PRINSESJE STERREMUUR schaak n winterjas voor uw tuin Sint Nicolaas: 48 jaar Het systeem ZATERDAO 99 NOVEMBER 7969 A 7 V 98 O A 9 5 2 AH 1075 Correspondenti» san de heer B. i. Nuys. Burgemeester Baumsnnlaan 163, Rotterdam DOUBLET II Vorige week kwam het doublet aan de orde. Ditmaal willen wij daarop doorgaan, waarmee overigens de belangrijkheid van dit bod wel wordt aangetoond. Ook In de twee spellen van vandaag loopt het fout voor de epeler, die doubleerde. In beide spellen werd er op te lichtvaardige gronden gedoubleerd. Duidelijk Is het nu dat met deze mogelijk heid uitermate zuinig moet worden omge sprongen, al moet men zich niet laten af schrikken. Nu evenwel hoe het fout ging. Zuid opende in het eerste spel met één har ten, waarna noord drie klaveren bood. Uit eindelijk bereikten noord/zuid zes klaveren, welk bod door oost werd gedoubleerd. Wat erg Impulsief, want om ervan uit te gaan dat twee keer heer/vrouw ook twee slagen oplevert, Is erg gewaagd. Zuid maakte het klein alem evenwel keurig. B 6 5 B 10 7 2 .O B 10 4 964 N W O z HV9832 O 6 O H V 7 6 82 Even frappant verloopt het tweede spel. waarvan wij allereerst de kaartverdeling la ten zien. A C> AVB 10862 V 8 3 H 10 4> 104 0? AHV543 O 83 V B 3 Oost ging van start met schoppen heer, die voor de aas werd. Noord heeft nogal wat verliezers In ruiten en ook één In schop pen. Toch kan klein slem worden gemaakt, door op een bepaalde kaartverdeling te re kenen, waar noord als volgt achterkomt. Na schoppen aas werd twee keer troef gespeeld, waarna harten aas en heer volgde. Oost bekende niet meer en had evenmin een troef, waaruit terecht kan worden ge concludeerd dat west vier harten en drie troeven bezat. De derde harten werd nu in- getroefd, waarna zuid met de derde troef aan slag werd gebracht. Zuid speelde nu drie keer harten, waarop noord drie van de ver liezers kwijt kon. Alzo maakte oost maar één •lag. VB 107654 754 O A85 N W O 2 4 H 3 V H 9 O AHB7654 4 VB 4 982 3 O 1092 4 976432 Weet startte met drie schoppen (I), waar op noord doubleerde. Oost sprong naar vier ruiten, waarna west met vier schoppen kwam. Andermaal doubleerde noord, waarbij het bleef. Niettemin slaagde west er in vier schoppen te realiseren. Noord moet wel met harten uitkomen, waarna de tweede harten slag door zuid werd Ingetroefd. Zuid kwam klaver terug voor de aas van west. West kan het probleem hoe oost aan slag te krijgen, gemakkelijk oplossen. Hij troeft harten hoog In met de heer en speelt nu rui ten aas en heer waarop hij zijn klaververlie zers weggooit. West verliest alleen nog troef De Heer J. Snoep, één onzer oud-redacteuren, kreeg bij het doorbladeren van een her-uitgegeven Stripverhaal de behoefte, zijn pen te grijpen en iets te schrijven over zijn herinneringen aan: PUZZEL VAN DE WEEK Hor. 1. in de grond gegraven diepte, 3. planeet, 7. Europeaan, 10. meisjesnaam, 11. priem, 12. boom, 14. muzieknoot, 15. onbep. voornaam woord, 18. verzekeringsbrief, 20. plaatsje in Drente, 21. vreemde munt. 23. gesloten, 24. bijl, 25. plaats in N.H., 27. plaats In N.Brab.. 29. ver voermiddel, 31. gepelde gerst, 33. lidwoord, 34. In het Jaar onzes Heren (afk. Lat.), 35. rondhout, 36. voorzetsel, 37. glijvoertuig, 39. plaats In Frankrijk, 41. groente, 43. Nederl. schilder, 45. voorvoegsel. 47. vaartuig. 49. sportterm, 50. telwoord (Eng.), 51. boerenrijtuig (gewestelijk). 53. •tok, 55. bijwoord, 56. eikenschors. 58. lichaamsdeel. 59. voegwoord. 