Op vrijwilligers wordt roofbouw gepleegd ü/itiC/ü/i/iine g™ Synode neemt resultaten AKV werkelijk ernstig Koninkrijk Gods niet verwarren met utopie 111 „NAVO nodi voor vrede Noordierse Hervormd Ernstige hongersnood op eiland Soemba kritiek oj Amsterdan Samenwerking kan tot fusie leiden Een woord voor vandaag CNV gaat NABESPREKING VREDESWEEK jeugd meer inschakelen R.K. Kerk achter Van Walsum J. W. Kleyn naar Kennies Mill Voor Groningse vrees geen reden Puzzelhoek Beoefenaren wetenschap bond BEROEPÏNGSWERK Weinig slaap voor astronauten Twee herdenkingen aan de VU R.k. middengroep verenigt zich Ds C. Boogaa overleden HULP UIT NEDERLAND Groene Kruis Z.-Holland: Commissie in VS bepleit actie tegen misdaad Zendelinge ma Israël niet in Brand verwoestte dorp in Pakistan MAANDAG 24 NOVEMBER 19 Israël moet terugkeren tot God, zegt Maleachi. In welk opzicht moeten we terugkerenvraagt het volk. Het zegt als het ware tegen de profeet: ,^41 dat preken is mooi, maar zet die mooie preek nu eens om in termen die wij verstaan kunnen. Laat ons nu eens zien wat we doen moeten". Er is in wezen niet zo heel erg veel verschil tussen de tijd van Maleachi en de onze, want dat vraagt onze tijd ook. Maleachi zit niet om een woord verlegen: "Mag een mens God beroven?" is zijn eerste vraag en dan ineens is Maleachi niet langer aan het woord, maar spreekt God: Toch berooft gij Mij. En dan zegt ge: Waarin beroven wij U? In de tienden en de heffing. Met de vloek zijt gij vervloekt, en Mij berooft gij, gij volk in zijn geheel. Brengt de gehele tiende naar de voorraad kamer. Een terugkeren tot God betekent voor Israël een terugkeren met gevulde handen. Een bekering kost altijd iets. Maar al te vaak doen we, alsof bekering zo helemaal een zaak van God is, dat wij daarbij niets in te brengen, hebben. Maar God zegt tot Israël: Ge hebt wel iets in te brengen,, dat wat Ik van u vraag In het oude Israël moest, het volk tien procent van zijn inko- j men afdragen aan de tempel. Daarvan werd de eredienst bekos- I tigd, werden de priesters betaald en de Levieten onderhouden. God zegt als het ware: Daar heb Ik recht op. Wie de priesters te kort doet, doet Mij te kort. God'heeft recht op een deel van ons geld Wc lezen vandaag: Hebreeën 12:12-29 DRIEBERGEN Het Christelijk Nationaal Vakverbond zal in overleg met „Werkende Jeugd" nagaan hoe de werkende jongeren meer en beter in het werk van het verbond kunnen worden betrokken en hoe ze kunnen worden ingeschakeld in die organen en commissies waarin nu nog teveel voor, over en zonder hen wordt beslist. De voorzitter van het CNV, de heer J. Lanscr verklaarde dit za terdagmiddag in Driebergen op de al gemene vergadering van de christe lijk sociale jeugdorganisatie „Wer kende Jeugd". De werkende jongeren hebben door hun acties plotseling veel aandacht getrokken, aldus de heer Lanser. De een wilde zich nog meer uitputten in progressiviteit dan de ander. De vak beweging heeft volgens hem echter al jaren lang oog gehad voor de posi tie van de werkende jongeren, zoals ondermeer blijkt uit het sociaal poli tiek program 1963 van het CNV, het gezamenlijke actieprogramma van de drie vakcentrales (1967) en het recen te ontwerp visieprogramma van het CNV. De heer Lanser zei dat het CNV de jeugd ook graag zal betrekken bij de instelling van een commissie jeugd zaken bij de Europese organisatie van het wereldverbond voor de ar beid. Hij riep de jongeren ten slotte op zich kritisch op te steljen tegenover de structuren van de maatschappij en die te