Vlet mees op de kom Onderlinge haat in Israël wordt aangewakkerd Ik kan van deze ARP geen lid zijn SUCCES VOOR EL FATAH TH-studenten vechten voor ons levensmilieu ...overtuig u Beter... mooier., goedkoper.. VANREEIIWI1K LS VOOR U Prof. Zuidema nacir NEV Commando's zwijgen voor rechtbank Vliegtuig verloor twee motoren VRIJDAG 28 NOVEMBER 1969 De vier studenten en hun tentoonstelling. Van links naar rechts: Henk W ardenaar, Willem Jan van GrondelleJelle Dirksen en Jan Goudriaan. (Foto Hërbert Behrens) (Van een medewerker) AKKO Mohammedaanse en christelijke autoriteiten hebben in de moskee El Zajar, de grootste en indrukwekkendste van Israël, vergaderd om een halt toe te roepen aan de steeds slechter wordende verhouding tussen Arabische en joodse bur gers van Israël. Want wat de Arabische staten gedurende twintig jaar niet is gelukt, schijnt de laatste weken te worden bereikt: haat en wan trouwen kweken tussen beide bevolkingsgroepen Dc oorzaak daarvan is. dat Arabie ren met een Israëlisch paspoort eind vorige maand bommen in flatgebou wen in Haifa hebben gelegd. Ook hel onderscheppen van een Arabi sche vissersboot met explosieven voor de El Fatah, bemand door Israë lische Arabieren, heeft het vertrou wen danig geschokt. Toen daar nog bovenop kwam de explosie van een vrachtauto in Akko, bestuurd door twee Arabieren die de dynamiet vervoerden voor Arabische terroristen, was een deel van de jood se jeugd van Israël niet meer te hou den. De woede werd in het bijzonder opgewekt toen bleek dat een jonge joodse vrouw, gehuwd met een Ara bier in Akko en moeder van twee kinderen, aan de kant van de El Fa tah meestreed. Veel verder dan ooit was gedacht reikt de invloed van de El Fatah in Israël. Hoofden van scholen in de Arabische districten, Seif Eddine Zua- bi, de Arabische voorzitter van het Israëlische parlement, de islamitische raad in Akko en vele anderen heb ben getracht olie op de golven te gooien. Dat heeft ook in een speciale vergadering de gemeenteraad van Na zareth gedaan. Maar de zes pro- Nassercommunisten hebben zich van stemming onthouden. Vijftig Is- raëlische Arabieren zitten thans in de gevangenis beschuldigd van tegen de staat gerichte activiteiten ten be- i hoeve van de El Fatah. I gebouwen in Haifa in de lucht gin gen. dacht niemand van de Israëli sche autoriteiten eraan dat de bom men door Israëlische Arabieren zou den zijn neergelegd. „Wij zullen de bommenleggers vinden en bestraffen waar zij ook verbLijven", zei me vrouw Golda Meir. de premier. En waarnemers legden 'het al uit als een waarschuwing aan Jordanië en aan Libanon. Thans wordt van vele zijden, en de Israëlische pers zelf gaat daarin voor, erop gewezen dat de vijftig ge vangen Arabieren niet vereenzelvigd mogen worden met de 350.000 Arabie ren die in Israël wonen en die zich altijd loyaal aan de joodse staat heb ben betoond. j MUNITIE Desondanks wordt erop gewezen, dat de twee Arabieren die met hun vrachtauto met munitie in Akko in de lucht sprongen afkomstig zijn uit het Arabische dorp Madjd Alkrocm (Glorie van de Wijngaarden), in Ga- lilea. Dit dorpje wordt louter door islamieten bewoond. Bij de laatste Israëlische verkiezingen stemden zij vrijwel allen voor de Verenigde Ar beiders Partij van Golda Meir. De verbolgenheid van de joden in Israël is in het bijzonder zo groot, omdat vrijwel alle gearresteerde Ara bieren opgevoed en onderwezen zijn in Israël. Het zijn jonge Arabieren die vloeiend Hebreeuws spreken en niet te onderscheiden zijn van de jo den. Wat immer gevreesd werd, dat de Arabieren een vijfde kolonne zou den gaan vormen, lijkt bewaarheid te worden. WRANG Dat juist in Akko zoveel Arabieren de zijde van de Israël-vijandigen heb ben gekozen, wordt zeer wrang ge- ROTTERDAM "Oude"Binnei«veg 26 tel:010-14.18.00* ROTTERDAM - AMSTERDAM - HILVERSUM TILBURG - VENLO - ZUTPHEN vonden. Want in het bijzonder in Ak ko was de integratie tussen beide bevolkingsgroepen goed geslaagd. Wel iswaar woonden de Arabieren voor namelijk in de oude stad en