GESPREK VAN 18 STOKT Storm: veel schade, geen slachtoffers Kritiek Sanz op Indonesië decoratief en praktisch zo'n Het Kwartet sprïuk Crita) HIT Wilg Minder wind ARP wijzigt koers Nog „samen thuis" HECHTER DAN OOIT UIT DE STRIJD Ook andere partners zijn mogelijk Staking bij steenfabriek duurt voort AR trekt bij PvdA aan bel Veiligheidsraad westelijk halfrond Botlek aan ramp ontsnapt Chemie-tanker in benauwdheid ibon Bedenkingen tegen daad vrije keuze I Militairen kondigen staking aan De ARP Nieuwe Leidse Courant Maandag 10 november 1969 50ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVIN „Stantvastich ie ghebleven mijn hert in teghenspoet!,, JfollWlltli hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ik zit liever op een pompoen die alleen van mijzelf is dan met een heleboel mensen op een fluwelen kussen. THOREAU „U kunt beter in mijn kamer de monstreren". DE BILT Een frontale sto ring, die zaterdag ten westen van Ierland lag, ontwikkelde zich zondag tot een stormde- pressie. Hij verplaatste zich over de Noordzee in oostelijke rich ting, passeerde zondagavond ons land op ongeveer 150 km ten noorden van de Waddeneilan den en is nu boven zuid-Zwe den aangekomen. Boven het zuidelijk deel van de Noordzee veroorzaakte hij een zware storm, die af en toe zelfs windkracht 11 bereikte. De aangevoerde lucht was on stabiel van opbouw, zodat tal rijke buien vielen, waarvan som mige met hagel of onweer. Van zaterdagochtend tot maandag ochtend viel in ons land op de meeste plaatsen omstreeks 15 mm neerslag, maar i Twente •werd 23 mm gemeten. Ook morgen blijft onstabiele lucht ons land binnenstromen Er kunnen dan ook plaatselijk buien worden verwacht bij on geveer dezelfde temperatuur als maandag. Door het verder weg trekken van de stormdepressie zal de wind no>g iets in kracht afnemen. Vooruitzichten voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3, min. temp.: van Otot 5 graden bo ven normaal, max. temp. onge veer normaal, kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 50 procent, kans op een geheel droog etmaal: 10 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 74.6 cm (995 millibar), stij gend. Zon eu maan 11 november zon op 7.52, onder 16.55; maan op 10.24, onder 17.12; 16 nov. E.K. De „terp" van de ARP (van links naar rechtsdr. W. P. Berghuis (oud-partijvoorzitter)staatsraad J. Smallenhroek, staatssecretaris A. van Es, minister B. Roolvink, staats secretaris J. H. Grosheide, C. Leyenhorst en minister Schut. Niet alleen bleef zaterdag een scheuring in de AR Partij uit, deze partij kwam uit de strijd te voorschijn met een steviger onderlinge band dan ooit zie de beschouwing van onze parlementsredactie op pagina 5. OUDE PEKELA De staking bij Strating steenfabriek zal voor onbe paalde tijd worden voortgezet. Dit is gisteren besloten tijdens een verga dering van het stakingscomité. Ook in andere steenfabrieken en enkele me- taalfabrieken in Oost-Groningen zijn stakingscomités opgericht of in voor bereiding. Op de vergadering, voorgezeten door stakingsleider Fré Meis, werd voorts besloten het actiecomité van de strookartonindustrie in Oude Pe- kela te laten voortbestaan. De heer W. Liefaard, voorzitter van de Algemene Bedrijfsgroepencentrale van het NW, maakte bekend dat de vakbonden op 19 november met de werkgevers zullen praten over de nieuwe cao in de strokartonindustrie. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Het partij-convent van de ARP heeft zaterdag, op de samenwerking en het gesprek met de CHU en de KVP een zwa re domper gezet. Dit gebeurde tijdens een vergadering, vooral op aandrang van de radicale vleugel in de partij. Men slaagde erin het tweede deel van de resolutie van het centraal comité drastisch te wijzigen, waardoor het „gevaar" van een exclusief christelijk blok of een Nederlandse CDU werd bezworen. De gevolgen van de gewijzigde re solutie zijn verstrekkend. Afronden 1. Het gesprek in De Achttien of in een andere vorm met de CHU en de KVP is voor een half jaar stop gezet. Alleen kan de commissie Dui delijkheid haar werk afronden. 2. Het Samen-uit met CHU en KVP is zeker, maar het Samen-thuis niet. 3. Samenwerking met andere dan de christelijke partijen is beslist niet uitgesloten. 4. De ARP stelt alvorens het gesprek met de CHU en de KVP te hervat ten, een eigen beleidsprogramma op. Ook zal men zich (commissie werk) bezinnen op het verplich tend karakter van het Evangelie, voor het politieke handelen. Na een dag discussiëren, kwam er een resolutie uit de bus (nadat de vergadering twee keer was ge schorst), die voor meer dan een uit leg vatbaar is. Vastgelegd is, dat het resultaat van het beraad in eigen kring wordt be- Voor vrede met K\'P (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De ARP zal bij de PvdA aan de bel trekken en vragen om vrede met de KVP te sluiten. CNV-voorzitter J. Lanser deed op het a.r. convent deze suggestie. Partij voorzitter dr. A. Veerman aanvaard de deze onmiddellijk en KVP-voor- zitter mr. Van der Stee zei ons na de vergadering een dergelijk bemidde lingsinitiatief zeer toe te juichen. „Wij staan open voor elk gesprek." Voor de t.v. zei de fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, dat hij niet wist wat er te bemiddelen viel; het besluit van het PvdA-congres was onherroepelijk. Dr. Veerman zei over de weigering van de PvdA met de KVP samen te werken: „De situatie, die nu is ontstaan, is uiterst bedenkelijk. Er wonden politieke wegen geblokkeerd. Dit is nadelig voor de gehele volksge meenschap. We maken ons hier zor gen over. Maar bij beide partijen moet wel een begin van bereidheid tot toenadering blijken." De voorzitter van de CHU. prof. dr. J. W. van Hulst, zag het succes van de a.r.-bemiddeling nog niet. De weigering met de KVP samen te wer ken is een uitspraak van het PvdA- congres. Dat congres moet de weige ring eerst weer ongedaan maken. oordeeld door de voorjaarsconventie en het op te stellen urgentie- program van KVP, CHU en ARP j over een jaar door het partijconvent wordt beoordeeld. Het gezamenlijk program moet ge baseerd zijn op het eigen beleidspro- gram. De beduchtheid voor één christelij ke partij leefde niet alleen bij de zeer actieve radicale vleugel. Zo waarschuwde het Tweede-Kamerlid mejuffrouw J. van Leeuwen, ook sprekend namens haar collega drs. B. Goudswaard, voor de werking van de politieke zwaartekracht. „Aan een afglijden in de richting van een gede- confessioneerde CDU. zoals in Duits land, hebben we geen enkele be hoefte", zei ze. (Zie ook elders dit blad). KEY BISCAYNE President Ri chard Nixon heeft de aanbeveling ge kregen de Amerikaanse hulp aan La- tijns-Amerika te vergroten om aan de "toenemende dreiging van com munistische ondermijning het hoofd te bieden." Dit staat in een rapport van gou verneur Nelson Rockefeller, die een verkenningsreis door dit land heeft gemaakt. Het stuk wordt vandaag door het Witte Huis bekend gemaakt, nadat de inhoud ervan was uitgelekt. De storm bracht gisteravond een op het terrein van de Esso-r af finader ij in het Botlek- gebied staande lege spoorweg tankwagen in beweging. Met de wind in de rug ging het gevaarte helling-op naar de juist open gedraaide