toetsen aan de normen van rechtvaardigheid en menselijkheid. DRIEBERGEN Het is noodzakelijk dat de kerken deskun digen in dienst nemen op het gebied van de ontwikkelingssamen werking en de mentaliteitsbevordering. Het moet uit zijn met de roofbouw op vrijwilligers, die er hun vrije tijd in steken en avond aan avond om half één thuis komen. Dit was een conclusie van de drie daagse conferentie van het Interker kelijk Vredesberaad op Kerk en Wereld te Driebergen. Op deze con ferentie bespraken 120 mensen wat de jongste Vredesweek had uitge richt. Amateurisme en hobbyisme speel den bij de plaatselijke acties een te grote rol. Bovendien wekten de acties dikwijls te veel de indruk, te zijn gericht op „bekering" van het pu-i bliek in plaats van op een open ge sprek over de ontwikkelingsproble matiek. Uitvoerig bespraken de deel nemers de mogelijkheden om te ko men tot een mentaliteitsverandering ten gunste van de ontwikkelings problematiek. Daarbij kregen de po litieke partijen, het bedrijfsleven, het onderwijs, de kerken en de pers de aandacht MALAISE Ten aanzien van de rol van de poli tieke partijen overheerste by de con- DEN HAAG Ook de Rooms- Katholieke Kerk gaat akkoord met het uitgangspunt en de voorstellen van de staatscommis sie-Van Walsum. Dat bleek tijdens de openbare hea ring. die de Tweede-Kamercommissie- Scholten (financiële betrekking kerk en staat), heeft gehouden. De commissie-Van Walsum stelt voor, dat de kerken jaarlijks een uitke ring van 50 miljoen krijgen. De rege ring wil de bestaande rechten afkopen met 60 miljoen voor eenmaal. De bisschoppen vinden, dat de re gering het belang van de bijdrage van d« kerken aan de samenleving en de betekenis van de geloofsbeleving voor het individu miskent. De secretaris-generaal van de Ne derlandse Hervormde Kerk. ds. F. H. Landsman, die zich ook met nadruk achter de staatscommissie-Van Walsum opstelde, zei, dat de kerken bereid wa ren, de parlementariërs inzicht te ge ven in hun flandële stituatic HONG KONG De directeur van de jeugdherberg aan de Klove- J. W. Kleyn, is door het gerefor- .J W. Kleyn, is door het gerefor meerd werelddiakonaat benoemd in de leiding van het centrum voor vluchtelingenkinderen Rennies Mill te Hong Kong. Zijn speciale opdracht is de opleiding van groepsleiders uit Hong Kong zelf voor de centra Ren nies Mill en Holland Hostel, waarin ongeveer 250 vluchtelingenkinderen van 4 tot 17 jaar zijn opgenomen. Ook mevrouw Kleyn zal hierbij als jeugdzorgdeskundige worden in geschakeld. De huidige directeur van Rennies MUI In Hong Kong, de heer David Taylor krijgt hierdoor de gelegenheid om nieuwe plannen uit te voeren voor de opzet van soortgelijk werk voor de vluchtelingenjeugd in Viet nam. Hierbij is ook het gereformeerd werelddiakonaat betrokken. De prak tijd-ervaringen uit Hong Kong kun nen zodoende ten goede komen aan de Vietnamese vluchtelingenjeugd. Het gereformeerd werelddiakonaat is al bijna tien jaar werkzaam bij de hulpverlening in Hong Kong. K puèpstillende, koortswerende, snelwerkende cachets ferentiegangers een gevoel van malaise. Vrij algemeen was men van oordeel, dat van de bestaande par tyen niet veel kan worden verwacht en dat daarom bulten- en anti-parle mentaire acties nodig zullen zyn. Het bedrijfsleven moet ervan wor den doordrongen, dat het winststre ven ondergeschikt zou moeten zijn aan de wereldwelvaart. Investeringen dienen meer te worden aangepast (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De generale synode, die de algemene kerk vergadering noodzakelijk achtte, zou haar taak en verantwoorde lijkheid op een evidente wijze verloochenen, indien zij de uit komst van een organisatie niet 'zou tellen, welke zijzelf voor noodzakelijk heeft gehouden. Dit schrijft dr. R. J. Mooi, de se cretaris voor algemene zaken van de 1 2 3 4 2 3 4 Invul-ptizzel Hor. woorden invullen die verticaal de zelfde betekenis hebben. I. nors, 2. stad in Arabie. 