NOI: GEHEIM OVERLEG Douceurtje voor georganiseerden Commentaar Kamer neemt het voor noorden op '„Nixon wantrouwt Noordvietna mezen" ;|,FS laten niets van zich Directeur wil geen ontslag aanvaarden Hansen Luns en Scheel optimistisch over EEG-top Ondanks dwang commissarissen Akkoord over verrijking van uranium Tissot PR 516 GL met dag en datum Slim uleringsge bieden moeten blijven gesteund' Meer onbehagen in midden- en kleinbedrijf ntik? alles gced en wel 5 WOENSDAG 26 NOVEMBER 1969 1121 Misschien wil niemand het echt geloven, maar het is (helaas voor degenen, die hat ongerief van kou en sneeuw maar nooit voor lief kunnen nemen) zover: de winter heeft zich aangekon digd. Voor de romantici onder ons komen er dan van die momenten, dat de wereld uitrust van de inspanningen in een waas van wittigheid en ook de herten troosten zich met het discomfort van de winter, omdat zij een klein steentje kunnen bijdragen in de vertedering van de mens heid (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Als de Westduitse minister van buitenlandse zaken [Scheel en diens Nederlandse ambt genoot Luns hun zin krijgen, dienen de voorbereidende onderhandelingen over de toetreding van Engeland bij de EEG in de eerste maanden van het volgend jaar afgesloten te wor den. Met het op gang brengen van deze vitale gesprekkenreeks zou zo spoedig mogelijk begonnen moeten worden. Minister Scheel zei dit gistermid dag in Den Haag. waar hij. binnen het kader van het staatsbezoek van Bondspresident Heinemann, een werkvergadering had gehouden. „De integratiebeweging in Europa moet een nieuwe impuls krijgen", zo voeg de hij eraan toe. „Op de komende topconferentie (1 en 2 december in Den Haag) kunnen alleen de regeringslei ders deze impuls geven." Belde bewindslieden toonden zich optimistisch over de resultaten van het nog plaats te vinden overleg, waarin Engelands lidmaatschap van de EEG centraal zal staan. Zowel West-Duitsland als Neder land waren ervan overtuigd dat de NIJMEGEN Tot de 750 deelhoudersvergadering meegedeeld werknemers die de Nijmeegse Ms motief werd aangevoerd, dat de wersnemers, aie ae Nijmeegse huidige directeur een te zware top kunstzijdespinnerij Nyma we gens financiële moeilijkheden moet ontslaan, behoort ook de directeur mr. R. O. H. F. Werd- müller von Elgg. Omdat hij het voorstel van commissarissen en 1 bewindvoerders om vrijwillig i heen te gaan naast zich neer I heeft gelegd, zal over enkele weken een aandeelhoudersver gadering worden gehouden, waarin zal worden voorgesteld het ontslag onvrijwillig te ver lenen. De president-commissaris H. A. M. Kroese heeft dit gisteren op een aan- vormt voor het kleine chemische be drijf. dat na de sanering overblijft. Meegedeeld werd ook, dat van de 750 personeelsleden, die voor ontslag in aanmerking komen, er voor 300 op korte termijn een passende plaats el ders kan worden gevonden. Ook het bestuur zal worden uitge dund. Bestuursleden, die aan de beurt van aftreden zijn, zullen zich niet herkiesbaar stellen. Dit lot treft in de volgende aan deelhoudersvergadering twee com missarissen, onder wie de presi dent-commissaris, PARIJS De Noordvietna- mese delegatieleider bij de Pa- rijse vredesbesprekingen, Xoean Thoey, is bereid Amerika op nieuw in geheime bijeenkomsten te ontmoeten die beëindiging van de oorlog beogen. Hij be schuldigde president Nixon en de Amerikaanse delegatieleider Lodge van gebrek aan vertrou wen. ,,YVe zijn bereid op elk ogenblik onderhandse gesprekken te houden, maar tot nu toe hebben de Ameri kanen niet om nieuwe geheime bij eenkomsten gevraagd", aldus Thoey. De Noordvietnamese vertegen woordiger zei dat zijn delegatie vol goede wil en serieuze bedoelingen geheime besprekingen was begonnen in de afgelopen zomer. Maar Nixon had