^Feijenoord ontluisterde de wereldkampioenen: 2-0 Helenio Herrera: ,We zijn er' PSV IN KLEEDKAMER GEKLOPT DOOR ROMA Willem van Hanegem en de gedroomde toverbal Wim Jansen 1-0 Van Hanegem 2-0 Campos: geen 3-0 Dit Feijenoord was van absolute klasse Kwartfinalisten Na 1-0 overwinning op de grasmat ER IN DONDER DAG 27 NOVEMBER 1967 Wim van Hanegem kopt uit een voorzet van Moulijn (midden) het beslissende doelpunt achter keeper CudicinL Fcijenoord komt op 2^0 en dat is voldoende voor een plaats in de kwart-finales. Het ongelooflijke is waar heid geivorden. A.C. Milan vond zijn Waterloo tegen het als underdog beschouwde Feijenoord: 20. Uitblin kers in de formatie van trot se Ernst Happel, het kan bijna niet anders: Van Ha negem en Jansen. Andere grote mannen Coen Moulijn en Franz Hasil. DOOR GER STOLK ROTTERDAM Coen Moulijn keek nog éénmaal verwilderd achterom. Anquiletti, de door Nereo Rocco voor 90 lange minu ten op zijn spoor gezette bloedhond bleef achter. Centimeters maar, decimeters. Vanuit de ooghoeken ontwaarde hij de bal nog altijd als kauwgom aan de linkervoet gekleefd de naderbij ijlende schim van die koele, ijskoude libereo, Herr Iglo, Karl Heinz Schnellinger. Het legioen verhief zich massaal. Wit van spanning zag het toe hoe die kleine gehaaide linksbuiten op die typische manier buitenom draaide. Met argusogen volgde het de millime- terzuivere voorzet bestemd voor het hoofd van Wim van Hanegem. Secon den later, juichte het met donderend volume. Want Van Hanegems loei harde kopstoot bleek met dynamiet geladen. Feijenoord had het ongeloof lijke gepresteerd. Feijenoord stond met 20 voor. Het machtige A.C. Milan, de wereldkampioen in het clubvoetbal was verslagen. Verplette rend, vernederend ook. Feijenoord had zich in één klap bij de groten van de internationale voetballerij ge schaard. Initiatief De triomf van het initiatief. Want was er na afloop van het duel A.C. De triomfator. Rinus Israël, aan- Milan Feijenoord nog kritiek op de negatieve wijze waarmee de sta- voerder van Feijenoord, steekt om- diMlIofmatie 2lc{, in San siro veilig stuwd door uitgelaten supporters de trachtte te stellen, in feite voor de volle 100 procent op zekerheid speelde, het Feijenoord zoals het gis- van de wedstrijd tegen AC Milan, teren aantrad was een ander Feije- Één van de ruim 67.000 toeschouwers die Feijenoords straf expeditie in de kuip tegen A.C. Milan meemaakten was Oranje- voetballer, annex winkelier in huishoudelijke artikelen Rotterdam: Katendrechtse Lagendijk 369, Den Haag: Weimarstraat 51 Sjaak Roggeveen. Exclusief voor de lezers van Het Kwartet zette hij zijn impressies op papier. Eerlijk gezegd begrijp ik nóg niet hoe wij er in geslaagd zijn tegen een ploeg als Feijenoord met 0-0 gelijk te spelen. Dit Feijenoord. zo als het tegen A.C. Milan speelde is van absolute superklasse. Het is niet te geloven wat een Wim Jansen en een Wim van Hanegem allemaal presteerden. Moet je eens even nagaan. Wanneer iemand van te voren in ernst had durven bewe ren dat Feijenoord van Milan zou winnen over twee wedstrijden ge nomen, dan zou je zo iemand voor gek hebben verklaard. Kansloos waren ze die Italianen Eddie Trey- tel heeft helemaal niets te doen ge had. Feijenoord heeft twee maal 45 minuten de wedstrijd gemaakt. Met de rug tegen de muur stond Milan zelfs. Hef Milan dat van Estudi- antes won kende je in ieder geval niet meer terug. Ik moet eerlijk zijn. Ik heb 'm wel zitten knijpen. Dat was toen ze al die kansen misten. Een ploeg als Milan heeft nou eenmaal maar een klein gaatje nodig. En je weet hoe zoiets kan gaan. Je raakt als ploeg gedepri- Roggeveen meerd wanneer er zoveel sco ringskansen blijven liggen. Een ploeg als Milan slaat daar gauw munt uit. Weg voorsprong. Weet je dat ik dat het sublieme van Feije noord vond? Er in blijven geloven. Zeker nadat die Campos Feijenoord een penalty door de neus boorde. Echt, hier