Het H9rlcfge. Wie gaat u gelukkig maken met een Certina? lonservenindustrie floreert ;oed in Roelof arendsveen Reconstructie brug in Aarlanderveen Samenwerking tussen kleuterscholen? W oonwagencentr urn bij Goudse Rijpad v. VdA Hazerswoude wil voorrang woningbouw Gouden echtpaar Zwaan frma Van Ruiten 90 jaar Castellum-clames in opmars3-1 PENICILLINE IN LLPHENSE MELK Raad NIEUWVEEN WOUBRUGGE EEN OF TWEE BEZORGERS Burgerlijke stand Hazerswoude Raad H.meer vergadert f' R 19Jft LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 NOVEMBER 1969 OELOFARENDSVEEN Er is een tijd geweest, dat de Veenstreek loka) bekende naam had als produktiegebied van groenten. Peulen, sny- ^'en, augurken, tomaten en glasaardbeien behoorden tot de voor- {^ei' roste produkten en werden afgezet via de groenteveilingen Ter Aar, f lofarendsveen en Vinkeveen. Zowel Roelofarendsveen als het tuin- u f vgebied Langeraar is nu grotendeels bloemencentrum geworden, aatst willen dit keer echter de schijnwerper op een andere belangrijke rijfstak richten in dit gebied, namelijk de conservenindustrie. B Beta '"timers wie had gedacht, dat rrJ™ het verdwijnen van de groen- ilt uit de Veenstreek tevens de ervenindustrie tot ondergang zijn gedoemd, blijkt zich danig hebben vergist. Onlangs heeft 011 bij de viering van het 40-jarig oa aan van de nv Conserven L P d tewaal in Langeraar kunnen le- "njffj dat men in 1945 de beschik- had over drie vaste werknemers in 1969 over de 110 plus 50 losse idskrachten. Het aantal ar- g Iskrachten, werkzaam bij de ze- conservenfabrieken in dit gebied op plm. 600 worden gesteld, ver. ruit blijkt, dat de conservenin- trie aan de plaatselijke econo- leve een belangrijke bijdrage levert. én van de oudste zaken, alhoe- Nt dan misschien niet de groot- den) is de fa. H. van Ruiten en zn. vai de etiketten van het merk Rui- staat vermeld: sinds 1879. Dit SinBidt dus in, dat men kan bogen op wa Sö-jarig bestaan. ■ote vaten hei inds 1965 bestaat de firma H. ehe. i Ruiten en zn. uit drie broers: dng» k, Henk en Jos van Ruiten. T3n. mdlegger van de zaak in 1879 nkel s grootvader Hein van Ruiten, de ree kleinzoons van deze Hein van iten hebben ter plaatse een eigen iservenfabriek, nl. de fa. Simon v iten (Ruiten Troef) en fa. N. van iten (R). 'erugkomend op de fa. H. van j, iten en zn sinds 1879, vermeldt geschiedenis, dat in 1916 fir- nten waren Thomas en Jan van iten. De nu 79-jarige Thomas van ten moesten wij van zijn kaart- de bejaardensociëteit ;halen om ons nog wat preciser te kunnen doen informeren. Geestig en vitaal gaf hij ons in korte trek ken een inzicht in het wel en wee van de firma, die hij sinds 1965 ge heel aan zijn drie zoons overliet. Goede tijden werden afgewisseld door slechte. Rondom 1916 kende men in Roe lofarendsveen alleen al 14 fabrie ken oftewel inzouterijen, aldus de heer Van Ruiten. Praktisch alles ging in grote vaten: augurken, snij bonen, dubbele bonen, andijvie en zilveruien. Zoetzuur In de jaren na 1945 begon het zoetzuur opgang te maken en ging men meer en meer over op verwer king in klein-verpakking door ste riliseren in blik en later ook in LEIDEN De dames van Castel- lum hebben zich door de zege op WW losgewerkt uit de staartgroep- Na een 112 voorsprong in de eerste helft moesten de Castellum-dames deze set toch met 1719 aan WW laten, maar in de tweede set liet men de voorsprong niet schieten: 151- De 2 resterende sets leverden ge makkelijke overwinningen op: 159 en 155. Bij Castellum waren Irene van Egmond en Yvonne van Oort de uitblinksters. De Castellum-reserves leden een onverwachte nederlaag tegen De Valken. Met 17—15, 15—13 en 15—10 werd aan het kortste eind getrokken. (1ZERSWOUDE Tijdens een tdering van de plaatselijke af- g van de Partij v. d. Arbeid, voorzitter H. Bruinsma het bc- van burgemeester C. G. van bben de Bruyn, om de Koningin te zoeken, hem per 15 januari ont- te verlenen, „verstandig" ge ld. Hy is een goed mens, maar hij is lazerswoude beslist tekort gescho- als burgemeester. Het beleid in ie jaren is slecht geweest". De heer linsma meende, dat ook de wet- iders en de gemeenteraadsleden treft. „Hebben ze ooit gas iruit gegeven? Hebben ze ooit ge- ibeerd het beleid om te buigen?" >e crisis komt, volgens de P.v.d.A.