IN BOUWCENTRUM Goedhuis onder behandeling van dokter Louis van Tulder (77) verongelukt VORMEN UIT ITALIË Radikalen breken met ARP in Utrecht Er zijn geen arbeiders voor al die plannen Blanke slavin, giller van eigen bodem Congrespartij: vertrouwen in premier Gandhi Directeur arbeidsvoorziening over industrie Rijnmond: Dit zijn de zeven eisen Staking op scheepswerf De Merwede ZIN INTLEVEN-VERSTANDIG ETEN-BRIO,ONGEZOUTEN,ZUIVER PLANTAARDIG 13 DONDERDAG 13 NOVEMBER 1969 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Bouwcen trum in Rotterdam heeft vanmorgen de nieuwe ingang op de hoek van het Kruisplein en hel Weena met de daarachter gelegen ruime hal in ge bruik genomen. Dat geschiedde met de opening van de expositie Domus Design door Don Livio Thcodoli, Ita liaans ambassadeur in Nederland. Die expositie is georganiseerd in sa menwerking met het Italiaanse archi tectuurtijdschrift Domus en het Ita liaanse instituut voor de buiten landse handel. De ontwerper Gio Ponti gaf een toelichting. Domus Design blijft geopend tot en met 6 deecember. Hoewel deze expositie uitermate boeiend is, kan men zich voorstellen, dat een aantal bezoekers zich teleur gesteld zullen voelen. Het onderwerp is de industriële vormgeving, waarin de Italianen het Inderdaad bijzonder ver hebben ge bracht. Welnu, wat er te zien is, be- - treft in hoofdzaak meubilair. De ge wone huishoudelijke zaken zoals kof fiepotten, koffiemolens stofzuigers, (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Op bijzonder voortvarende wijze heeft een 'groep Utrechtse radicalen bin nen de ARP gebroken met deze partij op provinciaal niveau. De groep wenst nog wel in landelijk verband als lid van de partij te worden aangemerkt. De voornaamste figuur in deze jroep is mr. A. G. Smallenbroek, die [ich reeds vele malen uitsprak tegen ^menwerking met KVP en CHU. toals bekend is hier zowel voor de ilad als de provincie Utrecht besloten ot samenwerking met KVP en CHU zoor de verkiezingen van volgend Jaar. Oorzaak van de moeilijkheden in de irovincie Utrecht is thans, dat naar iet oordeel van de groep radicalen op je advieslijst voor de provinciale itaten op verkiesbare plaatsen geen radicalen voorkomen. Op vier van de xes plaatsen staan de namen van rittende fractieleden en de twee nieu we kandidaten: H. P. Ester, Utrecht en mr. J. A. Oosterhoff, burgemeester van Lopik, worden niet radicaal ge noeg geacht De vier „blijvende" fractieleden rijn: J. Nieuwenhuis, Utrecht, voor zitter van de CNV-bond Unitas, L. W. G. de Geus, burgemeester van Lin- schoten, J. Berenschot, Breukelen en mr. W. R. van der Sluis, een van de ;edeputeerden van de provincie Jtrecht. De nummers 7 en 8 zijn de heren J. van Houwelingen en C. J. van Vliet, die voor de radicalen wel aanvaardbaar zijn, maar naar hun smaak niet hoog genoeg geplaatst werden. Geen vertrouwen De AR-radicalen in de provincie Utrecht hebben gisteravond in een vergadering in Bunnik hun vertrou wen in het provinciaal comité op gezegd; zij zullen niet meewerken aan de verkiezingscampagne in deze Telefoontoestel naar ontwerp van Marco Zuzano op de ten toonstelling „Domus Design". Het heeft de vorm van een doos niet deksel waarbinnen kiesschijf en spreékmicrofoon zijn besloten. Bij gebruik klapt men het dek- sel open. De Italiaanse Siemens- I onderneming in Milaan brengt het toestel in de handel. provincie en trekken al hun kandi daten van de advieslijst terug. Behalve de heren Van Houwelingen en Van Vliet komen op de advies lijst ook nog de namen voor van de „radicalen" T. Renes, drs. J. de Jonge en mevrouw E. Boers. Dat de kiesverenigingen de advieslijst nog kunnen wijzigen, wordt door de radi calen