FEIJENOORD: TOPPLOEG! PSV in laatste minuten door Roma verslagen: 0-1 Coentje Moulijn: Wij hebben kans MILAAN ÉÉN DAG FEIJENOORDSTAD Pi in is teleurgesteld Feijenoord een hechte eenheid 1-0 nederlaag was een triomf Wim van Hanegem allerbeste Jansen bedwong Gianni Rivera Nestor Combin maakte enige Milan-doelpunt if' I I J, A s. 3' X Bange supporter naar huis terug Rivera uitgeschakeld. DoorGerStolk Overige uitslagen bij Europa Cup-voetbal Laseroms kreeg waarschuwing Danlon-tornooi weer gestart 7 DONDERDAG 13 NOVEMBER 1969 Milaan, die lelijke grauwe industrie stad, heeft kennis gemaakt met Feijen oord. Toen de Westduitse scheidsrechter Hans Joachim Weiland gisteren het Europa-Cup duel A.C. MilaanFeijen oord af blies, vertoonden de scoreborden geen vier of vijf-nul in het voordeel van de wereldkampioen. Slechts één maal slaagden de Milanezen er in Feijenoord door de knieën te krijgen. Een grootse prestatie van Feijenoord. Zeker wan- neer we bedenken dat een topploeg als Estudiantes er in het San Siro-stadion met 30 aan moest geloven. Topclub Feijenoord heette het boekje dat ver leden week het leven zag. Het bleef gis teren niet bij woorden. Feijenoords da den bewezen dat Feijenoord inderdaad een topclub is. Dat Feijenoord zeljjs kans heeft straks in Rotterdam het machtige A.C. Milaan uit te schakelen Prati. Niet gezien Door GER STOLK MILAAN In San Siro's nevelflarden was Wim van Hanegem tenslotte de allergrootste. Qua spelopvatting, qua strategie en vooral qua mentaliteit. Terwijl Nereo Rocco's bewierookte glamourboys onder het striemend hoonconcert van de eigen Milanese tifosi vol innerlijke pijn, vol diepe vernedering, richting kleedkamer vlucht ten, gleed er een ontspannen glimlach op het gezicht van de kromme. „Nou wat heb je gezegd. Is het meegevallen of niet. In ieder geval geen vier of vijf nul hè" klonk het uitdagend. ili? Wim van Hanegem vertolkte daar mee de mening van velen. Want Feij enoord mag terecht trots zijn op de 1—0 stand. Ondanks de nederlaag, ondanks het feit ook dat Milaan in het verleden vaker heeft aangetoond aan slechts één doelpunt genoeg te hebben om de volgende ronde van de Europa-Cup te bereiken. Feijenoord was tegen het machtige A.C. Milaan minstens de evenknie de wereldkampioen. Profes sioneel voetballend, vertraagd spe lend op balbezit, zonder zich ooit te laten intimideren, ontregelden de landskampioenen met speels gemak het ritme bij Milaan. Zonder in pa niek te raken, met allure, met raff ine- ment. Nee, Gianni Rivera het tere troetel - jkind van Milanello stal de show niet. [Die eer was weggelegd voor een spe ler met een oer- Nederlandse naam. Voor Wim Jansen. In het monotoon neersijpelende motregentje dat San ISiro gisteren iets van een door Chris topher Lee geregisseerde griezelfilm laf, dook telkens weer die ene ilonde Feijenoorder op. Tacklend, glijdend, in felle verbitterde duels [ewikkeld. Ernst Happel later met gespeelde nonchalance: „De wedstrijd heeft aangetoond dat wij niet de mindere zijn van Milaan. Wij hebben het eni ge juiste tegenspel gevonden. Opbou wend vanuit de achterste vier, ge steund door een kwantitatief en kwa litatief zeer sterk middenveld. Met spel op balbezit. In feite met Milaans eigen wapens. Ja en Wim van Ha negem en Wim Jansen dat waren natuurlijk de grote mannen. Zo spe lend zijn ze van Europese topklasse." Zoals trouwens heel Feijenoord van Europese topklasse was. Want de grote vraag luidde wekenlang: hoe reageert Feijenoord op die im mens grote San Siro kuip. Raken de jspelers net als een paar jaar geleden in het Bernabeustadion tegen het ko ninklijke Real het hoofd kwijt, of blijven ze gewoon zichzelf. En hoe is reactie van impulsieve jongens als Romeyn en Kindvall op het veelal provocerende optreden van de Italia nen Wel het antwoord was simpel. Feijenoord bleef zich zelf. En Ro meyn en Kindvall lieten zich geens intimideren door hun recht streekse opponenten