Hippies en twens in rij voor de kerk Nestor Combin doet mee bij A.C. Milan Politiek avondgebed in Keulen: Dit is nieuwe vorm van godsdienstoefening Linder: Warmte geen bezwaar Boete voor Tommv Gemmell Ernst Happel: wij laten ons niet verrassen HARRY MALLIN OVERLEDEN 9 WNSDAG 11 (NOVEMBER 1969 Huib Goudriaan KEULEN Een kille novemberavond. De gothiscbe kerk stroomt vol mensen, zo vol, dat velen moeten staan. Baardige jongemannen, meisjes in mini en strakke broeken, maar ook ouderen. Na een welkomstwoord verteld is dat stedebouw, grond- speculatie en planologie vanavond het onderwerp vormen begint op het podium de samenspraak van een groepje jonge- mensen. Afwisselend wordt informatie gegeven en felle kritiek geoefend. Iemand leest voor: „Waarom zijn de nieuwbouwwijken zo ver velend? Waarom noemen sommigen ze „geplande" achterbuur ten? Omdat de bewoners alles van elkaar weten, maar elkaar toch niet kennen. Omdat ze niet weten, waar ze 's avonds heen kun nen gaan. Omdat iedereen zich in zijn eigen huis opsluit, de pan toffels aantrekt en naar de televisie kijkt." Een bijbeltekst wordt geci teerd: „Wee hun die huis aan $is voegen, akker aan akker trekkentotdat er geen plaats meer is, en gij alleen gezeten ROME Vanuit het stormachtige Eindhoven zijn de spelers en officials van PSV maandag in Rome aangeko men. waar naar Nederlandse maatstaven gemeten de weersomstandigheden ideaal zijn. PSV zal dan ook morgenmiddag bij een hoge temperatuur de wedstrijd tegen AS Roma spelen. PSV-trainer Kurt Linder vond dit echter aller minst een bezwaar. In tegenstelling tot de ploeg van Hellenio Herrera heeft PSV dinsdag lioht getraind. De Roma-spelers had den een vrije dag gekregen van HH en zouden eerst vandaag bijeenko men om zich op het duel met PSV voor te bereiden. Indien, zoals Linder aanneemt, Ca- pello en Capelli niet ziek zijn, zal Roma waarschijnlijk in de volgende opstelling spelen: doel: Ginulvi; ach ter: Bet, Spinosi, Salveri, Capelli; midden: Santarini, Capellini, Landi- ni; voor: Peiro. Capello. Cordova. Kurt Linder zal zijn opstelling vlak voor het begin van de wedstrijd be kendmaken. J GLASGOW De strafcommissie van de Schotse voetbalbond heeft zijn international Tommy Gemmell een boete van 500 gulden opgelegd. Gemmell was in de laatste minuten van de wedstrijd West-Duitsland —Schotland uit het veld gestuurd na een ernstige overtreding tegen Helmuth Haller. Gemmell, die voor Celtic speelt, vertelde dat de boete maar een ge deelte uitmaakt van het bedrag dat de trap naar Haller hem heeft ge kost ..Ik was door de FIFA al voor drie internationale wedstrijden ge schorst en bovendien heeft Celtic te gen mij eenzelfde straf uitgesproken. Daardoor derf ik een kleine 6000 gul den aan salaris en premies". lieden zijt in het land" (Jes. 5:8). Ér volgt een gebed: „Wij zijn gasten op deze aarde. De grond is maar tijdelijk in onze handen gegeven. Iedereen heeft recht op deze grond. Heer, geef dat ÏJw stad door ons ontstaat!" Vanavond, traditiegetrouw op de eerste dinsdag van de maand, is er weer „Politisches Nachtgebet". Sinds oktober 1968 komen protestantse en rooms-katholieke christenen aanvan kelijk één en later (daartoe genood zaakt door de belangstelling) twee avonden in de maand, bijeen in de Keulse Antoniterkirche. Ze noemen zich de „Oecumenischer Arbeitskreis Politisches Nachtgebet" oecume nische werkgroep politiek avondge bed. iVie( vrijblijvend Wat wil deze groep theologen c-n theologisch ontwikkelde leken? De werkgroep werd niet, zoals meestal gebeurt op een goeie dag met een bepaald doel gevormd. Er was alleen een aantal mensen, die als vrienden in een gezellige kring discussieerden over nieuwe vormen van liturgie en geloofsbelijdenis, en over het huwe lijk. Totdat men vond dat het zich be zighouden met theologische kwesties een vrijblijvende zaak is, zolang men zich niet betrokken voelt bij wat er in de wereld gebeurt en uit het theo logisch nadenken geen politieke konsekwenties worden getrokken. „Elke theologische stelling moet te gelijk ook een politieke zijn", betoog de de bekende Duitse protestantse theologe Dorothee Sölle, die deel uit maakt van de groep. Er