als een theoretische mogelijk heid aangemerkt. Zij verwachten dat de overgrote meerderheid van de kies verenigingen in de provincie Utrecht zich achter het advies van het pro vinciaal comité zal scharen. LONDEN Nog steeds is er in de Engelse pers rumoer over het dode lijk ongeluk waarbij de Nederlandse luchtvaartattaché, prof. dr. D. Goed huis, betrokken was. In de Daily Ex press verklaarde de Nederlandse pers attaché in Londen, de heer D. J. van Wijmen, dat er van een hetze rond om dit ongeval moet worden ge sproken. De heer Van Wijmen zei volgens het blad dat er nog niets vaststaat over de schuld van de hoogleraar, terwijl hij daarentegen wel als schul dig in Britse bladen wordt afgeschil derd. Overigens komen er in de krant drie getuigen aan het woord, die ver klaren dat het weggedrag van prof. Goedhuis vlak voor het ongeval merkwaardig was. Zo zou hij rake lings langs de wegafscheiding nabij Slough hebben gereden. Berichten als zou prof. Goedhuis zich thans schuil houden worden door de Nederlandse ambassade ontkend. Hij zou onder doktersbehandeling zijn. Aan de familie van de omgeko men student heeft de heer Goedhuis een condoléancebrief geschreven. Volgens de Daily Express kan de diplomatieke onschendbaarheid alleen worden opgeheven als de Nederlandse ambassadeur van oordeel is dat de ernst van de zaak dit nodig maakt. Louis van Tuulder NEW DEHLI De eerder als fractievoorzitster en premier van India geroyeerde mevrouw Gandhi heeft vanmorgen het vertrouwen gekregen van haar regerende Con grespartij. 330 van de 432 leden van de parlementsfractie van deze partij spraken zich uit voor aanblijven van mevrouw Gandhi. De motie van vertrouwen werd ingediend door de Indische minister van binnenlandse zaken, Tsjavan. In deze motie wordt de poging van partijvoorzitter Nijalingappa en zijn aanhangers om premier Gandhi als partijlid te royeren „ongeldig en onrechtvaardig" genoemd. (Van de kunstredactie) HILVERSUM Een tragisch on geval maakte gisteravond een eind aan het leven van een der grootste Nederlandse zangers, Louis van Tul- der. Bij het oversteken van de 's-Gravelandseweg werd hij gegrepen door een personenauto. De bestuur der remde tevergeefs. De hee.T Van Tulder overleed later in een zieken huis te Hilversum. Hij werd op 22 mei 1892 in Amsterdam geboren en werd oorspronkelijk voor de handel opge leid, doch reeds in 1915 verliet hij zijn post bij de Amsterdamse Bank om zich aan de zangkunst te wijden. Louis van Tulder was een harde werker en was zich al jong bewust dat het bezit van een goede stem alleen niet voldoende was. Door zijn grote muzikaliteit gehol pen werkte hij aan de vervolma king van zijn stemgeluid. Hoewel hij reeds in 1916 bij Koopman zijn ope racarrière begon, nam hij lessen bij de bekende pedagogen Aaltje Noor- derwier-Reddingius' en mevrouw Van Wlsselinh-Meerum Terwogt. Daar naast volgde hij directielessen bij Willem Mengelberg, instrumentatie een onzer verslaegevers) vergrijzende bedrijfstak bini (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De hoofdin specteur-directeur van de ar beidsvoorziening in Zuid-Hol land, de heer K. Lewin, ziet geen heil in het Rotterdamse plan tot stichting van Grevelingenstad (500.000 inwoners), noch in de geplande industrievestigingen. Er is gewoon geen aanbod voor de bezetting van meer arbeids plaatsen. Hij heeft dit gerapporteerd aan mi nister Roolvink, die hem daarom had gevraagd. Zijn nog geheime memo randum is gepubliceerd in de Metaal- koerier van de NW-bedrijfsbond. Hij grondt zijn bevindingen o.m. op gesprekken met het gemeentebestuur van Rotterdam en gecommitteerden van Rijnmond. In zijn memorandum stelt de heer Lewin dat