3. versland. 4. vlug. OPLOSSING VORIGE PUZZEL I Boas. 2. OlsL 3. asla. 4. stam. Nederlandse Hervormde Kerk, in een memorandum over de stand van de organisatie van de AKV. Groningse predikanten hadden ge vraagd, welke garantie bestaat dat de generale synode de resultaten van de AKV ook werkelijk ernstig zou ne men. „Met kracht" verklaart het mo- .deramen van de synode, dat er geen enkele aanleiding bestaat voor een vrees als in de bedoelde brief uit gesproken. Het materiaal, dat wordt inge bracht, staat ter beschikking voor al len die ervan willen kennis nemen. Elke vorm van manipulatie van het materiaal bij de samenstelling der agenda zal vermeden worden. De aanwijzing van vertegenwoordi gers voor de slotvergadering zal geschieden in overleg met de provin ciale organen, waarbij rekening zal worden gehouden met het aantal hervormden, dat onder de verschil lende provincies ressorteert en met een voldoende spreiding der verte genwoordigers naar leeftijd, geslacht, beroep enz. Branstorming Op de kritiek,, dat de organisatie te overhaast in haar werk moet gaan, zegt dr. Mooi, dat aan de agende- Dr. W. Aalders in Brielle: (Van een onzer verslaggevers) BRIELLE „Het is een fatale vergissing revolutionaire uto pieën te vereenzelvigen met het Koninkrijk Gods. Revolutie is een gewelddadige breuk in de ge schiedenis. Volgens het Evange lie kan het Koninkrijk Gods niet als zodanig worden omschreven, omdat het de opheffing van de geschiedenis is; het is het abso luut nieuwe in een radicaal an dere orde. Dit zei zaterdagmorgen dr. W. Aai den in zijn lezing voor leden van de Delftse studentenvereniging Clvitas Studiosorum Reformatorum. Deze hielden een weekendconferentie in het conferentieoord „De Meeuw", ge wijd aan het thema „revolutie". Dr. Aalders onderscheidde de be grippen opstand en revolutie. Tege nover het eerste kan men afhan kelijk van de situatie soms positief utaan. Opstand wil alleen onrecht te gengaan, het mist het eschatalogische karakter en wil geen totale omwente ling. Een belangrijke aanwijzing voor e«n oordeel over de revolutie zag hij in de controverse Luther-Erasmus, die hij kenschetste als een scharnier in de geschiedenis. Luther voorzag bij de voerenopstand wat het vrij heidsbesef van de revolutie aan de monie kan voortbrengen. De grond vraag is: ligt er in de mens een Sja- loom-belofte of niet. Luther zei nnen. Erasmus meende van wel. Dit neen van Luther was niet het antwoord van een soci aal-conservatief man. maar was ge put uit de Schrift en uit het beloof. Het was een in liefde opvorderende waarschuwing deze weg niet te gaan. Bij de discussies botsten de menin gen van de stuenten met die van dr. Aalders, die erop hamerde, dat alleen bekering wezenlijke vernieuwing kan brengen. De studenten zeiden met een dergelijke uitspraak niets te kun nen doen. Dr. Aalders erkende wel het legiti me recht van opstand, bij voorbeeld tegen sociale onderdrukking in Zuid-Amerika, maar waarschuwde ervoor zich hierbij te scharen aan de zijde van mensen, die een totale om wenteling nastreven. De deelnemers aan de confeerentie luisterden