werd tenslot te op een Goede Vrijdag een godsdienstoefening gehouden op de Neumarkt, waarbij voor het eerst de vorm van het politieke gebed werd beproefd. Op de katholiekendag in Essen werd in 1968 deze vorm opnieuw uit geprobeerd. „Overeenkomstig de in zichten van de rooms-katholieke prof. Johannes B. Metz te Münster is de christen verplicht tot politiek han delen uit naastenliefde. Hij dient vrede te stichten, ideologieën te ont zenuwen en te streven naar gerech tigheid, humaniteit en solidariteit". Als gevolg van deze gedachtengang ontstaat een vorm van godsdienstoe fening met politieke informatie, con frontatie daarvan met bijbelteksten, een korte toespraak, oproepen tot ac tie en discussie met de gemeente. De werkgroep op het podium: waarom worden de steden onleefbaar? De eerste bijeenkomsten trekken overweldigend veel bezoekers. De Frankfurter Allgemeine Zeitung schrijft 3 oktober 1968: „Zelden heeft een avondgebed, dat christenen nor maal in alle stilte plegen te verrich ten, zoveel aandacht gekregen als de ze week in Keulen. Ongeveer duizend mensen van verschillende confessie verdrongen zich in de nacht van dinsdag op woensdag in de Evange lische Antoniterkirche.De kerk, die normaal plaats biedt aan ruim driehonderd gelovigen, was tot de laatste plaats toe bezet". Maar er rijst ook verzet van de kerkelijke overheden. De werkgroep had eerst geprobeerd toegang tot de katholieke kerk te verkrijgen, maar kardinaal Frings „betwijfelde de rechtzinnigheid van „Politiek Avond-, gebed". Hij stelde géén gebouw ter beschikking. De groep doet met suc ces een beroep op ds. J. Eichert van de Evangelische Antoniterkirche. In overleg met het presbyterium kerkvoogdij zouden wij zeggen besluit deze de kerk voor het politie ke avondgebed open te stellen. Dan komt er een afwerende reactie van de praeses van de Evangelische Kerk in het Rijnland, prof. dr. Beck- mann. Hij zegt in een interview: „In het avondgebed gaat het niet om het bidden, maar om een politieke de monstratie". Hij vergelijkt de werk groep zelfs met de „Deutsche Christen" uit de Nazi-tijd, maar ver zacht deze uitlating later. In een verzoenend gesprek met de groep licht hij toe de gevaarlijke tendenties te hebben bedoeld, die „de mens in plaats van God stellen en Ji<em de mogelijkheid toekennen aan de verandering van de wereld in de richting van het rijk van God te werken". In het gesprek blijkt dat de te genstelling onverzoenlijk is. Praeses Beckmann beschouwt de politieke betrokkenheid („engagement") niet als behorend tot het wezen van de kerk, terwijl de werkgroep geloof, ethiek en politiek niet kan scheiden. Huwelijk Inmiddels blijven de bezoekers el ke eerste dinsdagavond van de maand toestromen. De banken en pa den zijn dan propvol. Om het doop vont verdringen zich revolutionair denkende jonge Duitsers. Ook in de groep „Politische Nacht gebet" gebeurt iets dat publiciteit krijgt. De in Keulen wonende theolo ge Dorothee Sölle trouwt, in de An toniterkirche, met de Benediktijner pater F. Steffensky, die uit zijn orde treedt. Hij heeft mevrouw Sölle in de werkgroep leren kennen. In de loop van 1969 komen veel buitenlandse bezoekers, belangstel lenden en pers- en tv-mensen. Ze ho ren thema's aansnijden als de Russische overval op Tsjechoslowa- kije, Vietnam, het probleem van de gastarbeiders, geloof en politiek, „Wij, schuldige christenen", en de ontwikkelingshulp. Ze luisteren naar meditaties als: „Wij hebben geleerd zorgvuldig en precies te on derscheiden tussen persil, de witte reus en an dere wasmiddelen tussen katholieke en protestantse kindergebeden tussen vruchtbare en onvruchtbare dagen van de vrouw Wij hebben niet geleerd, waar het op aankomt dat een christelijk leven zonder po litiek handelen huichelarij is dat elke religieuze stelling tegelijk een politieke moet zijn dat in generale staven en planbu reaus over Christus wondt beslist". Bake 11 van rust De werkgroep ontkomt er niet aan betrokken te raken in de partijpoli tiek. De leden zijn lid van CDU zo wel als SPD. maar bij de verkiezin gen in september raakt de CDU (de partij, geen leden van de groep) dui delijk gepikeerd over de aanpak