de joden in de nieuwe wijken, 'maar tezamen werkten zij in. de fabrieken zonder enig onderscheid. Dat onderscheid schijnt nu te komen, door een Arabi sche minderheid. Ook al patrouilleren in Haifa ge mengde Arabisch- joodse groepen door de stad om terroristische activi teiten te voorkomen, de tijd is ge komen dat de joden de Arabieren niet meer vertrouwen. Als de Israëli sche overheid niet spoedig het wan trouwen weet weg te nemen, heeft de El Fatah de grootste overwinning behaald die zij zich maar kon wen sen. DELFT De verontrusting is ook doorgedrongen tot in hel technische hol j van de leeuw. ..Chaos" heet de tentoonstelling, die studenten van je Technische Hogeschool te Delft hebben ingericht. Het doel is: Studenten van de TH voorlichting te geven over de milieuver ontreiniging, ze wakker te schudden en wegen aan te wijzen om oplossingen te vinden". Met de expositie in de hal van het gebouw van weg- en water bouw willen de organisatoren duidelijk maken, hoever de ver vuiling van water, bodem en lucht al is voortgeschreden. De orga nisatoren zijn de circa twintig leden van de werkgroep „Chaos", met aan de spits Willem Jan van Grondelle (21), Henk Warde naar (23), Jan Goudriaan (23) en Jelle Dirksen (23). Alle vier baarddragers, wat ze als volgt motiveren: ..Die baar den zijn onze luchtfilters". Huib Goudriaan den gesteld, menen de leden van de werkgroep Chaos. „Maar eerst moet I MAooAAL de bevolking rijp worden gemaakt voor deze gedachte. Dit kan niet met dwang worden opgelegd." Op een grote-kaart van Nederland hebben ze aangegeven waar de geva renzones van vuile lucht ontstaan door de industrie liggen. Een maatstaf voor vuile lucht is het ver dwijnen van „epifyten", korstmossen die op boomstammen groeien. De ge bieden waar deze korstmossen niet meer groeien zijn de laatste jaren onrustbarend toegenomen. cijfers van het rapport „Wonen, leven en werken in het Rijnmondgebied." Sjef van Dongen ook op Spitsbergen Mijnheer. In LS van 15 november las ik het irtikel „Nederlanders terug van Spitsbergen". Daarin staat: ..In de 8de eeuw verloor Spitsbergen zijn letekenis voor de walvisvaart, loogstwaarschijnlijk zijn de vier mannen van de Spitsbergenexpeditie 968-1969 de eerste Nederlanders iinds eeuwen die overwinterden op iet eiland met zijn Nederlandse na men..." Toen ik dat las moest ik wel even lenken aan de heer J. M. A. C. van Dongen, met wie ik heel wat jaren 'Is raadslid en wethouder heb mogen samenwerken aan de wederopbouw /an het in 1944 verwoeste Aarden- •burg. Hij is tot 1962 burgemeester van onze plaats geweest, lid van pro vinciale staten en daarna van gede puteerde staten, waardoor hij ontslag moest nemen als burgemeester. Nu had hij mij meermalen verteld van zijn belevenissen op Spitsbergen, ook gedurende de winters van 1923 lot 1928 voor de Nederlandsche Spitsbergen Compagnie gevestigd te Rotterdam met als directeur dr. Dresselhuys. Nu een van de twee: of die verhalen over Spitsbergen zijn gefantaseerd, of hij moet nu onge veer 300 jaar oud zijn. Ik kan de heer Goudriaan verzeke ren dat de heer Van Dongen (men sprak toen van Sjef van Dongen) die barre winternachten op Spitsbergen heeft doorgebracht en dat hij bij zijn terugkeer in triomf is binnengehaald. Hij heeft ook in veel plaatsen over zijn verblijf in het barre Noorden verteld, o.a. ook over zijn tocht om Nobilé te redden. Verder alle eer aan de vier studenten. A. I. CATSMAN sr. Aardenburg U hebt gelijk. Ook Sjef van Dongen heeft overwinterd op Spitsbergen. Set enige verschil is misschien dat zijn doel niet van wetenschappelijke aard was. Bij het schrijven van het artikel heb ik encyclopedieën geraadpleegd. naam van de heer Van Dongen kwam ik niet tegen. Ook de vier stu denten hebben zijn naam niet ge noemd. Bij het lezen van uw brief herinnerde ik me weer van enkele krante-artikelen de avonturen van Sjef van Dongen. Met deze rectificatie hoop ik het verzuim zijn naam niet te hebben vermeld, goed te maken. H.C. De werkgroep Chaos werd eind augustus