Strategie van ARP-fractie: kabinet niet vallen ...overtuig u 3 dagen Twente f49.50 Het als ,H< [o, doet je wat je verliest Krachtig Frans pleidooi voor Britse toetreding EEG Tien MR. BIESHEUVEL Avondje uit? Avondretour! Enkele reis één kwartje NS- Snippertrips Man poogde vrouw te vermoorden Orgelconcours voor amateurs Beter... mooier... goedkoper Per jaar gaan er vier miljoen tanden uit OONOEKDAG 20 NOVEMBER 1269 Tweede-Kamervergadering over de belastingsplannen van minister Witteveen. KVP-fractieleider Schmel- ter (r.), die drie jaar geleden het kabinet-Cals liet vallen, in gesprek met zijn antirevolutionaire collega Biesheuvel. Het werd géén nacht van Biesheuvel, maar spannend was het wel. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het doet je wel wat als je moet verliezen", zei ons na afloop van de span nende vergadering van de Twee de Kamer een zichzelf weer her vonden hebbende fraktieleider van de ARP. „Maar als politicus loop je altijd het risico, dat je eens een nederlaag lijdt." Mr. B. W. Biesheuvel bekende dit, terwijl hij door de onder vragers en camera van „Achter het Nieuws" volgens de beken de harde lijn onder vuur werd genomen. Het debat van de laatste twee da gen zo kreeg „Achter het Nieuws" verder te horen, heeft verder geen enkel vervolg voor de samenwerking van de Groep van Achttien. Een der gelijk verschil moet mogelijk zijn tussen de drie christelijke partijen. Ook PvdA? Later in de nacht, onder rustiger omstandigheden in de fraktiekamer van de ARP in het gebouw van de Tweede Kamer herhaalde mr. Biesheuvel het een goede zaak te vinden als de drie christelijke partij en elkaar tegen de verkiezingen vin den. Maar dan moet wel aan be paalde voorwaarden worden voldaan. Men komt dan wel uit met eigen lijsten (ook over bepaalde personen moet overeenstemming bestaan) en een kernprogramma. Deze drie kunnen een partner kie zen. Het staat beslist niet vast dat dit de VVD zal zijn. zei de a.r.-fraktielei- der. Het moet voor de PvdA toch ook weer eens aantrekkelijk zijn aan de regering deel te nemen. Na de gebeurtenissen van de laatste twee dagen ziet mr. Biesheu vel stellig nog de mogelijkheid, dat dit Kabinet zijn periode uitzit. In het ..onaanvaardbaar" van Witteveen Waar nog rust en ruimte is voor heerlijke tochten! Volledig verzorgd, inclusief hotel en reizen. van elk station Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS wilde mr. Biesheuvel niet de ver maarde harde lijn van Beernink zien. Teleurstelling Wel toonde de fraktieleider van de ARP zich duidelijk teleurgesteld over dat „onaanvaardbaar". De minister had het amendement eenvoudig kunnen ontraden en dan had de Tweede Kamer in volle vrij heid over het amendement kunnen beschikken. Nu werd men onder druk gezet. Het amendement van D'66 (een keer een verlaging van 450 miljoen gulden en verder maar afwachten) werd ook „ontraden". De fraktie had het verschil tot het bittere einde willen uitvechten. Maar tenslotte, aldus mr. Biesheuvel, wil den we ook niet de starre doorzetters zijn. Redelijk Ook mag niet gezegd worden, dat minister Witteveen in de discussie star was. Maar op een gegeven ogen blik wilde hij niet toegeven. Drs. B. Goudzwaard: De minister was steeds redelijk. Maar vergeet niet, dat de ARP in het verleden vaker haar zin heeft gekregen. Mr. Biesheuvel hierop inhakend: Alle frakties hebben het wel eens moeilijk met het beleid. iHet zit altijd niet even gemakkelijk tussen de partners. Wat denk je van de VVD. Die heeft weer moeite met andere zaken. Nee, het is beslist niet waar, dat dit Kabinet een VVD-signatuur heeft. Bewijs: de uitgaven van de overheid zijn tijdens dit kabinet ze ker zo snel gestegen als tijdens het kabinet-Cals. De ARP was en is bezorgd over de conjunctuur en de werkgelegenheid. De minister zag het minder somber. Nu maar afwachten wie gelijk krijgt, zegt mr. Biesheuvel nog. Over een paar jaarwetenwehet TILBURG De 38-jarige Tilbur- ger P.S. heeft gistermiddag getracht zijn