Bezinning op taak van lidmaten overzee Gemeenschappelijk concilie over plan fusie in 1980 Qassis Goriiichem veroordeelt AKV Scholieren naar zeehonden jacht Ton voor ouderen die theologie studeren Een noord voor vandaag Architect Boeyinga overleden Puzzelhoek Zendingskalender Chr. Ger. Kerken Internationaal congres op Oud-Poelgeest Geen burgers maar polums Belgisch excuus aan Frankrijk Statenkring CHU wil uitspraak over ARP Succes daad van vrije keuze valt niet te herroepen NPB buigt zich over vijftig jaar vrou wenkiesrecl Straat in Münchei draagt naam van vermoorde joden Ds. Boer ma vraagt in Jong Gereformeerd DINSDAG 11 (NOVEMBER 1969 Maleachi klaagt aan: ..Gij vermoeit de Here met uw woorden Het volk begrijpt hem niet. Het is er zo van overtuigd dat het uit goede gelovigen bestaat, dat het vraagt: „Waarmee ver moeien wij Hem?" Je hoort het zeggen. Wij zijn toch Zijn volk? Wij hebben toch de wet ontvangen? Wij zijn toch be sneden? Dat is een vergissing die nog altijd, ook in onze dagen, wordt gemaakt. Ook wij denken dat we recht hebben op God. Wij zijn immers gedoopt. We gaan meer of minder trouw naar de kerk. We sturen onze kinderen naar catechisatie. Wat kan God meer van ons verlangen? Fel klinkt dan de stem van de profeet: „Doordat gij zegt: ieder die kwaad doet, is goed in de ogen des Heren en aan hen heeft Hij een welgevallen." Maar let goed op die woorden. Zo spreekt het volk natuurlijk niet. Het volk van God beroemt zich op de besnijdenis, de wet, de profeten. Maar de werkelijk heid is dat het volk van God kwaad doet. Dat heeft Maleachi in de 31 afgelopen verzen laten zien. Het is trouweloos. Neen, zegt Maleachi, niet jullie geestelijk bezit maak je aan genaam in Gods ogen, maar wat jullie doen. Het gaat er niet om dat je besneden bent, maar als een besnedene leeft. En nu zou hij zeggen: Het gaat er niet om dat u gedoopt bent, maar als een gedoopte leeft. Het gaat er om wat u doet met de ge nadegaven die God u geeft, en niet of u ze ontvangen hebt. Uiteindelijk zullen wij verantwoording moeten afleggen van onze daden. Geloof is pas geloof als het in daden wordt om gezet. We lezen vandaag: Hebreeën 7 20-28. DRINGEND BEROEP OP SYNODE (Van onze kerkredactie) GORINCHEM De classi- cale vergadering van Gorinchem van dc Nederlandse Hervormde Kerk heeft een dringend beroep gedaan op het breed moderamen van de generale synode, om de huidige organisatie voor de al gemene kerkvergadering onge daan te maken. Deze classis beschouwt de AKV als illegitiem op grond van artikel 30 en 31 van de Nederlandse Geloofsbelij denis. Zij vraagt de synode, aan de kerk nieuwe plannen voor te leggen, waarin zowel aan de synodaal-pres- byterlale .structuur van de kerk als een mondigheid van de' gemeente' wordt recht gedaan. De classis betreurt het, dat de sy node tot deze AKV heeft besloten KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal: 2. zichtbare voorstelling, 7. mist, 8. bijb. figuur. 9. plaats in Belgiü, 10. gebod, 12. stapel, 13. vaarwel, 15. li chaamsdeel. 17. beneden, 19. kindergroet, 20. water in Friesl., 21. ijverig, 24. pasgang van een paard, 26. jongensnaam, 27. hou ding. 29. achting, 30. eenjarig dier, 32. spook. 33. water in Belgie, 34. rivier in Rusland. Verticaal: 1. gebaar, 2. slaapt men op. 3.- keur of kern, 4. werpslrik, 5. aanw. voor- naamw.. 6. ommegang, 10. kruipend dier, 11. niet dezelfde, 13. meisjesnaam, 14. hoekbalkon, 16. halsdoek. 