Op vele plantages werken Papoea's voor hongerloon als je trouwt is een paar honderd gulden extra altijd meegenomen sparen- verstandig en handig Apollo-12 alles goedl en< wel Akkoord over Okinawa Bouwvallige school dicht Vrijspraak in carnavalsmoord Verontrusting over uitlatingen Luns NEDERLANDS INITIATIEF IN VN Ontwerp-resolutie tegen luchtpiraten Uit de Haagse hof geplukt 13 DONDERDAG 20 NOVEMBER 1969 lSSENDISCRIMINATIE in de praktijk Apartheid Als Afrika Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PORT MORESBY Officieel >elt de huidskleur geen rol in door Australië bemoederde Ijnnatschappii in Papoea en lieuw-Guinea. In werkelijkheid er in de verhoudingen onder- ing wel degelijk sprake van ras endiscriminatie. De blanke gaat niet of nauwe lijks met de Papoea om, tenzij zijn werk dit vereist. De laatste, dit deel van de wereld al Me- tesiër genoemd, omdat de Bis- irck Archipel en een deel van Salomon Eilanden ook bij Australisch Nieuw-Guinea be- ïoren, voelt zich in elk opzicht achtergesteld bij de Europeaan, die nog min of meer volgens het oude koloniale stramien de la kens uitdeelt. Noch in het ambtelijke, noch in het ikelijke, noch in het sociale leven vorden Papoea's geduld, die een wsitie bekleden. De salarissen die de nheemsen over 't algemeen krijgen, zo klein dat het moeite kost er- rond te komen. Op vele planta- wordt nog voor een hongerloon gewerkt, hoewel met de opbrengsten ichatten worden verdiend. Zeven Papoea-vluchtelingen uit West-Irian, die op een koffieplantage in Madang werk en onderdak hadden gevonden, kregen een weekloon van zes gulden uitbetaald. Toen ze beslo ten hun „koeliebestaan" op te geven, werden ze door de Australische auto riteiten „ondankbare schepsels" ge noemd, die weigerden te werken. apartheid De rassenbarrière, die officieel dus niet bestaat, is overal in Oost-Papoea i opgeworden. Als de autoriteiten het niet langs omwegen hebben gedaan, hebben de Europeanen er zelf wel voor gezorgd. Toen de Papoea's in de bars werden toegelaten, trokken de blanken zich terug in bestaande of snel gevormde clubs, waaivan de ballotagecommissie er nauwlettend op toeziet dat er geen inheemsen worden toegelaten. IDe duidelijke heerszucht van de 50.000 Europeanen, hun op kennis, in komen en status gebaseerd superiori teitsgevoel, heeft bij de 2,5 miljoen Papoea's kwaad bloed gezet. Hoewel zich nog geen raciale uitbarstingen hebben voorgedaan, menen velen onder hen een groot aantal voor aanstaande blanken dat deze niet Oiileef baarheid In Maassluis is een kwestie op wo ningbouwgebied, die in meer plaatsen van ons land een rol speelt. Daarom zou ik er de aandacht op willen vesti- m. Tien jaar geleden werd voor een wijk in Maassluis-Oost een bouwplan opgesteld van laagbouw, flats en to renflats (z.g. Chaletages) en een groenstrook. Voor die tijd met de toen geldende normen een goed plan. Ca. 8 jaar geleden werd het plan uitgevoerd, behalve de torenflats, die waren toen financieel niet haalbaar. Inplaats daarvan werd de „geplande" groenstrook volgebouwd met laag- bouwwoningen. Nu heeft men het plan voor de bouw van de torenflats uit de ijskast gehaald, omdat het nu met behulp van Rijkspremies mogelijk blijkt te zijn. Ik ben hiervoor bij diverse instanties te rade gegaan en kreeg overal onge veer hetzelfde antwoord, n.l. als dit een nieuw plan was, zou het onherroe pelijk afgekeurd worden, vanwege de bebouwingsdichtheid. Er is vrijwel geen speelruimte voor de kinderen meer