het toelatingsbeleid van nieuwe industrieën moet zijn gericht op de mogelijkheden van de arbeids markt. Een sterke selectie is nodig, waarbij wordt gelet op de kwaliteit van de nieuwe arbeidsplaatsen, op dat deze geschikt zijn voor de op groeiende beroepsbevolking. De vraag naar arbeidskrachten richt zich sterk op de industrie en dan vooral nog op de metaalindu strie. Ondanks de aanwezigheid van duizenden buitenlandse arbeiders is er een tekort aan even zovele handar beiders in de metaal. De vooruitzichten zijn slecht, want jongeren voelen er weinig voor deze vergrijzende bedrijfstak binnen te treden, aldus de heer Lewin. Kostba re pogingen om arbeiders uit andere streken van ons land aan te trekken stelden teleur. Heel wat gemakkelij ker lukt het om werknemers van het Rijnmondgebied naar elders te ver plaatsen. De zeer goed van orders gevulde Industrie kan hierdoor maar langzaam groeien en heeft volgens het memorandum soms moeite om zich op het huidige niveau te handha ven. De heer Lewin concludeert dat de jeugd steeds meer voor het witte bij Peter van Anrooy en een recita tiefstudie bij Sem Dresden. Al spoedig zag de zanger in, dat voor hem de toekomst lag in de ora toriumsector, ook al was zijn optre den als dirigent in „La Bohème" een volledig succes geworden. Zo zullen vele concertbezoekers van voor de oorlog mooie herinneringen hebben aan deze grote zanger, de tenor wiens naam tot ver buiten onze grenzen vooral als Bachvertolker bekend was. Hij zong 225 maal de tenorpartij uit Mattheus Passion. In 1938 werd hij bij zijn zilveren jubileum op grootste wijze gehuldigd. In de tweede helft van 1942 had Louis van Tulder een zware ziekte te doorstaan. In 1946 werd hij benoemd tot directeur van het zangkoor van de St. Liduinakerk te Den Haag. Hij heeft ook zangonderwijs gegeven. Na zijn terugtreding van het podium heeft hij nog lange tijd het oratori umleven beïnvloed en zich dienstbaar gemaakt als hoofdleraar aan het Rot terdamse Conservatorium. De overledene was officier in de orde van Oranje Nassau. Het Nederland van de geestelijke muziek heeft in hem een van de grootste zangers en pedagogen verlo- c-en. Wie kan ooit de vocale eenheid van het haast legendarisch solisten ensemble Jo Vincent, Theodora Versteegh, Louis van Tulder en Wil lem Ravelli vergeten? Hij schreef met hen een rijk stuk muziekhistorie, dat tot heden nog niet is overtroffen. boordje kiest. Daardoor dreigt er in het Rijnmondgebied een overschot aan hoofdarbeiders. „Reeds over 20 jaren zal 20 percent van de schoolver laters in het eigen gebied geen bij het onderwijs aansluitende arbeids plaats kunnen vinden. Deze jeugdi gen zullen de exodus uit het Rijn mondgebied versterken juist met kwalitatief waardevolle elementen." Een duidelijk naar buiten tredende verbetering van het sociale klimaat zou de wervingsmogelijkheden ten goede komen. Dat is volgens de heer Lewin een van de wegen die de indu strie op ruime wijze zou moeten in slaan om iets aan de voortdurende tekorten aan arbeidskrachten te ver anderen. UTRECHT Deze eisen heb ben de vakbonden aan de VMF-directie gesteld: 1. Een duideijker beeld van de totale situatie in het vmf-con- cern; 2. In het bezit worden gesteld van de brief die de directie aan minister De Block heeft gezon den; 3. Een juister Inzicht in het rendement van de laatste NS-or- der; 4. Als Werkspoor Utrecht de gevraagde garantie van de over heid niet krijgt mogen er nog geen ontslagen vallen; 5. Het totale herstructure- ringsbeleid moet volledig open worden gespeeld, dus een volle dige en tijdige informatie aan de ondernemingsraden en de vak verenigingen; 6. Voor zover het personeelsin- passing betreft