Vakbonden gaan opnieuw praten met YMF-directie l e Voor geldbeleggers keus genoeg op obligatiemarkt PONTIAC ZWAKKE BEDRIJVEN NU UITSCHAKELEN Provocaties bij kazernes? Protocol op de helling zetten Nog steeds geen vertrouwen NKV-voorzitter Mertens kreeg de Leeuw FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Blije gezichten, fijne horloges Overleg Generaal Geheim En verder PONTIAC TIJD JUISTE TIJD Maandag Rode top in Moskou 7 UTRECHT De vijf vakbonden in de metaalindustrie gaan vol- achtig, noemde Meijriikman het be- gende week opnieuw praten met de leiding, van de VMF/Stork- gj ^•ta™ardoOT onzekerhe" Werkspoor. Zij willen het protocol van vorige week op de helling i xetten. De daarin genoemde aantallen werknemers, die door de reorganisatieplannen zouden moeten afvloeien, dienen uit het protocol te worden geschrapt. „We dachten dat het protocol dui delijk was, maar we weten nu dat we er niet in zijn geslaagd alles duide lijk over te brengen", aldus H. Bode, rlce-voorzitter van St. Eloy op een gistermiddag gehouden bijeenkomst In de kantine van Werkspoor-U- (reöht, die door ruim 2200 werkne mers werd bijgewoond. De bijéénkomst verliep rustig. Het woord staken werd slechts één keer gehoord. De heer 'Bode zei verder dat uit het protocol niets blijkt over het voort bestaan van Werkspoor. Hij beloofde dat met spoed zal worden aangedron gen om een einde te maken aan de grote onzekerheid. Veel boe-geroep klonk uit de zaal toen Bode mededeling deed over de inmiddels bekend geworden regeling met betrekking tot de uitbetaling van de stakingsdagen aan ongeorganiseer den. De werknemers boven 27 jaar, die niet zijn georganiseerd, ontvan gen voor beide stakingsdagen ƒ40,50 plus kinderbijslag. Brandpunten Namens de directie was bedrijfsdi recteur ir. E. E. van Rhede van der Kloot in de kantine aanwezig. Hij bracht verslag uit van de in de on dernemingsraad en de afdelingsovcr- leg-commissies gevoerde besprekin gen. Dc positie van de afdelingen gie terij en rollend materieel noemde hij de 'brandpunten'. Van Rhede van der Kloot ontkende dat gepoogd wordt de problemen van andere VMF-bedrijven naar Utrecht te verschuiven, waardoor alleen in Utrecht reorganisaties nodig zouden zijn en elders niet. Hij ontkende ook dat het concern- verlies van ongeveer 15 miljoen gul den dit jaar voor het belangrijkste deel is toe te schrijven aan de wa- gonfabriek in Utrecht, zoals minister De Block (economische zaken) in ant woord op vragen in de Tweede Ka mer zou hebben laten weten. Hiero ver deden zoveel interpretaties de ronde waardoor het er op leek, dat Utrecht heeft gezorgd voor het hele verlies. Hij stelde nadrukkelijk vast, dat Werkspoor behoefte heeft aan continuïteit in zijn orderpositie, ,1Onwaar achtig' Ex-stakingsleider Meijnikman zei: I ,.We zijn de laatste jaren overstroomd met cijfers, maar nu j weten we dat ze tegenstrijdig zijn. Hij vroeg zich af om minister De Block wel volledig is ingelicht. ls in het verlies van 15 miljoen i gulden wellicht het. verlies van acht miljoen op een brug in Australië ver werkt?, vroeg hij zich af. Onwaar- ,Geen vertrouwen De kans bestaat, dat als de conti nuïteit niet snel is bereikt, het perso neel uit vrije wil vertrekt naar een baan met zekerheid, zei Meijnikman. De beer Bode zei, dat de vakbon den nog steeds geen vertrouwen in Koning Erederik en zijn schoonzoon koning Constantijn (rechts) hebben de VMF hebben. „Als we dat hadden, v zouden we al die afspraken niet op schrift hebben gezet vorige week. Maar u moet wel vertrouwen in uzelf hebben", aldus de vice-voorzittcr van St. Eloy. duidelijk veel plezier in de jacht De Griekse koning-in-bctlllngschap verblijft met zijn gezin in Denemarken, waar hij met enkele familieleden nabij Sor0 op jacht ging. AMSTERDAM Met een zucht van verlichting werd ver nomen, dat geen kabinetscrisis was ontstaan over de hoogte van de inflatiecorrectie in de loon- en inkomstenbelasting per 1 januari a.s. Desondanks kon de stemming op de effectenbeurs moeilijk opgewekt worden ge noemd, hetgeen vooral te wij ten was aan de flauwe houding van Wallstreet. Daar is de hoge rente een krachtige rem op de conjunctuurontwikkeling ter wijl de vredesbesprekingen over Mr. II. van Hiel op partijraad VVD (Van onz« soc.