DR-BEELD VERTEKEND Met liefde afgeweken Atoomklokken zetten uw horloge gelijk WEG-WAGON Sensationele omwenteling in uurwerken ZAT6RDAG 15 NOVEMBER 1969 NOS - documentaire was sterk eenzijdig Werkelijke situatie spreekt andere taal Het is diep teleurstellend te vernemen, hoever men is gevorderd op het ■bied van objectieve registratie, teneinde het Nederlandse volk op wens inde NOS eerlijk voor te lichten. Aldus begint de brief van een in glië wonende zakenman, geschreven naar aanleiding van de enige tijd ge- den uitgezonden NOS-documentaire over de DDR, zoals de Russische zone in Duitsland wordt genoemd. Objectief relaas van een anoniem zakenman In de afgelopen jaren bracht de- zakenman een twintigtal bezoe- n aan de DDR, in het kader van zakelijke relaties tussen Italië de DDR. Zijn reactie: de )R-propaganda "19 er heerlijk in islaagd twee jonge en uiterst Hollanders bij de neus te •men. Almar Tjepkema en Jaap Walvis |n de dupe geworden van een n en vernuftig staaltje van goed organiseerde propaganda. Dat is [zonder jammer. Een volkomen irtekend beeld werd hierdoor iorgeschoteld aan miljoenen Ne- iriartders, die niet „een eigen irdeel" konden vormen, als ge- >lg van eenzijdige en niet-objec- eve registratie. Het is duidelijk, beide jongemannen slechts ssproken hebben met „de juiste armer» op de juiste plaatsen", zo- BIJLAGE VAN HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad als de hoofdredacteur van het tv-journaal van de DDR. Daarom wil ik in het kort mijn ervaringen schetsen, die ongetwij feld door honderden Nederlandse zakenlieden bevestigd kunnen wor den, die ook in de DDR waren. Je kunt gaan en staan waar je wilt, zegt de documentaire van de NOS. Dat is niet waar. Evenals Rusland is de Sowjetzone van Duitsland verdeeld in zones of „Bezirke". Voor westerse bezoe kers is het verkrijgen van een „groot-visum" een- zeldzaamheid. Het geeft recht op een ongelimi teerd aantal reizen, via alle grensovergangen. In alle andere gevallen is de procedure als volgt: de DDR verstrekt een fcnreis-visum, vervol gens een zgn. verblijfsvergunning voor een bepaald „Bezirk" en daarna weer een uitreis-visum. Wil men van het ene naar het andere „Bezirk" reizen, dan moet men zich bij de plaatselijke politie af melden en bij die in het volgende „Bezirk" direct aanmelden. Het is mij In een hotel te Dresden overkomen, dat de politie 's nachts om twee uur bij mij aan klopte. Ik had een verblijfsvergun ning voor het Bezirk Leipzig, maar niet voor Dresden. De hotelrecep tie had mij ten onrechte geaccep teerd, omdat er in mijn paspoort een oude vergunning y°or Dresden zat, die al lang was. ver lopen. De volkspolitie werkte ech ter accurater en na veel en lang te hebben onderhandeld mocht ik nog tot 8 uur blijven. Over censuur gesproken: Het eerste wat men aan de, Oostduitse grens te horen krijgt is: „Hebt u Duitse lectuur bij u?" Tijdens mijn En de heer zei tot de tuinman: hier heb je een schema, richt de tuin in zo als ik het hebben wil, maak de paden volgens de lijnen die ik heb aangege ven, plant de rozen op de plek die ik heb aangeduid, de leliën precies langs de vijver in het midden zodat ze een mooi geheel met de lotussen vormen, de gladiolen langs de heg zorgvuldig draperen langs de rotspartijen. Wijk niet van de instructies af. De tuinman toog aan het werk, hij effende nauwgezet het terrein voor de paden, markeerde de plaatsen waar de rozen moesten komen en ook aan de perken met de leliën besteedde hij veel aandacht. Maar halverwege zijn arbeid kreeg hij lust om de rozen net anders