en te weinig plaats voor het steeds toenemende autopark. Maar... omdat het een oud plan is, dat tien jaar geleden goedgekeurd werd, daarom mogen de torenflats nu alsnog gebouwd worden; tenzij er nog van hogerhand ingegrepen wordt. De leef baarheid komt zo wel zeer in het ge drang. Maassluis J- Sdheffers Kerkvolk Gaarne een kanttekening bij het verslag over de agenderingsvergade- rjng van de Algemene Kerkvergade ring die onlangs in Gouda is gehou den. Men krijgt nl. de indruk, dat het een geweldige bijeenkomst is geweest, in feite was een klein zaaltje slechts voor driekwart gevuld: circa honderd mensen. Dat is voor een gebied waar tienduizenden Hervormden wonen een akelig klein beetje. Wie er ook waren, het „kerkvolk" was in elk geval niet »in groten getale opgekomen". Wat in deze vergadering naar voren Is gebracht, kan dan ook onmogelijk representatief worden geacht voor hetgeen er onder het kerkvolk in Gou da leeft. Bodegraven C. A. van Harten lang kunnen uitblijven. Er is een nieuwe generatie van Melanesiërs aan 't ontstaan, die niet alleen natio nalistisch denkt, maar ook gevoed wordt door rancuneuze gevoelens. Canberra, in feite de grootste boosdoener vanwege zijn centra listische opstelling en zijn immobili teit van geest, zit er danig mee in de maag. De jonge ambtenaren willen misschien wel anders, maar de oude ren hebben hen verstikt in hun bu reaucratie, in hun vloed van voorschriften en formulieren. Bovendien is het ongeduld, waar mee enkele bevolkingsgroepen hun zelfstandigheid verbeiden, tot een schrikbeeld uitgegroeid, omdat de trage ontwikkeling in de educatieve sfeer een situatie heeft doen ontstaan, die bij machtsoverdracht op korte termijn onherroepelijk tot een vacuüm zal leiden. als afrika In Port Moresby worden in dit ver band vergelijkingen getrokken met bepaalde jonge staten in Afrika. Oost-Papoea is nog lang niet rijp voor zelfstandigheid en het voldoen aan democratische plichten. Gevreesd wordt dat als de Australiërs zich te rugtrekken, het hele land uit elkaar zal vallen. Gezegd wordt ook dat het voor Indonesië een peuleschilletje zal zijn een verdeeld Oost-Irian in Djakarta wordt deze naam al ge bruikt! bij stukjes en beetjes in te palmen. „Canberra regeert volgens het principe verdeel en heers", aldus Mi chael Somare, leider van de Pan- gu-partij, tot nog toe de enige poli tieke partij in Australisch Nieuw-Guinea. „Het vergaart stem men op basis van de onderlinge geschillen. Deze slavenstemmen zo noemen we die in het Huis van Afge vaardigden in Port Moresby beslissen dan over zaken, die de uit brengers ervan in 't geheel niet ra ken". „En als de parlementariërs het toe vallig een keer met elkaar eens zijn, dreigt er altijd het gevaar dat de federale regering van haar vetorecht gebruik maakt. Ze zeggen wel dat de Pangu-partij de enige politieke partij in dit deel van de wereld is, maar de administratie, het bestuur, blijft de machtigste en de grootste". stammenstrijd Hoe denkt Michael Somare over de toekomst van zijn land? „Zelfbestuur over een paar jaar", verklaart hij. „Economische zelfstandigheid over zes jaar, politieke zelfstandigheid, de onafhankelijkheid dus, over vijftien jaa.r". „Dit is echter een ideaalopstel- ling", voegt hij er onmiddellijk aan toe. „Met dit schema kan van alles en nog wat gebeuren als gevolg van in terne of externe spanningen. In alle windstreken zijn er pressiegroepen aan het werk. Ze willen het tempo versnellen en denken daarbij alleen