18. ontkenning, 22. kant van een stroom, 23. familielid, 24. stap, 25. krijgsmacht. 28. afkorting van item. 30. Europeaan. 31. latwerk. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 2. Essen. 7. lunet. 8. lever, 9. milic. 10. leg. 12. era. 13. aan, 15. oneer. 17. Se- gre, 19. me. 20. de, 21. Evert. 24. tenue. 26. ral, 27. Ier, 29. tin. 30. Ospel. 32. alles. 33. ieder. 34. ruTne. Vert. 1. Duren. 2. Ecm. 3. stier. 4. Elias. 5. nee. f>. Lehar. 10. loper. II. gcmeL 13. agent. 14. negen. 16. eer. 18. Ede. 22. Vaals. 23. tissu, 24. trein. 25. uiten. 28. e.p.. 30. oer, 31. lee. zonder dat op enigerlei wijze het oor deel van de kerkeraden en van de classicale vergaderingen is gevraagd. Op deze wijze is aan de grondverga deringen der kerk de mogelijkheid ontnomen zich vooraf op de mogelijk heid en wenselijkheid te bezinnen. Dat de hele organisatie en uitwer king van dit plan geschiedt buiten de kerkeraden en classicale vergaderin gen om zal er toe bijdragen, vreest de classis, dat de meelevende gemeen teleden en ambtsdragers de aanslui ting op de algemene kerkvergadering zullen missen. Verdeelsleutel De overweging, dat de samenstel ling van de AKV in niet onbelangrij ke mate wordt bepaald door een (niet aan de kerk bekend gemaakte) verdeelsleutel, wettigt dc vraag, in hoeverre ten aanzien van deze verga dering nog gesproken kan worden van de stem van „de kerk, de ge meenteleden". Verder ziet de Gorinchemse classis praktische bezwaren in de overhaas ting. waarmee de plannen ten uit voer worden gebracht. Daardoor wordt de gemeente elke gelegenheid ontnomen zich grondig voor te berei den en haar de kans ontnomen Vu ar stem werkelijk te laten horen. Het moderamen zou er bij de classi cale vegradering op aan moeten drin gen, dat zij ernst maken met de haar opgedragen taak i.uit te sprei.n je gens de meerdere vergaderingen wat i er leeft in de gemeenten en ambtelij- i ke vergaderingen op haar territoir." j Gelijk bekend hebben ook de classes Goes en Heusden zich bij de synode tegen de opzet van de AKV uitgesproken. Ook daar was boos heid, omdat men niet tevoren in het plan gekend was, en vrees, dat alles veel te haastig is opgezet. AMSTERDAM De bouwer van verscheidene kerken, het scheikundig laboratorium van de VU aan de Am- sterdamse De Lairessestraat en de man die ook de Arnhemse Eusebius- 1 kerk heeft gerestaureerd, architect B. T. Boeyinga, is op 83-jarige leeftijd overleden. De begrafenis is inmiddels in Amsterdam in alle stilte geschied. Boeyinga werkte bij de befaamde architect Michel de Klerk en werd in 1921 benoemd bij de hoofdstedelijke gemeentelijke woningdienst. Na het winnen van een prijsvraag voor kerkbouw in Haarlem vestigde hij zich als zelfstandig architect in Am sterdam. Als redacteur van het Bouwkundig Weekblad en docent kerkbouw bij de hogere bouwopleiding heeft hij in vloed op anderen gehad. Jarenlang was hij lid van de bond van Neder landse architecten. Boeyinga was een man, die als architect uit het ambach telijke bouwen-zelf is voortgekomen. 