even oude vrouw in haar woning in de Rossi nistraat in Tilburg te ver moorden. Hij sloeg haar eerst met een zware kristallen asbak op het hoofd waardoor ze bloedend werd ge wond en trachtte vervolgens haar keel dicht te knijpen. De vrouw slaagde er echter in zich los te rukken en naar de buren te vluchten. S. koelde zijn woede op het meubilair van de woning, waarvan de toegang hem hangende een echtscheidingsprocedure was ontzegd. De man kwam tot zijn daad omdat zijn vrouw, die hem overigens nor maal in de woning had toegelaten, niets van een verzoening wilde we ten. S. heeft zich later bij de politie aangegeven waar hij een volledige bekentenis aflegde (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Gisteravond tegen half aoht verliet het lid van de Tweede Kamer voor de ARP, de heer J. A. van Benne kom uit Middelburg het Binnen hof. Hij had juist een twee uur durende vergadering bijge woond, waarin de fractie eensge zind nog eens strikt de strate gie besprak voor het verloop van de avond en nacht en de moge lijkheden overwoog, die zich zouden kunnen voordoen. Die strategie, die erop gericht was dat men geen crisis zou veroorzaken, was dinsdag voor het begin van het debat al in grote lijnen vastgesteld. Tot die strategie behoorde ook, dat niemand in de wandelgangen iets zou loslaten over de taktiek. De heer Van Bennekom dan ver liet, even voor het amendement zou worden ingediend en het spannend zou worden, het Kamergebouw. „U moet hier geen enkele conse quentie aan verbinden. Het is niet belangrijk. Ik moet gewoon weg", gaf het Kamerlid als verklaring. Het was de volle waarheid. De heer Van Ben nekom vertrok niet om zich aan een stemming te onttrekken. De fraktie was eensgezind. Maar voor de leden van de fraktie bestond eenvoudig de spannende vraag niet of het Kabinet zou vallen. 'Kamerlid Van Bennekom kon rustig vertrekken. Het zou niet op een spannende stemming aan ko men. Geen spel Maar de conclusie, dat de a.r.-frak- tie alleen maar een spel heeft gespeeld, is onjuist. Men heeft het uit willen vechten. Om de zorg over de conjunctuur. „We zijn niet zo dicht bij elkaar gekomen als de minister had ge dacht", zei de heer G. A. Kieft na het antwoord, dat minister Witteveen gistermiddag gaf. „De minister heeft nu een dekking, die een zwaardere last laat drukken op het bedrijfsle- Van mr. F. Portheine (lib) en drs. M. W. J. M. Peijnenburg kreeg de a.r.-fraktie het verwijt te horen zo vol te houden met haar eisen. Het betoog, dat drs. B. Goudzwaard later op de avond hield, was milder: Er bestaat een verschil in taxatie en waardering. Zo'n verschil sluit een wederzijds respect niet uit. Ik ben tevreden, dat de minister als het no dig is voor 1970 prljsdrukkende maatregelen heeft beloofd. De risico's voor de conjunctuur worden nu min der. DEN HAAG De stichting „Pro Organo" organiseert het komende jaar haar vijfde nationale orgelconcours voor amateurorganisten. De deelname staat open voor personen tot 35 jaar. In afwijking tot voorgaande concour sen zal ih 1970 alleen de interpretatie worden beoordeeld. De afdeling im provisatie hebben de organisatoren laten vallen, omdat het peil niet be vredigend was. Wel komt er tijdens het concours een improvisatiecursus onder leiding van Louis Toebosch, di recteur van het Brabants Conservato rium in Tilburg. Deze is ook voorzit ter van de jury, waarvan voorts deel uit maken: Gerard Akkerhuis, Den Haag, Wim van Beek, Groningen, Kees Stolwijk, Rotterdam en André Ver- woerd Rotterdam. De voorselecties be ginnen op 22 mei. De finale van het concours heeft op 3 juli in de Kloos terkerk in Den Haag plaats. Aanmelden bij de heer K E. van l der Wel, 2e Hogenbanweg 80 te Over- j schie. Voordelig reizen na 6 uur 's avonds. (Elke avond, behalve vrijdags en zondags.) voordelig uit met NS Vragen Nederhorst aan minister Luns Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het Twee de- Kamerlid drs. Nederhorst van de PvdA heeft aan minister Luns gevraagd of