- irzitter, op een zeer ongelegen nblik, gezien de vele problemen de gemeente. Daarom sprak hij de uit, dat, zodra het ontslag van burgemeester is ingegaan, er een lelijke burgemeester komt, in af- chting van een definitieve benoe- ng. IVat betreft de gemeenteraadsver- ïzingen merkte de heer Bruinsma dat de P.v.d.A.-afdeling bereid is overleg met andere partijen. Lo- le woorden had hij voor het idee, de WD heeft voorgelegd aan idsleden en belanghebbenden in- scholenbouw en sportaccommo- tie. „Dit juichen wij toe. Dit is nstructief werk en wij zullen dit, lor zover mogelijk, steunen!" In het programma voor de raads- rkiezingen in juni 1970 wil de DEN HAAG De officier van ju- tie bij de Haagse economische po- ierechter wist eigenlijk niet goed hij met het procesverbaal 'tegen n veehouder uit Alphen aan moest, man was al eerder ter zitting ver benen omdat in door hem afgele erde melk penicilline was aange troffen, w#i in strijd is met de Wa- awet. Maar de veehouder hield vol, dat 8 geen penicilline gebruikt en de ilk dus niet van zijn vee afkomstig in zijn. Er werd nu een ambtenaar in de keuringsdienst gehoord, die geen licht in deze zaak kon fengen, zodat de officier conclu- ïerde tot ontslag van rechtsvervol- ing. I „Daar heb ik niets op te zeggen", if de veehouder te kennen, maar de "iter wèl. 'ant die had het moeilijk met de idische constructie van zijn von- De penicilline was in elk geval de melk aangetroffen en het wet- bewijs vond de rechter wel aan- Ibzig, niet het overtuigend bewijs, "it verdachte hier de schuldige was, 'dat de rechter de veehouder vrij- irak. P.v.d.A. voorrang voor woningbouw voor de lagere inkomensgroepen. „De gemeenteraad moet niet akkoord gaan met het voorstel van b. en w. de doorstroomregeling af te schaffen. Je gooit geen oude schoenen weg, voor je nieuwe hebt". De woningnood vond de heer Bruinsma in de gemeente groot. „Dat komt voor een deel door het foute beleid van de afgelopen jaren". Hij voegde eraan toe, dat het wenselijk is, dat de gemeenteraad inspraak krijgt inzake de benoeming van een nieuwe burgèmeester. Andere Ha- zerswoudse hangijzers noemde de heer Bruinsma het uitblijven van goedkeuringen voor uitbreidingsplan nen en de geringe vaart inzake de bouw van het bejaardencentrum in het dorp. Mr. M. v. d. Stoel, lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A. ging in deze bijeenkomst in op de binnen- en buitenlandse politiek. LISSE De afdeling Bollenstreek van Philatelica houdt dinsdagavond een bijeenkomst in de Witte Zwaan. Deze avond zal het Sinterklaasfeest worden gevierd. glas. De laatste jaren is het prak tisch uitsluitend glas (weggooiglas) geworden. De voornaamste produk ten die hier nu worden verwerkt zijn augurken, gesneden komkom mers, rode bieten, uitjes, rode kool en zuurkool. Met dit laatste produkt begon men in 1947. Toen verwerkte men de zuurkool in vaten van 200 liter. Thans in glas met inhoud van af 72 cl. terwijl men ook de ver pakking in plastic zakken kent. Voor de produkten van Van Ruiten is voldoende vraag. Kwaliteit is onze reklame, aldus de 79-jarige nestor, want wij behoeven niet te adverteren. In de grote fabriekshal van 1800 m2 waar men juist