te planten dan daar waar de heer het wilde, ook de gladio len pootte hij niet nauwgezet tussen de rotspartijen zoals op het schema stond aan gegeven, kortom hij week en niet gering af van de instructies van zijn heer. Toen de heer terugkwam en het werk zag daf de tufnman had gedaan, werd hij eerst toornig dat zijn dienaar was afgeweken van de lijnen die hij had aangegeven. Hij zag de rozen net an ders dan hij ze had gegroepeerd en ook de combinatie leliën-lotussen was niet volgens het schema. Maar toen hij alles nader overzag, kwam hij tot de ontdek king, dat het toch ook wel zo kon, dat het lang niet onaardig was en bovenal, hij was ervan overtuigd, dat zijn tuin man het met liefde en overgave had gedaan en dat wat met liefde tot stand wordt gebracht meer waarde heeft dan het werken volgens instructies RUDI ROMER laatste bezoek werd mij zelfs een autotechnisch weekblad dat ik voor een van mijn kennissen (overigens lid van de SED) had meegenomen ontnomen. In Neder land staat op het bezit van com munistische lectuur geen straf. Zelfs de Prawda en Neues Deutsohiand zijn op de grote sta tions te koop. De dochter van een zeer goede vriend van mij in Leipzig weigerde vorig jaar een stuk te tekenen waarin de gewapende interventie van de DDR in Tjsechoslowakije werd gerechtvaardigd. Zij was der dejaars aan een medische facul teit. Andere studenten weigerden eveneens. Ze zijn nu allen „stu dent-af". Er ia plotseling een „overcapaciteit" aan medische studenten. Vrije beroepskeuze bestaat wèl in de DDR. De studenten echter worden daar ingezet waar ze no dig zijn. Van arbeidsplaats veran deren Is in het land van Ulbricht een moeilijke zaak. Indien een ar beider wil veranderen krijgt hij slechts toestemming als zijn vorige werkgever ermee akkoord gaat Wat dat betekent begrijpt men al leen wanneer men weet dat de staat de werkgever van allen is. Terecht zegt de NOS-reportage: Politiek komt overal aan te pas. De DDR-doctrine schrijft dit voor niet facultatief, maar verplicht. In alle bedrijven ongeveer een uur per week. Niemand ontkomt daar aan. Het Is dan ook duidelijk, waarom de door het NOS-team ondervraagden geen kritiek lever den. Staf en kéder verdwijnen re gelmatig voor een of twee jaren in „die Partei-Schule". Zij komen daarna weer „fris" in het be drijfsleven terug op de plaats, waar de partij hen wil hebben. Naar de westerse tv kijken i6 „ongewenst". Op vele woningen staat de hoofdantenne als centrale ontvanger op het oosten gericht, 's Avonds worden op de meeste bal kons (ik spreek van Leipzig) ne- venantennes geplaatst om de pro gramma's van het „ongewenste Westen" te kunnen opvangen. Graag laat ik enkele cijfers spreken. Anno 1969 bedraagt het maandsalaris van een gekwalifi ceerde arbeider 650 Oostduitse marken, waarvan de effectieve koopkracht viermaal zo laag is als die van de West-Mark. Gekwa lificeerde kantoorkrachten verdie nen iets minder. Een nylon hemd kost 60 tot 80 Oostduitse marken, koffie 70 tot 90 per kg. Een gemiddeld pensioen haait nog niet de 200 mark per maand. Groenten en fruit zijn slechts tijde lijk voorhanden. Ervaren bezoekers Nederlandse chauffeurs discussiëren met Oostduitse wachtposten, nadat voor de zoveel* ste keer de autobaan van en naar Berlijn is geblokkeerd. zien dan ook vaak rijen mensen geduldig wachten, zelfs op hun aardappelen. Sinaasappels en ba nanen zijn een luxe. Een tv-toestel kost ongeveer drie maanden salaris. Een wasma chine, die men volgens de NOS-documentaire niet aan de straatstenen kwijt kan, vraagt ruim twee maanden