AFKEER NA MASSAMOORD Senaat VS wijst rechter af Tekort van 900 min. op reisbalans Plan voor toeristische school in Leiden m Felle kritiek in hele wereld it Zuidvietnamezen afgeslacht? Luitenant in staat van beschuldiging VS-militairen schuldig Nederlaag voor Nixon Geesink van zijn functie ontheven DOS neer bij PSV Laver velde Tom Okker Verrassend optreden „Swordsmen" Juichende ovatie voor NinaSimone in Doelen Politie leverde slag met ka mpbewoners TIPS VOOR TRIPS IN WINTER Vroeg naar de sneeuw ZATERDAG 22 NOVEMBER 1269 WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft ln een brief aan het CongTes onthuld dat lui tenant Willam Calley in verband met het bloedbad in het Zuidvietnamese dorp Song My beschuldigd is van moord met voorbedachten rade op ongeveer 100 Vietnamese burgers. Een rapport over de zaak is aan Calley's commandant in Georgia gezon den. Het onderzoek naar de rol die jergeant David Mitchell bij de massa moord heeft gespeeld, is nog niet af gesloten. Bet Zuidvietnamese ministerie van Defensie heeft inmiddels in een com muniqué de persberichten tegengespro ken over de moord op 567 Vietnamese burgers in Song My. Er zouden toen maar een twintigtal burgers zijn omgekomen bij een bom bardement van de Amerikaanse lucht macht op het dorp en omgeving, die door guerrillastrijders van de Viet- cong beheerst werden en waarvan zij, onder meer door de bouw van bun kers, een gevechtsterrein hadden ge maakt. WASHINGTON In de gehele wereld maar vooral in de communistische landen is felle kritiek geleverd op de massamoord van Amerikaanse soldaten op Zuidvietnamese burgers, die vorig jaar maart uit wraak zou zijn gepleegd. Op gruwelijke wijze zouden ruim 500 dorpelingen zijn omgebracht. Officieel is meegedeeld dat een Amerikaanse officier en een sergeant in staat van beschuldiging zijn gesteld en dat tegen 75 soldaten een onderzoek is ingesteld. De Sow jetunie beschuldigde de VS ervan te trachten ide massamoord bij Son My te verzwijgen, terwijl Ame rika de communisten verwijt krijgsgevangenen onmenselijk te be handelen. Het persbureau Tass beschreef de moord als een „massale slachting". Poolse kranten publiceerden de massamoord onder de kop „Hitleri- aanse methoden van Amerikaanse soldaten". Ook Oostduitse bladen vergeleken het voorval met Na zi-wreedheden uit de oorlog. Schande In West-Duitsland meldden vrijwel alle dagbladen het nieuws, maar men WASHINGTON De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren met 55 tegen 45 stemmen de benoe ming van rechter Clement Haynsworth tot lid van het Op perste Gerechtshof afgewezen. Dit is de eerste grote nederlaag voor president Nixon in de bin nenlandse politiek sinds hij tien nu/inden geleden als staatshoofd werd geïnstalleerd. Nixon zei in een verklaring het Se naatsbesluit, waarmee een drie maanden durende controverse over deze rechtersbenoeming werd af gesloten, zeer te betreuren. Hij dacht dat een meerderheid in het land dit ook deed. Met name betreurde de president „de aard" van de aanvallen op deze voortreffelijke man. De „koning van de humor", Max Tailleur, heeft gisteren in Amster dam de eerste uitgave i>an zijn kwar taaltijdschrift Ö01wel letterlijk ten doop gehouden. Aan de samen stelling van dit luchtige periodiek Werkt een keur van Nederlandse cartoonisten mee. UTRECHT Het hoofdbestuur van de Nederlandse Judo en Jiu Jitsubond heeft in Utrecht besloten Anton Geesink te ontheffen van zijn functie als lid van de hoofdgradencommissie omdat Gee sink zich ondanks ccn toezegging na de Wereldkampioenschappen