OPNIEUW GROTE FUSIE Commentaren „Mars tegen de dood" van start Crita) AR HOUDT CONTACT MET KVP EN CHU Werk hervat bij Werkspoor decoratief en praktisch zo'n Het Kwartet HET WIER Weinig verandering hl tem a t io-groep Wm. H. Müller en Co. VIJFDE VAN ONS LAND Nee en ia Tientallen bedrijven nieuw gebundeld Miljoenen- blunders )ij de YMF? ibon Koppeling maanlander Paus: gezag in kerk komt direct van God Bemanning Apollo-12 startklaar Van Hulst: Wij hebben elkaar nodig VIJFLING IN ENGELAND Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 14 november 1969 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer loofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert ïn teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. r 1,16, p. m. 4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Jeugd is geen leeftijd, het is een geestestoestand VILMAN DE BILT Een gebied met lage barometerstanden dat zich i de Britse eilanden naar de Noorse westkust uitstrekt be heerste donderag het weer in een groot deel van West-Europa. Met sen zuidwestelijke stroming welke de oostflank van dit lage- "drukgebied staat, wordt onsta biele lucht aangevoerd waarin jgistermiddag de maximum tem peraturen in ons land tot om- tstreeks 10 graden opliepen. Het komende etmaal verandert er niet veel in de drukverschillen boven West-Europa. Kleine sto ringen die langs de rand van het lagedrukgebied trekken blijven hei weer in ons land beheersen. Voor het komende etmaal komt er dan ook slechts weinig ver andering in het weer. Vooruitzichten voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: van ongeveer normaal tot i 4 graden boven normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van mins tens 12 uur: 50 procent; kans op eeh geheel droog etmaal 30 pro cent. BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 74.8 cm (998 millibar), con stant. Zou eu maan 15 november zon op 8.00, onder 16.49; maan op 13.51, onder 22.19; 16 nov. E.K. De nieuwe combinatie van de concerns Internatio en Müller gaat qua omzet de vijfde mammoet van Nederland vormen, na Koninklijke, Unilever, Philips en het dit jaar uit AKU en Koninklijke Zout-Organon gevormde AKZO. Er zijn ongeveer 16.000 werknemers in tientallen bedrijven. Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een nieuw mammoetconcern (wat omzet betreft het vijfde van Nederland) zal ontstaand door de gisteren aangkondigde fusie tussen de Internatio-groep en Wm. H. Mül ler en Co. Tientallen bedrijven op allerlei gbied met samen 15.700 werknemers en een omzet van 1,75 miljard per jaar worden bierdoor opnieuw gebundeld. Door dit samengaan zal een aan trekkelijke, meervoudige bedrijfsbe- nadering, hoofdzakelijk op het gebied van dienstenverlening in ruime zin verder ontwikkeld kunnen worden, waarbij ook in eigen verband door enkele hoofdgroepen onderling steun kan worden gegeven. Verder zal een eenheid worden ge vormd, die zich zowel nationaal als internationaal met meer effect en ge wicht zal kunnen presenteren. Ook zal een betere en meer rationele be drijfsvoering worden bereikt door sa- UTRECHT „Een onderzoek, al- ecu naar de structuur van Verkspoor achten wij voldoende. Bij een totaal onderzoek in het VMF- concern zouden wel eens blunders aan het licht kunnen komen die in [de miljoenen lopen." 1. Dit is het commentaar van de Christelijke Metaalbedrijfsbond in het bondsblad Het metaalbedrijf naar aanleiding van de ontwikkelin gen bij de VMF. Volgens CMB is het VMF-concern jmeer dan rijp voor een diepgaand onderzoek. „We hebben de indruk 1 dat door de raad van bestuur in het verleden ernstige beleidsfouten zijn jemaakt en met orders van de Neder- andse Spoorwegen worden die niet goedgemaakt." De CMB meent, dat de huidige raad van bestuur de verantwoorde lijkheid voor fouten die hij misschien niet zelf heeft begaan, niet kan ontlopen. Die verantwoordelijk heid eist volgens de bond meer dan koele, zakelijk en harde economische ingrepen. I Sociale factoren moeten dan pri mair zijn. ..Maar die opstelling kun nen wij bij de raad van bestuur nog niet ontdekken."s Koning-in-ballingschap Konstantijn van Griekenland en koningin Anne- Marie zijn gisteren in Denemarken aangekomen. Op het vliegveld wer den ze verkelkomd door koningin Ingrid, prinses Benedikte (zuster