salaris. Wasautoma ten met program zijn schaars en duur en slecht. Een auto, die een jaar oud is, kost meer dan een nieuwe, alleen maar vanwege het feit dat hij direct leverbaar is. Op een nieuwe moet men vier tot vijf jaar wachten zelfs bij contante betaling. Het is een sprookje van de NOS te zeggen: De auto wordt pas af geleverd als alle termijnen zijn af betaald en dat kan wel eens vijf jaar duren, maar dan (wat een prachtig commentaar, beste NOS-mannenl), dan heb je 'hem ook helemaal. Alsof het een won der is, een auto „helemaal" te krij gen, als hij betaald is. Wei, Ik zou er niet verbaasd van opkijken, als een koper in de DDR een halve wagen voor zijn „hele" geld zou krijgen. Nog enkele overigens beken de wetenswaardigheden voor het NOS-team: In de Sowjetzone van Duitsland en Oost-Berlijn wonen achttien miljoen Duitsers onder communisti sche dictatuur: 2. wordt aan de bevolking het zelfbeschikkingsrecht onthouden; 3. is er bij „verkiezingen" slechts een eenheidslijst van het „Nationale front" onder commu nistische heerschappij: 4. heerst in de rechtspraak de grondregel dat het recht in dienst moet staan van de macht van ar beiders en boeren; 5. houden ongeveer 15.000 ge gradueerden van de staatsveilig heidsdienst toezicht op alle gebie den van het openbare en privéle- ven; 6. zijn nog heden tienduizenden politiek gekerkerden in tuchthui- zen, gevangenissen en dwangar beiderskampen; 7. mag het in de grondwet ge waarborgde stakingsrecht niet worden uitgeoefend; 8. krijgt de joodse bevolking geen schadevergoeding voor ver volging door het nationaal-socla- lisme (1933-1945); 9. bestaat sedert eind 1960 geen boerenstand meer, omdat alle boe ren gedwongen werden toe te tre den tot de „produktie-coöpera- tieven van de landbouw"; 10. is de communistische FDJ de enige jeugdorganisatie, die haar totalitaire aanspraken laat gelden op de jeugd in haar geheel; 11zijn wetenschap en kunst on dergeschikt aan de dogma's en doelstellingen van het marxisme-le- ninisme; en 12. voert het regime onophoude lijk zijn atheïstische en anti-gods dienstige propaganda. De NOS-documentaire heeft slechts één kant van de bekende medaille laten zien. Het ergste is daarbij dat men volhoudt een ob jectieve en eerlijke registratie te hebben gegeven. Het Nederlandse volk is bij een dergelijke „bericht geving" allerminst gediend. Het wordt dan ook hoog tijd, dat bij da NOS de „juiste man op de juiste plaats komt". Het vertrouwen in de objectiviteit van de berichtgeving kan daarbij alleen maar gediend zijn. Aldus de ervaren briefschrijver, die om begrijpelijke redenen onbe kend wil blijven, maar wiens adres bij de redactie van onze bladert bekend is. M Over vijftien jaar regelen atoomklokken uw polshorloge. Dit beweert de journa list Michel Broillet in de Tribune van Genève. De toekomst zal leren of hjj gelijk heeft, maar een feit is dat zich als gevolg van de toepassing van de electronica een ra dicale omwenteling voltrekt in de horloge-industrie. Binnen afzienbare tijd zal men getuige kunnen zijn van een grondige verandering in het traditionele uiterlijk van het polshorloge. Wijzer en wijzerplaat zullen plaats maken voor cijfers, die jaar, maand, dag, uur, minuut, seconde en fractie van een seconde zullen aangeven. Deskundigen menen dat over vijftien jaar elk polshorloge zal zijn uitgerust met een mini- ontvangtoestel. Daarmee zal het automatisch gelijk worden gezet via tijdsignalen van het door atoomklokken geregelde chromatisch observatorium in Neuchatel (Zwitserland). Een dergelijk systeem wordt reeds