in Mexlco- stad, zich niet heeft onthouden van voor de bond negatieve uitlatingen. Geesink zal ook, teneinde een rusti- p gedragslijn met betrekking tot het beleid vast te stellen en door te voe ren, zoals in een brief aan de oud-we reldkampioen staat, tot na de Olym pische Spelen in 1972 geen enkele bondsfunctie meer mogen vei'vullen. Indien Geesink, wat wordt genoemd •■openbare afbrekende kritiek met be trekking tot de bond en haar bestuur" zal leveren, ziet het hoofdbestuur zich genoodzaakt nog verdere matregelen nemen. Zijn onkreukbaarheid is vlekkeloos en zijn bekwaamheden staan buiten kijf. Het Opperste Gerechtshof heeft mannen van zijn rechtsfilosofie nodig om het juiste evenwicht in dit be langrijke instituut te herstellen", al dus Nixon. Maatstaven Nixon zei bij het voordragen van een nieuwe kandidaat begin volgend jaar dezelfde maatstaven te zullen aanhouden als hij ten aanzien van Haynsworth had gedaan. De nederlaag voor Nixon was niet het gevolg van het feit dat er in de Senaat 57 democraten en 43 Republi keinen zitting hebben. Belangrijke Republikeinen, zoals fractievoorzitter Hugh Scott, stemden tegen de benoe ming van de 57-jarige omstreden rechter uit Zuid-Carolina. Het aantal tegenstemmers was groter dan ver wacht. Het was de eerste keer sinds 1930 dat de Senaat een presidentiële voor dracht voor het Opperste Ge rechtshof afwees. Dit gebeurde on danks een grootscheepse campagne van de Amerikaanse regering ten gunste van Haynsworth. Belangen De meeste senatoren stemden tegen omdat Haynsworth naar hun mening onvoldoende het gevaar van een be langenconflict had onderkend tijdens de twaalf jaar dat hij als rechter in een Hof van Beroep had gewerkt. Zij noemden een aantal firma's waarin Haynsworth zakelijke belangen had. Deze firma's zouden door zijn beslis singen financiëel voordeel hebben ge had. De rechter zou in zijn vroegere loopbaan ook blijk hebben gegeven vooroordelen te hebben tegen negers en de vakbonden. N EINDHOVEN PSV heeft tegen DOS een slechte generale gespeeld voor de Europa-Cupwedstrijd tegen AS Roma. De rode-lantaarndrager DOS maakte het een slordig spelend PSV alleen Strik, Radovic en Does burg benaderden hun normale vorm danig lastig. DOS-voorzitter Kernkamp had het van te voren al gezegd: „Wij voetbal len niet zo slecht als onze plaats op de ranglijst doet vermoeden." Inder daad liet een met grote inzet spelend DOS al direct na het begin een accep tabele partij voetbal zien. Na negen minuten moest Doesburg languit naar de verste hoek om een schuiver van Thijs Wijngaard te ke ren. Toch had PSV kort daarna de score al kunnen openen, maar Ressel schoot van nauwelijks twee meter over het doel. PSV. met een teruggetrokken spe lende Van der Kuylen en met Veen- stra in de spits, behield wel de beste kansen, maar moest een fel, soms te fel, spelend DOS, het middenveld la ten. In de 32e minuut nam PSV toch afstand. Doelman Van Ledden kreeg een schot van Van der Dungen niet onder contrale en dat bood Ressel de gelegenheid te scoren. In de tweede helft Bjerre was bij PSV vervangen door Mares kregen de Eindhovenaren opnieuw de beste van het handjevol kansen. DOS bleef echter uitstekend partij geven, al ge beurde dat wel eens met wat al te zware charges. Zo kwam Nieuwen- huis in het boekje van de niet sterk leidende scheidsrechter Godding, we gens een grove overtreding tegen Veenstra, die evenals Mares nog een I schot door de paal zag gekeerd. 