Nü 4\%rente ophetAMRO- spaarboekje! Jongens van 16 rijden zich dood in auto van vader ZWITSERLAND WIL SNEL IN EEG Rookbommen in schouwburgzaal Bonn wil zeer snel met Polen praten Wilt u uw spaargeld zien groeien? Dat kan. AMRO BANK Man uit bus gezet en overreden Jeugd hield happening in Kuinderbos CHU: (nog) niet met achttien jaar stemmen Aanvraag al met Pasen Ger Klein: PvdA in '71 in regering „Vermoorde" man licht gewond Pasgetrouwd paar omgekomen in zomerhuisje BIJ PREMIÈRE „TOLLER" A. Kranenburg bij botsing gedood Verboden wapens in beslag genomen Sint mocht niet in gemeentehuis Protestmars tegen NAVO ra 5 MAANDAG 24 NOVEMBER 1969 U kunt ook een AMRO-Spaarrekening nemen. Die geeft u - afhankelijk van de termijn - een rente van 4!4 5, S/2,6 of zelfs 7 procent. U ziet het: sparen bij de AMRO Bank gaat sneller. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK (Van onze correspondent) SEVENUM Twee jongens kwamen zaterdagavond om het leven en twee meisjes en een jongen werden gewond toen de auto, waarin zij reden, met een snelheid van 120 km per uur in Sevenum tegen een boom botste. Een va nde jongens had'thuis stie- kum de auto van zijn vader wegge nomen, zijn vriend opgehaald en in een café de anderen meegenomen om ergens anders te gaan dansen. Gedood werden de 16-jarige Gerard Thijssen en de 16-jarige Frans Coe- nen, beiden uit Horst. Levensgevaar lijk gewond werd de 15-jarige Nelly Lucassen. De 15-jarige Annie de Mul der en de 17-jarige Jan Maassen werden minder zwaar gewond. EMMELOORD Als protest tegen de aanleg van een schietterrein heeft dè jeugd van de Noordoostpolder za terdag een happening gehouden in het Kuinderbos. Een stoet van enkele honderden jongeren op wagens en bromfietsen trok van Emmeloord naar een grote tent in het bos, waar de vlag van de gemeente Noordoost polder halfstok werd gehesen. In de tent, waar 2000 jongeren bij een waren, werd o.a. gesproken door de burgemeesters van de Noord oostpolder, Kuinre en Lemsterland, vertegenwoordigers van landelijke politieke partijen en de jeugd. Muziek, zang en excursies zorgden voor afwisseling. Vrachtvervoer Het vrachtvervoer in Nederland moet men beschouwen als een tak van 1( industrie. In Europa neemt ons land 56 pet. van alle goederenvervoer over water en 40 pet. van alle wegvervoer voor zijn rekening. Desondanks blijft West-Duitsland doorchicaneren met het plan-Weber. Het doel van de EEG is fraai, maar de geest is ver te zoe ken. Weet u: 1) dat minister Leber het aantal eenheden heeft teruggebracht tot 1950; de moeilijkheden met het verlenen van een vergunning spelen hierbij een grote rol. 2) Dat het Rijnmanifest binnenvaart drastisch zal worden veranderd? 3) Dat er al containers via Hamburg en Bremen op „Ausnahmetarief" naar zuidelijke bestemming worden ver voerd? 4) Dat de kustvaart naar de oostzee afneemt? 5) Dat volgend jaar de PAN AM Londen en Frankfurt/Main gaat aan vliegen met de Boeing 747 Superjet? De vracht wordt dan in het weekend naar Nederland vervoerd. iHet plan Leber zal ons hierbij grote parten spe len. Minister Leber wil nl de Bun- desbahn saneren, aangezien deze met grote tekorten te kampen heeft. Ver der wil hij de wegen ontlasten ten behoeve van het personenvervoer. Dit kan allen bereikt worden door de massagoederen te verzenden per spoor. Wordt het nu geen tijd dat de heer M. W. Schakel niet alleen op haast aandringt met het EEG-vervoersbeleid en/of zijn verwondering uitspreekt, maar zich met de andere vervoersor ganisaties, met een concreet ver voersplan, direct wendt tot het Inland Committee Transport, een onderdeel van de VN, die werd opgedragen de internationale samenwerking in het Europese vervoer te stimuleren? Nog is het niet te laat, maar er kunnen regelingen tot stand komen, die van directe invloed kunnen zijn op de Nederlandse export. Oegstgeest G. D. Casparl (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De Unieraad van de CHU heeft zaterdag langdurig gedes- cussieerd over de