Gentrum Hooglandse kerk in gebruik genomen Eerste palen laboratoria voor de Geneeskunde Kamerfractie A.R.P. maandag in Leiden Eénrichtingverkeer op de Korte Mare Haarlemmerstraat promenade Garenmarktterrein blauwe zone Pendeldienst bussen Groenoordhal-stad )ertig woningen in „Endepoel' Plan toren Witte Singel goedgekeurd estauratie (in 1954 begonnen) tot rie-vierde gevorderd UWE LEIDSE COURANT 3 ^ATERDAO 22 NOVEMBER 196? dieping voor de vvijkgemeente Pniël, die nu het oude wijkgebouw aan de Middelstegracht, waarvoor dr. J. H. Gunning nog een gedenksteen plaatste, gaat verlaten. De ge denksteen uit het wijkgebouw Pniël is overgebracht naar het nieuwe centrum, waar hij in de muur van de hal een plaats heeft gekregen. Op de begane grond vindt men een portaal, enkele toiletgroepen, een zaal van 6.70 bij 12 meter, waar 120 stoelen geplaatst kunnen wor den, een spreekkamer en een goed geoutileerde keuken. Hier kan ook een eenvoudige lunch worden be reid. Boven, het domein van de wijkgemeente Pniël, is een zaal van gelijke grootte, een koffiekamer en een vertrek voor de pastor van de wijk, dr. Schoonheim. De ruimte beneden kan voor aller lei doeleinden worden benut. Ge dacht wordt al aan het experimente le kerkewerk van de herv. Gemeente (waartoe ook het marktwerk van dr. Schoonheim kan worden gerekend) en het studentenwerk van ds. Eek hof en s. Bouhuys. Ook kunnen hier heel goed kleine congressen worden gehouden en ontvangsten, bijv. na huwelijksinzegeningen, waarvoor de andere kerken vrijwel geen gelegen heid bieden. Al met al mag de Herv. Gemeente zich gelukkig prijzen met deze sfeer volle uitbreiding van haar accommo datie. De kerkvoogdij en de restaxi- ratiecommissie zullen in de opening van dit centrum ongetwijfeld, een stimulans ontvangen om dit grote restauratieprogramma tot een goed eind te brengen. Hetzelfde geldt uit eraard voor architect P. van der Sterre en zijn mensendie hier een belangrijk stuk van hun levenswerk hebben gevonden. Er werden gistermiddag van zelfsprekend veel dankwoorden gesproken. Kerkvoogdijvoorzitter dankte in de eerste plaats alle subsi diërende instanties en architect Van der Sterre met zijn medewerkers Van der Sloot en Van den Berg. De heer Jongejan is nu voorzitter van de restauratiecommissie. Hij heeft enige tijd geleden deze veeleisende functie overgenomen van de heer Van Hoeken, die zich in verband met zijn leeftijd heeft teruggetrok ken. De heer Van Hoeken gaat binnen kort ook de kerkvoogdij verlaten, na 38 jaar van dit college deel te heb ben uitgemaakt. De heer Struijs dankte hem voor zijn onverdroten ijver en ook voor zijn schenkingen (in de vorm van antiek meubilair voor dit nieuwe centrum.) De heer Struijs droeg ten slotte het centrum over aan de voorzitter van de cen trale kerkeraad, ds. Kloek, en de wijkpastor van Pniël, dr. Schoon heim. Ds. Kloek meende, dat het een goede gedachte is geweest, de huisjes bij de kerk te betrekken en zodoende de kerk een centrum te geven dat in deze tijd niet meer kan worden gemist. Want het gaèt toch om de vraag hoe de gemeente in en vanuit dit gebouw zal kunnen func tioneren. „Er is hier ruimte gemaakt voor de gemeente en voor allerlei activiteiten. Dr. Schoonheim stond in een korte toespraak een ogenblik stil bij de betekenis van de naam „Pniël". Pniël betekent een grenspunt. „Maar wij mogen er ze ker van zijn dat deze God in deze ontmoeting met Hem meegaat". Op de grote foto is het cen trale gedeelte van het centrum te zien (begane grond), op de kleinere foto de grote zaal van het wijkcen trum Pniël en op de kleinste foto de koffiekamer bij deze ruimte. "2 ti - Ml P WARMOND De woningstichting Varmunda" heeft een plan inge- :nd voor de bouw van dertig wo- igwelwoningen in de derde fase a het stemmingsplan „Endepoel". it bestaat