17,5 miljoen voor de ontwikkeling van Irian DEN HAAG De Nederlandse regering zal 17,5 miljoen gulden ver strekken voor de ontwikkeling van West-Irian, via een te vormen spe ciaal fonds van de Aziatische ont wikkelingsbank. Aldus een verklaring na een be spreking in Manilla tussen de Indo nesische minister van financiën, Wardhana, en minister Udink van Ontwikkelingshulp. HILVERSUM De zendingska lender- 1970 van de Christelijke Gere formeerde Kerken brengt elke maand een kleurig beeld in de huis kamer van het zendingswerk van de ze kerken, afwisselend in Toradja- land en Vendaland. Voor het mee leven is zo'n dagelijkse herinnering eigenlijk onmisbaar. Te verkrijgen door 2,50 te storten op giro 400652 ten name van het Zendingshuis in Hilversum. Bouiv basiliek zou belediging zijn MEXICO Bisschop Mendez Ar- ceo van Cuernavaca heeft het plan, om in het Mexicaanse Mario- oord Tepeyac een nieuwe monumentale ba siliek voor Maria te bouwen, een be lediging genoemd voor de armoede van de meeste pelgrims. Hij vond ht een teken van triom falisme en in strijd met de uitspra ken van het Mexicaanse episkopaat over de noodzaak van ontwikkelings programma's. (Van onze kerkredactie) /"YEGSTGEEST Ruim vijftig theologen en leken uit dertien A-J Europese landen, Canada en de Verenigde Staten zijn deze week op kasteel Oud-Poelgeest bijeen voor een gesprek over de verantwoordelijkheid van de Europese kerken ten aanzien van het werk van hun leden in de derde wereld. Het is een consultatie die is opgezet in het kader van een uitgebreide studie van de Wereld raad van Kerken. Dergelijke studieconferenties zijn ook reeds ge houden in Azië, Afrika en Noord-Amerika. Als gastvrouwe treedt de Nederlandse organisatie „Kerk Overzee" op, waarvan dr. P. L. Schram secretaris is. De voorzitter van „Kerk Overzee", een orgaan dat als een interkerkelij ke zijarm van de Nederlandse Zen dingsraad is ontstaan, heette de con ferentiegangers gisteren welkom. Hij herinnerde hen aan de conferentie die drie jaar geleden in de Duitse stad Loccum werd gehouden. Toen werd er gesproken over de buiten landse kerkelijke gemeenten in de verschillende landen, de persoonlijke christelijke verantwoordelijkheid van gemeenteleden in het buitenland, en hoe de kerken hen kunnen helpen. Besloten werd om ditmaal het the ma van de conferentie te beperken tot de verantwoordelijkheid van de Westeuropese lidmaten die tijdelijk enige jaren in de derde wereld te werk worden gesteld. „Het gaat om onszelf, onze kerken en onze plaatse lijke gemeenten en hoe wij en zij deze mensen kunnen helpen", zei de voorzitter, de heer H. W. te Winkel. Pioniers Gisteravond laat kwam ook nog Ralph Young aan het woord, de Ca nadees die het departement voor de leek leidt van de Wereldraad van Kerken. Hij vertelde hoe hij in ver schillende delen van de wereld pio niers van toeristenorganisaties aan treft, die nu reeds naar nieuwe moge lijkheden zoeken met het oog op de miljoenen vakantiegangers die straks met geweldige vliegtuigen van mor gen vervoerd zullen kunnen worden. Drs. W. Laneeveld: De lidmaat overzee is een afschadu wing van de mens van morgen, zei hij. Daarom moet ook de kerk zich nu al afvragen, hoe zij haar lidmaten kan helpen om als getuigende christe nen buiten de eigen landen htm op dracht te vervullen. Uit Oost-Europa was niet veel inte resse voor deze conferentie, maar wel is Tsjechoslowakije vertegen woordigd, omdat de kerken van dat land een groeiende verantwoordelijk heid beginnen te ervaren voor an dere landen, zo vertelde afgevaar digde Eeduard Valasek. Waarnemers Van de Westeuropese landen zijn alleen Denemarken, Italië, Spanje en Zwitserland niet vertegenwoordigd. De Verenigde Staten en Canada zon den waarnemers. Ook de Rooms-Ka- tholieke Kerk zond waarnemers, de Franchise Jacqueline Dejaiffe .