past maar één woord: proficiat Feijenoord. Het was feno menaal. noord. Een flitsend elftal dat in de trant van Celtic en Manchester Uni ted aanviel. Stormachtig, in superso nisch tempo, mentaal niet kapot te krijgen. Een brutale straatmus die ten aanschouwe van ruim 67.000 wild enthousiaste toeschouwers de allure van een adelaar aannam. Dit was de realisering van Happels grote wens, de man die zelf eens voetbal op Europees topniveau speelde. Zei hij niet aan de voor avond van de competitie, amper en kele weken in dienst bij Feijenoord: „Wij zullen ons nooit bij het spel van de tegenstander aanpassen, de tegen stander dient rekening met ons, met Feijenoord te houden? Woorden die destijds nog als arrogant zijn konden worden uitgelegd. Woorden ook die gisteravond bewaarheid werden. Want A.C. Milan kreeg zelden een kans in de buurt van Eddie Treytel te komen. De flinkerende Milanese „squadro" opereerde meestal met de rug tegen de muur, ging in feite twee maal 45 minuten door de diepste diepten tegen furieus moke rend Feijenoord. Henk Wery kreeg al snel een kans die alom als een beau ty werd uitgelegd. Het vizier stond verkeerd afgesteld. Nóg wankelde Mi laan niet; nog trachtte men de rust in de gesohrokken rijen te herstellen. Cudicini. ijskoude Schnellinger en Lo- detti kregen de sputterende, stroef draaiende aanvalsmachine zelfs weer op toeren. Zo soepel dat Theo Lase- roms Nestor Combin, en Piet Ro- meyn Pierino Prati op brute wijze tot de orde van de dag moesten roe pen, lees met lijfelijk geweld intimi deren. Veel gemener Theo Laseroms na afloop daarover: „Misschien doen wij het nog te openlijk. Die gasten zijn gemeen, veel gemener dan wij. In feite provo ceren ze, intimideren ze je de hele wedstrijd." Toch was A C. Milan in die pe riode al stormrijp. Want de felheid waarmee Feijenoord attaqueerde, o- veral, defensief èn in de vuurlinie zich driftig in de duels stortte moest fnuikend werken op de mentale in stelling van de Milanezen. Fabio Cudicini, de zwarte spin, was de eerste die tekenen van verval begon te tonen. Bij een hoge bal van Wim Jansen niet te geloven hoe veel werk de blonde middenvelder weer verzette stond hij totaal ver keerd opgesteld. Via de binnenkant van de tweede paal leidde Feijenoord plotseling met 10. Een mazzelgoal, een lucky shot? Misschien wel. Maar toen al dik verdiend. Zei Wim Jan sen na afloop: „Ik geloof dat ik die bal als voorzet bedoeld had. Maar wat interesseert mij dat. Het werd een goal. En daar gaat het om, daar slechts win je een wedstrijd mee." Wie verwacht had dat Milan het tempo zou opschroeven, desnoods via vertraagd, op balbezit gericht voet bal de gelijke totaalstand van dat moment ongedaan zou trachten te maken, kwam bedrogen uit. Jawel, A. C. Milan wilde wel. Maar Feijenoord liet het gewoon niet toe. Feijenoord blééf aanvallen. Met Hasil vlak achter de voorhoede en Van Hanegem ver terug getrokken in de eigen linies, van waaruit hij mees tal via zijn befaamde kromme ballen de uit de derde linie opkomende vleu gelverdediger Theo van Duivenbode van munitie voorzag. Theo kreeg er zelfs een kans door om U tegen te zeggen. Het éénbenig zijn links brak de verdediger evenwel op. Want het met de rechtervoet ingezon den schot bleek een te gemakkelijke prooi voor Cudicini. Kansen Feijenoord kreeg ook daarna schit terende 'kansen. Zonder dat A.C. Mi lan ook maar één maal een bedrei ging kon vormen. Wery miste evenwel en Ove Kindvall schoot in plaats van over de grond op borst hoogte. En dat soort ballen zijn Cudi cini op het lijf geschreven. Feijen oord zag zich zelfs in de tweede helft een glaszuivere penalty door de neus geboord. Coen Moulijn: „Ik wil de Anquiletti passeren en daar slaat hij de bal met zijn hand weg. Op de stip, gebaarde arbiter Campos. Later kende hij een buitenspelbal aan de Italianen toe op advies van zijn grensrechter. Campos verwonderd: „Ik een