Nederlands amateur team ook met 1-0 ten onder Ajax stoeide er op los met pover Ruch Depireux velde het grote Real MET GERUST HART NAAR POLEN Harry Hentenaar maakt come-back JONG ORANJE MET TRIOMF BELOOND Hume scoorde na rust Nog geen beslissing Verdiende nederlaag De Vroet had bui zien hangen STANDARD MET 1-0 VOOR TISSOT SAPHIR Altig en Renz leiden in Gent Merckx contractueel aan Faema verbonden Leeds United nn op tweede plaats I Omzet Wagon-Lits bleef op peil Staking Italië eist een dode 9 DONDERDAG 20 NOVEMBER 1969 (door Meinderl Leerling GREENOCK Na Feijenoord en PSV heeft nu ook het Ne- rlands amateurelftal in een Europacupwedstrijd met 10 ver oren. Dat gebeurde gisteravond in het Schotse Greenock waar het nerigens schitterend doelpunt van linksbuiten Hume acht minn en na de rust de eerste nederlaag van Nederland betekende in e voorronde van de strijd om de Europacup voor landen ama- <ur teams. Zodoende blijft de beslissing over rich al dan niet plaatsen voor de poule onbeantwoord tot 21 wanneer waarschijnlijk in loiterhout de laatste wedstrijd tegen ales wordt gespeeld. Op 21 februari irdt SchotlandWales gehouden. Op zichzelf bezien was de neder- ag tegen Schotland verdiend, vooral ook omdat de Oranjetegenstander van gisteren heel wat sterker en beter voetbalde dan in de ope ningswedstrijd van het tornooi op Koninginnedag in Leiden. Maar het was toch ook weer niet nodig ge weest en gelet op de voetbalkwalitei ten zou een gelijkspel minstens de juiste verhouding hebben weergege ven. Nederlander heeft zich echter, even als de uitermate zwak leidende Noorse scheidsrechter Srievaag volslagen laten intimideren door het bikkelharde spel van de onophoude lijk pratende Schotten. De zwarthemden moesten winnen om nog een kansje op de eerste plaats in de poule te behouden. Die drang naar daden zat er al van meet af aan in, ook al leek het voor de wedstrijd maar een chaotische bedoe ning in de Schotse gelederen. Twintig minuten voor de aftrap was er name lijk nog geen Schotse speler in het stadion te bekennen. -k Routiniers Slechts met uiterste krachtsinspan ning van routiniers als Van Londen en Leget, alsmede ook de voortreffe lijke keepende Wever kon van liever lee het onstuimige openingsoffensief van de Schotten wat worden inge damd. En dat het toen nog geen 10 of 20 stond in het amper door 500 toeschouwers gevulde stadion van Greenock Morton was een meevaller. De zwakke start moet kennelijk aan het zelfvertrouwen van Oranje heb ben geknaagd, want de rust en de overtuiging die het spel in de inter- GREENOCK Coach Arie de Vroet had de bui al een beetje zien hangen. „Ach je weet iets van de Schotse mentaliteit. Ze moeten winnen om nog een kans te hebben. Nou, dan gaan ze door muren. Ik heb de jongens ervoor gewaarschuwd. Maar eerst na de rust zijn ze er ook stevig tegen aan gegaan. Wij hebben te mooi gevoetbald. Gelet op het spel had ik een gelijk spel verdiend gevonden. En dan was ik dik tevreden ge weest. Maar doordat de gebroe ders Van den Kerkhof niet uit de voeten konden komen, viel onze ploegtaktiek in feite in duigen. Ze hebben allemaal enorm hard gewerkt en de conditie bleek uitstekend, maar er ontbreekt te veel routine en inzicht". De Schotse gelegenheidscoach Rice onderschreef dat. „Wij heb ben beslist niet te hard gespeeld. Zo gaat dat bij ons in Schotland altijd. Maar Nederland heeft een verkeerde taktlek gevoerd. Alles ging te veel in de breedte. Op zo'n veld als hier moet je de bal steeds achter de defensie- lijn mikken. Dan alleen komt er gevaar. Ik vond jullie aanvoerder