2 pakjes Regering: voorwaardelijk I arbeidsverbod 15-jarigen 2dagen Brussel f45.- Jgct f4.50 3 dagen Z.-Limburg f43.50 VN hebben taak in Irian naar behoren uitgevoerd winterpot Proef met expressie vakken Voordelig en lekker eten? Cursusgelden worden afgeschaft' Kracht Israël Volgende week laatste dertien voor de rechter is toegenomen Oost-Duitsland wil gesprek Uit de Haagse hof geplukt Compensatie van vermakelijkheids belasting Rij ksbij dragen saneringsplannen vijftien plaatsen KVP-Gelderland roept staten- kandidaten op 5 'DOKDERPAG 13 NOVEMBER 1969 (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Vrijwel alle Kamerleden staan zeer positief tegenover maatregelen ter ver betering van de situatie van de werkende jongeren. Er is echter een vrees dat de PvdA gebaren voorstelt, die in feite weinig inhoud hebben. De KVP'er Uitgaan, winkelen, eten en drinken in het Parijs van België Volledig verzorgd. van elk station Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS Kleisterlee en de socialist Mas- man zaten elkaar hierover bij de behandeling van de onderwijs begroting herhaaldelijk in de haren. Daartussendoor zijn van de. kant van de regering (staatssecretaris Grosheide) de volgende mededelin gen over maatregelen op korte ter mijn gedaan: 1 Aan de SER is een spoedadvies gevraagd over de invoering van een voorwaardelijk arbeidsver bod voor 15-jarigen per 1 augus tus 1970. Dit wordt noodmaatre gel vooruitlopend op een spoe dige leerplichtverlenging en in voering van een gedeeltelijke on- derwijsplicht, de kwestie van de doorbetaling van loon over de pe riode dat de jongeren onderwijs volgen, is daarbij ook aan de orde gesteld. Kei-k en jeugd (3) Ik heb mijn ogen niet uitgewreven na het lezen van de kerkvernieuwen- de plannen van de radicale gerefor meerde werkgroep „Denken en doen". Maar ik heb wél mijn hoofd geschud en gedacht: is de vernieuwingsdrang van onze jongeren (na de studenten) nu ook al in onze kerken doorgedron gen? Als de heer K. W. Deynoot uit Den Haag schrijft dat zo langzamerhand alleen nog slechts de oudjes zich thuis- voelen in het oude, vertrouwde kerk- klim&at, is hij er wel naast. Als jeugd- ouderling weet ik dat er gelukkig nog zeer veel jongeren zijn, vooral op het platteland, die niet achter die radi cale werkgroep staan, maar trouw zijn aan de oude belijdenis en echt wel wat hebben aan de huidige predi king van Gods Woord. Daarmee is niet gezegd dat al het nieuwe in onze kerken verkeerd zou zijn. Maar ook het oude heeft zijn grote waarde en mag niet zonder meer op zij geschoven worden door jongerengroepen, die vooral in de gro tere steden van ons land bestaan. Zodra de jongeren in onze kerken eisen gaan stellen en een mentaliteit tentoon spreiden zoals bij de werkgroep „Denken en doen" is er echt wel iets mis in het grote gezin van Christus' kinderen. Dan ontbreekt de ware liefde onder elkaar. Meerkerk A. Kon ARP Bij het lezen van het verslag van het ARP-convent heb ik met de ogen geknipperd. „Het convent van Lanser. Radicalen de winnaars". Hoe kan het dat een kleine minder heid en de „gast" Lanser de resolutie op een zodanige wijze hebben kunnen veranderen? Is er dan geen rugge- graat meer in de ARP en kan de grootste mond het winnen? "C'est le ton qui fait la musique", maar welluidend was het niet. De goodwill van de 90-jarige partij heeft echter grote waarde. De PPR is een sof geworden. Is het daarom vreemd dat de a.r. radicalen op deze goodwill mikken zc*ider schroom en zonder liefde? Den Haag H. Sonneveld ARP (2) Ook zonder nadere verklaring en verontschuldiging heb ik de heer Hans de Boer wel begrepen. Hij en zijn Arjos kunnen hun instemming geven met en zich thuisvoelen in