L Ambtenaren willen inspraak bij keuze ministeriële ,baas' Motie onderzoek fusies naar de SER Bijstandswet is laatste bolwerk Kleintjes moeten weg Prins opent het eerste jeugdlab Sociale commissarissen bij PTT KABO vecht 60 jaar tegen gevestigde orde l Getekend Eemshavenproject ROOLVINK TOT KAMER Stijging wereldhandel Toename verwacht Waarom vrije dag door geboorte prins inhalen? Dood verklaarde moeder kreeg gezonde zoon „Rosse" jongens rosten vermeend raadslid Eemshotel dicht VRIJDAG 28 NOVEMBER 1969 EINDHOVEN Prins Bernhard vloog gisteren naar Welschap om in Eindhoven het eerste jeugdlaborato- rium voor jonge onderzoekers te ope nen, waarvoor Philips ruimte heeft vrijgemaakt. Het is het eerste van •en serie jeugdlabs, waar jongeren van 14 tot 21 jaar kunnen experimen teren en onderzoek verrichten met apparatuur, die ze anders nooit onder de vingers zouden krijgen. Meer van die labs volgen, dank zij overheidssteun en medewerking van het bedrijfsleven. Een van de jonge ren, Willem Bannenberg, vertelde hoe er in dit laboratorium (ook vaak in teamverband) gewerkt wordt Er zijn sl 66 deelnemers deelname staat voor iedere jongere vrij en vijftien g|H projecten worden voorbereid of al uitgevoerd. Dit initiatief, geboren uit de lan delijke wedstrijden die de VARA or ganiseerde en voor de tv bracht, vond zijn oorsprong in Amerika, waar jeugdlabs verbonden zijn aan het schoolprogramma. Vooralsnog is dit in Nederland niet het geval. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De heer A. C. M. Weijters, voorzitter van de bij het NKV aangesloten bond van overheidspersoneel, Kabo, vraagt zich af wat in de toekomst de positie van het overheidspersoneel zal zijn. Op het bondscongres veronderstelde hij vandaag, dat de com missie, die de staatssecretaris Van Veen heeft ingesteld, wel eens zou kunnen concluderendat er van een aparte status voor het over heidspersoneel moet worden afgezien. Hebben de ambtenaren dan in gelijke mate recht op inspraak en medebeslissingsrecht zoals in het SER-advies voor alle overige werknemers is vastgelegd? (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De minister van economische zaken staat niet af wijzend tegenover het voorstel van drs. B. Goudzwaard (a.r.) en mr. R. J. Nelissen (kath.v.) een college voor onderzoek naar fusies in te stellen. De twee Tweede-Kamerleden heb ben over deze kwestie een motie in gediend. De bewindsman zei gister avond de motieven, die hebben geleid 3t f~)OK al is het non-proliferatie- verdrag slechts van betrekke lijke waarde, de ondertekening ervan door de Duitse Bondsrepu bliek is voor de landen van Oost- en West-Europa van belang. Onnodig lang heeft de Bondsrepu bliek onder kanselier Kiesinger ratificatie van dit verdrag tegen spreiding van kernwapens uitge steld, hiertoe aangespoord door de Beierse minister Strauss. Begrijpelijk vergrootte deze houding de achterdocht aan Russische zyde, waar men op dit punt (bijna 25 jaar na de Tweede Wereldoorlog) nog bijzonder gevoelig is. De coalitie van kanselier Brandt heeft dit aangevoeld en tevens be seft, dat ondertekening van het ver drag onvermijdelijk was om toe naderingspogingen in Oost-Europa enige zin te geven. Rusland en Amerika maakten het hem wat gemakkelijker door nog maar enkele dagen geleden zelf de lange aarzeling om tot onder tekening over te gaan te over winnen. Hiermee is het verdrag nog niet van kracht geworden, omdat maar betrekkelijk weinig landen het hebben geratificeerd. Nu de Duit sers over de dam zijn, zullen mis schien anderen volgen. Maar zelfs als voldoende ratifica ties zijn binnengekomen, zal het akkoord zyn waarde nog moeten bewyzen voor andere gebieden in de wereld dan Europa met name Azië. We bedoelen niet alleen, dal com munistisch China (zelf kernmogend- heid) heeft geweigerd medewerking te verlenen en voor zijn buurlanden (India en Japan) ondertekening heel moeilijk kan maken. Ook het Palestijnse