Kiel de grote man. Wat een con ditie en wat een schot heeft hij in de benen. Spitsspeler Henk Kiel, die zich na rust ontpopte als een van de grote mannen in de ploeg, had zich als spitsspeler meer in zijn sas ge vonden dan tegen Wales toen hij nauwelijks aan de bal kon ko men. „Dit was echter bikkelhard cupvoetbal en daar kunnen wij nog niet tegenop. Zeker niet met zo'n scheidsrechter die te veel to lereerde. Zelfs tegen ons floot". Intussen wist Jaap van Reste ren niet wat hij van de officiële waarschuwing moest denken. Die scheidsrechter reageerde op appelleren van Schotse spe lers. Op zich heb ik lekker gespeeld en eerlijk gezegd vond ik het wel leuk nog even in de voorhoede te mogen komen. Ik doe het bij Noordwijk ook wel eens". De „hardste" De evenals Willy van de Kerk hof geblesseerde Theo van Lon don had naar zijn mening de hardste interland gespeeld die hij ooit meemaakte. Zo ook Janne de Wit. die nog verslagen in een hoekje zat. „Dat doelpunt was volslagen ongeldig, omdat er een geheide handsbal aan vooraf ging". Dat was Aalt Kok, die na rust niet zo sterk speelde als daarvoor, ontgaan. „Ze waren bikkelhard, die Schotten. Vooral die Hamill die later uitviel''. Intussen lapte een druk met verband en vette watten scharre lende Pierre v.d. Akker de ge wonden op. Oranje tvas in vele opzichten een ervaring rijker. TC-voorzitter G. Brokx: „Liever had ik natuurlijk gehad dat er was gewonnen. Maar als team vond ik de Schotten toch wel be ter en we hebben nu ook ervaren wat keihard cupvoetbal is. Dat vind ik ook wat waard". Zuurzoet Natuurlijk lachte chef d'equipe Jo van Marle zuurzoet, „maar we zijn met open ogen in het valle tje van de intimidatie getuind en dat mag ons niet meer gebeu ren". land tegen Wales kenmerkten, kwa men niet meer terug. Zeker niet door de verkeerde spelopvatting. Op het onophoudelijk door slagre gens ook tijdens de wedstrijd nog geteisterde veld werd er vaak te individualistisch en te traag geope reerd. De Schotten waren keihard in de afweer en direct bij de passing, waardoor er met een veel hoger tem po kon worden gespeeld. Nederland mocht dan technisch be duidend beter zijn, het ging te week, te licht Doorslaggevend is even wel geweest dat de belangrijkste pij ler in de ploegtaktiek werd wegge zaagd toen bleek dat de snelle ge broeders Van de Kerkhof op het modderige en nog vele plaatsen dras sige veld hun sprintsnelheid niet konden uitbuiten. „Geen aattzet" Willy van de Kerkhof: „Je had geen aanzet om je tegenstander in de eerste twee meter te kloppen en bo vendien was de persoonlijke mandek king bij de Schotten perfect. Was je er een keer langs, dan werd je ook nog door een sliding uitgetikt". Nu werd er vanuit het middenveld ook te weinig met zuiver geplaatste diep- tepasses gewerkt, zodat er nauwelijks gelegenheid was om te sprinten. Dat nam toch wel de rust uit de ploeg weg. Vooral bij de minder ge- routineerden. Oranje mocht dan in de tweede helft beduidend beter heb ben gespeeld dan daarvoor, de over tuiging ontbrak toch wel. En niet het doelpunt van linksbui ten Hume in de achtste minuut na rust gescoord was beslissend. Na een kopbal van de overigens in eerste instantie hands makende midvoor Carruthers schoot hij na een dek- kingsveld van Delmotte uit moeilijke hoek met de rechter voet keihard in de 20ste minuut toen de ver in eigen defensie teruggekomen René van de Kerkhof door rechtsback Hastie ge nadeloos onderuit werd getrapt. Aan vankelijk vreesde men een been breuk, maar onderzoek in het zieken huis wees uit dat de banden van de linker knie