in zijn rede van 3 november de inhoud van deze besprekingen ont huld. Over uitlatingen van Lodge dat de VS tijdens de elf geheime bespre kingen een lijst met voorstellen had ingediend tot een vreedzame oplos- LONDEN Nederland, Engeland en West-Duitsland zijn het eens ge worden over het plan, samen verrijkt uranium te produceren volgens het principe-Kistemaker. Maandenlang is er onderhandeld. Gisteren is het overleg in Londen af gerond met een voorlopig akkoord, dat volgend voorjaar in de vorm van een verdrag kan worden ondertekend. Euratom in Brussel moet nog wel toe stemming geven. Het ziet ernaar uit dat volgend jaar kan worden begonnen met de bouw van uraniumfabrieken bij Almelo en het Britse Capenhurst. Dit zal de drie landen (en wellicht hun afnemers) minder afhankelijk maken van de Verenigde Staten, dat tot nu toe het verrijkte uranium voor vredesdoel einden beschikbaar stelt. Gisteren zijn in Londen ook Itali6 en België bij het overleg betrokken. Dat wil nog niet zeggen dat het con sortium met deze twee landen zal worden uitgebreid. sing van de oorlog, zei Thoey: ,,Dat waren dezelfde onderwerpen als op de open vergadering in Avenue Kleber. En u weet hoe het de Pa- rij se conferentie vergaat". DE JONG In antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Den Uyl (soc.) heeft minister-president De Jong gezegd dat Nederland de oplossing van het Vietnamconflict nog steeds ziet in een politieke regeling waar bij het zelfbeschikkingsrecht van het Vietnamese volk wordt gewaar borgd. De regering is overtuigd van de oprechte wens van de VS een der gelijke politieke oplossing tot stand te brengen. Bij Hanoi daarentegen signaleert de regering ernstige twijfel aan de bereidheid tot een noodzakelijk com promis te komen. Noord-Vietnam heeft nooit blijk gegeven tot een vreedzame oplossing te willen ko- MASSAMOORD Het Democratische lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, Lionel van Deerlin. heeft het leger verzocht een onderzoek in te stellen naar een nieuw geval van massamoord in Vietnam. Hij had een rapport van een lid van de medische dienst van het leger ont vangen dat melding maakte van een schietoefening van een Amerikaan se infanterie-eenheid op een be woond dorp in de Mekongdelta. Het i incident zou in juni zijn gebeurd. De nieuwste aanwinst in de revolutionaire PR serie. Verend opgehangen uurwerk Robuuste kast Grote waterdichtheid Extra versterkt glas Mannelijk van vorm afgebeeld: SEASTAR Roestvrij staal met stalen band f 236.— doublé f 231.- landbouwpolitiek moest worden bij gestuurd om de agrarische overschot ten en als gevolg daarvan de lasten I van de EEG te verminderen. Ook Frankrijk zou voorstander zijn van veranderingen in het landbouwbeleid. De West-Duitse minister van bui tenlandse zaken sprak nog enkele lo vende woorden over de wijze, waar op Bondspresident Heinemann in ons land ontvangen was. Hij had hierbij niet alleen de Nederlandse regering en het Koninklijk Huis op 't oog. maar ook het hele Nederlandse volk. „Na alles wat er gebeurd is, was dit niet zo maar te verwachten. Het Ne derlandse volk wil zijn verleden niet vergeten, doch tracht dit wel te bo ven te komen. Het Duitse volk wil en doet hetzelfde". UTRECHT Het fonds me- taalvakbonden heeft gisteravond in Utrecht voor het eerst 12 ge organiseerde werknemers in het metaalbedrijf, die de pensioen gerechtigde leeftijd hebben be reikt, een bedrag uitgekeerd van 20 voor elk jaar dat zij lid van een vakbond zijn geweest. De bedragen varieerden van 600 tot ruim 1000 gulden. Het fonds werd door de NVV-me- taalbedrijfsbond. de christelijke me- taalbedrijfsbond en de katholieke bond van leidinggevend personeel opgericht, nadat eind vorig jaar met de werkgevers in de metaalindustrie overeenstemming