(de ver tegenwoordigster van de Graalbewe ging), dr. Margaret Marquart en de' Gistermiddag heeft prins Bemliard op Huis ten Bosch in Den Haag de deelnemers ont vangen van het Kerk Overzee congres in het vormingscentrum Oud-Poelgeest te Oegstgeest. Op de foto de Prins in gesprek met enkele congresgangers. Van links naar rechts: mr. A. L. Kist, conferentieleider, dr. H. W. te Winkel, voorzitter en dr. P. L. Schram, secretaris van de Neder landse Zendingsraad. (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Het woord „bur ger" wekt bü sommigen zulke weer standen op en wordt door velen zo minachtend gebruikt, dat het vervan gen moet worden door „polum". Dit zei drs. W. Langeveld op de gisteren in Den Haag gehouden confe- ÏTRK 1 rentie Massamedia en burgerschaps- DEjIWEjI I vorming. Onder het begrip moet vol- gens hem worden verstaan iemand, NED. HERV. KERK Beroepen te Stellendam (toez.): C. v. Schoonhoven te Vreeswijk; te Wier den: H. A v. d. Pol te Leerbroek. Bedankt voor Waarder: C. Treure te Hasselt; voor Nieuw-Buinen (toez.): A. .1. Bijl te Twisk: voor Vlaardingen (wijkgem Ichtus): J. Mijenhuis te Scharnegoutum; voor Hollandscheveld: C. J. Lam te Putten. GEREF. KERKEN Aangenomen naar De Wilp (Gr.): G. S. Oegema te Arnemuiden Bedankt voor Heemstede (vac. H. J. Bavinck)J. W. Bats te Marknesse. GEREF. KERKEN (vrüscm.) Beroepen te Hoogkerk J. v. Dijk te Uithuizen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen Opheusden: G A. Zij- dcrveld te Middelburg. VRIJE FVANG GEM. Aangenomen naar Goes: H. Roven te Utrecht-centrum, die bedankte voor Zwolle. BRUSSEL De Belgische minister van buitenlandse zaken. Harmei, heeft zijn Franse collega Schumann zijn excuses aangeboden voor de har de woorden, die de Belgische mi nister van wetenschapsbeleid. I.efèvre, aan liet adres van oud-presi dent De Gaulle heeft gericht. Lefèvre had eind oktober, toen hij teleurgesteld terugkeerde van een Euratom ministerraad in Luxemburg, tegenover journalisten liet Franse nationa'ismc gelaakt en onder meer gezegd dat De Gaullë verdiende geëxecuteerd te worden en naast Pétain begraven. Actie van secretaris Canadese dierenbescherming die naast zijn normale taak, enige belangstelling heeft voor de publieke zaak. De Stichting Burgerscapsvorming is al verheugd wanneer zij kon be werkstelligen dat de meeste kiezers enige notie namen van het nationale en internationale gebeuren en wan neer ze enig begrip zouden hebben van de betekenis van de fundamente le democratische rechten. In de discussie pleitten enige spre kers voor het voeren van acties door de televisie. De heer H. Wigbold van de VARA-televisie toonde zich hier- een fel tegenstander van. Hij meende dat de taak van de televisie juist ligt in het informatieve en ontspannende vlak. Scholieren op de fiets naar Binnenhof AMSTERDAM Samen met en- kele groeperingen uit Rotterdam, Leiden. Den Haag en Utrecht voert de Amsterdamse scholierenorganisa tie ..Vaag" morgen een actie voor politiek gericht en praktisch onder wijs. Men heeft daartoe een fiets tocht georganiseerd vanuit verschil lende steden naar Den Haag om daar de Kamerdebatten over het on derwijs bij te wonen. Tegen het mid daguur zullen de scholieren in Den Haag arriveren. Hol woei* in Knropsi WATERINGEN De statenkring Delft van de CHU heeft gisteren besloten in de zaterdag in Utrecht te houden vergadering van de Unieraad een duidelijke uitspraak