Rotterdamse jeugd liet ouderen aan het woord Strop Teixeira f. 29 miljoen EXPORT" Gemeenschap zoeken met de kerken overzee C.H.U. ADVIES UIT OUD-POELGEEST Terugroeping priesters geëist Nauw contact gevraag* met Rooms-Kath. Kerl Functie van belijdenis besproken in Gouda GRATIS Een woord voor vandaag In Zuid-Vietnam per vergissing 22 man gedood BEROEPINGSWERK Heilige voor Hippies Zo snel mogelijk failliet' Vloog Kamerlid in Friendship naar stemming Lozing zou in Rijn niet beperkt KANS op EXTRA FLES ZATERDAG 15 NOVEMBER T 969 Ik heb al een paar dagen geschreven over die bekende tekst Maleachi 3:1. Maar ik stuitte op zoveel problemen, dat ik eigenlijk aan de boodschap van die tekst niet ben toegekomen. Ik heb alleen nog maar stenen uit de weg geruimd om het verstaan van de tekst mogelijk te maken. Voor mij is de kern gedachte echter dat de Here tot Zijn tempel komt. Die tempel was de woning van God. Tegelijkertijd is het volk Israël de plaats waar God woont. Telkens weer tref jen we in het Oude Testament de gedachte aan dat God is komen wo nen bij het volk Israël. De tempel is het huis van God tussen de huizen van de mensen. Als er staat dat de Here tot Zijn tempel komt, dan mogen we dus ook lezen dat Hij komt tot Zijn volk. Maar dat is het volk dat zichzelf op de borst slaat en zegt: Wij doen helemaal niets verkeerds, want anders was God ons wel komen straffen. Het is ook het volk dat de komst van God wel verwacht, maar dan om de heidenvolken t« richten. En het gaat hier om het richten, want in vers twee zegt Ma leachi: ,jDoch wie kan de dag van Zijn komst verdragen?" Maar het gericht begint niet bij de heidenen. Het gericht be gint bij het huis Gods. Het gericht begint bij ons. Dat gericht vernietigt echter niet alleen, het loutert ook. Het neemt alles weg wat onheilig en zondig en naar en gemeen is. Het gericht behoeft ons alleen angst aan te jagen, als we eigenwillig niet naar God ivillen luisteren. We lezen vandaag: Hebreeën 9 23-28. We lezen morgen: Hebreeën 10 1-10. (Van onze kerkredactie) Rotterdam op vijf plaat sen in de provincie Zuid- Holland is gisteravond een agen- deringsvergadering gehouden ter voorbereiding van de Al gemene Hervormde Kerkverga dering, die met Pinksteren wordt gehouden. „Deze regiona le bijeenkomst voor Rotterdam en omstreken heeft ten doel om ouderen en jongeren, die zich op de een of andere wijze verbon den weten met de Nederlandse Hervormde Kerk de gelegenheid te bieden hun wensen en ver langens met betrekking tot het belijden en handelen van kerk in de jaren zeventig, naar voren te brengen." Zo formuleerde „Rotterdam" het voor zijn bijeenkomst in gebouw Nieuwpoort naast de Laurenskerk. Ruim 250 belangstellenden waren daar aanwezig. „U krijgt directe inspraak in de kerk van nu en de toekomst", formu leerde de voorzitter, ir. C. van den Dungen uit Barendrecht het, en daar maakten velen dankbaar gebruik van. Zij het, dat de algemene indruk, van het experiment enigszins onbe vredigend was. Men praatte veelal langs elkaar heen, vooral omdat zoals een van de sprekers het uitdrukte: „We niet gewend zijn om te spre ken". Als te doen gebruikelijk werden op emotionele wijze stokpaardjes naar voren gehaald. Opmerkelijk en te leurstellend was het, dat de jonge ren uitgezonderd de Centrale her vormde jeugdraad van Rotterdam en enkele anderen verstek lieten gaan. Bleef men eerst lang stilstaan bij het thema: moet de kerk politiek en maatschappelijk geëngageerd zijn, la ter werden de grenzen verruimd. Om