conflict, waar in Israël by het uitblijven van een regeling alles zal doen om zyn veiligheid te verzekeren, kan nog steeds tot een explosieve situatie leiden. In een wereld van groeiende on zekerheid heeft een verdrag tegen spreiding van kernwapens weinig betekenis, zolang de veiligheid van bedreigde landen niet wordt gega randeerd. De Bondsrepubliek heeft die ga rantie ais lid van de Navo en dat is een gelukkige omstandigheid. Zij maakte de door Moskou gewenste ratificatie van het verdrag moge lijk. Andere landen, als India en Israël, hebben geen enkele waarborg. Zij moeten zich tevreden stellen met vage beloften te vaag om er dc eigen veiligheid aan op te offeren. tot het indienen van deze motie ge heel te onderschrijven. Er bestaat een behoefte naar een groter inzicht, een grotere openbaar heid en doorzichtigheid van de soci aal-economische gevolgen van fusies, zo formuleerde de minister. Had mr. De Block dus waardering voor de strekking van de motie, over de zakelijke inhoud wilde hij zich niet uitlaten. En onder hoongelach van de leden van de PvdA en na vele interrupties. deelde minister De Block mee de motie door te willen sturen naar de SER met het verzoek met spoed een advies uit te brengen. Zoals bekend heeft de SER het fusie- vraagstuk reeds in studie. De motie van de heer A. J. Lems over dit onderwerp noemde de mi nister prematuur. De minister kon het onbeha gen begrijpen over de vele fusies. Maar dit onbehagen mag wenselijke fusies van bijvoorbeeld kleinere be drijven niet belemmeren. Enkele jonge onderzoekers leg gen de prins uit met welk project zij bezig zijn en tonen trots enige apparatuur, die van Philips en andere instellingen zijn verkregen. Op de achtergrond rechts pre sident-directeur ir. Frits Philips. Prins Bernhard is ere-voorzitter van de stichting De Jonge Onder zoekers. GRONINGEN Voorjaar 1970 zal de eerste fase van het Eemshaven project worden aanbesteed. Aan de bevordering van het bestek wordt nu hard gewerkt. Met de 'uitvoering er van zal een bedrag van ruim 100 miljoen gulden gemoeid zijn De heer Weijters vroeg de aanwe zige staatssecretaris Van Veen deze vraagstelling aan de taak van de commissie toe te voegen. Zelf ging de heer Weijters in zijn rede al een groot stuk deze weg pp. Hy vroeg of een toekomstige kabinetsformateur geen overleg zou kunnen plegen met de bonden van overheidspersoneel over de keuze van de minister van binnenlandse zaken, de toekomstige baas van alle overheidsdienaren. Nu het staatsbedrijf van de PTT wordt omgezet in een soort N.V. kon digde de heer Weijters al een plan aan om ook de bonden van over heidspersoneel kandidaten te laten stellen voor leden van de Raad van Commissarissen bij de PTT. Zonder goedkeuring van de bonden zou er geen commissaris benoemd mogen worden. Hij veronderstelde daarbij, dat wanneer een dergelijke Raad van Commissarissen reeds eerder had ge functioneerd, het vraagstuk van de eenbestelling per dag beter was op gelost. Onderwijs Over het wetenschappelijk onder wijs merkte de heer Weijters op, dat de colleges van curatoren de bonden niet representatief vinden voor het wetenschappelijk personeel en in de ogen van de studenten zouden de bonden te veel tot de gevestigde orde behoren. De Kabo vecht echter al zestig jaar tegen de gevestigde orde, aldus de voorzitter; daaraan is het te danken, dat ons land bezaaid is met sociale wetten. Wie het hoger onderwijs wil herstructureren met alle consequen ties daarvan verbonden voor de posi tie van het personeel, kan het best achter ons gaan staan in plaats van ons te bestrijden. Voor het terrein van de volksge zondheid en het maatschappelijk werk vroeg de heer Weijters ook een vertegenwoordiging van sociale deskundigen in de stichtingsbesturen of colleges van regenten. Van open baarheid en inspraak is hier over het algemeen nog geen sprake. Respect Over dc vakbeweging in het alge meen sprekend, verklaarde de heer Weijters, dat voor hem de vakbewe ging geen zaak is van louter ar beidszaken. Hij had groot respect voor de ANWB, maar het overplan ten van de structuur van deze orga nisatie naar de vakbeweging was voor hem onaanvaardbaar. De vakbe weging zou dan verschralen, zielloos worden en de leden tot individua listen maken. De Kabo wacht met spanning op het NKV-visieprogram. Dit maatschappelijk visieprogram vond de heer Weijters op het ogenblik be langrijker dan een op materiele pun ten gericht actieprogram. Azalea's en Cyclamen. 