gisteren naar een lezing van drs. Bong Ho Son. getiteld ..en schets van een revolutie in een Azia tisch land". AMSTERDAM Een kerngroep van 28 academici heeft een Bond van Wetenschappelijke Arbeiders opge richt. Volgens een zaterdag uitgege ven manifest is het doel ervan te voorzien in het manco van een poli tieke organisatie van de wetenschap pelijke arbeid en voorts om voor de wetenschappelijke arbeider een ka der te maken, waarbinnen het moge lijk moet worden die beroepsarbeid uit te stippelen, die niet in strijd is I met politieke idealen. Het voorlopig bestuur van de BWA Instaat uit R. Koopmans, L. Reyn- ders. P Cohen. E. Pearl en S. Thio. NED. HERV. KERK Beroepen te Ermelo: J. Th. W. Quak te Koudekerk a.d. Rijn. Aangenomen naar Holten: vie. P. Lugtigheid te Leidschendam. GEPFF. KERKEN Beroepen te Heerenveen: S. de Lange te Deventer (Vervolg van pag. 1) De persconferentie werd gegeven toen de Apol)o-12 zich met een snel heid van 6.400 kilometer per uur door de ruimte bewoog. De beelden moes ten een afstand van 160.000 kilometer naar de aarde afleggen. De weersomstandigheden in het ge bied van de Stille Oceaan waar zy vanavond moeten landen ziin bevre digend. De bergingavloot ligt klaar om de mannen zo snel mogelijk uit het water te ..vissen". De berging staat onder leiding van schout bi'- nacht Donald Davis, die zich aan boord van het vliegdekschip Hornet bevindt. ringsronde een zeker speels en im provisatorisch karakter inherent moet zijn, omdat deze agenderingsronde in wezen niet anders was dan een vorm van brainstorming. De opkomst van de bezoekers was groter dan verwacht (variërend van 50 in Hoogkarspel tot 400 in Arnhem) en de kwaliteit der gemaakte opmer kingen kon in vele gevallen uitste kend genoemd worden. Het is thans reeds duidelijk, aldus dr. Mooi, dat de AKV veel jongeren in beweging heeft gebracht. Nog even de verdere gang van za ken: begin januari zal de agenda ge publiceerd worden. In de tweede helft van februari worden dan de „voorronden" op plaatselijk en ge meentelijk niveau gehouden. De landelijke slotzitting is, gelijk be kend. met Pinksteren. AMSTERDAM Op 4 december wordt in een bijeenkomst aan de Vrije Universiteit herdacht dat 500 jaar ge leden Erasmus werd geboren. Prof. dr. C. Augustijn zal een college geven over „Ik prijs deze wereld gelukkig" Erasmus' verwachting. Op 10 december wordt herdacht dat op 11 april 1919 de Internationale Ar beidsorganisatie werd opgericht. Over de IAO zal een college worden gege ven door prof. dr. W. Albeda. Beide her denkingen hebben plaats in het kader van het studium generale van de VU. Prof. Smit Sibenga hoogleraar te Amsterdam AMSTERDAM Aan de universi teit van Amsterdam is dr. J. Smit Sibenga te Warmond, benoemd tot gewoon hoogleraar in de uitlegging van de geschriften van het Nieuwe Testament en de oud-christelijke let terkunde. Hij is de opvolger van prof. dr. J. N. Sevenster, die met ingang van 1 september met emeri taat is gegaan. Prof. Smit Sibenga werd in 1927 te Nieuwkoop geboren. Hij studeerde aan de rijksuniversiteit te Leiden en legde in 1955 het doctoraal examen af. Hij behaalde in 1953 het kerkelijk examen vanwege de Nederlands Her vormde Kerk. Prof. Smit Sibenga promoveerde in 1963 te Leiden op een proefschrift getiteld „The Old Testament text of Justin Martyr". Hij is sinds 1954 ver bonden aan de Leidse universiteit. UTRECHT Een grote midden groep rooms-katholieken, die zich niet kan verenigen met de extreem progressieven, noch met de conserva tieven zoals