te vragen over de houding van de ARP ten opzichte van de samenwerking en het gesprek met de CHU en de KVP in de Achttien. Tevens verzocht de statenkring Delft de door het dagelijks bestuur aan de Unieraad voorgelegde con cept-resolutie (handelende over de noodzaak van voortzetting van de besprekingen met ARP en KVP) niet aan te nemen en op te schorten tot „de onduidelijkheid en de politieke mistbanken bij de ARP zijn opge trokken". In deze vergadering van de staten kring Delft werd de voorzitter van de CH-jongerenorganisatie, de heer Jac. Huijsen, ernstig bekritiseerd omdat hij zich op de CHJO-confe- rentie die in het weekeinde werd gehouden „niet heeft ontzien kritiek te uiten op minister Beernink". secretaris-generaal van de Belgische Pauselijke Missiewerken, Gerard Koenen. Niet alleen Ralph Young is uit Genève overgekomen, maar ook de Zuidafrikaanse negerin Brigalia Bam namens de afdeling voor de samen werking van mannen en vrouwen in kerk, gezm en maatschappij en dr. L. J. Niilus, de directeur van de afde ling voor buitenlandse zaken. Beiden zullen in de komende dagen het woord voeren. De conferentie duurt tot zaterdag a.s. Onmiddellijk na de kerkdienst waarmee de conferentie geopend werd ontving prins Bernhard alle afgevaardigden op Huis teh Bosch in Den Haag. Hij onderhield zich ge ruime tijd met hen en liet zich voor lichten over de problematiek van de kerken en christenen in de derde wereld. Frans Kaisiepo: NEW YORK Frans Kaisiq gouverneur van West-Irian, heeft New York gezegd dat de daad vi vrije keuze op de best mogel^ manier is uitgevoerd. Hij garandet de het persoonlijk welzijn van i Papoea's die terug willen keren na West-Irian en deed een beroep i de Amerikaanse regering West-Irii humanitaire hulp te verlenen. Over het rapport van Ortiz Sa met betrekking tot de openbare b eenkomsten en het recht van vrij expressie zie Kaisiepo dat „alles gebeurd binnen de grenzen die I staan. Het succes van de daad w vrije keuze valt niet te herroepetl ROTTERDAM De afdeling Zn Holland van de Nederlandse B« van Plattelandsvrouwen hou dinsdag 18 november in het Gro handelsgebouw een studiedag „50 jaar vrouwenkiesrecht". De studiedag, bestaat uit drie i dingen en een discussie. Mevi mr. M. L. Muschkens - Dijkgraaf spreken over het onderwerp „50 j Vrouwenkiesrecht - Wat deden ermee?" Het lid van de Rijnmo raad, mevröuw H. J. Keppler - Tii menga zal een inleiding houden o het onderwerp „Wat doet de Net landse vrouw van nu met haar 1 recht". Na de pauze spreekt het Rijswijk gemeenteraadslid mevrouw H. Tt gelaar - Boonacker over „Wat ka nen wij als vrouwen in de toekom gaan doen met dit verworven recht' Hierna volgt een indeling in discus siegroepen en een discussie van i dames over het onderwerp. MüNCHEN In München is ei straat genoemd naar de Nederland; broers en zusters Loeb, die in 1942 i Auschwitz door de nazi's zijn moord. Het gezin was van joodse al komst. Initiatiefnemer van deze straal naamgeving is de voormali plaatsvervangend hoofdaanklager het oorlogsmisdadigersproces in Ne:- renberg, Robert Kempner. Hij verte genwoordigde in 1967 de familie ri de zes slachtoffers als nevenaankfc ger in het proces tegen de 1 logsmisdadiger Harster. Leeft zorg voor predikantenstand wel? DOORN Het Hervormd Op leidingscentrum, dat is gehuis vest in Nieuw Ruimzicht in Doorn, heeft honderdduizend gulden bijeen gekregen ter tege moetkoming van ouderen en ge