Pierino Prati en de in en in-gemene Mario Rosato. Wellicht was het optreden van Wim van Hanegem wel hun lichtend voorbeeld. Typerende uitspraak van Wim van Hanegem enkele dagen voor de match: „Wat interesseert mij het of ik Pele, Eusebio of Rivera tegen me heb. Het zijn ook mensen. Het zijn doodgewone voetballers, net als ieder ander. Ik ga er normaal jagen aan." Een instelling die bepa lend is geweest voor het verloop van de wedstrijd. Feijenoord, aanvankelijk licht aar zelend Feijenoord, werd in het prille begin, toen er nog sprake was van een met aan bewondering grenzend respekt voor de peperdure Milane zen, geveld. Er kwam een moment dat Ove Kindvall met de schoorvoe tende bewegingen van iemand die weet dat zijn actie bij voorbaat tot mislukken gedoemd is langs Rosato wilde glippen. Toen het nog lukte leek Kindvall zelfs verrast. Maar zijn zelfvertrouwen groeide er door En er kwam ook een moment uat hoogblonde Karl Heinz Schnel- mger als een RVB-voetballer, met den wilde beweging over de bal maai en Hasil kon er weliswaar niet van Profiteren, maar op dat moment be greep Feijenoord: Ook de Milanezen ijn geen robots, geen stomme feil- m°s werkende machines. Dit zijn mensen. En ieder mens heeft wel dns een zwak moment. hin?331- dat was helaas ook een ogen- if. Waar°P Feijenoord al met 10 enter stond. Want reeds na negen muten had Lodetti, de enige man rrm„ J Y gen 111 ziln sPel kon ko- n» de bal via Rivera bij de Argen tijnse Fransman Nestor Combin ge bracht. En tegen diens furieuze streep was zelfs Eddie Treytel kans loos. Feijenoord, met een subliem werkend middenveld kon toen alleen de schade binnen de perken trachten te houden, in het gunstigste geval op gelijke voet komen. Fransz Hasil, eve neens zeer sterk, had die gelijke stand binnen zijn bereik na knap werk van Theo van Duyvenbode. Het schot werd evenwel te gehaast afge vuurd. Een soortgelijke kans deed zich la ter, in de tweede helft toen de lich ten tengevolge van de steeds dichter wordende mist ontstoken werden, op nieuw voor. Weer richtte Hasil ver keerd. Centimeters naast de paal spatte het projectiel tussen de foto grafen uiteen. Feijenoord dicteerde ook daarna de strijd. Geen moment legde men zich op verdedigen toe. Nooit ook was er sprake van paniek. Of misschien toch even. Dat was vlak voor tijd. Rongon, als invaller, voor Rivera vrij onopvallend werd toen ten val gebracht. Maar opnieuw dook de kromme op. En toen arbiter Weiland op de valreep definitief be vestigde dat hij een homereferee is door bij een doodgewone sliding van Israel een indirekte vrije trap binnen de beruchte lijnen te geven, toen be kroonde Theo Laseroms zijn zeer sterke spel. Door de bal met het li chaam weg te werken. Kansen in Rotterdam? Moei lijk te voorspellen. Milaan is een professioneel team dat op 100 zekerheid speelt. Geen risico's ook neemt, voor 't grootste ge deelte steunt op die betonnen af- weermuur. Zei Theo van Duyven bode: „Je kunt natuurlijk niet domweg gaan aanvallen. Want als je dat doet, geef je je zelf bloot, vallen er onherroepelijk gaten. De enige manier is vol gens mij hetzelfde systeem. En echt dan zijn we niet kansloos. Vooral in onze eigen kuip Welgeteld 16.846 bezoekers, die aan de loketten of in de voorverkoop een kaartje kochten, hebben de wedstrijd AC Milan Feijenoord bijgewoond. Zij zorgden voor een re cette van 38.251.000 lire (229.506 gul den). Rond tienduizend houders van een abonnement vonden voorts een plaats in het San Siro-stadion. (Van onze speciale verslaggever) MILAAN liet feest is voorbij, de kameraden hebben het er weer opzit ten. Massaal zingend veroverden ze gisteren Europa's voetbalstad num mer één, de Noorditaliaanse in dustriestad Milaan. Uitgedost met rood-witte hoeden, spandoeken, toe ters en ratels vormden ze in het door de staking van een groot gedeelte van het horecabedrijfpersoneel, het met.ropersoneel en buschauffeurs ge deeltelijk