Drs. Westerterp laakt Europese commissie "ïócjal helpt tegen verkoudheid FELLE REACTIE JEAN REY Blad Sieraden uit tijd Victoria van OPENBAARHEID VAN OVERHEIDSSTUKKEN Senaat wil loonwet wijzigen Brabantse schoenen- élégance DAF maakt nieuwe vrachtwagens Inkomen boer niet omlaag Edy gaat geheel op in Hagemeijer-eoncern Melk in nieuwe verpakking Bepleit op CH-conferentie Wurmbrand spreekt in Rotterdam Politieschool krijgt nieuwe gebouwen Kankersterfte verdubbeld Tweehonderd Italianen plotseling miljonair 13 DONDERDAG 27 NOVEMBER 1969 STRAATSBURG Tijdens de behandeling van de begroting van het Europees parlement in Straatsburg heeft de Nederland se christendemocraat drs. Th. Westerterp gisteravond ernstige kritiek geleverd op de Europese commissie. „Wij vrezen", zei hij, „dat de commissie bezig is af te glijden van het politieke orgaan dat zij moet zijn naar een tech nisch secretariaat van de Euro pese ministerraad". In Kaatsheuvel is gisteren een schoenenshow van Balan gehouden, 9.met ontwerpen van Wim Horn- man, die zijn creaties schept in I een uitvoering van kunststof als bovenleer. Links een bedrukte schoen met hoogfront, eh hoge hak. IRechts een model in zwart „suède" 1 met Franse leest. Het is een icktailschoen met een blank me talen ornament en hak. Het weer in Europa weer min. temp. gisteren neerslag Bijsterdam Brussel regen geh. bew. -1 -1 0.1 0 'rankfort 1. bew. -3 0.6 7.w. bew. -1 0 nnsbruck sneeuw -2 2 Copenhagen sneeuw -6 0.1 1. bew. 2 0 onden geh. bew. -1 0 .uxemburg half bew. -5 0 ladrid motregen 1. bew. 0 2 0 2 lünchen zw. bew. -4 0 «ice onbew. 9 0 'arijs h. bew. -2 0 ome weerlicht 3 7 iVenen sneeuw 0 10 Zürich mist -2 4 EINDHOVEN De DAF-fabriek in Eindhoven zal vijftig miljoen gul den op tafel leggen voor de produktie van een nieuwe serie vrachtwagens in de middenklasse. De eersten zullen in februari van de lopende band ko- len. Alleen al de ontwikkeling en test- proeven van deze wagens, waaraan sinds negentien jaar hoegenaamd niet werden gesleuteld, kostte het bedrijf al tien miljoen gulden. Directeur M. P. J. H. van Doorne zei gisteren dat de helft van de vracht- wagenproduktie naar het buitenland gaat. Voor dit jaar en 1970 wordt een jaarlijkse groei in de export van ze ventien procent verwacht. DAF is in de Benelux de grootste leverancier van bedrijfswagens met 29 procent. De Duitse merken bestrij ken 24 procent van de markt, de En gelse en Zweedse 20 procent. Voor dit jaar verwacht de Eindhovense fa briek een marktaandeel van 42 pro cent te kunnen veroveren. De voorzitter van de commissie, Jean Rey, reageerde fel op dit „Ne derlandse schot voor de boeg". Hij noemde de voorstellen van de Euro pese commissie op monetair gebied, ten aanzien van de landbouwstruc tuur, voor een regionaal beleid, voor de eigen middelen van de gemeen schap, en de adviezen ten aanzien van de Britse toetreding tot de EEG, als bewijs voor het goede beleid van de commissie. „Als de heer Westerterp bedoel! dat wij collectief als Commissie moe ten aftreden, dan stel ik het Parle ment voor zelf het voorbeeld te ge ven. Verlaat u dan maar collectief deze zaal om op deze manier de Raad ervan te overtuigen, dat u recht hebt op grotere bevoegdheden", aldus Rey. Commissaris Coppe voeg de er aan toe: „als we de poiltieke verantwoordelijkheid niet mee kun nen dragen, zullen we daar echt de conclusie wel uittrekken". FRAUDES Drs. Westerterp bracht ook de frau des bij het landbouwfonds en de fei telijke machteloosheid van het parle ment ter sprake. „Onze fractie twij felt aan de waarde van de energie, die we hier ten aanzien van de ge meenschappen leveren. We vragen ons af of dat ten opzichte van de nationale kiezers wel verantwoord is. Als voor het Europese parlement in de toekomst slechts een zuiver adviserende rol blijft weggelegd, dan is het onaanvaardbaar dat we hier zoveel energie blijven geven", aldus drs. Westerterp. De Nederlandse