-econ. redactie) UTRECHT In een toespraak tot het congres van het jubilerende Ne derlandse Katholiek Vakverbond heeft minister Roolvink gistermiddag de benoeming bekend gemaakt van voorzitter P. J. J. Mettens tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De heer Mertens was reeds officier in de Orde van Oranje Nas sau. Voorts werd het ridderkruis in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer J. H. Titulair, NKV-bestuurder in de Mijnstreek, en aan J. C. van de Wiel, bestuurder in Valkenswaard. Mejuffrouw A. C. Verkerk, werk zaam bij de huishoudelijke dienst van het NKV, kreeg de eremedaille in zilver in de Orde van Oranje Nas- Nog twee arrestaties na bankoverval EINDHOVEN De Eindhovense politie heeft gisteren nog twee ar restaties verricht in verband met de roofoverval op het bijkantoor van de Boerenleenbank in Eindhoven. Het zijn de 19-jarige A. L., een broer van de beide reeds gearresteerde ver dachten en de 23-jarige T. M. Een van hen was in het bezit van sleutels en autopapieren van de Peugeot, waarin het uit de kas van de bank gestolen geld werd aangetroffen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Op een mo ment van volledige overspan ning van de arbeidsmarkt is het nu het geschiktste ogenblik om zonder al te veel Nederlanders pijn te doen zwakke onderne mingen uit te schakeleh. Als daar dan een storm van veront waardiging over opsteekt is dat begrijpelijk. Maar wijs? Nee! Aldus het liberale Eerste-Kamerlid nw. H. van Riel, vanmiddag op de partijraadvergadering van de VVD in Hilversum. Men kan nu eenmaal niet ontkennen, dat het sommige be drijfstakken zeer slecht gaat Ieder een roept dan maar om overheids steun en bedrijfssluitingen moeten worden voorkomen of ongedaan wor den gemaakt. Wijkt de regering voor de waan van de dag, dan krijgt zij het met de radlkalen aan de stok. om van de socialisten maar niet te spreken. Resultataat van een beleid zoals deze beide groepen willen, betekent alleen maar een verdere uitholling van onze ekonomische kracht binnen de EEG en, in de jaren na 1970 eenveel klei nere stijging van de welvaart. Juist dat is nadelig voor de werknemers, of liever voor hun kinderen. Geen machtsconcentratie Het meest beangstigt mr. Van Riel I het bezetten van bedrijven. Stakin gen, mits men zich houdt aan de re- 1 gels zijn een „normale" zaak, zelfc voor een liberaal. Bedrijfsbezetting is echter een klap in het gezicht van de rechtsorde. Vorming van nieuwe machtconcen traties, zoals de vakbonden graag willen, is voor een liberale partij on aanvaardbaar. De vakbonden beho ren de stoffelijke belangen van de arbeiders met alle kracht te beharti gen. Een tweede taak is het. kweken van verantwoordelijkheid bij de ar beiders, want daar ontbreekt het nog al eens aan. Het is verwarrend bij het beheer van de ondernemingen een deelbe lang te betrekken. Wie meent dat in de tegenwoordige tijd direkteuren en commissarissen in de eerste plaats voor de dividenden der aandeelhou ders opkomen heeft het mis, en kan of wil niet goed waarnemen. Damslaperij Liberale stemmers horen meestal tot de middengroepen, die er een ei gen kijk op de samenleving op na houden. Voor sexueel experimente ren. Damslaperij en soft drugs is in dat levensbeeld geen plaats, maar wat de middengroeper voor zieh on aanvaardbaar en in