'n geschenk? uw slijter heeft het! Nereo Rocco vreest spetters van Hasil otografen maken liet Heinemann iet gemakkelijk STEUN GEVRAAGD VOOR WERVEN Boeren dwingen tot minder produktie IkOR-PLOEG TE LANGHARIG lartientje ianste aan mar hand Nieuwwapen' van Mansholt RIVERA: GEEN FEI.IEXOOIID-AC MILAN VEV wil band tnet GPV niet breken Onmiddellijke verlichting van REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Stien Kaiser wint eerste 3000 meter Roma zonder Landini en Capello POOI, SCOORT VOOR AZ'67 11 WOENSDAG 26 NOVEMBER 1969 i kan een onzer verslaggevers) |)EN HAAG De Westduitse sident Gustav Heinemann en ningin Juliana hebben gister dag in Den Haag een bezoek •acht aan het dit jaar ge- inde centrum voor vakoplei- j van volwassenen. Zij wer- i begroet door burgemeester V. G. M. Marijnen en de jnmissaris' der Koningin in [lid-Holland, mr. J. Klaasesz. t protocol liep direct bij binnen- al in de war. De toegang tot I gebouw was geheel versperd door n batterij Duitse persfotografen en risiemensen. die hun felle lampen [htten op de hoge gasten. De Konin- DEN HAAG Martientje von Gleich holde gisteren weg toen ze mevrouw Heinemann in de hal van het Gemeentemuseum onder de blitslicliten der foto graven een bonket roze bloemen iad overhandigd. Maar precies een uur later maakte dezelfde Martientje bij het afscheid een mislukte knicks en greep toen ie hand van mevrouw Heine mann, die prompt het spel van alle grootmoeders begon en het kleintje lustig op en neer liet dansen Zo ontspannen en rustig wus de sfeer, waarin de vrouw van de Duitse Bondspresident haar bezoek bracht aan het achttiende eeuwse poppenhuis, dat eens aan mevrouw Ploos van Amstel be hoorde, de afdeling porcelein, de collectie oude muziekinstru menten en de collectie Mon driaan. Mevrouw Ruth Bahn Fless- burg, die als secretaresse en algemene hidp mevrouw lleine- Mnann overal begeleidt, verze- Ifllerde dat, hoewel het program- na overvol is, er geen vermoeid heid is omdat het de hoge bezoekster allemaal zo interes seert. Ze genoot van het miniatuur- concert uitgevoerd door Jaap Spigt op het hamerklavier van Louis Dulcken (1794) en Edward Witsenburg op een harp van J. H. Nadermann (ca. 1790), die composities ten gehore brachten van Paradisi, Mozart en Dussek. Op oude „grootmoeders"-stoe len gezeten luisterde het kleine gezelschap aandachtig en muis stil. Maar direct daarna storm den weer de fotografen binnen en moesten de musici terwiUe van de plaatjes nog even spelen begeleid door het geklikklak van de sluiters gin werd sterk gehinderd door het felle licht van de tv-lampen. Toelichting; In de kantine gaf de directeur-ge neraal voor de arbeidsvoorziening, de heer Th. J. van der Peijl, een toelich ting over de functie en methode van vakopleiding in het centrum, waar nu 124 leerlingen een cursus volgen. De heer Van der Peijl merkte op, dat Duitsland en Nederland in tech nologisch opzicht zeer snelle vorde ringen maken. Hij meende, dat daar bij de scholing en de omscholing cen traal moeten staan, daarbij erken nende. dat men in Duitsland met de ze omscholing verder is dan in Ne derland. In het centrum kunnen niet alleen werklozen worden om geschoold tot een ander beroep, maar ook zij, die door het kiezen van een ander vak beter in de maatschappij vooruit kunnen. Vragen Samen met de Koningin bezocht president Heinemann eerst de auto montageafdeling. De Koningin vuur de vragen af op iedereen, die maar in haar nabijheid kwam. Ook met de cursisten onderhield zij zich langdu rig. De president was toen al naar de afdeling metaalbewerking gegaan, waar hi,j weer werd opgewacht door eeh batterij fotografen en televisie mensen, waardoor van een oriëntatie niets kwam. Pas veel later kwam de Koningin op de afdeling. Zij ontwaarde weer de televisielamp, keerde zich om en ging naar een heel andere hoek van de afdeling, waar zij weer sprak met de leerlingen. Degenen, die het protocol moesten handhaven, liepen met de handen in het haar. want het was de bedoeling dat de president en de koningin geza- j menliik de afdelingen zouden bezoe- 1 ken. Toen president Heinemann al naar de uitgang was gewandeld, ont dekte de koningin nog de afdeling houtbewerking. Ook daar wilde zij i een kijkje nemen Bij terugkeer in de hal. waar. de bondspresident zich be- I vond. verzuchtte de Koningin, dat een bezoek van een half uur aan zo'n belangrijke instelling haars inziens veel te kort was. Ruim over de vast gestelde tijd stapten de hoge gasten weer in de auto's. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De zorgen, die de scheepsbouw ontmoet, kwa men gisteren ook duidelijk naar voren in de Tweede Kamer. Drs. D. F. van der Mei (c.h.) vond het jammer, dat het niet mogelijk is de steunregeling voor deze in dustrie te harmoniseren. Het be leid wordt nu op korte termijn gevoerd. In EEG-vcrband is het toegestaan de scheepsbouw tot tien procent van de contractprijs te steunen. Maar in BRUSSEL De voorzitter van de Europese commissie dr. Mansholt wil de boeren in de EEG dwingen minder te pro duceren door de prijzen van boter, granen en suiker te verla- gen zonder hen geheel schadeloos te stellen voor het daaruit I voortvloeiende inkomensverlies. Nederland blijft men hier belangrijk onder. Gevolg: het plaatsen van or ders in het buitenland door de HAL. Drs. Van der Mei merkte op: Zo lang concurrentievervalsing bestaat en zolang de regering de scheepsbouw wil steunen, moet de steun zodanig zijn, dat een efficiënte scheepsbouw perspectief voor de ver dere toekomst biedt. Mr. F. Portheine (lib) noemde de steun aan de scheepsbouw eveneens onvoldoende. De ontwikkeling van de rente maakt dit noodzakelijk. De li berale afgevaardigde wilde weten of het kabinet inderdaad een grotere steun aan de scheepsbouw afwijst. Over de concurrentievervalsing in het algemeen in de EEG-landen sprak drs. Th. H. Joekes (lib.). We leven de EEG-bepalingen zo keurig na, dat we de padvinders van Europa worden genoemd, aldus de heer Joe kes. In dit verband vond het liberale Kamerlid het verzoek van zeven gro te Nederlandse concerns om steun verlening bij de export redelijk. Drs. Van der Mei (c.h.) informeerde na drukkelijk, hoe de minister over dit verzoek dacht. Hij constateerde, dat de Neder landse economie zich in een fase van herstructurering bevindt. Daarom is overheidssteun aan bepaalde be drijfstakken onvermijdelijk. noon oer stoêjK .ROTTERDAM Het compliment leek welgemeend. In hel rijk gemeubileerde vertrek van het Skyivay-hotel, waar een lange gedekte tafel met bestek in papieren servetjes op de komst van hongerige Milanese stervoetballers duidde, had het zelfs iets spontaans, iets joviaals ook. .Nereo Rocco compli menteert de Nederlandse sportpers met Feijenoords spel in San Siro. Hij meent dat te moeten laten samen gaan met het aan bieden van een consumptie'. Tolk Gianni glimlachte lijntjes. Op het kwabbige gezicht van de grote man zelf kwam die trek die voldoening uitbeeldt. Een op de knip van de vinger toegesnelde ober begon haastig de spoedbestelling in verband met het gulle rondje te no teren. En dat was het dan. Want later, voorzichtig aan zijn sherry nippend, toonde Rocco zich o zo compli menteus, o zo mededeelzaam ook, maar de heren moesten begrijpen hij hief de handen op die typisch Zuidelijke manier ten hemel de strategie waarmee zijn ..squadro" vanavond. Feijenoord te lijf goat. ran succes poogt af te houden, zo ge wilt kon hij niet prijs geven. 0 Fransz Hasil De heren knikten begrijpend. Maar zou meneer Rocco dun tenmin ste kunnen zeggen welke speler de opdracht krijgt Feijenoords spielma- cher Wim van Hanegem uit te scha kelen? Het antwoord bracht ener zijds gemompel, anderzijds diep ge peins te weeg. „Niet Van Hanegem, mijne heren, maar Franz Hasil is, wat wielrenners noemen de te klop pen man. Waarom? Dat is zo simpel als twee maal twee vier is. Hasil Europees gesprek over werkgelegeuheids- beleid BRUSSEL Van 16 tot 22 maart zal een conferentie over de Europese werkgelegenheidspolitiek worden ge- j houden. De zes ministers van sociale zaken, de Europees georganiseerde werkgevers- en werknemersorganisa- I ties zullen hieraan