noodzaak de kies gerechtigde leeftijd te verlagen. Jon geren willen dat deze leeftijd op acht tien jaar wordt gesteld. Het dagelijks bestuur steunde hen. De Centrum-gespreksgroep had eigen voorstellen ingediend: verlaging tot twintig jaar (mr. Reus) en hele maal geen verlaging (drs. Schouten). Er was ook een voorstel van Y. Schol ten, de kiesgerechtigde leeftijd aan de meerderjarigheidsgrens te koppelen en uit te spreken dat die moet wor den verlaagd. Scholten wilde echter op dit moment nog niet vastleggen of dat achttien jaar moet worden, omdat er nog verschillende onderzoe kingen lopen. Het bestuur nam dat voorstel over, nadat het CHJO-amendement was verworpen. WENEN Tijdens een Euro pese discussiebijeenkomst in We nen heeft de Zwitserse afgevaar digde Hans Rathgeb opzien ge baard met de mededeling, dat zijn land na Pasen volgend jaar het volgend jaar het volledig lid maatschap van de EEG zal aan vragen. Tot dusver is er alleen nog maar sprake geweest van associatie. De kwestie was, naar Rathgeb zei, pas de dag tevoren aan de orde, ge steld bij het bezoek van Jean Rey, de voorzitter van de Europese commis sie, aan Bern. Aan de discussie, waarmee de Oos tenrijkse Vrijheidspartij (oppositie) haar campagne voor de parlements verkiezingen van 1 maart 1970 opende, namen vooraanstaande libe rale politici uit Zwitserland, Zweden, België en West-Duits- Tweespalt in ISieuiv Links (Van onze parlemcnlsradactie) DEN HAAG Prof. Ger. Klein heeft zaterdag op een bijeenkomst van Nieuw Links in Utrecht gezegd, dat de PvdA moet zorgen in 1971 weer in de regering te komen. „We moeten dan het onderste uit de kan halen". Een deel van de Nieuw Linksers, voor het merendeel de „jongere garde" was het daar niet mee eens. Tweespalt ontstond ook weer over de Maagdenhuiskwestie. Na de verto ning van een film over de bezetting daarvan, distancieerde bestuurslid Han Lammers zich van de verklaring van het partijbestuur over deze kwestie. Men eist nu, dat het partij bestuur met een nieuwe verklaring komt. Kamerlid Hans van deni Doel was het daar niet mee eens. Hij wilde niet voor geweld wijken, terwijl een deel van de Nieuw Linksers het prin cipe „het doel heiligt de middelen" aanhing. Op voorstel van mevrouw Emmy Lopez Diaz werd een brief naar het partijbestuur gezonden, waarin om openbaarmaking van de notulen werd gevraagd. Alleen op deze manier kunnen de Nieuw Linksers er achter komen welk standpunt de leden van het bestuur innemen. Karei Nagel vond, dat men de Twee de-Kamerfractie moet verplichten in contact te treden met het bestuur, voordat men in de Kamer een stand- punt inneemt. Hans Kombrink lever de felle kritiek op fraktievoorzitter drs. Den Uyl, die er volgens hem Weer „geen barst van begrepen heeft" In '71 zal er dan ook een andere I fraktieleider moeten komen. Nederland, land deel. Het Nederlandse Eerste Kamerlid ir. J. Baas (VVD) was van mening, dat de „zes" economisch de Europese kern moesten vormen, waar omheen de andere Europese landen zich kon den scharen. VLAARDINGEN De 19-jarige Vlaardingse matroos P.D. meldde zich 's nachts bij de politie met de mededeling dat hij zijn vader had vermoord. Enige tijd later stapte de vader met lichte verwondingen aan het hoofd het politiebureau binnen. De matroos had bij zijn thuiskomst een broodmes gepakt en was daar mee de slaapkamer van zijn ouders binnengestapt. Hij viel zijn 47-jarige vader aan, maar doordat zijn moeder de man verdedigde, kon de jongen hem maar enkele schampsteken aan het hoofd toebrengen. De zoon liep het huis uit, vernielde aan de Westhavenplaats een caféruit en meldde zich bij de politie. Hij had bebloede armen opgelopen en werd in het Holyziekenhuis behandeld. Daarna is hij in verzekerde bewaring gesteld. BOXTEL De 23 -jarige B. Wij- nands uit Best is zondagnacht veron gelukt, toen hij onder een autobus •raakte, waarin hij even tevoren zelf gezeten had. De man, die had deelge nomen aan een personeelsuitstapje van een betonfabriek was uit de bus