Bioloo: is apostel Johannes als evangelist Conferentie bezint zich herstelbetalingen" op onze Munt Veringa houdt niet zo strikt vast aan nota ZESDE HOOGLERAAR AAN VRIJGEMAAKTE HOGESCHOOL Em woord voor vandaag \isserij brengt dr. Boddeke tot bijbelonderzoek Uw probleem is het onze... BEROEPÊVGSWERK Puzzelhoek Dr. C. Rietdijk pleit voor een ,Jiefdesmarkt" Tsjechoslowakije activeert vredesDriesters NIEUWE WERKGROEP AANGESTELD r>r V] Oo Nieuw bestuui verontrusten Hoofdstuk twee van Maleachi eindigt met de opmerking van het volk Israël, dat het goed leeft, want anders zou God het wel straffen. Het eerste vers van hoofdstuk drie laat zien, hoe voos die geduchte is. Daar lezen we: „Zie, Ik zend een bode, die voor mijn aangezicht de weg bereiden zal; plotseling zal tot mijn tempel komen de Here, die gij zoekt, namelijk de Engel des verbonds, die gij begeert. Zie, Hij komt, zegt de Here der heerscharen." In de eerste drie evangeliën wordt het begin van deze tekst geciteerd. Daaruit leren we, dat met de bode Johannes de Doper wordt bedoeld. Maar de volgende zin wordt nergens geciteerd. Dat is wel te begrijpen, want er zit een merk waardige overgang in de beide zinnen. In het eerste gedeelte wordt gezegd, dat de bode komt voor „mijnt aangezicht" en kennelijk is dus God aan het woord. Maar dan ineens wordt gesproken van de fiere die tot Zijn tempel komt". Is dan ineens de profeet weer aan het woord? Maai dat kan nietwant het gedeelte eindigt met de woorden: „dit zegt de Here der Heerscharen". Maar hoe kan de Here dan spreken over de Here die tot Zijn tempel komt? Dat raadsel was voor de joden onoplosbaar. Het is ook voor ons onoplosbaar, tenzij wij het Nieuwe Testament aanvaarden. Dan ineens zien wij, hoe God de Vader hier spreekt over God de Zoon. Want van Johannes de Doper wordt duidelijk gezegd door de evangelisten van het Nieuwe Testament, dat hij de wegbereider van de Here Jezus is. De wetenschap kan deze tekst niet oplossen, dat kan alleen het geloof. We lezen vandaag: Hebreeën 9 1-10. DONDERDAG 13 NOVEMBER 1969 (Van een onzer verslaggeefsters) IJ MUI DEN Studie en hobby hebben visserijbioloog dr. R, Boddeke materiaal geleverd voor het bewijs, dat de apostel Jo hannes dezelfde is al de evangelist. Des te meer interessant, om dat een kenner op visserij gebied is terechtgekomen op een geheel ander terrein, namelijk dat van de theologie. Dr. Boddeke (35) is werkzaam bij het Rijksinstituut voor Visserijonder- zoek in IJmuiden, waar hij zich ver diept in de gedragingen van de gar naal. Hij is beslist geen kamergeleer de. want regelmatig is hij op een boot ergens op de Nederlandse wate ren te vinden onder meer om te on derzoeken of een wetenschappelijk uitgedokterd garnalennet in de prak tijk voldoet. In de visserij vindt hij niet alleen zijn werk, maar ook zijn liefhebbe rijen. Een van die laatste is het ver zamelen van postzegels met vissen (ook olifanten) erop. En op het ogen blik is er een boek over visserij van hem op de persen, dat in 1970 bij Elsevier uitkomt. Boeiend boek Dr. Boddeke, die zich principieel onkerkelijk noemt, gelooft als bioloog Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden getoomcn. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Hulp van lezer (ziekenfonds): Uw antwoord inzake de verplichte zie kenfondsverzekering voor weduwen, die voor 1 januari 1965 weduwen geworden zijn, is niet volledig, daar op 1 januari 1970 de ziekenfondswet wordt gewijzigd in die zin, dat ook voor bovengenoemde weduwen de mogelijkheid bestaat verplicht verze kerd te worden mits er aan be paalde voorwaarden voldaan is. Sommige ziekenfondsen hebben al een begin gemaakt met te onderzoe ken of inschrijving mogelijk is. Vraag: Zowel de man als de vrouw hebben kinderen uit vorige huwelijken.Hoe gaat het nu met hun spaarbankboekjes van voor het tweede huwelijk als één hunner komt te overlijden? Antwoord: Hoewel beiden kenne lijk in gemeenschap van goederen gehuwd zijn, en de spaarbankboek jes dus in die gemeenschap vallen, zullen er in dit geval niet veel moei- lijheden zijn voor de langstleven de, aangezien beide echtgenoten kin deren uit een eerste huwelijk heb ben. Het beste is dan dat het spaar bankboekje van de langst levende in zijn of haar bezit blijft. Het staat trouwens op zijn of haar naam. De langstlevende heeft in het al gemeen recht op een kindsdeel van de nalatenschap van de vooroverle dene. Bij testament kan hierin ver andering gebracht worden. Vraag: Iemand ligt nu reeds 10 weken in een ziekenhuis. Zij had een werkster voor één halve dag per week. Moet ze nu die werkster doorbetalen? Antwoord: Als de werkster niet op behoorlijke wijze het werk is opgezegd en als zij ook geen gelegen heid heeft gekregen het werk te ver richten, is doorbetaling verplicht. In elk geval is het wel raadzaam het huls geregeld door een werkster te laten schoonhouden, en daarvoor dus een regeling te treffen. Vraag: Wanneer werd de premie heffing voor de Algemene Ouder domswet ingevoerd, tot welk percen-* tage van het bruto- inkomen, met welk maximum- inkomen, wat wa ren de procentuele verhogingen tot nu toe? Antwoord: De invoering, geschied de in 1957. Hieronder geven we een overzicht van de jaren, de percenta ges, de maxima en de werkelijke bedragen over deze maxima: 1957/'58 6 pet van ƒ6900 ƒ465, 1959 en 1960 idem van 7450 f502, 1961 idem van ƒ8250 ƒ556' 1962 7 pet. van f8250 ƒ577. 1963 3.1 pet. van ƒ9000 729. 1964 idem van ƒ10.625 ƒ860, 1965 10,2 pet. van f 12.000 f 1224' 1966 idem van 12.750 f 1300, 1968 idem van 14.050 1433, 1969 10,6 pet. van 16.200 1717. Het premiebedrag over het maximum is dus bijna verviervou digd. de waarde van het geld is in die jaren tot rond de helft gedaald. Vraag: Als mijn tortelduifje al zijn veertjes uittrekt, heeft het dan een ziekte? Antwoord: Meestal is dit gevolg van armoede aan kalk en minera len. Geef dus een kleine hoeveel heid van deze stoffen extra door het voer. In een dierenhandel kan men u aan de preparaten helpen, die de ze stoffen bevatten. In New York is een gepantserde wagen, waarmee twee miljoen dollar werd vervoerd, gistermiddag door drie gewapende mannen overvallen. De drie gingen er met het geld van door nadat zij de chauffeur gedwon gen hadden op straat te gaan liggen en de drie bewakers in de wagen hadden opgesloten. De Zweedse regering zal de hulp aan Noord-Vietnam met vijf miljoen dollar verhogen, waardoor het totaal 4fi in plaats van 40 miljoen wordt. wel in een buitenwereldse macht: „zeg God". De bijbel leest hij omdat hij het een boeiend boek vindt. En dat lezen heeft hem aan het doorden ken gezet „een liefhebberij, die ik niet kan laten". De geschiedenis van de wonderbare visvangst uit Johannes 21 vers 1 tot en met 12 hield hem al bezig voor hij promoveerde op 27-jarige leeftijd. Voor beter begrip is hier een ge deelte uit Johannes 21, waar staat: „Hierna openbaarde Jezus Zich op nieuw aan de discipelen bij de zee van Tiberias en Hij openbaarde Zich aldus. Daar waren bijeen Simon Pe trus, Thomas, genaamd Didymus, Na- thanaël van Kana in Galilea, de zo nen van Zebedeus en nog twee van zijn discipelen. Simon Petrus zeide tot