waren gescheurd. Voor open goal En terwijl Rcné door Pierre v.d. Akker en dr. De Jongste van het veld werd gedragen, kreeg broer Willy bij een plotselinge aanval van Oranje en een verkeerde trefspeelbal van linksback Currle een kans voor open goal. Maar de jonge international uit Helmond schoot voor een leeg doel naast. Willy die in Wales beide doelpun ten maakte, zei: „Ik keek met een half oog naar mijn broer die werd weggedragen toen ik plotseling die kans kreeg. Ik was te weinig gecon centreerd en moest met de linker voet snel schieten omdat een back toeliep. Ik heb na afloop zittten grie nen, maar wat doe je eraan". Jaap van Kesteren werd om zijn keiharde inzet in de voorhoede ge plaatst, terwijl Christ Smits als linksback mocht debuteren. Samen met Henk Kiel, die voor rust weinig fortuinlijk was de voortreffelijke keeper Purves redde met een reflex beweging bij een vrije trap en Hastie trapte de bal na een loeihard schot van de lijn probeerde Van Keste ren in de slotfase nog voor de gelijk maker te zorgen. Maar gebrek aan variatie in het aanvalspatroon en een goede kopspe- cialist bij hoge inzetten voorkwamen dat het zware slotoffensief van het conditioneel bijzonder sterke Oranje team tot een gelijkmaker kwam. Waarschuwing Het kostte Van Kesteren zelfs nog een officiële waarschuwing, omdat hij in de keiharde slijtageslag keeper Purves een keer weg duwde. Eerder waren de Schotten Mackay en Hastie al op de bon gegaan. Herik Burgwal daarover: „De straf- commissie van de Uefa zal de straf maat bepalen. Wellicht mag Van Kesteren een volgende interland niet meespelen. Voor Noordwijk zal de aantekening van de scheidsrechter geen gevolgen hebben". De stand in de voorronde luidt: Nederland 3 2 0 1 4 5—1; Schotland 3 1113 2-4; Wales 2 01111-3. Johan Cruyff kon weer grandioos excelleren hier maakt hij, alleen doorgebroken, het derde doelpunt voor Ajax. Keeper Pietrek had geen schijn van kans. Door Ger Stolk AMSTERDAM Jerzy Ni- kiels bewondering was grenze loos. In de gelaten sfeer van ver slagenheid en bittere ontgooche ling die Ruch Chorzow's pak rammel met zich meebracht, bleek de Poolse gentleman-trai ner tenslotte de enige die de glimlach niet had afgezworen. „Ajax is de beste Westeuropese ploeg die ik ooit gezien heb", heette het verweer tegen de smadelijk debacle van 70. „Het is niet te geloven, maar ik heb mjjn elftal nog nimmer zó slecht zien voetballen. Wellicht is het feit dat mijn spelers een soort angstcomplex hadden daar de oorzaak van. Een angstcomplex voor Ajax, die geweldige ploeg die de THEO VAN LONDEN: hardste interland LUIK Standard Luik, het meest „cupfighter" van alle Bel gische clubelftallen, heeft met een enorme geestdrift gestreden tegen de Spaanse titelhouder Real Madrid in de tweede ronde om de Europa cup voor lands kampioenen. Van de aftrap goiden de Luikenaren al hun enthousiasme in de strijd en Real Madrid moest al onmiddel lijk terug. Real deed het zonder bezwaar, de Spaanse ploeg wil de geen risico's nemen, speelde duidelijk defensief en vertra gend, met de bedoeling de score blank, of in het ongunstige ge val, de nederlaag zo klein mo gelijk te houden. pure horlogemode: nauwkeurig, sjiek, vrouwelijk een kunstig geslepen saffier beschermt wijzerplaat en uurwerk 1 zéér apart model kleurige wijzerplaat f 179. 2 klassiek rond model j met rode band doublé f 137.