deelnemen. Plaza is een van de Amster damse confectiefabrieken, die een belangrijk aandeel leveren in onze export. Een goed idee dus om de mannequins epn achtergrond met Hollandse mo lens te geven. De modellen zijn bestemd voor het komend voorjaar waarin het „ruiten troef" zal zijn. De rok- lengte, zo verwacht de confectie, zal geen centimetertje erbij krijgen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het bestuur van iel Nationaal Evangelisch Verband heeft een verklaring uitgegeven, waarin nadrukkelijk wordt gesteld •lat de politieke banden met het Ge reformeerd Politiek Verbond niet tullen worden verbroken. Het NEV vindt het verheugend, dat de laatste tijd steeds meer veront- usten uit ARP en CHU zich bij het N'EV als lid aanmelden. Er doet zich, 'olgens het NEV-bestuur, het onpret- ige verschijnsel voor. dat groepen en •ersonen zich alleen bij het NEV wil- eb aansluiten als men de band met het GPV losmaakt. -Veelal spelen hierbij bepaalde •erkelijke achtergronden een domi- ïerende rol. Om geen enkel nisverstand te laten bestaan ver- daart het NEV-bestuur. dat zowel iet NEV als het GPV dezelfde richt lijnen voor een nationale christelijke politiek hanteren en dat bundeling v-an alle gelijkgerichte krachten noodzakelijk is. Dit nieuwe plan houdt in, dat na vijf jaar een bedrag van één miljard gulden jaarlijks uit het landbouwfonds wordt bespaard. (Advertentie) Doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten [Humatische pijnen, spit, zenuwpijnen, j verstuikingen, stijve nek en ledematen nieTs werkt sneller, niets werkt aangenamer 'er verlichting van pijn dan Algcsal-balsem. Onmiddellijk in dc huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan dc haard van dc pijn (zonder oppervlakkige warmtcscnsatic of irritatie van dc huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend 'eefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken goedig plaats voor een durend gevoel van Verlichting en welbehagen. Wacht niet tot dc pijn uitbreekt 1 Zorgt •lat U thuis altijd een tube Algesal bij dc «and hebt om zodra het nodig is dc pijn te Wichten. AI.GF.SXLbiialle anoth. cn drog. I Gisterochtend is de eerste paal geheid voor hel Van Goghmuseum dat achter het Stedelijk museum in Amsterdam zal verrijzenEen actiegroep van de Bond van beel dende kunstenaars (BBK) legde voor de plechtigheid begon uit protest een groot ..bloedend" oor bij de te heien paal. Op de foto de demonstranten bij de eerste paal en het Van Goghoor. Van het programma na het slaan van de eerste paal door Jaap Wagemaker, winnaar van de staatsprijs 1966 voor beeldende kunst, is niets terechtgekomen, de actiegroep, gesteund door een fikse sneeuwbui, heeft daar luidruchtig voor zorg gedragen: ze namen o.m. bezit van het restaurant, waarin door de autoriteiten de betekenis van het gebeuren zou worden belicht. Maar de bouw van het huis voor Van Goghs oeuvre kan beginnen Dit geld zou volledig besteed moeten worden voor de sanering van de landbouw. De Europese ministerraad, die gisteren in Brussel bijeen was, heeft dit nieuwe „wapen" van Mansholt in de strijd tegen de overproduktie in de landbouw met gemengde gevoe lens ontvangen. Men was het op voorhand niet eens met het automa tische bestemmen van de bespaarde miljoenen voor de verbetering van de landbouwstructuur. NETELIG Dc ministers vonden het een nete lige zaak de boeren een inko mensverlaging te bezorgen, waar in andere sectoren van de economie de welvaart stijgt. Al spraken zij zich bij voorbaat niet uit tegen prijsverla gingen. Het plan-Mansholt is voorlopig verwezen naar de permanente verte genwoordigers in Brussel voor een nader onderzoek. Aan het Europees parlement is advies gevraagd over de voorgestelde prijsverlagingen voor boter, granen en suiker. REGELING De huidige financiële regeling voor de gemeenschappelijke landbouwpo litiek die op 31 december afloopt, zal nog voor één jaar gehandhaafd blijven, zo besloot de ministerraad. Voor waarde is echter dat voor heteinde van dit jaar een akkoord wordt be reikt over de nieuwe regeling. Bij