uit twaalf bejaardenwo- Ingen en achttien etagewoningen. De gemiddelde huurprijs is voor de 'jaardenwoningen voorlopig vastge- Lt; leid op f 91,95 per maand en voor de page woningen od ten minsfe f 15^ ">5 maand en op ten hoogste f 168,35. elt ij deze huur zijn de kosten van cen- rale verwarming, stroomverbruik de centrale antenne en de ver ding voor de geisers niet inbegre- TJ. De stichting vraagt de raad voor et bouwrijpmaken van het terrein ii voor de bouw van de woningen ten lening van f 967.648. WARMOND B. en W. hebben j[e heer M. J. Walraven te Middel- "Hg benoemd tot chef van de afd. 'Igcmene zaken op de gemeentesecre- ;(e bric. Tevens wordt voorgesteld hem 'e benoemen tot waarnemend ge meentesecretaris en tot bezoldigd 'mblenaar van de burgerlijke stand. WARMND B. en W. stellen voor pet subsidie te verlenen in de res- buratic van de molen in de Zwei- ^fjlar.derpolder, een bedrag van |l 14.656-86. LEIDEN De minister van onderwijs en wetenschappen heeft zyn goedkeuring verleend aan het schetsplan van de universiteits toren aan de Witte Singel. Met de realisering van dit ontwerp is een bedrag van honderd miljoen gul den gemoeid. Er zijn stemmen op gegaan, dat het gebouw in feite nu al te klein van opzet zou zyn. De ruimte bedraagt 24.000 vier kante meter en dat is twee keer zoveel als waar men momenteel de beschikking over heeft. Zoals bekend worden in het nieuwe ge bouw de alphafaculteiten en de universiteitsbibliotheek onderge bracht. De toren gaat 28 verdiepingen tellen en komt op een laagbouw van twee verdiepingen te staan. De ge hele laagbouw is „onderkelderd" en bestemd voor parkeerruimte met plaats voor vijfhonderd autos en vijftienhonderd fietsen en brom fietsen. De ruimte zal te bereiken zijn via een viaduct over de Trek- vliet, die dan inmiddels zal zijn ge dempt. Mocht deze parkeerruimte in de toekomst niet voldoende blij ken te zijn, dan kunnen 200 auto's nog een plaatsje krijgen op het dak van de laagbouw. De centrale hal kan woi'den be nut als expositieruimte. Verder is er beneden ruimte voor de afdeling dramaturgie, terwijl ook de grote collegezaal op de tweede verdieping van de laagbouw als toneelzaal dienst kan doen. De verbinding tussen de verdiepingen gebeurt via liften, die met een snelheid van 3't meter per seconde zich ver plaatsen. Dat is een seconde per verdieping. Wisseling hoofd kring B.B. LEIDEN In een in het stadhuis gehouden vergadering van de kring- raad van de A-kring Zuid-Holland a BB (samengesteld uit de burge meesters van 30 gemeenten in de noordkop van Zuid-Holland) werd in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd met in gang van 1 februari 1970 eervol ont slag verleend aan het hoofd Bescher ming Bevolking van de kring, de heer G. J. Wulfhorst. Tot nieuw hoofd Bescherming Be volking van de kring werd met in gang van 1 februari 1970 de heer F. D. Laurens te Ter Apel benoemd. Universiteit herdenkt 26 november 1940 LEIDEN Woensdag 26 novem ber houdt de Leidse universiteit in de Pieterskerk haar jaarlijkse bij eenkomst ter herdenking van het protest, dat prof. mr. R. P. Cleve- ringa op 26 november 1940 liet horen tegen het ontheffen uit hun func ties van prof. mr. E. M. Meijers en enkele andere Joodse hoogleraren wat het begin betekende van het universitaire verzet tegen de bezet ter. Tijdens de openbare bijeen komst, die om kwart over vier be gint en waaraan muzikale medewer king wordt verleend door het Colle gium Musdcum, zal prof. dr- H. Berk hof een voordracht houden, getiteld „Einde van een herdenking"? ZOETERWOUDE Donderdag 27 november om acht uur verga dert de gemeenteraad. Onder meer wordt voorgesteld voorzieningen te treffen op het gebied van verkeers maatregelen in de Oranjelaan en subsidie beschikbaar te stellen voor het houden van een