met de verwerking van de zuurkool in de glazen potten bezig was, heerste dan ook een grote bedrijvigheid. Niet minder dan 90 pet van de produktie van dit bedrijf gaat naar West- en Oost-Duitsland. Dat in een dergelijk bedrijf de laatste jaren grote investeringen moesten wor den gedaan is begrijpelijk. Wij za gen een etiketteermachine aan het werk die in een uur tijds 8000 pot ten van het etiket „Ruiten Wein- sauerkraut" voorzag. En nog zijn uitbreidingen en modernisering noodzakelijk, want men kan nog steeds niet aan de vraag voldoen. Het afgelopen seizoen heeft men toch nog weer snijbonen ingezouten in vaten, want zelfs hiervoor is nog vraag; met name in Katwijk vindt dit produkt nog aftrek. ALPHEN Het is vandaag een halve eeuw geleden, dat het echt paar C. Zwaan (73) en B. Zwaan- Van 't Wout (70) in het voormalige raadhuis in het centrum van Alphen in de echt werd verbonden De bruidegom werkte toen als ma chinebankwerker-monteur bij de mo- torenfabriek De Industrie. Bij één van de directieleden van deze fa briek, de heer Ph. Boot, werkte de bruid destijds als dienstbode. „Zó, heb ik je gisteravond met Zwaantje gezien" zei de heer Boot op een ALPHEN In het gedeelte van de Stationsweg in het verlengde van de Kerkvaartseweg te Aarlan derveen ligt een oude ophaalbrug. De constructie van deze brug is berekend op licht verkeer. Omdat zij tot voor kort ook werd bereden met zware vrachtauto's is voor het berijden met voertuigen met een grotere asbelasting dan drie ton een verbod ingesteld. Bovendien wordt door middel van borden aangege ven, dat de maximale doorrijhoogte 3.30 m bedraagt. Het zware verkeer naar de Kerk vaartseweg, de Jacob van Dam straat en het Van der Leeplein moet nu gebruik maken van de B- weg tussen de Kortsteekterweg en de Kerkvaartseweg. dan wel van het deel van de Stationsweg dat via een provinciale „eigen weg" aansluit op de Nieuwkoopseweg. De geschetste situatie is verre van ideaal en zal binnenkort nog on gunstiger worden als de provinciale waterstaat begint met de Nieuw koopseweg te reconstrueren. Dan zal deze weg nabij de kruising met de Dorpsstraat van dubbele rijbanen worden voorzien. De aan sluiting van de Stationsweg zal in verband hiermee vervallen. Na de reconstructie zal de Nieuw koopseweg als autoweg worden aan gewezen, zodat de fietsers en het overige langzame verkeer gebruik moeten maken van de B-weg en de Kerkvaartseweg. De bereikbaar heid van de wijk ten zuiden van de Stationsweg zal door deze maat regelen ernstig in het gedrang ko men. Verder zullen gevaarlijke si tuaties op de ophaalbrug onvermij delijk zijn, aangezien deze maar 3 m breed is. In verband hiermee is een plan ontworpen om deze brug te ver vangen door een betonnen duiker- brug met een 6 m brede rijbaan en voetpaden van 2.40 m. De brug zal een overspanning van ongeveer 5 m hebben en met het oog op de slech te bodemgesteldheid op palen wor- NIEUWVEEN De gisteravond gehouden raadsvergadering stond in het teken van de enkele weken ge leden geboren 3000ste inwoner van Nieuwveen. Het echtpaar Verlaan, de ouders van de nieuwe burger was speciaal hiervoor uitgenodigd. Burgemeester Breen bracht en kele wensen naar voren die horen bij een gemeente die groeit Bijvoor beeld een nieuw wijkgebouw en een medisch centrum. Ook enkele ande re dingen, waarvan de kosten zou den moeten worden gedragen door de gezamenlijke bevolking: kleuter scholen, gymnastieklokalen, sport en recreatievoorzieningen. Na het uitspreken van zijn wen sen overhandigde de burgemeester een spaarbankboekje met 100 gul den aan de heer en mevrouw Ver- laan. Het bedrag werd verdubbeld door de plaatselijke bankinstelling. Aan de minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening is een verzoek ingediend om de huur prijs van de gemeentewoningen met De Nieuwe Leidse Courant vraagt voor spoedig voor haar agentschap Woubragge. Leuke bijverdienste voor scholier. Nadere Inlichtingen afdeling Inspectie Nieuwe Leidse Courant. Steenstraat 37, Leiden, telefoon 01710—31441. 