moet er een na tuurlijk verloop zijn. Indien ontslagen niet te vermijden zijn, dient er tijdig overleg te worden gepleegd over vervangende werkzaamheden; 7. Tenslotte zijn de vakbonden van oordeel dat in alle gavellen een volledige toepassing van de afvloeiingsregeling tot stand moet komen. Geen winstuitkering (Van onze correspondent) HARDINXVELD-GIESSENDAM Het overgrote deel van de 600 werk nemers van de scheepswerf en ma chinefabriek De Merwede in Har- dinxveld- Giessendam heeft gisteren gestaakt als protest tegen het niet uitkeren van een winstaandeel van zes procent. Na overleg tussen vak bonden en directie besloot men van morgen weer te werken. Dinsdagavond deelde de directie in een vergadering van de onderne mingsraad mee dat geen winstuitke ring zou worden gedaan. Ter compen satie zou men een gratificatie van twee procent verstrekken. Gistermorgen bleek dat de werkne mers daar geen genoegen mee na men, hoewel de ondernemingsraad akkoord was gegaan. Ze belegden een bijeenkomst in de kantine. Direc teur Van Helden kon daar geen toe zegging doen, omdat de bedrijfsresul taten geen winstaandeel zouden toela ten. De verliezen zouden belangrijk toenemen en ook de liquiditeit zou in gevaar komen. Opening van zaken De directie verklaarde zich bereid op 16 december de Ondernemings raad opening van zaken te geven. De vakbonden, die niet achter de wilde staking stonden, zullen inzage in de boeken krijgen. Voor de werknemers kwam de tij ding vrij onverwacht. De vakbonden menen dat de directie het personeel beter had moeten voorbereiden en strijkijzers en wat niet al, die zich juist lenen voor een heel goede vorm geving, mist men er node. Daarbij komt, dat wat er te zien is aan meubilair doorgaans dusdanig kostbaar is, dat het voor de gemiddel de burger onbereikbaar is. Boven dien vereisen heel wat inderdaad hoogst interessante meubelstukken ruimte en ruimte is iets, waarover wij Nederlanders echt niet teveel be schikken. Wat uiteraard niet wil zeggen, dat de ideeën die worden geëtaleerd, niet interessant zouden zijn. Opvallend is het veelvoudig ge bruik van kunststoffen en vooral de uitbundige kleurigheid. Harde, pri maire kleuren, die inderdaad een feestelijk effect hebben, maar die, al weer, voor de kleine Nederlandse flats al te uitbundig, te fel zijn. Ook dergelijke kleuren vragen ruimte om goed tot hun recht te komen. Veel van wat er ls te zien is mo dieus, zal waarschijnlijk op de duur geen stand houden. Dat is niet erg: het gaat om nieuwe ideeën in meubi lering en woninginrichting. Dergelij ke nieuwe ideeën hebben wij in Ne derland heel erg nodig. Vicka Borg als Sacha en Max Fi- I scher als de gevaarlijke charmeur die haar hier probeert te benaderen, in de Nederlandse film ,fie blanke slavin". Vroeger spraken we van „keukenr meidenromans", maar sinds er -geen keukenmeiden meer bestaan van het ouderwetse slag, dat deze „roman- nen" verslond bij gebrek aan andere mannen, is het genre afgezakt' naar provowinkeltjes, waar de waar, meest al van Belgische makelij, aan onno zele lieden aan de man wordt ge bracht. Het pornografische beperkt zich tot een beperkt aantal cliché's, dat in eindeloze deining wordt her haald: op elke nieuwe bladzijde wordt een andere nieuwelinge ge grepen en ondergaat het oyde lot. De blanke slavinnen bevolken deze boekjes in ontelbaar aantal. De niets vermoedende lezers hadden nooit van hun leven kunnen dromen, dat zij dergelijke lectuur hunner dromen nog eens in een eigen Nederlandse film zouden zien uitgebeeld. Nu, zij kunnen hun hart ophalen bij het nieuwste produkt van vader landse bodem: de film „De blanke slavin", 'n Gijsbert Versluys pro- duktie, naar een