opgericht door Willem Jan van Grondelle stu dent in de weg- en ivaterbouw- kunde) en Jan Goudriaan (stu dent in de natuurkunde). Sinds dien zijn de vleugels wel uitge slagen. Zaterdag wordt er zelfs een vergadering belegd met soortgelijke werkgroepen uit de andere Nederlandse universi teitssteden om te komen tot uit wisseling van ideeën en gege vens. De Technische Hogeschool staat welwillend tegenover het initiatief. Zij verschafte subsidie, maquettes en ruimte voor de tentoonstelling. Kwestie van field De initiatiefnemers hebben het plan de tentoonstelling te laten circu leren langs alle afdelingen van de TH en haar tenslotte uitgebreider in de nieuwe aula van de Tech nische Hogeschool te plaatsen. Zo mogelijk zullen voor de opening in de aula autoriteiten worden uitgeno digd. en de chaos worden getoond aan het publiek. Al enkele jaren maken jonge Ne- derlandsers zich bezorgd over de ge volgen van onze bevolkingsdichtheid en industrialisatie: de afvalstoffen van de samenlevingvergiftigen de aarde. Een bezorgdzijn en een veront rusting, die is toe te juichen, Willem Jan van Grondelle zegt: „De mens heeft over het hoofd gezien dat zijn milieu de omgeving waarin hij leeft zich tegen hem kan keren. In het Westen is het probleem van de honger opgelost, maar we zijn nog niet zover dat we de noodzaak inzien van de bescherming van ons milieu." Mede-initiatiefnemer Henk Warde naar: „In onze werkgroep bestuderen we de milieu-verontreiniging ook, op dat we met voorstellen kunnen ko men voor het zoeken van een oplos sing. Elke vorm van verontreiniging, zeker die van het water, kan de mens aan, als men er maar voldoende geld voor over heeft." Jan Goudriaan: ..Economen hebben tot nu toe over het hoofd gezien dat een goed leefmilieu ook een econo mische factor is. Een voorbeeld is het wegtrekken van de mensen uit het Rijnmondgebied, zoals blijkt uit de Psychische druk Bij het opmaken van de balans van een bedrijf wordt vaak vergeten dat gevolgen van lawaai (psychifeche druk op de werknemer), vuiler water en vergrote luchtverontreiniging ook economische factoren zijn. Wat het lawaai betreft, wordt vaak gezegd dat de mens aan geluidhinder kan wennen. Maar dat is niet waar: bij sterke geluidhinder treden che mische reacties op in het bloed. Voor plotseling, onverwacht lawaai als dal van supersone vliegtuigen geldt dat nog sterker. De schokgolf van geluid, die deze vliegtuigen zul len veroorzaken hebben zo'n nadelige invloed op de psyche van de mens, dat boven land vliegen verboden zou moeten worden. Daarbij moeten we ons realiseren dat deze vliegtuigen voor een klein exclusief groepje mensen zijn, die in een uurtje naar een ander werelddeel willen." De vier studenten benadrukken dat ze niet pleiten voor stopzetten van de technologische ontwikkeling of de in dustrialisatie, maar voor het besteden van meer geld aan bestudering van de gevolgen. „Anders gaan we eraan kapot." Jelle Dirksen zegt: „Wij, in onze werkgroep, bestuderen de gevolgen in sub-groepen, een voor waterver vuiling. een voor luchtverontreini ging. een voor het gebruik van insec ticiden en de gevolgen daarvan, enzo voorts. In principe werken we voor de stu denten van de TH. maar als we de gelegenheid krijgen, zullen we naar buiten treden. We proberen bijvoor beeld tegen het eind van dit jaar een discussiedag met prominente spre kers te organiseren." Auto-kolendamp Gevaren, die op de tentoonstelling sterk onder het oog worden gebracht, zijn niet alleen, die welke worden veroorzaakt door de industrie. De verontreiniging door het gemoto riseerde verkeer heeft ook de aan dacht. Het uitlaatgas van de benzine motor bevat het giftige koolmonoxy- de (kolendamp). Vooral in fileverkeer de lucht verversing in veel auto's geschiedt 's winters door een luchtinlaat dicht achter de uitlaat van de vóór rijden de auto kan dit bijzonder gevaar lijk zijn. Het koolmonoxyde-gehalte in het bloed van vele chauffeurs in het stadsverkeer ligt zo hoog, dat het gevaar van bewustzijnsvernauwing