aan de belangen van het eigen ge bied. Op het politieke vlak kan in feite van een stammenoorlog worden gesproken'?. Dominee Percy Chatterton, die tot de grote groep van de onafhankelij- ken behoort bijna elk parle mentslid in Port Moresby vertegen woordigt een éénmanspartij diept dit probleem verder uit. „De kust-Papoea's", zegt hij, „de mensen, die evenals in West-Irian, een redelijk hoog ontwikkelingspeil hebben bereikt, schreeuwen het hardst om zelfbestuur en onafhanke lijkheid. Als het aan hen zou liggen, verdwijnt het Australische bestuur nog morgen, hoewel ze niet graag zouden zien dat de grote financiële steun, die Canberra het land jaar in jaar uit verleent, dan ook meteen zou opdrogen". „De Papoea's in de binnenlanden daarentegen, vooral die in het Cen trale Bergland, hebben-er niets op tegen nog de nodige jaren aan de (hand van de Australiërs te lopen. Eerst willen ze meer opleidingsmoge lijkheden voor hun jeugd. Ze voelen zich in elk opzicht achtergesteld, en bij hen bestaat de vrees dat de kust-Papoea's een overheersende rol zullen gaan spelen, als de zelfstan- dighéid te snel wordt bereikt". Politiek bewustzijn is in Austra lisch Nieuw-Guinea nog geen ge- Dit regerings plaatje beoogt aan te geven dat er geen discri minatie van rassen in Australisch Nieuw-Guinea bestaat. Een muziekklas, die zowel Europese als Papoea-leerlingen heeft meengoed geworden. Het nationa lisme, dat baan breekt, slaat meer op het eigen gebied en de eigen bevol kingsgroep dan op het land en de bevolking als geheel. Op de eilanden in het noorden en in het oosten wil de nationalistische avant-garde zelfs niets te maken hebben met Oost-Papoea en Port Mo resby. Rabaul, de hoofdstad van de Bismarck Archipel, waarvan Nieuw Engeland en Nieuw Ierland de grootste eenheden zijn, dringt nu reeds aan op een eigen nationale sta tus. Hetzelfde kan gezegd worden van Bougainville, dat weliswaar Australisch is, maar dat overigens niet alleen in geografische zin! tot de door de Britten beheerde Salomon Eilanden behoort. Dominee Percy Chatterton, een van de vele onafhankelijke leden van het Huis van Afgevaardigden in Port Moresby. Morgen publikatie WASHINGTON Japan en de VS hebben gisteren in feite een overeen komst gesloten over de teruggave van het eiland Okinawa aan Japan in 1972, zo is gisteren vernomen na af loop van het eerste onderhoud van premier Sato en president Nixon. Morgen, aan het eind van de bespre kingen, zal het akkoord worden ge publiceerd. De VS zouden een belangrijke be perking van de invoer in de VS van Japanse textielprodukten hebben geëist om de eigen textielindustrie die er niet te best voorstaat, te beschermen. Het opnieuw gebruiken van het ei land Okinawa als opslagplaats voor kernwapens is een kwestie die nog moet worden geregeld. Wel zou Sato er mee hebben ingestemd dat Okina wa een' basis zal blijven voor Ameri kaanse strijdkrachten. Leerlingen (180) tot nader order vrij STEIN Het bestuur van de Sint Jansschool voor lager onderwijs aan de Kelderstraat in Stein heeft met in gang van vandaag de school gesloten. Het gebouw verkeert in een dusdanige bouwvallige toestand, dat het niet lan ger verantwoord wordt geacht hier onderwijs te geven. Voorlopig blijven de 180 leerlingen van de school thuis. Besloten is de school net zo lang gesloten te houden, totdat een noodoplossing is gevonden. BREDA Tjjdens een vervroegde uitspraak is vanmorgen door de Bre dase rechtbank de verdachte van de zgn