— goud >f 230. De eerste krachtmeting tussen de aanval van Standard en de verdedi ging van Real werd een duidelijke overwinning voor de Spanjaarden en vooral voor doelman Betancourt, die enkele fraaie reddingen verrichtte. Nadat de eerste Belgische storm enigzins was geluwd probeerde Real terug te slaan, maar acties van Zocco en Velasquez smoorden in het vinni ge verweer van de Luikse verdedi ging. Pas vier minuten voor rust vond Standard een opening in de Re- al-achterhoede. Na een goede solo van Beu riet af gerond met een prach tige pass, miste Depiteux. Hij herstelde zich echter onmiddellijk en versloeg Betancourt kansloos. In de tweede helft is Standard gesteund door een vrij stevige wind. nog meer in de aanval geweest, maar de achterhoede van Real liet Stan dard weinig illusies. Halverwege de tweede helft scoorde Standard een tweede treffer, die echter in de ogen van de Engelse scheidsrechter Hig- gins geen genade vond. Hij had ge floten voor een overtreding tegen Galic, vlak voordat Takac de bal in het doel kogelde. Uit de vrije trap, verdween de bal opnieuw, ondanks een verwoede poging van Betancourt in het doel, maar opnieuw kon arbi ter Higgins de treffer niet toekennen. Hij had een indirecte vrije trap gege ven en doordat, gelukkig voor Real, ook Betancourt de bal net niet had kunnen aanraken, moest de En gelsman in plaats van een doelpunt aan Standard, een doelschop aan Re- al geven. GENT De Westduitsers Altig en Renz waren gisterenavond eerste in de wielerzesdaagse van Gent. Op één ronde volgde de Belgisch-Franse combinatie Sercu-Van Lancker, die heet hoogste puntentotaal heeft. Der de, eveneens op een ronde, staan de Nederlander Peter Post en zijn Bel gische koppelgenoot Seeuws. Om tien uur was de stand: 1 Al tig-Renz 43 punten; op één ronde: 2 Sercu-Van Lancker 128; 3 Post-Seeuws 106; Op twee ronden: 4 Gilmore-Lawrie 104; Op vier ronden: 5 Koel-Verschueren 50. TURIJN De Belgische wielren ner Eddy Merckx zal het seizoen 1970 rijden voor de Italiaanse FAE- MA-ploeg, aldus heeft de leider van FAEMA beenzo Giacotto in Turijn verklaard. Volgens Giacotto heeft Merckx een contract voor drie jaar met FAEMA. Twee jaar daarvan zijn nu verstre ken. Giacotto zei dat het bericht in de pers dat Merckx het komende sei zoen zou rijden in de Nederlandse Willem II-Gazelle-pLoeg el'ke grond miste. DOETINCHEM Harry Hente naar, gewezen doelman van De Graafschap, die na het seizoen 1967/1968 besloot niet meer in wedstrijden uit te komen, is op zijn beslissing teruggekomen. Op aandringen van zijn oude vere niging, die met keepersproblemen worstelt heeft de 33-jarige Hentenaar een contract voor twee jaar gesloten. Eerder kwam hij vijf jaar voor DFC en twee jaar voor Heracles uit. Rouen heeft zich in Rouaan ge plaatst voor de kwartfinales van het Europese toernooi om de Runners Up-cup door het Belgische Charleroi met 2—0 te verslaan. Het einde van de wedstrijd werd niet zonder moeilijkheden gehaald. Nadat eerst het aanvangstijdstip een uur moest worden opgeschoven van wege een staking, viel in de tweede helft gedurende een kwartier in het stadion de stroom uit. Rouen stond toen al met 20 voor door doelpun ten van Rustichelli en Villa. finale tegen A. C. Milaan haalde in de Europa Cup. Voor mij is het dan ook onbegrijpelijk dat jullie voetval- bond Ajax niet in zijn geheel als nationaal elftal tegen Polen liet aan treden in Kattowice. Geloof me, Po len zou niet gewonnen hebben. Een mening waarover Ajax' frêle wonderkind Johan Cruyff nog al geïrriteerd de schouders ophaalde. Gevolgd door de schampere opmer king: „Wanneer dat Poolse elftal Rudh Chorzow had geheten ja." Het was duidelijk, Johan Cruyff was niet tevreden. Ondanks de klinkende cij fers 70. 