toegepast in een groot deel van Europa. Het gaat hier om een recente en opzienba rende creatie van het chronome- trisch observatorium in Neu chatel die tot stand kwam in nauwe samenwerking met het Zwitsers laboratorium voor re search in de horloge- industrie. Tot voor kort hadden de Europese landen een „tijd- dienst" in gebruik die, hoewel van hoge precisie, het beoogde doel niet geheel bereikte, om dat de zender niet het gehele Europese continent kon bestrij ken. Door inschakeling van een reuzezender op de lange golf met een vermogen van 75 kHz in Prangrins (tussen Genève en Lausanne) is het echter mo gelijk op een afstand van 2500 kilometer tijdsignalen te ont vangen. Met andere woorden: aan de rand van de Poolcirkel, in Moskou, aan de Zwarte Zee kust, in Noord- Afrika en IJs land hoort men de meest nauw keurige tijdmelding uit Pran grins. Aanvankelijk werd deze „tijd- dienst" alleen voor wetenschap pelijke doeleinden gebruikt, met name op het gebied van de geofysica, de sterrenkunde, de landmeetkunde en het ruimte onderzoek. Later paste men de zeer nauwkeurige ontvangst van signalen over heel Europa ook toe in de uurwerkindustrie voor het automatisch regelen en afsteleln van tijdcentrales. Zo wordt op vliegveld Genève- Cointrin een electronische tijd- centrale gebruikt die op één- tienduizendste seconde na de juiste tijd aan de reizigers mee deelt. Sinds 31 maart van dit Jaar bezit het Vredespaleia In Den Haag een op Genève aangesloten atoomklok. Naast de appa ratuur de heer G. F. Bouer, voorzitter van de Federation Horlogère Suisse. De Zwitserse uurwerkfabriek Ebauches SA fabriceerde een atoomhorloge, Oscillatom ge naamd, dat een precisie heeft van 10-18, of: 1/10.000.000.000.000. Dit betekent een afwijking van slechts één seconde in 3000 jaar Op ander terrein zou zulk een precisie bijvoorbeeld bete kenen dat de afstand tussen aarde en maan tot op vier milli meter kan worden berekend. Of dat de omtrek van de aarde tot op minder dan één- duizend ste millimeter kan worden be paald. Toepassing van dit „pre- cisie-systeem" biedt het centra le bureau voor de statistieken de mogelijkheid het nationale inkomen tot op een halve cent vast te stellen. De Amerikaanse self-made industrieel, George Lynch, heeft in zijn fabriek in de staat Ohio een merkwaardige „kruising" tot stand gebracht. HIJ ont wierp een Shuttle Wagon, een Dodge-truck, die zich zowel op de weg als op spoorrails voortbeweegt. Dit is mogelijk door een extra voor- en achter as, uitgerust met hydraulisch Intrekbare geleidewielen. De truck heeft vler- wielaandrljvlng. Lynch stuitte bij de constructie van zijn „weg-wagon" op twee problemen. Ten eerste kostte het veel technische hoofdbrekens om een vooras te con strueren die de voorwielen niet alleen op de rails kon houden, maar de truck bovendien een geschikte draaicirkel op de weg kon verschaffen. Ver der moesten hoge eisen worden gesteld aan het type band die 's werelds eerste weg-rail-voertuig zowel op de weg als op de gladde stalen rails de grootst mogelijke tractie zou kunnen leveren. Dit probleem werd opgelost door toepassing van Goodyears „high-traction"-truckbanden. Deze banden zijn geschikt om behalve het zeven ton wegende voertuig ook nog vijf vol geladen goederenwagons met een snelheid van acht kilometer per uur te verplaatsen. Met tien lege wagons kan de truck een snelheid van 40 kilo meter per uur bereiken. De Amerikaanse spoorwegmaatschappijen maken evenals het leger druk gebruik van Lynchs vinding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13