penalty gegeven? Hoe kom je er bij? Die Italianen legden het ook al verkeerd uit. Er was niets aan de hand. Een doodgewoon geval van buitenspel. Enfin de Kromme matste Feijenoord zeven minuten voor tijd. Zeven verdere minuten waarin A.C. Milan nergens was. Ook niet nadat Rongoni Fogli vervangen had en Fon- tana Nestor Combin. Zei Ernst Hap pel na afloop nog namijmerend: Dit was de mooiste dag van mijn leven. Ergens waagde iemand het op te mer ken: „Maar meneer Happel, U bent toch getrouwd..." De Roma-keeper Ginulfi ligt machteloos op de grond en staart de bal na die Willy v. d. Kuylen uit een strafschop keihard langs hem in de touwen heeft geknald. PSV leidt met 1—0. DOOR GER STOLK ROTTERDAM Het gezicht stond strak, de meestal lachende ogen vertoonden een matte glans. Nereo Rocco, de immer joviale, in verband met zijn straffe regime bij A.C. Milan doorgaans als de beul van Triest aangeduid, had het niet meer. In de waaierende baaierd van mousserende feestvreugde omtrent Feijenoords inter nationaal gezien volwassen-worden, sloop hij stil een zijuitgang van het Feijenoordstadion uit. Stiekem, met de vinger op de lippen, zijn moegestreden, diep ontgoochelde voetballers tot geruisloosheid manend. Alvorens de deur zacht achter zich dicht te trekken gaf hij tenslot te zijn laatste persconferentie. So ber, in weinig woorden, zeven om, precies te zijn. „Feijenoord domi- mijn elftal was moe." Een Italiaanse journalist nam de taak van Rocco over. „Wat wil je. A.C. Milan speelde vanaf 15 augustus precies 24 wedstrijden. Dat is te veel. Zoiets wreekt zich op den duur. Zowel op conditioneel als 'fy siek gebied. Vergeet bovendien niet dat A.C. Milan, en daarbij bedoel ik de spelers, alles heeft bereikt wat maar mogelijk is. Landskampioen schappen, de Europa Cup, de wereld beker. De ploeg is oververzadigd, het ontbreekt de spelers aan fysieke er van gedroomd van dat tweede kracht. Jullie Feijenoord heeft daar doelpunt. Vannacht. Precies ja in garen bij gesponnen. Overigens te- Zeist. Er was nog twee minuten te recht, want Feijenoord is een elftal spelen. Ik mocht een vrije trap ne- van absolute Europese klasse." men. Pats. hangen, een doelpunt. Toen ik mijn armen juichend in de Q Uitgelaten lucht gooide werd ik wakker." En met een wijsgerige uitdrukking op Hoe anders, hoe krankzinnig ullfjt- M ich, dat 'normaal gemaakt laten tca, de stemmtng in dot on- „en c„ Dr0. dere kamp waar speler,, ofpanü me„ bed Toch „ie( Goed het en Ooi uur,loden zich de ff 'ties was wwar zeven van alleen iedereen dolblij Heten minnten ttji dat die goal welgevallen. Het was ooJc geen VTije trap, maar Neem Ernst Happel, de sfinx, die een kopbal. Maar er zat toch een doodleuk rondvertelde: „De tegen- kern van waarheid in." stander in de volgende ronde? Dat is nu immers niet belangrijk meer. A Mnndvklcina We hebben van de wereldkampioen w iriuriuenning gewonnen. Wat maakt het dan nog De Wiener Schnitzel in het Feije- uit of we tegen Celtic, Leeds United noordgezelschap, vaak ten onrechte of Galatassary loten." bekritiseerde Franz Hasil: „Wat mij van Milaan, dat misschien toch wel Neem Wim van Hanegem, de man over zijn top heen is, tegen is geval- die dankzij op voetbal verzot Rotter- len, is de manier waarop de mandek- dam- Zuid met de troetelnaam: de king werd toegepast. Rosato deed kromme door het leven gaat: „Je dat bij mij bijvoorbeeld niet water- zal het niet willen geloven. Ik heb dicht. Op de keper beschouwd had Van Hanegem ik natuurlijk nooit zo veel vrijheid mogen krijgen." Zei Ernst Happel later met een verdacht trillen van de lippen met bezwerend handgebaar: „Ach, vraag me nou niet wie ik de beste speler vond. Wij hadden vanavond geen uitblinkers. De 20 zege op Milaan was de glorie van het hele elftal." En op de vraag of A.C. Milan misschien over de top heen is heel diplomatiek: „Zoiets kan je natuur lijk moeilijk beweren. Kijk eens, er is