakt, zei de heer C. Jaarsma van de christelijke metaalbedrjjfsbond gis- I teravond. Dat is het unanieme stand punt van de bonden. Met het werk in de vakraad, de bedrjjfsraden en com missies van overleg wordt op dit mo ment al gestopt. De tien gulden per jaar per werkne mer die de bonden vragen, zullen aan de vakbondsleden worden uitgekeerd als ze 65 jaar worden (uitkering van 20 gulden voor elk jaar dat men lid van de bond is geweest). De tien gul den worden ook voor de ongeorgani seerden gevraagd, omdat veel vak bondswerk ook hun ten goede komt. De kleinmetaal omvat de volgende branches: loodgieters- en fittersbedrijf, caiTosseriebouw, metaalbewerking, ga ragebedrijf. centrale verwarming, elek trotechniek en isolatiebedrijf, goud en zilver en rijwielkleinbedrijf. De NAVO-ministerraad, gisteren in Brussel bijeen, heeft o.a. uit gesproken zo lang mogelijk te willen wachten met het „in voeren" van A-wapens. Op de foto een wel bijzondere kijk op de vergaderende ministers. Toestel Air France (Van onze correspondent) ARNHEM Tussen Duiven en Westervoort zal een tweede satel lietstad van Arnhem komen. De wijk moet tachtigduizend mensen kunnen herbergen, evenveel als Ihet nu ver rijzende zuidelijke Arnhemse stadsdeel Malburgen. Het plan voor de nieuwe stad is wars van alle tot nu toe overheersen de economische belangen. In de eerste plaats is er een rustige en veilige stad ontworpen. Fantasie moet de be bouwing kenmerken. De nieuwe satellietstad, bedoelt om Arnhems „overloop" op te vangen, krijgt als centrum een ruim stadspark. De auto's moeten om de wijk heen, het kruisende verkeer wordt in verschillende lagen door de stad geleid. Men wil drie stations langs de al bestaande spoorweg, waarvan één in het hart van de pieuwe satellietstad. Er komt verder een winkelcentrum. Rond de st.ad moeten drie industrie terreinen komen. Voorlichtingsavonden en een boek je met het nieuwe plan zullen de huidige (en toekomstige) inwoners van Duiven-Westervoort op de hoog te houden van d« ontwikkelingen, ifet plan voorziet in inspraak wat de bouwvormen betreft. Van onze Delftse redactie NOOTDORP Drie mensen werden gisteren in Nootdorp gewond, toen door een lek in een tank met ontvlambaar gas een hevige ontploffing ontstond. Bij het stookhuis van een tuinders- bedrijf raakte een gastank, die via een takel van eenn vrachtuato op een an dere wagen werd gehesen, beschadigd, waardoor gas vrij kwam. Waarschijnlijk door de warmte van de motor, ontvlamde het gas waardoor het stookhuis in brand vloog. De olie ketel ontplofte vervolgens, waarbij een steekvlam van zeker honderd meter ontstond. Dialoog CARACAS Een Boeing-707 van Air France is gisteravond, twee mi nuten nadat het van de luchthaven bij Caracas was opgestegen, op enke le mijlen uit de Venezolaanse kust in zee gestort. Waarschijnlijk heeft nie mand van de 62 inzittenden het onge luk overleefd. De machine verloor na de start hoogte. Er deden zich twee ontplof fingen voor waarna de Boeing in het betrekkelijk ondiepe water stortte. HEDENAVOND laatste MEUBELSHOW TOT 9 UUR GEOPEND RAPENBURG 1 B RUNSBURG De image van de hippies in Ameri ka heeft een geduchte deuk gekre gen door het feit dat enkelen van hen betrokken zouden zijn geweest bij de moord op de filmactrice Sharon Tate. Hier een archieffotó van de 34-jarige „hippieleider" Charles Manson uit Independence, Californië, die en met hem andere jongeren verdacht ivordt van de moord op Sharon Tate en haar vrienden. Manson is overigens ook in arrest wegens brandstichting en heling. J7EN voorname bezigheid van d« Navo-ministers, die ook morgen nog te Brussel bijeen zijn, is het op stellen van een communiqué. Dit, geeft in grote