parlementariër zei voorts dat in 1967 ten onrechte een bedrag tussen de 140 en 200 miljoen dollar is uitgekeerd aan het Europese landbouwfonds. Ook in 1969 zijn al weer knoeierijen geconstateerd. Hij noemde de commissie van acht amb tenaren, die toezicht heeft op de uit keringen, veel te klein. In een resolutie eiste de heer Wes terterp dat de Europese commissie in 1970 een bevredigende regeling treft. Zo niet dan zal het Europees parle ment de begroting voor 1971 verwer pen. Voor handwerksters Wanneer u 35 cent extra plakt op de adreszijde van een briefkaart en die zendt aan Blokkers Boektiek, Bronsteeweg 4 in Heemstede ontvangt u het najaarsnum mer "Belangrijk Nieuws" waarin allerlei belangwek kende dingen omtrent hand werkmaterialen, rya-knoop- werk, en een overzicht van honderden uitgaven op het gebied van alle soorten handwerk vermeld zijn. Zij 'lippen-de galerie-cheque als cadeau, die de Stichting Bé- vordering Verkoop van He dendaagse kunst in omloop brengt, en de jaarlijkse uitga ve" van Haandarbejdets Fremme 1970; de kalender voor 1970 over Dieren het gehele jaar door ±J' 8.25. Nog even dit: Suedekleding is nog al tijd modieus, de kostbare 'reiniging kan nu tot het verleden behoren, omdat er tegenwoordig zachte, wasbare suede is. 0 In Duitsland is nu een molton verkrijgbaar, waar van de onderkant gevoerd is met schuimrubber. Het is bedoeld ter bescherming van de tafel, en komt on der het tafellaken te lig gen. De schuimlaag laat geen vocht door en be schermt uw meubel tegen krassen, vlekken en krin gen. De molton is geluid dempend en dankzij het- wafelpatroon schuift het niet. Vuil geworden mol- 'ton is wasbaar tot een temperatuur van 60s C. 0 In overgordijnstof is er nu bedrukt peau de peche van Schuttersveld, Dehnert en Jansen brengt hel. 0 Jumper of trui van acryl te wijd geworden? Met een fijne naald op dc naaima chine iets inslikken en hel euvel is verholpen. 0 Hebt u ook moeite een lies frisdrank open te krij gen. nu de schroefdQppen terugkomen? De dop even warm maken, dan gaat 't in een wip! Mini Wist u dat wij na het der tigste jaar allemaal kleiner worden? De Zwitserse' pro fessor Otto Gsell heeft het al lemaal haarfijn uitgezocht. Uit zijn bijzondere studie werd vastgesteld dat de mens tussen zijn dertigste en zijn zestigste jaar gemiddeld vier centimeter in lengte verliest. U verbeeldt het u niet, als u y vindt dat Oma steeds kleiner lijkt te worden. In de wes terse maatschappij neemt het lichaamsgewicht in diezelfde periode met gemiddeld acht kilogram toe. Ofschoon de borstomvang in dat zelfde tijdvak meestal groeit, daalt na de dertig het longvolume niet onaanzienlijk, namelijk van gemiddeld 4.7 liter bij een dertigjarige tot 3.5 liter bij een zestigjarige. Het ver schil in borstomvang bij in- en uitademen blijft intussen gelijk: ongeveer zes centime ter. Mysterieuze lomp Hebt u voor Sint wel eens aan één ge- zins-cadeau gedacht? Heel fijn is dan een lamp. Deze bestaat uit cilinders optisch afgeschuind plexi glas, gevat in alumi nium kokers een mysterieuze lamp! Want door een merk waardige optische werking blijven de staafjes zelf volko men transparant ter wijl de fonkelend ge slepen facetten de gloed en glans van het licht concentreren en verhevigd verde len, hoogte 25 cm, ft 17 cm, lamp tot 100 Watt. Uit dezelfde onderdelen met hetzelfde effect is er ook een rustgevende wandlamp. Voor de kleinsten Haarwassen is voor de kleintjes soms een ware ver schrikking. Zeept u hun haardos eens in met vaste shampoo, die er uitziet als een ovaal stuk badzeep, en met een dik koord aan de pols bevestigd kan worden. Een stuk kost ƒ2.95 en is goed voor vijf en dertig was beurten. Van een witte was wil een Hollandse vrouw altijd ho ren. Jonge moeders die prijs stellen op een helder-witte bUbywas zullen verrukt zijn Van de huidbeschermer die na herhaaldelijk wassen hel derwit van kleur blijft. Een ander belangrijke