zijn kinderen af- keuringswaardig vindt, mag liberaal politiek niet verwerpelijk worden ge acht, Mr. Van Riel: „Wij moeten ook proberen eens wat verder te denken. Dat soft drugs gevaarlijker zijn clan roken of alcohol is geloof ik medisch nauwelijks bewezen en wie met wie wil slapen gaat ons als liberalen ei genlijk niets aan". Vietnam weinig perspectief schijnen te bieden. Vermeldenswaard Is het ongetwij feld, dat het indexcijfer van obliga ties op de Newyorkse beurs het laagste niveau van dit jaar heeft be reikt, waaruit blijkt, dat de rente in Amerika nog maar niet wil dalen. Hier in Europa is deze ontwikkeling merkbaar op de Eurodollarmarkt, waar voor twee en driemaands ter mijnen een rente van boven de elf procent deze week was te bedingen. Het conjuctuurijeleid in de Ver. Staten blijft gericht op een strijd te gen de inflatie en daarbij gebruikt men de hoge rente. Duidelijk is het wel, dat, zolang in Amerika de rente geen dalende richting wil inslaan, wij hier daarvan de schadelijke invloed ondervinden. De belangstelling, welke gisteren bestond voor de 8 pet. obl.lening (25-jarige) Samenwerkende Electrici- teitsbedrijven tegen een uitgiftekoers van 99.25 pet., was wel behoorlijk, maar minder dan verwacht werd. De kortlopende staatslening 8 pet per 1976 daalde tot 99.80 pet. De Bank voor Ned. Gemeenten is aan de markt gekomen met rentespaaibrie- ven, welke tegen pari worden uitge geven, tot een bedrag van ƒ25 mil joen is geplaatst. De rente over de hoofdsom bedraagt 8 pet., die over de rente 7Vt pet. Mees Hope lanceerde een 8 pet. zes-jarige lening van 25 miljoen te gen pari. een navolging van twee soortgelijke emissies van de Am- ro^bank. Deze obligaties per 1976 no teerden gisteren 102.30 pet Er is dus keus genoeg voor de geldbeleggers. Belangrijk is het, in hoever het bui tenland in onze obligatiemarkt geïnteresseerd blijft nu de monetaire rust voorlopig is teruggekeerd. De vrije goudprijs daalde deze week tot bijna de Amerikaanse goud prijs van $35. waaruit blijkt, dat de speculatie in het goud als een kaarsje is uitgegaan. Gunstig Het is opmerkelijk, dat de berich ten over de ontwikkeling van de Ne derlandse conjunctuur niet meer in vloed op het koerspeil deze week hadden. Minister Witteveen ver wachtte geen teruggang van dc con junctuur, terwijl de cijfers over de buitenlandse handel bepaald gunstig genoemd mogen worden. De uitvoer over dc maand oktober beliep 96 pet. van de import. De meeste internationals waren luier gestemd. „Bijzonder flauw waren de aand. Akzo (nieuw concern iYobelprijs U hebt daags na de verlening van de Nobelprijs in uw blad gemeld dat mijn vrouw deze verlening met de woorden „bah, wat vervelend" had be groet. Ik heb de beleefdheid gehad u te vragen, hoe zulk een aperte onjuist heid kon zijn overgekomen. U hebt mij 13 dagen op antwoord laten wach ten. Inmiddels is mij gebleken dat vele lezers van uw blad deze weergave ernstig hebben genomen. Zo zijn een aantal mensen nu eenmaal. Daardoor hebt u een volkomen verkeerde in druk verbreid van de houding van mijn vrouw, iets wat ons beiden zeer gegriefd heeft. Niemand leeft zozeer met mijn werk mee als mijn vrouw en heeft zich zo over de Nobelprijs verheugd als zij. Ik zou het bijzonder onaangenaam vin den als. kennelijk als gevolg van een gebrek aan begrip, een zo verkeerd beeld van mijn vrouw zou blijven bestaan. Den Haag J. Tinbergen Betalen voor binnenplaten' DEN HAAG Met ingang van 1 november 1970 moeten de luchtvaart maatschappijen bijdragen in de kos ten van verkeersleiding en radionavi- gatie als ze gebruik maken van het stelsel van luchtwegen boven de lan den die bij de Europese overheidsor- ganisatie voor de luchtverkeerslei ding zijn aangesloten. Het heffingspercentage voor de bij dragen zal in maart 1970 