Italiaanse verering voor luchtpiraat Minichiello Transavia slaat vleugels verder uit Houdt loonstijging gelijke tred met produktiviteit? Burgemeester van Utrecht nam voorbarig besluit VS willen uitlevering Nederland gaf ruim 128 min voor weg Tunesië heeft voor het eerst premier Eerste vier NF-5b jagers onderweg Stakers tot bezinning" opgeroepen FINANCIEEL WEEKOVERZICHT DEPARTEMENT VERGAT DE DR ANKWET Pepijn is topgezelschap geworden L. -A 7 ZATERDAG 8 NOVEMBER 1969 ROME De Italianen hebben er een nieuw idool bijgekregen: Rafael Minichiello. de Amerikaanse marinier, die verleden week de grootste vliegtuigroof uit de geschiedenis op zijn naam bracht. Christian Dior toonde gisteren zijn bontcollectie in Londen. Nogal grimmig is dit ontwerp van mede werker Frederic Castet, die een luipaardjas liet vervaardigen, waarvan het venijn in het ceintuur zit: de uiteinden vormen de grim mige klauwen van het dier. Het spectaculaire karakter van de rood oogst bij veel Italianen uitbun dige bewondering. Er is zelfs al een filmonderneming in Rome, die de avontuurlijke reis van Minichiello wil verfilmen. Een titel is als gevon den: „Landgenoot, waarom arresteer je mij". Dit waren de woorden van de marinier toen hij in de omgeving van Rome werd aangehouden. De Amerikaanse justitie toont in middels minder geestdrift voor Mini- chiello's zin voor avontuur. Zij heeft de uitlevering gevraagd van de mari nier voor berechting in de Verenigde Staten. Forse aanklacht De aanklacht is van fors kaliber: Minichiello wordt beschuldigd van ontvoering, luchtpiraterij en geweld pleging. De maximum straf voor luchtpiraterij is de doodstraf, voor de twee andere misdrijven levenslang. O de marinier zal worden uitgele verd staat nog niet vast. Het open- LIEFDADIGHEID IN 1968 AMSTERDAM Liefdadig Nederland bracht het vorig jaar ruim 128 miljoen bij elkaar. Dit wordt vermeld in het verslag over 1968 van het centraal ar chief en inlichtingenbureau in zake het inzamelingswezen. Het geld werd ingezameld door middel van straat- en huiscollccten, televisie, radio, pers en loterijen. Het centraal archief signaleerde ge durende 1968 weer een aantal geval len, waarbij een ontoelaatbare ver menging van charitas en commercie werd geconstateerd. In enkele geval- Vermiste jongen teruggevonden op studentenschip BLOEMENDAAL De 15-jarige F. M. van Schie, die sedert maandag werd vermist, is gisteren door de kin derpolitie aangehouden op het Am sterdamse studentenschip Caledonia. De jongen was van zijn werk bij een Haarlemse drukkerij weggelo pen. Hij is later door zijn pleegvader bij de kinderpolitie weggehaald. len kwam de charitas zelfs helemaal niet aan bod. Genoemd wordt de colportage met tijdschriften die zich presenteerde met een nieuwe doelstelling, na melijk afdracht van een deel van de omzet aan Unicef en ten behoeve van slachtoffers in Biafra en Viet nam. Bij onderzoek bleek dit op on waarheid te berusten. Verder werden door een verkoop kantoor tegeltjes in de verkoop ge bracht, zogenaamd voor een verschei denheid van doelstellingen. Ook hier bleek commercie hoofddoel. Gesigna leerd werden tevens een groot aantal colportagegevallen „voor het goede doel", die de toets van een onderzoek niet konden doorstaan. De verjaardag van de oktober revolutie is in Moskou gevierd met de traditionele parade op het Rode Plein, die door rege ringsleiders, staande op het bal kon van het Kremlin, werd ge volgd. Daarvan zijn derde van links de partijdogmaticus Soes- lof, vierde van links premier Kosigin en zesde van links pre sident Podgorny. De derde fi- guur van rechts is de Soedanese premier El-Nimeiri, en de twee de van rechts het hoofd van een delegatie uit Zuid-Vietnam, Nguen Hyu Tho. baar ministerie in Rome besloot gisteravond namelijk het gerechtelijk vooronderzoek tegen de Amerikanen te openen. Minder streng Hiermee is gezien de internatio nale complicaties snel gereageerd, namelijk binnen een week nadat Mi nichiello in Rome werd aangehouden. Hij belandde daar nadat hij de be manning van een straalvliegtuig van de Trans World Airlines op een lijn- vlucht over California gedwongen had via Denver, New York en het Ierse Shannon naar de Italiaanse hoofdstad te vliegen. Zeker is, dat hij in Italië minder streng zal worden gestraft. De Ame rikaanse officier van justitie Xeaher heeft namelijk verklaard, dat een zware straf als afschrikwekkend voorbeeld nodig is ter bescherming van luchtreizigers en vlicgtuigperso- neel. TUNIS