Bij Besjeslaan 60 flats voor f 195,- per maand Burgemeesters huldigen drs. Van der Meulen Binnenkort start bouw in Meren wijk Herman van Veen weer in Leiden Hoeraatje voor de Leidse schouwburg Leidse Spaarbank in november Kind moet opgroeien tot evenwichtig mens Zilveren presenteerblad voor De Lakenhal Vrouwenadviescommissie vindt deze te klein Ook woningen voor gehandicapten Rijkspolitie weg uit Leiden Inwoner Zoeterwoude geschept door auto Horlogerv.d. WATER SCHOOLARTS HAARL.MEER OVERLEDEN Agenda voor Leidse raad Bazaar in Leiderdorp MEN SCHRIJFT ONS Woningnood in Leiden De Algemene Kerkvergadering III 5 NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 NOVEMBER 196? LEIDEN In november werd bij de Leidse Spaarbank ingelegd f 7.421.077.79 en terugbetaald f 7.143.192,63. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 625 en het aantal afbetaalde boekjes 461. Op 4399 rekeningen van deelne mers aan de Afhaaldienst werd f 193-900 bijgeschreven. Er werden 1541 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van f 63.885,13. Het tegoed der 66.699 inleggers be droeg aan het einde van de maand f 98.080-680,21. LEIDEN Gisteravond heeft mr. C. W. E. Abbenhuis, kinderrechter te Rotterdam en secretaris van de Nat. Federatie van Kinderbescher ming een lezing gehouden in de Lidwinaschool over kinderrecht en k i nderbescherming. Hij vertelde hoe de gemiddelde Nederlander zich een rechter voor stelt. Hij heeft zijn beeld gevormd naar wat hij op de televisie zag. Dat zijn meestal Engelse of Amerikaanse rechters, die met een jury samen werken. Een kinderrechter heeft op twee manieren met kinderen te maken: ten eerste met kinderen die de re gels van deze maatschappij overtre den, ten tweede de kinderen die in bescherming tegen hun ouders moe ten worden genomen. Kinderrecht betekent niet het recht dat een kind heeft, maar de aan tasting van het recht dat de ouders over het kind hebben. De rech ter moet 't recht van het kind om tot een evenwichtig mens op te groeien, beschermen. De zaken waarmee de kinderrech ter in aanraking komt, betreffen al tijd ouders die een gebrek aan in zicht in wat goed voor hun kind is, hebben. Ouders die dat inzicht wel heb ben zullen, als er moeilijkheden ont staan tussen kind en ouders, naar een deskundige stappen. Bij hen komt de kinderrechter niet. Mr. Abbenhuis vertelde dat één op de drie kinderen ongewenst is, voor al de eerste tijd. :/a- LEIDEN Binnenkort begint de firma gebroeders Heemskerk uit Nieuwkoop in opdracht van de gemeente met de bouw van zestig galery- woningen aan de Castellumweg bij de Besjeslaan (Hoge Ryndijk) ter hoogte van de Leiderdorpse brug. Het plan omvat 25 driekamerwonin- fen, 32 vierkamerwoningen en 3 vierkamerwoningen op de begane grond voor lichamelijk gehandicapten. De gemiddelde huurprijs bedraagt met inbegrip van de verwarmingskosten f 195 per maand. De toekomstige bewoners van deze woningen zullen zelf een gasgeiser moeten aan- tchaffen. Het complex wordt toegewezen aan de Protestants-Christelijke Woningbouwvereniging. Sleutels, LDWS en VNL, die velden van het onlangs gereedgekomen sportcomplex aan de Voorschoter- weg bespelen, hebben voor de bouw van clublokalen op deze velden elk een lening van f 10.000 ontvangen van de „Vereniging tot instandhou ding en bevordering van den bloei der kweekschool voor zeevaart te Leiden" onder voorwaarde, dat de gemeente zich garant stelt. B. en W. adviseren de raad dit te doen. Als de raad ook akkoord gaat met een voorstel inzake waterlevering dan krijgt het Gas- en Watervoor- zieningsbedrijf voor de Bloembol lenstreek te Hillegom voortaan ter aanvulling van de benodigde hoe veelheid water van de LDM. Het plan is ontworpen door het iWl^dse architectenbureau Jonkman 0I1ipn Van Dorp. De hierin opgenomen woningen voor gehandicapten vor- liejmen een begin van een plan op dit gebied, dat is gebaseerd op een on- van