carnavalsmoord, de 21-jarige A. van B. vrijgesproken in verband met gebrek aan bewijs. Er volgde onmid dellijke invrijheidstelling. Maandag had de officier van justi tie 8 jaar gevangenisstraf geëist. De reden van de vervroegde uitspraak is gelegen in het feit, dat is komen vast te staan, dat de bloedsporen die ge vonden zijn in de onmiddellijke om geving van de woning van verdachte, van een gewonde hond zijn geweest. DEN HAAG De Europese bewe ging in Nederland is verontrust over de uitlatingen van minister Luns in het Franse blad l'Aurore dat schreef dat de bewindsman politieke samen werking in Europa, zoals die destijds werd ontworpen door het co- mité-Fouohet, aanvaardbaar is. In een telegram zegt het dagelijks bestuur dat dit plan-Fouchet de bezegeling zou hebben betekend van het gaul listische Europa der staten. „Wij vertrouwen erop dat de woor den van minister Luns verkeerd zijn weergegeven en dat er een te genspraak zal volgen", aldus het tele gram. Dat kan als je zo vroeg mogelijk begint te sparen met de Zilvervloot. Wanneer je er mee kimt beginnen? Op iedere werkdag tussen je 15e en 21e verjaardag; oud-militairen zelfs tot en met 23 jaar. Je spaart 6 tot 9 jaar een bedrag van ten minste f 30,- en ten hoogste f 300,- per jaar. Na afloop van de spaarter- mijn (bij huwelijk al na ten minste 3 jaar sparen) ont vang je over de totale inleg plus rente een belasting vrije premie van 10%. Wie bijv. 9 jaar f 25,- per maand inlegt, krijgt maar liefst 'n dikke f 3.500,- terug (f 2.700,- inleg, zo'n f 500,— aan rente plus een premie van ruim f 300,-). Daar kun je heel wat mee doen! Vraag een brochure aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting be zitsvorming, Postbus 51, Den Haag. NEW YORK Mr. P. H. Houben heeft gisteren in de VN aangedrongen op maatregelen van de zijde van de afzonderlijke regeringen en ook van alle lan den gezamenlijk om het kapen van vliegtuigen in de toekomst te voorkomen en in elk geval de kapers wettelijk te vervolgen. „Gedwongen koerswijziging van ci viele vluchten", zoals dit kapen offi cieel heet, heeft in de laatste maan den een zodanige frequentie gekre gen dat véle landen zich ernstig onge rust maken, aldus de Nederlander. Nederland heeft een ontwerp-reso lutie opgesteld, die door 27 andere landen, waaronder België, Zweden, Australië en een aantal Zuidameri- kaanse landen, van aanvullingen is voorzien en die door deze landen wordt gesteund. Het ligt in de bedoeling dat een tijdrovend en naar aller verwachting moeizaam debat over deze resolutie wordt vermeden. De 126 landen van de VN zullen ongeveer drie weken hebben om deze ontwerp-resolutie te bestuderen, waarna men zonder debat een stem ming wil doen plaats vinden. In de ontwerp-resolutie wordt er bij de regeringen op aangedrongen, te zorgen dat hun nationale wetge ving doeltreffende maatregelen toe laat tegen de kapers van civiele vlieg tuigen. De meeste landen hebben daarvoor nu onvoldoende wettelijke mogelijkheden. Er wordt in de ontwerp-resolutie Michael Somare, parlementslid leider van de Pangu-partij. .Mevrouw Kashu Yoshokawa bergt een geheim onder haar hoge zwarte kapsel en achter haar donkere ogen. Ze reist met dat geheim Europa door en demonstreert overal haar kunst. Zonder echter het geheim te verraden. Ze maakt schilderijen aan de lo pende band en een strooiende hand. Niet met verf, maar met een fijne zandregen, waar glittertjes inzitten. In Japan een oude kunst, al twin tig eeuwen beoefend en