Kabinet: Enige verzwaring voor het bedrijfsleven Tekort verpleegsters ernstige bedreiging Kok zoekt tekening van De Zeven Provinciën 99 Huib Goudriaan Floris strijdt voor Unicef Reclame bestedingen fors omhoog PROF. HESSEL PESSIMISTISCH Conjunctuur krijgt tijdelijke inzinking Auto's onder treinen: doden Weer voorstelling Comedie verstoord Stier doodt twee mensen DONDERDAG 13 NOVEMBER 1969 De veerboot Prinses Irene" als suikerwerk VLISSINGEN Op nog geen honderd meter afstand van de plaats waar Vlissin- ger Michiel versteend staat te dromen over de tijd, toen de sche pen nog van hout en de mannen nog van ijzer waren, koestert chef-kok P. Oosterling ook een droom. In de keuken van hotel Noordzee-Boulevard broedt hij op zijn plan „De Zeven Provin ciën" het vlaggeschip van onze grootste admiraal in suiker na te bootsen. De heer Oosterling: „Al een jaar of drie loop ik met de gedachte rond „De Zeven Provinciën" te maken. In de eerste plaats vind ik het een prachtig schip en in de tweede plaats is Vlissingen een De Ruyter-stad. En zover ik weet is nog nooit een model in suiker van het schip gebouwd." Clief-kok Oosterling heeft Vlis- singse hotels, een veerboot, trouwkoetsfes, scheepswerven en andere bouwwerken uit sui ker opgetrokken. Altijd tot in de details, en op schaal. Ook „De Zeven Provinciën Het kinderfonds UNICEF heeft van de NOS toestemming gekregen deze foto van de steeds populairder wordende tv-held Floris te verkopen. Wie ƒ1.50 aan UNICEF stuurt krijgt de fotokaart franco thuis. Het is voor een goed doel: UNICEF zet zich overal ter wereld in voor het ver waarloosde en ontrechte kind. Betaling door overschrijving van zoveel maal 1.50 als u fotokaarten wilt ontvangen op giro 7515 ten name van UNICEF, Den Haag. Voor tuie Peen giro heeft: 1.50 in postzegels extra plakken op een met 20 cent pefrankeerde briefkaart, geadresseerd "an UNICEF, Postbus 1857, Den Haag. Voor elke foto moet in dat Beval één briefkaart worden gestuurd. Zowel op giro als op briefkaart al leen maar vermelden: FLORIS. wil hij, ongeveer anderhalve me ter lang, op schaal namaken. Maar daarvoor heeft hij een werktekening of een model no dig, die hij na lang zoeken nog niet heeft kunnen vinden. Nederland lijkt, op Willem van de Velde's schilderij „De krijgs raad voor de vierdaagse zeeslag" na, weinig tastbare herinnerin gen te hebben aan het schip, dat zulke onverwoestbaar Hollandse beelden weet op te roepen: ...Cor nelia Tromp omringd door vijan den, totdat uit de grijze motre gen „De Zeven Provinciën" op doemt met Bestevaer op de cam pagne... de vierdaagse zeeslag is gewonnen, maar De Ruyter veegt met de bezem in de hand dood gemoedereerd zijn kajuit aan, en voert zijn kippen... en na de zeeslag bij Schooneveld een trot se admiraal, die met een woord speling) over zijn vijanden zegt: „Zij hebben nog ontzag voor De Zeven Provinciën!" Eerst de hiel Maar Nederland is geen land voor het bewaren van nationale relikwieën. De heer Oosterling: „Via de biblio theek van de HTS hier heb ik na lang zoeken een Duits boek over de schepen van die tijd te pakken ge kregen. Daar staat wel een tekening van een tweedeks schip in. maar De Ruyters schip had drie dekken, zodat ik er een derde dek tussen moet zet ten. En daar gaat enorm veel tijd in zitten" De kok, die over zijn bouwplan praat als een ervaren scheepsbouwer, zoekt nu mensen die hem aan gege vens kunnen helpen. „Met een goeie tekening ben ik overigens niet klaar, want daarna moet ik mallen maken van karton, 't Gaat eigenlijk net als met een schip op de helling: eerst de kiel leggen, dan het bovenstuk en de masten. Het is een karwei hoor! Ik denk er minstens een jaar over te doen; ik ben er op gebrand alles natuurge trouw weer te geven. Ik word er- duizelig van als ik daar aan denk". Eetbaar Oosterling heeft al eens eerder een schip gemaakt: in 1960 de veerboot van de dienst Vlissingen-Breskens de „Prinses Irene". „Dat was ter ge legenheid van de overdracht bij de Maatschappij De Schelde hier, van wie ik ook de complete werktekening heb gekregen. Eerst heb ik mallen van hout moeten maken. Ik heb er negen maanden over gedaan. Alles