hen: Ik ga vissen. Zij zeiden tot hem: Wij gaan met u mede. Zij vertrokken en gin gen scheep, en die nacht vingen zij niets. Toen het reeds morgen werd, stond Jezus aan de oever; de discipe len wisten echter niet dat het Jezus (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG „Ik houd niet onverkort meer vast aan mijn nota voor de bestuurshervor- ming van de universiteit", zei minister Veringa gisteren in de Tweede Kamer. Toen drs. Den Uyl (soc.) hieraan de conclusie wilde verbinden dat de minister zjjn nota dus eigenlijk loslaat, krabbelde hjj echter terug. Hij beperkte zich tot de verklaring dat hij de opmerkingen die in de Kamer gemaakt zijn, zal overwegen voor hij een wetsvoorstel indient. Voorzover mogelijk zal van de sug gesties uit de Kamer gebruik worden gemaakt. Het wetsontwerp komt spoedig. De onduidelijke reactie van de mi nister, die ook tevoren een paar maal het antwoord op de vraag wat hij wel en niet gaat doen, had ontweken, wekte bij de. oppositie irritatie. „U neemt niet de moeite bezwaren te weerleggen", riep de socialist Van Thijn. De heer Dijkstra van D'66 klaagde er later over dat er geen duidelijke uitspraken waren gedaan over het centrale punt: de positie van de uni versiteitsraad. De minister vroeg de moties over de universitaire bestuurshervorming niet in stemming te brengen. Maar juist dat zou meer klaarheid schep pen, aldus de heer Dijkstra. Is de Kamer de plaats waar beslissingen vallen of fungeert zij slechts als ad vieslichaam van de regering? Zo is het debat zinloos, aldus dr. Van der Lek (Pac. soc.). VERTROUWEN heid niet zeggen dat wetenschaps beoefening een particuliere aangele genheid zou zijn. ONJUIST Sprekend over de vervroegde indie ning van zijn nota zei de minister, dat hij eerst gewacht heeft op de resultaten van het universitair overleg. Toen het een illusie bleek dat men aan de universiteiten en ho gescholen door overleg tot oplossin gen zou komen er ontstond wel onrust, maar concrete plannen ble ven uit heeft de regering het van belang geacht de bestuursnota te la ten verschijnen. De minister verklaarde wel dat de nieuwe wet het niet mogelijk moet maken dat een faculteit bestuurd wordt door een algemene vergade ring, waarin elke aanwezige een stem heeft en die juridisch als het hoogste bestuursorgaan wordt be schouwd. Aan het adres van dr. Schuring, die een bestuursmodel naar het voor beeld van de gemeentebesturen ge presenteerd heeft, zei minister Ve ringa dat hij graag wil nagaan wat hiervan aan bouwstenen voor zijn wetsontwerp te gebruiken is. „Wij doen een vergaande stap naar democratisering, verder dan in het buitenland gebeurt. Ik heb zelf ook een zekere evolutie doorgemaakt. Als ik mij nu ook nog bereid verklaar op essentiële punten rekening te houden met de opmerkingen uit de Kamer, vind ik mijn toezegging heel ruim", aldus de minister. NED. HERV. KERK Beroepen te Noordwijkerhout: G. J. E. Tigchelaar te Assendelft. Aangenomen naar Ridderkerk (wijk- Sprekers van de regeringspartijen gern- Bo]nes tweede beroep): bleken deze bezwaren niet te voelen. I *°"dst"al }e Oudshoorn naar Renkum Jjtot dr minister zieh maar eens vollebregt te Gie,.en-Nleuwkerk rustig bezinnen op aUe opmerkin- j Bedankt voor Vlaardingen (wni gen", aldus dr. Tei Woorst (kath. v.). Woordvoerders van VVD, CH en AR spraken met vertrouwen in dezelfde geest. In zijn algemene verdediging wees de minister op het gevaarlijke van een universiteit die er zich toe zou beperken een laboratorium voor maatschappijkritiek te zijn. Van de andere kant wil de universitaire vrij- Kruiswoord-puzzel. Hot. 1. slag, 4. grap, 7. inwendig lichaams deel, 8. meisjesnaam. 