AR ZWICHT VOOR WITTEVEEN 0LGA Commentaren Astronauten bewegen zich moeiteloos op de maan ihm m ars» mw morgen lekkere saucijzen Papoea's krijgen geen nieuwe „vrije keuze" Het Kwartet Kabinet unaniem: onaanvaardbaar 1 Amendement-Kieft ingetrokken BERAAD MINISTERS TELEFOONTJE PREMIER Geen crisis om een zakelijk verschil IK geef op als nieuwe abonnee; Ook tweede wandeling succes - Vanavond in stuurcabine Namen componisten op KLM-toestellen Dr. Haex met buitengewoon verlof D' Oude regeling jaar handhaven (RITA) HIT WEER Minder wind Nieuwe Leidse Coeramt Donderdag 20 november 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich Is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur „Als politicus loop je altijd het risico, dat je eens een neder laag lijdt", zo reageerde vannacht a.r. fractieleider mr. Biesheuvel na afloop van de Kamervergadering. De gevolgde strategie was erhter al uren tevoren vastgesteld (zie pagina 9). Nederlaag (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De ARP heeft om een zakelijk verschil geen kabi- letscrisis willen veroorzaken. Daarom deelde fractieleider mr. B. W. liesheuvel even na middernacht mee, dat het amendement Kieft- Joudzwaard, waarover minister Witteveen namens het gehele [abinet het harde „onaanvaardbaar" had uitgesproken, zou worden ngetrokken. Zo was het voorlopig voortbestaan van het Kabinet verzekerd. Een duidelijk teleurgestelde frak- ieleider van de PvdA, drs Den Uyl eageerde na het intrekken van het het Kabinet gévaarlijke amen- ement: ,Het doek is voorlopig gevallen. De drie van Drachten en Dronten zijn tarnen thuis met de VVD. Dit is de 11/ grote dag voor de VVD. Biesheuvel bukt voor Witteveen. Dit kabinet jwordt beheerst door de VVD". Amendement De discussie tussen de fraktie van de ARP en minister van financiën Kitteveen duurde gisteren de gehele Ie middag en avond voort en werd puur zakelijk gevoerd. De minister hield vast aan een belastingverlaging van 600 miljoen gulden 1970 en 300 mil joen in 1971. De ARP wilde de totale verlaging van 900 miljoen gelijk over de twee jaren verdelen. Toen bleek, dat het zakelijk geschil met de minister bleef bestaan en men elkaar in het ingewikkelde debat niet kon overtuigen, dienden de heren G. 'j A. Kieft en drs B. Goudzwaard hun wmendement in om een uitspraak van Ede Tweede Kamer te vragen. Tevoren had minister Witteveen een ernstig —i beroep gedaan op de fraktie de be- izwaren te laten vallen. Kabinet Na het indienen van dit amende ment werd het Kabinet bijeenge- trommeld voor een bijeenkomst in het gebouw van de Tweede Kamer. De ministers (ook de leden van de ARP) besloten tot het „onaanvaard baar" over het amendement van de ARP. Premier De Jong stelde, alvorens minister Witteveen het „vonnis" over het amendement in de Kamer zou laten horen, de leiders van de rege- ringsfrakties van dit besluit op de hoogte. Na deze belangrijke mededeling van minister Witteveen werd de ver gadering ongeveer twintig minuten geschorst. In deze tijd besloot de fraktie van de ARP, die steeds eensgezind was, unaniem tot het in trekken van het amendement. Zakelijk „Wij hebben het steeds op een za kelijke basis willen uitvechten. Wij betreuren het, dat de regering aan een zuiver zakelijk geschil politieke consequenties heeft verbonden", ver klaarde een enigszins uit het veld geslagen mr Biesheuvel. Hij vervolg de: „Wij trekken het amendement in om geen grotere belangen in gevaar te brengen. Wij waren namelijk ook verantwoordelijk voor de totstandko ming van dit kabinet. En dit kabinet kan nog belangrijk werk verrichten." Dat vertrouwen in het Kabinet bleek drs Den Uyl (de leider van de PvdA-oppositie niet te hebben: ,Dit kabinet draagt duidelijk de signatuur van de WD. Daar is de ARP aansprakelijk voor. Het Kabinet steunt op vier partijen. Maar een van die partijen is wezenlijk andere op vattingen toegedaan. Dat is een slechte zaak voor het land." Drs Den