eigenschap van het materiaal (vestan) is, dat het zonder bezwaar ge kookt en gechloord kan wor den. Baby's bibs komt door zo'n huidbeschermer niet in contact met de natte luier, de huidbeschermer zelf neemt geen vocht op, dat dringt na melijk door de mazen van het weefsel. Voor perzik- zachte babyhuidjes zijn drie stuks per uitzet al voldoende. ®Van Italiaanse makelij is het kinder-ondergoed waar van de binnenkant katoen en de buitenkant van wol is. Wolfraad Amsterdam heeft de alleenvertegenwoordiging van West-Europa. Dorèl Amsterdam ont wierp een schootkussen- schortje, een soort Evaatje dat nieLzoals andere schoot- kussens aan het glijden slaat! Het is bedrukt in frisse kin derdessins, gevuld met plas tic en komt op 4.95 in ba byzaken en drogisterijen. 0 Een nieuwe versie van Mobako is een bouw- en constructiesysteem waarmee Dit witmonden markiesvormige dameshorloge waarvan de wijzerplaat bezet is met paarlen verwierf onlangs de Prijs van de Stad Genève 1969. Het ontwerp is van Frank Böttger in Schaffhausen. kinderen al heel snel tot unieke bouwmogelijkheden komen. Bruggen, torens, hui zen, poppemcubeltjes maken ze van dit Nederlandse bouwsysteem van beuken paaltjes cn onbreekbare plastic plaatjes, waarin af wisselend openingen zijn uit gespaard die de funktie van deur, raam en dergelijke heb,- hen. Huis middeltjes doen het nog goed Transpireren is nuttig, soms hinderlijk en zelfs ge vaarlijk. Transpirerende voe ten kunnen oorzaak zijn van onaangename kwaaltjes. De natuurlijke bescherming van de huid wordt, door de trans piratie in de geschoende voet, beschadigd zodat het voor schimmels en excemen makkelijk binnendringen is. Wie er last van heeft probere eens een maand lang een af treksel van salie te drinken; elke avond, een voetbad ne men en daarna de voeten verder verzorgen met een huidversterkend middel dat bij apotheek of drogist ver krijgbaar is. De Nederlandse socialist ir. Posthu mus zei dat het Europees parlement weigert nog langer verantwoordelijk heid te dragen voor het feit dat er nu al langer dan anderhalf jaar geen meerjarenprogramma voor Euratom is vastgesteld. „Op de eerstkomende Raadsvergadering zal de commissie hierover een duidelijk onaanvaard baar moeten laten horen. Doet ze dat niet dan is de verhouding tussen de Commissie en het Parlement tot het uiterste minimum teruggebracht." Kamer tegen Europees voorstel (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Het voorstel van de Europese Commissie tot verlaging van de prijzen voor melk, granen en suiker ontmoette, gisteren in de Tweede Kamer veel kritiek. Zoals be kend wil de Europese commissie door deze verlaging van de garantie prijzen bereiken, dat over vijf jaar een miljard gulden meer zit in het Europese Landbouwfonds, Zo komt er geld vrij voor een verbetering van de landbouwstructuur en een meer op de consumptie afgestemde produk tie door veel minder boeren. Maar de Nederlandse Kamerleden zagen dit alles nog niet zitten. Mr. J. F. G. Sdhlingemann van de WD re kende voor, dat de Nederlandse boe ren een inkomensverlies van 70 mil joen zouden moeten incasseren. Als daar geen verlaging tegenover staat, is de verlaging onaanvaardbaar. De heer T. Tolman (cJi.) had in gelijke geest gesproken. Het betekent gemiddeld 10 procent inkomen minder, merkte drs. R. Zijlstra (a.r.) op. Dat neemt niemand toch. Drs. M. Dijkstra van D '66 hoop te, dat er een compensatie zou zijn van andere produkten. De kritiek op het Europese voorstel kwam ook van buiten de Tweede Kamer. Zo las de voorzitter een telegram voor van de Akkercom missie Oost van de C.B.T.B., waarin de verlaging van het landbouwinko men onaanvaardbaar werd genoemd. De Kamerleden zien met spanning het antwoord van minister Lardinois volgende week tegemoet. Voldoet dit antwoord niet, dan komt er stellig een motie. BOD GEACCEPTEERD SPANKEREN EDY zal volledig opgaan in het Hagemeijer - concern te