van koningin Anne-Marieen prinses Alexia, die met haar broertje prins Paal bij hun grootouders (het Deense koningspaar) logeert. Op de foto omhelst prinses Alexia haar vader. Achter hen koningin Anne-Marie. r Ik geef op als T nieuwe abonnee: ■Jfc U <254775 «G u. ce**. aJxrusïUA. cp%tig~! I betaalt: per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant I veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. menvoeging van staf- en andere diensten, waardoor de verdere ont wikkeling van de groep met meer kracht zal kunnen worden na gestreefd. Complementair Deze fusie zal hoofdzakelijk dienen te worden gezien als van complemen taire aard. Meervoudige bedrijfsbe- nadering, georganiseerd in verschil lende divisies, zal het grondbeginsel van de nieuwe groep blijven, dit me de ter beveiliging van de concern- winstvorming door de hierin besloten risico-verdeling. Bij alle bedrijfsactiviteiten zal de nadruk worden gelegd op vergaande specialisatie in elk der sectoren, waarin men (Verkzaam is. De potentiële uitbreidingsmoge- I lijkheden die in ruime mate voorhan den zijn, en het complementaire ka rakter van de fusie betekenen dat de werkgelegenheid die beide onderne mingen voor werknemers bieden niet in gevaar wordt gebracht. (Totaal 15.700 werknemers per eind december 1968). Het ligt in de bedoeling dat de zelfstandigheid van de werk maatschappijen van beide groeperin gen onverkort onder eigen naam zal worden gehandhaafd met overkoepe ling door een raad van bestuur van een houdstermaatschappij met staf organen. Deze organisatiestructuur bestond reeds bij beide fusie-partr ners. Zie ook elders in dit blad WASHINGTON Zeven tamboc.rs met zwart omfloerste trommen ge volgd door een 23-jarige oorlogswe duwe openden gisteravond tegen zonsondergang in Washington de „mars tegen de dood". Veertigduizend mensen vertrokken van de erebe graafplaats Arlington op weg naar het Kapitool, de zetel van het Con gres, waa-r de tocht morgenmiddag omstreeks 3 uur onze tijd zal worden beëindigd. De betogers tegen het voortduren van de oorlog in Vietnam lopen in een enkele rjj over de trottoirs. Ieder draagt een bord met dc naam van een in Vietnam gesneuvelde Ameri kaan. Velen hebben brandende kaa.rsen in de hand. Van de begraafplaats Arlington loopt de route via de brug over de Potomac, langs het Lincoln-monu ment, liet Witte Huis en Pennsylva nia Avenue naar het Kapitool. Tot de deelnemers aan de betoging behoren dr. Benjamin Spock, de omstreden kinderarts, en de geestelijke William Sloan Coffin van de Yale-universi- teit. Het Witte Huis heeft zeer strenge veiligheidsmaatregelen genomen. Vooral morgen wordt onrust ver wacht wanneer ook andere de monstraties tegen de Vietnam-oorlog worden gehouden. Het ziet er naar uit dat in totaal 250.000 mensen op de been zullen zijn. Het wordt de grootste protestactie uit de Ameri kaanse geschiedenis. Om het publiek op afstand van het Witte Huis te houden worden 5800 politiemannen en 35.000 militairen in gereedheid gehouden. Ze zullen pas ingrijpen als de massale demonstra ties uit de hand lopen. Gisteren wer den nog eens 9000 militairen van bui ten het district Washington aange voerd. Ook in andere steden in de VS ':wamen de betogingen tegen de Viefnamoorlog op gang. In New York woonden 2000 mensen een protest- I j bijeenkomst bij. Dirigent-componist Leonard Bernstein, de acteur Ossie j Davis, de zanggroep Peter, Paul en Mary en medewerkers aan de musi- J I cal Hair waren aanwezig. Als de lanceYing van de 'A'pollo-l2 zonder moeilijkheden is verlopen zal vanavond de maanlander aan het ruimteschip worden gekoppeld. Dit is het tijd schema (Nederlandse tijd): 20.10 derde trap stuurt het ruimteschip uit de baan om de aarde naar de maan: 20.31 scheiding stuurcabine, waarna deze ronddraait om de maanlander naar buiten te trek ken; 20.43 begin tv-uitzending van ruim een uur; 20.48 koppeling aan maan lander; 21.37 stuurcabine trekt maan lander naar buiten; 21.47 Apollo-12 verwijdert zich van derde trap; 22.20 derde trap wordt de ruim te ingeschoten; 05.10 eerste koerscorrectie; 11.25 rustperiode van tien uur. ROME Het gezag> in de kerk vindt haar oorsprong niet bij de le den, maar bij Christus, bij God, aan wie het alleen verantwoording schuldig is. Dit heeft de paus gisteren