jacht op ijsberen Biesheuvel bezorgd over koers van de ARP REPUTATIE TE VERHEZEN" Ruim dertig ontslagen in Nijmegen Spoorwegen laten de reizigers profiteren Drs. Feddema (a.r.) naar het PAK Nederlanders terug van Spitsbergen Boertien vraagt opheldering over aanbod Mansholt Rechtbank gijzelt 17-jarige getuige Voordeel voor jong en oud Kruisinga niet naar Friesland ZATERDAG 15 NOVEMBER 1969 Huib Goudriaan V- WINTERSWIJK Mr. B. W. Biesheuvel, voorzitter van de a.r. fractie in de Tweede Kamer, is bezorgd over de koers van zijn partij. „De ARP heeft een reputatie te verliezen, te weten de repu tatie van de vaste lijn en de duidelijke koers." Hij rei dit gisteravond op een sta tenvergadering van de ARP, kring- Winterswijk. Hij voegde eraan toe: „Als de a.r. partij deze vaste en dui delijke lijn niet meer volgt, dan is de partij niet meer waar wij zo op ge steld zijn". De heer Biesheuvel, die erop wees dat ook een partij aan taktiek ten onder kan gaan, merkte op dat de partijleiding de moed moet hebben om een duidelijke koers aan te ge ven, ook als dat niet naar de zin is van Jan, of Hans of van alleman. KLARE WIJN De fractievoorzitter, die zei klare wijn te willen schenken, wees erop dat de AR reeds sinds 1967 een be leid voorstaat dat is gericht op sa menwerking van de drie grote chris- Piet Oosterveld bij de collectie rendier schedels en skeletten, die hij verzamelde in Spitsbergen. In de hand houdt hij de schedel van een ijsbeer. Foto boven (inzet): de winterbasis op Spitsbergen Foto's: Herbert Behrens AUSTERLITZ Piet Oosterveld is niet bang voor 36 graden vorst, nog minder voor het eten van zuring of rendiervlees. Hij zuigt nadenkend aan zijn pijp en zegt: „We hadden nog wel een winter willen blijven. De rust, de ongereptheid en de pioniersgeest die nodig is, trekken mij geweldig aan. En dan het werk: allerlei onderwerpen voor wetenschappelijk onderzoek liggen gewoon voor het oprapen. Alleen, toen ik in september de expeditie was afgelopen in Tromsö de kade opliep werd ik bijna geschept door een auto." Vier jonge Nederlanders overwinterden op Spitsbergen. Een onderneming, die herinnert aan Willem Barentsz' verblijf op No va Zembla in „Het Behouden Huys". Barentsz en zijn mannen ontdekten ook Spitsbergen in 1596: daarna bezochten Nederland se walvisvaarders menigmaal het kale, bar koude land. In de achttiende eeuw verloor I Spitsbergen zijn betekenis voor de walvisvaart. Hoogstwaar- I schijnlijk zijn de vier mannen van de „Spitsbergen-expeditie 1968-1969" de eerste Nederlan- ders sinds eeuwen, die overwin- terden op het eiland met zijn Nederlandse namen als „Ba- rentszöya", Amsterdam", „Hin- I deloopenstraat" en friesland". Dit keer was het doel geen walvissen noch het vinden van de route naar Indië, maar het verzamelen van zoveel mogelijk gegevens over de ijsbeer. Die zijn nodig om dit dier voor uit- e sterven te behoeden. I Piet Oosterveld (30). student in de I biologie, en belast met de weten- I schappelijke leiding van de groep, hield zich nog in het bijzonder bezig met rendieren. In de barak van het Staatsbosbeheer bij Austerlitz sor teert hij nu meegebracht „planten- J cn schedelmaterlaal". Hier vertelde j hij ons ook (eerste Nederlandse krant l die hij ontving na de expeditie) zijn I ervaringen. Geld tekort De mannen zoeken publiciteit Al binnenkort komt er een film over I hun leven op Spitsbergen op de tele- 7 visie om geld los te krijgen van I het Nederlandse volk. „We zijn alle vier studenten, en omdat we nog niet afgestudeerd zijn, kwamen we niet In aanmerking voor rijkssubsidie. Wel kregen we geld van het Rijks instituut voor Natuurbeheer, het We- ïeldnatuurfonds en de industrie. Maar de expeditie kostte 160.000 en we komen nog steeds ƒ40.000 tekort." (Voor lezers, die willen helpen: giro 723100 t.n.v. penningmeester stichting ondersteuning Nederlandse Spitsber gen - expeditie te Arnhem). De studenten, naast Piet namen deel Eric Flipse (24), Ko de Korte (26) en Paul de Groot (22), brachten fossielen en skeletten van dieren mee. „Dat kunnen we voor ongeveer ƒ20.000 verkopen, en levert dus ook iels op." De expositie kwam augustus 1968 op Kaap Lee aan. in het oostelijk •odeelte van de Spisbengenarchipel Toen begon de opbouw van de basis, een overwinteringshut. Eric ging in deze tijd met een Noorse zomerexpe- ditie mee om „het vak" te leren: de techinek van het merken van ijsbe ren met behulp van injectiegeweren. Uitsterven Waarom stond vooral de ijsbeer in het middelpunt van de belangstel ling? De laatste jaren worden rond om de Noordpool steeds meer ijsbe ren geschoten. Voor veel geld kun nen rijke toeristen 's zomers mee doen aan een zogenaamde „Arctic sa fari". Op een internationale conferentie in 1965 werd besloten dat alle Pool- mogendheden in de winter van 1968 op 1969 het „ijsbeer - probleem" aan de orde zouden stellen. Het magere resultaat was overigens, dat maar drie teams, een Noors, Fins en Neder lands. vorig jaar aan de slag gingen. Piet Oosterveld: „Het was de be doeling na te gaan hoeveel ijsberen er ongeveer zijn. hoe ze leven en hoe we ze in stand kunnen houden. U moet weten dat de ijsberen ook wor den bedreigd door jagers van mete orologische stations. Een ijsbeer brengt ƒ1000 tot ƒ2000 per stuk op. en vorig jaar werden er alleen op het eiland Hopen 99 ijsberen geschoten. De jacht, het afschieten van die ren, is soms nodig. Maar als particu lieren dat doen wordt het gevaarlijk. De staat zou hierop toe moeten zien, zoals in Rusland, waar de jacht op ijsberen verboden is. Nu bestaat er een oude theorie dat de beren ronddwalen langs de hele Noordpool-cirkel, en er is een the orie dat ze in gescheiden populaties leven: op Spitsbergen, in Siberië en in Alaska. Maar daar kunnen we al leen achter komen door ze te mer ken. Later worden de dieren soms gevangen en kan men zien waar ze zijn gemerkt, en concluderen welke afstand ze hebben afgelegd. Verdovingspil Wij hebben de ijsberen gevangen met een reeks vallen lussen van staaldraad, pak het dier het stuk spek. dat in de val zit, dan komt zijn poot in de lus. En dan kunnen we met een injectiegeweer een verdo- vingspil in de dij schieten. Zodra de beer voldoende verdoofd is, krijgt hij Piet op een zogenaamd „walvis zitje". In Spitsbergen vonden hij en zijn collega's walviswervels, die ze gebruikten om op te kunnen zitten bij de haard. en merk in het oor en een tatoeëring aan de binnenkant van de lip." In september 1968 slaagden de Ne derlanders erin de eerste ijsbeer te merken. Het werden er tenslotte 12, terwijl 25 beren werden waargeno men. De Nederlanders vestigden nog een soort record ook. want de Noren merkten er slechts vier en de Finnen zes. Nog tot december werkten de le den van de expeditie aan het binnen werk van de hut. Inmiddels was het al vanaf 13 september onder nul ge weest. Op 17 december werd de laagste temperatuur gemeten: 36 gr. onder nul. Het was niet alleen een beetje koud, maar ook bepaald donker. Van 23 oktober tot 21 februari was er geen zon de befaamde lange Pool nacht. De Kerst was nogal winderig. Er kwam zoveel sneeuw door een kier van de buitendeur naar binnen, dat deze even later niet meer dicht kon. De tweede deur hield stand, maar de afkoeling was dusdanig dat het grootste deel van deze periode in de slaapzak moest worden doorgebracht. Orkaan Pas in januari kwam wetenschappe lijk werk als rendierstudie, kartering en verzameling van materiaal op gang. Van 1 tot en met 9 maart woed de de hevigste storm van heel de overwintering. Het waait daar altijd en ons gezicht was daar ook tegen ingepakt, maar