huwden, die alsnog theologie willen gaan studeren. Verleden jaar maart is een actie in ons land begonnen onder de her vormde diaconieën, omdat de kerk deze aanstaande preikanten niet al leen voor de hoge studieschulden kan laten staan. Ds. D. J. Karres, predikant-direc teur van het Hervormd Oplei dingscentrum, noemt het bedrag op zichzelf verheugend. Toch Ls het nog niet eens voldoende om vier (gehuw de) kandidaten te helpen. Op Nieuw Ruimzicht gaat men nu door met de actie in de hoop, dat veel diaconieën en anderen hun bij dragen zullen geven. Slechts 158 va de 1500 hervormde diaconieën hebba positief geantwoord. Giften Het grootste deel van de eerste ta wordt door een klein aantal grol giften gevormd. De nauw met he werk op Nieuw Ruimzicht verbond» Ds. J. van Dijkstichting te Doetincheir besloot ongevraagd tot een bij drag* van 10.000. Zes diaconieën zegden elk ƒ5.001 toe; een diaconie ƒ4.000, eén ƒ3.000 twee ƒ2.500, een ƒ2.250, vier 2.000; een ƒ1.800, een ƒ1.500, een 1.250 en een tiental diaconieën duizend gul den. Aan het feit dat negentig procent van de diaconieën in een half jaw tijd nog geen antwoord zond ko ds. Karres de vraag „of de zorg de toekomstige predikantenstand is onze kerk wel werkelijk in de ge meenten leeft". SCHIPHOL De secretaris van de Canadese vereniging tot bescherming van dieren, Brian Davies (34), zoekt in Nederland naar een sponsor die de reis wil helpen bekostigen van twee Ne derlandse scholieren naar Ca nada. De scholieren zullen, sa men met jongeren uit andere Europese landen, worden gecon fronteerd met de wrede jacht op zeehonden-baby's. Op deze manier wil de heer Davies de aandacht van vooral de school gaande jeugd vestigen op hel moed willig afslachten van de weerloze die ren. Hij heeft aangekondigd verder I maakt". gebruik te maken van alle publici teitsmedia. Als zijn acties genoeg kri tiek opleveren wil n.n-ic* van het gebied rond de St. Lawrence een na tionaal wildpark maken. De afkeer van de jachtmethodes is in Nederland soms te merken. Op een veiling in Den Haag kon men een bontjas niet aan de „vrouw" brengen. Als in Canada het jachtseizoen is geopend, moeten in minder dan een week meer dan 90.000 zeehonden het leven laten. De meesten zijn doodge knuppeld om de huid niet te bescha digen. Na de Canadese „jachtweek" trekken de jager® naar he' noorden waar buiten de grenzen nog eens 250.000 dieren worden „buitge- Amsterdair half bew. Brussel zw. bew. Frankfort geh. bew. Genève licht bew. Innsbruck halfbew Na Nederland zal Davies bezoeken brenecri aan België, Frankrijk. Zwit serland. Engeland en West-Duits- land. Bij onze zuiderburen heeft hij al succes gehad. In april hebben Bel- gische scholieren een petitie met I kopenhagen ilchtbew. 400.000 handtekeningen naar de Cana dese premier gestuurd. Samen met de rest van de wereld hebben zij bereikt dat op hoog ni veau aandacht aan deze slachtpar tijen wordt besteed. In oktober bes loot de Canadese regering het jacht seizoen op zeehonden drie weken la ter open te stellen. Op de Nederlandse scholen zal een soortgelijke actie worden onderno men. De heer Davies deelb? mee dat hij in Nederland al 1500 donateurs voor zijn fonds heeft. Locarno tteh. bew Londen regenbui s o Luxemburg geh. bew - Madrid -eh. bew R 0 Majorca licht bew 8 0 Miinchen halfbew. :i o Vice zw bew. 10 0 Parijs geh. bew. 11 0 Rome half bew. 18 0 Wenen zw. bew. 4 0 7'!rich 'w bew. 5 0 SAO PAULO