het Michaellegioen, wil zich verenigen in nationale en plaatselijke raden. Aldus meldt De Tijd. Deze groep wil beslist wel vernieu wing, maar niet op een onverdraag zame manier, waarin de monoloog de boventoon voert in plaats van de di aloog. Ook wil men de band met het verleden niet verbreken. De initiatiefnemers gaan ervan uit, dat de extreme groepen niet het le vensgevoel van de Nederlandse rooms-katholieken vertolken. Zij dreigen een pressief karakter aan te nemen, waardoor de druk van de ou de structuren vervangen wordt door een nieuwe vorm van pressie. aan ,de behoeften van de ontwikke lingslanden. Het ónderwijs werd gezien als een van de belangrijkste wegen tot men taliteitsverandering. Aan de kerken werd gevraagd, de conclusies van Genève-1966 en Upp- sala-1968 met spoed door te geven aan de plaatselijke gemeenten. De kranteredacties zouden moeten worden uitgebreid met specialisten op het gebied van de ontwikkelings samenwerking. De berichtgeving daarover valt nu naar de mening van de conferentiedeelnemers te veel tussen de wal van de economische redactie en het schip van de redactie buitenland. Nog een opmerkelijk ding: de toe spitsing van de informatieverstrek king op de televisie heeft niet ge bracht wat men ervan hoopte. Het meeste effect had de persoonlijke overdracht van ideeën. Bij een onderzoek in Arnhem bleek dat 95 procent van de ondervraagden de televisieprogramma's, die in het kader van de Vredesweek waren uitgezonden, niet had gezien. Vijftien procent van de ondervraag den had door de Vredesweek meer inzicht gekregen in de problemen van oorlog en vrede en twintig procent in de problemen van de arme en de rijke landen. Helft dominee DRIEBERGEN Bijna de van de Nederlandse predikant* priesters (44 procent) meent militaire machtsblokken alt NAVO nodig zijn om de vrede wereld te handhaven. ,1 Ruim de helft (59 procent) dat Nederland de wereldvred grote dienst kan bewijzen doo: den van de defensie over te ht naar de ontwikkelingsbegrotin s. Dat blijkt uit een enquête vj j. studiecentrum voor vredesvraai ken van de Nijmeegse unive 1 naar aanleiding van de Vreder Aan het onderzoek werkten 33t|oi dikanten en priesters mee. :c (Van onze kerkredactie) HILLEGOM In de leeftij 45 jaar is gisteren na een lat zwaar ziekbed overleden ds. C. gaard, hervormd predikant te legom. Ds. Boogaard studeerde thee te Utrecht, waar hy in 1951 k daat werd. Vicaris werd hij i Noord-Oost polder. In 1953 predikant te Noordbergum. 3 later te Strijen, Sinds 1966 stoe te Hillegom. De begrafenis is donderdag Algemene Begraafplaats te 1 gom, na een rouwdienst in de vormde Kerk, die om half drie bt „Paisley niet (Van onze kerkredactie) BELFAST De Presbyte riaanse Kerk van Ierland (waar toe de meeste protestanten in Noord-Ierland behoren) heeft kritiek op de manier, waarop de hervormde kerkeraad van Am sterdam onlangs twee rooms- katholieken uit Noord-Ierland voor een week uitnodigde. Deze daad heeft in Noord-Ierland nogal de aandacht gekregen, vooral de motivering: „om duidelijk te ma ken aan de rooms-katholieke bevol king van Ulster, dat er nog andere protestanten zijn dan die van Ian Paisley". „Ik ben er niet zeker van, dat u niet de vergissing maakt Ian Paisley te identificeren met onze eigen Presbyteriaanse Kerk in Ierland en de andere grote protestantse kerken hier", schrijft secretaris-generaal Jack Weir in een brief aan secreta ris-generaal ds. F. H. Landsman. „Uw kerk heeft natuurlijk het vol le recht tot vrijheidn van handelen en commentaar, maar