Amsterdam. Het bod van zestig procent van Hagemeijer op de aande len Edy gedaan door de aandeel houders van Edy is praktisch ge heel geaccepteerd. Obligatielening Middenstandsbank AMSTERDAM De Nederland- sche Middenstandsbank nv gaat over tot de uitgifte van ƒ25 miljoen, aoht procent, zevenjarige obligaties. De emissiekoers zal maandag 1 decem ber na de beurs worden bekendge maakt. (Van onze moderedactrice) LONDEN Nu de poespas van Carnaby Street overleefde mode is geworden en hip verleden tijd, richt de Londense jeugd zich niet op de toekomst van strakke lijnen en toomloze vaart, maar keert ze terug in het verguisde verleden: de Victo riaanse tijd. Niet alleen met maxi- mantels, die van halskuiltje tot en kel de figuur kuis omhullen, hoe mini ook het jurkje daaronder mag zijn. Er zijn preutse knooplaarsjes en breed en zwaar gehakte molières, waarop de meisjes voortstappen als liepen ze achter een handkar. Want dat is wel hun grootste euvel: ze kunnen zich niet lichtvoetig voort bewegen. Ze Ieren het ook niet meer op de kostscholen, waar vroe ger het luchtig zweven over een parketvloer een punt op het pro gramma was. Ze lopen met kromme ruggen en afhangende schouders. Het wachten is nu tot de vrouwen met meer allure zich van de maxi- mode meesteres maken. Dat kan zo dra de confectie deze klantengroep ontdekt, want tot rui toe zijn de maximantels alleen in de maatjes 36 en 38 te krijgen. Maar beide categorieën, jongeren en ouderen, hebben zich wèl meester gemaakt van de Victori aanse sieraden. In Arlington Passa ge tussen Regent Street en Piccadil ly, zijn ze uitgestald. De originele Victoriaanse bijous, zwaar van pronk en groot van omvang. Ze kosten duizenden guldens en Het Victoriaanse horloge en de camee, door Max Factor uitgebracht als voorlopers van een nieuwe mode-rage. wie ze koopt, blijft de argeloze voorbijganger onbekend. Maar al die zaakjes bloeien, dus is er een goede klandizie. Het meest gewild zijn de grote zware horloges, gedra gen aan lange kettingen en brelo- ques. Maar hoe komt een niet-kapitaal- krachtige aan zo'n modesieraad? Nog even wachten en de pseu- do-Victqriaanse sieraden zullen wel verschijnen en even populair wor den als nu de bijna overleefde schakelkettingen met parels die Parijs in de mode bracht op initia tief van Coco Chanel. In ieder geval is al één ontwerper op een lumineus idee gekomen. Max Factor brengt een knots van een gegraveerd „gouden" Victoria- horloge, dat een bijzondere verras sing herbergt. Drukt men op de knop, dan springt de kast open en toont geen uurwerk maar een poe derdoosje, met spiegeltje in de deksel Met een lange ook alweer „gouden" ketting kan het om de hals gedragen worden. Voor wie dat te machtig is, zijn er camees in goudkleurige rand gezet, niet groter dan een pillendoosje en met dezelf de inhoud als het horloge. Ze zijn al in Nederland te ver krijgen voor een goede drie tientjes. Men moet ze niet in de sieraden- afdeling zoeken, maar bij de cosme tica. RIJSWIJK Vandaag is Van Grieken-melk met een nieuwe melk- verpakking op de markt gekomen, een literverpakking in geplastifi ceerd karton. In het buitenland be staat een dergelijke verpakking al jaren. Deze verpakking komt naast de plastic zak. Ruim 65 procent van de afnemers van Van Grieken heeft nu deze plastic zak, maar 35 pro cent krijgt nog melk in de fles. Dit betreft voornamelijk winkelverkoop. Van Grieken meent dat het vier kante karton meer voordelen heeft dan de fles. Het zal echter vier cent meer gaan kosten. Door de diverse lagen van het karton zal de melk minder last van het licht hebben en dus langer de smaak behouden. Van Grieken wil met deze verpakking een proef van een half jaar nemen. Slaagt deze proef en legt het ministerie van economische zaken wat de prijs be treft geen moeilijkheden in de weg, dan zal Van Grieken met deze ver pakking doorgaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zowel