Botlekbrug, om daar, tot verbazing van de bemanning van een passerende coaster, de Oude Maas in te tjompen. Het gevaarte, dat op de lucht in de tank bleef drijven, kon later worden opgevangen. De zware noordwesterstorm die gisteren van zuid naar noord over ons land trok, richtte op veel plaatsen aanzienl^ke schade aan. Voorzover bekend zgn er geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Het Botlekgebied is aan een ramp ontsnapt, toen zondagavond bij de Verolme-werf het grote drijvende Prinses Irenedok met het Griekse schip Mary (22.00 ton) op drift raak te en in de richting van de 3e petro leumhaven afdreef. Daar dreaf het dok tegen de met gevaarlijke chemicaliën geladen hij DOW-Chemical gemeerde Noorse tanker Honor (14.000 ton). De Honor kraakte onrustbarend, maar de tanker begaf het niet. Toen tegen elf uur gisteravond negen sleepboten het dok onder controle Ik geef op als nieuwe abonnee: - hadden, was het gevaar geweken. Dok en tanker werden naar de werf gebracht. De lading van de Honor bestond uit acrylonitryl en methyleen- chlo ride. Het beruchte acrylonitryl was reeds gelost. Ook methyleen-chloride is echter uiteramate giftig en licht ontvlambaar. De roeiers van „De Eendracht" en de havenloodsen, die op de kop van de 3e Petroleumhaven een post had den bezet, moesten vluchten, toen zy het dok op de Honor zagen afkomen. DOW-Chemical was gewaarschuwd, maar ook daar kon men voorlopig niet anders doen dan de vlucht nemen. De bemanning van de Mary was nog aan boord, toen dit schip met dok en al op drift ging. Deze mannen hebben enkele benauwde uren door gemaakt. Op drift Ook bij de werf van Verolme had men niet direct kunnen ingrijpen: de sleepboten van de werf hadden de handel vol aan de Koreaanse tanker Seastar (64,000 ton) die ook al op- drift was geraakt. Dit schip kreeg men eveneens zonder ongelukken onder controle. Bij de 4e Petroleumhaven raakte de supertanker Melania (210.000 ton) los. Sleepboten hadden dit gevaarte j echter snel weer voor de wal. Een merkwaardig voorval gebeur de bij de Botlekbrug, die zondag- j avond zeven uur juist was openge- 1 draaid om een coaster door te laten. Voor vervolg zie pagina 2 Het personeel van DOW- Cremical, de bemanning van de Noorse tanker Honor geheel links op de foto en de haven loodsen en roeiers van de post aan de kop van de 3e Petroleum haven beleefden in het Botlek- gebied zondagavond een be nauwde paar uurtoen het Prinses Irenedok met daarin het Griekse schip Mary bij de Verolme-werf op drift was geraakt en recht op de Honor afkwam. De Honor had een lading zeer giftige en licht ontvlambare methyleen-chloride. Hoewel de Honor onrustbarend kraakte gebeurden er geen ongelukken. Tanker en dok werden naar de Verolme-werf gesleept. 'hl GMVS etu> ttv\. nZuiure cUxru^UAs plaats: I betaalt: D.per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. .De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis NEW YORK „Tot mijn spijt heb ik enige reserves ten aanzien van de uitvoering van artikel 22 van de overeenkomst van New York, waarin staat dat het volk van West-Irian bij de daad van vrije keuze volledige vrijheid van spreken en totale bewegingsvrijheid moet hebben. Ondanks mijn voortdurende pogingen werd artikel 22 niet helemaal nagekomen en de Indonesische rege ring oefende voortdurend een strenge politieke controle uit over de bevolking". Sanz rapporteert dat het duidelijk landse delegatie bij de Verenigde Na- dat velen hun stem vóór het blij- ties kregen zaterdag dit rapport aan- Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, en bij