het waar is dat tij dens bijeenkomsten van de Raad van Ministers van de EEG de gemeenschappelijke lunch van de zes ministers gebruikt wordt om buiten aanwezigheid van de EEG-commissie belangrijke be sluiten over de EEG te nemen. Drs. Nederhorst dringt er bij de minister op aan tijdens de middagpauze de ministeriële lunch te gebruiken om over koetjes en kalfjes te praten of bij principiële EEG-vraagstuk- ken de Europese Commissie uit te nodigen een hapje mee te eten. De socialist acht het lurichge- bruik in strijd met de geest van het EEG-verdrag en met de door de Nederlandse regering geuite wens de positie van de EEG- commissie te versterken. Drs. Goudzwaard verzekerde: Wit teveen is geen inflatiemaker. Telefoontje Het zakelijk geschil was gebleven. Maar het leek erop. dat de lucht op klaarde. Op dat moment sprong op positieleider drs. Den Uyl van de PvdA erin om het vuurtje weer aan te wakkeren. Het verschil tussen de ARP en de minister is zeer wezen lijk, zei hij. Het gaat om de essentie van het beleid. De vergadering werd geschorst. De fraktie trok zich terug, nogmaals het slagveld overziend. Elders in het gebouw vergaderde het Kabinet. Alles verliep nog vol gens het plan. Toen kwam ook voor de ARP het telefoontje van de pre mier: „Onaanvaardbaar". Volgons plan „Zonder de tegenstellingen te wil len overdrijven blijf ik van mening, dat de voorstellen van de regering juist zijn en dat het amendement onaanvaardbaar is", zei minister Wit teveen weer later in de vergaderzaal. Hij voegde eraan toe: „Het Kabinet deelt deze mening unaniem. Aan vaarding betekent, dat het Kabinet moet aftreden of dat de Kamer wordt ontbonden". Twintig minuut beraad voor de fraktie. De beslissing viel snel: Intrekken. Mr. Biesheuvel had nog tijd zijn verklaring uit te schrijven. Die ver klaring betekende geen kabinetscri sis. Voor grotere belangen retireerde de fraktie van de ARP. Alles was volgens plan verlopen. De strategie was goed geweest. En de situatie was niet uit de hand gelopen. 8 öh' L ra] - Gestyleerde slaapkamer in" In 4 deurskast uitvoering 100.- extra; wit-polyester lak-uitvoering. indien ledikant 160 cm breed 50.- extra; Met driedeurskast, ledikant (130 cm breed) litsuitvoering 90.- extra, en twee nachtkastjes 695.-; Prachtige, zuiver wollen bedomranding toilettafel met driedelige spiegel 195.- v.a. 197.- Nederlands grootste Woninginrichting Vrij toegang, elke Dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 6 uur. '8 Maandags gesloten. Op koopavonden tot 21 uur geopend. "OUDE" BINNENWEG 26- ROTTERDAM - TEL. 141800 (30 LIJNEN) ROTTERDAM - AMSTERDAM - HILVERSUM -TILBURG - VENLO - ZUTPHEN PARIJS De commissie voor buitenlandse zaken uit de Franse Nationale Vergadering (parle ment) heeft gisteren krachtig gepleit voor Britse toetreding tot de EEG op grond van poli tieke, economische en militaire overwegingen. De 61 man sterke commissie, waarvan de meeste leden tot de regeringsmeerder heid behoren, verklaarde in een rapport dat het in het belang van Frankrijk is dat Engeland het Verdrag van Rome onder tekent. Het pleidooi komt nog geen twee weken voor de EEG-topconferentie in Den Haag, waarop de toetreding van Engeland een zeer belangrijk ge sprekspunt zal vormen. Het rapport maakt eohter geen gewag van de lid- maatschapsaanvragen van drie an dere landen: Denemarken. Noorwe gen en Ierland. De Franse commissie schatte dat het EEG-lidmaatschap Engeland 650 miljoen pond sterling (ruim 5,5 mil jard gulden) per jaar zal kosten, maar men meende dat er een over gangsperiode mogelijk moet zijn om dat het duidelijk is dat zo'n inspan ning niet direct van Engeland kan worden gevergd". Het rapport is een van de krachtig ste pleidooien voor Britse toetreding, ooit onderschreven door volgelingen van ex-president De Gaulle, die tweemaal zijn veto uitsprak over spoedig Brits lidmaatschap. Kloof Voor wat betreft het politieke vlak meende de commissie, dat het bulten de gemeenschap blijven van Enge land een