het CH-Tweede Kamerlid mr. C. A. Bos als burgemeester mr. H. Rijpstra van Almelo vinden, dat openbaarheid van overheidsstuk ken gewenst is en noodzakelijk is voor de communicatie tussen burger en bestuur. Mr. Bos pleit bovendien voor een opvoeding tot burgerzin in gezin, op school en door omgeving, versterking van het vertrouwen in de gekozen volksvertegenwoordigers en een ob- jektiviteit in de berichtgeving van de massamedia. Op de CH-studieconferentie „Uitspraak over inspraak", die van daag in Amersfoort is gehouden, pleitte mr. Bos voor meer experimen ten, die het demokratiseringsproces kunnen versnellen. Het argument, dat de meerderheid van de burgers geen inspraak wenst, mag in een de- mokratie niet worden gehanteerd. Doorlichting Inspraak behoeft het gezag niet noodzakelijkerwijs aan te passen. Veeleer wordt het gezag er door ge dwongen zich waar te maken. Mr. Rijpstra vindt schaalvergroting noodzakelijk. Maar voorkomen moet worden, dat onnodig kleinere eenhe den worden samengevoegd tot één verband met een minimale bestuurs kracht Ter bevordering van een grotere efficiency bij het openbaar bestuur is een doorlichten van bepaalde onder delen van het overheidsapparaat ge wenst. De voorkeur van mr. Rijpstra gaat nog steeds uit naar de be noemde burgemeester, waarbij het peilen van de gevoelens van de raad (niet over de persoon!) nuttig kan zijn. De heer G. A. de Kok, hoofdredak- teur van de PZC hamerde voortdu rend op de kennis van de burger, die noodzakelijk is voor het verkrijgen van meer inspraak. En kennis van zaken krijgt men alleen maar als men beschikt over voldoende infor matie. Zo niet dan zegt de burger zijn ver trouwen in'de bestuurder op. Bij het bepalen van het beleid moet elke rege ring dan ook veel meer aandacht be steden aan de informatie. Want zon der informatie is communicatie on mogelijk. Geen leges Heffing van leges op verstrekking van raadsvoorstellen, statenvoorstel- len etc. is in strijd met een goed voorlichtingsbeleid, konstateert de heer Kok. Het weigeren van informatie aan burgers of groepen van burgers op grond van de overweging, dat sta ten- of raadsleden nog niet zijn inge licht, is in strijd met een goed voor lichtingsbeleid: een raads- of staten lid vertegenwoordigt immers dc geïn formeerde burger. ROTTERDAM Zaterdagavond 6 december om half acht spreekt de bekende Roemeense predikant ds. Ri chard Wurmbrand in de Rivièrahal, Van Aerssenlaan 49 (in de dierentuin Blijdorp) te Rotterdam. Ds. Wurmbrand, die door zijn boe ken „De ondergrondse kerk" en „Wurmbrand Brieven" grote bekend heid geniet, maakt een wereldtoernee om de christenen op të wekken tot waakzaamheid tegen het commu nisme en tot steun van zijn organisa tie „Jezus voor de communistische wereld". Langs allerlei wegen wordt het evangelie gebracht in de commu nistische landen. Hij spreekt zondagavond 7 decem ber in de Petrakerk te Urk, maan dagavond 8 december in de Magdale- nakerk te Goes, dinsdagavond 9 de cember in de Bovenkerk te Kampen en woensdagavond 10 december in de Martinihal te Groningen. AMERSFOORT Op het terrein van het voormalige concentratiekamp te Amersfoort begint over enkele we ken de bouw van een nieuwe poli tieschool voor Zuid-Holland (behalve Rotterdam en Den Haag), Zeeland en Utrecht. Thans is de school gehuisvest in de barakken van het vroegere cavalerie- kamp; tot voor kort was de school in Wassenaar gevestigd. De gebouwen mogen krachtens het streekplan niet hoger zijn dan 5 tot 6 meter. Een zeer omvangrijk complex is ontworpen. Alle gebouwen staan met elkaar in verbinding. De nieuwe school kan 175 leerlingen herbergen, maar heeft uitbreidingsmoge lijkheden tot 250 leerlingen. De bouwkosten (vier miljoen gul den) worden gedragen door de 33 ge meenten die hun adspirant-agenten hier laten opleiden. De opleiding duurt een jaar en geschiedt in inter- naatverband. (Van onze parlementsrcdactie) DEN HAAG Een