2 planten waar u lang plezier van hebt. In rood, wit en roze. Gezellig in huis. Want planten brengen sfeer! (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het doel van de sociale voorzieningen en maatregelen is zo weinig mogelijk mensen binnen de normen van de Bijstandswet te laten vallen. De Bijstandswet, ver klaarde minister B. Roolvink van so ciale zaken gisteren in de Tweede Kamer, moet het laatste bolwerk blijven, waarop men zich bij geringe middelen van bestaan kan terugtrek ken. Een tweede opvallende opmerking van de minister van sociale zaken was, dat hij „positief stond" tegeno ver het in de Stichting van de arbeid bereikte akkoord de uitkeringen van de AOW en AWW in 1970 met drie procent te verhogen (een structurele verbetering). Over die structurele verbetering was het in het debat gegaan. Mejuf frouw J. van Leeuwen (a.r.) zag in de voorstellen een honorering van het School ziet oplossing Koptelefoons ivapen tegen fraktiebeleid. dat gericht is op de verbetering van de financiële toestand van de sociaal zwakkeren. Ook drs. A. M. de Boo (c.h.) had zijn „bijzondere instemming" met de voorstellen betuigd. Om de hem toe gezwaaide lof waar te maken sprak de minister aan het slot van zijn betoog zich nogmaals uit voor de structurele verbetering van de AOW en AWW. De Kamer ging met de door ons reeds gepubliceerde voorstellen ak koord. De maatregelen komen op het volgende neer: De inkomensgrens, waar beneden bejaarden van een speciale zieken fondspremie kunnen profiteren wordt verhoogd tot 10.395 (was 7.268). Een extra premiereductie bij een inkomen ter hoogte van het mini mumloon. Het aantal kinderen van kleine zelfstandigen, dat in aanmerking komt voor bijslag zal met 50.000 toe nemen, doordat de Inkomensgrens wordt verhoogd tot het minimumloon plus 6 pet vakantietoeslag (ca. ƒ7.950 tegen eerst ƒ6.300). Om voor kinder bijslag voor het eerste en tweede kind in aanmerking te komen wordt de inkomensgrens 7.400 5.900). Gevraagd: een Ds. Abma vraagt: DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid ds. H. G. Abma (sgp) heeft de staatssecretaris van onderwijs en we tenschappen vragen gesteld over het optreden van de inspecteur voor het lager onderwijs in Dordrecht Dezé heeft het hoofd van de Dr. J. Th. dë Visserschool in Barendrecht gevraagd hoe hij het tekort aan lesuren, ont staan door het vrijaf geven op 13 oktober na de geboorte van prins Constantijn, wil inhalen. Het schoolhoofd besloot daarop de morgenschooltijd gedurende tien da gen met een kwartier te verlengen. De kinderen hebben dit duidelijk als een strafmaatregel ervaren, aldus ds. Abma. en bij de ouders heeft het j besluit ontstemming en bevreemding gewekt. „Indien ook de staatssecretaris meent dat dergelijke maatregelen misplaatst zijn en schadelijk voor de liefde tot het Koninklijk Huis, dient hij richtlijnen op te stellen om der gelijke maatregelen in het vervolg te voorkomen", aldus ds. Abma. ROME Een 27-jarige vrouw, Gio- vanna Faiola, di eofficieclov erlcden was verklaard, en naar hel morato rium van het ziekenhuis Vill aAzura werd overgebracht is. blijkens het Engelse blad The Guardian, weer tot het leven teruggekeerd. Dc vrouw, die in verwachting was| heeft inmid dels een zoon ter wereld gebracht. Nadat zij in het ziekenhuis was opgenomen kreeg de vrouw ee nin- wendige bloeding. Donorbloed was niet onmiddellijk voorhande nomdat zij tot een