60. boom, 61. meubelstuk, 62. zwaardvis. Ycrt. 1. bosgod, 2. enig, 3. voegwoord, 4. spil van een wiel, 5. muziek noot. 6. verouderd wodrd v. ivoor, 8. lange rij elkaar vasthoudende per sonen, 9. stapel, 11. gravure, 13. Insektje, 16. droogoven, 17. voor, 19. ovenkrabber, 21. familielid. 22. bar. 24. bergketen, 25. de onderwereld (Myth.), 26. soort schaatsen. 28. gekleurde plaat. 30. moerasvogel, 32. knaagdier. 37. zijtak Moezel. 38. gravure. 39. voorzetsel. 40. aardgordel. 42. schoeisel. 44. eikenschors. 46. In dé richting naar omlaag. 48. rund. 50. tevens, 51. Chinees In Indië. 52. sportterm, 53. opstootje. 54. bouw land, 57. volksnaam voor de kauw, 58. scheik. element (afk.). OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR. 1. Km. 3. pont, 7. gaar. 10 ook. 12. maandag. 15. «mg. 17 rae. 18. Po. 19. tal. 20. lek. 22. bel. 23 ver. 24. dm. 26. paara. 26. or. 29. koon. 31. prior. 33. gl. 34 Sam. 36. go. 37. Klaas. 40 •ago. 42. ho. <3. Inkal, 45. ta. 46. bos 47. Ene. 48. kok. 50. dom. 51. It, 53. Ola. 85. aaml. 57. kordaat. 80 ree. 61. gilt, K. prat. 63. Lt. VERT. 1. koe, 2. monter. 4. om. 5. nar. 6 taai. 7. Gd, 8. aap, 9. Ag, 11. kier, 13. neep. 14. dol. 16. gl. 18. peso. 21. kap. 22. brio, 23. vork, 24. do. 25. mos, 27. argo. 29. klak. 30. nes. 32. roos. 33. gana, 35. mat. 38. lint. 39. sek. 41. ge. 42. hommel. 44. lood. 46. boer. 47. ela, 49. klap. 50. da. 52. ooi. 54. sar. 56. let. 57 kl. 58. R.T., 59. Ta. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f5. Vanmorgen heb ik de bestelde exemplaren van „Prinsesje Sterremuur" ontvangen. Ze zijn bestemd als sinterklaasgeschenk- je voor m'n kleinkinderen. Wat is deze herdruk prachtig uitge voerd! Daarvoor m'n welgemeend compliment. Voor wie het nog niet weet: Sint Nicolaas is al lang in Nederland, hij is zelfs helemaal niet wegge weest! U kunt hem vinden in zijn gelijknamige horeca bedrijf in het Drentse dorp je Vries, waar hij vaardig de bierkraan bedient. Die hele echte, eerbiedwaardi ge. grijze bisschop uit Ma drid is hij echter niet, maar namaak is hij evenmin: JANS SINT NICOLAAS (48), van beroep hotelhou der en waarschijnlijk de enige Sint Nicolaas die ooit voor Zwarte Piet speelde. Mensen met de naam Sint Nicolaas (of met ver basteringen als Sintniklaas of Sint Niklaas) zijn in Ne derland bijna op de vingers van één hand te tellen. In deze tijd, nu de echte goed heiligman weer vele kin derharten sneller doet klop pen, zegt Jans Sint Niko- laas uit Vries: „Gasten in t hotel vragen vaak of on ze voorouders katholiek wa ren. Dat geloof ik niet: mijn grootvader is geboren in Zevenhuizen in Drenthe." De naam Sint Nicolaas èn de verbasteringen ervan ko men voor in Vries, Tinaar- loo. Eist en Den Haag, maar ondanks het verschil in schrijfwijze zijn zij vrijwel alle familie van elkaar. Jans Sint Nicolaas zegt: „Ik denk wel, dat ik weet hoe die letterverschilletjes zijn ont staan. Vroeger werd bij de burgerlijke stand niet zo nauw gekeken. Als toen een kind werd geboren kwam het borreltje op tafel en na de drank kwam de naam dan meestal niet goed meer over." Voor de oorlog speelde lans Sint Nicolaas tweemaal voor Zwarte Piet: „Het was heerlijk om je zwarte ge zicht tegen de wangen van de jonge wichten te druk ken." Moeilijkheden als ge volg van zijn nogal unieke naam heeft hij vrijwel niet gehad. Hij zegt: Als schooljon gen kwam ik een keer on der een auto. Mij mankeer de niets, maar een agent wilde mijn naam