was bereikt over «n uitkering van 10 gulden per werknemer voor vakbondsactivitei ten op het gebied van scholing, vor ming enz. Deze werkgeversbijdrage wordt uit sluitend aan dit doel besteed, maar doordat de vakbonden daardoor meer financiële armslag kregen, werd via het fonds metaalvakbonden een extra voordeeltje voor gepensioneerde ge- organiseerden gecreëerd. Elk lid van •en van de vier vakbonden, dat dit jaar wordt gepensioneerd, krijgt 20 gulden per lidmaatschapsjaar. Weduwen, ook beneden 65 jaar, krijgen hetzelfde bedrag. Verwacht wordt, dat ongeveer 2400 aanvragen door het fonds in behan deling zullen werden genomen. Tijdens de vele plechtigheden rondom het bezoek van de Westduitse president aan ons land was er ook wel gelegenheid voor besprekingen: de gemeenschappelijke problemen rondom de eenwording van Europa het thema van het staatsbezoek waren het onderwerp van gesprek tussen de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Walter Scheel, en onze minister Luns. Niemand die niet vroeg aan een buurman: „Wie is dat toch?" Zoiets is bepaald niet gewoon op een Haagse diplomatieke receptie, waar men elkander wel zo'n beetje kent en verder de vreemde eenden in de bijt met vriendelijke onver schilligheid voor een keertje wel mee laat spelen. Maar deze vreemde eenden in de bijt van de Kongolese receptie in de Wittebrug vroegen helemaal niet om mee te spelen. Ze amuseerden zich best. Ze straalden een levenslust en energie uit, die werkelijk onhaags is, want bij ons zeg je op het „Hoe gaat het?" toch minstens ..druk, zag, druk" of „Wat vermoeid zag, waan zinnig druk". Hij droeg bovendien boven het be baarde gezicht een luipaard mutsje en om de brede schouders een leger groene blouse met korte mouwen; zij droeg een sarong en wit jak. En allebei blozende wangen en enorme pretogen. „Men" gokte naar hun identiteit ..Een zendeling", zei iemand. „Dat kan niet", protesteerde een ander. „In Kongo zijn missionarissen..." „Nou een missionaris dan. die draagt nu toch ook gewone kleren" „En die vrouw? Zover is het nog niet....", zei de slimme. Eindelijk had ik ze te pakken. Zij beweerde me nog te kennen, omdnl ik haar eens een lift gegeven zon 1 hebben. Wat niet kan. omdat ik nog nooit een auto bestuurd heb. Maar Uit Kongo wat doet zoiets er toe, we praatten... Zelden heb ik een echtpaar ent- moet. dat zo zielstevreden, gelukkig blij en open vertelde. Hij is veertien jaar geleden naar Kongo gegaan als leraar. Nu prof. A. B. Stam Dr. F.R.E.S., wat al die letters betekenen kon ik zo gauw niet vragen. Hij doceert aan de uni versiteit in Lubumbashi entomolo gie en parasitologie; zij is zijn assis- tente. Zes weken met verlof in Neder land na tien jaar. Over vijf weken mogen ze lekker weer naar huis, want Nieuwjaarsdag willen ze daar niet missen. Zijn nu met verlof ge komen om het driejarige Kongolese nleegzoontje kennis te laten maken met Sinterklaas.... Er komt een fotootje uit een porte feuille en een schattig jochie lach' me toe. Als ondervoede baby. de negende uit een gezin, kwam hij bij hen. Nu is hij officieel geadopteerd en een stevige knaap, die uitstekend Neder lands spreekt. En....op zoek naar Sinterklaas. „Ga 's middags met hem wande len in de Passage",, heb ik aangera den. „Daar maakt Sinterklaas zijn wandelingetje ook...." Op dat ogenblik dempt het licht in de zaal. teken dat de receptiegan- gers geacht worden om te vertrek ken.... Jammer, ik heb hun Haagse adres niet, alleen dat in Lubumbashi en daar kom je niet zo direct.... Steun ^EDERLAND steunt de Amerikaan se politiek van geleidelijke terug trekking uit Vietnam. Het gelooft in de oprechtheid van president Nixon. Dat behoeft echter niet te betekenen instemming met dc wijze waarop die terugtrekking verloopt en de voor