worden vastgesteld. De tariefstelling zal wor den gebaseerd op de lengte van het traject dat een vliegtuig een burger luchtvaartmaatschappij in een lucht weg vliegt en op het gewicht van het vliegtuig. Een en ander werd besloten op de vergadering van de permanente com missie van ministers van Eurocon trol. de Europese organisatie voor de luchtlagen, in Brussel. Er zal een centraal incassobureau voor deze hef fingen worden opgericht, dat in Brussel zal worden gevestigd, I goud f 174,— doublé f 1.15,— dameshorloge vanaf 169,50 AKU-Zout-Organon), welke van 120 tot 114 daalden, dat is 30 punten. De oorzaak van deze daling is te zoe ken in de eerste cijfers van de com binatie over het derde kwartaal. Er wordt een nettowinst van ƒ69 In (ƒ61 min.) gemeld dat is 13 pet. hoger dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Maar die 13 pet. winst stijging is veel minder dan de 35 pet. stijging over het eerste half jaar, als men de cijfers van AKU en Zout-Organon combineert. De beurs constateerde vlot een ver minderde groei van de nieuwe com binatie. misschien wel wat te snel, want men mqet rekening houden met de overgangsfase der fusionerende ondernemingen. T apijtfondsen Men is ter beurze momenteel uiter mate gespitst op de vraag, of de groei van een onderneming voldoende voortgang heeft. Dat ondervonden b.v. tapijtfondsen deze week. Bergoss daalde van 525 tot 420 pet. Desseaux van 160 tot 123 op grond van de bestuursmededelingen, dat de gang van zaken in de eerste negen maan den van dit jaaf een lagere winst had opgeleverd. De snelle groei heeft grote kosten op organisatorisch gebied veroor zaakt, maar men heeft een goed ge vulde orderportefeuille. Het feit ech ter, dat de beurs een verminderde groei in deze tapijtfondsen ruikt, is al voldoende om snel tot liquidatie van materiaal over te gaan. Het bestuur van de Kon. Olie heeft in de vergadering van gisteren ver klaard geen enkel redelijk verband te zien tussen de ontwikkeling ln het bedrijf, de uitkeringspolitiek en de koersdaling der aand. Men is vol ver trouwen voor de toekomst en ver wacht nog steeds voor heel 1969 een stijging van de nettowinst van circa 10 procent. Het ziet er voor de Kon. Shell op het oog bepaald gunstig uit. Men ver wacht in Amerika een stijging per jaar van de consumptie van drie pro cent, maar In Europa en Japan, waar de Shell veel olieproducten verkoopt, een stijging van meer dan 8 procent. Een vergelijking met dc Amerikaanse olieconcerns komt voor het 3e kw. gunstig voor dc Shell uit. als men let op de winststijging. Kraan dicht Het is echter bekend, dat Ameri- kaanse funds telkens weer aand. I Kon. Olie spuien. Zo nu en dan draait men de kraan dicht om de j markt niet te verstoren, maar dan j begint het weer. Naar men ter beurze meent, heeft dit te maken met het overschakelen op Amerikaanse olie concerns. maar het rechte weet men niet, wat betreft deze ..spuit" op de markt. De koers van aand. Kon. Olie j werd duidelijk gesteund door de ver klaring van het bestuur en gisteren werd op 161 gesloten. Op de lokale markt waren de koersfluctuaties onregelmatig. De Wereldhaven steeg van 516 tot 640 pet A.C.F. van 230 tot 241, terwijl Billiton lager sloot op 151.9. DEN HAAG Bij de Kon. Militai re Academie in Breda is gisteren een anonieme tip binnengekomen dat er in het kader van het anti-NAVO-con- gres, dat dit weekeinde in Amster dam wordt gehouden, provocerende activiteiten bij Nederlandse kazernes en militaire inrichtingen verwacht konden worden. Een aantal buitenlanders, met na me uit Frankrijk, zou aan die activi teiten meewerken. Gesproken werd over ongeveer 80 man. De binnengekomen anonieme tip is doorgegeven aan militaire comman danten. De bewaking van kazernes en militaire installaties is verscherpt. Hotel 't Hof