deze storm was een orkaan. Lege drums, die stevig waren vast gebonden verdwenen in de lucht, ste nen met een doorsnede van drie cen timeter vlogen door de lucht als strootjes en doorboorden de plastic platen aan de oostkant van de hut. De antenne woei tussen de masten uit" Was er niemand, die naar huis begon te verlangen? „Nee, integen deel. De wens nog een jaar te blijven was vrij groot. De manier van leven daar, de ongereptheid van de natuur, heeft een grote charme. Natuurlijk is het vrij moeilijk met vier mannen zolang op een plek te leven. We hadden weieens strubbelingen en op een gegeven ogenblik ga je je aan allerlei kleinigheden ergeren. Veel vrije tijd was er niet. De ge wone dingen als het levensonder houd, de huishouding en het zorgen voor water, kostten veel tijd. We konden Hilversum opvangen en luisterden in het begin naar de radio. Maar die belangstelling nam geleidelijk af. Dat de melkprijzen wa ren gestegen, begon ons steeds min der te interesseren. Wel hebben we de schaatskampioenschappen beluis terd, en ons daar geweldig over opge wonden. Het was jammer dat we zelf geen schaatsen bij ons hadden, omdat de baai prachtig glad was dichtgevroren en we zo do vallen hadden kunnen controleren. We hadden op ijsbergen gerekend en niet op zulk mooi ijs. Water uit ijs Het voedsel: legerrantsoenen die buitengewoon goed waren. Militaire kaakjes en krentenbrood in blik, aard appelpuree, blik groen te, vlees in blik en pillen om vitaminegebrek te gen te gaan. De afgelopen zomer heb ben we ook zuring, lepelblad en pad destoel gegeten, dat we ontdekten op de toendra. De Noren, die op bezoek kwamen, hadden toestemming zes rendieren te schieten. Ze hebben er twee voor ons geschoten, zodat we vers vlees had den. en ik gelijk de maaginhoud kon bekijken voor mijn onderzoek. Water kregen we doordat we in augustus '68 een dam in een beekje hadden gelegd, waardoor een stuw- m eert je ontstond. Daar hebben we tot januari ijsblokken uit kunnen hakken, die we smolten op de kachel. Later hebben we sneeuw moeten smelten." Een keer ontsnapte de expeditie aan de dood. Toen al drie man in bed lagen, ontdekte de vierde, die zich ging wassen dat het vuur van de open haard onder de vloer was gekomen. Met brandblusapparaten werd ingegrepen: „Het had niet veel langer moeten duren." (Overigens wa ren er naast de open haard voor de gezelligheid nog oliekachels). De expeditie maakte ook een ijsbe- renavontuur mee. „Half juli van dit jaar slaagde een moederbeer erin de 400 kg. zware fundering van een val los te krijgen, en er vandoor te gaan. Tenslotte vingen we haar. maar bij het merken van haar twee kleintjes was ze bijgekomen uit de verdoving en sukkelde er vandoor. Ze verdween achter een ijsberg en bleef weg. „Brombaan" De kleintjes (toch altijd nog zo groot als een St. Bernhard - hond) brachten we, verdoofd in een kruiwa gen, naar de hut. nadat we ze twee dagen hadden gevoerd en geobser veerd. De een „Grauwer" ge naamd maakt* zich lo® van hals- NIJMEGEN Reorganisaties bij twee Nijmeegse bedrijven zijn er de oorzaak van dat in totaal 31 mensen zullen worden ontslagen. Bij de Cliché en Stempelfabriek A. C. Verhees Nederland N.V. zijn dat er 21. Het bedrijf, dat ruim een jaar onder surséance van betaling heeft gestaan, kampt sinds 1965 met moei lijkheden. Omdat de Koninklijke Dobbelman Zeepfabriek enkele on rendabele afdelingen gaat sluiten ko men tien mensen op straat te staan. Twintig anderen zullen binnen het AKZO-concern worden overgeplaatst. DEN HAAG Dr. C. Boertien (a.r.), lid van de Tweede Kamer en van het Europese parlement, heeft de Europese commissie schriftelijke vra gen gesteld over de uitlatingen van dr. S. L. Mansholt (vice-voorzitter van de commissie) op 8 november in Utrecht. Dr. Boertien wil