het zou mis- representatief' schien minder aanleiding misverstand hebben gegeven, alt moderamen eraan gedacht had, Noordierse situatie met zusterkerk in de Hervormde Wt bond te bespreken". (Weir klaarblijkelijk in de verondersh dat de uitnodiging was uitgegaa het moderamen van de general node. Ze ging uit van het mode van de Amsterdamse kerkera red.). Geen vertrouwen Weir voegt bij zijn brief ovt politieke situatie, die de synodt de Presbyteriaanse Kerk in Ie vorige maand aanvaard heeft. I ze resoluties stelt deze kerk zlchl aal op achter het hervorming* gram van de Noordierse tegel maar tevens blijkt, dat deze sy geen vertrouwen heeft in Rooms-Katholieke Kerk- De laatste resolutie luidt namt „Of er nieuwe en gelukkiger meenschapsbanden komen hang vanaf, of de roomskatholieke meenschap even beduidende en i Ier veranderingen zal aanbrenga die waarop bij de Noordierse i ring en de protestantse meerdei wordt aangedrongen. Wij juichen verschillende ind ties toe, die er op wijzen, dat inderdaad verwerkelijkt wordt, i wij moeten bekennen, dat zij niet zo zijn, dat zij de protesü gemeenschap het nodige vertron geven". UTRECHT Op Soemba heerst op het ogenblik een ern stige hongersnood. De ongun stige regenval van dit aar en daardoor ontstane rattenplaag hebben de oogst doen misluk ken. De Gereformeerde Kerken, die vanouds banden hebben met Soemba, (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De werk zaamheden van de Provinciale Kruisverenigingen staan op het ogenblik sterk in het teken van samenwerking, zo bleek zater dag oo de jaarvergadering van de Zuidhollandse Vereniging Het Groene Kruis in de Doelen. De voorzitter van de vereniging, de heer J. W. Wegstapel, vertel de in zijn openingswoord dat er zowel op provinciaal als op plaatselijk niveau een intensieve samenwerking bestaat, die bij de plaatselijke verenigingen zelfs tot een a'gehele fusie kan leiden. Tegenover dit laatste staan de kruisverenigingen Wel gereserveerd; men is van mening dat men de na tuurlijke ontwikkeling niet in de weg dient te staan, maar dat fusies niet gestimuleerd moeten worden. Op provinciaal niveau zijn bespre kingen gaande om te komen tot huisvesting van de bureaus van de drie verenigingen in één pand. waar bij dan tevens een aantal diensten samengevoegd zullen worden. Bij de ze bundeling zullen ook de Federatie ve commissie Kinderhygiëne, de So ciaal Medische Dienst en de Stichting Geestelijke Volksgezondheid in Zu'd-Holland worden betrokken. Door deze samenvoeging, die zowel bij het Groene als bij het Oranje Groene en Wit-Gele Kruis gunstig beoordeeld wordt, zal het mogelijk zijn een betere dienstverlening door de provinciale diensten te krijgen en betere service te verlenen aan de aangesloten instellingen. Uit het jaarverslag en uit bet ope ningswoord bleek, dat het Groene Kruis te kampen heeft met een groot artsentekort. Hierdoor hebben voor al de consultatiebureaus het in 1968 moeilijk gehad. Men denkt nu aan z.g. artsloze consulten op de zuigelin- genbureaus om dit tekort op te van gen. De voorzitter stelde, dat ideaal gesproken de jeugdgezondheidszorg zich zou moeten uitstrekken van de prenatale zorg tot en met de school leeftijd. Op het ogenblik is er een analyse gaande naar de werkwijze in de kinderhygiëne, waarbij tevens de psychisch motorische ontwikkeling gevolgd dient te worden. Uit het jaarverslag bleek voorts, dat de Sociaal Medische Dienst goed van de grond komt. De afdeling reva lidatie wordt steeds groter en er bestaan vruchtbare