WERKSPOOR WIL STEUN Commentaar hongaarse goulash Vlammenzee in nafta-fabriek Vakbonden willen overleg afwachten Beelddief Cl,ristel«kr Het Kwartet Dreigend ontslag 2200 man Geen bevel te veel... Pastoor verongelukt Pen gel toch in parlement Feijenoord rechtstreeks op de tv Indira Gandhi uit partij gestoten? Op 20 december Arabische top Troepen paraat rond Washington Meer samenwerking Nog eens de ARP SPREUK Nog meer branden Iivr UltED Zacht weer Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 11 november 1969 - 50ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen ^Lei^ Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. 4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur J\S-urilvrs mm r Virvrht 'Ai>ln>rhi'iil up In it fff termijn Danuta Kobylinska is de enige 'vrouwelijke kapitein bij de Poolse koopvaardij. Haar schip is de Biesczasy, dat Kopenhagen binnen voer met 15.000 ton kolen. Danuta liet de gelegenheid niet voorbijgaan om eens heerlijk te winkelen en met haar bemanning trok ze de stad in. De volgende dag moet ze namelijk weer in Polen zijn om haar man op te halen, die zijn examen als stuur man heeft gedaan: hij wordt nu stuurman op het schip waar zijn vrouw kapitein is. Hier de charmante Danuta, voor wie de bemanning geen bevel te veel is Op het terrein van de Esso- raffinaderij in de Botlek heeft maandagavond een hardnekkige brand gewoed. UTRECHT Het voortbestaan van Werkspoor in Utrecht, waar 2200 mensen werken, ligt in handen van de regering. De raad van bestuur van de Verenigde Machinefabrieken Stork/Werkspoor heeft de regering de garantie gevraagd, dat de Nederlandse Spoorwegen alle nieuwbouworders voor rijtuigmaterieel by Werkspoor in Utrecht plaatsen. Het antwoord is bepalend voor het voortbestaan van dit bedrijf. GORKUM Gisteravond is de 63 - jarige pastoor J. L. W. Witteman uit 's Heerenhoek (Zld.) ter hoogte van Hoogblokland oni het leven ge komen. Rijdende op rijksweg 27 (Gor- kuni - Vianen) is hij door nog onop gehelderde oorzaak met zijn perso nenauto in de rechterberm terechtge komen waarop hij over de sloot te rechtkwam en 25 meter verderop tot stilstand kwam. Hij bleek ter plaatse aan een sehcdelbasisfractuur te zijn overleden. Jhr. mr. F. O. J. Sickinge, lid van de raad van bestuur van de VMF, zei gisteravond dat steeds sterker wor dende geruchten over ontslagen in Utrecht, Amsterdam of Hengelo vol komen uit de lucht zijn gegrepen. Hij kondigde aan dat de VMF eind deze week herstructureringsplannen bekend zal maken, die gericht zijn op afstoting van onrendabele activitei ten, welke de eerstkomende drie jaar ook niet rendabel kunnen worden ge maakt. Deze onrendabele activiteiten hebben een omzet van 100 miljoen gulden per jaar. De totale jaaromzet van de VMF is 1100 miljoen gulden. Werkspoor in Utrecht is geheel af hankelijk van orders van de Neder landse Spoorwegen. Bij de laatste or der. de bouw van 40 twee-wagenstel len, die Werkspoor werk garandeert tot eind 1971, lieten NS duidelijk blij ken dat zij in een vrije concurrentie was geplaatst en dat dit beleid ook in de toekomst zal worden gevolgd. Dit houdt de mogelijkheid in dat de NS gebruik gaan maken van de vaak concurrerende aanbiedingen uit het buitenland Jhr. Sickinge /.ei gisteravond: „Werkspoor moet zekerheid voor een langere termijn hébben, zoals ih Duitsland. België en Frankrijk. Wij kennen eigenlijk geen overheidsplan op wat langere termijn. En ook de Spoorwegen zijn afhankelijk van Den Haag". Hoewel alle afdelingen drastisch gereorganiseerd moeten worden, drei gen bij de afdeling rollend materieel, waar de helft van het Werkspoor- personeel werkt, de grootste moeilijk heden. De resultaten van deze afde- VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE 80NNEE OPGEEFT.l Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. IK geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gcuda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. ling