de Gemeentelijke Ge- neeskundige- en Gezondheidsdienst. H Volgens dit onderzoek zijn in Leiden rintig van deze aangepaste wonin- jen nodig, in groepjes verspreid ver de verschillende stadswijken, it complex telt vier woonlagen op een onderbouw en er komt een ligt De vrouwenadviescommissie voor dc woningbouw vindt deze woningen klein van opzet maar B. en VV. zijn van mening, dat met dit plan een untal woningen aan dc woningvoor raad wordt toegevoegd, dat de toets der kritiek kan doorstaan. Aan der gelijke kleine-gezinswoningen zal ock in de toekomst behoefte blijven beslaan, menen B. en \V.. De woonkamer wordt 25 m2 groot, de ouderslaapkamer 12 of 14 m2 en de andere slaapkamer 8 m2. Er komt geen vuilstortkoker. Inplaats daar van worden in de keuken kastjes met ontluchting onder het aanrecht aangebracht voor de vuilnisbak. Zeer binnenkort hopen B. en W. dt raad een voorstel tot bouw van woningen in de Merenwijk voor te leggen. Hiervoor zal het resteren de contingent voor 1969 van 100 wo ningen, tezamen met een aan Leiden •oe te wijzen extra contingent van eveneens 100 woningen worden ge bruikt. Het betreft hier een eerste aanloop voor de bouw van 1250 wo ningen in de Merenwijk, waarvoor Elementum N.V. te Maassluis een beginsel-opdracht ontving. Clubhuizen voor voetbalverenigingen De voetbalverenigingen VTL, De Ontwerp tweede wijzigingslegger van wegen Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemene ken nis. dat een exemplaar van het door Gedeputeerde Staten der provinciale ingevolge het bepaalde bij de Wegenwet opgemaakte ont werp van de tweede wijzigings legger van de wegen op 17 novem ber 1969 ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken (kamer 106) zal worden nedergelegd. Het ontwerp zal aldaar van die dag af voor een ieder ter inzage liggen tot 22 december 1969. Bezwaarschriften tegen het ont werp kunnen tijdens de termijn van de tervisielegging bij Burge meester en Wethouders worden ingediend en worden nlsdan bij het ontwerp voor een ieder ter inzage gelegd. De bezwaarschriften kunnen wor den toegelicht en bezwaren kunnen mede worden ingebracht in een zitting van een door Burgemeester en Wethouders uit hun midden benoemde commissie. Deze zitting zal worden gehouden od 22 decem ber 1969 in kamer 211 van het Stadhuis des morgens te 11 uur Leiden. 13 november 1969. Brandbestrijding in Zoeterwoude De gemeenschappelijke regeling met Zoeterwoude inzake brand bestrijding moet op de helling. Be taalde Zoeterwoude tot nu toe f 0.80 per inwoner aan Leiden als jaar lijkse vergoeding voor de brand bestrijding, er is nu tussen de respectievelijke colleges van B. en W. een akkoord bereikt over f 2.50 per inwoner: het bedrag zal voor taan automatisch worden aangepast aan de gestegen kosten. - XL .-JSH Het open terrein aan de Castel- lumstraat bij de Besjeslaan, waarop binnenkort een flat gebouw in vier woonlagen met onderbouw wordt gebouwd. Hierdoor zal de Leidse woning voorraad met zestig woningen worden uitgebreid. Op de achtergrond de Leiderdorpse brug. (Foto NLC - Dirk Ketting) Burgerlijke stancl LEIDEN Geboren: Lidewij Chr, dr v R Beek en M M van der Lans; Simone J, dr v M van de Craats en E M van den Ende; Derk, zn v A Klok en M A Berkheij: Marcel, zn v. J Kalkhoven en M Bey; Patrick, zn v C Sloos en F M Gillissen; Luciën. zn v J Verhoeven en L C van Muijden; Hendrik W J, zn v H van der Reijden en M Mieremet; Fredericus P G, zn v C J P Korte- kaas en M A Warmerdam; Gerrit, zn v T de Mooij en M Sc'honeveld; Jaccba O M. dr v J W C Beke en AAM Verdegaal.' Pieler H J, zn v Jonkheer J H C van der Wyck en H Storm. Overleden: B W de Roo. 72 jr, man; J de Vogt, 53 jr. man. C H J Morreale. 