waarden waarvan zij afhankelijk wordt gemaakt. Nixon heeft namelijk na het bekend worden van het Nederlandse stand punt verklaard, geen troepen meer te zullen terugtrekken indien Hanoi er niets tegenover stelt. Hetgeen inhoudt, dat binnen enkele weken dc geleidelijke terugtocht van de Amerikaanse militairen zal wor den stopgezet. In zijn rede van 3 november heeft Nixon het vertrek van de Amerikanen vooral afhankelijk gesteld van de vorderingen van het Zuidvietnamesc leger. Doel was de oorlog te „vietnamise ren", waarbij niet duidelijk werd of te Saigon ook gestreefd zou moeten worden naar „victnamisering" van de vrede. Als het voorlopige doel al niet kan worden bereikt, dan zal het einddoel nooit in zicht komen. Tenzij in Zuid- Vietnam de dingen ingrijpend ver anderen. Men kan een bevolking niet achter zich krijgen, die om zich heen gru welen heeft gezien als waarvan de wereld thans kennis moet nemen. Hoe meer hierover bekend wordt, hoe duidelijker de indruk dat de Ameri kanen vechten voor een verloren zaak. Zoals de zaken er nu voorstaan lijkt de Amerikaanse aanwezigheid in Vietnam slechts de belangen te dienen van een militair bewind te Saigon, dat zich nu eenmaal wil handhaven. Het is een regime dat zich niet op eigen kracht kan verlaten, omdat het geen werkelijke steun onder dc be volking heeft. Per jaar deserteren ongeveer 100.000, Zuidvietnamesc militairen. Het leger waartoe zij behoorden zal nooit de' Amerikanen (bijna een half miljoen) kunnen vervangen. (Van onze parlementsrcdaetie) DEN HAAG Staatssecretaris voor de middenstand Van Son heeft gisteren in de Tweede Kamer de wind van voren gekregen wegens zijn inmiddels weer gedeeltelijk herroepen plannen voor het Ont- wikkelings- en saneringsfonds. Zoals bekend, zette de staatssecretaris de hulpregeling plotseling stop in af wachting van de nieuwe regeling. Mr. W. Scholten (c.h.) noemde het onbegrijpelijk, dat er over deze zaak geen enkel overleg was gepleegd met de middenstandsorganisaties. De afgevaardigde van de CHU pleitte verder voor de verhoging van de maximumprijs voor brood met één cent. Ook de heren H. de Mooij (a.r.) en E. J. Harmsen (groep Harmsen) spraken in deze richting. De heer De Mooij had wel waarde ring voor het beleid. „Maar", zei hij, „ondanks alles wat gedaan is. groeit het onbehagen in het midden- en kleinbedrijf. Daar krijgen we steeds meer mee te maken." Mr. F. Portheine (lib) zei het even eens duidelijk: „Het lijkt er soms op. dat het midden en kleinbedrijf tussen de molenstenen van de sociale- en economische ontwikkeling wordt ver malen." (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft het gisteren in overgrote meerderheid opgeno men voor de regionale industria lisatie en in het bijzonder voor het noorden van het land. De heer P. J. Engels (kath.v.) be loofde een motie van de regerings- frakties, wanneer minister De Block van economische zaken in ieder ge val voor het noorden de uitbreidings premie van 15 pet. voor bedrijven niet zou handhaven. De bewindsman wil deze premie tot 10 procent ver minderen. Ook de heer H. Wierenga (soc) pleitte voor handhaving van de pre mie. Hij diende geen motie in, omdat deze al was aangekondigd. WERKLOOSHEID De vrij hoge werkloosheid was vooral de reden, waarom de Kamerle den voor het noorden in de bres sprongen. De heer H. Kikkert (c.h.) zei: De werkloosheid is weliswaar ge daald. Maar een structuurverbetering van de economie is nog niet opgetre den. De ontwikkeling in het noorden is vertraagd. Het niet doorgaan van ves tigingen is hiervan een bewijs. Waar om. vroeg de heer Kikkert, moet het noorden nu gestraft worden met een verlaging van de premie. Drs. B. Goudzwaard (a.r.) zei het aldus: Als er minder tegenwind is. heeft men alle gelegenheid om meer