Synode van de kan nu, mits nodig, kerkorde af wijl ten IKOR en Conven' blijven voorlopig Mens wil zelf uitmaken wat waar en goed is Dr. H. J. Langman (72) gisteren overleden krant van formaat Een woord voor vandaag Zekeringen aangelegd Pastoraat nu samen' Uw probleem is het onze... ISieuwe Kerk in Amsterdam voor ruimer gebruik Puzzelhoek Bisschop in Liberië doodgeschoten BEROEPÏNGSWERK Agenda van de geref. synode! Film was verkeerd Proefschrift van H. M. Vos over overwinning schuld En juist daarom moet ons leven veranderen, was de laatste zin gisteren. In een andere bewoording is dat ook de eerste zin voor vandaag. Want God zegt door de profeet Maleachi tot het volk"Keert terug tot Mij, dan zal Ik tot u terugkeren, zegt de Here der Heerscharen. Een jaar geleden worstelden we met een nieuwe theologie die de vreemde naam van God- is- dood- theologie had gekregen. In eens gingen over heel de wereld jonge theologen zeggen dat God dood was. Dat was meer dan zo maar een schokkende uit spraak. Het was ook veel meer dan een brok levensfilosofie. Die theologie verwoordt een actuele geloofssituatie. Deze meest jonge theologen erkennen dat ze God kwijl zijn. Maar ook vele jongeren die zich niet achter een dergelijke theologie willen zeiten erkennen dat ze iels missen. Op de agen-, deringSvergadering voor de Algemene Kerkvergadering in- Let- den werd algemeen door jongeren erkend dat zij de weg naar God niet. meer weten te vinden. Er werd openlijk gesproken over de armoede van het geloofsleven in de kerk. Laten we nu maar aan het werk gaanelkaar gaan helpen in de wereld", zei een van hen, "dan vinden we God vanzelf weer.Maar helemaal zeker was hij er niet van, want hij voeg de aan die woorden toe: "Tenminste, dat hoop ik.Er zit een kern van waarheid in. We moeten gehoorzaam gaan worden aan Gods eisen en een van die eisen is inderdaad dat we onze naasten in nood helpen. Maar eer we dat gaan doen zullen we eerst tot God zelf moeten terugkeren. We lezen vandaag: Hebreeën 11 8 - 22. DONDERDAG 20 NOVEMBER 1969 (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN Aan de hervormde kerkorde is een nieuw artikel toegevoegd waar door de synode regelingen tref fen kan die de tqd vereist, maar die afwijken van de kerkorde. Het besluit werd niet gemakke lijk genomen, maar het kwam er uiteindelijk door met 62 tegen 39 stemmen. Het hoge aantal stemmen werd veroorzaakt door het feit dat kerkorderwjjzigin- gen genomen moeten worden door een verdubbelde synode. Het nieuwe artikel zegt dat als de ontwikkeling van het kerkelijk of maatschappelijk leven een toestand schept, die daartoe noopt, de Synode voor ten hoogste vijf jaar een rege- Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. Brieven die niet djn voorzien van naam en adret kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Pe» brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Wanneer is de beste tijd om een sanseveria te stekken. Antwoord: U kan deze het beste voortkweken door deling en door bladstekken. In het voorjaar passen we deling toe en nemen daarvoor de plant uit de pot, schudden de oude aarde eraf en snijden de wortel door.waarna we de stukken afzon derlijk oppotten in een mengsel van twee delen kleizodengrond en een deel bladgrond. Stekken kan ook in het voorjaar geschieden We doen dit door ee volgroeid blad in stukken te verde len van vijf tot zeven cm, die we even laten drogen en vervolgens in bovengenoemd grondmengsel oppot ten. Zij wortelen zeer spoedig en er