optreedt. Een naverbrandingsapparaat. voor het verbranden van de zogenaamde „afgassen" zou verplicht moeten wor- Deze gebieden zijn: Rotterdam, het Rijnmondgebied, Amsterdam, de om geving van Haarlem en IJmuiden, een deel van het Gooi, Enkhuizen, Hoorn, de omgeving van de stad Utrecht, Twente, een deel van de Achterhoek, Zuid- en Midden-Lim burg, een deel van Brabant, Zeeuwsch-Vlaanderen en het Sloe-gebied. Aoy op tijd De tentoonstelling schenkt veel aandacht aan de vervuiling van het water. Een voorbeeld van de ver bijsterende achteloosheid waarmee met ons levensmilieu wordt om gesprongen is het spuien van het ri- ooiwater van Den Haag op de Noord zee. Rioolwater dat door zeestromin gen weer wordt „teruggeworpen" op de kust en dan de badgasten fruste- ren. De rioolwaterlozing via de Hoog kerk - Waddenzeeleiding is van nog ernstiger aard. De Waddenzee wordt wel „de kraamkamer" van de vis stand in de Noordzee genoemd: nog niet te overzien zijn de gevolgen voor de zeevis. Een vervuiling van de Waddenzee zal tevens dit gebied als vogelreser vaat en recreatie-gebied in groot ge vaar brengen. Natuurlijk houden deskundigen ook de overheid zich met deze problematiek bezig. Maar zijn we snel genoeg? Het Duitse weekblad „Der I Spiegel" heeft deze week als kop j boven een artikel: „Wij zijn be- j zig de planeet aarde te ver- moorden." Het artikel is een uit treksel van het boek van de Ame- rikaanse professor dr. Paul Ehr- I lich, die de situatie in 1979 be schrijft. Een zin uit zijn boek: „De oceanen stierven in de na zomer van 1979 eerder dan de biologen hadden verwacht." Op de tentoonstelling in Delft hangt onder meer deze tekst: „Milieuvervuiling waarom vergiftigt u zich zo graag?" Waarom? Misschien is het antwoord een variant op de titel van een bekend boek: we gaan aan onze vlijt ten onder. Het soort vlijt, waardoor vol gens prof. Ehrlichs boek zoveel gifstoffen in het menselijk orga nisme zijn terechtgekomen, dat omstreeks 1980 de gemiddelde levensduur van de Amerikaan tot 42 jaar zal zijn teruggebracht. (Correspondentie-adres van de werkgroep Chaos is: J. W. van Grondelle, Camerlingstraat 37, Delt't) Een zucht van verlichting ging eind verleden maand door de rijen van de Israëlische autoriteiten. Ge vreesd was dat de stemgerechtigde Arabieren massaal op Raka'n. de com munistische pro-Nasserpartij zouden stemmen. Israëlische ministers trok ken in de weken voor de verkiezin gen door de overwegend door Arabie ren bewoonde gebieden om ze te wij zen op het effect dat een dergelijke stem zou hebben. Bij de verkiezingsuitslag bleek, dat de Arabieren inderdaad op andere partijen dan de pro-Nassercommunis- ten hadden gestemd. Zelfs toen enige dagen voor de verkiezingen flat- (Van onze parlementsredactie) AMSTELVEEN „De ruimte, die de AR-radicalen op het laatste partijconvent hebben gekregen, was voor mij een beves tiging dat ik geen lid meer van deze partij kan zijn. Het woord „radicaal", zoals dat door die jongens wordt gebruikt, is dubbel zinnig. Zelf beseffen ze dit niet. Radicaal betekent: tft aan de wortel. Voor de radi calen is dit enerzijds de wortel van het evangelie, maar anderzijds die van het marxisme. De ARP heeft niet minder dan de liefde van mijn hart gehad. De richting, die vooraanstaande ARP'ers thans aan het politieke leven willen ge ven en dat doen onder het parool van christe lijke politiek, heeft gemaakt dat ik daarin niet langer thuishoor. Zuidema WINTERTHUR De drie Ara bische commando's die gisteren voor een Zwitserse burgelijke rechtbank verschenen om zich te verantwoor den voor de aanslag op een El-Al-vliegtuig in februari il. hebben gezworen geen woord te zeggen tij dens het drie weken durende proces. Tegen de drie Arabieren zei recht bankpresident dr. Hans Gut: ..Het is een bewijs van een primitieve men taliteit dat u voor een rechtbank blijft zwijgen. Wij weten dat u thuis als helden wordt beschouwd, dat u onderscheidingen hebt ontvangen en dat u zichzelf als helden beschouwt. Ik erken dat het moed vereist