enkele geluiden te laten horen: We moeten onze stem laten horen, op elk gebied en in alles. In de politiek moeten we de Bijbel laten spreken. Ons gezicht tonen als kerk. De kerk is bang om positie te kiezen. Een rooms-katholieke aanwezige zei: De kerk gelooft in de toekomst. We moeten waar nodig erin duiken. Anders is het niet waard kerk ge noemd te worden. Schande noemde een ander het om zo binnenkerke lijke bezig te zijn en zo weinig reke ning te houden met andere kerken. (Prof. Fiolet zei vorige week het zelfde). De spreker hoopte, dat het de laatste keer zou zijn, dat de Neder landse Hervormde Kerk (alleen) zo'n vergadering uitschrijft. Een andere stem zei, dat een her derlijk schrijven uit de tijd is. Taak van de synode is het te komen tot een gesprek, om zo een eigen me- Er werd intens geluisterd en ook gelachen op de „agenderings- vergadering" in Rotterdam. (Vervolg van pag. 1) „Het gesprek is aan alle kanten open. De kritiek op de rapporten van de 18 is vaak onbarmhartig. Als de raporten slecht waren geweest, had men ons links en rechts om de oren geslagen. Nu zijn ze goed en wordt gezegd, dat het op de uitvoering aan komt: het zijn mooie rapporten met een conservatieve praktijk". „Wie dit zegt, miskent de wezenlij ke ernst van ons streven", zei prof. Van Hulst „Het is er ons waarachtig om te doen, om wat wij schreven om te zetten in een politieke daad. In de bemiddelingspoging van de ARP tussen PvdA en KVP sag de voorzitter van de CHU niet veel. Het gaat tussen deze twee partijen om een diep verschil in politieke visie. Er is niet alleen een sprake van een conflict. Het PvdA-congres heeft een nega tieve uitspraak gedaan. Dat mag men niet verwachten van een bonafide partij. De regeerbaarheid van het land komt in gevaar. Kritiek op Veerman De voorzitter van de CHU gaf nog een bloemrijk verslag van de gebeur tenissen op het partij convent van de ARP. Over de leiding van collega Veerman zei hij: „Van een partij dat hij de resolutie, opgesteld door zijn eigen hoofdbestuur, verde- digt. Veerman heeft echter van meet i af aan gezocht naar het compromis, met als achtergrond hoe houd ik de I schapen (waarvan sommigen heel hard konden blaten) bij elkaar. Dit is niet heroïek. De positieve verdedi- ging van de resolutie werd in feite I door Biesheuvel gegeven. Er kwam weer zo'n beroemd compromis uit de bus". De CHU- voorzitter waarschuwde: ..Wie uit het compromis wil leven, j sterft er aan." Hij vroeg daarom ook 1 aan zijn eigen Unieraad het dagelijks j bestuur niet lastig te vallen met een compromis. SAIGON Zuidvietnamese vlieg tuigen hebben gisteren ^er vergis sing een eigen compagnie infanterie met fragmentatiebommen bestookt. Bij deze actie in het oerwoud in het Centrale Hoogland werden 22 man gedood en 38 gewond. Vijf Zuidviet namese militairen worden vermist. Twee Amerikanen raakten gewond. De strijdkrachten en politie in Zui- d- Vietnam zijn in staat van paraat heid gebracht wegens verwachte Viet- de betogingen in Amerika. Dit geldt niet voor de Amerikaanse troepen aan het front. Aangenomen naar Haren (Gr.) (vac. H. K. de Wilde). A. J. Bijl te Twisk, bedankt voor Zwaagwesteinde. NED. HERV. KERK Bedankt voor Amsterdam-Water- graafsmeer (vac. H. K. Stauttener), G. C. Vijzelaar te Veenendaal. i GEREF. KERKEN Emeritaat verleend aan drs. K. G. Idema te Benthelm (Dtsld.) GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Appingedam-Overschild, A. P. van Dük te Nieuwleusen. CIIR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Enschede-Oost. P. op