weten. Ik zei: 'Sint Nicolaas'. De man dacht, dat ik hem de gek aanstak en nam mij mee naar het bureau. Het kostte mij wel moeite om ze daar te overtuigen, dat ik wer kelijk zo heette." TON HULST Onwillekeurig bladerde ik t smaakvol uitgevoerde boekje even door. Ik zag de houthak ker, mr. Prik, het muizenvrouw tje, vader Langstaart, het jacht van de kikkerkoning Z. M. Hor- kebork XIII, enz. enz. Terwijl ik de tekeningen be keek, begon ik ook te lézen. En Tc blééf lezen, tot plaatje 112 met er onder 't woordje „ein de". Met dit boekje voor me „ver menigvuldigden (mijn) gedach ten", om 't eens te zeggen met de titel van 't bekende werk van H. Diemer, die zo vele ja- ,ren de leiding had van deze krant. De heer Diemer was in con tact gekomen met de tekenaar G. Th. Rotman, destijds verbon den aan 't dagblad „Voor waarts" aan de Slaak. Deze heer Rotman opperde 't plan voor onze bladen een stripver haal te tekenen. Naar Tc meen schreef zijn vrouw de tekst on der de plaatjes. In kleine kring werd de vraag besproken: zullen we op deze aanbieding ingaan? Enke len waren er voor, anderen haalden bedenkelijk de schou ders op. Er waren reeds dagbladen met strips (of beeldverhalen) be gonnen. 't Waren veelal geïllus treerde kwajongensstrekenver- halen. 't Plan van Rotman was echter een sprookje in beeld te geven, speciaal bedoeld voor kinderen. Toen we de eerste tekeningen bekeken stond voor ons vast: ja, dat zullen de kinderen onge twijfeld prachtig vinden. Maar.... hoe zullen anderen en vooral de ouders daarop reage ren? Onze bladen hebben altijd gezinsblad willen zijn met voor elk wat wils. Daarin zou een boeiend sprookje, door be kwame tekenpen uitgebeeld, volkomen passen. Zouden we 't durven wagen? In 1969 klinkt deze vraag be lachelijk. Elk dagblad geeft te genwoordig series strips, die blijkbaar bij de lezers in de smaak vallen. Hoe meer strips, hoe liever! In 't begin van de twintiger jaren lag dit "probleem" geheel anders, gelijk weldra zou blij ken. Toen de eerste afleveringen van „Prinsesje Sterremuur" wa ren verschenen, kwamen tien tallen brieven binnen, vooral op het in Rotterdam zo be kende adres: Goudsesingel 105. Ze werden in twee s'tapeltjès gesorteerd: vóór en tégen. Die stapel brieven is lang bewaard en zal ook wel verbrand zijn als gevolg van 't bombarde ment in mei 1940. De tegenstanders van „Sterre muur" brachten vaak zeer zwaar geschut in stelling. Sprookjes... en dat in een chris telijke krant... mocht dat wel? In krant en correspondentie werd natuurlijk getracht de on rustige gemoederen te kalme ren. Dat lukte soms wel. Maar ook bleek, dat ons theológise- rend volk zich niet zo gauw gewonnen geeft. Boze en waar schuwende brieven bléven bin nenkomen. Onze directeur, de heer H. Diemer, kwam toen op de geluk kige gedachte eens aan te klop pen bij prof. dr. J. Waterink en hem te vragen hoe hij over dit gerezen „probleem" dacht. Als 'k me goed herinner, heeft deze bekende VU-hoogleraar in twee artikelen zijn gevoelens uitvoe rig uiteen gezet en gerezen be zwaren. bestreden. En zijn ge zaghebbend woord bracht de ge moederen tot rust. Maandenlang was „Prinsesje Sterremuur" in onze bladen een zeer gelezen rubriek. In de eerste plaats natuurlijk bij kin deren, njaar van lieverlee na men ook de ouderen een sympa thieke houding aan. 'k Heb wei eens horen vertellen dat reeds grijzende vaders 's avonds eerst kennis namen van de „beroep- jes" en daarna van de lotgeval len van „Sterremuur". De moe ders deden dit meestal in omge keerde volgorde... 