9. beneden, 11. voor zetsel. 12. ontzaglijk, 14. voedsel, 15. rivier in Engeland. 16. uitroep, 17. drijftii, 19. vaarwel. 21. plaats in Drente, 23. palm boom. 24. munteenheid van Iran, 25. wiel, 26. zijtak Donau. Veri. 1. oude benaming voor liter, 2. berg plaats. 3. notitieboek, 4. jongensnaam, 5. van elk evenveel (op recepten), 6. zwam, hanekam. 7. mannelijk beroep, 10. stok, 13. uitruster van schepen (mcerv.), 17. wordt gezongen, 18. profeet. 20. spoedig. 22. honingbij. Oplossing vorige puzzel. Hor. I. Po. 2. paars, 7. do, 9. verlaat, 12. bos. 13. met. 15. weg. 17. os. 18. basis. 20. ne. 21. Ettcn, 22. rakel. 23. re, 24. dinar. 26. ga. 27. Sri. 28. een. 29. neg, 33. rcgelet, 37. .is. 38. menie. 39. no. Vert. I. pa, 2. pen, 3. ar. 4. alles. 5. ra, 6. San, 8. of, 10. mosterd, II. genegen. 12. boers. 13. manie, 14. tiran. 16. gelag, 18. bed, 19. sar. 25. negen. 30. dem, 31. Dee, 32. ha, 34. ge. 35. li, 36. do. Bedankt voor Vlaardingen (wijkgem. (Holy): N. M A. ter Linden te Stom- petoren; voor Soest: J. Noordman te Tjamsweer. GEREF. KERKEN Beroepen te Broek op Langendijk: D. C. Firet te Eefde-Gorssel. Beroepbaarstelling: kand. N. C. de Fockert, Zaanstraat 99 III te Amster dam. UTRECHT De Bloemen- daalse wiskundige dr. C. Riet dijk heeft dinsdag in het kader van het studium generale „Sex 69" gepleit voor de instelling van een „liefdesmarkt". „Om de sexuele problemen te kun nen oplossen zullen wij ons concreet moeten realiseren wat de frustrerende factoren zijn. Een van die factoren is, in samenhang met het bestaan van de vele taboes op sexueel gebied, het ontbreken van een doelmatig sys teem. een al dan niet gelocaliseerde „markt". De publicist van vele natuur- en sociale filosofische verhandelingen meent dat een ontmoeting dient te geschieden in een sfeer waarin het niet als grievend wordt ervaren wan neer een ander verder contact niet wil. Op dit moment bestaan volgens dr. Rietdijk op het gebied van het contact zoeken weinig meer voorzie ningen dan ten tijde van de Batavie- ren. PRAAG De beweging van vre- despriesters in Tsjechoslowakije, die in maart 1968 werd opgeheven, heeft van de regering de wenk gekregen weer actief te worden. De rooms-katholieke beweging voor post-conciliaire vernieuwing, vorig jaar opgericht door bisschop Tomasek, heeft daarentegen bericht ontvangen, dat haar statuten door de regering niet konden worden goedge keurd. De beweging van de vre- despriesters heeft onder de Tsje- choslowaakse rooms-katholieken een slechte naam. Haar leider was tot haar opheffing de bekende Josef Plojhar, geëxcommuniceerde priester en voormalig minister van volksge zondheid. Jezus zeide tot hen: Kinderen, hebt gij ook enige toespijs? Zij antwoord den Hem: Neen. Hij nu zeide tot hen: Werpt uw net uit aan de rechterzijde van het schip en gij zult vinden. Zij wierpen het (net) uit en konden het niet meer trekken vanwege de me nigte der vissen." Technische gegevens Uit alles blijkt, dat een visser deze geschiedenis heeft geschreven. Om met dr. Boddekes woorden te spre ken: „Het zit barstensvol technische gegevens". Petrus zegt: ik ga vissen. Dat wil zeggen, hij gebruikt een werpnet, dat hij alleen kan bedienen. Hij werpt het rechts uit. Een een- mansnet wordt op het meer van Ga lilea ook nu nog aan stuurboord uit geworpen. In het meer zijn ongeveer 35 soor ten vis. De visserijbioloog heeft ze gedetermineerd. Hij hield rekening met het jaargetijde, de eetbaarheid en de grootte. Na selectie kwamen er slechts