gezet, wegens onenigheid met de rest van het gezelschap. Aangenomen wordt dat hij zich aan de bus heeft vastgeklampt en 150 meter verder moest loslaten, waarbij hij onder de wielen van de bus terecht is ge komen. TILBURG De negentienjarige studente Maria Zimmerman uit Til burg is zaterdagmiddag met haar bromfiets tegen een autobus gereden, en op slag gedood. ROERMOND Bij een frontale botsing tussen een bestelwagen en een personenauto zijn de twee be stuurders zodanig gewond dat zij la ter overleden. Het waren de 52- ja rige W. Backus uit Linne en de 59-ja- rige J. van Dyck uit Woudenberg. BOXTEL Op een kruispunt in de weg Den Bosch - Eindhoven is zondagnacht het lijk van een man gevonden, die kort tevoren moet zijn aangereden door een auto. Het slachtoffer is nog niet geïdentifi ceerd. ZEIST Het driejarig dochtertje van mevrouw M. G. V. J. uit Soest is zaterdag om het leven gekomen, toen de auto van mevrouw J. frontaal te gen een tegemoetkomende auto botste. De vrouw zelf werd ernstig gewond naar een ziekenhuis ge bracht. DRIEL Bij het kantelen van een landbouwtrekker met vee is de 21- jarige L. Philipsen zaterdagmiddag omgekomen, doordat hij onder de trekker bekneld raakte. MIDDELBEERS De 53-jarige wielrijder A. Pasmans is zondag avond op de weg naar Diessen aange reden door een automobilist, die zon der stoppen is doorgereden. De fietser kwam om het leven. Een bestelauto, die het op de weg liggen de slachtoffer wilde ontwijken botste tegen een boom. Het inzittende echt paar en een eenjarig zoontje werden zwaar gewond. DUIVEN Op de rijksweg is zondagavond een personenauto in een bocht geslipt en tegen een boom gebotst. De 57-jarige betonwerker W. Rompelaar uit Arnhem kwam om het leven. De bestuurder en twee kinderen werden zwaar gewond. HEERLEN De 80-jarige Van Hattum uit Kerkrade is overleden nadat hij zondag, toen hij in een bus wilde stappen, door een bromfietser was gegrepen. WIJK AAN ZEE In de nachi van zaterdag op zondag is het pas getrouwde echtpaar Van Hesselingen door kolendampvergiftiging om het leven gekomen in het zomerhuisje, waar het paar na het huwelijk (vrij dag zijn intrek had genomen. De man was 21 en zijn vrouw 19 jaar oud. AMSTERDAM Met rook- en stinkbommen heeft een groep jongelui zaterdagavond tever geefs geprobeerd de première van het politieke toneelstuk .Toi ler' in de war te sturen. Na de eerste acte werden vier rook bommen, twintig stinkbommen en pamfletten van de bovenste galerijen in de zaal gegooid met het gevolg, dat deze al gauw ge heel in rook gehuld was. De capsules, waarin de vloeistof van de stinkbommen zat. bleven ech- te.r heel, zodat het publiek de onaan gename prikkelende lucht van de bommen bespaard bleef. Het stuk (van de Duitse schrijver Tankred Dorst) behandelt de activi teiten van de Duitse schrijver Ernst Toller, die in 1919 voorzitter werd van de Munchener radenrepubliek. In de nogal verward gestelde pam fletten werd o.m. gezegd, dat de ra den opnieuw moeten worden inge steld. Voorts werd erin gesteld, dat er In de huidige maatschappij geen Gemeentesecretaris van Vlaardingen (Van een onze verslaggevers) VLAARDINGEN Gemeentesecre taris A. Kranenburg (55) van Vlaar- dlngen is zaterdagavond overleden door een verkeersongeluk. De personenauto waarin hij zat bestuurd door de 57-ja- rige gemeenteambtenaar P. H. M., bot ste tegen een stilstaande vrachtwagen op de Marnixlaan. De heer Kranenburg raakte zo ern stig gewond, dat hij bij aankomst in het Holyziekenhuis bleek te zijn over leden. De bestuurder kreeg hoofdwon den. De politie gaat na of drankgebruik een rol heeft gespeeld. De personenauto botste in volle vaart tegen de vrachtwagen, die onverlicht stond geparkeerd, maar niet vervan een stond geparkeerd, maar niet ver van een vanaf een afstand van honderd me ter te zien zijn geweest. Er waren geen remsporen. De auto is gedeeltelijk onder de vrachtwagen ge schoven. De heer Kranenburg zat naast de bestuurder. Het weekend bezig geweest met vallen