zeldzame bloedgroep be hoorde. In ijltempo werd elders in Rome het benodigde bloed gehaald, maar toen het arriveerde .bleek de vrouw althans dat dacht men te hebben vastgesteld te zijn overle den. Tijdens het overbrengen naar het moratorium meende een toevallig passerende arts levenstekenen te bes peuren. De vrouw werd naar d eope- ratiekamer overgebracht waar hart massage werd toegepast. Hartslag en ademhaling keerden terug. Nadat de transfusies waren toegediend bleek zij buiten levensgevaar. Moeder en kind maken het goed. Greustarieveii niet 7.5 procent omhoog DEN HAAG De tarieven voor het grensoverschrijdend vervoer per vraëhtauto worden gemiddeld met 7,5 procent verhoogd. Dit geldt niet voor het Beneluxverkeer. Deze beschik king van staatssecretaris Keyzer van verkeer en waterstaat is gepubli ceerd in de Staatscourant. geluidshinder yan werkgelegenheid Sinterklaas In het Zwitserse Sankt Moritz is gisteren het huwelijk voltrok ken tussen Günther Sachs, ex- echtgenoot van Brigitte Bardot, en de Zweedse mannequin Mirja Larssen. Het bruidspaar arri veerde per arreslee bij het gemeentehuis. Het huwelijk wordt vermoedelijk morgen in gezegend op een van Sachs landgoederen in Beieren. De huwelijksreis gaat naar d" Ver enigde Staten en Latijns-Ameri- ka. HOOFDDORP DEN HAAG De leerlingen van een openbare school voor basisonderwijs in Badhoevedorp krijgen een koptelefoon. Zij kunnen zich dan wapenen tegen de ge luidshinder van vliegtuigen en auto's. Het college van B. en W. van Haar lemmermeer verzoekt de raad hier voor ƒ20.000 beschikbaar te stellen. Deze oplossing is goedkoper dan die van het TNO. Deze instantie ad viseerde bouwtechnische maatregelen te nemen voor ruim één ton. Met de koptelefoons is al een jaar geëxperi menteerd. De Tweede-Kamerleden Noten boom en Maenen (beiden kath.v.) hebben de minister van verkeer en waterstaat gevraagd afdoende maat regelen te treffen tegen de ge luidshinder rondom het Limburgse vliegveld Beek. (vervolg pag 1) DEN HAAG Over de econo mische invloeden in het buitenland toonde minister De Block niet pessi mistisch te zijn. In tegenstelling met dc inzichten van enkele maanden ge leden, wordt de kans minder groot geacht, dat met name van de Verenigde Staten in 1970 een rem mende werking op de wereldconjunc tuur zal uitgaan. Maar het vraagstuk van de prijsstabiiisatie blijft ook in ternationaal bestaan. Dc veronderstelde sterke stijging van de wereldhandel zal ook van in vloed zijn op onze export. Dat bete kent een grotere produktie en het uitblijven van een verdere daling van dc werkgelegenheid. Grote waarde hecht minister De Block aan de meerjarenplanning voor het economisch leven. In deze plan ning moet ook het regionaal beleid worden betrokken. Gezien de snelle economische ontwikkelingen wordt het structuurbeleid steeds belang rijker. Bij dit beleid moet ook gelet worden op de vele internationale contacten. Dus zijn ook prognoses in EEG-verband nodig. De structuurstudies geven de er zes reeds zijn verricht en elf gaan de zijn, hebben als doel de onderne mingen een beter perspectief te bie den en globale Indicaties welke maatregelen zij moeten nemen. De strucstuurstudles geven de overheid een basis voor het geven van steun, zoals in de textielindustrie is gebeurd. Met nadruk zei de mi nister, dat deze onderzoeken niet al leen worden verricht in de sectoren waar zich geen problemen voordoen. „Dat het momenteel goed gaat, is geen garantie voor het goed gaan in de toekomst", merkte de bewindsman op. STEUN De overheid zal vooral financiële steun verlenen aan de bedrijfstakken, die technologisch verder moeten wor den geholpen. Wanneer er zich noodgevallen voor doen, wordt vooral bekeken of herstel van dc rentabiliteit nog mo gelijk is. Wanneer dit niet het geval is, moet de consequentie worden ge trokken. Maar dc beslissing zal ook afhangen van de situatie op de ar- (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NCRV-tele- visie