was van suiker en tot de kleinste onderdelen nagemaakt, geen bekleding over een houten model dus. Dat is geen kunst. Ik ben er voorstander van dat het eetbaar blijft, hoewel het niet de bedoeling is dat de sierstukken worden geconsu meerd". Na het feestje ter ere van de over dracht van het schip zat hotel Noord zee-Boulevard, waarvoor kok Ooster ling werkt, opgescheept met het mo del. „Toen zei de baas: Kom, we gaan ermee naar Den Haag, naar de ten toonstelling „Gst en Gastheer". Heel het geval werd achter in de auto ge zet, en wij naar Den Haag getuft. Maar toen we we kwamen, en ik zag KOK OOSTERLINGalleen maar boek met tweedekkers wat er allemaal stond zonk de moed me in de schoenen. Ik kreeg toch de derde prijs en ik wist niet wat ik hoorde!" Soms komen er op tentoonstellin gen inzendingen, die onder het suiker een houten geraamte verbergen. „Dat is nep", vindt Oosterling. „Op de af deling show van „De Kokmuts" in de RAI gebeurde het eens dat de jury bij het keuren een stuk afbrak van een suiker Mexicaan met zo'n grote hoed. Toen bleek er een stuk hout onder te zitten. Geen prijs natuurlijk. Ja, als de jury ergens aan twijfelt snijden ze desnoods alles kapot". Boulevard afgewerkt Chef-kok Oosterling is 35 jaar. Hij leerde het vak in de praktijk, maar voornamelijk in zijn diensttijd op de militaire koksschool. Als sergeant- kok verliet hij het leger, en be gon daarna de keukens van de Vlis- singse horeca-bedrijven te verken nen. „Ik heb zo ongeveer de hele boulevard afgewerkt". Het maken van sierstukken van suiker (draganwerk in vaktaal) begon hij tien jaar geleden met een mandje. Ten slotte maakte hij alle mogelijke en onmogelijke voorwerpen ter op luistering van partijen, diners en koude buffetten. Hij bouwd onder meer een complete scheepswerf van suiker, die van de Maatschappij De Schelde en zelfs een huls in aan bouw. „Dat was voor een gezelschap van het Bouwfonds van Nederlandse Ge meenten. Ik bekeek huizen in aan bouw eens goed, en maakte wat schetsen, en voerde het daarna uit in suiker". De heer Oosterling gebruikt voor zijn werk poedersuiker, vermengd met poeder-gelatine opgelost in wa ter. Daaruit ontstaat een soort deeg, dat als „boetseerklei" wordt gehan teerd. Voor bruiloftsdiners maakt hij vaak bruidskoetsen. „Het bruidspaar vindt zoiets leuk, en neemt de koets meestal mee naar huis. Och, je kunt het suikerwerk wel honderd jaar bewaren en het biljft onder glas net zo wit als het bij het begin was". Zaak van geduld In Zeeland heeft Oosterling naam gekregen als mede-oprich ter van een afdeling van de Ne derlandse Club voor Chef-Koks. In Goes wordt jaarlijks een show gehouden, van de belang rijkste werkstukken van de Zeeuwse chef-koks. Hij oogst dan meestal bewon dering van publiek en pers. Toch is Oosterling het meest in genomen met de lof, die twee kapiteins hem destijds toezwaai den voor zijn „Prinses Irene" „Ze konden het niet geloven; zelfs de bedrading was als op het echte schip. Och, het is feeling en 90 procent geduld, en nog eens geduld." Dat geduld zal hij heel hard nodig hebben voor de bouw van „De Zeven Provinciën", de crea tie die zijn werk voorlopig moet bekronen. Scheepsbouw in sui ker is nog geen zoetige zaak. AMSTERDAM Vergeleken bij het eerste halfjaar van 1968 zijn de reclamebestedingen in pers, televisie en radio in dezelfde periode van dit jaar met twaalf procent gestegen tot een totaalbedrag van 219.344.739,-. De grootste vooruitgang werd ge boekt door RTV-bladen (40 pet.), ge volgd door de STER- reclame (32 pet.). Ook de andere media zagen hun omzet stijgen: de groep overige tijdschriften met 17 procent, televisie met 11 procent, de dagbladpers met 8 procent, damesbladen met 7 procent en de familiebladen met 4 procent De cijfers, die bekend worden ge maakt in de jongste weekeditie van „Revue der Reclame" hebben betrek- kingop merkartikelen en -diensten. Duizend kalkoenen in windhoos gedood VENRAIJ ftfeer dan duizend kal koenen zijn gistermiddag gedood toen een windhoos, gepaard gaande met onweer, hat kalkoenenopfokbe- drijf van de heer F. Jenniskens ver woestte. De daken en de zijgevels van de hokken werden