de discussie over het scheppen van eigen inkomsten' voor de ge meenschap aarzelden verschillende delegaties zich volledig uit te spre ken. Met uitzondering van Italië was men het wel eens over de afdracht van landbouwheffingen aan Brussel. Maar voor het afdragen van douane rechten op industrieproducten van buiten de EEG scheen weinig animo te bestaan. De Europese ministerraad zal op 8 en op 15 december de discussie hiero ver voortzetten. Mogelijk komen deze problemen ook aan de orde op de Haagse topconferentie. Tsjechoslowakije won gisteren in Bratislava de derde uit een reeks van vijf ijshockeywedstrijden van Cana da met 6—4. Deze ontmoeting, die door 11.509 toeschouwers werd bijge woond. was Ie tweede zege voor de Tsjechoslowaken. na een gelijkspel in de eerste ontmoeting. éven een aarzeling is een voetbal ler van de oude stempel. Voor-oor- logs zou men kunnen zeggen. Een paar passen met de bal. En pats een knal. Vanuit de tweede linie kan dat levensgevaarlijk zijn." 0 Gezwets Diplomatieke Rocco stapte daarna weer snel over op de strooppot, zijn uitgangspunt, de lofzang aan Feije noord. Op de vingers van zijn hand somde hij als een uit het hoofd ge leerd lesje op: „Wat mij in Feije noord zo trof waren, punt één, de perfecte organisatie van het elftal, punt twee, de mentale sterkte en punt drie, de conditie. Daarom is het lang zo zeker niet dat Milaan beter speelt dan in San Siro. Ik geloof dat te mogen zeggen ómdat we na alle wedstrijden die we in korte tijd achter de rug hebben op de bodem van de conditie zijn ge komen." Gezwets? Het met voorbe dachten rade zand in de ogen strooi en teneinde de opponent te mislei den? Best mogelijk. Misschien ook niet. Over één ding lijkt inmiddels wél 100 pet. zekerheid te bestaan. Gianni Rivera, in Italië met de alles zeggende naam wonderjongen aan geduid, speelt niet mee. Nereo Rocco, opmerkelijk onver schillig: „Bij het vertrek naar Rotter dam bestond er vrees over het niet- meespelen van drie man. Karl Heinz Schnellinger, een onschuldig griepje, dat inmiddels helemaal weg is. Hij speelt zéker mee. Malatrasi, dijbeenblessure. Slechts als wissel speler en dan nog wanneer het he lemaal niet anders kan, zal ik hem inzetten. En Gianni Rivera. Gianni, en die vrees heb ik al tijdens een t.v.-uitzending na de wedstrijd A.C. MilanFeijenoord uitgesproken, zal er niet bij zijn. Hij is momenteel naar het Dijkzigt- ziekenhuis om fo to's te laten maken." Even rees la ter weer de twijfel. Dat xvas toen Rivera in de hotellounge achter een kop Hollandse koffie werd aange troffen. Gianni, de immer minzaam lachende, stelde evenwel een ieder gerust. Nee, hij zou niet meedoen. Hij wachtte slechts op een taxi die hem naar Dijkzigt zou brengen. 0 Komedie? Klapte Rivera daarna uit de school of speelde hij de komedie mee toen hij zei: Volgens mij zet Rocco. Rosato op Hasil en Fogli op Van Hanegem." Op zich zelf natuurlijk niet zo'n gekke veronderstelling. Want het ligt voor de hand. Wim van Ha negem zal teruggetrokken opereren. Rocco: geen taktiek vrijgeven. De opkomende man, vrijwel de hele wedstrijd vlak achter de aanuals- linie spelend, is Hasil. In de opstel ling die Rocco in het Skyway- hotel gal is Schnellinger de libero achter de viermansverdediging Anquiletti, Rosato. Maldera, Santin. In dat ge val zal het Rosato niet moeilijk val len dicht bij Hasil te zijn. Fogli, de terrier, kan achter de eigen vuur linie opereren ên Van Hanegem be waken. Lodetti, die aan Charles Aznavour doet denken, komt eerder dan aanvallend ingestelde Angelo Sormani in aanmerking voor de cipiersrol tegen Wim Jansen. Theorie is papier", zei Ernst Hap- pel vlak voor dat hij zich met zijn spelers in de stilte van de bossen van Zeist terugtrok. „Je kan het nog zo mooi uitdokteren, maar de praktijk luidt vaak heel anders." En om die theorie gaat het juist. 