kunnen zich na een maand reeds worteltjes aan de snijvlakken ge vormd hebben. Vraag: Wat is de doelstelling van en het verschil tussen de Bond van Oud-Strijders, de Bond Oud Strij ders 7 december en het Veteranenle- gioen Antwoord: Het Veteranenlegioen Nederland, secretariaat te Heiloo, Zevenhuizerlaan 91, wil in zo breed mogelijke kring het inzicht levendig houden en verbreiden, dat onze constitutionele monarchie, de vrijheid en de democratische rechtsorde van zo essentieel belang zijn, dat aantasting van dit goed met inzet van alle krachten moet worden bestreden. Het legioen is op gericht na de tweede wereldoorlog door Nederlanders, die als militair, verzetsman of lid van de gewapende koopvaardij onder Nederlandse vlag daadwerkelijk hebben gestreden voor vrijheid, orde en recht. Het werkt in federatief verband samen met de Nederlandse bond van oud-strijders en dragers van het mobilisatiekruis, Stadhoudersweg 135c, Rotterdam en de stichting Bond van oud-stoottroepers en stoottroepers, nr. 52 te Hintham. Op deze adressen kunt u verdere inlich tingen vragen, ook naar de Bond Oud-strijders 7 december waarvan wij het adres niet kennen. Vraag: Waar komt het woord bro kaat vandaan en hoe is deze stof samengesteld? Antwoord: Het woord is afgeleid van het Italiaanse broccato of stiksel. Oorspronkelijk was het een zijden stof, doorweven met goud- of zilverdraad. Tegenwoordig verstaat men eronder een weefsel met zeer gefigureerde binding, waarin met metaalstrip omwonden draden ver werkt zijn, wat ook voorkomt onder de naam lamé. Vraag: Hoe kan men seinen, af komstig van satellieten omzetten in foto's? Hoe spoort men dergelijke satellieten op? Antwoord: Foto-overbrenging via satellieten geschiedt via „blips", dat zijn codeseinen. die de lijnen van de foto één voor één in een radio-impuls van variërende sterkte overbrengen. De elektrische energie van het radi- osein wordt op het grondstation om gezet in lichtintensiteiten die op ge voelig fotopapier het beeld opbou wen. Wij nemen aan dat u bij het KNMI in De Bilt zo'n opneemappa- raat kan zien. Het opsporen van de „blips" komt neer op het kennen van de seinfre- quentie en het bezitten van een ont vangtoestel dat gaat tot in de Giga Hertz. Als u kan doordringen tot de laboratoria van het Europees cen trum voor ruimtetechnologie te Noordwijk, kan u een satellietont vangst zien en frequentiestaten vra gen. Vraag: Waar kan ik potas kopen om mieren te bestrijden? Bij dro gisten. kwekerijen en bloemisterijen had ik geen succes. Antwoord: U is klaarblijkelijk de apotheker vergeten. Voorzitter Bond christelijke mavo-scholen (Van een onzer verslaggeefsters) GRONINGEN In de leef tijd van 72 jaar is gisteren on verwacht op een vergadering overleden dr. H. J. Langman, emeritus hervormd predikant en voorzitter van de Bond van christelijke mavoscholen. Dr. Langman is begonnen als on derwijzer bij het ulo. Zelfstudie verschafte hem toegang tot de universiteiten van Amsterdam en Utrecht waar hij theologie studeer de. In 1933 werd hij predikant te Muiderberg. Daarna volgden Jutrijp, Groningen en van 1946 af Amster dam, waar hij in 1963 met emeri taat ging. In 1950 promoveerde hij te Gro ningen op het proefschrift „Kuyper en de volkskerk". AMSTERDAM De Nieuwe Kerk op de Dam van Amsterdam zal in de toekomst een culturele functie krij gen. De bedoeling is. dat in de kerk een informatiecentrum zal worden gevestigd namens alle kerken. De kerk. die al jaren in restauratie is zal niet meer uitsluitend worden gebruikt voor hervormde diensten, maar voor bijzondere diensten beschikbaar blijven. Dit is gisteren bekendgemaakt tij dens de hoorzitting over de toekomst van de Amsterdamse binnenstad in het stadhuis van Amsterdam. i 2 3 4 S 6 7 8 9 2 3 4 s 6 7 8 9 k i i s c 8 i a Kruiswoord-puzzel zonder zwart Hor.: 1. getimmerde bewaarplaats - ge- eurde plaat. 