Suna-E ge heten. Het greinfijne zand wordt uit gestrooid op een gelakt blad, we zouden kunnen zeggen in arabesken, maar dan met veel kleuren. Aan de oude kunst heeft mevrouw Yoshokawa een moderne techniek toegvoegd en er iets op gevonden om deze wegblaasbare tekeningen te fixeren. Maar hoe ze dat doet weten we niet. Trouwens, de kunst van het zandstrooien kijkt men ook niet even af. Maar men krijgt wel zin Balanceert dan een spatel tussen de vingers, schept een heuveltje zand op en strooit dat met vaste het ook eens te proberen. Zij het dan zonder publiek en met een goe de stofzuiger bij de hand. Het recept: men neme een glasplaat, liefst pikzwart. Verder een tiental bakjes met strooisel, een paar spatels en wat veren, hand lijn- en vormvast op de plaat. En opeens ligt daar een naakt vis- senlijf met zwiepende staart. Suna-E Een beeldschoon meisje behoort naast u te knielen. Mevouw Yosho kawa zelf ligt ook geknield. Men behoort dit zonder tafel en stoel te doen. Het meisje vluchtigt een ver dwaald stofje weg met haar véer, maar haar meesteres heeft met het spateltje doorgewerkt en nu heeft de vis schubben en kleine licht flitsen van goud en rood. Een bakje blauw zand wordt haar toegeschoven en „hap" op de spatel ligt een wolk, die een seconde later neerdaalt op de vis. Maar de vis wordt er niet door bedekt, nee de vis is vrij en zwemt nu in het blau we water en slaat golfjes met rib beltjes in de zee. Niets beweegt behalve de fijne vrouwenhanden, die vlinderen bo ven de glasplaat, waar de vis op spartelt, blinkend in een onzichtbare zon. Het meisje neemt de glasplaat op, volkomen horizontaal en draagt die rond, terwijl op de volgende plaat een lijn verschijnt, die een seconde later een bamboestengel is. Er groei en tere spruiten aan, millime terstreepjes feilloos neergedaald op het glas. In twintig seconden is het schilde rij klaar; het volgende wordt alweer uitgestrooid.... En dan komt die afschuwelijk nuchtere vraag in mij op: „Wat ter wereld moet een mens met al die dingen doen?" Maar ik waag het niet iets te zeg gen, bang dat een ademstoot de kleurvleugjes zal vernielen.... ook op aangedrongen, dat alle landen de maatregelen zullen steunen die de internationale organisatie voor bur gerluchtvaart voorstelt. Nederland is één van de voorvech ters in de VN voor het treffen van maatregelen tegen de vliegtuigka pers, mede door de grote aandrang die is uitgeoefend op de Nederlandse regering van de zijde van de Neder landse piloten. Vervolg van pag. 1 Voorts merkte h\j op, dat het apparaat stoffig was. Met een doek namen ztf een deel daarvan weg om dit op aarde te laten onder zoeken. Ook demonteerden zy de tv-camera en enkele andere onderde len. Het glas was volgens hen nog puntgaaf. Een andere opdracht was de con trole van de instrumenten die zij gis teren hebben geplaatst. Deze bleken alle goed te functioneren. Een ervan heeft inmiddels naar de aarde geseind dat de maan een atmosfeer heeft die de dichtheid heeft van een miljoenste van de aarde-atmosfeer. Opgewekt Al deze experimenten werden door Conrad en Bean opgewèkt uitgevoerd. Conrad zei het jammer te vinden, dat zij maar vier uur buiten konden blij ven als gevolg van de beperkte zuur- stofvoorraad. „Wij zouden hier best acht of negen uur kunnen werken. Het werk kost helemaal geen inspan ning." Hoe fit zij waren, toonden zij door het opgooien van de stukken schuim rubber, waarin de instrumenten had den gezeten, die zij gisteren hebben