De 56 jarige Bahi Ladg- ham, sinds 1957 als staatssecretaris verbonden aan het presidentiële bu reau van Bourguiba, is gisteravond Tunesië's eerste premier geworden. Hij heeft een kabinet geformeerd met Essebsi en Messadi als vice-pre miers. President Bourguiba (67) was tot dusver regeringsleider, en had een kabinet van staatssecretarissen onder zich. Wegens zijn minder goede ge zondheidstoestand van de laatste tijd besloot hij na voor een derde ambtstermijn van vijf jaar herkozen te zijn, een eerste premier aan te stellen. DEN HAAG Vier van de in to taal 105 NF-5b straaljagers, die in Canada besteld zijn, zijn op het ogenblik op weg naar hun toekomsti ge thuisbasis Twenthe van de Kon. Luchtmacht. Als het weer meezit en de techniek het niet laat afweten dan kunnen de ze vier door Nederlandse vliegers ge vlogen vliegtuigen maandag a.s. om vier uur op de vliegbasis worden verwacht. De luchtroute loopt via Groenland, IJsland en Schotland en tenslotte Twenthe. Er zijn voorzorgsmaatregelen ge troffen. Gisterochtend is van de vliegbasis Soesterberg een F-27 troopship met technisch personeel en onderdelen naar IJsland gevlogen om, als dat nodig zou blijken, daar bijstand te verlenen. De formatie van vier wordt geleid door overste W. P. Vogelaar. Maan dag vertrekt van Ypenburg een Friendship met autoriteiten naar Twenthe om daar de aankomst van de nieuwe vliegtuigen bij te wonen. OUDE PEKELA De directie van Bij ons wel iets koudermaar toch over het algemeen herfst dagen met normale temperatu ren. zodat het gemakkelijker valt tafereeltjes als deze nog wat te verdringen. Maar de barre wer kelijkheid is actueel in Finland, waar glibberend verkeer op een gegeven ogenblik deze voorlopi ge eindstand opleverde. Zweedse Rode Kruis dreigt met ontbinding van zijn luchtvloot STOCKHOLM Het Zweedse Ro de Kruis zal zijn luchtvloot van zes toestellen ontbinden tenzij de voor uitzichten op een hervatting van de hulpvluchten naar Biafra binnen tien dagen aanzienlijk beter worden. Het Internationale Rode Kruis heeft de hulpvluchten stopgezet na dat in juni een Zweeds Ro- de-Kruis-vliegtuig door de Nigeri- aanse luchtmacht werd neergescho ten. Sindsdien heeft het Rode Kruis tevergeefs geprobeerd een formule te vinden voor hervatting van de de steenfabriek Strating NV waar ten, Zo\vel voor Nigeria als voor Bedrijf weer in Nederlandse handen 99- sinds dinsdag wordt gestaakt, heeft alle 45 werknemers per brief opgeroe pen tot bezinning. In de brief zegt de directie vast te houden aan het standpunt, dat de lopende CAO niet kan worden open gebroken. Aangekondigd wordt de op richting van een stichting sociaal ver bond steenfabriek Strating, waarvan iedere werknemer lid kan worden. Biafra aanvaardbaar moet zijn. (Van een onzer redacteuren) SCHIPHOL Transavia Hol land, de tweede Nederlandse charterluchtvaartmaatschappij heeft haar vleugels verder uit geslagen. De eerste paal voor een eigen gebouw, dat precies tussen de KLM en het „home" van de concurrerende Martin Air op Schiphol komt te staan, is gisteren de grond ingegaan (de burgemeester van Haarlem mermeer, mr. F. Th. Dijckmees- ter, verrichtte het karwei) en binnen een jaar zal het klaar zijn. Het gebouw wordt neergezet op kosten (drie miljoen) van Blauw- fonds II Trust, een combinatie van Blauwhoed en Shell Pensioenfonds, De Amerikaanse Senaat heeft gisteren de begroting voor ruimte vaart, 3,7 miljard dollar, goedge keurd. Dit bedrag komt overeen met dat waarom president Nixon ge vraagd heeft. (Van onze beursmedewerker) AMSTERDAMDe effecten beurs heeft, in navolging van Wallstreet, een vrij kalm ver loop gehad, hoewel de gunstige stemming in het algemeen niet werd voortgezet. De rede van president Nixon inzake Vietnam leverde voor de beurs geen nieuwe gezichtspunten op, ter- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het ministerie van justitie is enigszins verrast door het besluit van het Utrecht se college van B. en W., exploi tanten van automaten voor voor behoedmiddelen niet meer te vervolgen. Zoals bekend werd het artikel in het Wetboek van strafrecht, dat de verkoop aan personen beneden 18 jaar verbood (art. 240 bis) zodanig gewijzigd, dat die verkoop nu vrij is in „besloten lokaliteiten". Wat de ver koop aan de „openbare straat" be treft (het punt. waar de ar. Twee de-Kamerfractie zich tegen verzette) laat de nieuwe wet de gemeenten de vrijheid, regelingen te treffen. De algemene verwachting was dat de wetswijziging, die