kerstzangdienst. Belangrijkste punt is de aanbieding van de gemeentebegroting 1970. VOOR KOMENDE FEESTDAGEN: LEIDEN In verband met de speciale pendelbusdienst tussen de Groenoordhal en de Hartebrugkerk zal de Korte Mare in de periode van 28 november t.m. 4 december aan beide zijden uitsluitend voor rij- verkeer in de richting van de Oude Vest beschikbaar zijn. Het verkeer, komend van de Lange Mare zal dus niet meer rechtdoor via de oostzijde van de Korte Mare kunnen rijden, maar is aangewezen op de route via Oude Singel, Lange Scheistraat, Lammermarkt, Valkbrug. Voor de duur van deze regeling wordt de kruising Oude Singel, Korte Mare oostzijde als voorrangskruising aangewezen. In de week vóór Sinterklaas wordt de Haarlemmerstraat op de vol gende dagen en uren afgesloten voor alle verkeer, behalve bussen en taxi's: vrijdag 28 november van 18 uur tot 21 uur; zaterdag 29 november van 10 uur tot 18.30 uur; van maandag 1 december t.m. vrijdag 5 december geldt deze afsluiting van 13 uur tot 21 uur. In de periode van 25 november t.m. 31 december wordt het parkeer terrein Garenmarkt bij wijze van proef aangewezen als blauwe zóne- gebied met een maximum parkeerduur van 1 Vz uur. restauratie van de kerk is in >nnen. Nu zijn dus het koor, enkele jaren geleden voor de •se eredienst in gebruik werd J, het dwarsschip en het cen- klaar. Resteren nog de beuken het middenschip, het mid- Ip zelf (waar vroeger kerk gehouden) en de toren met de 'jke gevel. Ook het orgel zal onder handen worden geno- Jaarlijks wordt voor een be- van ongeveer f 500.000 ge- •eerd. Maar dat bedrag kan, ird naar» de financiële moge- n, fluctueren. Wel is er het om de restauratie niet onno- rekken. (Herv. Gemeente zelf moet van bedrag 1 procent bijeen- :n. Rijk, provincie en burger- gemeente zorgen samen voor ibsidie van 99 procent. Een de kerkelijke gemeente, die lijks voor grote uitgaven staat, gunstige financiële regeling. De litter van de centrale kerkvoog- de heer Struijs, deeldé gister dag tijdens een korte bijeen- in het koor van de kerk, ter genheid van de ingebruikneming het centrum, mee, dat voor de Iauratie van het orgel eenzelfde ndieregeliug geldt. De Hooglandse kerk wordt nog k*ht andere huisjes omgeven. deze zullen zoveel mogelijk in )-jthude toestand worden hersteld, J r wel zodanig dat er een passen- esteimning aan kan worden ge- n. Ze komen in ieder geval niet voor normale bewoning in nerking. Twee delen jer| ft centrum aan de Moriaansteeg, (zowel van buiten af als van bin- uit betreden kan worden, ze aat uit een deel op de begane id voor de centrale hervormde 1genncente en uit een deel op de ver zit, LEIDEN ln de nacht van woens dag op donderdag zijn van de feest verlichting in de Haarlemmerstraat drie stukken stroomdraad met een totale lengte van 30 meter en *er waarde van 140 gulden, gestolen. LEIDEN De nieuwe bedrijfs pand van de firma Th. H. v Kuijk in dc Narmstraat is vanmiddag feestelijk heropend. Dit ter gele genheid van het feit, dat men erin geslaagd is de twee bedrijfspanden samen te brengen onder één dak. De firma Van Kuijk is werkzaam op het gebied van de autobekleding. WARMOND Morgenavond geeft de toneelclub van St. Matthias in 't Trefpunt een heropvoeding van „Een hete zomeravond". VALKENBURG In de geref. kerk spreekt zowel in de oehtend- als in dc avonddienst, die om 18.30 uur begint, ds. Joh. Meynen uit Ro- zendaal. KATWIJK Gisteravond hield de chr. muziekver. UNS een goed bezochte bingo-avond in de kleine zaal van de sporthal Cleijn Duin. De opbrengst was ten bate van de eigen kas. KATWIJK Op het politiebureau zijn weer een aantal gevonden voorwerpen. Inlichtingen hierover bij het bureau. KATWIJK De opbrengst van de collecte t.b.v. het geestelijk gehan dicapte kind heeft f 3280 opge bracht. ijid gek i* 2" DEN Het