een periode Real Madrid geweest. Daarna kwam er een tijdperk Ben- fica en Inter. Toen kwam A.C. Mi lan. Ja, en waarom niet, wellicht breekt nu de tijd van Feijenoord aan." 0 Milan eruit Een paar meter verderop werden baldadig gestemde jongetjes hard handig door suppoosten verwijderd. Hun gescandeerde yell: beschuit .be schuit, Milan dat ligt er uit, ging in het tumult zo goed als verloren. Ernst Happel handenwrijvend: „Zo is het. En dat had niemand ook maar durven hopen." EINDHOVEN „We z(jn er". Na die ene impulsieve vreugdekreet ver- wyderde Hellenio Herrera de journalisten abrupt uit de kleedkamer. Geen dolle vreugde bjj de Italianen. Want overtuigend was het behalen van de volgende ronde niet geweest. Dit ondanks de bewering van Herrera: „Op het veld hebben wjj gewonnen". Nee, de anders zo explosieve Italianen konden niet tot een uitzinnige vreugdeuitbarsting komen. Een eindje verder in de nauwe gang bleek de dreun voor PSV hard aan gekomen. Willy van der Kuylen met een wat mistroostige glimlach over zijn strafschop: „Het gekke is, dat ik die penalty verkeerd raakte". Hij was het met Linder eens dat er te weinig individuele acties uitgevoerd waren. „Maar als je een vrije man ziet, dan schuif je". De enigszins tegengevallen Schmidt Hansen liet zijn teleurstelling duidelijk blijken: „Ach wat, het vertoonde spel is niet belangrijk. We hebben verloren." Helaas voor PSV telde dat alleen. Hoewel het moegestreden Eindhovense team te kennen gaf de teleur stelling al wat overwonnen te hebben, bleek uit de gelaatsuitdrukkingen van de spelers het tegendeel. Pleun Strik vatte het laatste kwartier waarin PSV een vermoeide indruk maakte als volgt samen: „Lichamelijk ging het nog wel, maar als er steeds kansen gemist worden, ga je er geestelijk aan kapot." Vermoeid en teleurgesteld verlieten hij en zijn teamgenoten de benauwde kleedkamer. DEN HAAG Na de achtste fina les van de toernooien om de Euro pese bekers voor landskampioenen en bekerwinnaars zijn vijftien kwartfi nalisten bekend. Bij de landskampi oenen ontbreekt er een omdat op 3 december de wedstrijd Real Ma dridStandard Luik nog moet wor den gespeeld. De eerste wedstrijd tussen deze clubs leverde een over winning met 10 voor Standard op. Vier landen zijn in beide beker toernooien nog vertegenwoordigd: I- talië, Turkije, Polen en Engeland. Italië dat bekerhouder AC Milan door Feyenoord zag uitgeschakeld, speelt nog mee omdat landskampioen Fiorentina na de 21 overwinning in de uitwedstrijd tegen Dynamo Kiev gisteravond op eigen terrein aan het gelijke spel van 0—0 voldoende had om zich te plaatsen. Het Turkse Ga- latsaray kwam in de Europa Cup verder omdat het lot de Turken gunstiger gestemd was dan hun Tsje chische tegenstanders van Spartak Trnava, dat vorig seizoen door Ajax werd uitgeschakeld. De tweede Turkse vertegenwoordiger is Goezte- pe Izmir. Voor Polen komen uit Legia Warschau (landskampioenen) en Gor- nik Zabrze (bekerwinnaars). Voor Engeland spelen kampioen Leeds United en Manchester United dat in de twee wedstrijden tegen de Bel gische bekerwinnaars Lierse SK tot een monsterscore van 80 kwam. GENT De dopingcontrole, die af gelopen zondag na de wedstrijd in de Belgische competitie tussen La Gan- toise en FC Brugge, op de Nederlan der Rob Rensenbrink en de Belg Del- mulle werd toegepast, heeft in beide gevallen een negatief resultaat gehad. Het onderzoek werd gisteren in Gent uitgevoerd in aanwezigheid van vertegenwoordigers van La Gantoise en FC Brugge. door Rob Hartog EINDHOVEN De rauwe, afgryselqke kreet leek ontsproten uit de keel van een waanzinnige. Het was echter allerminst een waanzinnige. Het was niemand minder dan Helenio Herrera, de grote, de veel geroemde, maar ook de veel verguisde. Huilend van vreugde hief hy zyn handen ten hemel. Dankbaar voor het geluk dat hem, Helenio Herrera, ten deel was gevallen. Geluk ja. Want na, in totaal 210 