Indonesië uitbrachten, „om- I lat zij hoopten dat dit voor de eco nomische en sociale vooruitgang van West-Irian het gunstigst zou zijn". Deze kritiek staat in het rapport van Ortiz Sanz. de vertegenwoordiger van Oe Thant bij de daad van vrije Leiden. I keuze. De Indonesische en Neder- i geboden. „Ongetwijfeld was een deel van de bevolking tegen dit blijven bij Indo nesië. Dit blijkt uit de onrust in de gebiedsdelen Manokwari en Enarota- li. uit de vlucht van een aantal men sen naar het Australische deel van het eiland en uit het vasthouden van 1 meer dan driehonderd politieke ge vangenen". „Maar", zo concludeert de VN-af- gevaardigde, „het antwoord dat in de Musjawara werd gegeven, wees dui delijk aan dat men bij Indonesië wil de blijven". Sanz merkt nog op dat van het Musjawara-systeem gebruik is gemaakt gezien de terreinmoeilijk heden en de algemene politieke toe stand. Compagnieën in Ede EDE/DEN HAAG Drie dienst plichtige militairen hebben een sta king bij de compagnieën T. en E. van het verbindingscentrum in de Elias Beekmankazerne in Ede aangekon digd. Het is in de geschiedenis van het Nederlandse leger nog niet eerder voorgekomen dat militairen staakten. De drie militairen, Kees Keizer, Bob Taalman en Herman Kernkamp, zeggen dat de staking bij de compag nieën, die elk 125 militairen omvat ten, gezien moet worden als een pro testactie. Voordat het zover is zullen alle mogelijkheden worden uitgebuit tot een gesprek met de legerleiding te komen. De staking werd aangekondigd in het zaterdagmiddag uitgezonden VA- RA-radiojongerenprogramma „Dit is het begin". De actie is gericht tegen de als onrechtvaardig aangeduide maatregel dat sommige militairen in Ede verplicht zijn twee maanden lan ger te dienen. Telegrafisten Bezwaren daartegen, zowel van de kant van de Vereniging van Dienst plichtigen als de betrokkenen, zijn tot nu toe onbeantwoord gebleven. Met name de opleiding van telegra fisten zou onrechtvaardig zijn. De Legervoorlichtingsdienst in Den Haag deelde desgevraagd mee dat de voorgenomen actie het weigeren van het opvolgen van dienstbevelen im pliceert. De betrokkenen zullen zich dan ook schuldig maken aan dienst weigering, met alle consequenties van dien. De drie militairen denken hierbij het eerst aan zichzelf. YWIE vanuit een onafhankelijk maar uiteraard geïnteresseerd christe lijk dagblad enkele kanttekeningen gaat maken bij het ARP-convent van zaterdag ziet zich geplaatst voor een taak welke zich niet dan ongaarne verrichten laat. Toch kunnen enkele opmerkingen juist vanuit een journalistieke uit kijkpost nuttig zijn. Ook omdat het een landsbelang is, dat het partij wezen gezond functioneert. Welnu, dan was het beeld dat ook na het slotgebed moest blijven er een van verwarrende beweging. Wat bereikt werd is, dat ook de aanhangers van tegengestelde meningen elkaar niet hebben losgelaten; dat behoefde ook niet anders te worden verwacht. Maar de tegenstellingen zijn zelf toch wel blijven bestaan. Nu is de ARP vanouds een gescha keerde partij geweest, echter de schakeringen werd verhuld onder de leiding van figuren van wie we te genwoordig zouden zeggen dat ze nog al patroniserend optraden. Ouderen herinneren het zich nog wel, maar de tijden zijn veranderd en de scha keringen zijn niet langer verhuld. Wat de ARP nu zal moeten leren is: te leven met onverhulde interne ver scheidenheid. wat het kan niet ontkend ook weer de nodige wijs heid en de even nodige bereikhcid tot onderlinge inschikkelijkheid vereist. JAEZE laatste zou men zeker bij de radicale groepering in ruimere mate aanwezig willen