en opstaan. D. w.z. ik heb het boek gelezen van Herman Bleich, dat heet: Herrijzen met vallen en opstaan. Herman Bleich is een jour nalist. Van de oude stempel. Wat betekent fel en bedachtzaam tege lijk. Om hem nog beter te leren kennen: hij werd in Polen geboren, kwam in 1938 naar Nederland, vluchtte in 1942 naar Zwitserland en keerde november 1945 terug in Den Haag. Zijn boek is samengesteld uit arti kelen, die hij schreef voor Zwitserse en Duitse kranten. Het eerste is ge dateerd 28 november 1944. Een korte Impressie van het verdronken Wal cheren, die eindigt met een welhaast lyrisch vertrouwen in de herrijzing van Nederland. Maar in november 1945 begint hij met het uitvoerig beschouwen van Nederland en vooral van de Neder landers. Weten we het nog hoe het toen was? Dat we zonder kousen liepen op kapotte schoenen? En lachten als we maar even lachen konden, omdat we zo intens blij waren? Juist omdat we bekeken zijn door de ogen vaniemanddieo ns heront dekken wilde, wordt het beeld zo duidelijk. De Indonesische kwestie, zoals we het wilden noemen, vinden we ver teld. Een geschiedschrijving in note- dop. Toch herleeft het alemaal. De spanning van de Kamervergaderin gen tot diep in dè nacht. De wisse lende kansen. De ontknoping van wattoch een drama was. De grote orkanen die het Neder- Vallen en opstaan landse leven opzwiepten en de klei ne stormpjes in ons glas water... Weten we nog, dat we eind 1963 bij een klikje in de telefoon riepen: „De BVD luistert mee?". En dat we er nooit achter zijn gekomen of die BVD dat nu echt deed of niet? De Irenekwestie en het huwelijk van prinses Beatrix. Maar het kostelijkste stukje 16 toch wel: „Duikbootkapitein bestuurt het Nederlandse schip van staat". Het premierschap van de heer Piet de Jong. Dezelfde die het eerste exemplaar van dit boek van Bleich feestelijk en wat plechtig, verleden week in Nieuwspoort, kreeg aangeboden. Meer feestelijk dan plechtig, omdat journalisten elke plechtigheid met gepaste betrekkelijkheid aanvaar den. Meest gekuste dat uurtje, de stralende echtgenote van de auteur. Je kan een man nu eenmaal niet zo maar om zijn nek vallen, en dan is het heerlijk je vriendschap en mee-blij-zijn aan zijn vrouw te kunnen uiten. Trouwens, Bleich zelf had geen kus-tijd. Met schrijfkramp moet hij thuisgekomen zijn, want iedereen wilde zijn handtekening in het exemplaar, dat ieder kreeg. In plaats van met één pennestreek die te plaatsen wist hij in eik boekske nog een aardige opdracht te verzinnen. Maar ook zonder die persoonlijke noot is Herrijzen met vallen en opstaan, uitgave De Bussy Paper backs, waard om in de boekenkast te staan. plaats meer is voor toneel, musea, film, televisie en dergelijke. Direct na het ontstane tumult kwam Guus Oster, een van de direc teuren van de Nederlandse Comedie, op het toneel en vroeg via een me gafoon of het publiek wilde, dat men doorspeelde. Het antwoord was dui delijk positief. Wel werd nog vanaf de galerijen geschreeuwd dat gediscussieerd moest worden, maar de directie liet zich daartoe niet dwingen. Intussen waren enkele jonge ac teurs naar boven gegaan om de de monstrerende jongelui hardhandig te verwijderen. Drie kwartier later, toen via de rookluiken de rook was weggetrok ken, kon het spel worden voortgezet. Het publiek had de wat ongebrui kelijke pauze doorgebracht in de koffiekamers. Over het algemeen was men hevig verontwaardigd. DEN HAAG De Haagse politie heeft zondagmorgen vroeg een aantal verboden wapens in beslag genomen bij de 26- jarige colporteur E. O. L. Deze was 's nachts samen met de 23- jarige portier E. N. H. betrokken ge weest bij een vechtpartij in een bar in de binnenstad. Hierbij werd niet van wapens gebruik gemaakt, maar de politie werd later getipt, dat het tweetal mogelijk wapens was gaan halen. OUDE PEKELA Het gemeente bestuur van Oude Pekela heeft zater dag Sint Nicolaas niet op het ge meentehuis willen ontvangen. Wel waren alle vergunningen voor de In tocht verleend. Reden van