lijnen weer. waar de heren over gesproken hebben. Elke nieuwe bijeenkomst kan een verrassing opleveren. Dat moet ook nu weer worden afgewacht. De door de landen van het Warschaupact voorgestelde veiligheidsconferentie zou ervoor kunnen zorgen. Tot dusver hebben de landen van de Navo zich op het standpunt gesteld, dat de tijd voor zulke besprekingen nog niet rijp is, maar zij verzuimden aan te geven, wanneer dat wèl het geval zou zijn. De positie van Amerika en Canada als outsiders kan de aanleiding niet zijn, omdat van Russische zijde ook in de afgelopen weken te kennen is gegeven dat vertegenwoordigers van deze landen welkom zijn. De Navolanden zijn van mening, dat een veiligheidsconferentie pas zin heeft, als tevoren vaststaat dat zij het begin van een succes kan opleveren. Ook nu achten zij de voorstellen van de andere zijde te vaag. Er moeten meer concrete punten op de agenda komen, zoals verbetering in de Berlijnse situatie, regelingen van wapenbeheersing en (waarom niet?) het gemeenschappelijk terug trekken van troepen. Tot degenen die zich afvragen, wan neer de tijd wel rijp is, zeggen de Navolanden, dat door het afleggen van verklaringen aan beide zijden sinds maart vorig jaar al een soort dialoog tussen Oost en West bestaat. Al te veel waarde moeten wij aan deze mini-dialoog echter niet toe kennen. Beter zou zijn, voorbereiden de besprekingen mogelijk te maken om een agenda op te stellen, naar het voorbeeld van het gesprek tc Hel sinki. Daar bespreken Russen en Amerika nen de mogelijkheden van een con ferentie over beperking van de stra tegische bewapening, zonder dat één der partijen zich tot iets verplicht, als het resultaat tegenvalt. Bijzonder interessant is wat Frank rijk gaat doen, nu president Pompi dou gelegenheid heeft gehad wat be ter over het vraagstuk van de Euro pese veiligheid na te denken. Zal zijn invloed merkbaar zijn. De Haagse top van enkele dagen ge leden heeft geleerd, dat hij goed is in het beïnvloeden van de samenstelling van een communiqué. Misschien slaagt zijn vertegenwoordiger in de Navo-ministerraad daar mrogen óók in. Foam de Luxe gezond, verkwikkend slapen (Van onze paiTementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag een motie van de heer Jongeling van het GPV verworpen. Nog geen twintig Kamerleden steunden deze motie, waarin ondermeer teleurstelling wordt uitgespro ken over het uitvoeren van de volksraadpleging door Indonesië. Die stemmen waren van de fracties van de Boerenpartij, groep-Harmsen, groep-Aarden, SGP, de heer Roethof van de PvdA en de heren Nypels, De Goede en Imkamp van D'66. De drie christelijke regeringspartij en lieten weten, dat hun tegenstem men niet- betekende, dat zij het met de manier waarop Indonesië de daad van vrije keuze heeft uitgevoerd, eens zijn. Maar minister Luns heeft in de algemene vergadering van de VN gehandeld in overeenstemming met de wensen van deze fracties. Aanvaarding van de motie zou overigens geen enkele zin hebben voor de bevolking van West-Irian. Het is nu zaak de betrekkingen met Indonesië te verbeteren. Alleen op die manier kan Nederland nog wat voor de Papoea's doen. aldus de KVP'er Mommersteeg, die ook na mens ARP en CHU sprak. De PvdA is het eens met. de kritiek van de motie op minister Luns en ipPREUÜ Mannen onthouden met hun geest, vrouwen met hun hart.. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zestien „telcentra" zijn bezig de opbrengst te tellen van de radio- en tv-actie voor Tunesië van gisteravond. Het juiste bedrag (inclusief dat van de giro) zal pas omstreeks 13 december bekend zijn. Hulp kon gisteravond geboden worden öf door overschrijving op giro 999 van het Nederlands Comité Hulp aan Tunesië of door geld in een envelop te doen en te posten in de dichtstbijzijnde brievenbus, met slechts de vermelding 999. Dit laatste was een unicum, dat door de PTT nog nooit is toegestaan. De toeloop was groot. De PTT vestigt er de aandacht op, dat thans geen bijdragen meer in de brievenbussen kunnen worden ge deponeerd. Deze actie liep gister avond om elf uur af. Verdere bijdra gen kunnen alleen via gironummer 999 worden overgemaakt. ZEELAND Deze landelijke hulpactie was al voorafgegaan door een actie in zeven Brabantse en Zeeuwse plaatsen, die in 1953 zelf in ernstige mate door een watersnoodramp werden getroffen: Duiveland, St.-Philipsland. Kortgene, Kruiningen, Fijnaart-Heinigen, Oude Tonge en Nieuwe Tonge. In deze plaatsen en hun omgeving werd in to taal 26.628,19 opgehaald, dat is ge middeld ruim een gulden per hoofd van de bevolking, in Nieuwe Tonge zelfs twee gulden. Per plaats waren de opbrengsten: Duiveland 5.636,70, St. Philipsland 2.872, Kortgene ƒ1.927, Krui ningen 5.324,33, Fijnaart-Heiningen ƒ3.453,50, Oude Tonge ƒ3.087,29 en Nieuwe Tonge 4.327,37. Vanmorgen om zes uur zyn 190 mi litairen van een speciaal samengestel de genieconstructiecompagnic van Schiphol naar Tunesië vertrokken om hulp te bieden in een zwaar getroffen gebied ten zuiden van Kairouan. De soldaten zullen hier gedurende drie maanden worden ingeschakeld bij het herstellen van een drinkwater leiding, een irrigatie-waterleiding en van waterputten, landbouwgronden en irrigatiewerken. De groep werd uitgeleide gedaan door de staatssecretaris van de land macht, de heer J. C. E. Haex, BEAUCHÈNE RITA) „Ik weet, dat de som fout is. Maar nu helpt mijn vader me met mijn huiswerk zonder er over Ie klagen." Zon en maan 5 december zon op 8.31, onder 16.30; maan op 3.31, onder 14.01; 9 december NM Barometerstand heden 10 uur: 75.2 cm (1003 millibaar) stijgend. zijn houding in de VN. De minister was op z'n minst verplicht een be hoorlijke uitvoering van het akkoord van New York te verlangen. Maar het feit dat de bewindsman „onder de maat" is gebleven betekent niet dat men de bevolking van het voor malig Nederlands Nieuw Guinea met illusies tevreden moet stellen. Want deze motie roept volgens de PvdA-fractie alleen maar illusies op. Het debat werd bijgewoond door enkele tientallen Papoea's, die tevo ren op het Binnenhof hadden gede monstreerd voor het zelfbeschik kingsrecht van West-Irian. DE BILT Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht en morgenochtend over wegend lichte vorstt. Morgenmid dag temperaturen enkele graden boven het vriespunt. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost, aan de kust af en toe vrij krachtig. DE BILT Van Scandinavië strekt zich naai- het zuiden tot Italië een langgerekt gebied van lage druk uit. Anderzijds bevindt zich ten noorden van de Azoren de kern van eèn krachtig en om vangrijk hogedrukgebied. Tussen beide systemen staat een noorde lijke stroming. Hiermee trok gis teren een storing over ons land. die op de meeste plaatsen enkele millimeters regen veroorzaakte Inmiddels breidt een uitloper van genoemd hogedrukgebied zich over de Britse eilanden uit naar Scandinavië, terwijl boven Italië de druk laag blijft. Voor het ko mende etmaal wordt dan ook een wind verwacht tussen noord ên noordoost met op de meeste plaat sen droog weer. In de nacht zal de temperatuur in het binnenland plaatselijk tot enkele graden on der nul dalen, overdag zal hij tot even boven het vriespunt op lopen. Vooruitzichten voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: 1 tot 7 graden onder nor maal: max. temp.: 2 tot 8 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1