een ARP, voorzover en zolang die is een Al leszins Revolutionaire Partij. Maar mocht de ARP in een richting koersen van een Anti Revolutionaire Partij, die als enige kracht tegen de revolutie het evangelie stelt, dan lie ver... alles dan dat. Rijsscn J. de Rooij Ideaal voor een kleine herfstvakantie! Inclusief reis en hotel. Volledig verzorgd! van elk station Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS 2 Met schoolbesturen en vakoplei dingsorganen zal contact worden opgenomen over de spoedige al gehele afschaffing van het avond onderwijs in het kader van het leerlingwezen voor de veertien- tot en met zeventien jarigen. 3 De cursusgelden voor de leerlin gen met leerovereenkomst bene den achttien jaar zullen worden afgeschaft. Compensatie' voor de gederfde opbrengst wordt in hoofdzaak gezocht in verhoging van de tarieven voor meer luxueuze cursussen (bloemschik ken, sausbereiding enz.) 4 Experimenten met streekcentra van werkende jongeren zullen krachtig worden bevorderd. 5 Door scholingscursussen zullen le raren bij het beroepsbegeleidend onderwijs en vormingsleiders niet alleen beter op hun taak worden voorbereid, maar ook met elkaar contact kunnen krijgen. HfUBi JL Day an: Vrede ver weg j Resolutie Nederland en bldoiiesië: (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Staatssecre taris Grosheide heeft gisteren in de Tweede aKmer eindelijk uit sluitsel gegeven over de nieuwe regeling van de eindexamens. Het examen voor vwo, havo en mavo zal bestaan uit een schrif telijk gedeelte met centraal sa mengestelde opgaven voor een deel van de stof en een onder zoek door de scholen zelf zonder gecommiteerden voor een ander deel van het programma. De staatssecretaris wees erop dat elke regeling die nu getroffen wordt een voorlopig karakter heeft. Voor het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (gymnasium, atheneum) zal de regeling die nu wordt opge steld feitelijk pas gaan gelden in 1974. Het lijkt niet ondenkbaar dat in de tussentijd de gedachten al weer verder ontwikkeld zullen zijn, aldus de heer Grosheide. De maatschappelijke waarde van het diploma moet gewaarborgd wor den door een element van centrale vaststelling van opgaven en beoorde ling. Dat is het eerste uitgangspunt voor de examenregeling. Het tweede is dat de scholen ruimte moeten krij gen voor een eigen aanpak en eigen verantwoordelijkheid. Ten derde moet desorganisatie van het schoolle ven door de examens zoveel mogelijk voorkomen worden. UITZONDERING De staatssecretaris denkt erover in de examenregeling te bepalen dat voor een enkel vlak een uitzondering kan worden gemaakt op de verplich ting tot centraal schriftelijk werk. Hij noemde in dit verband geschie denis. Van de andere kant zou de rege ling ruimte moeten bieden voor een of meer schooltypen en voor een of meer vakken in de plaats van het schoolonderzoek een mondeling exa men met gecommitteerden voor te schrijven. Hij vindt dit nuttig in de overgangssituatie en ook voor vak ken waarbij het examenprogramma drastisch wordt herzien (klassieke ta len, moderne talen). De scholen deze afwijking lijkt vooral voor vwo-schol en bedoeld te zijn zouden hierover minstens een jaar tevoren ingelicht moeten wor den. Naast de vanouds bekende vakken zal ook de Friese taal- en letterkun de als examenvak worden aangewe zen en in bijzondere gevallen Latijn voor het atheneum. Verder zullen ex perimenten worden bevorderd met het opnemen van de expressievakken (muziek, tekenen enz.) op het exa- meix De eerste reacties van Kamerleden op deze mededelingen waren gunstig. Het beleid van de heer Grosheide werd trouwens over het algemeen zeer positief beoordeeld, ook door de oppositie. Dr. Tans (soc.) wilde bij de examens nog wel verder gaan: maak het keurslijf van de examens maar helemaal los. Scholieren kaapten Chileens vliegtuig SANTIAGO De twee jonge man nen, scholieren, die zich meester heb ben gemaakt van een ljjnvlicgtuig van de Chileense maatschappij „Lan" om ermee naar Cuba te vliegen. zijn in Antofagasta uitgestapt omdat een van de straalmotoren van de Cara- velle niet goed werkte. Zij veroverden een andere Cara- velle en hebben daarmee hun reis voortgezet. Alle passagiers konden uitstappen. Slechts de bemanning is gedwongen mee te gaan in het tweede toestel. Onderweg is het echter aan de be manning gelukt de kapers te over meesteren. Het vliegtuig kon daarop naar Santiago terugkeren. Gisteren is nog een vliegtuig gekaapt: een toestel van de Bra ziliaanse maatschappij Cruzeiro do Sul. Het koerste waarschijnlijk naar Cuba. Monsterproces Utrecht UTRECHT De studenten die deze week niet konden worden berecht voor het feit dat zfj de curatorenkamer van de rijksuni versiteit hadden bezet, zullen volgende week maandag en dins dag voor de rechter moeten ver schijnen. De politierechter mr. R. Lissone deelde dit gistermiddag aan het einde van de zitting mee. Begin volgende week zijn nog dertien studenten op geroepen. Gisteren kregen negentien studenten een straf opgelegd. Eén zaak werd aangehouden tot een nader te bepalen tijdstip. Deze student had de rechter een brief ge schreven, waarin hij meedeelde dat hy in het buitenland was. Het monsterproces telde gisteren een grote hoeveelheid incidenten. De in totaal 56 bezetters van de cüra- torenkamer van de rijksuniversiteit boden de politierechter en de offi cier van justitie een circulaire aan, waarin word gezegd dat zij het proces willen beëindigen. Een doelgelukkige Gina Lól- lobrigida, de Italiaanse filmac- trice die voor velen als het sum mum van schoonheid geldt, heeft gisteren in Rome haar verloofde aan de pers voorgesteld, die aan deze prestatie aandacht gaf alsof het wereldnieuws van de eerste orde was. Misschien is het dat dan ook wel, in elk geval voor het paar, hier op het vliegveld van Rome. TEL AVIV „Ofschoon de sterkte van de Arabische legers en in het bijzonder dat van Egypte, bijna is verdubbeld sinds de Zesdaagse Oor log, is de militaire kracht van Israël naar verhouding nog meer toegeno men". Dit zei gisteren Mosje Dayan, de minister van defensie van Israël. De slijtageoorlog van Egypte tegen de Israëlische stellingen aan het Suezka- naal was een fiasco geworden. De Israëlische linie was nu sterker dan ooit. De generaal meende dat de vrede nog ver weg is. De Palestijnse com mandobeweging is hecht en de Ara bieren bereiden zich op oorlog voor. Dayan verwacht deze oorlog niet bin nenkort. Er is volgens hem een sta dium van de strijd geëindigd en men is nu in een overgangstijd. Israël streeft ernaar de Arabieren te doen geloven dat zij geen kans maken een nieuwe oorlog te winnen, om hen daar zodoende van af te houden. In Tsjechoslowakije Tijdelijke maatregel wordt ïixi permanent PRAAG Grondwettelijke com missies van beide huizen van het Tsjechoslowaakse parlement hebben voorgesteld dat in augustus ingevoer de maatregelen, .ter versterking van de openbare orde" permanent te ma ken. De voorlopige maatregelen wer den van kracht na de ongeregelhde- den van de eerste verjaardag van de invasie van de Warschau-pact-lan- den. BERLIJN De Oostduitse pre mier, Stoph, heeft Bonn gisteren on derhandelingen aangeboden over het aanknopen van wederzijdse betrek kingen op basis van gelijkheid. West-Duitsland heeft tot nu toe een volkenrechtelijke erkenning van de DDR van de hand gewezen. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) NEW YORK In het van middag in de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties begonnen debat over West-Irian hebben Nederland en Indonesië een resolutie ingediend, die on dersteund wordt door België, Luxemburg, Maleisië en Thai land. In deze resolutie, die op het mo ment van schrijven nog niet ter ken nis was gebracht van de afgevaardig den in de VN, wordt gesuggereerd dat de Verenigde Naties zich naar behoren van hun toezicht houdende taak gekweten hebben, en dat de volksraadpleging gehouden werd in overeenstemming met de verdragsre- gels van het Akkoord van New York. Als belangrijke punt wordt naar voren gebracht dat Indonesië speciale aandacht zal besteden aan de ontwik keling van West-Irian, terwijl Neder land in nauwe samenwerking met Djakarta hiervoor financiële steun zal verlenen. Andere landen met internationale instellingen worden uitgenodigd eveneens middelen ter beschikking te stellen voor de" economische en socia le ontwikkeling van de nieuwe Indo nesische provincie. Ontwikkelingshulp De resolutie is kennelijk geïnspi reerd door de overeenkomst, die maandag in Manilla gesloten is tus- sen minister Udink van Ontwikke lingshulp en de Indonesische minister van financiën, Wardhana. Den Haag beloofde daar (voorlopig?) 17.5 mil joen gulden ter beschikking te stellen voor ontwikkelingsprojekten in West-Irian De lokale kosten, welke geen harde valuta vergen, zal Dja karta voor zijn rekening nemen. De in New York aanwezige Papoe- I a-ballingen stonden ook vandaag 1 weer voor het gebouw van de Vere nigde Naties om met spandoeken te protesteren tegen de inlijving van hun land bij Indonesië. De leuzen concentreren zich op het onrecht dat de Westiriaanse bevol king door Indonesië wordt aange daan. In het bijzonder wordt de hou ding van de Verenigde Naties ge laakt, die in flagrante strijd met het eigen Handvest eraan meegewerkt zouden hebben dat Nieuw Guinea in de greep van een neokoloneale mo gendheid geraakte. Ook maken zij voorbijgangers erop attent dat president Soeharto heeft voorgesteld 200.000 kinderen van West-Irian n«ar andere delen van In donesië over te brengen, zogenaamd voor hun opvoeding naar een hoger beschavingspeil. Geen gelegenheid De groep-Jouwe, die ook nog de in Indonesië verboden Papoeavlag meevoert de concurrerende groep Kaisiepo doet aan geen van de protestacties mee heeft de voor zitter van de assemblee, de Liberi aanse mevrouw Brooks, per brief gevraagd voor het debat over West-Irian alsnog enkele dagen uit te trekken. Geargumenteerd wordt dat het rapport van Ortiz SSnz over de volksraadpleging in West-Irian pas maandag is uitgekomen. De afgevaar digden, in het bijzonder die van de nieuwe Afrikaanse fcmedn waarvan de Papoeaballingen steun verwach ten. zouden hierdoor nauwelijks in de gelegenheid zijn geweest overleg met hun regeringen te plegen. Het ziet er niet naar uit dat het presidium zich veel van dit verzoek zal aantrekken. Het is de bedoeling de kwestie in nog geen halve dag af te handelen. „Hogere vermogens belasting niet bij voorbaat definitief" DEN HAAG Met het voorstel tot het verlenen van een tijdelijk karak ter aan de verhoging van de vermo gensbelasting, heeft minister Witte- veen te kennen willen geven dat niet bij voorbaat vast staat dat ook in de toekomst deze verboging gehandhaafd moet blijven. De minister zegt dit in de memorie van antwoord op het voorstel tot ver lenging van de tijdelijke verhoging van de vermogensbelasting. Voor de belastingplichtige, zo schrijft hij, be tekent een tijdelijk hoger tarief niet alleen dat hij kan uitgaan van de stelling dat de wetgever het tarief niet wenselijk acht, maar een derge lijke maatregel roept ook minder weerstanden