maakt er maandag I december al een „heerlijk avondje" van: eerst zullen een aantal heel bekende ar tiesten o.w. Lenny Kuhr, Ramses Shaffv en Willy Alberti, „Hits voor de Sint", nieuwe liedjes op een oude wijs, SDelen en zingen. Na de studentenquiz gaan Godfried Bomans. Henri Knap en de filosoof dr. J. J. Louët Feisser in de rubriek „Gevraagd" „de enige echte Sinter klaas" kiezen: Uw kleine kinderen moeten op dat uur wél op het ene oor liggen Dat dit programma, rechtstreeks komend uit een Muiderbergse mane ge. geen serieuze sollicitatie betreft, al is het terdege voorbereid, zal nie mand betwijfelen! heidsmarkt. het afvloeiingsschema cn dc sociale maatregelen. Voor de toekomst verwacht de mi nister en hij sprak over de jaren I zeventig een toenemend afhanke lijk worden van elkaar van overheid en bedrijfsleven. Wat de structuur I van de industrie betreft worden de problemen groter. De taak van de ondernemer wordt gecompliceerder, j De mobiliteit van de werknemers I wordt niet alleen geografisch maar I ook qua functie groter. (Van onze correspondent) ARNHEM Een volmaakt onschuldige heeft gisteren een voor een Arnhems raadslid bestemde wraakoefening te verduren gehad. Vier mannen uit Arnhems 1 rosse wijk Het Spijkerkwartier, kwaad geworden over in de raad geuite kritiek over de onvoldoende politiecontrole in hun wijk, bewerkten de heer H. H. Montfrooy met boksbeugels en ploertendoders. Het viertal blijkt de krant, die van de raadzitting melding maakte, slecht te hebben gelezen. Niet alleen hadden ze in plaats van raadslid H. J. Montfrey, de heer Montfrooy te pakken. Bovendien had de echte Montfrey helemaal niet over het Spijkerkwartier gepraat. Hij had alleen maar aanmerkingen gemaakt over de (al jaren slepende) onderbezetting van het Arnhemse politiekorps. Een ander raadslid spitste dat toen op het rosse buurtje. De daders zijn overigs gepakt. Een van hen bleek gewapend. (Vervolg van pag. 1) De nieuw te vormen gemeenten moeten zo snel mogelijk enkelvou dige namen krygen en geen lange samenstellingen van oude namen. Als gemeenten in twee verschillende provincies moeten worden samenge voegd, mag de provinciale grens geen belemmering vormen. Die gren zen moeten dan snel worden gewij zigd. Verkiezingen Tussentijdse verkiezingen mogen alleen worden gehouden als bij de herindeling een bepaalde gemeente twintig procent van het aantal in woners verlies of er twintig procent bijkrijgt. De minister is er voorstander van dat de bevolking bij de herindeling door middel van hearings wordt be trokken. De bevolking en de ge meenteraden kunnen echter in het algemeen geen objectief oordeel ge ven over de herindeling of ophef fing van eigen gemeenten. Recht streekse inspraak hierover wijst de minister van de hand. Hij vindt het onmogelijk de ruim twee jaar durende procedure bij ge meentelijke herindelingen te bekor ten. Hij is bereid de Tweede Kamer bij elk voorstel rapporten te zenden, die in opdracht van de betrokken ge meenten zijn gemaakt door weten schappelijke Instituten, en die moeten aantonen dat de voorgestelde regeling niet de juiste is. Meer aandacht De minister is echter niet bereid rapporten van provinciale en rijks- planalogische diensten hierover aan de Kamer te overleggen. Zolang de commissie-Biesheuvel nog geen stand punt heeft uitgesproken over de open baarheid van overheidsstukken, wil de minister geen toezegging doen. Wel is hij bereid in de memorie van ant woord bij elk voorstel meer aandacht te besteden aan alternatieve voor stellen. DELFZIJL Het Eemshotel in Delfzijl, dat op palen boven de Eems is gebouwd, sluit morgen zijn deuren. Het hotel is volgens de directie niet meer exploitabel. Het vier jaar oude horecabedrijf lanceerde enkele maan den geleden nog een uitbreidingsplan. De ontslagaanzegging voor de zeven tien personeelleden is met de vak bonden geregeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9