den Velde te Zierikzee. Hot woor in Enropa weer mtn. temp. neerslag Amsterdam zw. bewolkt S 0.5 Brussel half bewolkt 7 0 Frankfort licht bewolkt -2 0 Genève zw. bewolkt 4 0 Innsbruck niet ontvangen Kopenhagen zw. bewolkt 4 3 Locarno licht bewolkt 5 38 Londen half bewolkt 4 18 Luxemburg zw. bewolkt 3 0 Madrid licht bewolkt 5 2 Majorca onbewolkt 8 0 Münclien zw. bewolkt :i 5 Nice onbewolkt 7 0 Parijs zw. bewolkt 7 0.1 Rome half bewolkt 17 0 Wenen regen 8 2 ZQrteb mist 0 3 (Van onze kerkredactie) OEGSTGEEST Christenen die naar de derde wereld ver trekken mogen daar niet in een geestelijk ghetto blijven. Ze moeten contact opnemen met de plaatselijke kerken. Het grote probleem is echter dat de kerk als geheel in Europa nog niet door heeft, hoe bélangrijk de huidige trek van Europa naar de derde wereld is. Dit zijn enkele conclusies van twee rapporten, waaraan nog wel wat ge schaafd moet worden, maar die in het geheel toch wel aanvaardbaar blijken te zijn voor de internationale conferentie van „Kerk Overzee". Donderdag en vrijdag trokken de afgevaardigden van de conferentie, die op kasteel oud- Poelgeest gehou den wordt, zich terug in vier werk groepen. De tweede werkgroep, die geheel gewijd is aan de wijze waarop de gemeenteleden voor hun nieuwe taak overzee worden „klaarge stoomd", zegt dat de huidige mobili teit van de mensen een uitdaging is voor de kerk. En wie zijn eigen land verlaat, moet heel goed beseffen, dat de men sen overzee ook geschapen zijn naar de gelijkenis van God. Anders wor den ze arrogant en gaan ze de men sen in de landen waar zij zich vesti gen exploiteren. Voorbereiding De kerken moeten proberen hun leden die naar de derde wereld ver trekken op de een of andere manier op te vangen. Meestal worden ze wel door hun bedrijf op de een of andere manier voorbereid op hun nieuwe werkkring, maar de kerken moeten een vorm vinden om hen ook geeste lijk voor te bereiden. Ze moeten gaan beseffen dat ze ook een geeste lijke taak ni die nieuwe wereld heb ben. Een oud ideaal uit de vorige eeuw kwam op deze conferentie ook weer naar voren, het ideaal van de wer ker- zendeling. Iemand met een ge woon beroep moet overzee zijn werk vervullen, maar tegelijkertijd ook het evangelie uitdragen. In de vorige eeuw is geprobeerd om op die ma nier een geheel nieuwe vorm van zending in het leven te roepen, maar dat is toen mislukt. In onze tijd doen de jonge staten echter steeds meer een beroep op het westen voor specialistische ;hulp. Vol gens werkgroep twee moeten de Europese kerken hun lidmaten aan moedigen om uit te gaan. Maar dan moeten ze hen ook duidelijk maken dat ze tegelijkertijd een geestelijke verantwoordelijkheid hebben in die nieuwe landen. Begeleiden De kerken moeten deze mensen ook in de derde wereld blijven bege leiden. Maar ze moeten voorkomen dat deze mensen zich in een ghetto terugtrekken. Ze moeten er zelfs op aandringen dat zij zoveel mogelijk contact zoeken met nationale kerken overzee. Zo kunnen zij bijdragen aan de eenheid van de kerk. Waar nodig moeten de Europese kerken de ker ken overzee steunen, omdat zij in staat zullen zijn de vreemdelingen uit het westen mede pastoraal op te vangen. De conferentie was gisteravond nog lang niet klaar. De rapporten van no gtwee werkgroepen werden vanmorgen in de plenaire vergade ring besproken, terwijl ook gespro ken werd over het rapport dat werd uitgebracht door de speciale werkgroep die duidelijk moe tmaken waarom de Europese