1 onthield zich van commentaar. Het Oostenrijkse Invloedrijke dagblad Die Presse noemde het een schande dat de kwestie zo lang is verzwegen. In Engeland brachten de meeste bla den het bericht op de voorpagina. Daily Mirror had als kop: „De mas samoord, die de wereld deed huive ren". Het Belgische dagblad Le Peuple beschreef de beweerde massamoord als „een schandaal zonder prece dent". In een hoofdartikel zegt het dagblad: „de beschuldiging ls ernstig en raakt de eer van het Amerikaanse leger". Onderzoek De Democratische leider in de Amerikaanse Senaat, Mike Mansfield, heeft zich gisteren geschaard achter de eis dat het Congres een diepgaand onderzoek moet instellen naar de uit moording van Zuidvietnamese dorpe lingen. Verscheidene Congresleden, onder wie Republikeinen, hebben al geëist dat de feiten aan het licht zul len worden gebracht Deze week verschenen in Ameri kaanse kranten foto's van de moord partij. Zij waren van tekst voorzien door ooggetuigen. In Engeland zorgde de voormalige minister van buitenlandse zaken, George Brown, voor een grote rel met zijn uitspraken voor de radio dat de Amerikanen voort moeten gaan met de oorlog in Vietnam en moeten op houden met huilen over de wreedhe den .Amerika moet Zuidoost-Azië niet in de steek laten. De Amerika nen hebben de rol overgenomen die Groot-Britannië lange tijd heeft gespeeld. En wij speelden die rol ook hard en krachtig"-, aldus Brown. Aftreden Verbolgen linkse Labourleden eisten onmiddellijk het aftreden van Brown als plaatsvervangend leider van de partij. Volgende week zullen zij deze eis op een partijbijeenkomst op tafel leggen. Het misnoegen in de Labourpartij over het Amerikaanse beleid in Vietnam wordt niet gedeeld door premier Wilson en George Brown. WEMBLEY Rod Laver en Tony Roche, beiden Australische beroeps- tennissers, hebben de finale bereikt van het Engelse open kampioenschap op overdekte banen in Wembley. Laver, die de beste partij speelde die tot dusver in het tournooi werd ver toond, versloeg Tom Okker binnen een uur, 86 62. Okkers snelheid haalde niets uit te gen Lavers steke backhand. Roche twee uur en drie kwartier nodig om Earl Buchholz (V.S.) te verslaan, 63 7—9 15—13. Vandaag wordt de finale gespeeld. De eerste prijs bedraagt 300 pond, de tweede prijs 1500 pond. .Nina en begeleider (Van een onze verslaggeefsters) ROTTERDAM „To be yong, gift ed and black; in New York wachten dagelijks kinderen van drie tot veer tien jaar en ouder die moeten worden geïnspireerd, die niet weten wie zij zijn. 't Is een van mijn taken hen dat te vertellen..." Woorden kunnen onmogelijk weer geven, wat Nina Simone in de nacht van vrijdag op zaterdag tijdens een meeslepend optreden in De Doelen trachtte over te brengen op het Ne derlandse volk. Met een enkele zin vertelt zij een afgeladen Doelenzaal over het leed van de „Negerjeugd" in het blanke Amerika. Mocht Nina Simone in Ne derland nog niet die faam hebben gehad, die zij overal waar zij op treedt, heeft, dan zou zij deze met dit simpel lied zeker hebben bereikt. Zeker van een feilloze begeleiding, dankzij een onovertrefbare eenheid met het quintet, bestaande uit Wel don Irvine, orgel, Charles D. Alias, drums, Thomas L. Smith jr., gitaar, Jumma Santos, congodrums en Emile Latimer, gitaar. Nina's uitdrukkingsvermogen en haar schijnbaar ongelimiteerd gevoel voor interpretatie, geven elke uitvoe ring van songs als „To love somebo dy", „Ain't got no I got live" en „Suzanne" een enorme inhoud, origi naliteit en verfrissing. THE SWORDSMEN Een volkomen verrassing aan het begin van dit nachtconcert was het optreden van de vrij onbekende soulgroep The Swordsmen: Raymond Thompson en Eddie Anderson, bei den uit Cleveland, Ohio, die Nina EINDHOVEN' Boze woonwagen bewoners hebben gistermorgen Ijze ren staven, tandwielen, schokbrekers en vuilnisbakken naar politiemannen: gegooid, die naar het Elndhovense woonwagenpark waren gegaan om de werklieden van de gemeentedienst te assisteren met het verwijderen van twee boventallige woonwagens. Er is in het kamp maar plaats voor 80 woonwagens, maar vorige week voegden zich twee families met twee woonwagens bij de maximale bezet ting. De werklieden stuitten op felle te genstand van de kampbewoners toen zij de twee wagens probeerden te ver wijderen. Zij riepen de hulp van de politie in, die met veertig man ter plaatse verscheen, gewapend met schilden en wapenstokken. De kampbewonérs werden toen agressief en bekogelden de agenten met allerlei ijzeren voorwerpen. Een agent kreeg een vuilnisbak tegen het hoofd gegooid. Een andere werd met een mes bedreigd. Het gevecht werd zelfs zo hevig, dat een politieman zijn dienstrevolver moest trekken. Maar er werd niet geschoten. Met veel moeite slaagde de politie er in de twee woonwagens te verwij- deren en de. rust in het kamp te herstellen. AMSTERDAM Pas gisteravond om kwart voor zeven was de brand,' die donderdagmiddag uitbrak in de met twee miljoeA «ter benzine ge vulde tank in het westelijk havenge bied van Amsterdairt, gedoofd. De vlammen werden geleidelijk donker rood tn teken dat de tank vrijwel was leeggebrand. Simone op haar korte tournee door Europa begeleiden. Tien jaar traden zij samen op in Amerika. In die tijd zongen zij hoofd zakelijk religieuze muziek. Twee jaar geleden zijn zij hier vanaf gestapt. Na deze tournee zullen zij met Nina Simone optreden in The Village Gate in New York. Wie tijdens hun optreden in De Doelen hun verrassende Interpretatie van Trim Lopez' „If i had a ham mer" heeft gehoord, zal zeker met spanning wachten op hun eerste lp, die in januari verschijnt. Toerisme steeds groter gevaar voor betalingsbalans Nederlands toeristenbalans is ernstig uit zijn even wicht. Elk jaar opnieuw stijgt het nadelig saldo, dat wil zeggen: elk jaar wordt het verschil tussen wat Nederlandse toeristen in het buitenland uitgeven en wat buitenlanders in ons land besteden groter. Be droeg dit verschil in 1964, toen de rode cijfers voor het eerst hun intrede deden in de balans, nog 85 mil joen gulden, voor dit jaar wordt het al geschat op 900 miljoen, meer dan tweemaal zo groot als vorig jaar. den gebruikt. Na 1963 onder vond ons land als gevolg van EEG-maatregelen een enorme terugslag. In de dienstverle nende sectoren stegen de prijzen snel en sterker dan in andere sectoren met het ge volg, dat buitenlanders, die anders wèl zouden zijn geko men, liever naar het zuiden trokken. Werving „Daar komt bij", aldus dr. M. C. Tideman, economisch specialist op het gebied van het toerisme, „dat men zich geen optimale inspanningen getroost om dit toerisme nieuwe impulsen te geven". „Dit geldt zowel voor de horeca-bedrijven als voor de wervende instanties. De hore ca-bedrijven werken vaak In efficiënt en zijn vaak weinig modern geoutilleerd". Volgens hem kan de belang rijkste onkostenpost in veel bedrijven de perso neelskosten belangrijk worden besnoeid door het aantal menu's te beperken en meer aan zelfbediening te Voor de betalingsbalans he- ginnen deze rode cijfers elk jaar een groter gevaar te vor men. Weliswaar hadden wij op die balans vorig jaar nog een overschot van 250 miljoen gulden, maar wanneer de reisbalans geen nadelig saldo had