tijdens zijn wekelijkse audiëntie geaccen tueerd. Terecht wordt er tegenwoordig de nadruk op gelegd, dat gezag dienst is. Christus heeft dat zelf gezegd. Het gezag in de kerk is er voor het welzijn van de broeders. Maar men mag dit niet zo interpreteren, dat het gezag nu ook op de een of an dere wijze zijn oorsprong in die broeders zou vinden. Men mag als lid van de kerk wel kritiek hebben op de manier waar op het gezag wordt uitgeoefend, maar men mag niet het gezag als zodanig betwisten, aldus de paus, die hieraan toevoegde, dat ook Je zus zijn vader tot zijn dood gehoor zaam was geweest. De drie Amerikaanse astronau ten (van links naar rechts Con rad, Gordon en Bean) hebben gisteren als voorbereiding van hun maanreis een aardse vlucht in T38-straaljagers gemaakt, om „even las te komen". Hier de maan „bestormers" op het plat form van de vliefbasis op Kaap Kennedy. KAAP KENNEDY Apollo-12 was vanmiddag startklaar voor de tweede reis naar dc maan. De be manning, Conrad, Gordon en Bean, ontving de laatste instructies op Kaap Kennedy waar de hele dag een koortsachtige drukte heerste. Dc Apollo-12 zou vanmiddag om 17.23 uur onze tijd worden gelanceerd. Gisteren zag het er even naar uit dat de lancering in verband met een lekke brandstoftank, zou wor den uitgesteld tot december. Maar met man en maaht slaagde men er in dit defect te repareren. Conrad, Bean en Cordon gingen bij wijze van ontspanning met een T-38 straal-lesvliegtuig de lucht in- om de Apollo-12 van boven te be kijken. Daarbij haalden zij hals brekende toeren uit. Conrad en Bean zullen in totaal ruim 31 uur op de maan verblijven, waarin begrepen zeven uur buiten het maanlandingsvaartijiig. De maanreis duurt tien dagen. 4 uur en 35 minuten, zo is de bedoe ling. Op maandag 24 november om 21.57 uur onze tijd worden de drie ruimtevaarders in hun Apollo-12 terugverwacht. yEER wel kunnen we ons indenken dat de leiding van de ARP hui verig was de gisteravond door het moderamen uitgegeven verklaring nader toe te lichten. Overigens was die toelichting nauwelijks overbodig te noemen. Het is intussen wel duidelijk, dat de partijleiding met de zaak „zit". Haar voorgestelde resolutie had op het partijconvent duidelijke schade ge leden, en we kunnen ons indenken, dat zij wenste te redden wat er nog te redden viel. Te redden dan van het gesprek in de Achttien. In feitelijke zin genomen kon dal, na de wijziging op het convent van dé resolutie, niet zo heel veel meer zyn. Het gezamenlijke program was er immers, zeker voor het eerste half jaar, uitgetild. Een bescheiden rest bleek ook in de nieuwe tekst van de conventsresolutie te handhaven. Het wordt dus een kwestie van nee- en-ja. Voorlopig géén gemeenschap pelijk program; wèl wat er verder nog aan contacten mogelijk is. Heel deze geschiedenis leert, dat de ARP nog niet met zichzelf in het reine is. Er zjjn enkele duidelijke, onderling nogal stevig tegenstrijdige standpunten. Buiten deze zjjn er, zoals wij al hebben betoogd, binnen de partij stellig nog andere, zij het min der uitgesprokene. We zien in deze situatie voor de ARP geen reden tot paniek. Er zjjn trou wens geen aanwijzingen dat ze daartoe gaat vervallen. Daarvoor toch Is nog te veel aanwezig aan ge meenschappelijke diepere overtui ging. Maar reeds „insiders" zouden naar onze indruk meer klaarheid kunnen waarderen. Laat staan de anderen. In de eerste plaats wellicht de CHU en de KVP, met wie het gesprek nu toch wel zeer afgetuind is geworden. LONDEN De Engelse huisvrouw Irene Hanson (35) is gisteren in een Londens ziekenhuis bevallen van een vijfling. De toestand van de moeder en de vijf mi/isjes, die in de couveuse werden geplaatst, wordt bevredigend genoemd. De kinderen werden met de keizersnede ter wereld gebracht. Het echtpaar had geen kinderen. (Van onze parlementsredactiej DEN HAAG Het modera men van de ARP heeft gisteren in het gebouw van de Tweede Kamer drie en een half uur ach tereen vergaderd over de reso lutie van het partij convent vo rige week zaterdag in Utrecht. Na de langdurige bijeenkomst van het dagelijks bestuur werd een met zorg opgesteld communiqué voorgele zen, waarin niets nieuws naar voren werd gebracht. Of het moet de laatste zin van het geschrift zijn, waaraan het gezelschap een half uur werkte, dat