kerken verant woordelijkheid moeten dragen voor dit werk. Maar daarover hopen wij maandag a.s. te berichten. help een kind aan een kans 12000 kinderen zijn. toevertrouwd aan het kmderbescher- mingswerk vün Pro Juventóte. Geld is dringedd nodig. Help met de "Oranjekalender 1970: f 4,25 (bezorgings- kosten f 0,70 extia) - postgiro 51 74 00 Kalenderactin Pro Juventutc Postbus 7101 - Amsterdam (telefoon 020- 790949) ningsvorming bij de mensen aan te kweken. Stellingen Namens de Centrale hervormde jeugdraad werden stellingen gepo neerd. die bij de vergadering over het algemeen het meeste insloegen. Enkele stellingen waren: Alle sociale lagen in de maatschappij moeten evenredig worden vertegenwoordigd op vergaderingen van de kerkeraad en de synodes. Alle kerkvergaderin gen moeten openbaar zijn (luid ap plaus). 1 Op de leeftijd van zestien jaar moet je lidmaat van de kerk kunnen worden (dat is nu 18) an op 21-jarige leeftijd alle vergaderingen van de kerk mogen bezoeken. Veel bijval oogstte ook de opmerking, avond maal en belijdenis mogen niet aan elkaar zijn gekoppeld. Al met al een tamelijk luidruchtige vergadering, zoals te verwachten was, met ouderen, die hun hart jong konden luchten en jongeren met baarden, lange haren en Schu- bert-brilletjes, die - verstek lieten gaan, met andere jongeren, die oud deden en met nog weer andere jon geren, die het voor hun leeftijdgeno ten weer goed maakten. ROME De hippies hebben van de Rooms-Katholieke Kerk hun eigen heilige gekregen. Pater Pietro Arupe, de generaal van de jezuïeten, heeft de Poolse heilige Stanislaus Kostka uitgeroepen tot voorbeeld voor de hippies. Tijdens een mis op de feestdag van deze heilige, donderdag, herinnerde pater Arupe aan het non-confor mistisch gedrag van Stanislaus. Hij stamde uit een adelijk geslacht, pro testeerde tegen het „burgerlijk" ge drag van zijn broer, trad toe tot de jezuïetenorde, deed in bedelaarskleed een boetetocht van 1500 kilometer' naar Rome en stierf daar, zeventien jaar oud. Dat was in het jaar 1568. Lï Hoe goed dit meisje zich had voorbereid, bleek uit de vellen dicht beschreven papier, die zij bij zich had. HAARLEM Aartsbisschop Ne ton van Brasilia, de hoofdstad v Brazilië, heeft bisschop Zwartkn gevraagd, de priesters P. J. Blankt daal en J. J. M. A. ter Linden Brazilië terug te roepen. Bisschop Zwartkruis wil eerst n dere berichten van de belde betn kenen afwachten, voordat hij beslissing neemt. Gelijk wij reeds meldden, is er e conflict uitgebroken tussen aartsb tnt schop Newton en een groep priestt bo' in Gama, die een actye begonnen jj de om gehuwde priesters geacceptei te krijgen. Als gevolg daarvan t' Newton, dat de twee Nederlanders, e zijn ze niet rechtstreeks bij deze i ia"1 tie betrokken, verdwijnen. Hij he-gn ze ontslagen uit hun functie van n pelaan. Met instemming van hun pastpe Dumont hebben Blankendaal en Linden echter besloten te blijv ïW Formeel zitten zij in Gama als a m wikkelingswerkers, uitgezonden de Nederlandse stichting ..Gama' priester staan zij echter onder risdictie van het bisdom Haarlet^ dat hen aan deze stichting heeft u geleend. bil Grote belangstelling in Den Haag (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Ook de hervormde clasls Den Haag heeft z(jn eerste agen- deringsb(jeenkomst gehad. In de Wil- helminakerk in het Bezuldenhout was een grote schare belangstellenden ver zameld om zich over de onderwerpen voor de in mei te houden algemene kerkvergadering van de Hervormde Kerk te beraden. De