waren de laatste twee jaar „zwak-negatief". VAKBONDEN Een woordvoerder van de vier bij het overleg met de VMF betrokken vakbonden toonde zich verbaasd over de uitlating van jhr. Sickinge dat de reorganisatieplannen zich zou den beperken tot Utrecht. De vakbon den verwachten juist de zwaarste klappen in Amsterdam en Hengelo. Zij maken zich ernstig zorgen over de gang van zaken, maar achten com mentaar in dit stadium van het overleg voorbarig. „De raad van bes tuur van de VMF heeft ons spoedig uitsluitsel toegezegd en daarop wach ten wij", aldus de woordvoerder van de vakbonden. lekker eten tips PARAMARIBO Ex-premier Jo- han Adolf Pengel heeft, op aandrang van duizenden NPS'ers en sympa- thiserenden, het lidmaatschap van de Staten aanvaard, aldus een commu niqué van de Nationale Partij Surina me. Of hij het lidmaatschap van het parlement zal prolongeren, valt eoh- ter nog niet te zeggen. 250 gram uien in plakjes snijden en fruiten. Hierop blokjes goulash vlees (klaar bij de slager). Daarop weer 250 gram ontvelde tomaten of tomatenpuree en enige blaadjes laurier. Bestrooien met paprikapoeder en kruiden naar smaak. 2 2'/2 uur smoren. Opdienen met rijst of macaroni. een goed stuk vlees hoort erbij (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een felle hardnekkige brand heeft maan dagavond een deel van de nieu we nafta-fabriek op het terrein van de Essoraffinaderij in de Botlek zware schade toegebracht. Doordat de nafta-fabriek nog inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. (Van onze sportredactie) HILVERSUM De wedstrijd FeyenoordA.C. Milan die morgenmiddag in liet kader van de Europa Cup voor landskam pioenen gespeeld wordt, zal door de NOS rechtstreeks op Neder- j land I uitgezonden worden. Dit in tegenstelling met elders ge publiceerde berichten. De Italiaanse voetbalbond, die aan- j vankelijk zijn veto had uitgesproken j ten aanzien van een rechtstreekse uit- i zending, ging maandag overstag na een gesprek met KNVB-secretaris Henk Burgwal en Herman Kuiphof van de NOS, nadat Jean Smits het pad geëffend had. De wedstrijd begint om half drie. 's Avonds om zes uur volgt de herha ling. eveneens op Nederland I. Men zal in aansluiting hierop een half uur kunnen kijken naar een samenvatting van de wedstrijd A.S. RomaPSV. Herman Kuiphof spreekt het com mentaar uit bij AC MilanFeijenoord en Koen Verhoef bij A S. RomaPSV. NIEUW DELHI De vijanden van premier Indira Gandhi in dc regerende Indiase Congrespartij hebben gisteren de koppen bijeen gestoken om zich te beraden over de mogelijkheden me vrouw Gandhi uit de partij te stoten, een stap die groot gevaar voor dc re gering zou meebrengen. Vandaag zou het 21 leden lellende dagelijks bestuur van de partij verga deren. Verwacht werd dat mevrouw Gandhi en haar medestanders de door partijvoorzitter Siddavannahalli Nijal- lingappa uitgeschreven vergadering zou- i den boycotten. De groep-Gandhi, die eind november zou proberen de voorzitter ten val te I brengen, heeft een minderheid met één stem in het dagelijks bestuur. Waarnemers verwachtten dat vandaag strenge disciplinaire maatregelen te gen de premier zouden worden geno men. Mevrouw Gandhi zal dan waar- Israël: Drie jagers Egypte neergehaald TEL AVIV Drie Egyptische Mig straalvliegtuigen zijn gisteren in een luchtgevecht boven het Suezkanaal door Israëlische toestellen neergehaald. Volgens Tel Aviv zijn alle Israëlische vliegtuigen veilig teruggekeerd. LONDEN Op de Amerikaanse regering is een beroep gedaan allen, die gevangen zitten of in ballingschap zijn gegaan wegens hun weigering als militair naar Vietnam te gaan, amne- tie te verlenen. Het beroep werd ge daan door Amnesty International de internationale organisatie die zich be zighoudt met het lot van de politieke gevangenen. Van een dergelijke am nestie zouden 10.000 jonge Amerikanen profiteren. KAIRO