lam gelegde Milaan zo iets als een bezienswaardigheid. Het ge beurt tenslotte niet alle dagen dat er een horde Ove Kindvall, ay, ay, ay yellende Hollanders je stad op stelten komt zetten. Maar het Italiaanse volk is royaal met zijn gunsten. In de meeste geval len kon wel op een vrolijke lach gerekend worden. Het mannelijke deel van de bevolking stak bovendien gekscherend de beide handen in de luoht, grinnikend van: „Milan quat- tro (vier) Feijenoord zero (nul). De Feijenoordsupporters haalden er slechts hun schouders over op. Zo veel zotheid ook. Hun Feijenoord had immers Ajax verslagen. En het spreekt van zelf dat Milaan er dan ook aan geloven moest. Voor één supporter werd de dag Het doelpunt. Nestor Combin (tweede van rechts) heeft uit gehaald. De wanhoopssprong van Theo Laseroms en de duik van Eddie Treytel ten spijt zal Mi laan even later leiden. van A.C. Milan - Feijenoord toch niet die dag die hij zich had voorgesteld. Bij het proefdraaien van de D.C. 8 op Schiphol kwam op het laatste mo ment een technisch mankementje aan het daglicht. De dames en heren Feij- enoord-support(st)ers werd vriende lijk verzocht weer uit te stappen en na het nuttigen van een kop koffie in een ander toestel plaats te nemen. Enigszins wit om de neus stelde de Rotterdammer vast dat vliegen klaarblijkelijk toch niet helemaal van gevaar ontbloot is. Hij gaf er dan ook de voorkeur aan binnen de kortste keren terug te reizen naar Rotterdam. Dat kon. Per KLM-bus. Maar het geld ca. 250 was hij wel kwijt. Maar wie maalt er om zo'n kleinigheid. Tenslotte is Feije noord maar een keer (per jaar) kam pioen Wim Jansen wordt hier door Lodeti assistentie. ROME Kurt Linders taktiek is door PSV btfna 88 minuten met succes uitgevoerd. Met vertragende acties bracht de Eind hoven ploeg gistermiddag AS Roma aan de rand van de vertwijfe ling. Volkomen uit hun ritme gebracht, kwamen de Romeinen in deze eerste Europacup-ontmoeting dicht bij een volledige misluk king. Maar in de laatste minuten, toen Ressel, Van den Dungen en Van der Kuylen de mogelijkheid AS Roma in het eigen Olympisch stadion op de knieën te brengen, onbenut hadden gelaten, greep Doesburg mis en kon Van Stippent de ingeschoten bal alleen met de hand stoppen. Capello maakte gretig gebruik van gentig minuten in Eindhoven te kun de strafschop om Roma met een voor- nen laten beginnen, sprong van 10 aan de tweede ne- Teleurgesteld bleek Kurt Linder nauwelijks. „In de verhouding van de gehele wedstrijd is de nederlaag van 01 misschien wel gerechtvaar digd. Alleen het moment en de wijze waarop dat doelpunt tot stand kwam, is ongelukkig. Maar ja, dat is voetbal. In ieder geval biedt 10 per spectieven." Het voetbal dat Roma en PSV de 30.000 toeschouwers boden was wei nig attractief en van een, zeker voor Roma, vrij matig gehalte. Op Ra- dovic en Strik na startte PSV uiter mate nerveus. ir Rustiger Na ccn kwartier ging PSV rustiger spelen. De ploeg kreeg steeds meer balbezit, hetgeen het tempo aanmer kelijk drukte. Waar bleven Capello, Piero en Capellini? Hellenio Herrera's sterren waren niet In staat de ver tragende combinaties van PSV te doorbreken. - Bovendien gaven Elvio Salvori en Franco Cordova, het tweetal dat de kansen voor de aan val moest scheppen, blijk van een nutteloze voorliefde voor het centrum, waar juist Strik en Radovic schitterden. Het enige rendement van dit aan- valsspel was, na ruim een half uur een kopbal van Piero en een laag schot van' Cordova, dat de uitste kende Doesburg met een hand stopte. Het opdringen van Roma schiep van de bal gezet. Prati staat klaar ter ruimte en daardoor kansen voor PSV. De actieve Ressel, naast Van der Kuylen de enige aanvallende PSV'er, zette een van die kansen via een kopstoot om in een doelpunt, dat ech ter wegens buitenspel werd afge keurd. Linder wilde er niet lang bij blijven stilstaan: „Vanuit mijn po sitie kon ik het niet goed zien. Ik kan niet zeggen