van een bijeenkomst. In zulke gevallen kunnen de ge moederen verhit raken. Het is dan de taak van ds. Eichert van de Antoni terkirche olie op de golven te gooien. Ook vorige week dinsdagavond stond hij, gedurende de soms heftige discussies na de pauze, op de achter grond als een baken van rust. Hij vertelt me: „Er is gelukkig nog nooit een reden geweest iemand bui ten de deur te zetten. Maar er kan natuurlijk als zoveel verschillend denkende mensen bijeen zijn, gauw paniek ontstaan. Het is daarom op de duur geen geringe zaak er altijd bij te zijn om de gemoederen zonodig te kalmeren." Ds. Eichert is geen lid van de werkgroep „Politisches Nachtgebet". „Ik wil me op een afstand houden om te kunnen bemiddelen tussen de Rooms-Katholieke Kerk, (ons) Evan gelisch presbiterium en de groep." Hij staat wel welwillend tegenover het experiment. „In alle grote Duitse steden zijn tot nu toe godsdienstoefe ningen door radikale jongeren verstoord. Bij ons in Keulen is dat nooit het geval geweest. Het politiek avondgebed heeft hier de functie van een ventil, waardoor de emoties op een legale wijze een uitweg kunnen vinden." Persoontijk offer Is dominee niet bang dat het expe riment de kerk verpolitiekt? Is dit alles theologisch wel verantwoord? Hij zegt: „De enkele mens en zijn heil heeft irï de kerk altijd sterk in het middelpunt gestaan, de groep wil nu meer aandacht aan de ge meenschap schenken. Ik sta mede achter dit soort bijeenkomsten omdat ook nieuwe vormen van godsdienstoefening kunnen worden beproefd. Er komen bezoekers uit de omge ving van Keulen in een straal van 100 tot 500 kilometer. Soms staan de mensen vanaf zeven uur 's avonds (half negen begint het avondgebed) bij de deur te wachten. Dit is voor deze tijd een persoonlijk offer." Ds. Eichert (44) vertelt dat de An toniterkirche niet alleen in onze tijd centrum van vernieuwingen is. De in 1350 gebouwde kerk zag in 1802 de eerste openbare protestantse godsdienstoefening van Keulen bin nen haar muren. Dit dankzij Napole on, die het Rijnland godsdienstvrij heid1 verschafte. Daaraan waren eeu wen van geloofsvervolging door de rooms-katholieken voorafgegaan. Er waren schuilgemeenten in Keu- De Antoniterkirche te Keulen is in Duitsland een begrip geworden. Iemand, uit het publiek aan het ivoord na de pauzesoms ontslaan er felle en intelligente discussies. Tweede van links: mevrouw dr. Sölle. die zijn leven door bezit denkt te kunnen zekerstellen (Lucas 12, de rijke dwaas), zo is de dood ook het einde van de kerken, die schuren voor de oogst bou wen, omdat ze denken htm leven daarmee tekunnenredden. ervan vind? Bekrompen en kleinzie lig." Haar vriendin, de Amerikaanse mej. C. Osterndorf, meent dat de pro blemen erg geëmotioneerd werden benaderd. „Maar tot op zekere hgogte sympathiseer ik hiermee. Het is goed dat de mensen zich politiek bewust worden. En de kerk heeft op dit ge bied veel te lang afzijdig gestaan." Op dat ogenblik is het omstreeks elf uur. De kerk stroomt leeg. De leden van de werkgroep trekken zich terug voor beraad over het resultaat van de avond. Er worden nog bro chures uitgedeeld met voorstellen hoe aan de grondspeculatie een eind zou kunnen worden gemaakt. De voorgelezen meditaties en uitspraken staan er ook in. Ik lees nog eens wat dr. Sölle deze avond heeft opgemerkt: „Zoals de dood het einde is van de man, Ook voor die kerken geldt, wat ik over de boer uit het Evan gelie heb gezegd: ze zijn niet zo zeer slecht, als wel ziek: infan tiel, vol illusies en vol angst."* (Bosch Keuning NV brengt deze week de Ne derlandse vertaling van het Duitse boekje "Poli tisches Nachtgebet" op de markt.) DS. EICHERT: functie van een ventiel Foto's: Herbert Behrens len, en de Nederlands-gereformeerde gemeente, bestaande uit Hollandse Rijnschippers was in de zestiende eeuw een van de belangrijkste. De gemeente van de Antoniterkir che heeft ook nu zeven Nederlandse abonnementen op haar kerkblad. In dit blad (de uitgave van november) zijn ds. Eichert, dr. Marie Veit en dr. Sölle een discussie begonnen over het politiek avondgebed. „Schrijft u maar dat we er graag nog wat abon nementen bij hebben", zegt ds. Ei