2. zangwijs - streling - water Friest. 3. riviertje op de grens van Dren- en Overijssel - palmboom. 4. olifantsop- asser - bolrond vruchtje (spreektaal). 5. uur (Mal.) - koraalrif - welaan. 6. stoom- :hip (alk.) - levensvocht in organische li- hamen - deel van het gebit. 7. myth, fi- uur - gebloemd katoen - bekende afkor- ng. 8. bontsoort - oude lengtemaat - lid oord. 9. glijvoertuig - vogel - bijwoord. Vert.: 1. geraamte - meisjesnaam. 2. laktemaat - stijloefening. 3. opschik - zij- ik Rhöne. 4. StaD"l - evenmens. 5. aard- spel - stad in Itaiie. o. getroffen - vier jetig dier 7 voedsel - opstootje - deel an een kachel. 8. water in Limb. - snee. 9. raam - giftslangetje. Oplossing vorige puzzel. 1. dodo, 2. open, 3. Deen. 4, onna. Dr. Langman is voorzitter geweest van de Bond van christelijke Ulo scholen, die later overging in de Bond van christelijke mavoscholen. Hij bekleedde verschillende andere functies en schreef onder andere in het hervormde weekblad „De Gere formeerde Kerk". „Rotterdam" geeft expriesters pensioen ROTTERDAM Het bisdom Rot terdam heeft bekendgemaakt, dat het zijn uitgetreden priesters pensioen zal geven. Men vindt het niet meer dan billijk, dat mensen die zich jaren lang pro deo voor de kerk hebben ingezet na hun uittreden financieel onbeschermd staan. Daarom worden kerkbezittingen verkocht. In het bisdom Rotterdam zijn min stens 180 uitgetreden priesters, waar van velen gehuwd zijn. Ook gaan in het bisdom stemmen op, de ge huwde priesters gewoon hun kerke lijk werk te laten voortzetten, met inbegrip van het bedienen van de sacramenten. Pater W. Goddijn van het Pasto raal instituut der Nederlandse kerk provincie brengt hier echter tegenin, dat dat laatste op de komende ronde van het Nederlands pastoraal con cilie uitvoeriger aan de orde moet komen. MONROVIA Bisschop Dullar H. Brown, de Amerikaanse episcopaal se bisschop van Liberië is gisteren op zijn bureau doodgeschoten. Zijn zaakwaarnemer, de Syriër Claude Nadar, werd ook gedood en zyn se cretaresse, de Amerikaanse miss Patricia Newiss is ernstig gewond. De dader is nog niet gepakt en de drijfveer tot de aanslagen is niet be kend. NED. HERV. KERK Beroepen te Katwijk a. Zee en te Goedereede: C. Treure te Hasselt; te Weesp: J. Th. W. Quak te Kou dekerk a.d. Rijn. Aangenomen naar Arnemuiden: kand. G. Post te Hilversum, die be dankte voor alle andere beroepen. Bedankt voor Souburg: R. Heu- sinkveld te Nagele-Tollebeek; voor Zegveld (toez.): H. A. v. d. Pol te Leerbroek. GEREF KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Utrecht-centrum: M. K. Drost te Dalfsen; te Buitenpost: D. Noort te Tiel-Zaltbommel. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zaandam: J. Wes terink te Kerkwerve-Haamstede. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Boskoop: W. Suyker te Lisse. Bet weer in Fnrnpa weer Amsterdam l.bew Brussel zw.bew. Frankfort Genève zw.bew. Innsbruck h.bew. Kopenhagen regenbul Locamo onbew Londen onbew. Luxemburg regen onbew. I ling kan treffen die van de kerkorde afwijkt. J Oorspronkelijk was dit voorstel I nog wat ruimer geformuleerd, maar j er kwam uit de classicale vergaderin gen nogal wat verzet. Niet minder I dan 19 classes spraken zich tegen het I oorspronkelijke voorstel uit en de classes die het wel aanvaardbaar achtten, lieten nogal wat wensen voor amendementen horen. Tegenstand Niet iedereen was om dezelfde re den tegen. De classes Doorn ver wierp het voorstel unaniem en sprak van „kerkverwoestende bepalingen". De classis Delft daarentegen was be vreesd voor de toenemende invloed van enkele topfiguren. Weer anderen hadden helemaal geen behoefte aan een dergelijk artikel dat al een „noodwetje" Is genoemd. Zij meen den dat de kerkorde wel zo geïnter preteerd kon worden dat heel wat meer mogelijk zou zijn dan tot nu toe werd gedacht. Maar tegen die laatste gedachte rees toch wel sterk verzet. Namens de commissie voor kerkordelijke za ken waarschuwde mr. M. C. H. de Jonge om niet de weg van de inter pretatie te kiezen. Dat zou in de kerk het al bestaande wantrouwen maar aanwakkeren. Kies de ruiterlijke weg, zei hij, en die ruiterlijke weg zag hij in het voorstel. Ds. F. H. Landsman waarschuwde dat ln veel gevallen een oplossing gevonden moet worden. Wordt dit voorstel verworpen dan zullen an dere oplossingen moeten worden ge vonden, maar dan zullen die ge nomen worden met één stem meer derheid, terwijl het huidige voorstel vereist dat bij tweede lezing de sy node met twee derde meerderheid zich voor uit moet spreken. Ontivikkeling Ds. L. Roetman en ds. C. G. Baart bleven zich fel verzetten. Zij zagen in het een doorbreking van de pres- byteriale structuur van de kerk. An deren bleven tegen omdat de laatste tijd sommigen in dit nieuwe artikel een mogelijkheid zagen om de weg van moderne experimenten op te gaan. En zo radicaal wilden zij niet zijn. Maar de meerderheid kwam tot de conclusie dat de huidige ontwikke ling de kerk voor problemen plaatst waar vroeger nooit aan gedacht is toen de kerkorde werd opgesteld. En daardoor kan die kerkorde op zo'n punt ook niet werkelijk functioneren. In de toelichting werd als voor beeld aangehaald dat soms op het plaatselijk vlak regelingen getroffen moeten worden die in de kerk een uitzondering zullen blijven. In twee plaatsen verleent niet-hervormd er nogal wat zekeringen in het be- predikant al bijstand in het her ziet niet in die mogelijkheid. Zekeringen Bovendien zal het breed moder- amen zich binnenkort moeten bera den op de vraag hoe het gebrek aan predikanten moet worden opgevan gen. Er zullen tijdelijke regelingen moeten komen, die indertijd, bijvoor beeld in 1947 ook genomen moesten worden. De meerderheid koos dus voor de- Madrld Majorca München Nice Parijs Rome Wenen ZQrlch l.bew. zw.bew. zw.bew. onbew. zw.bew. zw.bew. ze wetgeving voor uitzonderingsgeval len. Maar door het oorspronkelijk ontwerp flink te amenderen werden er nogal wat zekeringen in het bes- sluit opgenomen. Zo'n besluit mag maar hooguit vijf jaar geldig zijn, en moet bij tweede lezing door minstens twee derde meerderheid worden ge nomen. Bovendien moeten de classes- vergaderingen het voorstel kunnen overwegen eer het weer in de synode komt Even leek het er op dat de dubbele synode gisteren helemaal niet nodig was, want ds. W. Kalkman stelde voor het geamendeerde voorstel eerst weer naar de classicale vergaderin gen terug te zenden. Enkele sprekers haakten daarop nogal positief in. Dan hadden de extra synodeleden he lemaal niet behoeven te stemmen. Maar dat idee werd toch niet vol doende overgenomen, zodat ze toch moesten meestemmen. Samen tverken Toen zij