of het wel of geen buitenspel was." Slechts zeven minuten heeft PSV werkelijke moeilijkheden gekend: di rect na het begin van de tweede helft. Al na twee minuten moest Ra dovic redding brengen toen Piero was doorgebroken. Een vrije trap, overgehouden aan een uitval van Ressel, en door Van der Kuylen met een flitsend schot bijna in een doel punt omgezet, bracht echter een om mekeer en PSV weer balbezit. li Zelden de ruimte Terwijl Roma aanviel, doken Res sel en Van der Kuylen telkens in de gaten van de Romeinse defensie. Slechts zelden echter sprongen de voorzichtige Eindhovenaren de ruim te in, tot de laatste minuten toen de kansen erg groot werden. Ressel rondde een solo af met een schot, dat net naast ging, de opgeruk te Van den Dungen had, toen PSV twee hoekschoppen -achter elkaar kreeg, bijna succes en Van der Kuy len schoot, nadat hij zich vrij had gespeeld, over. Nauwelijks een minuut later ech ter maakte PSV de fout die de 30.000 steeds schriller fluitende Italianen het vertrouwen in Roma teruggaf. MILAAN Nereo Rocco A. C. Milans bikkelharde docent voetbal, vreest de toekomst. Uiterst kommervol, met een gezicht ook waarop de bezorgdheid dui delijk stond afgetekend, deelde de grote man dat miljoenen Italiaanse tifosi via het massamedium dat televisie heet, gisteravond mee. Nereo Rocco heeft angst voor Feijenoord. Angst voor de returnmatch in Rotterdam. Niet omdat de frêle Milanese wonderkind Gianni Rivera so goed als zeker in de kuip als gevolg van een gescheurde dijspier niet van de partij zal zijn. Nee, Nereo Rocco gaf het ten slotte ronduit toe: „Ik heb me vergist in de tegenstander". Toen ik hoorde dat we een Neder landse ploeg hadden geloot, dacht ik aan een walk-over, misschien ook wel aan Ajax. Maar Feijenoord is Ajax niet. Feijenoord is een elftal dat voetbal op Europees topniveau speelt. Rivera moet twee weken absolute rust hebben. Die raming is zelfs nog aan de optimistische kant. Ik durf vrijwel zeker te stellen dat we het in Rotterdam zonder Gianni zullen moeten doen. En zelfs al zou hij er bij zijn, dan nog zullen wij het moeilijk krijgen." Hoe anders Hoe anders, hoe hautain ook had den zijn woorden na afloop van het duel der ontgoocheling, de derby tussen aardsrivalen Milan en Inter geklonken. Arrogant bijna klonken zijn bijtende woorden nog geen drie dagen geleden de kritisch gestemde Italiaanse sportpers in de oren. „Na tuurlijk wij speelden 100 pet op ze kerheid, durfden tegen Inter geen enkel risico te nemen. Maar tegen Feijenoord zullen we aanvallen. Met vier man. Goals maken ook, Hoe veel? minstens vier." Het werd er slechts één. Want Feijenoord wenste niet met zich te laten sollen, wees het spel kat en muis gedecideerd van de hand. Feij enoord beklom gisteren de hoge drempel naar het portaal waar slechts ruimte is voor ploegen van absolute Europese klasse. Met allu re, beweeglijk en vooral uiterst koelbloedig. Ernst Happel geforceerd rustig, aan iedereen schouderklopjes uitde lend: „Onze opzet is geslaagd. Wij hebben Milan belet in het eigen spel te komen. Dat is een ver dienste. Neem Wim Jansen, neem Wim van Hanegem, Het was grootst wat die jongens presteerden. Heb ben jullie Rivera gezien? Ik niet. Wim Jansen had hem toch helemaal liggen?" Toch kritiek Happel liet evenwel toch lichte kritiek horen: „Dat doelpunt van Milan was een beauty. Maar de vrije trap waaruit die goal ontstond had niet zo snel genomen mogen worden. Die Italianen trappen na ie dere overtreding de bal toch nog even weg. Het is niet netjes. Maar je krijgt er wel tijd door de verde diging te reorgainseren. „Feijenoords trainer wenste zich nog niet uit te laten over de kansen van de return match in de Rotterdamse kuip. „De volgende wedstrijd is Feijen- oord-Haarlem. Voorlopig zullen we daar maar aan gaan denken." Eddie Treytel had het niet moei lijk gehad. „We zijn mentaal heel erg sterk op het ogenblik. Ik geloof dat de zege op