chert» Overdreven Natuurlijk zijn niet alle bezoekers van het politiek avondgebed ingeno men met het experiment. Na afloop zegt de heer G. H. Werner, die in dienst staat van het aartsbisdom Keulen om te adviseren bij nieuw bouw: „Ik ben hier gekomen om in de discussie de kerk te kunnen ver dedigen. Er is tegenwoordig een nei ging om kerk, staat en samenleving voortdurend aan te vallen. Wat ik heb gehoord is sterk over dreven, maar dat moeten ze wel doen anders is er geen problematiek. Toch is het goed dat dit gebeurt, anders krijgen we een radikalisering op de straat." Een meisje, mej. R. Pohf: „Wat ik VARESE Even buiten het vriendelijke Varese, op 60 kilometer noordelijk van het jachtige Milaan gelegen, bereidt Feijenoord zich voor op de wedstrijd tegen de officieuze wereldkampioen der clubs, A. C. Milan. De landskampioenen resideren in het rustige Palace- hotel, gebouwd op de top van een heuvel in de bossen. Overigens kozen ook de Argentijnse kampioenen Estudiantes met 30 door A. C. Milan verslagen vorige maand domicilie in het gerenom meerde hotel. „De omgeving is eenvoudig fan tastisch", was de mening van Ernst Happel, alleen dat trainingsveld. Zoiets slechts heb ik nog nooit ge zien." Coach en spelers hebben het plan laten varen vandaag naar Milaan te gaan om daar inkopen te doen. „Ei genlijk wilden we niet meer trainen", vervolgde de Oostenrijker", maar de lucht is hier zwaar. Daarom vonden we het prettiger toch nog een keer naar het veld te gaan en dan maar in Varese onze cadeaus te kopen". Niet belangrijk Op de mededeling dat Nestor Com bin die naar men mag aannemen in Theo Laseroms een stugge te genstander krijgt zou spelen, waarmee Italiaanse journalisten Happel in Varese verrasten reageerde de coach van Feijenoord uiterst nuchter. „Of het nu wel Combin is of niet, dat is niet zo belangrijk. Van veel meer belang is dat wij ons niet laten verrassen. Primair is, dat de wedstrijd niet uit de hand loopt. In de beginfase mag geen beslissing vallen. Onze mensen zullen en dat weten ze maar al te goed negentig minuten volkomen geconcentreerd moeten spelen. Fouten „worden door een ploeg als Milaan voor honderd pro cent afgestraft." Combin Feijenoords hoop dat Nestor Com bin, de gevaarlijke aanvaller van A.C. Milan, morgen nog niet zou HF?'-*? Ernst Happel kunnen worden opgesteld in de wedstrijd tussen beide clubs in de achtste finales van de Europa Cup 1 zal niet in vervulling gaan. Gisteren is de Fransman van Ar- gentijse origine nogmaals door pro fessor De Amicis onderzocht. De Ita liaanse geneesheer liet röntgenfoto's maken en verklaarde na bestudering ervan, tot grote vreugde van de A.C. Milan-aanhang dat er geen bezwaar tegen is Combin, die tijdens de voet bal-oorlog tegen Estudiantes op 22 oktober in Buenos Aires onder meer zijn neusbeen brak, morgen zijn ren tree maakt bij A.C. Milan. Professor De Amicis heeft hem* nieuwe medicijnen voorgeschreven, die moeten maken dat de verwonding morgen vrijwel geheel verdwenen is. Malatrasi en Maldera blijken daaren tegen nog niet hersteld te zijn van hun verwondingen. Feijenoord heeft niet te kampen met blessures. Hoewel Ernst Happel zijn formatie pas kort voor de wedstrijd bekend zal maken, mag aangenomen worden dat de opstelling niet zal afwijken van die van de wedstrijd tegen Ajax op 2 november. Feijenoord speelde toen in de vol gende opstelling: doel: Treijtel, ach ter: Romeijn, Israël, Laseroms en Van Duivenbode, midden: Hasil en Jansen, voor: Wery, Kindvall, Van Hanegem en Moulijn. De Italiaanse journalisten zijn er voorts zeker van dat Nereo Rocco het team van A.C. Milan als volgt eal samenstellen: doel: Cudicini. achter: Anquiletti, Schnellinger en Trappato ni, midden: Fogli, Rosato, Lodetti en Rivera, voor: Sormani, Combin en Prati. LONDEN Harry Mallin, de" Britse bokser die twee keer ach-^ tereen de gouden medaille veroverde,, op de Olympische Spelen van 1920 en 1924 in het midden-gewicht, is zaterdag op 77-jarige leeftijd in Lon den overleden. Harry Mallin, die vijf keer de Engelse titel behaalde, bleef in al zijn 300 amateur-gevechten on geslagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9