weten of van de heer Mansholt het aanbod, ƒ2000 per hectare te willen betalen voor nieu we grond in Flevoland, mits dit mili tair terrein zal worden inplaats van landbouwgrond, namens de Europese commissie heeft gedaan. Treedt de commissie hier op als het orgaan van de gemeenschap dat bevorderen wil dat in de EEG geen nieuwe landbouwgronden in gebruik worden genomen? Gaat haar politiek reeds zover dat zij, om dat doel te bereiken, zich in een nationale discussie over de keuze omtrent mili taire oefenterreinen mengt door het aanbod nationale militaire oefenter reinen te subsidiëren? aldus dr. Boertien. Verder wil het AR-Kamerlid nog weten uit welk EEG-fonds de bedra gen betaald zullen worden als de Ne derlandse regering op dit aanbod zou ingaan. Russische schrijver stuurt open brief MOSKOU De Russische schrij ver Alexander Solzjenitsyn, die deze week uit de federale schrijversbond is gestoten, heeft deze vereniging een open brief gestuurd, waarin hij hef tig protesteerd tegen zijn uitsluiting. Hij verwijt de schrijversbond zijn eigen statuten met voeten te hebben getreden. band en staaldraad toen wij koffie dronken. De ander „Brommer" heeft in het schuurtje waarin we hem had den opgesloten alles afgebroken wat los en vast zat. Hij heeft ook nog een stuk uit mijn broek gebeten. We hebben toen een buikband, halsband en staaldraad bevestigd aan vier 'met zand gevulde drums. Na lang rennen hebben we Brommer met het injectiegeweer gevangen. Maar na een week vonden we de staalkabel van de „brombaan" gebro ken: ook Brommer was ontsnapt. Het is wel tragisch voor deze beertjes want zonder een moederbeer of een vrouwtjesbeer die ze adop teert, wat ook voorkomt, kunnen ze niet leven." Geslaagd Hebben de activiteiten rondom de ijsbeer al tot resultaat gehad dat meer aan bescherming zal worden gedaan? „In leder geval zal met in gang van 1970 de jacht aan een ver gunningenstelsel worden onderwor pen in Spitsbergen, dat Noors gebied is." De overwintering 1968-1969 is ook in een ander opzicht ge slaagd. Piet Oosterveld: „Ik heb gelezen dat onze voorouders in de zeventiende eeuw een over wintering voorspoedig noemden als twee man in leven waren ge bleven. Het was een ramp spoedige overwintering als ske letten werden teruggevonden." Piet loopt alleen wat moeilijk. „Ik heb me een keer vertild, maar met massage zal dat gauw weggewerkt zyn." telijke partijen en ook, waar mo gelijk, een samenvoeging van de poli tieke activiteiten van die partijen. Geheel los van het overleg tussen de drie confessionele partijen staat de nadere bezinning in de partij, waar toe op het convent werd besloten. Deze bezinning kan volgens de heer Biesheuvel nuttig zijn. Hij ontkende dat de besluiten van het a.r. convent zouden betekenen het, althans voorlopig, bevriezen van het overleg tussen de drie confessio nele partijen. Hij merkte op dat dit overleg niet in de ijsfcast is gezet, noch ook dat de KVP en de CHU in de wachtkamer zijn geplaatst door de conventresolutie. De ontstane dei ning rond deze kwestie schreef hij toe aan onvoldoende duidelijkheid, „terwijl juist ten aanzien van onze opstelling wat betreft de samenwer king een grote duidelijkheid nodig KORTE TERMIJN Mr. Biesheuvel verklaarde dat het overleg tussen ARP, CHU en KVP moet doorgaan, ook op korte termijn. Tot aan het voorjaarsconvent van de ARP op 12 en 13 juni moet volgens hem een ruimte worden geschapen voor voorbereidend overleg voor „het aandragen en verzamelen van bouw stenen" voor de samenstelling van een gezamenlijk urgentieprogram van de drie christelijke partijen. „Indien dit niet zou gebeuren, zou ik daartegen zeer grote bezwaren hebben. Indien inderdaad het geza menlijk beraad zou worden uitge steld tot na het volgend jaar te hou den partijconvent, zou dit mijn ver