0 Terecht Terecht Want Ajax' prestaties in de eerste match van de tweede ronde in de Europa Cup III, de Runner-up Cup waren zo uitzonderlijk niet. Ajax speelde zelfs bij vlagen steriel, zelfs improduktief voetbal. Natuur lijk; Ajax dicteerde meestentijds de strijd, grossierde vaak in levensgrote kansen. Maar dat was helemaal zo verwonderlijk niet Want Ruch Chorow mag dan in de Poolse com petitie de laatste zes wedstrijden geen doelpunt tegen hebben gehad, de meeste aanspraken op een kampi oenschap kunnen doen gelden, het Ruch Chorzow zoals dat gisteravond in een kil Olympisch stadion speelde, zou in de vaderlandse eerste divisie de grootste moeite hebben om zich te handhaven. Daarom hoonde het Amsterdamse publiek de eigen favo rieten vaak met striemende fluitcon certen. Ajax, geforceerd spelend onder de druk een snelle treffer af te dwingen, was vaak in kansrijke positie. Flui tende projectielen van Van Dijk, Cruyff en Gerrie Miihren. Alle echter niet zuiver afgesteld. En loeiharde inzet van Sjaak Swart, na rust op het middenveld de grote man, spatte uit een op de lat. O De klap Toen al bleek dat Ajax, zoals dat eens jubelend langs Liverpool snelde niet meer bestaat. „Ik dacht we red den het" zei later trainer Jerzy Ni- kiel. Helaas toen kwam de klap, zak ten we helemaal weg." Voor dat weg zakken had Ajax overigens wel de Zuidslavische ausputzer Velibor Vasovic nodig, alsmede een minder sterk moment van keeper Pietrek. Vanaf 25 meter suisde de bal naar het net. 10 voor Ajax. Een vloeiende Cruyff-Keizer-Swart combinatie, door zwarte Sjaak met een doeltreffende volley besloten, leidde Ajax' zevenklapper tenslotte in. Want daarna waren de Polen stormrijp, stapelden ze de ene de fensieve blunder op de andere. Op het ritme van zijn na rust wèl raak vurende stoottroepen huppelde Rinus Michels vanaf de lijn luid aanwijzin gen gevend rond: Johan Cruyff: 30. Dick van Dijk 40. Johan Cruyff 50. Velibor Vasovic 60 uit een penalty. Dick van Dijk 7—0. Piet Keizer... Nee, vond niet best leidende scheidsrechter Oberg uit Noorwegen, niet Piet Keizer 80. Het is wel ge noeg zo. Het eindsignaal klonk toen* het projectiel Keizers voet verlaten had. Slechte beurt onsportieve Italianen DEVENTER „Ik zou deze groep graag by elkaar willen hou den." Bondscoach George Kessler liet met deze woorden duidelijk zijn voldoening blijken over de prestatie van het nationale „gelegen heidselftal" van spelers tot 21 jaar, dat op het Go Ahead-terrein in Deventer de Italiaanse jeugd met 20 versloeg. Het in tegenstelling tot de Neder landse ploeg ingespeelde Italiaanse team kreeg voor 10.000 toeschouwers tegen de Oranje-elf geen kans. Spe lers als Bet, Spinosi (die beiden met AS Roma tegen PSV aantraden) en Sabadini van Sampdoria stonden in theorie borg voor een sluitend de- fensieblok, maar in de praktijk von den vooral Van der Ley, Mulders en Boskamp gemakkelijk openingen. De eerste helft boeide weinig. Nederland speelde voorzichtig. De Italiaanse jeugd waagde zich ook al niet te ver naar voren, zodat het middenveld druk was bezet. Langzamerhand drong Oranje wat meer aan, waarbij vooral de hardwerkende halfspelers Boskamp en Van der Veen opvielen. In de 33e minuut nam Nederland een voorsprong. Boskamp haalde van ze ker twintig meter uit, na een pass van Hoekema, Vecchi, reserve-doel man van AC Milan was kansloos 10. Het verwachte Italiaanse of fensief na de rust bleef uit. Na mislukte acties van Van der Veen. Mulders en Weimar kwam Italië bij na tot -de gelijkmaker. Bij een snelle tegenaanval zag scheidsrechter God ding een handsbal van invaller Caso- ne over het