In de Marokkaanse hoofdstad Rabat wordt zaterdag 20 december een driedaagse Arabische topconferentie geopend. De ministers van buitenlandse zaken en defensie van de Arabische staten hiertoe gis teravond besloten. President Nasser heeft herhaalde lijk aangedrongen op een dergelijke bijeenkomst, evenals koning Hoes sein van Jordanië. De laatste topconferentie werd in augustus 1967, twee maanden na de Zesdaagse oorlog met. Israël, in de Soedanese hoofdstad Kartoem gehou den. Koning Feisal van Saoedi-Arabië heeft zich langdurig tegen een nieu we conferentie verzet. WASHINGTON Behalve de 28.000 man Amerikaanse militairen in de di recte omgeving van Washington, zullen nog meer militaire eenheden in gereed heid worden gehouden voor het geval de Moratoriumb.etogingen deze week uit de hand zullen lopen. Het ministerie van defensie berichtte dat troepen tot meer dan 150 kilometer buiten Washington paraat zijn en zo nodig naar Washington kunnen opruk ken. De Vietcong is, volgens een buitge maakt document, van plan het ko mende weekeinde de Zuidvietnamese (roepen hevig te bestoken, samenval lend met de anti-oorlogsbetogingen in Amerika. niet in gebruik was genomen, is er geen produktieverlies ontstaan. De leiding verwacht dat nu de ingebruikname veel later zal worden dan gepland, tegen half december. De directe schade aan installaties bedraagt tussen de één en twee ton. Ruim 150 brandweerlieden zijn echter de hele avond in touw ge weest om de gevaarlijke brand tc bedwingen. Van half acht tot elf uur heeft het vuur gewoed. Toen slaagde men er in het te doven. Een grote macht aan brandweer- materieel was daarvoor ingezet. De brand werd ontdekt om half acht aan de voet 'van de dertig me ter hoge nafta distillatietoren. Bij de grote pomp moet een lek zijn ontstaan waardoor de zeer brand bare nafta (die op hoge tempera tuur en onder druk in de toren zat) ontbrandde. Onmiddellijk laaiden de vlammen op tot 20 meter. Tot in verre omgeving was het vuur te zien. Dank zij zeer snel en uitermate doeltreffend optreden van de be drijfsbrandweer van Esso (ook hoofdcommandeur B. Vossenaar en commandeur F. Th. A. Klouwens van de Rotterdamse brandweer wa ren daarover vol lof) kon men in drie kwarti'er het vuur onder con trole krijgen. Maar toen brandde het nog zeer fel aan de voet van de toren. Ge vaar voor uitbreiding werd door de gevolgde taktiek echter bezworen. Voor vervolg zie pagina 5 TTE ARP gaat dus het komende half I jaar voornamelijk aan zelfbe- I zinning doen. Dat is althans cén uitleg van de op het convent aangenomen resolutie. Of intussen het gesprek in de Achttien kan worden voortgezet ljjkt althans voor dit eerste halve jaar niet helemaal duidelijk. Maar goed. men kan op allerlei manieren praten, zo niet officieel dan toch offi cieus. Overigens dus zelfbezinning. Op zich zelf lijkt dit na het convent van za terdag al niet overbodig. Er is nogal wat meningsverschil aan de dag ge treden, en geen antirevolutionair, of hij pleegt zijn eigen mening nogal kloekmoedig te uiten. Wat nu voor de partijleiding nodig is het behoeft nauwelijks te wor den gezegd is het juiste zicht op de partij. Het beleid van voorzitter Veerman is in de volgende trits aan tc geven, en het komt ons voor, een voor velen aanvaardbaar beleid te zijn: eigen koers/samenwerking/open- heid. Natuurlijk hangen die drie met elkaar samen. Iemands eigen koers wordt beïnvloed door dc mate waarin hij tot samenwerking en openheid bereid is. Maar het eigene staat voor op. Dc vraag is nu, of het beeld van de ARP ook voor alle partijleden vol doende duidelijk is. Er def igt hier een gevaar dat samenhangt met dc sterke ontwikkeling van de publiciteit in onze dagen. We hebben er gisteren ai iets over geschreven. Het is het gevaar dat men een party, een groep of wat ook, gaat vereenzelvigen met wat ervan in de publiciteit komt. Binnen de ARP zijn er tegenwoordig nogal wat, die