4 jr. dochter; J Wervel man. 80 jr, man. LEIDEN Vanavond zullen in restaurant Van der Hcydcn 25 burge meesters van bij elkaar 29 gemeenten uit Rijn- en Bollenstreek afscheid nemen van drs. L. J. van der Meulen, die veertien jaar commandant is geweest van het op 1 juni jl. opgeheven district Leiden der rijkspolitie. Zoals bekend, is in het kader van een landelijke reorganisatie het aantal districten teruggebracht van 23 naar 17. Leiden is hierdoor toegevoegd aan het district Den Haag en de bezetting van het gebouw aan de Heren gracht in Leiden is een aflopende zaak. In feite zijn hier alleen nog de administratie en de verkeersgroep gevestigd. Van der Meulen voorlopig nog geves tigd aan de Herengracht in Leiden. De burgemeesters van Bodegra ven (mr. J. J. Croles). Boskoop (G. W. baron van Dedemen Benthui zen en Moerkapelle (de heer I. J. J- Keijzer) hebben een comité ge vormd met hel doel luitenant-kolo nel Van der Meulen te huldigen voor zijn voortreffelijke leiding van het district in de afgelopen veertien jaar. Vanavond zullen de burgemees ters van de Rijn- en Bollenstreek dankzij de activiteiten van dit co mité aanzitten aan een diner in res taurant Van der Heijden, dat drs. ZOETERWOUDE Vanmorgen omstreeks 9 uur raakte een inwoner uit Zoeterwoude, dc heer A. Pieterse, ernstig gewond, toen hij met de fiets aan de hand de Hoge Rijndijk over stak. Hy deed dit zonder op het verkeer te letten en werd ter hoogte van de Oranjelaan geschept door een auto, die üit de richting Leiden kwam. Hy moest naar het acade misch ziekenhuis worden gebracht. LEIDEN In de recensie van het jubileumconcert zijn ter zetterij en kele fouten geslopen. Het Te Deum van Handel is niet „wat eenvoudig", maar „wat eentonig". De zin „Mis schien was het een wat lang pro gramma na de pauze moet aldus worden gelezen: „Misschien was het een wat lang programma vóór de pauze LEIDEN Tot degenendie regelmatig met een nieuw programma komen, behoort Herman van Veen niet. We zagen hem gisteravond voor de derde keer en veel nummers op het programma zijn hetzelfde ge bleven. De manier waarop ze worden gebracht is soberder geworden. Ook Van Veen zelf heeft niet dat heel erg onstuimige meer. FRIESE STAAK! - EN STOEL- TJESKLOKKEN. ZAANSE- EN SCHIPPERTJESKLOKKEN UIV. ANTIEKE ST1JLKLOKKL.N MODERNE SCHOORSTEEN- EN WANDKLOKKEN In ruime keuze en de besie merken Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig. 's maandags gesloten Het gezelschap krijgt wel hoe langer hoe meer een eigen gezicht. Niet alleen in die zin, dat het an ders is dan anderen, maar het wordt ook door heel wat positieve dingen bepaald. Dat Van Veen en zijn me dewerkers muzikaal zijn tot in de toppen van hun vingers kan ieder, die hem vroeger hoorde, weten. Dat gaat hoe langer hoe meer domine ren. Zoals schilders bezeten kunnen zijn van kleur en lijn is Van Veen het van klank en ritme. Er zijn teksten die alleen op hun klank worden gezegd of gezongen. Door de regie is alles tot en met uitgekiend. Het gebruik van geluid en lichteffecten geeft het geheel een modern-romantische inslag, wat ook uitkomt in de melodie van sommige liedjes en de manier waarop ze worden gebracht, Herman van Veen en zijn mede werkers hadden gisteravond veel succes. We hopen dat de komende dagen de belangstelling groter zal zijn. Het zijn vrije voorstellingen. De eerste avond werd gegeven ten bate van de Unicef. A. C. BOUWMAN Van der Meulen wordt aangeboden. en zyn vrouw Nieuwe functie De heer Van der Meulen heeft in middels een nieuwe functie. Hij is nu belast met de hoofdinspectie van dc opleiding en vorming van de rijkspolitie in ons land, wat toezicht op elke vorm van vakonderwijs om vat. In afwachting van zijn defini tieve standplaats, waarschijnlijk Den Haag, is het bureau van drs. LEIDEN/HOOFDDORP Na een kortstondige ziekte is mevrouw W. Vriend (46 jaar) overleden. Zij woonde in Leiden. Sinds 1 april 1968 was zij schoolarts in de gemeente Haarlemmermeer. Het stoffelijk overschot zal zaterdag in Velsen worden gecremeerd. LEIDEN Maandagavond 24 november om hall 8 vergadert de gemeenteraad. De agenda vermeldt