kerkelijke cen- j, bij de Hooglandse kerk is p rniiddag in gebruik genomen. !00: [voortgekomen uit een vjjftal itiende-eeuwse huisjes aan de 'bkj isnsteeg, die tot één ruimte >pof amengevoegd. De Hervormde irm) eente heeft geluk gehad dat t eeuw deze huisjes tegen de zyn aangebouwd. Dank zij anbouw beschikt zij nu over doelmatig gebouw, dat de landse kerk weer een zin functie kan geven in deze je1 Gelijktijdig met het centrum restauratie van het dwars- klaargekomen, op de onder van de muren en de vloer na. - komen pas in de eindfase van ehele restauratie aan de beurt, pas zal de kerk officieel op- «v in gebruik worden geno- Van 28 nov. tot 4 dee. LEIDEN In de week vóór Sinterklaas zal de goedheiligman een groot deel van zyn inkopen in de Leidse binnenstad per pendelbus doen. Dat is althans de bedoeling van het experiment dat de detailbedrijven, verenigd in het Leids City centrum, de Kamer van Koophandel, de Noord-Zuid Hollandse Vervoermaatschappij en de gemeente Leiden dit jaar met vereende krachten hebben georganiseerd. In bedoelde week zal 's middags en 's avonds een 5-minuten bus dienst worden onderhouden tus sen het gigantische 1500 parkeer plaatsen tellende parkeerterrein van de Groenoordhal en het hart van de binnenstad. Op deze manier hoopt men de nauwe Leidse binnenstad met zijn chronisch gebrek aan par keerruimte in deze drukste winkel periode van het jaar voor een groot deel te ontlasten van particulier ver voer. Het idee voor dit experiment is voortgekomen uit een door de Leid se Volksuniversiteit K. en O. geor ganiseerde cursus over de binnen- stadpToblematiek. De cursisten heb ben een „Pendelbusgroep" gefor meerd. die enkele maanden geleden in een uitvoerig rapport tot de con clusie kwam dat een permanente pendel vanwege de hoge kosten voorlopig onmogelijk zou zijn, maar dat een experiment in de week vóór 5 december alleszins de moeite waard zou zijn. Het experiment begint op vrijdag avond 28 november wanneer Sinter klaas zelf het startsein zal geven voor de eerste bus die om 19 uur het terrein van de Groenoordhal verlaat. Door een aantal speciale verkeers maatregelen o.m. eenrichtingsver keer op de Korte Mare, hoopt men de rijtijd tot het hart van de binnen stad (de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat) tot 4 a 5 minu ten te kunnen beperken. Tot 21.30 uur kunnen de binnen stadbezoekers op het eidpunt weer opstappen voor de terugreis naar de Groenoordhal. Zaterdag 29 november rijdt de pendelbus van 11 nor tot 18.30 nur en op 1. 2 3 en 4 december van 13 tot 21.30 uur. Het parkeren op het Groenoord- terrein is gratis. De kosten van een busrit bedragen een kwartje. De kwartjes va® de passagiers en de financiële bijdragen en garanties van de organisatoren zullen de ex ploitatie van de pendelbus, die in totaal f 8.000 zal belopen, rond moeten maken. Brief Comité Woningnood LEIDEN Gisteren werden twee „belangrijke" eerste palen Opbrengst Biafra-actie LEIDEN De Leidse Biafra-actie heeft tot nu toe al f 6.212.- opge bracht. LEIDEN In de aula van de Oranje Nassauschool zal vrijdag avond 28 november een Rembrandt- tentoonsteling worden geopend. De expositie laat werken zien van de leerlingen van de vierde klas. De tentoonstelling is zaterdag 29 no vember tussen 10 en 16 uur te be zichtigen. LEIDEN Gisterochtend is op de Hooigracht een 68-jarige Leidenaar bij het oversteken door een personen auto gegrepen. De man is met ver wondingen aan het gezicht en kneu zingen aan zijn benen dooi de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. geslagen, 's Morgens betrof dit de eerste paal voor de nieuwe behtü- zhng van het laboratorium voor Elektronenmieroscopie op het ter rein van het Academisch Zieken huis. Dit gebouw, ruim 50 meter lang, 12 meter breed en ruim 3 meter hoog, dient ter