op dan een permanente verhoging. Achter de schermen wordt in deze weken op topspanning gewerkt, zo wel In Den Haag als in Bonn. Alles voor het staatsbezoek van president en mevrouw Hilde Heine- mann aan Nederland. Het is duide lijk, dat men niet alleen van Duitse zijde, maar vooral ook van Neder landse, dit bezoek een succes wil laten zijn. Nu staat één ding al vast en dat is dat mevrouw Heineman en koningin Juliana elkaar direct goed zullen be grijpen. Al was het maar om de wederzijdse verhalen over de klein kinderen! Alleen zal mevrouw Heinemann het wel zwaarder hebben. Het is haar eerste staatsbezoek en het werd in een minimum van tijd voorbereid. Dat betekent, weer echt een vrouwenzaak, een garderobe sa menstellen, waarin o.a. vier avond toiletten in grootse stijl. Dan nog de omklederij voor recepties en bezoe ken... Het is Ruth Bahn-Flessburg. die daar speciaal de zorg voor heeft. Ze weet er veel van. want ze is jaren lang moderedactrice geweest. Ze heeft nu de titel Persönliche Refe- rentin. wat zo ongeveer alles in houdt: secretaresse. waakhond, raadgeefster, agendabeheerster enz. Ze zal, zij het niet in het officiële gevolg, mee komen naar Nederland. Tweede hulp achter de schermen is Erica Haase. een binnenhuisarchi- tecte, oude bekende van de Heine- manns. die eerst geholpen heeft de villa Hammerschmidt nieuw in te richten. In vele a mbts vertrekken staat namelijk maar één meubel, dat mevrouw Heinemann zelf heeft uit gezocht, een ingelegde tafel. Topspanning Mevrouw Haase zal ook wel ver antwoordelijk zijn voor de ontelbare bloemenarrangementen, die hal en salons sieren. Ze zijn prachtig, maar in de enorme ruimtes bijna onna tuurlijk. Mevrouw Haase gaat mee om bij het snel verkleden te helpen. Griezeligste programmapunt in dit jaargetijde wordt een helikopter- vlucht over de Deltawerken, maar reeds nu staat vast, dat die bij slecht weer niet door gaat. ..En het is gauw genoeg slecht weer", zei een der organisatoren. De zwaarste gang tijdens het be- DEN HAAG De afdeling film kunst van de Raad voor de Kunst verzoekt minister Klompé van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk om bij minister Beernink van binnenlandse zaken te pleiten voor compensatie van de vermakelijk heidsbelasting die wordt geheven op voorstellingen door filmkringen en filmliga's. Dit verzoek is een reactie op de recente verklaring van minister Beernink, er geen aanleiding toe te zien om de verlenging van de com pensatie die in 1969 wel voor de bi oscoophouders geldt, eveneens op de filmkringen en filmliga's toe te pas sen. zoek zal zijn naar de Hollandse Schouwburg in Amsterdam, de plaats waar de joden bijeengedreven werden na de razzia's. Niet zwaar omdat er persoonlijke schuldgevoe lens moeten zijn, want de Heine- manns zijn volkomen „goed" ge weest. In 1936 kostte dat dr. Heine mann zijn promotie tot lid van de Bestuursraad van het Rhein- land-Westfalen Kohlensyndikat, want bij de uitnodiging werd geëist, dat hij zijn activiteiten in de Beken nende Kirche zou staken. Wat dr Heinemann weigerde. Wat mevrouw Heinemann mis schien het meest zal missen is het gebrek aan tijd om eens te winkelen en voor haar dertien kleinkinderen iets leuks te kopen. Ze is, of ze wil of niet, immers nu al de gevangene van het protocol. Ruth Bahn-Flessburg zal met het horloge aan de pols, alles regelen. Wat overigens toch ook weer niet Inhoudt, dat alle onverwachte din gen uitgebannen worden. Zoals het zingend bezoek van St. Maartenkin deren voor de residentie in Bonn. Ze passeerden de wacht met hun lich tjes en mochten zelfs hun namen schrijven in het grote gastenboek, dat in de hal gereed ligt. VIJFTIEN MILJOEN j DEN HAAG De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning, ir .W. F. Schut, heeft aan vijf tien gemeenten voor de uitvoering van een saneringsplan of gedeelte hiervan rijksbijdragen toegekend tot een totaalbedrag van ruim vijftien miljoen gulden. De bijdrage, die tachtig procent van de kosten van verwerving van gronden en opstallen bedraagt, maakt de uitvoering mogelijk van on der meer de plannen 2 (rom) in Ros- sum (Gld.) voor ƒ324.000.