50 cent per woning per week te mo gen verhogen in verband met de binnenkort te verwachten aanleg van het aardgasnet. Het bestuur van de r.k. kleuter school kreeg toestemming een 3e kleuterleidster aan te stellen. Daar er in de kleuterschool geen ruimte is om een derde klas onder te bren gen zocht men naar een andere mo gelijkheid. Als tijdelijke lokaliteit werd het r.k. jeugdgebouw De Met- tenburg aangewezen. De kosten van de verbouwing zullen 16.000 gulden bedragen, terwijl daar nog eens 7000 gulden bij komt voor het bruik baar maken van het terrein. De raad vroeg zich af of het niet verstandiger is samen te werken met de chr. kleuterschool die gaat „nieuwbouwen". In afwachting van besprekingen tussen de besturen van beide scho len werd een beslissing uitgesteld tot een volgende vergadering. Directeur mavo Alphen ALPHEN In oktober is aan de heer C. H. Knook, in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, met ingang van 1 april 1970 eervol ontslag verleend als directeur van de gemeentelijke school voor middelbaar algemeen voortgezet onderwijs. Na overleg met de oudercommis sie van de school, de inspecteur, de schoolraad en de commissie van bij stand voor onderwijsaangelegenhe- den dragen b. en w. ter benoeming tot directeur van deze school de heer J. Horne, thans adjunct-direc teur. voor. den gefundeerd. De kosten worden geraamd op f 44.000. B. en W. stel len de raad voor dit bedrag be schikbaar te stellen. meisje mejuffrouw Van 't Wout en inderdaad, dat had hij goed gezien. De bruidegom werd in 1950 baas en enkele jaren zelfs hoofdbaas van de afdeling bankwerkerij. In 1956 werd hij met de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau onderscheiden voor zijn 40- jarig jubileum bij het bedrijf. Het echtpaar woonde de eerste ja ren in een woning aan de Raadhuis straat, vervolgens in de Hooftstraat en nu alweer bijna 14 jaar in de Hor tensiastraat. De heer en mevrouw Zwaan heb ben 6 kinderen, 13 kleinkinderen en 2 achterkleinkinderen. Morgenmid dag wordt in hotel Centraal het fa miliefeest gehouden waar van half vijf tot zes uur gelegenheid bestaat het echtpaar gelukwensen aan te bieden NOORD WIJK De klaverjasver- eniging „Nooitgedacht' speelde in een competitiewedstrijd, Uitslag: 1. D Vink, 2. M Hoek, 3- K Vink, 4. W Hoek, 5. A Vlieland, 6. P van Duin, 7. D de Bruin, 8- D van Beelen, 9. G v Roon, 10. J Vlieland. ALPHEN Zoals bekend zal in samenwerking met tal van gemeen ten een regionaal woonwagencen trum in Alphen tot stand komen. Het aanvankelijke ontwerp wees Al phen aan als „centrumgemeente", die onder meer moest zorg dragen voor het stichten, uitbreiden enz. van het regionale centrum. Hieruit vloeide voort, dat onze gemeente de nodige gelden ter beschikking moest stellen en dat het centrum moest worden ingepast in het urgentie schema. Hierdoor zouden zuiver ge meentelijke objecten mogelijk later tot uitvoering komen, schrijven b. en w. aan de raad. In verband hier mee is een nieuw ontwerp opge steld, dat voorziet in de vorming van een rechtspersoonlijkheid bezit tend lichaam dat zelfstandig lenin gen kan afsluiten. Het bestuur van het regionale centrum berust bij drie organen: een algemeen bestuur, een dagelijks bestuur en een voorzitter. Het alge meen bestuur bestaat uit 17 leden. Het dagelijks bestuur zal bestaan uit de leden van het college van Alphen en twee andere leden, aan te wijzen door en uit het algemeen