over grote afstand verspreid. De schade wordt geschat op 80.000 gulden. Kamerleden willen onderzoek naar Indiaanse stammen DEN HAAG De Tweede-Kamer leden ir. Vondeling en drs. Van den Doel (beiden soc.) hebben minister Luns (buitenlandse zaken) gevraagd de secretaris-generaal van de Vere nigde Naties, Oe Thant, te bewegen een onderzoek te laten instellen naar de situatie van de Indiaanse stam men in Zuid-Amerika. Een dergelijk verzoek is ook ge vraagd in een verzoekschrift dat door 38.000 Nederlanders is ondertekend en dat gisteren aan de Tweede Kamer is aangeboden. In aanwezigheid van prins Claus heeft de Unie van waterschappen gister- morgen in hotel Krasnapolsky in Amsterdam haar jaarlijkse ledenvergade ring gehouden. Voor het begin van de vergadering waren mr. J. W. W. van der Hoeven, voorzitter van de Unie (links), prins Claus (midden) en minister Bakker van Verkeer en waterstaat in gesprek. ENSCHEDE „Ik acht het be paald niet uitgesloten dat er weer een tijdelijke inzinking in de conjunc tuur komt en ik ben er niet helemaal gerust op dat men die mogelijkheid in de textielindustrie onderkent. Er is een sterke neiging waarneembaar, in te sluimeren onder de huidige hoog conjunctuur." Prof. dr. W. Hessel, hoogleraar in de algemene wetenschappen en de econo mie aan de Technische Hogeschool Twenthe, stelde dit gisteren in een ontmoeting met de pers. De (nog) overheersende positie van de textielindustrie in Twente maakt dit gebied conjunctuur- en structuur- gevoelig. De volgende recessie zal zich, naar de mening van prof. Hes sel, sterker laten voelen dan menig een nu verwacht. Hij vestigde er de aandacht op dat Twente, ondanks de samenstelling van het relatief nog ongunstige werkgelegenheidspakket, een groot aanpassingsvermogen aan de laatste vijf, zes jaar opgetreden verschuivingen heeft getoond. Het Centraal Planbureau heeft in „De Nederlandse Economie in 1970" de verwachting uitgesproken dat de werkgelegenheid in de Nederlandse industrie in de periode 1965 tot en met 1970 nog vier procent zou stij gen. Maar alles wijst er volgens prof. Hessel op dat Nederland de fase van groei der industriële werkgelegen heid al achter de rug heeft DEN HAAG Ter dekking van het tekort, dat is ontstaan door het uitstel van de omzetbe- lastingverhoging tot 1 januari 1971, heeft de regering besloten de gehele laatste termijn van de zogenaamde voorraadrestitutie te verschuiven. Deze verschuiving geldt niet voor kleinere ondernemers, d.w.z. onderne mers voor wie dc totale terugbeta ling niet meer dan duizend gulden bedraagt. In plaats van een verschui ving van de helft of driekwart van de laatste termijn voor alle onderne mers, zoals het kabinet aanvankelijk heeft overwogen, wordt voor de gro tere ondernemers de gehele termijn verschoven. Dit antwoorden minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus op opmerkingen van Kamerleden over het wetsontwerp dat wijziging van de omzetbelasting beoogt. Het uitstel van de verhoging van de omzetbelasting maakt het noodza kelijk elders dekking te vinden, maar „in het licht van de noodzaak tot het doorbreken van de prijs- en loonspiraal is van grote betekenis dat het voor 1970 voorgestelde ge- ECHT Op de met automatische knipperlichten beveiligde overweg Ruitersweg is gisteravond een per sonenauto onder de goederentrein van Maastricht naar Geldermalsen terecht gekomen. De heer Th. Smeets (29) uit Echt verloor het leven, een mede- inzittende raakte gewond. De garagehouder A. van der Lin den (60) uit Hoorn kwam gistermid dag om het leven toen hij met zijn auto op een goederentrein botste. Het ongeluk gebeurde op een niet bevei ligde overweg tussen Wognum en Benningbroek in de spoorlijn Hoorn Medemblik. De achttienjarige Chr. J. Thuis uit Beek is overleden aan de gevolgen van een ongeluk, dat hem op 7 no vember was overkomen. De negen tienjarige studente Fernanda van Bilderbeek uit Wassenaar verloor maandagavond bij een ongeluk in Fillmore (Califomië) haar rechter arm. Haar wagen kwam onder een langzaam rijdende goederentrein. deel te van de correctie van de ta rieven van de loon- en inkomstenbe lasting niet wordt