van Gelre (huis van de eerste rang 65 bed den alle comfort ook ge schikt voor congressen en par tijen het gehele jaar ge opend) werd in 1962 door de toenmalige opper-inspecteur Goote uitgekozen voor een on- derwijs-overleg zoals men het, geloof ik, maar in weinig lan den kent. De keus viel op dit hotel in Lo chem omdat het in vergelijking met andere conferentieoorden niet duur was. Het is er ook rustig en men kan er de vergaderaars stevig vastpinnen op hun programma: wie een paar dagen in Lochem gaat confereren, heeft een goede kans dat hij 's avonds aan dc uitwerking van een deelprobleem wordt gezet. Gespreksdeelnemers: vertegen woordigers van ministerie en in spectie. schoolbesturen, schoollei ders en docenten, beroepsorganisa ties, pedagogische centra en bij ho ger beroepsonderwijs eventueel ook de studerenden. Zij vormen te zamen werkgroepen die adviezen formuleren voor staatssecretaris Grosheide. Er zijn werkgroepen (ge weest) voor vwo- havo- mavo, on derwijzersopleiding, scholengemeen schappen, staatsexamens, avondon derwijs, diverse vormen van lager beroepsonderwijse kunstonderwijs technisch onderwijs, sociaal- peda gogisch onderwijs enz. Hun advie zen vormen de basis voor algemene- ne maatregelen van bestuur die het ministerie ontwerpt. Zo in het algemeen verteltd, zal dit niet erg tot de verbeelding spre ken, maar wanneer, zoals afgelo pen week, Grosheide met een con crete aankondiging over de eind examens komt, krijgt de zaak met een soherpere contouren. De ver vanging van het mondeling exa men door een schoolonderzoek zon der gecommitteerden wordt een on derneming waarover pittige discus sies kunnen ontbranden. Men zal weer spreken over de aantasting van de waarde der diploma's; van de andere kant zal de vraag opge worpen worden waar dan wel voor 'n 100 000 kandidaten de gecommit teerden vandaan gehaald moeten worden, enz. Aan de aankondiging van de staatssecretaris is een verdeeld ad vies voorafgegaan. Vandaar dat Grosheide, hoe hij deze zaak ook aanpakt, altijd te horen zal krijgen dat hij het verkeerd doet. Voor mondelinge examens mét gecom mitteerden was een overgrote meer derheid van de inspectie vwo-havo, de Raad van leraren, het mavo- doe enten verband en de mavo-bestu ren. Voor het schoolonderzoek: de mavo- Inspectie en de inspectie van de onderwijzersopleiding, de rectorenvereniging van vwo en ha vo, de pedagogische centra en de docenten van de pedagogische aca demies. Allemaal mensen die van wanten weten, maar die niet tot één oor deel konden komen. Nuttig om in gedachten tè houden wanneer da delijk de verhalen komen dat met de mening van „het" onderwijs al weer geen rekening is gehouden. Een centrale figuur in de Lo- chemse vergaderbedrijvigheid is dr. A. de Jong, inspecteur - ge neraal van het onderwijs en voor zitter van diverse werkgroepen die hij met veel elan leidt. De ene week praat hij met radio- officie ren. de volgende week stort hij zich in het dansonderwljs en een derde keer ordent hij bewogen be sprekingen over de eisen die aan worstmakers moeten worden ge steld. Als uit het onderwijs verwij ten klinken dat er niet voldoende overleg wordt gepleegd, kijkt zijn vrouw hem bedenkelijk aan en in formeert wat hij dan wél in Lo chem uitvoert. Ongewild heeft hij 'n keer de hoofdrol gespeeld bij een zekere animositeit tussen onderwijs en de fensie. Tijdens de bijeenkomst van een der werkgroepen geviel het dat door Ton Elias een groep onderofficieren voor een of andere militaire aangelegenheid in hetzelfde hotel was onderge bracht. Zij vlogen in de houding toen in de eetzaal lulde dc komst van dc „generaal" werd aangekon digd. Een van de onderwijs- over leggers, getroffen door deze specta culaire vertoning, riep de volgende dag, toen de heer De Jong aan tafel kwam. dwars