opgeleverd, zou dit overschot nog 420 miljoen gulden groter zijn geweest. Deze invloed van het reisverkeer zal, naar ver wacht, de komende jaren nog groter worden en de beta lingsbalans nog ernstiger klappen toebrengen. Deze klappen kunnen juist in ons land zo hard aankomen omdat de overschotten op de betalingsbalans nooit erg groot plegen te zijn. Een land als Duitsland, dat een nog veel groter tekort op de reisbalans heeft (drie miljard DM!), kan dit beter opvangen omdat zijn betalingsbalans er veel gunstiger voorstaat. Oorzaken van het groeiend tekort zijn in de eerste plaats de toenemende trek van Ne derlanders naar het buiten land en aan de andere kant het feit, dat het inkomend toerisme met deze groei lang geen gelijke tred houdt. Cij fers illustreren dit: Nederlan ders hebben dit jaar 25 pro cent meer geld in het buiten land uitgegeven dan vorig jaar en de inkomstenstijging bedroeg nauwelijks acht pro cent. Terugslag Deskundigen uit de reiswe reld zijn het er over eens, dat tegen die trek naar het bui tenland niets kan en zal wor den gedaan. Door de enorme uitbreiding van goedkope transportmogelijkheden (met name de goedkope vliegrei zen) zal dit buitenlands ver keer de laatste jaren zelfs nog sterk toenemen. Belangrijk is daarom, dat het inkomend toerisme wordt gestimuleerd. En dat is op het ogenblik een moeilijke zaak omdat een van de meest doel treffende slogans, waarmee Nederland altijd zijn werving voerde (Nederland: goedkoop- te-eiland) niet meer kan wor- doen. Bovendien schiet men vaak tekort in het tegemoet komen aan de wensen van de buitenlander. Van de Duitser bijvoor beeld is bekend, dat hij hier vaak voor „Erhohlung" komt, voor lichamelijke revalidatie. Dat betekent, dat er in hotels trainingstoestellen en massa gemogelijkheden moeten zijn. Voorts pleit hij ook voor casino's aan de kust. Wat de werving betreft: daarmee is belast het Natio naal bureau voor toerisme. Maar zijn budget is te klein: een bedrag van acht miljoen tegen toeristische inkomsten van 1,2 miljard gulden levert een verhouding, die in het bedrijfsleven ondenkbaar zou zijn. In de reiswereld is men ervan overtuigd, dat dit bud get sterk moet worden ver groot om efficiënt propaganda in het buitenland te maken. Gids voor Zeeland Nu Zeeland steeds meer in de toeristische belangstelling raakt en de toeriste ook steeds meer gaat bieden, heeft de ANWB in zijn serie „Eigen land met open ogen" er een gids over uitgegeven. Daarin zijn zowel de histo rische achtergronden als de jongste verworvenheden en de toekomstige voorzieningen opgenomen. Alle plaatsen met een mo gelijk toeristische attractie zijn genoemd, waarvan de be langrijkste van kaartjes zijn voorzien. (Prijs voor leden ƒ6.90, voor niet-leden ƒ7.90.) Wie er deze winter voor een paar dagen of weken tussenuit wil, heeft aan de zojuist ver schenen „Tips voor wintertrips" van de ANWB een goede handleiding. De mogelijkheden va riëren van een lang weekend tot een cruise, georganiseerd door de ANWB in samenwerking met enkele zusterclubs. De meeste bestemmin gen liggen in het buitenland, tot in Joegoslavië toe. Een van de zeer voordelige aanbiedingen is de tweedaagse winkelvliegreis naar Londen ter gelegenheid van Sinterklaas en Kerst Deze reizen kosten inclusief reis (per Channel Air ways van Rotterdam naar Southend) en logies 125,—. De vertrekdata zijn gesteld op 21 en 22 November en op 1 en 2 december. De plannen van het Leidse gemeentebestuur om in 1971 al te starten met een toe ristische opleiding op middel baar niveau zijn al in