vaart te zetten. Maar de regering wil nu af remmen. Ook drs. Goudzwaard dreigde met de motie. Hij vroeg voor het noorden een betere acquisitie van de bedrij ven; een geconcentreerde aanpak voor de vestiging van industrieën, zoals ook in Twenthe is gebeurd en het bestuderen van industrialisatie per zone. ..KALIUMKLONT" Wanneer de regering deze lijn volgt, bestaat er minder behoefte aan de door de PvdA voorgestelde Ont wikkelingsmaatschappij voor regio nale industrialisatie (Ori). De heer Kikkert noemde deze oplossing van de PvdA te centralistisch en te star. Hii vroeg het noorden 700 woningen voor de industrialisatie extra toe te wijzen en pleitte voor de exploitatie van dc „kaliumklont". De heer E. J. Harmsen (Groep Harmsen) zei dat het noorden het stiefkind van de minister was en de heer P. Jongeling (gpv) noemde het regionaal beleid van de minister on aanvaardbaar. Als er bezuinigd moet worden, mag dat niet worden gedaan ten koste van het regionaal gebied. De inspraak van de Commissie voor het noorden des lands op het beleid voor de regionale gebieden noemde de heer Jongeling te gering. KRITIEK Was de kritiek op minister De Block wat het noorden van het land betreft algemeen, de heer Th. H. Joe- kes (lib.) gaf de bewindsman een goed rapport: „Hij is een goede, ver standige en eerlijke bewindsman met een brede kijk op de toekomst en met beide benen op de grond." Het oordeel van mr. dr. M. Im- kamp (Dem.) luidde: „Wij volharden in onze overtuiging, dat het beleid over economische zaken bii deze mi nister niet in goede handen is." Mevrouw G, Brautigam (soc.) was hatelijk. Zij zei over de minister: „En al voel ik dan soms. in mijn zeer zachtmoedige momenten, wel eens de neie'nz ookomen een beetje medelij den te hebben met deze minister, die neiging verdwijnt wel heel rap als ik denk aan zijn opvolger, die er al lang had moeten zitten." Drs. B. Goud zwaard merkte nog op: „Het subsidie beleid van de minister maakt een verbrokkelde indruk. Er moet meer systeem in komen. Nu komen er steeds meer precedenten. Straks sub sidieert de industrie zichzelf door de belastingen." meesterlijk mixi (Bij uw slijter/wijnj Huurbeleid (2) De heer H. Vlaardingerbroek vindt het jammer dat de tienmaal 6 procent huurverhoging telkens wordt uitge steld. Weet u wat ik jammer zou vin den? Dat die huurverhogingen wel zouden doorgaan zonder dat de op brengst daarvan aan huizenonderhoud wordt besteed. Ik ken in brede kring geen enkele huiseigenaar, die ook maar een cent aan onderhoud uitgeeft. Wanneer toch de huren omhoog moeten dan mét iooncompensatie en met de bepaling dat de netto-huurverhoging wordt afgedragen aan een instantie, die ga randeert dat het geld aan onderhoud van-de huizen wordt besteed. Nu moet de huurder én de huurver hogingen én het onderhoud van het huis, waarin hij woont, betalen. Is dat niet vreselijk onbillijk Wie neemt het initiatief tot het oprichten van een huurdersvereniging? Rotterdam A. Neuteboom Kerkvolk? (2) Graag een kanttekening bij de kant tekening van ds. C. A. van »Harten. Inderdaad wonen er in 'het gebied rondom Gouda tienduizenden her vormden. Maar hoeveel van zijn ge meenteleden heeft ds. Van Harten naar de bewuste vergadering meege bracht? Hoeveel van de duizenden zijn weg gebleven als gevolg van het standpunt van de gereformeerde bond in de her vormde kerk? Misschien is de verslag gever wat té enthousiast geweest over de opkomst, maar laat ds. Van Harten daarover niet kleinerend doen. Hij kent de oorzaken zelf toch veel te goed? Toch fijn. dat ds. Van Harten er zelf wel was en zo'n groot aandeel had In het gesprek Hij vertegenwoor digde in ieder geval een heel groot doe' van dat „kerkvolk" Waddinxveen M. Grocnendyis;

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5