het contact met de KVP en CHU wel kan worden voortgezet. Als vormen van overleg worden ge noemd het contact tussen de voorzit ters, de commissie-Duidelijkheid van de Achttien en „andere contacten over de ontwikkelingen in dc drie partijen". Voorzitter dr, A. Veerman wilde geen enkele nadere toelichting geven en verontschuldigde zich, dat hij snel elders werd verwacht. Hij deelde mee, dat afgesproken was, dat niemand van het modera men een interpretatie van het com muniqué zou geven. Getuige Een uitvoerig commentaar gaf wel de voorzitter van de CHU, prof. dr. J. W. van Hulst, die in de kamer van de Kamerfractie van de ARP getuige was van het voorlezen van het com muniqué. Evenals prof. dr. G. C. van Niftrik. Prof. Van Hulst zei, dat de CHU pas zaterdag interessant wordt, wan- neer de resolutie over de samenwer- I king met de KVP en de ARP aan de I orde komt. De ontwikkelingen in de ARP zijn voor het dagelijks bestuur van dc CHU, dat gisteren vergaderde, geen reden geweest om deze resolutie te wijzigen. Voor vervolg zie pag. 2| I Mocht een groep in de Congres partij in India het vertrouwen in mevrouw Gandhi hebben opge zegd, alzo niet een grote groep mensen, die hier in New Delhi hun sympathie betuigt voor het beleid van de premier. Ook in het parlement is er geen sprake van dat men mevrouw Gandhi zou laten vallen. UTRECHT Vanmorgen om acht uur hebben de werknemers van Werkspoor n?i twee dagen staken in een bewogen vergade ring besloten het werk te her vatten. De vakbondsbestuurders die tot een akkoord waren gekomen met de raad van bestuur van het VMF-concern, deden de 1900 man van de dagploeg de toezegging dat vanmiddag aan de i'abriekspoort pamfletten zouden wor den uitgereikt, waarop het volledig uitgewerkte akkoord zou worden ge publiceerd. Iedereen heeft in het weekeinde dan rustig de gelegenheid zich te bezinnen op de oplossing die de vakbonden bereikten. Maandag morgen kan het personeel zich dan opnieuw uitspreken. dagen bezinning vrijwel iedereen de billijkheid van het resultaat zal in zien. Ook de 250 man sterke nacht ploeg gaat vanavond aan het werk. Gistermiddag en gisteravond over" heerste duidelijk de afwijzende hou ding. Het personeel was niet tevreden over het resultaat omdat hierin niet duidelijk een garantie vastlag voor het toekomstig bestaan van het be drijf. Als verwijt noemde men ook het feit dat over de winstuitkering voor dit jaar niet was gesproken. Het personeel in het bedrijf stuurde gistermiddag de stakings leiding uit protest weg; ook gister avond in de kadervergadering ging het opgewonden toe. Maar de vakbondsvertgenwoordigers gaven duidelijk te verstaan, dat als het werk vandaag niet zou worden hervat, de vakbonden zich niet langer De verwachting is dat na enkele I achter de staking zouden stellen. Zou een wilde staking uitbreken, dan moest men er rekening mee houden dat de stakingskassen van de vak bonden gesloten zouden blijven. Emotioneel De vakbondsbestuurders verdedig den het akkoord fel en emotioneel en zegden toe dat in volgende besprekingen de ivinstuitkering over dit jaar een belangrijk punt zou uitmaken. Zij verdedigden hun standpunt dat gisteren de werk gelegenheid verreweg het belang rijkste, uitsluitend onderwerp van discussie is geweest. Bij Werkspoor Amsterdam zal als gevolg van het overleg der vak- bonden waarschbnlyk in het geheel geen personeel worden ontslagen en in Utrecht volgend jaar ongeveer 100 man; 200 andere werknemers worden overgeplaatst of zullen via natuurlijk verloop afvloeien. Bij de ontslagen I zal de gunstige zogenaamde Krom houtregeling gelden. Een andere grief van personeej en kaderleden was gisteravond nog dat de vakbonden zo snel met de bedrijfsleiding tot een akkoord waren gekomen zonder overleg met de werknemers zelf. Men had meeT inspraak willen hebben. De vak bonden verklaarden echter te goeder trouw te hebben gehandeld in de mening dat hoe sneller er een oplossing kwam, hoe beter. Het personeel kan nu alsnog maandagmorgen bezwaren inbren gen waarmee dc vakbonden bij de nog komende besprekingen met de bedrijfsleiding rekening zullen hou den. In het akkoord zelf is een betere inspraak van het personeel in het bedrijfsbeleid opgenomen. Voor vervolg zie pag. 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1