verdwenen waren zette de synode zich in tweede lezing aan de behandeling van een aantal bepalin gen die gemeenschappelijke kerk diensten regelden. De oorspronkelij ke voorstellen werden nogal flink geamendeerd, maar uiteindelijk toch met veertig tegen drie stemmen aan genomen. Het gevolg is dat kerkeraden van een plaatselijke gemeente in de toe komst met andere kerkeraden ge meenschappelijke kerkdiensten kun nen beleggen, gezamenlijk de cateche se kunnen regelen, gemeenschappe lijk het huis- en ziekenbezoek kun nen organiseren en als daar behoefte aan bestaat gezamenlijk predikanten tot herder en leraar kunnen beroe pen of benoemen tot bijstand in het pastoraat. Maar de kerkeraad kan dit alles niet zo maar op eigen gezag doen. Er Nieuwe secretaris Raad Overheid en Samenleving DRIEBERGEN De hervormde synode heeft drs. J. E. van Veen, jeugdpredikant in Vlaardingen, be noemd tot secretaris van de Raad voor de Zaken van Overheid en Sa menleving. Hij volgt dr. C. P. van Andel op, die directeur wordt van het diakonaal bureau in Amsterdam. Drs. Van Veen is in 1932 geboren Hij studeerde theologie in Groningen, was vicaris in Termunten en Borgsweer. en predikant te Stompe- toren en Vlaardingen. De synode besloot tot deze benoe ming mede op grond van het feit dat drs. Van Veen door studie en prak rijk een deskundige is op het gebied van de vraagstukken inzake kerk en samenleving. Bartex is de fijnste snelscheercrême die ik ken. En nog de voordeligste ook! moeten tussen de plaatselijke kerken die tot deze stap overgaan al bijzon dere betrekkingen bestaan die al kerkordelijk zijn vastgelegd. De le den van de gemeente moeten ook in spraak hebben en moeten zdch zo no dig kunnen ricihten tot de visitato ren-provinciaal. (Advertentie) KONTAKTMIDDAG uitgaande van de STICHTING RHODESIA-ZENDING Voor alle belangstellenden, A.S. ZATERDAGMIDDAG D.V. 22 N ln gebouw ATRIUM te Rotterdam, Karei Doormanstraat 143, tegenover het Centraal station. Aanvang 2 uur. Toegang tot de zaal 1 uur. Tussen belde toespraken ln zal een vroegere onderwijzeres vertellen, inzonderheid voor de jeugd, over het zendingswerk In Rhode sia. verduidelijkt met prachtige kleuren foto's. Sluiting: pl.ra. 5 uur. UTRECHT Volgende week, 24 tot 28 november komt de generi synode van de gereformeerde kerl weer bijeen te Lunteren. De zittinj beginnen maandagavond 7 uur de behandeling van de algemene konale en de kerkelijke sociale beid. Dinsdagmorgen en dinsdag»! behandelt de synode een rapport o\ de verontrusting naar aanleiding bezwaarschriften tegen bepaalde t logische publikaties van de laati tijd. 's Middags komt de nota „Sam op weg" van de hervormde en ga r formeerde jongeren-werkgroep de orde. Woensdagmorgen bespreekt de syis de o.a. het verband met de Vrije Ue versiteit, 's middags het ben pingswerk en 's avonds het moden menrapport. Op donder dagmorg wil men het rapport over de Werd raad van Kerken afhandelen, ter» s middags het voorstel voor nieuw interkerkelijk gezangboek de orde komt. 