-, kom in Heinekenszand voor 150.000.-. Sluis straat en omgeving in Breda voor ƒ2.900.000.-, het centrum in Vlaardin- gen voor ƒ1.328.000,- en de dorpskern I in Wassenaar voor 1.325000. NIJMEGEN Voor de samenstel- j ling van de kandidatenlijst voor de statenverkiezingen in 1970 gaat de i KVP-Gelderland een geheel nieuwe procedure volgen. Iedereen die met de KVP te maken wil hebben kan j kandidaten aanbevelen. De definitieve kandidatenlijst wordt samengesteld uit de aldus I aanbevolen kandidaten en sollicitan- j ten op basis van het advies van een selectiecommissie. Het bestuur van de kring Gelderland zal in januari 1970 een besluit nemen over de defi- j nitieve kandidatenlijst. Krachttoer Vraag naar de Voor slechts inclusief een heerlijke, Hollandse maaltijd. Bij de stations- restaurants. voordelig uit met NS JjE wonderlijke gang van zaken binnen de Congrespartij in India kan er toe bijdragen, dat de parle mentaire democratie in praktijk gebracht door Pandit Nehroe zal ophouden te functioneren. De positie van de partij was onder Nehroe al aan het afbrokkelen. Sinds zijn dood is het verder bergafwaarts gegaan. Nu zijn dochter premier is, dreigt zelfs een splitsing, zulks als gevolg van een hooglopende ruzie ia de top. Premier Gandhi (de naam van Nehroes dochter) meent haar eigen weg te moeten gaan en houdt al ge ruime tijd geen rekening met de be sluiten, die een meerderheid van dc partij neemt. Zij gaat daar zelfs te gen in. Bij de presidentsverkiezingen weiger de zij de officiële kandidaat van de Congrespartij te steunen. Gevolg was, dat deze werd verslagen door de man op wie mevrouw Gandhi haar keus had laten vallen. De klap kwam hard aan, omdat enige tijd vóór de verkiezingen een conflict naar aanleiding van het nationalise ren van veertien banken op een wei nig zachtzinnige manier was beslecht. Premier Gandhi zette haar wil door. Om het verzet van de partijleiding te kunnen omzeilen richtte zij zelfs comités op, waarvan de meerderheid op haar hand was. Zij deed dit in de overtuiging, dat de pariementsfractie haar niet zou laten vallen. De kloof bleek niet te overbruggen, en de legaal gekozen partijleiding heeft blijkbaar in een gevoel van mach teloosheid tenslotte niet geaarzeld, mevrouw Gandhi wegens aanzetten tot ongehoorzaamheid uit de partij te stoten. De premier heeft dit besluit naast zich neergelegd. Zij heeft het uitgelokt, omdat zij er een mogelijkheid in ziet de oude garde, die de partij nog al tijd in zijn greep heeft, uit te scha kelen. Morgen weet zij meer. Dan moeten de parlementsleden van de partij uit spreken. of zij vertrouwen hebben in het beleid van de premier. Zij zou op nieuw kunnen rekenen op een meer derheid, zij het misschien een kleine. Bij stemming over een vertrouwens votum in het parlement wordt ver wacht dat zij steun zal krijgen van enkele linkse groeperingen. Tenzij deze de moeilijkheden in de Congres partij willen aangrijpen om er poli tieke munt uit te slaan. Wat er ook gebeurt: India dreigt het kind van de rekening te worden, die de uit elkaar gegroeide groeperingen in de Congrespartij het land presen teren. Vooral wanneer blijkt, dat mevrouw Gandhi zich aan haar krachttoer heeft vertild.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5