een vergevorderd stadium. Uit gesprekken met de reisbu reauwereld, de ANVV en de ANWB, is al gebleken dat men er positief tegenover slaat en ook de ministeries van economische zaken en van onderwijs blijken „in" voor de plannen. Men is in Leiden dan ook zo optimistisch te verwach ten, dat de minister de oplei ding volgend jaar oktober in zijn scholenplan zal inpassen. Waarschijnlijk komt de nieu we school dan administratief onder het middelbaar econo misch en administratief on derwijs (Meao) te vallen. De bedoeling is, dat de cur sus driejarig wordt (voorop- °Parijs Char \bld'lsèreWi CourcheveU les Deux Alpes* f >tfgenèvre-r Monlg Marseille o Nio ZWITSERLAND ^AndettnaH- Milrrej £rfn*Wd Nog even voor de grote kerstdrukte naar de wintersport? Dan \indt u hier de plaatsen, waar men u al vanaf 1 decem ber kan ontvangen: in Oostenrijk. Zwit serland, Frankrijk en Italië. Alle genoemde plaatsen beschikken over skiliften en z(jn ook anderszins vol ledig uitgerust. Om dat ze alle hoog lig gen, is de snecuw- zekerheid vrjj groot. Een van de grootste voordelen is dat men er nog niet in de grote drukte zit en dus alle gelegenheid heeft van winterse rust te genieten. leiding mavo). In die periode zal de cursist een stevige ba sis worden gegeven, die voor een middelbare functie in de reiswereld noodzakelijk is. Als hij is afgestudeerd, zal hij kunnen optreden als de „goede balieman", die zelf standig zijn zaken kan afdoen als de rechterhand van de directeur dus. Dit geldt zowel voor functies bij de WV, de reisbureaus als de hotellerie. In de reiswereld is het ini tiatief toegejuicht. Het vinden van vakbekwaam personeel voor deze zich stormachtig uitbreidende branche is na melijk de laatste jaren een groeiend probleem geworden. En nu al staat vast, dat men wanneer de minister de plannen goedkeurt aan één school niet voldoende heeft. Bij verscheidene ande re gemeenten heeft men eveneens plannen voor de op richting van een toeristische school naar Leids voorbeeld (o.m. in Enschede). Uitbreiding Voor de geïnteresseerde in de reiswereld, zal een middel bare opleiding een aanzien lijke uitbreiding van moge lijkheden betekenen. Op het ogenblik ls de enige door de overheid gesubsidi eerde school het Nederlands wetenschappelijk instituut voor toerisme in Breda, maar deze valt in de categorie Heao, hoger economisch en ad ministratief onderwijs en leidt leidt alleen op voor hogere functies. Dit betekent, dat men streng selecteert omdat er voor de afgestudeerden slechts beperkte „afzetmoge lijkheden" zijn. Het instituut, dat nu bijna vier jaar bestaat en een op leiding van drie jaar geeft (toelatingseis tenminste havo, maar liever gymnasium of atheneum) heeft vorig jaar zijn eerste 29 afgestudeerden afgeleverd en deze maand komt de tweede lichting van, naar verwacht, ruim veertig geslaagden vrij. Overigens is de belangstel ling voor de opleiding nog elk jaar gestegen. Voor de ko mende cursus heeft men al ruim 400 aanmeldingen bin nen. Ook in de reiswereld blijkt de belangstelling voor deze opleiding groeiend, wat onder meer blijkt uit het feit, dat alle kandidaten van vorig jaar een passende baan heb ben gekregen, terwijl ook de meeste examenkandidaten van dit jaar al een werkkring hebben. Naast deze opleiding bestaat dan nog een cursus bij de Leidse Onderwijs Instellingen (schriftelijk) en de school van dr. Van Egeraat in Breda (een privéschool en vrij duur). Deze cursussen leiden ech ter in hoofdzaak op voor functies achter de balie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9