Op de Brazili aanse luchthaven Congoyas zijn maatregelen getroffen om ïuchtpira- terij tegen te gaan. Het zijn nu dp i luchtreizigers en hun bagage die aan I een onderzoek worden onderworpen. (Van onze kerkredactie) AMERSFOORT Niet ieder op eigen houtje een pastoraal concilie, maar een concilie van gereformeerden en hervormden samen rondom dit zeer prak tische werkthema: Samen op weg naar één protestantse kerk in Nederland in 1980. Dit stelt ds. C. M. Boerma, de voor zitter van het Landelijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk, voor in het blad Jong Gereformeerd naar aanleiding van het tienjarenplan, dat de jeugd van beide kerken bij de synodes heeft ingediend. Van het rapport „Samen op weg", waarin dit plan is vervat, schrijft ds. Boerma: „Dit rapport gaat nu eens niet uit van een bepaalde pressie groep, maar van een zo goed moge lijke doorsnee van hervormd en gere formeerd jong Nederland. Het heeft de pretentie de jeugd zelf te re presenteren, terwijl er ook op het grondvlak overleg en instemming is van diverse plaatselijke kerkeraden. de jongeren zelf als een minimum worden gezien. Het rapport is „netjes" aangeboden, van onder op, langs een kerkelijke weg. Synoodkreet en de Gerefor meerde Vrouwenvereniging hebben deze weg niet bewandeld. Zij werden gehoord. Verdwijnt dit rapport straks ge ruisloos onder tafel? Is het dan toch zo, dat synodes en kerkelijke organen alleen maar luisteren als er geschreeuwd wordt? Moeten we dan toch de straat op met onze wensen?" DOORSNEE Aan de opstelling van het rapport is meegewerkt door 571 jongeren uit 38 gemeenten, die daartoe door kerkelijke sociologen waren gekozen. Zo werd in de samenstelling van de groepen een werkelijke doorsnee van kerkelijk Nederland verkregen. Bovendien was aan de kerkeraden gevraagd, om de gespreksgroep zo sa men te stellen, dat er jongeren in zitting zouden hebben die werkelijk representatief geacht zouden kunnen worden voor de samenstelling van de kerkelijke gemeente. De verschil lende strominsen in de kerken warer vertegenwoordigd in de groepen Dc dacht besteden aan dit rapport en de i verdeling in dames en heren was zeer concrete aanbevelingen, die door 1 zeer evenwichtig. Ook zijn alle voor Het zou dan ook te verwachten zijn, dat de synodes ruimschoots aan- de plaatsen representatieve beroepen in de gespreksgroepen teruggevon den. De organisatoren noemen het „ver rassend en tegelijkertijd ontstellend- dat dit project voor de helft van de aangeschreven gemeenten een aanlei ding is gebleken om een eerste offi cieel contact tussen de hervormde ge meente en de gereformeerde kerk ter plaatse tot stand te brengen. Uit Zuid-Holland hebben aan hel project zes plaatsen meegedaan: Gou da. De Lier. V'aardingen. Voorburg- Voorschoten en Zoetermeer. VERSTEK Den Haag en Rotterdam waren wel aangezocht, maar slaagden er niet (evenmin als Amsterdam), een her- vormd-gereformeerde gespreksgroep over deze maferie samen te stellen. De organisatoren zeggen hierover „Het is ons niet duidelijk of juist de omvang van een grote stad remmend werkt (hoewel wijk gemeenten waren aangeschreven) of dat men daar de relatie hervormd-gereformeerd te be perkt vindt en alleen bereid is om te snreker over de kerk in een werke- ':i>- inte,-,'erl"p!'j!- geheel met '-or'-pn of :r deze steden de kerk de greep op de jongeren heeft verlo ren."

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2