naar een vreemd land te komen en een aanslag te plegen. Waar is die moed vandaag?" De 24-jarige El Heiga gaf als uitleg voor hun beslissing te zwijgen tij dens het proces, dat zij een militaire opdracht hadden vervuld, en dat daarom een burgelijke rechtbank niet bevoegd is over hen te oordelen. De Arabieren worden beschuldigd van moord met voorbedachte rade. Bij de aanslag werd een van de pilo ten zodanig gewond, dat hij enkele weken later aan de opgelopen ver wondingen overleed. Het is een hele daad voor me ge weest. Ik ben erg geschrokken van wat prof. Kooymans, vice-voorzitter van de ARP, onlangs beweerde over onze verhouding met het Oostblok. Dit was voor mij aanleiding te zeg gen: „Nu weet ik het wel, voor mij is het genoeg". Dit vertelt de vorig jaar uit de ARP getreden Amsterdamse VU- hoogleraar prof. dr. S. U. Zuidema (bijna met emeritaat) in zijn rustig gelegen hius in Amstelveen. Nu is hij toegetreden tot het Nederlands Evan gelisch Verband, een aan het GPV verbonden organisatie, die hem in het maandblad Staat en Evangelie een welkom toeroept. THUIS Waarom bent u nu juist alleen van het NEV lid geworden en niet van de SGP of het GPV? U bent toch'geen aanhanger van het nati onalisme wat het NEV wel is? „Ik kan moeilijk dakloos zijn. Ik heb het NEV gekozen omdat ik me bij de andere partijen vergeleken daar het meeste thuis voel. Tot het GPV ben ik niet toegetreden omdat deze partij te sterk is verbonden met de vrijgemaakte kerken." „Ik ben opgegroeid bij de overtui ging van een eigen christelijke poli tiek. Daar hecht ik nog steeds aan. Ik kan daarom geen lid worden van de PvdA, ik zou dat trouwens toch niet doen. In een studentenblad noemde men mij onlangs een socialistenvre ter. Dit kan ik wel enigszins on derschrijven. Ik ben erg sterk tegen het socialisme gekant." Wordt dc evangelische inspiratie bron niet verzwakt door de kri tiek van de AR-radicalen en de „rechtsen" in de ARP dat de par tij niet de juiste evangelische koers vaart? ZWENDEL „De laatste tijd is er sprake van een interpretatiezwendel met 'het evangelie. Onder de uitleg van het evangelie wordt de tekst begraven. De uitleg wil laten zien hoe de tekst is. De uitlegger wil zijn mening weergeven in de tekst en dan de tekst uitleggen om te zeggen dat het in de tekst staat." Hoe zipl u dc toekomst van de Nederlandse politiek? „Van het PAK (het samengaan van PvdA, PSP en D'66) verwacht ik niet veel. Ik kan me niet indenken dat deze partijen met zulke familietwis ten samen zullen gaan. Een knap parlementariër, die tussen deze par tijen een band legt." Over D'66: „Ik vind die Van Mierlo een uitgekookte jongen. Hij weet pragmatisch kansen te berekenen, die zogenaamd voor het welzijn van het Nederlandse volk zijn. Maar zodra een partij langer dan een jaar bestaat gaat ze zich richten op haar groei. Daar is D'66 ook mee bezig. Als D'66 een grote partij wil worden moet ze niet in het PAK gaan." DIEREN Lachend maakt hij de vergelijking met een vereniging tot bescherming van dieren, die tien jaar bestaat en waarvan de voorzitter een lintje krijgt, omdat hij veel voor de vereni ging heeft gedaan. „Maar", zegt Zui dema: „Hij wilde toch wat doen voor de dieren." Over het samengaan van de drie christelijke partijen durft de filosoof, die niet meer in dc publiciteit wil komen „u bent de enige journalist, die ik een interview toesta" geen voorspelling te doen. „Het is een heet hangijzer, vooral voor de jongeren in de partijen." LONDEN Een viermotorig VC-10 straalvliegtuig van de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC heeft gisteren kort na vertrek van de lucht haven Heathrow bij Londen op weg naar New York twee motoren verlo ren. De twee straalmotoren kwam te recht bij Reading, ten westen van Londen. Niemand werd gewond. Het vliegtuig had 70 passagiers aan boord. Het toestel keerde direct terug naar Londen waar het een veilige lan ding maakte. Ambulances en brand weer hoefden niet in te grijpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17