hoofd en Damiani profi teerde daar onmiddellijk van. Hij schoot echter buiten bereik van de debuterende doelman Ruyter van Vo- lendam tegen de paal. De Italianen werden wat wrevelig toen treffers uitbleven en gingen harder optreden. Juist nadat Streuer voor Van der Ley was ingevallen verhoogde Koudijzer (invaller voor Hoekema) de marge tot twee goals na voortreffelijke samenwerking met Oude Wesseling en Van der Veen. Nederland consolideerde deze voorsprong uitstekend. Overigens tot grote ergernis van de steeds ruwer spelende Italianen. Zwakke ploeg Zei Rinus Michels later bedacht zaam: „Wat moet ik er van zeggen. Ruch Chorzow was natuurlijk een zwakke ploeg. Zéker na de eerste twee doelpunten. Sterk in de breed te maar o zo zwak in de diepte". En lachend: „Ik geloof dat we wel gerust op die returnmatch kunnen zijn..." LONDEN In de eerste divisie van de Engelse league heeft Leeds United op eigen veld met 20 van Sunderland gewonnen. Mick Jones en Peter Lorimer maakten de doelpunten voor de En gelse kampioensploeg. Leeds United bezet na deze overwinning de tweede plaats op de ranglijst met vier pun ten achterstand op Everton. Het Portugese FC Porto en New castle United (Groot Britannië) heb ben in Oporto gelijkgespeeld met 00. Het was de eerste ontmoeting van de twee teams in de tweede ron de van het Europese tornooi om de Runners Up-eup. Er waren 25.000- toeschouwers. Kilmarnock heeft op eigen veld de" eerste wedstrijd uit de tweede ronde van het tornooi om de Run ners Up-cup tegen Sla via Sofia (Buig.) met 41 gewonnen. Er waren 12.500 toeschouwers. Bij rust had de Schotse ploeg een voorsprong van 20. De doelpunten voor Kilmarnock werden gemaakt door Mathie (2x), Cook en Gilmoore. Sjalamanov scoor de voor Slavia. UTRECHT Ondanks de begin deze maand geleverde kritiek van de Federatie Spoorweg Vakvereniging (FSV) is de totale omzet van het Internationale restauratieconcern ,.Wagon-Lits" niet teruggelopen. De directeur van Wagon- Lits- Neder land, de heer B. Kraal, meende dat juist de kritiek op het dienstbetoon en de presentatie van de treinrestau- raties een gunstige uitwerking heeft gehad op de verkoop in de treinen. Sinds de opmerkingen van de FSV zijn er diverse oneffenheden rechtge trokken, aldus de heer Kraal. MILAAN De algemene staking in Italië, die met heftige betogingen gepaard ging, heeft één dode geëist. Een politieman werd gistermorgen in Milaan zo ernstig gewond dat hij la ter overleed. Twintig politiemannen en evenzoveel betogers moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Behalve in Milaan, hielden arbei ders ook in Rome en Catania (Sicilië) betogingen tegen hpt ontbreken van goedkope woningen. Het openbare le ven in de meeste Italiaanse steden i lag gisteren grotendeels stil. Kunststof fen- produktie vertienvoudigd UTRECHT De produktie van kunststoffen in ons land is*de afgelo pen tien jaar minstens 'vertienvou digd. terwijl de totale industriële produktie slechts verdubbelde en de produktie van de chemische industrie vier keer zo groot werd. Dit deelde de voorzitter van de Ne derlandse vereniging-federatie voor kunststoffen, drs. M. J. van der Hoe ven, gistermiddag op de algemene vergadering van de NVFK in Utrecht NEW DELHI De twee fracties van de Indiase Congrespartij hebben gisteren in het parlement het recht betwist zich zo te noemen. Dr. Ram Soeghag Singh, voorzitter van de 58 man sterke oppositie binnen de fractie zei dat zijn groep de natie tot onafhankelijkheid heeft gebracht en sindsdien heeft geregeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9