Uyl maakte nog deze opmerking: „De schutter van de schoten voor de boeg heeft eindelijk raak geschoten. Hij trof zichzelf." Schij in Reaktie van mr Van Mierlo van D'66: „Twee dagen heeft men de schijn opgehouden van een zakelijke discussie. Dit is een devaluatie van het parlementaire overleg." „Het vaderland", zei mr Van Mier lo, „is maanden lang in de ijzige pu- bliciteitsgreep van Biesheuvel ge weest." Drs J. M. Aarden voorspelde: „Eens zal de ARP de goede keus doen." Tenslotte het plechtige dankwoord van minister Witteveen: „Ik spreek namens de regering de erkentelijk heid uit voor het intrekken van De minister kon nauwelijks zijn be leefde zin afmaken. De linkerzijde van de kamer en de volle publieke tribune joelden. Veel luider dan toen mr Biesheuvel het amendement in trok. 1 VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE iiïwmsiABONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. „Ergens boven Nederland" werd deze foto gemaakt: de vier nieuwe aanwinsten van de Koninklijke lucht macht de majestueuze NF-5-b-straaljagers als een gracieuze stalen compositie van zelfvertrouwen in hun élement, de wijde vrije ruimte, op weg naar de vliegbasis Twente. Voor vanavond staan nog de volgende manoeuvres op het pro gramma voor de terugkeer van de Apollo-12 naar de aarde: 19.03 uur: vastkoppelen van maanlander aan stuurcabine 20.28 uur: commandant Conrad terug in stuurcabine 20.43 uur: piloot Bean ook te rug in stuurcabine 20.49 uur: maanlander wordt afgestoten 23.18 uur: maanlander stort neer op de maan morgenochtend 05.03 uur: begin rustperiode van ruim acht uur (Van onze ruimtevaartredacteur) HOUSTON Ook de tweede maanwandeling van Conrad en Bean, die op het ogenblik alweer met hun Intrepid in een baan om de maan zijn, is een gran dioos succes geworden. Vier uur lang een half uur langer dan in het programma stond zijn zij vandaag buiten geweest, hebben honderden me ters gelopen, drie kraters be zocht, grondmonsters genomen en, als klapstuk van de onder neming, een bezoek gebracht aan de ruimtesonde Surveyor-3, waarvan zij o.m. de tv-camera hebben meegenomen. Opdrachten die zij met grote opgewektheid uitvoerden. Voort durend maakten zij grappen, lachten en zeiden dat het best uit te houden was op de maan. Conrad riep op een zeker mo ment zelfs uit: „Dit is zo iets fantastisch, ik kan wel springen van plezier!" Voor de televisiekijkers op aarde was deze wandeling minder fantas tisch. De tv-camera, die gisteren na drie kwartier in actie te zijn ge weest defect raakte, kon ook van daag niet meer worden gebruikt. Volgens Bean kwam dit doordat de kabel van de maansloep naar de camera op een plaats gesmolten is, maar Houston houdt het erop, dat de lens door het felle zonlicht is ingebrand. De camera is mee te ruggenomen om te worden onder zocht. De tweede wandeling begon van morgen om vijf uur, anderhalf uur voor de vastgestelde tijd. De astro nauten hadden verzocht wat eerder te mogen vertrekken omdat zij eerder wakker waren geworden. „Hoe lang hebben jullie geslapen?", vroeg Houston. „Kort maar lekker" antwoordde Conrad. Hij zei, dat zij haast wilden maken met het ont bijt en de uitwisseling van con- trolegegevens met de vluchtleiding. Evenals op de eerste wandeling was ook nu hun eerste opdracht het ver zamelen van gesteente. Conrad zei, dat hij een stukje steen losmaakte, dat typisch was voor het andere ge steente in de streek. Terwijl hij hier mee bezig was, trapte hij wat stof weg en vond toen een veel lichter ge kleurd gesteente, dat er uitzag als ce ment. Volgens Conrad lag het ge steente aan de ene zijde van de kra ter keurig gespreid en aan de andere niet. Ook moesten zij van Houston een steen ter grootte van een grapefruit in de krater laten rollen. De geleer den wilden weten of dit via de giste ren geplaatste seismometer hoorbaar was. Dit bleek inderdaad het geval. Het geluid werd zelfs zo voortreffe lijk geregistreerd, dat