door dc eetzaal: „De generaal!" Het militaire gezel schap vloog -prompt overeind; het heeft enige moeite gekost de gemoe deren achteraf tot bedaren te bren gen met de serieuze verzekering dat het onderwijs er tenslotte ook een generaal op na houdt. Ook dit is „Lochem". Men zou zo zeggen dat de door timmerde adviezen van de Lo- chemse werkgroepen voor de staatssecretaris wel voldoende zou den zijn maar er zit nog een instantie tussen. Over het advies inzake de examenregeling moest opnieuw advies worden uitge bracht door de Onderwijsraad en de democratische besluitvorming gaa/t niet zover dat ook dit tweede advies ln de openbaarheid komt. Historisch mag dit verklaarbaar zijn, maar het optreden van zo'n geheim genootschap wordt tegen woordig als bijzonder irritant erva ren. Dit is een van de verklaringen waarom de onderwijswereld, toch al wat tobbend met de invoering van de Mammoetwet, over het Lo chem se overleg niet onverdeeld en thousiast is. Het ministerie van O. en W. organiseerde kortgeleden een excursie om de pers haarfijn uit te duiden wat er in Lochem allemaal gebeurt en te laten zien dat 't Hof van Gelre een nette gele genheid is waar de overheid heus geen geld over de balk gooit (het idee, dat O. en W. wél in een wilde tent zou vergaderen...). Nauwelijks teruggekeerd uit het groen van de Achterhoek verna men de journalisten echter op een persconferentie van de Raad van Leraren in Den Haag dat achter Lo chem", waar het allemaal te beslo ten toeging, een punt was gezet. Er kwam een nieuw onderwijskundig overleg. Het verschil tussen het ene overleg en het andere werd niet meteen duidelijk, maar goed: Lochem had afgedaan. Maar zie. wat deelt de Ra^d in het Lerarenwcekblad van afgelo pen week mee: „Men heeft de in druk gekregen dat Lochem dood en begraven zou zijn en daaruit de conclusie getrokken dat het overleg een flop is geweest waar zo spoedig mogelijk een einde aan moest worden gemaakt. Zowel het een als het ander is niet waar". Volgt een verhaal over o.a. een ..open conferentie" die gehouden zal worden onder leiding van- juist, van inspecteur-generaal De Jong. En waar dan wel? In Lo chem. Op het programma van de depar tementale excursie stond de hierbij afgedrukte tekening. Het leek zo maar een grapje, maar achteraf be sef ik de diepe zin ervan: dat overleg is, evenals een zeker monster, niet weg te krijgen. Een gunstig teken maar dat mag je eigenlijk niet hardop zeggen. ....klinken er in de docentenkring van vwo-havo steeds meer stem men die één ongedeelde leraren organisatie vragen. Het eigen ka rakter van vier afzonderlijke orga nisaties moet men natuurlijk niet bagatelliseren, maar op één van de argumenten die de woordvoerder van de Raad van Leraren tégen samenvoeging aanvoert, zou zelfs menige doorgefourneerde kenner van het Nederlandse volkskarakter niet gauw komen. Zijn redenering is: als er één le rarenorganisatie komt in plaats van vier. zou men niet meer acht mensen aan het Georganiseerd Overleg kunnen laten deelnemen, maar slechts twee! Zo bekeken moeten er nodig wat organisaties bij komen. Het monster van Loch Em Ook het grensverkeer wordt scherp in de gaten gehouden. De Marechaus see. die al geruimte tijd niet meer controleert aan de Belgisch-Neder landse grens, heeft daar gisteren een aantal grensposten wel bewaakt MOSKOU Maandag begint in Moskou een topconferentie van de landen van het Warschaupakt over Europese vraagstukken en dc kwestie-Duitsland. De Oosteuropese leiders zullenb e- I raadslagen over een gemeenschappe- lijke houding jegens de nieuwe rege ring-Brandt en over de voorberei ding van een Europese veiligheidscon ferentie. De laatste topconferentie van het Warschaupakt was in maart van dit jaar in Boedapest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7