zien, maar wel licht is het juist de radicaliteit die haar daarbij in de weg zit. Hoewel cr toch ook onder de radicalen reeds verscheidenheid valt te constateren. De groep zal goed doen te bedenken dat zij eens bij de anderen het psy chologische effect van de irritatie kan oproepen, en dat ware dan te betreu ren. Want alle verscheidenheden, ook die welke zich bescheidener niet als radicaal aandienen, hebben haar waarde. Intussen heeft men binnen de ARP elkaar nodig: de meer behoudend ge zinden het bezielende elan van de radikale groep; de radicalen de stem men dus het vertrouwen van de anderen. Heus, ook met een honderd of meer adhesiebetuigingen kom je in de politiek niet ver. De radicali teit bergt zo het gevaar in zich men leek daar zaterdag niet geheel aan te ontkomen -— van aan haar doel voorbij te schieten. En dat hoeft ook weer niet. jQAT was intussen niet het enige onbevredigende van dit convent. Daar was de vraagstelling met be trekking tot de Achttien. Hebben we het goed begrepen, dan worden die besprekingen enige tijd gestopt „op termijn gezet" kan men het. zo men wil, vriendelijk omschrijven. De vraag lijkt gewettigd, hoe zulk een benadering door de beide ge sprekspartners zal worden ontvangen. Hun houding zal op zijn best wel een zijn van bewondering. Dit óók omdat het resultaat van de tot dusver gevoerde besprekingen tot dit plotse linge uitstel geen aanleiding scheen te geven. Zij worden nu op een bij zondere wijze betrokken bij de moei lijkheden van de partij die tot dusver gesprekspartner was. Op hun geduld wordt wei een wissel getrokken. Te opvallender is dan de sympathi serende wijze waarop vanuit de radi cale groepering binnen de ARP de PvdA wordt bezien, en dat terwijl deze partij toch anders dan de nogal gekritiseerde KVP. niet valt aan te spreken op een gepretendeerd chris telijk karakter. Er zal hier en daar twijfel zijn, of deze discriminatie wel aanvaardbaar is, in het bijzonder vanuit een radicaal-christelijk stand punt. Kortom, er zijn na zaterdag nog wel vragen gebleven of zelfs gerezen. Er werd even gesproken van een drei gende werking van de wet der zwaar tekracht, waarmee gedoeld werd op het gevaar dat een logge KVP ook de ARP log zou kunnen maken. Maar is voor de ARP het gevaar niet tc duch ten van een andere wet, die namelijk van de middelpuntviicgendc kracht? De eenheid kan het te verduren krij gen. J7R is gelukkig vertrouwen te stellen in de voorzitter, die de vele op merkingen er was ruime gelegen heid tot openhartige discussie be antwoordde met een wijs en even wichtig betoog, dat echter niet het laatste woord bleek te kunnen zijn omdat cr daarna toch nogal gewijzigd werd in de voorgestelde resolutie. Een moeilijke situatie dus voor de negentigjarige ARP. Die overigens zelf intussen nóg verscheidener is dan het convent van zaterdag deed uit komen. Daar zijn de voorstanders van het gesprek in dc Achttien. Daar zijn de radicale verontrusten. Maar 4s de zaak met deze tweedeling uitgeput? Wie de kaart van het land kent. weet beter. Er zijn nog velen die om andere mo tieven de ARP zijn trouw gebleven. Ze treden minder in de publiciteit, maar ze zijn er. en van hun bestaan blijkt vrijwel alleen in de stembus. Hun trouw, die wel blijven zal, moet toch weer niet tè zeer op de proef worden gesteld. Ook hun stem heeft waarde. Al wordt deze minder gehoord, het zal voor de ARP toch wel de bedoeling zijn dat deze op voor haar gunstige wijze in de bus blijft komen. Vergeet ook hen niet. Ze zijn in elk geval goed voor een paar zetels.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1