'k Ben er zeker van dat vele vaders en moeders en zelfs tal rijke opa's en oma's met deze nieuwe editie van „Prinsesje Sterremuur" zeer ingena zullen zijn. Dit simpele bo zal hen in gedachten hun jeugd weer doen beleven. *k Heb de tekenaar Roti meermalen bezocht. Hij wo toen, meen ik in .Rotterdai de Kerkhoflaan, dicht Crooswijk. Eens trof ik aan In minder prettige i ming. 't Flesje gitzwarte ttT" inkt was omgevallen ovei m plaatjes van „Sterremuur",| voor aflevering gereed Hij zuchtte: „Dit betekent vannacht zal moeten i werken om morgen een stri de krant te krijgen." Na „Sterremuur" heeft man nog vele strips voor i bladen getekend. Hij was vaste en zeer gewaardeerde dewerker. Uit al zijn bleek gedurig dat in deze iets van het kind was bli as leven. Van al zijn stripverh vind ik „Prinsesje Sterremi 't meest geslaagd. Daarom ik zo blij dat dit kindervel! v een nieuwe, verzorgde uiti al mocht beleven. En omdat q twijfeld vele ouderen vreugde zullen delen, was een behoefte op deze hei ia( hier even de aandacht te gen. Vorig jaar om deze tijd werden we door een plotselinge strenge vorst overvallen, die niemand kon verwach ten en waardoor menige plant het loodje heeft gelegd. In plaats van nu na zo'n warme zomer en prachtig na jaar op zijn hoede te zijn, is overal de waakzaamheid verslapt en de tuin in winterdos steken staat bij de meesten van ons nog lang niet op het pro gramma. Onwillekeurig hopen we dat een strenge winter uitblijft, maar het oude gezegde „op een hete zomer volgt een strenge winter" komt toch heel vaak uit en geen enkele tuinliefhebber wil toch zijn planten rondom zien sneuvelen. We gaan ons dus, weer of geen weer, In de winterbescherming verdiepen en deze keer zullen we het eens speciaal over rozen en gazons hebben, omdat daarover wel de meeste misverstanden bestaan. Toevallig zijn enkele vragen in de afgelopen weken daartoe speciaal de aanleiding. Men meende de rozen zonder meer kort in te snoeien en onder turf molm te begraven en wellicht lopen meerdere lezers van onze krant met deze plannen rond nu de winter nadert. Deze week wekte" een advertentie van een Tuincentrum tevens het vermoeden dat rozen en turfmolm onafscheidelijk ver bonden zijn. Er stond nl. „Vorst! Be scherm uw rozen. Nu weer voorradig turfmolm in 80 en 200 ltr." De ondeskun dige tuinier krijgt hierdoor de indruk dat hij zijn rozen een winterdek van turfmolm moet geven. En daar moeten we hier beslist tegen waarschuwen, want turfmolm werkt broei en rotting in de hand. Elke rozenkweker zal u wijzen op het juiste winterdek van uw rozen, na melijk gewone aarde uit het rozenbed. Het gaat er namelijk om de plaats waar de roos is veredeld (oculatie) goed af te dekken met aarde. De rozen worden stuk voor stuk ongeveer 10 cm hoog aan geaard. Rondom de planten worden geultjes gegraven en de daaruit komende aarde wordt tegen de rozestruiken aan gebracht. Ze zijn dan tegen vorst be stand. De struiken worden voor de winter niet kort gesnoeid, ze worden tot half maart ongesnoeid gelaten, alleen enkele zeer fors uitgegroeide takken kunnen we een stukje innemen. Alles wat boven de gemaakte heuveltjes uitsteekt mag eventu eel door vorst worden aangetast, wan |er het voorjaar wordt dit gedeelte toch I ld ingesnoeid. De door het aanhogen ontsArii geultjes kunnen we vullen met nn mest (mest met stro vermengd), hete de rozen