's Avonds staat het tweede gedi van het oorlogsvraagstuk op de ageyh ■da. Op vrijdag 28 november beha» i delt de synode 's morgens BelgiscM zaken, o.a. de erkenning van de prei testantse faculteit te Brussel, terwij men 's middags de kerkeordelijke fa palingen voor vrouwelijke predil ten hoopt af te handelen. Voor protestanten en rooms-fc I tholieken die als extremisten beka i staan, zal er geen plaats zijn in h j defensie-regiment voor Ulster (UD1 dat ln de plaats komt van de omsti den, hoofdzakelijk uit protestant bestaande politiereserve. Dit heeft i Britse minister van defensie, Heal? gisteravond in het Lagerhuis gezeg I Hij zei dat de nieuwe reserve-orde dienst uit ten hoogste 6.000 man i bestaan en een onderdeel zal vorm^1 van het Britse leger. ikai (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN Voorlopig blijft het IKOR nog bestaan als omroeporgaan van de kerken die vroeger de Oecumenische Raad van Kerken vormden, hoe wel die raad al lang niet meer bestaat. Noch de Hervormde Kerk, noch de nieuwe Raad van Kerken is er tot nu toe in ge slaagd om een nieuwe vorm te vinden. Dit jaar moesten de kerken op nieuw de minister van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk la ten weten of zij nog zendtijd wens ten. In de brief aan de minister zeg gen de hervormden dat de toestand kerkelijk gewijzigd is, maar dat er nog geen oplossing gevonden is voor de regeling van het radio- en televi siewerk. Op het ogenblik vinden de protes tantse kerken elkaar in twee orga nen. Kort na de oorlog werd het IKOR geformeerd waarin de kerken samenwerkten die lid waren van de Oeucumenische Raad van Kerken. De andere kerken (Gereformeerde Kerken, Christelijke Gereformeerde (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Aan de Utrecht se universiteit is vandaag de heer H. M. Vos uit Middelburg tot doctor in de godgeleerdheid gepromoveerd op het proef schrift: „Subjectivisme en mense lijke beperktheid". De ondertitel is: Een onderzoek naar de cultu rele mogelijkheden en onmoge lijkheden ter overwinning van schuld, zinloosheid en dood. In het proefschrift wordt het sub jectivisme omschreven als de neiging van de hedendaagse mens zich meer en meer op de eigen ervaringswereld te oriënteren en daarbinnen de eigen invloedssfeer zoveel mogelijk uit te breiden. Dit subjectivisme loopt als een rode draad door het boek en plaatst de hedendaagse mens in de eerste plaats tegenover het traditione le geloof. Te biecht Daar immers is sprake van openba ring en verlossing, terwijl de heden daagse mens zelf wil uitmaken wat waar en goed is en zich het heil zelf wil verwerven. Tot nog niet zo lang geleden was het een algemeen ge bruik voor schuld, zinloosheid en dood en de daarmee corresponde rende gevoelens en angsten in de kerk te biecht te gaan. Het tragisch bewustzijn zoals dit in onze tijd zich ontwikkelt beschouwt de auteur als een niet onbelangrijk gevolg van het wegvallen van de tra ditionele heilszekerheden en het on vermogen om de zintuiglijk waar neembare realiteit nog op enige wij ze te boven te komen: schuld en zin loosheid worden tot wezenlijke ele menten van bet dagelijks bestaan en het leven wordt getypeerd als een leven naar de dood. Naast dit negatieve effect van het subjectivisme kan echter ook een po sitief resultaat worden geconsta teerd. Meer dan ooit zijn medemens en wereld in het gezichtsveld van de hedendaagse mens gekomen. Ook de opkomst en snelle ontwikkeling van de menswetenschappen hangen daarmee samen. De relatie met medemens en we reld gaat van betekenis worden voor de overwinning van de menselijke beperktheid, althans: in de genoemde menswetenschappen wordit een nauw verband gelegd tussen (gevoelens van) schuld en zinloosheid en (angst voor de) dood en een gebroken re latie met medemens en wereld. Medemens Door het handhaven en herstellen van de banden, die de mens aan de medemens en de wereld binden, kun nen gevoelens van sehuld en zinloos heid positief worden verwerkt, als mede