twee soorten m aanmerking: de Acanthobrama terrae santae en de Tilapia Galilea, een soort nijlbaars. Na veel overleg besloot hij het op de Tilapia Galilea te houden. Dat hij gelijk had bleek later, toen hij een afbeelding zag van een mozaïek op de muur van een kerk aan het meer van Galilea. De kerk is gebouwd in de tijd, dat Johannes daar evange liseerde. Als Lucas en Marcus over de won derbare visvangst schrijven falen ze in de ogen van dr. Boddeke als vis sers falikant. Ze laten Petrus in zijn eentje het overvolle net binnenhalen, terwijl Johannes vertelt, dat wilden de netten niet scheuren. Petrus de vangst naar de kant sleepte. Johannes de evangelist van Joh. 21 is een visser dat is nu gebleken. Uit de bijbel weten we, dat Johannes de apostel ook een visser was. Dat Jo hannes zelf niet bij name wordt ge noemd in het hoofdstuk schrijft de bioloog toe aan een soort schrij versbescheidenheid om op de achter- grond te blijven. T,oCh heeft hij eenn van de Zonen van Zebedeus u de visvangst deelgenomen, zoals de tekst blijkt. Officieel heeft men nooit g aan de identiteit van beide bijbe personen. Dr. Boddeke meent j vanuit de visserij biologie het 1 te hebben geleverd, dat vow j twijfel ook geen reden bestaat. OEGSTGEEST De sugges tie van de (Zuid) Afrikaanse Brigalia Bam dat de kerken van het Westen hun verantwoorde lijkheid moeten aanvaarden ten aanzien van de kerken in de der de wereld, heeft diepe indruk ge maakt. De conferentie op kasteel Oud-Poelgeest, gewijd aan de taak van de Europese kerken ten aanzien van hun lidmaten die in de derde wereld zijn te werk ge steld, heeft haar programma zelfs enigszins gewijzigd. Er werd gisteren een geheel nieuwe werkgroep ingesteld die zich on der meer moet gaan bezinnen op de wenselijkheid van „herstelbe talingen". Dit woord is vanuit de Amerikaan se situatie naar ons overgewaaid. Daar heeft het betrekking op de eisen van de Amerikaanse negers aan de blanke kerken. Zij zeggen dat de kerken een schuld hebben ten aan zien van de negers en willen dat die schuld in geld wordt afbetaald, opdat de negers zelf een economische kracht kunnen worden. Miss Bam sprak echter ook over haar r frikaanse rasgenoten. De kolo niserende machten hebben ook hen in het verleden tekort gedaan. Toen zij het woord herstelbetalingen liet vallen, sprak zij niet over een be paald bedrag. Haar standpunt is dat de Europese kerken moreel verplicht zijn de Afrikaanse kerken te helpen. Tegen haar opmerking werd door sommigen in de vergadering bezwaar gemaakt, omdat deze gedachte theolo gisch niet juist zou zijn. Gezien deze uitgesproken tegenstelling werd een kleine commissie benoemd die zich speciaal moet gaan bezinnen op de theologische kant van de zaak. Helpen Gisteren ontbrak het grote inlei dende referaat. In plaats daarvan spraken drie afgevaardigden heel kort over de vraag wat de kerken kunnen doen om de mensen die naar de derde wereld worden uitgezonden te helpen, zowel praktisch en pasto raal. (Van een onzer verslaggeefsters JERUZALEM Bij de Munt in Utrecht wordt op het ogenblik een gouden Sjaloom-gedenkpenning geslagen, die J de Bank uan Israël zal uitgeven. Deze penning is een opvolger van een zilveren exemplaar, dat in april is uitge komen ter gelegenheid van de 21ste verjaardag van Israels Onafhankelijkheidsdag. Beide penningen zijn ter hèrinne- ring aan hen, die vielen „voor de rechten van de Israëliër om te leven in vrijheid, onafhankelijkheid en vrede". De penning heeft een nomminalle waarde van honderd twintig gulden, het goudgehalte bedraagt achthonderd, de