Ajax daar voor een groot deel debet aan is. Zelf heb ik niet zo veel werk gehad. Want laten we eerlijk zijn. Meestal waren wij zelf aan de bal." Even fanatiek als op het veld rea geerde Theo Laseroms op de vraag hoe hij de wedstrijd vond. „We heb ben fantastisch gespeeld. Ze moeten nu niet gaan zeggen dat Milan zijn dag niet had of zo. Want dat is nonsens. Wij waren als team ge woon verschrikkelijk goed. En je mag van mij weten dat ik daar trots op ben ook. Alleen toen die goal er zo snel in ging, dacht ik: nou zijn we weg. Dat wordt weer net als Madrid ik was er toen natuurlijk nog niet bij een nulletje of vijf." Onstuimig Coen Moulijn, de stoorzender van de opkomende Italiaanse verdedi gers, reageerde al even onstuiming: „Praat me alsjeblieft niet van dat Milan minder was dan normaal. De gezichten van die mannen stonden knap bedrukt. Dus zo zeker zijn ze niet van de volgende ronde. Ik zeg je dat we een kans hebben in onze eigen kuip. Arbiter Hans Joachim Weiland vond MilanFeijenoord een van de betere wedstrijden. Prettig om te fluiten. Hoe ik jullie Feyenoord vond?" Even aarzelde de boomlange arbiter. Daarna knikte hij: „Feijen oord is niet kansloos. Feijenoord heeft een heel goede ploeg..." Coen Moulijn. We hebben een kans. "LJET Is gisteren bijzonder druk geweest op de Europese voetbal velden. Voor de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen werden in de tweede ronde de volgende wed strijden gespeeld. Spartak TrnavaGalatasaray 10. Rust 00. Vorwarts BerlinRode Ster 21. Rust 21. Dynamo KievFiorentina 12. Rust 0—1. Legia WarschauSt. Etienne 21. Rust 0—1. Leeds UnitedFerencvaros 30. CelticBenfica 30. In de strijd om de Europa Cup voor bekerwinnaars werden behalve AS RomaPSV de volgende ontmoetin gen gespeeld. Lewski Spartak SofiaSt Gallen (Zwi) 4—0. Rust 2—0. Magdenburg (O-Dld)Academica (Port) 1—0. Rust 1—0. Gornik Zabrze (Po)Glasgow Ran gers (Schotl) 3—1. Rust 2—0. Norrkoeping (Zwe)—Schalke '04 W-Dld) 0—0. Lierse SK (Belg)Manchester City 0—3. Rust 03. Goeztepe Izmir (Turk)—Cardiff City 30. Rust 30. Olympique Marseille (Fr)—Dynamo Zagreb Zdsl) 1—1. Rust 1—0. MILAAN Een felle actie in de zevenendertigste minuut van de eerste helft heeft Theo Laseroms een waarschuwing opgeleverd. Teon aan voerder Rinus Israël na afloop de kleedkamer van scheidsrechter Wey- land verliet, stond zijn gezicht uiter mate somber: „een officiële waarschuwing", zei hij met een trieste stem. Achteraf blijkt dat de waarschu wing van de Westduitse arbiter vrij wel geen gevolgen zal hebben. „Er wordt bericht van gegeven aan de UEFA", zei secretaris-penning meester Henk Burgwal van de KNVB nadat ook hij het kleedhokje van „herr" Weyland verlaten had. „Het was echter een zo lichte overtreding, dat er in eerste instantie geen straf vervolging komt. Alleen als er op nieuw iets dergelijks met Laseroms gebeurt wordt de waarschuwing van vandaag betrokken bij de bepaling van de strafmaat". EMMEN Woensdag is in Emmen het traditionele Danlon-dames schaaktornooi begonnen. De uitslagen van de eerste ronde zijn: Dobson (GB) Eretova (Tsj.-Sl.) V»—Tuk (Ned) Tim mer (Ned) VsV2, Vreeken (Ned) Joerger (W-Dld) V2—V». ROME Alleen Pim Doesburg, nog onwetende dat Helenio Herrera hem een deurtje verder alle lof toezwaaide, maakte zich na afloop van de strijd tegen Roma boos: „Die bal", lichtte hij zijn misstap, de indirecte aanleiding tot de strafschop toe, „was misschien vier meter van het doel af. Er stonden een paar man vrij. Wat moest ik anders doen. Moest ik hem pakken. Bo vendien echt, ik werd onderuit gehaald". Doesburg was de enige PSV'er die na afloop een teleurgestelde indruk maakte. Wietse Veenstra vertolkte de stemming van de overige Nederlan ders. „Wie had dat gedacht. Slechts met 10, en dan nog door een penalty verliezen van een ploeg die door de grote Helenio Herrerra wordt getralndl Niemand toch.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7