bestuur. De burgemeester van Al phen vervult het voorzitterschap. In een eerder voorstel aan de raad over deze zaak heeft het college mee gedeeld, dat onderzocht werd. waar het woonwagencentrum kon wor den gevestigd. De meest geschikte plaats blijkt te zijn aan de westzij de van het Goudse Rijpad tussen Steekterweg en de spoorlijn Alphen KOUDEKERK Met ingang van 1 februari is de heer L. P. H. Schrier benoemd tot leraar A.V.O. aan de technische school aan de Haagweg te Leiden. De heer Schrier die nu nog onder wijzer is aan de Burgemeester de Herderschool, is een geziene figuur. Niet alleen op school, maar ook op het gebied van de sport, organiseren van reizen en festiviteiten en derge lijke. Onder meer is hij bestuurslid van de voetbalvereniging „Koude kerk." De heer Schrier zal in Koude kerk blijven wonen. Utrecht, waar ook het huidige woonwagenterrein is, dat dus een belangrijke uitbreiding zal onder gaan. De stedebouwkundig adviseur heeft 'n bestemmingsplan ontworpen, met een terrein voor autosloperij. De provinciale planologische com missie heeft zich met dit ontwerp verenigd. Overigens zullen er nog wel een paar jaar mee gemoeid zijn voor het terrein gereed is. Alle gronden zijn nog niet in handen van de gemeente. HAZERSWOUDE Geboren: An na Cornelia Maria d v Rijkelijkhui- zien, Gijsbertus Adrianus en van van Velzen Maria Hendrika Jozefia. Es ther d v van Gorkum Leendert en van Roos Cornelia. Huwelijksaangiften: Wens veen Pe trus Adrianus Theodoras oud 22 j en Lourier Albertina Theodora Ma ria oud 23 j; Steijn Roelof oud 23 j en Wijnmaalen Albertine Leonora Elisabeth oud 23 j. HAARLEMMERMEER Volgende week donderdag komt de gemeente raad om 2.30 uur bijeen. De agenda vermeldt het voorstel tot het ver- bteeren van de Hanepoel en het leggen van riolering langs een ge deelte van de Bennebroekerdijk. De werkzaamheden voorzien in de reconstructie van de Hanepoel over e enafstand van 400 meter vanaf de Bennebroekerdijk. Ook staat een straatverlichting op het programma. Tevens zal beplanting worden aan gebracht. De totale kosten worden geraamd op f423.000, B. en w. zullen de raad ook om medewerking vragen voor het stichten van een openbare kleuter school in Nieuw-Vennep (Welge legen). Toverwoord van dit seizoen: unisex. Grenzen tussen herenmode en damesmode Q vallen weg. En zo is het ook met horloges, het mannenhorloge onderscheidt zich in niets van zijn vrouwelijke tegenhanger. Alleen nog maar z'n afmetingen. 1 Certina DS 2. Het sterkste horloge ter wereld. Edelstaal. Automatisch. Datum. 100% waterdicht (tot 20 atm.). f325,-. 2 Certina DS 2. Het sterkste horloge ter wereld. Edelstaal. Automatisch. Datum. 100% waterdicht (tot 20 atm.). f315,-. 3 Certina New-Art. Kast uit één stuk, 100% waterdicht. Automatisch. Datum. f295,-. 4 Certina New Art kast uit één stuk, 100 waterdicht. Automatisch. Datum. Doublé, f315,-. 5 Certina. Good-Time. Doublé met stalen bodem, f 169,-. CERTINAÖ Horlcges van Zwitserse topklasse. Certina's prachtcollectie kunt u bewonderen bii Alphen a/d Rijn Fa. J.H. Kelderman, v. Boetselaerstr. 1. Bodegraven Dhr. P. v. Dam. Kerkstr. 47-49. Gouda Fa. R.M. v. Deth, Groenendaal 19, Dhr. A.A. Mol, Hoogstr. 8. Katwijk a. Z. Fa. L. v. Duyn, Princestr. 15. Leiden Fa. M. Brinks, Haarlemmerstr. 126, De Goudsmidse, Breestraat 75, Fa. C. d. Kemp, Botermarkt 12, Fa. J.M. Pierrot, Maarsmansteeg 21. Fa. P.B. Vreeburg, Herenstr. 15, Fa. S. v.d. Water en Zn., Haarlemmerstr. 181 Langeraar Fa. G. Valé, Geerweg 33. Noordwijk Fa. Banck en Tissing, Voorstr. 38. OegstgeestDhr. J.C. Milikan, Terweew. 73. Sassenheim Fa. H.D. Wielinga, Hoofdstr. 196. Voorschoten Fa. M. Brinks. Schoolstr. 41.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5