middellijn is 33 mm en het gewicht 25 gram. De prijs per munt is f 360, Links op de foto is de voor kant te bezich tigen, waarop in het he breeuws „sja- Zoomvre de) staat. De eerste he breeuwse let ter shin is af gebeeld in de vorm van de bekende Is- Naast de voorbereiding die de meeste mensen al vanuit hun bedrij ven ontvangen, moeten de kerken een aanvullende voorbereiding ge ven, zei de Brit Ralph Calder. Daar bij moet bijvoorbeeld ter sprake ko men, hoe het godsdienstige leven in het gezin kan blijven functioneren, maar ook moet informatie gegeven worden over de kerken in het land waar men naar toegaat. De Noor Sture Hallbjorner sprak zich nogal fel uit tegen buitenlandse kerken die in vele grote steden ges ticht worden en waarvan de leden nauwelijks contact zoeken met de mensen van het land. Hij wilde dat de christenen van het Westen veel meer contact zouden zoeken met de christenen in het land waar zij zich gaan vestigen. Dat is trouwens vrij algemeen de wens van alle afgevaar digden. 's Middags gingen zij in verschil lende gespreksgroepen uiteen. Vooral dit laatste punt leverde nogal wat stof tot gesprek op. Brigalia Bam legde bijvoorbeeld sterk de nadruk op de taak van de Afrikaanse kerken om vreemdelingen op te vangen. En kele afgevaardigden wezen op hun beurt haar erop dat maar al te vaak de Afrikaanse kerken verstek laten gaan, of blanken op zo'n manier ont vangen, dat juist grote nadruk wordt gelegd op hun uitzonderingspositii De grote verscheidenheid onder c afgevaardigden wreekte zich op <te eerste dag van de besprekingri i gespreksgroepen. Het was duidelijl dat r nog weinig lijn was te bespeu ren in de besprekingen, juist omói iedereen vanuit een andere situati spreekt. Ook wordt als een gemi ervaren dat er zo weinig mensen ui de derde wereld zelf aanwezig zijl Juist daarom was het referaat vi de Amerikaan Jack Collins belai grijk, omdat hij kon spreken vanü zijn Aziatische ervaringen. Deze Ami rikaan is aangesteld door de Oostazii tische Raad van Kerken om te probe ren de westerlingen te betrekken bl het werk van de Aziatische kerka Ervaring heeft hem geleerd, dat ve le mensen uit het westen vaak vee contacten hebben met Aziaten, mar dat er een kloof is zodra het gaal oi de opdracht van de kerk in die Azia tische wereld. Zijn ervaring is dat vele Aziatische kerken die blanke wel graag zouden willen helpen on n v vangen, maar reeds zoveel taken hel von" ben te vervullen dat er vaak he weinig van komt. Dit probleem kon jje"ie echter niet ter sprake omdat de verb Qerz° genwoordigers van de derde were! op deze conferentie ontbreken en ei °.g< dergelijk probleem alleen met h< J™1 besproken kan worden. LE N'ieui ien. voor inbej bewo schal Won: (Van een onzer medewerkers) HOOGEVEEN Waarschijn lijk zal nog deze generale synode van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) een speciale hoog leraar in de ethiek benoemen aan de Theologische Hogeschool te Kampen. De synode besloot gisteren met al gemene stemmen om het aantal hoog leraars tot zes uit te breiden. Ver wacht wordt, dat de curatoren nbg ge durende deze synode met een voor dracht zullen komen. De synode sprak uit, dat uitbreiding dringend gewenst en ook noodzake lijk is. Zij dacht aan de expansie van de theologische wetenschap en de voortgaande specialisatie. Het veld van wétenschap is zo wijd geworden, dat aan de gevaren van de heden daagse stromingen onmogelijk vol doende aandacht kan worden geschon ken. De synode overwoog ook, dat er een dringende behoefte bestaat aan publi- katies op theologisch gebied ten dien