0 Welke plannen? Welke plannen hebben Nereo Roc co en Ernst Happel uitgebroed om ten koste van elkaar hun spelers en zichzelf met nieuwe lauweren te om hangen? Voor u en mij een vraag, voor hen een weet. Om kwart over acht vanavond weet iedereen meer. Maar dan nog ts het de vraag of die plannen helemaal volgens schema verlopen. Happel zei het zelf: „de praktijk luidt vaak heel anders." Hij had natuurlijk ook kunnen zeg gen: de bal is rond... AMSTERDAM Oud-wereldkam pioene Stien Kaiser heeft op de Jaap Edenbaan te Amsterdam de eerste 3000 m van het seizoen gewonnen. De Delftse kwam in redelijke omstan digheden tot een tijd van 5 min en 23,1 sec. Wil Burgmcyer bleef slechts weinig achter. De Niouwvcense werd tweede in 5.24,7. Ook Bep en Carry Geyssen reden, met Elly van den Brom, onder de vijf en een halve minuut. Trijnie Rep. die volgende week 19 jaar wordt, viel met haar 5.52.7 uit de toon. „Zij kon echter niet voluit rij den". aldus coach Kees Broekman, „omdat zij al na een tweetal ronden over een oneffenheid reed, waarbij een schaats beschadigd werd". Broekman, die net als vorig sei zoen in Zandvoort logeert, was tevre den over de prestaties op de langste dames-afstand. „Het ijs was vrij vlak, wat hier niet vaak voorkomt. Een winstpunt voor mij was het ge ringe verschil tussen de rijdsters". HILVERSUM Een uit vier leden bestaande televisieteam van het IKOR werd maandagavond de toegang tot het hotel Royal in Kopenhagen geweigerd. Drie van de vier leden van de ploeg droegen naar de mening van de portier van het hotel te lang haar. Een Amsterdams reisbureau had voor het viertal kamers gereserveerd in het hotel maar toen de recep tionist het viertal scriptgirl Leonie Schrederhof, regisseur Wim Neyman, cameraman Henk Venema en geluidstechnicus Wim Louwrier zag, verklaarde hij dat er ge enkamers beschikbaar waren. De directeur van Royal deelde later mee dat het hotel geen langharige personen toelaat „tenzij ze er netjes uitzien of grote artiesten of zoiets zijn". De bezwaren golden vooral de haardracht van Louw rier en van Leonie Schrederhof. waarbij het de mensen in het hotel niet eens opviel dat de laatste een meisje was Vrij gemakkelijk heeft de Kenmerk-ploeg later op de avond onderdak kunnen vinden in het hotel Imperial, dat vrij dicht bij Royal staat. Zij zijn in Denemarken om een reportage te maker, over de vijfduizend Joodse Polen, die in de laatste wereldoorlog naar Denemarken zijn gevlucht De IKOR-ploeg die niet in het Kopenhaagse hotel mocht omdat enkele leden te lang haar droegen. Van links naar rechts: Leonie Schrederhof. Wim Louwrier, Wim Neyman en Henk Venema. HEEZE AS Roma zal in de wedstrijd tegen PSV vanavond aan treden zonder de middenvcldspelcr Capello en de linkerspits Landini. Volgens AS trainer Herrera zijn bei de spelers niet fit. Landini liep in de competitiewed strijd tegen Sampdoria een enkelbles sure op. Capello werd aan de knie gewond. Herrera zal Capello in zijn basis-opstelling vervangen door Sca- ratti en Landini door Braglia. Herrera gaf h»t volgende team be kend: Doel: Ginolfi: Achter: Bet, San- tarini. Salvori en Spinosi; Midden: Capelli. Scaratti; Voor: Capellini, Braglia. Peiro en Cordova. LUXEMBURG Dankzij twee doelpunten van de Poolse aanwinst Liberda heeft AZ'67 gisteren in .Luxemburg de vriendschappelijke wedstrijd tegen het Luxemburgse elf tal met 21 gewonnen. Liberda scoorde in de 29ste en 63ste minuut. Het tegendoelpunt van Luxemburg kwam vier minuten na rust tot stand uit een strafschop. De ze werd benut door Cardoni. Voor de Luxemburgers was het de laatste oefenwedstrijd voor de wedstrijd te- - gen Bulgarije op 7 december. DEVENTER Tweededivisieclub PEC heeft in een erba.rmeli.jk slgchte j wedstrijd te Deventer met 2—1 ge wonnen van Go Ahead. Deze ontmoe ting werd door beide clubs benut om enige buitenlandse spelers te testen. Engeland in halve finale LJUBLJANA Groot Brittannië I heeft zich geplaatst voor de halve finales van het tennistoernooi om de Koning Gustaafbeker door in Ljubl jana een voorsprong van 30 te ne men tegen Zuid Slavië. Graham Stil- well versloeg in het derde enkelspel i Zeljko Franulovic met 683, 7—9, 64. J In de eerste ronde van het toernooi i had Zuidslavië Nederland uitgescha- I keld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11