angst voor de dood. Evenals in het verleden het geloof wel op lichtzinnige wijze is aange wend om aan de menselijke beperkt heid paal en perk te stellen, zo kan momenteel ook de relatie met mede mens en wereld uitdrukkelijk met dit oogmerk worden gehanteerd. De promovendus is secretaris van de Zeeuwse raad voor maatschappe lijk werk en secretaris van het Pro vinciaal stagecentrum in dienst van het opbouworgaan de stichting Zee land. Hiernaast doceert hij filosofie aan de Sociale Academie te Den Haag. Promotor was: prof. dr. J. de Graaf gewoon hoogleraar iin de ethiek met inbegrip van de wijsgie rige ethiek en de encyclopedie der godgeleerdheid. Vrye Evangelische Gemeente Baptisten Gemeenten met het Lt ger des heils vormden het Conva van Kerken (CVK). De situatie werd nog IngewikW der toen de televisie er bij kvw want een paar kerken van het C& vent deden aan de televisie niet ai zodat daar het Convent een kleins groep vormde. SAMENWERKING Inmiddels zijn in veel gevallen t beide organen gaan samenwerl terwijl er ook een samenwerl groeide met het radio en telev! werk van de rooms-katholeke die dat liet verzorgen door de De Oecumenische Raad is opgeb ven en de Gereformeerde Kerken ej de rooms-katholieike kerk zijn 1 treden tot de nieuwe nationale Raat[ van Kerken. Moet die nieuwe raad h< IKOR overnemen? Maar wat moet dan gebeuren met het Convent, zijn grootste partner verliest? Het» duidelijk dat de kerken op die s-" nog geen antwoord hebben. Een geheel nieuwe moeilijkheid Ij bovendien het feit dat er de laatst paar jaar nogal heftige kritiek gei is op vooral het IKOR. Nog niet i lang geleden zond de hervormde node het IKOR een pittige brief. VERANDERING Daarin stond onder meer: „De ge nerale synode van de Nederlands Hervormde Kerk ziet in dat slecht! bij uiterste noodzaak de samenwer king van de kerken op het gebied van radio en tv mag worden verbro ken. Zij zou er eerder de voorkeur aan geven, dat de samenwerking nol verder werd uitgebreid en ln de toe komst onder auspiciën van de Raad van Kerken zou kunnen plaats vin den." „De kans hierop is echter zeer ge ring en het is zelfs de vraag of di huidige samenwerking kan word» voortgezet als er binnen het IKOB geen radicale wijzigingen in de men taliteit van staf en bestuur blijkt te kunnen plaatsvinden." Indien bepaal de medewerkers niet bereid of in staat blij-kt voldoende controle uit te oefenen, wijst dit op de noodzaak van een grondige reorganisatie." 1 VERBETERING Het bestuur van het IKOR geeft iï een antwoord aan de synode toe da' door een zeldzame samenloop va omstandigheden de samenwerking niet voldoende gefunctioneerd heeft Ten aanzien van het veelvuldig ge laakte programma met ds. Jan Wit wordt gezegd dat bij „een normail functionerende organisatie deze filo op deze wijze niet was uitgezonden! Inmiddels is dr. G. N. Lammeni benoemd tot directeur van het Con vent van kerken. Het bestuur van IKOR gelooft dat zijn benoeming „een duidelijke verbetering in de ver houding met de Gereformeerde Ker ken en het gehele Convent van Ker ken op omroepgebied" zal openba' Het bestuur vervolgt: „Deze benoe ming lijkt ons erop te wijzen, dat van de zijde van de Gereformeerd! Kerken geen plannen bestaan om het verband tussen IKOR en het CVK te verbreken, eerder om dit hechter U maken. En dit geheel in de lijn die met de oprichting van de Raad vaa kertcen bedoeld is." Wastafel verstopt? Fifax lost op. Haal het even bij de drogist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2