antwoordelijkheid als fractievoorzit ter aantasten en zou ik ernstig bij mijzelf te rade moeten gaan". AMSTERDAM De rechtbank heeft gisteren een zeldzame beslis sing genomen. Zij gelastte gijzeling van de 17-jarige getuige Evert J. V. voor dertig dagen, omdat deze zonder wettige grond tijdens het verhoor weigerde vragen te beantwoorden. Het komt maar zelden voor dat ge tuigen worden gegijzeld. V. wilde niets zeggen over de zaak tegen de 20-jarige glazenwasser Fol- kert W., die te zamen met enkele andere jongens, onder wie V.. in au gustus in het Vondelpark een 23-jari- ge jongeman zou hebben omsingeld en gedwongen zijn geld en horloge af te geven. „Ik heb geen zin om wat te zeggen", zei V. tegen de president en de officier van justitie. V. zelf is voor zijn aandeel in de zaak door de kin derrechter tot vier maanden tuchtschool veroordeeld. Toon Hermans had gisteravond veel succes met de première van zijn nieuwe one-man-show in Antwerpen. Op de foto: Toon en echtgenote Rietje heffen het glas na afloop van de voorstelling. UTRECHT De Nederland se Spoorwegen gaat haar jong ste en oudste reizigers enkele voordelen bieden. Volgende week zal de jeugdreductiepas voor internationale treinen wor den geïntroduceerd, terwijl van daag de bejaarden een jaar kaart kunnen krijgen die geldig is voor dertien maanden. Elke reiziger van 65 jaar en ouder die vóór 1970 een jaarkaart koopt mag deze al in de decembermaand gebruiken. Alle reizigers die in het bezit zijn van een 65-plus kaart mogen drie dinsdagen in de maand januari gratis reizen. Vanaf vandaag komt de N.S. ook met een jaarkaart. Er zijn op dit moment 30.000 jaar kaarten in omloop. Op 20 november gaat de Neder landse Spoorwegen meedoen aan een Europese regeling, die het jonge men sen van tien tot een en twintig jaar mogelijk maakt internationale trajec ten af te leggen tegen een prijs die 25 procent lager ligt dan normaal gebruikelijk is. De „rail-europ-ju- nior"-passen gelden voor zowel enkele als retourreizen. De jeugdpassen kos ten vier gulden en zijn drie jaar geldig. DEN HAAG Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken zei gisteravond dat een benoe ming van dr. R. J. H. Kruisinga (c.h.), de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, tot commissaris der Koningin in Friesland niet is te verwachten. Er circuleerden de laatste ti;d hierover besloten. Vol gens de woordvoerder bestaan tegen een dergelijke benoeming bezwaren van staatkundige aard. De N.S. heeft besloten over te gaan tot de aankoop van viier verwar mingswagons ter verwarming van reizigerstreinen, die door dieselloco motieven worden getrokken. In de herfst van 1970 zullen de wagons op enkele baanvakken worden inge zet. SMILDE De a.r. radicaal drs. P. J. Feddema is toegetreden tot het landelijk Progressief Akkoord, „min of meer een initiatief van de PPR". „De ARP", zei drs. Feddema gister avond op een bijeenkomst in Smilde, „dient zich evenals de PvdA solidair tc verklaren met de PPR." Zijn toetreding tot het PAK dient te worden gezien als een demonstra tie dat evangelische politiek alleen tot zijn recht kan komen als de ARP zou kiezen voor de progressieve ka- - tholieken. „Ik geef toe dat de hele geschiede nis rondom het partijconvent van de a.r. en de resolutie mij nogal heeft aangegrepen omdat de CDU-ontwik- keling, of hoe je het anders ook wilt noemen, voor mij de dood van de evangelische politiek betekent", aldus drs. Feddema. MANILLA De Philippijnen hopen hun contingent van tweeduizend man nog voor Kerstmis uit Zuid-Vietnam te hebben teruggetrokken. De eenheid die hoofdzakelijk bestaat uit artsen en technici, werd in 1967 naar Viet nam gestuurd. Geldgebrek zou de be langrijkste reden van de terugtrek king zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7