het besluit: de slechte verhouding tussen gemeentebestuur en middenstand. Deze ontstond enke le weken geleden toen het bestuur van de handelsvereniging scherpe kritiek oefende op burgemeester en wethouders in verband met het vuil- waterprobleem in Oude Pekela. Het college zou zich volgens de middenstanders niet voldoende heb ben ingespannen dit probleem op te lossen. AMSTERDAM Ter afsluiting van het internationale antl-Na- vo-congres in de RAI, is zaterdag middag een rustig verlopen de monstratieve tocht gehouden. De on geveer 1200 deelnemers trokken, ge wapend met spandoeken, van zuid, via de binnenstad, naar de Wester- markt. Resoluut ingrijpen van de brandweer bewust van haar taak ook als behoedster van „literaire monumenten" heeft kunnen voorkomen dat het huis waarin, vaar men aanneemt, de grote William Shakespeare heeft gewoond, voor de duizenden „bedevaartgangers" en toeristen verloren ging: de brand, die zaterdagochtend in de woning in Stratford-on-Avon uitbrak, kon nu slechts geringe schade aan richten. Heinemann WOOR het eerst brengt een Duits staatshoofd een officieel bezoek aan ons land. In 1907 was keizer Wil helm II wel in Nederland, maar het gold toen geen staatsbezoek. Sinds dat jaar is veel veranderd, ook in de betrekkingen tussen de beide landen. In 1918 kwam de keizer als vluchteling naar Doorn cn in 1940 was er de invasie van Hitier. Het duurde tot 1945, voordat de troe pen van het Derde rijk na de totale nederlaag tegen de geallieerde legers verdwenen, ons land ontredderd ach terlatend. Bijna 25 jaar xijn nodig geweest om „het verleden te overwinnen". In die tijd hebben de relaties tussen beide landen zich vrij harmonieus ontwik keld. In een reeks van verdragen zijn de gevolgen van de tweede wereldoorlog (waar dat mogelijk was) weggenomen en werd overeenstemming bereikt over een financiële regeling. Economisch werd de nauwe rclalio hersteld en ook op cultureel terrein werden van beide kanten bewust toe naderingspogingen ondernomen om de kloof te overbruggen. Van Duitse zijde werd veel gedaan om de schuld, die nooit goedgemaakt kan worden, als reëel te aanvaarden en er lessen voor de toekomst uit te trekken. Langzaam maar zeker drong het be sef door, dat het niet goed was er over te zwijgen. Alleen het aan het licht brengen van de volle waarheid kon bevrijdend werken. Het bezoek van president Heinemann moet dan ook worden gezien in dit kader van verzoening, toenadering en van het wederzijds kweken van good will. In de persoon van Heinemann leeft ook voort een vertegenwoordiger van het verzet tegen Hitler. Dit feit geeft een bijzonder karakter aan het van daag begonnen bezoek. Het kan er wellicht toe bijdragen, dat de emoties, die bij velen nog zo ge makkelijk kunnen loskomen, niet tot gevoelens van bitterheid leiden. Mogelijk wordt nu definitief de aarze ling overwonnen, de bezetters van gisteren te aanvaarden als de goede buren van vandaag cn van morgen. Voor Nederland, dat zeer nauwe ban den met het nieuwe Duitsland heeft, gaat ook in deze tijd nog het gezegde op, dat een goede buur beter is dan een verre vriend. Dezer dagen voorstel WARSCHAU Bondskanse lier Brandt heeft in een inter view met het Poolse regerings blad Zycie Warszway gezegd, dat Bonn binnen enkele dagen zal voorstellen besprekingen met Polen te beginnen. Waarne mers nemen aan, dat dit van daag of morgen zal worden ge daan in een nota van de West- duitse handelsvertegenwoordi ging aan de Poolse regering. Brandt zei, dat Bonn een „eerlijk begrip" wil tonen voor de Oosteuro- pese landen en vooral voor Polen, dat in de laatste oorlog zwaar onder de Duitse bezetting heeft geleden. „Wij kennen en respecteren Polens wens om veilige grenzen te hebben. Onderhandelingen hierover zullen echter moeilijk zijn. En vanuit het Poolse standpunt gezien zal er misschien maar één resultaat uit de onderhandelingen komen: erkenning door Bonn van de Oder- Neisse- grens."

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5