kloof zou scheppen waarbij niemand gebaat was, en dat land weer naar de Amerikaanse hoek zou drijven waaruit het nooit meer los kon worden gemaakt. De commissie beantwoordde ook een vaak discreet door Franse func tionarissen naar voren gebracht argu ment, dat de Britten het lidmaat schap wensen om hun politieke in vloed te vergroten. „Als dit werke lijk waar is, wie kan dan in alle oprechtheid een groot land met een glorieus verleden die hoop verwijten. Hebben wij niet soortgelijke ideeën gekoesterd?, aldus de commissie. Tegenwicht Wat defensie betreft vond zij dat de enige mogelijkheid om een Euro pese kernbewapening op te bouwen, is gelegen in een Frans-Britse over eenkomst. Op het economisch terrein was En geland nodig als tegenwicht voor de „aanhoudende en verschrikkelijk snelle groei van West-Duitslands eco nomische potentieel". Volgens St. Eloy let de raad van bestuur slechts op het economisch be lang en heeft men geen enkele be hoefte om de werknemer te informe ren over de reorganisaties. Dit blijkt wel uit een uitlating van een lid van de raad van bestuur dat een staking bij Werkspoor min of meer werd ver wacht De NKV-bond meent voorts dat de VMF-directie bokken heeft geschoten op technische en economi sche punten. „Naast de aangekondigde reorgani saties binnen Stork-Hengelo, Werk- spoor-Utreoht en Werkspoor-Am sterdam met de daaraan verbonden nadelige gevolgen voor het personeel, blijft het touwtrekken van de VMF samen met de Rijn-Scheidegroep rondom Feijenoord-Bronswerk de meest schrijnende symptoom van een beleid van „te hooi en te gras "-opko pen van bedrijven", zo schrijft St« Eloy. De verdeling van Feijenoord-* Bronswerk werd volgens de bond ger voerd over de hoofden v&n 8000 werk- Wimers. Fusiebeleld St Eloy neemt de VMF ook kwa- lijk het ontbreken van een duidelijk 1 fusiebeleid in het verleden. Te hooi j en te gras werd overgenomen. Hen- sen in Rotterdam en Kromhout wor- den als voorbeelden genoemd. De aankoop van beide niet zo goed ren- derende bedrijven heeft de VMF ern stige verliezen bezorgd. De VMF heeft de laatste jaren vol gens St Eloy ook bokken geschoten' bij de calculaties. Op sommige orders werd een miljoenenverlies geleden. HILVERSUM Het door de NOS ingezonden programma van de Ned. Onderwijs Televisie „Een bos op een zonnige dag" heeft in het Concours om de Japan Prize de prijs -van de Japanse minister van posterijen en telecommunicatie gekregen. Het geldt hier een aflevering uit do succes-se rie „Kijk. als je tekent zie je meer". Dagje hier, dagje daar? Kiest umaarl Leuke interessante dagtrips! Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS Drie maanden oud is het dochtertje van de zevenvoudige Olympisch kampioene Vera Caslavska-Odlozilova. Deze Tsjechische turnster won bij de Spelen in Mexico niet minder dan vier gouden medailles. Op de foto het echtpaar Caslavska met hun dochter Radka. Zou ze later de sportieve prestaties van haar ouders kunnen evenaren? Want ook haar vader staat zijn mannetje (bij het hardlopen). AMSTERDAM In Nederland worden bij de tandarts per jaar bijna vier miljoen tanden en kiezen getrokken. Deze zijn dan door bederf zozeer aan getast, dat zij voor de bijtende en kauwende functie van de mond kunnen worden afgeschreven. Tandbederf of cariës, is dan ook één van de meest verbreide volksziekten in ons land. Elke tien seconden gedurende dag en nacht ontstaat er bij een kind op de lagere school een defect in een melktand of -kies. Deze onthullende feiten kwamen gistermiddag ter sprake op een discussie bijeenkomst van studenten van de faculteitsvereniging tandheelkunde aan de universiteit van Amsterdam. Prof. C. Backer Dirks, hoogleraar in de preventieve landheelkunde aan de rijksuniversiteit van Utrecht zei, dat een juiste voorlichting aan de ouder» b.v. via zuigelingenconsultatiebureau noodzakelijk is. Ook bij de tandart» moet belangstelling worden gewekt voor dit probleem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7