contacten met de Nederlandse Hartstichting voor de recondifonering van patiënten die een hartinfarct hebben doorstaan. Alles bijeengenomen, aldus het jaarverslag, was 1968 een goed jaar. hebben inmiddels voor eerste hulp gezorgd door rijst en mais van Mid- den-Java naar het getroffen eiland te laten transporteren. Ook wil het gereformeerd wereld diakonaat in samenwerking met Amerikaanse kerken voedselover- schotten uit de Verenigde Staten naar Soemba laten verschepen. De Soembanezen zelf spannen zich in voor de aanleg van verbin dingswegen naar de hoofdweg van het eiland, die op het ogenblik in reparatie is. Daardoor wordt het bin nenland beter bereikbaar en econo misch minder kwetsbaar. Hongersnoden teisteren Soemba gemiddeld om de vier jaar. Wanneer de dorpen beter bereikbaar zijn, kan men meer doen om de nood te bestrijden en te voorkomen. Bij deze wegwerken heeft het gereformeerd werelddiakonaat de weg- en water bouwkundige W van Rij ingezet in samenwerking met de Soembanese kerk. Voor deze extra hulp, die ten goede komt aan enige tienduizenden mensen op Soemba, heeft het Alge meen diakonaal Bureau te Utrecht zijn gironummer 2211 opengesteld. Financiering uit de aanwezige fondsen is namelijk niet mogelijk, omdat het Gereformeerd Werelddia konaat over 1969 reeds een begro tingstekort heeft van een half mil joen gulden. WASHINGTON— Een presidentië le commissie in de VS is na een onderzoek tot de conclusie gekomen, dat de misdaad het land dreigt te overspoelen als geen maatregelen worden genomen om hieraan paal en perk te stellen. Achter de misdaad staan, volgens de commissie, „machtige sociale krachten in de achterbuurten en zwarte getto's". Het rapnort legt er echter de nadruk op. dat er geen verband wordt gelegd tussen ras en misdaad; wél tussen armoede en mis- j daad. (Van een medewerker) HAIFA De Israëlische doi heeft de 33-jarige Heien Sonderei uit het Zwitserse Winterthur l toestemming gegeven Israël bil te komen. Mejuffrouw Sonderegger had Is reeds viermaal bezocht omdat zij, als zij verklaarde, „houdt van volk van God en het land Israël". Haar werd ten laste gel dat zij vorige malen daadwerk! activiteiten als zendelinge aan de had gelegd. was geinteresseerd als gevolg Zwitserse te kennen, dat zij in Is was geïnteresseerd als gevogl haar studie van de Bijbel, het breeuws en de joodse geschiedt Tijdens haar vorige verblijf in Is had zij een oelpan, een speciale fl sus voor Hebreeuws gevolgd, rw na zes maanden was haar verzfl Israël te verlaten. Zij had, werkz» bij een joodse kinderinstelling, kinderen verteld, dat de christa geen hekel aan de joden hebben o dat zij Jezus hebben gedood. KARACHI Een hevige brs verwoestte eind vorige maand groot deel van het Bengaalse vlut telingendorp in Azam Basti te Ka chi in Pakistan. Het gereformet Werelddiakonaat uit Nederland, i zich hier reeds enige jaren inzet v sociale hulpverlening, heeft onm delliik na de brand een bijdfl beschikbaar gesteld voor de eer hulp aan de slachtoffers. Biina hc derd gezinnen verloren door i brand de schamele rieten hut waai ze woonden en hun huisraad. De niet getroffen bewoners van 1 dorp brachten zoveel geld bijeen, de slachtoffers dagelijks één maalt konden kriigen. Ook het Rode Kn en Bengaalse verpleegsters van t ziekenhuis van de Zevende Dags A ventisten ver'eenden hulp. Er vin! nu d*«*pl"ks vopdseluitdelin? plaats. De Nederlandse hulp wo: vooral gebruikt voor de verstrekki van dekens en huisraad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2