minuten voetbal, sprankelend voetbal zelfs, waarin het „kleine" PSV zich meer dan een volwaardig opponent toonde van het zo gevreesde „grote" AS Roma, moest een simpel, ja zelfs dom stukje hout, een antwoord geven op de vraag die duizenden door het hoofd spookte. Roma of PSV? Het werd Roma. Het door arbiter Emsberger, in aanwezigheid van PSV-aanvoerder Pleun Strik, Ro- ma-captain Peiro en UEFA-official Joop Martens, opgeworpen stukje hout viel op „doel", de Romeinse kant. Het Europa Cup-doek was voor PSV, het dappere en strijdvaardige PSV, definitief gevallen. Kurt Linder, de man die PSV van „niets" tot „iets" maakte, was teleur gesteld. Natuurlijk. „Ach. we hebben gevochten als leeuwen. Maar er zijn fouten gemaakt We hebben teveel kansen gemist. Maar, en dat is onze grootste fout geweest, we hebben het te weinig met individuele acties ge probeerd." Linder sloeg de spijker precies op zijn kop. Ongetwijfeld doelde hij op de kans die Van der Kuylen. juist nadat hij PSV, uit een strafschop, naar een 10 voorsprong had geschoten, miste. Doelde hij ook op het vreselijke falen van Peter Ressel in de verlenging, toen hij alleen voor keeper Ginulfi verscheen. Linder doelde echter vooral op het missen van een man die als een wervelwind door de Roma-afweer gegroepeerd rond het trio Capellini, Santarini en „linksbuiten" Cordova kon snellen. Een man als Wietse Veenstra, die na afloop wat mistroostig zijn ploegge noten stond op te beuren. PSV zocht het nu teveel in combinaties en in schoten, vanuit de tweede linie ge vuurd. ir Te stroef De combinaties, leuk van opzet werden echter op het allerlaatste mo ment te stroef uitgevoerd. Dit omdat „stormram" Nico Mares „Mijn op dracht was storen, alsmaar storen" en Peter Ressel nu eenmaal teveel kwaliteit tekort kwamen tegen de Roma-verdediging. die zich soms met schoppen en rukken aan shirtjes en broekjes overeind hield. PSV kon dan ook slechts gevaarlijk worden vanuit de tweede linie. Een linie waarin naast Van der Kuylen ook zwoeger Van der Dungen en de falende Schmidt-Hansen opereerden. Het bleef nu bij schoten. Harde sCho- ten, veelal van Willy van der Kuylen, die door Ginulfi vallend en stompend werden verwerkt. Binnen tien minuten al moest hij languit naar de hoek bij schoten van Van der Kuvlen, Mares en Van Stip- pent. Ginulfi stopte echter alles. Geen spetter, geen schuiver en zelfs geen listige boogbal was hem teveel. Corrigeren Inmiddels zat Roma in de begin fase ook niet stil. Al in de tweede minuut moest Doesburg een fout van Van Stippent corrigeren, terwijl hij even later languit naar de bock moest bij een doffe dreun van Peiro. PSV hield echter een overwicht, een groot overwicht zelfs. Het sor teerde echter, ondanks de bliksemac ties van PSV-uitblinkers Radovic en Strik geen enkel effect. Ook na de rust niet. toen Van der Dungen steeds verder oprukte en Van der Kuvlen nog venijnigere spetters losliet. En toch wankelde Roma. Het ging krampachtiger spelen, waagde zich nog zelden naar voren en begon pa niekerig te worden in de defensie. Een paniek die zijn climax bereikte toen Canellini geheel onnodig hands maakte in het strafschopgebied. Een paniek echter, die sooorslags ver dween toen Van der Kuylen uit deze oanalty PSV naast Roma had getrok ken. Ineens bewees Roma te kunnen voetballen. Ineens ook werd het ge vaarlijk voor het doel van Pim Doesburg. Maar toch had PSV juist in deze fase zijn slag moeten slaan. Maar Van der Kuylen miste jammer lijk, terwijl Bjerre net iets te hoog richtte. Vreselijke trap De minuten verstreken. De verlen ging brak aan. Ressel miste op enkele meters van het doel. En weer verstreken de minuten. En toen het stukje hout. Het onschuldige blokje waarvan Pleun Strik later zou zeg gen: „Toen ik zag dat wij de pineut waren had ik dal kreng het liefst een vreselijke trap willen geven..-**

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15