verkleind. Gevaar Een dergelijke verkleining zou im mers tot een verkrapping van het besteedbare inkomen leiden en daar door de mede door de regering on derschreven doelstellingen van de SER in gevaar brengén", aldus de» bewindslieden. Het is gewenst om in de huidige situatie van de conjunctuur en op de kapitaalmarkt een vergroting van het begrotingstekort te voorkomen. Daarom heeft de regering besloten om het volgend jaar, op dezelfde wij ze als in 1969, een stringente begro- tingspolitiek te voeren. In dit kader zal ook een extra prijs stijging van de rijksuitgaven als ge volg van de revaluatie van de mark moeten worden opgevangen. Aanslui tend bij deze stringente begrotingspo- litiek zal een eventuele tegenvaller van de opbrengst van de omzetbelas ting boven de thans in de dekking nog schulende reserve worden gecom penseerd, hetzij in de sfeer van de uitgaven, hetzij in die van de ont vangsten. Ontvallen De bewindslieden herinneren eraan dat door het uitstel van een jaar van de omzetbelastingverhoging, het belangrijkste structurele element aan het oorspronkelijke dekkingsplan voor 1970 is ontvallen. „De regering is over deze bezwaren heengestapt nu de regeringsfracties duidelijk hun bereidheid hebben uitgesproken om dan eveneens een eventuele verdere verhoging van de omzetbelasting op 1 januari 1971 tot stand te brengen indien dit voor een juiste structurele dekking noodzakelijk mocht zijn". De regering zegt overigens te be treuren dat het negen maanden ver schuiven van de laatste termijn van de voorraadrestitutie „enige verzwa ring" voor het bedrijfsleven bete kent. De PTT geeft op 15 december een bijzondere postzegel (25 cent) uit ter herdenking van het feit dat ko ningin Juliana vijftien jaar geleden het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden ondertekende. De zegel, die ook in Suriname en de Neder landse Antillen wordt uitgegeven, toont een beeltenis van koningin Ju liana met op de achtergrond een door de zon beschenen weg, symbool van samengaan. Het ontwerp is van Pie- ter Brattinga uit Amsterdam. ARNHEM Ook leerlingen van de Arnhemse toneelschool hebben een voorstelling van de Nederlandse Comedie verstoord. Toen gisteravond in de Stads schouwburg „De familie Tót" werd opgevoerd, riepen zes leerlingen: „Boe, schande". Dit om hun ongeno- gen te uiten over het vastgelopen to- neelbesteL De actrice Nel Koppen wierp olie op de golven. Ze kreeg een daverend applaus van het overige publiek. De leerlingen mogen niet meer in de schouwburg komen. Fet is niet be kend of hun medeleerlingen ook het slachtoffer worden van hun optreden. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De ziekenhuiswereld is in een enorme impasse door het stij gende verpleegsterstekort, speciaal in staffuncties. Dit gaat een ernstige bedreiging vormen voor de volksge zondheid. Daarom is als thema voor de lan delijke Boerhaave-cursus die morgen en zaterdag in Lelden wordt gehou den, gekozen „Arts en verpleegkun dige ir het ziekenhuis". Aldus de directeur-geneesheer van het Leidse Academisch Ziekenhuis, dokter M. W. Jongsma. De belangstelling voor dez ecursus, bestemd voor ziekenhuisartsen, ver pleegkundigen, besturen en directies, is gsoot. Er kwamen al meer dan 700 aanmeldingen binnen uit het hele land, zodat waarschijnlijk een herha ling zal worden gegeven. Volgens dokter Jongsma wordt het hoog tijd dat in ons land, evenals bij voorbeeld in België, de opleiding van leidinggevende mensen in de verple ging op universitair niveau komt. Hierdoor zal ook de psychologische statuskloof tussen arts en verpleeg ster worden overbrugd, verwacht hij. Er moeten ook meer mannelijke ver pleegkundigen worden aangetrokken. VAL MAREBBE In het Italiaan se Zuidtiroler dorp Val Marebbe heeft een losgebroken stier gisteren twee mensen gedood. Voordat het dier on schadelijk kon worden gemaakt, had het ook nog twee mensen verwond. Een van de slachtoffers was de eigenaar van het dier. De stier werd met een klap van een bijl geveld toen hij op het punt stond een kind aan te vallen. De dorpsslager maakte het dier af.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11