oorspronkelijk film verhaal en dialogen van René Daal der en Rem Koolhaas, In de regie van René Daalder. Het is een echte giller geworden (maar voor goede verstaanders: in wezen een tragisch geval). Verhaal Een „goéde" Duitser is in het ver zet omgekomen, nalatende twee treu rende geliefden en een baby. Zijn broer, Gunther, komt na jaren eens een onderzoek doen naar het verle den van zijn broer en treft daar de ene geliefde in zeer bemiddelde om standigheden aan, en de andere in zeer behoeftige: Zij heeft dan ook het kind, een welgeschapen dochter. Inmiddels zijn handelaars in blanke slavinnen bezig op deze doch ter te azen. Hun hoofdman geeft zich uit voor ex-assistent van dr. Albert Schweitzer, wiens tropenhelm hij nog blijkt te bezitten. Hun handlan ger is ene Kareltje, wiens vrouw, Mi- eerder had moeten inlichten. De winstuitkering van zes procent, die twaalf jaar achtereen was gedaan, was men als een vaste uitkering gaan zien. Bij de Merwede wordt een grote zeesleepboot voor Smit en Co. in Rot terdam gebouwd alsmede twee dub beldeksveerboten voor de diensten over de Westerschelde. Wanneer een vader echt vader wil zijn... zelfs na dagen hard werken, dan gaat het erom dat-t-ie zich fit voelt. En fit zijn begint bij verstandige voeding. Brio heeft daar veel mee te maken. Die is zuiver plantaardig, dat is zeker. De zekerheid van de drie gouden oliën: mais en soja en zonnebloem. Bovendien is de smaak heerlijk! Fit zijn begint bij verstandige voeding. (En dat geldt heus niet alleen voor uw man...!) mi, reeds als slavin de anderen naar Tanger is voorgegaan. Om kort te gaan: de goede Duitser laat twee meisjes in een verlaten slot (dat het Hubertusslot op de Hoge Veluwe blijkt te zijn) opleiden voor verpleegster voor Tanger. En wie be lezen is, begrijpt al waar het op uit loopt, jazeker, het is een snood plan van de boze handelaars. Eén meisje weten zij zo uit het slot mee te sle pen. Het andere wordt eerst nog door de goede Duitser meegenomen naar Hamburg, valt daar niets ver moedend in handen van een verlei der en loopt pardoes in de armen van Kareltje, die haar fluks naar Tanger verscheept. De goede Duitser had nog wel met haar willen trouwen. Een ieder be grijpt waarom hij in één nacht grijs werd en zo vindt Loudy (de inmid dels bejaard geworden vriendin van zijn dode broeder) hem. Het verhaal eindigt aldus: Ter wijl zij elkander eindelijk in eene innige omhelzing vinden, is de toe schouwer tenslotte nog getuige van de overmeestering van Mariene door eenen fatsigen Arabier in een smerig vertrek in de casbah van Tanger". Doek. De film munt als bijna iedere an dere Nederlandse film uit door prachtig camerawerk, houterige dialo gen, die hier en daar meevallen als de Duitsers in deze rolprent Neder lands spréken, en door het optreden van gerenommeerde filmgroten als Rijk de Gooyer (Kareltje: in de film plechtig Charles Dubois genoemd, vanwege de couleur locale), Tony Huurdeman als verkoopster van blank vlees, Henny Alma als vrouw van een Duitse dokter, Nad. Noyons als deze dokter zelf, Elisabeth Versluys als Marlenes moeder, Max Fischer als de verleider, en Jaap van der Merwe als de verzetsheld. Ook zijn er enige Duitse helden gecontrac teerd onder wie Gunther Ungeheuer als de goede Gunther. En als dit het niet meer doet op de Nieuwendijk en andere plekken waar deze commercie floreert, zou ik het niet meer weten. In ieder geval een mijlpaal in onze filmhistorie: een Nederlandse film die geld gaat opbrengen, want er zijn altijd velen die hun eigen lectuur ook op hun eigen witte doek willen zien. Wat voor lectuur dat dan ook zijn mag. Ev. Grolle.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13