de astronauten de handeling moesten herhalen. In totaal hebben Conrad en Bean uit drie kraters stenen verzameld. Op de bodem van de derde krater zei Conrad: „Het ziet eruit alsof op de bodem gesmolten materiaal ligt." Het maanstof had, volgens de astronauten, in het zonlicht een bruinachtige kleur. Conrad en Bean bleken weinig moeilijkheden te hebben met het af dalen van de kraterhellingen. Het tien meter lange koord, waarmee zij aan elkaar waren gebonden, hoefden zij dan ook nauwelijks te gebruiken. Ook de afdaling naar de Surveyor, die sinds april 1967 in een krater ligt, le verde geen moeilijkheden op. Doel van dit bezoek was na te gaan hoe het apparaat zich had gehouden onder stralingen en extreme tempera tuurschommelingen. Ook wil men na gaan hoe eventueel microscopisch le ven, dat mee naar de maan is gegaan, de invloeden heeft doorstaan. Tegen half zeven bereikten de as tronauten de fotoverkenner. Eerste vraag van Conrad aan Houston was: „Welke kleur had de Surveyor by het vertrek? Wit? Nu is hy donkerbruin." Hy voegde eraan toe dat de gaten, die het ruimteschip had gegraven, nog zichtbaar waren. Voor vervolg zie pag. 13 SCHIPHOL De zes Douglas DC- 10-30 straalvliegtuigen, die de KLM in bestelling heeft, zullen genoemd worden naar bekende componisten, t.w. Bach, Beethoven, Chopin, Ravel, Mozart en Verdi. De eerste Douglas DC-10-30 zal in november 1972 worden afgeleverd. LEIDEN Aan dr. A. J. C. Haex is op zijn verzoek buitengewoon ver lof verleend als voorzitter van de Gezondheidsraad. Dr. Haex stelt er prijs op zijn functie voorlopig near te leggen in afwachting van het on derzoek dat de Haagse rechter-com- missaris zal instellen in verband met zijn rol in de affaire-Ben Korsten. Het gaat hier om de vraag of dr. Haex al dan niet een valse verkla ring heeft verstrekt over een ziek te kost en verzekering voor de heer Korsten. PERFOLATEX matras super aktiverende nachtrust inkomsten- en loonbelasting wordt volgend jaar niet met 450 miljoen, maar met 600 miljoen ver laagd. De fraktie van de ARP. die de infla tiecorrectie uit bezorgdheid voor de ontwikkeling van de conjunctuur wil de beperken, heeft gisteren in de Tweede Kamer een zakelijke neder laag moeten lyden. Omdat minister Witteveen het amendement van de ARP „onaanvaardbaar" noemde en meedeelde, dat by aanvaarding van het voorstel het kabinet zou aftreden. „Het doet je wel wat, als je het ver liest", erkende fraktieleider mr. Bies heuvel na de vergadering. Maar even leek het erop, gezien de felle reaktie en scherpe kritiek op de ARP, dat oppositieleider Den Uyl niet de za kelijke, maar de politieke nederlaag had geleden. Tenminste, de kans dat het kabinet zou vallen was verkeken. En hy had nog zo geprobeerd het vuurtje tussen ARP en minister Witteveen aan te wakkeren. Verzwakt A AN het gevecht van de ARP om de belastingverlaging tot 450 mil joen gulden te beperken kan veel uit leg worden gegeven. Duidclyk is, dat om een zakelyk ge schil, hoe belangryk dat ook mocht zyn, dit kabinet niet ten val mocht worden gebracht. Men wilde geen starre volhouders zyn. Daarom werd. volgens de opgestelde strategie, de te rugtocht aanvaard. Dat kan een minder goede indruk ge ven. Maar het is niet altyd oneervol, te retireren. Wèl kan het een teken van zwakte zyn van een kabinet, het „onaanvaardbaar" te laten horen. Vooral als dit kort achtereen gebeurt. Het is duidelyk, dat het kabinet niet sterker, maar verzwakt uit de strijd tevoorschijn is gekomen. Over de politieke situatie schrijven we de komende dagen meer. Midden- en kleinbedrijf DEN HAAG De Raad voor het midden- en kleinbedrijf heeft staats secretaris Van Son van economische zaken voorgesteld de oude regeling voor bedrijfsbeëindiging voor onder nemers in het midden- en kleinbe drijf te laten voortduren tot 1 janua ri 1971. Zoals bekend is de oude regeling gisteren buiten werking gesteld zon der dat er (voorlopig) een andere voor in de plaats komt. VN VERWERPEN VOORSTEL GHANA NEW YORK Een poging van Afrikaanse landen om de Papoea's op West-Irian in 1975 opnieuw een kans te geven zich uit te spreken over onafhanke lijkheid, is mislukt. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties verwierp gisteren de amendementen hierover, door Ghana ingediend, met 15 stemmen voor, 60 tegen en 39 onthoudingen. Dr. Daisy Polanen, die door de Pro gressieve nationale partij zal worden voorgedragen als gevolmachtigd mi nister van Suriname in Nederland. m inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. een goed stuk vlees hoort erbfj bloemkool, savooiekool of witte kool met Opdienen met aardappelpuree. Smakelijk eten. Een dapper man loopt niet meer gevaar dan een lafaard. NAPOLEON „Zoekt u dit soms, pap?" Barometerstand: heden 10 uur 75.6 cm. (1008 millibar) constant. Zon en maan 21 november zon op 8.10; onder 16.42; maan op 15.09. onder 5.16; 24 nov. V.M. DE BILT Een langgerekte gordel van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Canadese oost kust tot in het Middellandse- zeegebied, terwijl boven Scan dinavië een omvangrijke lage drukgebied ligt. Tussen beide systemen staat een sterke wes telijke luchtstroming, waarin een golfvormige storing over de Noordzee zeer snel naar het oosten trekt. Het hierbij beho rende koufront passeerde in de nacht en ochtend van vandaag het land, waarbij enige, meest lichte, regen viel. De lucht achter het front was wat kouder en droger, doch door de onstabiele opbouw kwamen wel buien tot ontwikkeling. Voor het komende etmaal moet op aanhoudende toevoer van deze lucht worden gerekend, waarbij de wind en buiigheid geleidelijk iets zullen afnemen. Vooruitzichten voor zaterdag: I aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: omstreeks normaal: kans f op een droge periode van min- j stens 12 uur 60 procent; kans op j een geheel droog etmaal: 30 procent. De poging mislukte doordat de Azia tische landen zich als één blok ach ter Indonesië hadden geschaard en de andere landen in het algemeen een einde aan de zaak wilden maken. Met 84 stemmen voor, nul tegen en 30 onthoudingen werd daarna de resolutie aanvaard waarbij een ein de kwam aan het debat over West- Irian. Het rapport van Thants spe ciale afgevaardigde Ortiz Sanz werd voor kennisgeving aangenomen. Aanfluiting De Ghanees Richard Akwei beti telde de ,,daad van vrye keuze", door Indonesië georganiseerd, als „een aanfluting van democratie en recht". Hier waren internationale beginselen geschonden, zei hij. Davidson Nixo, de afgevaardigde van Sierra Leone, merkte op dat geen gemeenschap zo primitief kon zijn dat haar de vitale uitoefening van zelfbestuur in de moderne we reld voor onbepaalde tijd kon wor den ontzegd. Minister Luns, die zich vrij tevre den toonde, zei dat tijdens het lange debat duidelijk was geworden dat er in veel kringen in de VN meer in houd wordt gegeven aan het begrip zelfbeschikking dan men had ge dacht. De Indonesiërs waren teleur gesteld. Zij hadden minder moeilijk heden verwacht. Hartzeer Luns moest in zijn stemverklaring toegeven dat het in 1962 gesloten verdrag is nagekomen. Nederland, aldus de minister, heeft aanvanke lijk een ander plan ingediend, waar bij West-Irian onder de voogdij van de VN zou blijven en Nederland de Papoea's in staat zou stellen zich voor te bereiden op zelfbestuur. Maar dat plan was verworpen en Nederland had met meer hartzeer dan zijn vriend Indonesië toch de overeenkomst gesloten. De minister zei begrip te hebben voor de opposi tie van enkele Afrikaanse landen, maar hy kon de Ghanese voorstellen niet aanvaarden. Nicolaas Jouwe beloofde dat hij zijn strijd zou voortzetten. In elk ge val, zei hij, heeft men tijdens dit de- bal kunnen zien dat de meerderheid van het Westiriaanse volk zich niet heeft kunnen uitspreken over de on afhankelijkheid die het toekomt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1