sterk ten goede komt. Wie s mest kan krijgen laat de geulen or bet vuld en geeft in maart een bemestm Géén blad gebruiken om de geulen ie vullen. Wat-de stamrozen betreft, die oul igzai de Inl wets genoemd worden, maar langL—^ hand weer in de mode komen als ac tussen struikrozen in de border en rand langs een gazon, hierbij wordt ders te werk gegaan. Bij deze rozen vindt zich de oculatie niet aan de v maar op ongeveer 1.20 m. hoogte, f de veredelde rozescheut op de onderstam werd gezet. Het gaat er om bij deze rozen om de kroon tol met de oculatie goed in te pakken in of flink sparregroen. Eerst de tak van de kroon wat bij elkaar binden dan de bescherming aanbrengen. Eve: eel kan het stro met wat sparregr gemaskeerd worden. Vooral van bo dichtbinden! Nu nog even een lat blik op het gazon, dat pas zijn wintel scherming krijgt als al het blad geval en afgeharkt is. Anders ontstaan er plekken. Het is een misvattig dat gazon kort gemaaid de winter in n gaan. Ten eerste is het daarvoor vont voeliger, terwijl eerder mos zal optrefl Een pas ingezaaid gazon krijgt geen terdek. Oudere gazons varen er wel als ze om de 2 jaar een dun laagje „4 sing" krijgen van Vz-1 cm goede zwi tuingrond, compost of goed doorvro bagger. Op hoge droge zandgrond het vermengen met oude stalmest goede uitwerking hebben. Na een w deze deklaag invegen en daardoor re gelijk verdelen. A. C. MULLER-IDZ0 Correspondentie aan de heer H. J. 1 Slavekoorde, Goudrelnetstraet 125, Den Haag. OPLOSSINGEN (1) Gebuhr Schröitsr. -De theorie (1 Te7?) Is er ditmaal naast. Man zla: 1. ...Lf3l 2. Dxf5 Te2 3. Dh3 Dc6l en wint, want 4.d5 gaat niet wegena 4. La7t. (2) Klesllng Clause. Ne 1. Le3xc5 (In de diagrametelling reeda geapeeld) won zwart als volgt: I. Lxc5 2. Pxc5 Pxc5 3. Txc5 Txc5 4. DxeS Tc7l en zwart wint de dame of een toren (5. Dxb6 Txclt). IJ) Luis Bronateln Schweber. kar, wit had kunnen winnen door 1. g3 2. Pg6t Kg8 3. Kg5l »xh2t 4, Txgfl 5. Kxg6 en wint. De „Bronst*!"' deze opgave was niet de Ru» maar da Argentijn (Lult). Wie goed wil schaken, kan er niet bulten zijn denken te systema tiseren, d.w.z.: gebruik te maken van bepaalde vuistregels die knap pe theoretici voor hem hebben uit gedacht en de stellingen waarmee hi| te maken krijgt qlobaal-schema- tisch te bezien, zodat hij daardoor meer kans krijgt een zinnig plan op te bouwen. Maar de kennis die men nodig heeft om aldus te kunnen hande len, varieert van schaker tot scha ker. Bij de sterkste beroepsscha kers spreekt dit allemaal vanzelf Gebrek aan kennis wordt daar on barmhartig afgestraft. Naarmate echter de speelsterkte afneemt komt men een steeds geringere hoeveelheid theoretische kennis tegen. En dat betekent dikwijls dat men het bij het oplossen min of meer van de intuïtie moet hebben, of ook en dit gebeurt vaker dan men zich wel realiseert van puur geluk. Dit alles windt de amateur wei nig of helemaal niet op. Zijn dosis theoretische kennis moge klein zijn. het deert hem niet zolang het schaken en het oplossen hem maar genoegen verschaffen. En zo zullen de in schaken geïnteres seerde lezers de opgaven van de ze week waarschijnlijk op verschil lende manleren bezien. De een zal de oplossing op een geheel ande re wijze aan de weet komen dan de ander. Gelukkig maar dat dit kan en magl Zwart won na 1. De8? 2. Df6t? Kg8 anz. Had h|J een maar radicale wlnat- voortzetting tot z(jn beschikking?

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 16