onder meer: beëdiging en installatie van het nieuw benoemde lid van de raad. dhr P. van 't Zelfde; benoe ming commissieleden; verlenen van eervol ontslag aan mejuffrouw E. S. C. de Wijn uit haar betrekking van hoofd leidster van de openbare kleuterschool aan de Rijnsburgcrsingcl (De Boter bloem): schooltaken; voorstel om de mi nister van onderwijs en wetenschappen te verzoeken te bepalen, dal de openbare kleuterscholen aan de Duivenbodestraat, de RljnsburgcrsLngel, de Zuidsingel en de Sumatrastraat gedurende het jaar 1970 in stand worden gehouden; garanderen van de betaling van rente en aflossing van geldleningen, aan te gaan door enige voetbalverenigingen, ten behoeve van de bouw van clublokalen op het sportcom plex aan de Voorschotel-weg: aankoop van een snijmachine ten behoeve van de hulsdrukkerij van de gemeentesecretarie: goedkeuren van de levering van water door de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij aan het Gas- en Watervoor- zlenlngsbeclrljf voor de Bloembollenstreek te Kulegom; wijzigen van de ge meenschappelijke regeling Inzake de brandbestrijding in de gemeente Zoeter woude; bouw van GO galerijflats aan de Castellumweg In de Meerburgerpolder: verstrekken van een geldlening aan de Stichting Schooltandverzorging Leiden, ter financiering van de aanschaffing van een instrumentarium voor het behandel centrum aan de Rijnsburgersingelver plaatsen van het houten noodgebouw, dat enige tijd in gebruik is geweest bij dc Gemeentelijke Archiefdienst, naar de bin nentuin van het kantoorgebouw bij de Gemeentelijke Sociale Dienst. LEIDEN De collectie Leids zilver van het stedelijk museum „De Lakenhal" heeft gisteren een belangrijke uitbreiding gekregen in de vorm van een zilveren Louis XV presenteerblad. Het blad. dat het meesterteken AF draagt (ongetwijfeld de initialen van de bekende Leidse zilversmid Abraham Fortmam) werd aan De Lakenhal geschonken door de Vereniging van Belangstellenden in de Lakenhal. Volgens de deskundigen moet het blad door de Leidse meester zijn vervaardigd in 1757 of 1782. Zij lei den dat af uit de jaarlettcr Y. Het smeedwerk draagt ook het grote Leidse keur. Afgaande op de sier lijke rocailles van dc omlijsting meent men, dat 1782 kan worden aangehouden als het jaar, waarin Fortman het blad vervaardigde. Abraham Fortman, die in 1753 als zilver- en goudsmid werd beëdigd, is vele jaren keurmeester geweest en was tot vijfmaal toe deken van het Leidse zilversmidsgilde. Foto: Met het zilveren presen teerblad, dat door verenigings voorzitter P. Herfst aan burge meester Van der Willigen werd aangeboden die gaf het op zijn beurt snel door aan museum directeur M. L. Wurfbain is ■„De Lakenhal" bijzonder verguld. Het geldt als een fraai voorbeeld van Fortmans goede smaak en vakkundigheid. LEIDERDORP Onder het motto „Van het kind voor het kind" or ganiseert de UW in Leiderdorp za terdag 15 november een bazaar in de kleuterschool aan de Willem de Zwijgerlaan. Kinderen uit Leiderdorp maakten de voorwerpen die verkocht worden en waarvan de opbrengst bestemd is vor het in aanbouw zijnde dagver blijf voor geestelijk en/of lichamelijk gehandicapte kinderen, van alle ge zindten aan het Langeveld in Noord- wijkerhout. De bazaar is geopend van half 11 's morgens tot zes uur 's avonds. Naar aanleiding van uw artikel „Nieuwe toekomst voor oude Leidse Schouwburg" in uw blad van zater dag 8 november kan ik niet anders dan langs deze weg mijn warme sympathie betuigen met de nieuwe commissie, die de schouwburg aan de Oude Vest gaat beheren en direc teur J. W. van Dam alle goeds toe wensen met de exploitatie- Met enige gepaste Leidse trots mo gen we toch wel vaststellen, dat hier iets goeds en groots uit kan groeien. Ik ben er blij om, dat dit prachtige oude theatertje wordt gerestaureerd en in haar oude glorie wordt her schapen tot zoals Wim Kan het te recht uitdrukte: „het liefste schouw