ste van de kerk en haar ambstdragers Daarin kan bezwaarlijk worden voor zien bij een overbelasting der hoogle raren. Vergelijkbare theologische op leidingen tonen, dat de vrijgemaakte hogeschool al jaren met een minimale bezetting volstaat. Ook het promotie- recht belast de hoogleraars extra. Het wordt een hoogleraar in de ethiek. De synode vond het namelijk van groot belang, dat er aan de hoge school apart aandacht wordt besteed aan de brandende vragen van het christelijk leven. Er wordt gesleuteld aan alle nor men. De kerk, en niet het minst haar jeugd, staat voor vragen als van de omgang der seksen en de homofilie, delaar. Rechts op de foto staat een deel van de tekst uit Deu- teronomium 34 vers 6, waar over de dood van Mozes staat: „En nie mand heeft zijn graf geweten.Deze woorden zijn „gegoten" in de vorm van een steenhoop op een graf, zoals de Israëlische sol daten deze oprichting op de slagvelden. Naast de steenhoop ligt een met een net overtrokken helm en staat een jonge olijftak met wortels er aan. De penning zal straks op de banken van Europa verkrijgbaar zijn. raëlische kan- de verhouding van de rassen cn de J.I.. I Irlaccon Hp opIHhptlpHinp pn hpf pp- klassen, de geldbesteding en het ge bruik van kernwapens. De synode noemde het van niet te onderschatten betekenis, dat de aanstaande predii- kanten met deze vragen geconfron teerd worden en gewapend worden te gen de revolutionaire moraal. Sjaloom In de synode vond het voorstel al gemeen bijval. Het moderamen, dat als commissie van rapport optrad, wees erop, dat God de storm in de ker ken bestraft en vrede schenkt. Zoals synodepraeses ds. J. Kok het zei: God maakt het leven weer gezond, geeft sjaloom. Wel waarschuwde prof. J. Kamp huis, dat de strijd nog niet voorbij ii Er moet in getemperde toon words gesproken. Maar verschillende synodeleda noemden de uitbreiding van de schod een groot voorrecht na de vele moei lijkheden, die het conflict ook voor i school had meegebracht. Ds. D. Nieu- wenhui3 noemde het voor de kerken een vertroosting. De kerkleden wille hiervoor wel offeren, dacht hij. Randstad Bij ons in Noordholland en In M westen algemeen bestaat grote be hoefte aan predikanten die een brede opleiding hebben gehad, zei ds. S. Cnossen uit Alkmaar. De gemeenten in het westen zijn vaak klein. Di jeugd staat in intens contact met an dere jeugd. Daarom is het goed, dat a een ethicus in Kampen komt. Dar. krijgen de kerken jonge predikanten die weten wat ze aanmoeten met pro blemen als van de Randstad en var de jeugd. Op de synode was ook dr. C. Trimp uit Groningen. Hij deelde mee, zij" benoeming tot hoogleraar te aanvaar den. HILVERSUM Het bestuur v; „Schrift en Getuigenis", de vereni ging van verontrusten in de gerefor meerde Kerken, ziet er thans aji volgt uit: ds. E. J. Oomkes, Uithui zen. voorzitter; ds. W. C. van de: Brink, Nieuw-Loosdrecht vice-voor- zitter; mr. R. H. Poelman, Rotter dam, secretaris; A. van Weel- sum, tweede secretaris; A. van Weel den, Renkum, penningmeester: Langeveld, Hilversum, tweede ningmeester; D. Knol, Groningen, al*J gemeen adjunct; J. Drieënhul Nieuw-Loosdrecht; P. Groen, Hai wijk; J. van der Honing, 's-Gravei ge; B. van Hoven, Andel; L. Kramf Urk; S. van der Leij, Hasselt; H. W Maaskant, Zeist; ds. J. B. van Mechf len, Urk; mej. T. E. N. Ozinga, Mid delburg, I. van de Repe, Baarland I» Schut, Wolfheze, R. Vrieling, Harder wijk J. de Vries, Heerenveen; S. ds Zeeuw, Gorinchem. it w klein ran aant: raad dtr Flij ook best; Dt de c de a geer

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2