geplaatst. Door de geringe zwaarte kracht konden zij de stukken gemak kelijk tientallen meters hoog gooien, waarna het geruime tijd duurde voor dat ze weer op de bodem neerkwa men. Plagend zei Conrad, dat Bean wel een voddenman leek, die overal rommel achterliet. Tegen negen uur vanmorgen was de wandeling afgelopen. Toch wel enigs zins vermoeid van alle activiteiten keerden Conrad en Bean terug naar de Intrepid met twee zakken vol steenmonsters en de Surveyor-onder- delea. Vanmiddag om tien voor half vier zouden zij weer vertrekken. Intussen sorteerden zij de monsters en maak ten zich gereed voor het meest ris kante deel van de reis: het opstijgen en het rendez-vous met de Yankee Clipper. Oecumenische kerk te Las Palmas LAS PALMAS Te Las Palmas op de Kanarische eilanden, die Spaans grondgebied zijn, zal ten ge rieve van de toeristen van elk geloof een oecumenische kerk worden ge bouwd. Schadevergoeding voor Marlène Dietrich PARIJS Marlène Dietrich heeft 30.000 frank schadevergoeding toege wezen gekregen na een proces we gens laster, dat zij tegen de schrijver Roger Peyrefitte en diens uitgevers Ihad aangespannen. In zijn boek De Amerikanen had Peyrefitte de filmster uitgebeeld als iemand met een veranderlijke aard, die verschil lende politieke en zelfs tegengestelde meningen verkondigde, al naar ge lang de 'behoefte aan persoonlijke pu bliciteit. Japan TAPAN gaa$ in Azië een steeds be langrijker plaats innemen naar mate de herinnerig aan de oorlog vervaagt en Amerika gaat beseffen dat het ook in dat deel van de we reld meer aan zijn bondgenoten moet overlaten. Vietnam heeft de Amerikanen ge- mate de herinnering aan de oorlog met de modernste wapens kan wor den gewonnen (kernwapens uitge zonderd), als de bevolking niet be reid is zich er voor in te zetten. Zij moeten nu dan ook de basis leg gen voor een goede verstandhouding met de Aziatische landen, die er prijs op stellen hun veiligheid en onaf hankelijkheid te bewaren en die zo nodig met de wapens te verdedigen. Voorlopig geeft de situatie in Azië nog aanleiding tot voortzetting van militaire hulpverlening. Zodra echter in Vietnam het vredesstreven terrein wint, komt die noodzaak te verval len. Daar moet Amerika nu al rekening mee houden. Economische hulpver lening, voor Europa in de naoorlogse jaren van zo grote betekenis, moet zo snel mogelijk als krachtigste wa pen worden gehanteerd. Japan zelf is een voorbeeld van hoe een goed gebruik van economische hulp kan worden gemaakt. Het moet een aanmoediging zijn voor de ande re landen en voor de Amerikanen, die in hun zak moeten tasten. In de economische samenwerking in Azië zal Japan onvermijdelijk de be langrijkste rol spelen, hetgeen niet zal betekenen dat het gaat overheer sen en zonder meer krijgt wat het in een oorlog niet kon verwezenlijken. Het bezoek van premierSafo aan president Nixon heeft uiteraard alles te maken met de positie van Japan als belangrijkste economische macht in Azië. Dc militaire aspecten trek ken echter méér aandacht. Zo is er nog altijd een begrijpelijke Amerikaanse aarzeling om de mili taire bases in Japan te ontruimen. Oorspronkelijk werden zij gehand haafd teneinde snelle herbewapening van Japan te voorkomen. Door de oorlogen in Korea en Viet nam hebben dc bases echter een an dere betekenis gekregen. Met name het eilar 1 Okinawa, dat Japan In 1972 terugkrijgt. De militaire terug tocht kan ook hier niet uitblijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13