gemakkeiyk in de publiciteit komen. Daar zyn dc ra dicalen, en men kan hun moeilyk kwaiyk nemen dat zc de weg naar dc publiciteit wet ente vinden. Daar is de publiciteit met betrekking tot dc Achttien en er zyn de daar aan vankelijk bereikte gunstige resulta ten die er al evenmin om jokken. Maar er zyn ook anderen, van wie men minder hoort en die toch wel graag in hun party iets terugvinden van zichzelf en van eigen denkwereld. Aan hen mag ook wel eens worden gedacht. Er zyn altyd mensen die gemakke iyk uit zichzelf aan het spreken slaan. Er zyn echter ook anderen die zich laten vragen. In een tyd van publi citeit lopen die dc kans voorby gezien te worden of van minder betekenis geoordeeld te worden dan met dc werkelijkheid in overeenstemming is. (Desnoods kan een sociologisch on derzoek hun aanwezigheid nog eens ten overvloede aantonen.) Deze opmerkingen leken ons temeer gewettigd, nu de ARP zich blykbaar aan enige zelfbezinning toe acht. t' I DEN HAAG Het bestuur van In het weekeinde is uit het park Sonnenburgh bij Voorburg het beeld j De Zonneruiter verdwenen: dit door de gemeente Voorburg aangekochte beeld nog slechts enkele maanden in het park vertegenwoordigt een (kunst)waarde van 12.000 gulden. Hel is een schepping van beeld houwer A. van deti IJssel. schijnlijk zeggen dat het besluit on geldig is. I Oorzaak van de partijtwist is het streven van mevrouw Gandhi de .ou de garde" van de Congrespartij weg te werken, die haar in 1966 aan de macht j bracht toen men het niet eens kon wor- den over de kandidaat voor het pre- 1 mierschap. DEN HAAG Het bestuur van de Stichting Christelijke pers in Neder land Het Kwartet (De Rotterdam mer, De Nieuwe Haagse Courant, de Nieuwe Leidse Courant en het Dordts Dagblad) en Trouw heeft besloten te zoeken naar vormen van nauwere samenwerking tussen deze bladen. Overeengekomen is dat de betrok ken ondernemingen deze samenwer king in principe op elk gebied waar het mogelijk en nuttig wordt geoor deeld, het redactionele inbegrepen, zullen nastreven. Doel daarbij is tot een sterkere ex ploitatie-eenheid te komen welke zich ook in de toekomst tegenover de groeiende concurrentie kan handha ven en tevens verdere ontplooi ingsmogelijkheden biedt Men kan heel weinig doen met geloof, maar zonder geloof helemaal niets. BUTLER „Waar i(> mijn stethoscoop?" BAROMETERSTAND: heden 10 uur 74.8 cm (998 millibar), stij gend. Zon en maan 12 november zon op 7.54, onder 16.54; maan op 11.43, onder 18.06; 16 nov. E.K. MAASTRICHT Vannacht woed de een felle brand in een che- misch-farmaceutische groothandel in het centrum van Maastricht. De poli tie zette de gehele binnenstad af in verband met ontploffingsgevaar. Bin nen een uur was de brand geblust. In Tilburg woedde gisteravond een brand in een expeditie- en veem- bedrijf aan de Kloosterstraat. Een grote hoeveelheid balen katoen werd door het vuur vernield. Gisteren meldden we al zware fa brieksbranden in Nieuw-Vennep en Hooge Zwaluwe. DE BILT Het afgelopen etmaal is de luchtdruk boven de Balkan geleidelijk gestegen. Tegelijkertijd is deze gedaald boven de Oceaan ten zuidwesten van Ierland en ten westen van Spanje en Portugal. Door deze ontwikkeling kromp de wind in onze omgeving naar richtingen tussen zuid en zuidwest. Met deze wind wordt zachte lucht uit zuidwest-Europa naar ons land gevoerd. Deze lucht is echter vrij vochtig, zodat er veel be wolking in voorkomt. Onder in vloed van storingen zal het ko mende etmaal uit deze bewol king af en toe regen vallen. De wind kan daarbij opnieuw aan wakkeren uit richtingen tussen zuidoost en zuidwest. Vooruitzichten voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 5, min. temp.1 tot 7 graden boven nor maal, max. temp.: 0 tot 5 gra den boven normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent, kans op een ge heel droog etmaal: 30 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1