vervanging van het oude laboratorium, dat slechts 182 m2 groot is. Het nieu we laboratorium, dat een opper vlakte heeft van ruim 600 m2, wordt over vier maanden in ge bruik genomen. Oud-president-curator dr. E. H. Reerink sloeg gistermiddag de eerste paal voor een veel omvang rijker, gebouw aam de Verlengde Wassenaarseweg en wel dat van de preklinische laboratoria van de faculteit der Geneeskunde. Dit ge bouw wordt 35 meter hoog (9 bouwlagen) en het krijgt een in houd van 90.000 m3t De bouwtijd wordt op drie jaar geraamd. Er zal hier werkruimte zijn voor drie honderd mensen. De opzet van het uit twee met elkaar verbonden vleugels bestaande gebouw is zo danig, dat het later kan worden aangesloten op andere gebouwen, dAe hier nog zullen verrijzen. De tekening geeft een indruk van dit gebouw. LEIDEN Maandag bezoekt de A.R. fractie van de Tweede Kamer Leiden, speciaal om kennis te nemen van de benarde Leidse woonsituatie. Naar aanleiding van dit bezoek heeft het Comité Woningnood de leden van genoemde fractie de volgende brief gestuurd: „Eind oktober '69 is uit de burgerij een niet-partij gebonden „Comité Wo ningnood" opgericht, dat de aandacht wil vestigen op de nog steeds schrij nende woningnood en de precaire fi nanciële positie van onze stad. Wij releveren de volgende feiten: Leiden, met 100.000 inwoners, heeft het laagste inkomen per hoofd van de bevolking in Nederland. Van de 30.000 huizen zijn ruim 14 pet. krotten. Leiden heeft de op één na (Am sterdam) grootste binnenstad van het land; deze is zeer oud. Midden 1969 waren er ruim 4.500 woningzoekenden ingeschreven; dwz ongeveer 20 pet. van de bevolking lijdt aan 'erkende' woningnood, maar daarbij moet nog gerekend worden met het aantal onofficiële wohingzoe- kenden, dat wordt geschat op 2000. Er is vrijwel geen nieuwbouw mogelijk in deze gemeente. Het enige soelaas, de luxe Me- renwijk van de toekomst, is geen soe laas; de huizen daar zullen voor de meeste Leidenaren met hun zeer lage inkomens niet te betalen zijn, en juist deze categorie mensen lijdt het zwaarst. Door deze feiten is er vrijwel geen licht aan het eind van de tunnel voor de duizenden onvrijwillig inwonen- den en krotbewoners zoals ook de voorlichtingsbrochure van de ge meente ronduit toegeeft tenzij een heel andere aanpak wordt verkozen, waarvoor grote financiële steun van de zijde van de rijksoverheid onmis baar is. Door het grote gebrek aan finan ciën kan Leiden niet eens het slopen van krotten en de woningverbetering voortvarend ter hand nemen. Hier om zal doorstroming in Leiden een illusie blijven. Het moet ons van het hart, dat wij teleurgesteld zijn door de houding van de Anti-Revolutionaire Tweede Kamerfractie in de afgelopen weken: toen voor meer gelden werd ge pleit ten bate van woningverbetering en de A.R. tegen een verhoging van 10 op 25 miljoen stemde, toen in een motie-Van den Doel werd gepleit voor een groter woning contingent in 1970 en Uw fractie te genstemde; toen de Tweede Kamer meer gelden voor het Gemeentefonds af wees, waarbij uw fractie zich aan sloot. Wij doen een dringend beroep op u,_ in de naaste toekomst ten volle oog te hebben voor de hachelijke positie van onze stad (en van andere gemeenten, die het ook moeilijk hebben) en in de Kamer te pleiten voor krachtige maatregelen, waardoor B. en W. van Leiden in staat worden gesteld de sa nering, de woningverbetering en de nieuwbouw op grote schaal en met spoed voort te zetten. Te veel inwoners in Leiden hebben te lang moeten wachten op een mens waardig onderkomen!" ZOETERWOUDE Morgen is er om 8 uur in het eigen clubhuis een bingo-avond van de supportersver eniging SJZ. De opbrengst is bestemd voor de bouw van een overdekte tri bune op het nieuwe sportcomplex.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3