groot aantal leden van de Eerste-Kamercommlssie voor sociale zaken gaat niet akkoord met de Loonwet van minister Rool- vink. Zü willen dat de regering eerst met de Stichting van de Arbeid gaat overleggen voordat de wet door de Senaat zal worden behandeld. Veel leden van de commissie zijn het er niet mee eens, dat de regering in de Tweede Kamer de kabinets- kwestie heeft gesteld om de wet aan vaard te krijgen. Schorsing zou beter zijn geweest. Voordat de wet door de Tweede Kamer zou worden aanvaard had de minister dan met het bedrijfs leven kunnen overleggen, om tot overeenstemming met de vakbonden te komen. Zoals men weet, hebben zowel het NW als het NKV laten weten de Loonwet niet te zullen uitvoeren. Zij trokken zich na de aanvaarding door de Tweede Kamer terug uit het over leg. De commissie vindt het begrijpe-, lijk, dat een groot deel van de bevol king zich tegen artikel acht van de wet verzet (de minister krijgt daar door het récht in cao's in te grijpen). Men vindt behandeling van de Loonwet alleen maar zinvol, als er binnen het bedrijfsleven overeen stemming bestaat over de uitvoering daarvan. De Kamer wenst voorlopig niet mee te werken aan de totstand koming van een wet die bij een groot deel van het bedrijfsleven, met name de werkgevers, op grote bezwaren stuit. verpakking: 14 40 en 210 tabletten AMSTERDAM Vorig jaar zijn 75.1 op de 100.000 mannen aan kan ker van de ademhalingsorganen overleden. Dit is een stijging van on geveer 110 procent ten opzichte van 1955. Staatssecretaris Kruisinga van sociale zaken en volksgezondheid deelde dit mee in een toespraak bij het slaan van de eerste paal voor de nieuwbouw van het Nederlands kan kerinstituut in Amsterdam-west. Dr. Kruisinga zei dat het totale sterftecijfer aan kanker nog steeds toeneemt Toch kan men niet meer spreken van een absoluut onge- neeslijke ziekte. „Er zijn vormen van j kanker waarbij de genezingskansen gunstig liggen, terwijl zij bij sommi ge zelfs zeer gunstig zijn". De staatssecretaris zei voorts dat de verwachting die nog al eens in publiciteitsmedia wordt uitgesproken. dat de oorzaak van kanker is ont dekt, sterk moet worden genuan- ceerd. „Wij moeten ons eerder prepa- reren op een stap-voor-stap-vordering van fundamenteel begrip voor de specifieke ziektebeelden", aldus dr. Kruisinga. Handtekeningen De schooljeugd heeft zich ver dienstelijk gemaakt met het verzame len van handtekeningen om de rege ring wakker te schudden inzake de oorlog en de honger in Biafra. Een fijn idee, heel beslist. Liever was het mij echter geweest, wanneer onze jongeren hun zakje pa tates frites en/of hun sigaretje hadden gelaten voor wat het was, en in plaats van handtekeningen guldens hadden verzameld, hetgeen heel wat moei lijker gaat. Wat zouden bijv. het Rode Kruis of Abi Nathan blij zijn met die pennin gen en wat zouden er daarmee veel kinderen in Biafra geholpen kunnen worden. En onze regering, zou die werkelijk slapen? Dat wil er bij mij niet in. Boskoop P. v. d. Paauw REGGIO CALABRIA Ruim tweehonderd Ita lianen zijn plotseling mil jonair geworden, nadat een strijd om een erfenis die meer dan een eeuw heeft geduurd, is beslecht. De gelukkige Italianen zijn nakomelingen van baron Francesco Trom- betta, die in 1868 is over- gen na, die een waarde van meer dan 2.2 miljard gulden vertegenwoordi gen. gen geconfisceerd. Meer dan een eeuw hebben de dochters, kleinkinderen en achterkleinkinderen van de baron gevochten De landgoederen, die om de confiscatie onge- werden bewerkt en be- daan te maken. Zij stel- heerd door religieuze or den, waren nagelaten aan de vijf dochters van de baron. In 1870 werden de leden. Hij liet op Sicilië ze eigendommen met an- en in Zuid-Italië bezittin- dera kerkelijke bezittin- den dat de eigendommen geen kerkelijke, maar particulier bezit waren. Hun strijd heeft uitein delijk succes gehad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13