burgje van Nederland" Mogelijk bestaat er tevens de ge legenheid (en nu geef ik maar een suggestie) om de oude Vest tweemaal zo breed te maken, wanneer straks de scheepvaart-route om Leiden klaar is. Trouwens: parkeerruimte is er in de buurt van de oude schouw burg genoeg. Wanneer de oude vee markt is afgebroken en de paaltjes zijn verwijderd, wanneer daarna de zaak is ingedeeld in parkeervakken, is er een prachtig parkeerterrein ont staan, vlakbij schouwburg en Haar lemmerstraat. Het zou goed zijn door middel van borden hierop de aan dacht te vestigen. Het is verheugend, dat eindelijk de wind in Leiden uit de goede hoek begint te waaien, wat Ik concludeer uit een Leidato, het Leids City Cen trum, Leefbaar Leiden, enz. Houen zo.en goed regeren, d-w.z. verder dan vooruitzien! J. G. Wolfslag Zoeterwoudseweg 100 Leiden. D Naar mijn mening zijn er nog vrij veel lezers die zich mijn ingezonden stukje over woningnood in dti blad (enkele weken geleden gepubliceerd) kunnen herinneren. Ik krijg nog steeds brieven als re- aktie op dit stuk. Ik wilde nogmaal alle briefschrijvers hartelijk danken voor het schrijven over hun moei lijkheden maar bovenal voor de ad hesiebetuigingen, die zij mij stuur den. Intussen heeft een aantal veront rusten uit de burgerij zich georga niseerd in het „Comité Woning nood", die van zins is in de nabije toekomst akties te organiseren waar bij het zoveel mogelijk Leidenaars wil betrekken. Er zijn misschien mensen die den ken dat het toch allemaal niet helpt, maar dit is toch echt een vergissing. Denk maar aan de mensen die in het verleden voor het stadhuis gingen slapen, of op het politie-bureau te recht kwamen omdat zij geen dak boven hun hoofd hadden: zij werden meestal snel geholpen. Het spreekwoord zegt: „Eendracht maakt macht". Wij kunnen veel meer bereiken als we gezamenlijk protesteren tegen de bittere woonellende. Daarom wil ik nog eens vragen: stuurt u rrij een briefje. Dan weten we tenminste uw naam en op die manier ook wat er in Leiden leeft. G. Scisveld, p a Comité Woningnood Witte Singel 18. Leiden Als de Katwijkse predikanten Van Roon en Vink willen weten hoe het toch wel komt dat er uit Katwijk geen belangstelling was voor de ver gadering in Leiden betreffende de te houden Alg. Kerkvergadering, dan is het antwoord nogal makkelijk te vinden. Dat komt omdat de kerk in Katwijk aan Zee predikanten heeft die voor dergelijke zaken niets voe len en die onmiddellijk zo'n initia tief met hun bezwaren torpederen. En in Katwijk denkt klaarblijkelijk ieder nog zoals de predikanten wil len dat ieder denkt. Dat is de oorzaak van de apathie. Dat is zelfs de enige oorzaak. La ten de predikanten van het ingezon den stuk vooral niet denken dat Kat wijk schitterde door afwezigheid om dat ieder in Katwijk zich ernstig op deze aangelegenheden heeft bezon nen en na die bezinning tot de con clusie is gekomen dat de gedachte die achter die Alg. Kerkvergadering zit. moet worden verworpen. Welnee! Het is veeleer zo, dat er apriori al nee wordt gezegd. Omdat men alles bij het behaaglijke oude wenst te houden. Omdat alles wat niet in dat bestaande kader valt bij voorbaat al veroordeeld wordt. En de geestelijke leidslieden laten het zo. En wie in Katwijk zal dan de euvele moed» heb ben daar tegenin tegaan. Misschien komt het daar over 20 jaar. Maar komen doet het! Maar er is helaas in Katwijk voldoende zand om zijn kop in te steken. Om misverstand te voorkomen wil ik nog wel meedelen, dat ik heus ook niet zo geweldig enthousiast ben voor die kerkvergadering. Ik vind bv. de tijd van voorbereiding veel te kort. Maar als ik al die zwaar wichtige protesten hoor. kan ik de neiging nog maar moeilijk onder drukken er JUIST vóór te zijn. Wan neer worden we eindelijk eens wat nuchter! Weest nuchter en waakt, staat er ergens in het Grote Boek. W. G. JANSSEN Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3