toeloop was zo groot, dat men uit de kleinere verga derzaal verhuizen moest naar de kerk zelf, die voor meer dan driekwart be zet was. Meer dan 35 sprekers stelden hun vragen en deden hun suggesties. Onder leiding van ds. D. Veldkamp kwamen tientallen kwesties ter sprake. Zij wer den verdeeld over de rubrieken: kerk en kerken (waarin algemeen gepleit werd voor een nauw contact met R.K. Kerk), het schrappen van de pieren leden uit de kerkregisters, nieuwe belijden, kerk en samenlevi^ en de eredienst. Maar buiten deze rubrieken om den veel andere zaken aangesnebéijc zoals nieuwe vormen van evangeli tie, betere verdeling van de syno ej] zetels, openheid voor homofielen, bt en levensgedrag. 1 leiding van de jeugd in zaken van i 'ng De ingekomen vragen zullen dif f een werkcommissle bestudeerd en rubriceerd worden en dan weder bespreking aan de gemeente wori ai voorgelegd, voordat zij aan de mene kerkvergadering zullen wori"' voorgelegd. (Van een onzer medewerkers) GOUDA Het gewone kerk volk is moeilijk in beweging te brengen, zo zei een predikant gisteravond tijdens de Goudse bijeenkomst in het kader van de Algemene Kerkvergadering. Zijn woorden gingen ditmaal echter niet op, want het kerkvolk was in groten getale opgekomen en discussieerde levendig over de zaken, die op de AKV aan de orde dienen te komen. De meningen over allerlei zaken en problemen liepen, hoe kan het ook anders, nogal eens uiteen. Zo stelde één van de vele sprekers dat de sy node een einde moet moet maken aan de experimenten onder andere op het gebied van doop en huwelijk in de kerk. Juist door die experimen ten is er veel verwarring ontstaan, zo meende hij. Een ander toonde zich juist verheugd over de experimenten. „Wanneer ik dit zelf meemaak of via een radio-uitzending van een kerk dienst beluister, dan ben ik blij her vormd te zijn". H. KOEKOEK VRAAGT i DEN HAAG Boerenleider Hen drik Koekoek heeft de minister van defensie gevraagd of het waar is dat zijn collega, het Tweede Kamerlid A. G. van der Spek (psp), met een voor hem speciaal ter beschikking gestelde luchtmacht-friendship van Eelde naar Ypenburg is gevlogen. Hierdoor zou hij tijdig in de Twee de Kamer aanwezig zijn geweest om tegen de defensiebegroting te kunnen stemmen. De heer Koekoek is er be nieuwd naar of de service aan Ka merleden zo groot is, dat aan hen een vliegtuig ter beschikking moet wor den gesteld. Hij wil weten of de kosten van deze vliegreis, geschat op ƒ2.250, op dat Kamerlid worden verhaald, dan wel of deze tenlaste van de defensie begroting gebracht worden. AMSTERDAM Verschil lende schuldeisers willen het bankiershuis Teixeira zo snel mogelijk failliet laten ver klaren. Op de gisteren gehouden crediteurenvergadering stemden tien van de vijftig aanwezige schuldeisers tegen het voorstel van de bewindvoerders de sur séance van betaling met een jaar te verlengen tot eind mei 1970. De Amsterdamse rechtbank zal hier over op 5 december uitspraak doen. De bewindvoering heeft sinds 31 mei 1966 al 1,25 miljoen gulden gekost. Nu gebleken is dat de Belgische ven noot Confinindus niets te bieden heeft blijft een strop van 29 miljoen gulden. Accountant A. Vos klaagde dat een aantal crediteuren al volmachten had gegeven om voor verder uitstel van betaling te stemmen. Dit voordat be kend werd dat Confinindus praktisch niets hoeft te betalen. Snel Aanvankelijk meende men dat de Belgen zouden worden veroordeeld tot volledige betaling van de nog res terende Teixeira-schulden. De heer Vos: „Nu dat niet gebeurt Daarnaast gingen er stemmen op voor meer zekerheid in de kerk en het terugvallen op de kern van de be lijdenis. Een jong predikant meende evenwel, dat artikel 10 van de kerk orde, waarin het belijden van de kerk wordt omschreven, hoognodig onder de loep moet worden genomen. De AKV zal zich dienen te beraden over de vraag in hoeverre de Hervormde Kerk zich nog aan de belijdenis ge bonden acht. Deze predikant verheelde niet, dat hij er nog maar een slappe binding mee heeft. Aan bepaalde zaken acht te hij zich zelfs niet gebonden. Het ging hem hierbij vooral om de Dordt- se leerregels, die naar zijn inzichten zo spoedig mogelijk moeten worden geschrapt. Jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland, lid van de commissie voor de zaken van Kerk en Samenleving van de classicale vergadering Gorin- chem, die de bijeenkomst in Gouda leidde, noemde één en ander van ui termate groot belang. GRENZEN Een afgevaardigde uit een klein dorp beklemtoonde, dat men de kerkelijke grenzen niet meer moet laten samen vallen met de gemeentelijke grenzen. Dit kan tot vereenzaming van een be paalde groep mensen leidden. In dit verband kwamen ook de noodgemeen- ten ter sprake, waarvan de zin in een speciaal geval (Waddinxveen) in twij fel werd getrokken. Veel onthaal vond de opmerking, dat de AKV slechts drie dagen duurt en dat men in zo'n betrekkelijk kort tijdbestek dan niet over onderwerpen als belijdenis moet spreken, maar bij voorbeeld wel over de functie van de kerk in de samenleving. Het zou te ver voeren alle suggesties en ideeën weer te geven. Alleen nog even het jeugdprobleem. Eén spre ker signaleerde de verruwing onder de jeugd, wat hem nogal beangstigde. Wat voor een ander aanleiding was op te merken, dat de kerk hier een be langrijke taak heeft. Zij moet achter de beweegredenen van de „opstandige" jeugd zien te ko men en van daaruit handelen. Het klakkeloos veroordelen van die jeugd is volgens deze woordvoerder onbe staanbaar. DEN HAAG Aan de hand lt* metingen, die Rijkswaterstaat verricht, kan worden geconcludee D dat de Fr inse kalimijnen de zout) or zingen in d eRijn niet hebben bepeii Dit ondanks de toezegging van El Franse minister van buitenli zaken Maurice Schumann. Deze verklaarde op 6 november Den Haag dat er aan de zoutloi paal en perk zou worden gesteld, de cijfers blijkt echter dat, nu Rijnafvoer weer wat is toegenom FE er zelfs meer1 zou wordt geloosd. Beginselverklaring UTREOHT r* Prof. dr. L. J. Holk, emeritus remonstrants hood raar, is als protestant benoemd in ??j' commissie, die een nieuwe begin? verklaring voor het Humanlstil Verbond voorbereidt. In deze commissie nemen naast e aantal, humanisten ook zitting P" dr. R. C. Kwant als rooms-kathoU en prof. dr. R. F. Beerling i Voorzitter is prof. dr. W. van Dook tiozi J; i1 i 9; willen de volmacht gevers misschien liever een snel faillissement." Vice- president mr. W. Hassolt zei weinig I begrip te hebben voor dit argument. Wel vroeg hij bewindvoerder mr. R. Korthals Altes waarom deze verlen- ging van de surséance bepleitte. Mr Korthals antwoordde dat fail- j lissement nieuwe formaliteiten eist, dat in een surséance betere prijzen kunnen worden bepleit en dat nog moet worden onderhandeld met Con- finindusa (Confinindus legt de bin dende uitspraak van drie arbiters in het geschil zo uit dat het niet hoeft te betalen). TIJDELIJK bij elke aankoop van een hele (les "Va! 'm koel" ipi

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2