op 4 september in het Staatsblad verscheen, 1 janua ri van kracht zou worden. Maar er zijn moeilijkheden gerezen. De „besloten lokaliteiten" die de wet nu noemt zijn voornamelijk ho- reca-bedrijven. In een groot aantal café-restaurants hangen de bewuste automaten al en worden ze ook ge bruikt. Zou tegen de exploitanten van deze bedrijven op grond van de oude wet een vervolging worden in gesteld, dan zouden zij, als de wetswijziging inderdaad 1 januari van kracht zou worden, vrijuit gaan, omdat tussen het opmaken van pro ces-verbaal en de dag waarop de zaak voorkomt altijd wel een periode ligt van twee maanden. I De rechter houdt bij het bepalen i van de straf altijd rekening met de voor de beklaagde „meest gunstige i omstandigheden". Dat wil zeggen, dat hij er dan rekening mee moet hou- 1 den, dat op het moment van de ver oordeling het begane feit niet meer strafbaar zou zijn, hetgeen in de meeste gevallen tot ontslag van rechtsvervolging zou leiden. Maar het ministerie had er toen de wetswijziging werd voorbereid, geen rekening mee gehouden dat de Drank- en horecawet de verkoop in horecabedrijven verbiedt van artike len die niet „ter plaatse kunnen wor den gebruikt of genuttigd". Daarom moet nu eerst de drank- en horecawet gewijzigd worden. Want zelfs al zou de wijziging van het Wetboek van strafrecht 1 januari 1970 van kracht worden, dan nog zijn de exploitanten van horecabedrijven die voorbehoedmiddelen per auto maat verkopen, strafbaar volgens hun ..bedrijfswet". De beslissing van het Utrechtse college van B. en W. (in feite een beslissing van de burge meester als hoofd van de politie) wordt dan ook onjuist genoemd. wijl de gevechtshandelingen in Zuid-Vietnam toenamen. Ook de toestand in het Nabije Oosten, waarbij gedacht wordt aan de rede van president Nasser en de maatregelen van Libië tegen het Westen, vormen een aanwijzing van het feit, dat de internationale politieke toestand labiel blijft. De onderhandelingen aan het loonfront in ons land zijn be gonnen en vergen voorlopig nog een afwachtende houding. De cao-besprekingcn in de metaal industrie vormen de inleiding tot het vaststellen van de algemene loon-trend in het volgend jaar. De werknemers hebben hun voorstellen op tafel gelegd, met als centraal punt een reële loonsverhoging van drie procent. De belangrijke vraag voor het volgend jaar lijkt ons of het mo gelijk zal zijn de inflatie-spiraal te doorbreken. Wij zijn er beslist niet van overtuigd, dat de nu aanhangig gemaakte loonstijging, welke toch wel zal neerkomen op tien procent hogere loonkosten, zal worden opge vangen door een evenredige stijging van de produktiviteit. Deze week zijn de cijfers bekend gemaakt van Kon. Shell en Unilever. Die van eerstgenoemd concern gaven een winststijging in het 3e kwartaal aan van 8.1 pet, waardoor voor de eerste drie kwartalen een verbetering van 10.6 pet tot stand is gekomen. Ongetwijfeld een bevredigend resul taat. waarbij wij denken aan de lage re resultaten van Shell Oil en Shell Canada. Desondanks heeft het koersverloop van deze week geen verbetering ge bracht. want de notering liep terug van 165 tot f 161.20. slot kwam op 162.60. Unilever was achterop geraakt, nu wel een goede steun voor de winst vorming zal betekenen. Gisteren speelde bij de koersvor- ming van dit fonds ook een rol de komende afschaffing van de divi dendstop in Engeland, waardoor het volgend jaar mogelijk zal zijn, om de winstuitkering aan de aandeelhou ders groter te maken, zonder daarin verhinderd te worden door de divi dendbeperking voor Unilever Limi ted. De notering van cert Unilever was gisteren 119,70 tegen eerder ƒ118. Van de overige internationale aande len noemen wij KLM. welk fonds van 225 tot 192 duikelde, maar giste ren zich tot 200 wist te herstellen. Tn de lokale afdelingen was dc stemming onregelmatig. De als groei- fondsen bestempelde uitge versmaatschappijen werden flink ge kocht. Zo steeg Kluwer van ƒ238 tot ƒ268, een vooruitgang van 150 pun ten. Elsevier van 630 tot 650. een verbetering van 100 punten. Wegener meldde een omzetstijging van 22 pet. in het eerste halfjaar en een belang rijk hogere winst. Voor heel 196P wordt een onveranderd dividend van 25 pet. over het inmiddels ruim ver dubbelde kapitaal verwacht. De advertentieopbrengsten zijn in het eerste halfjaar met bijna 23 pet. gestegen. De koers van Wegener kwam van 126 op 128.-. Het ensemble Paul van Vliet na afloop van de voorstelling Opus IV. Behalve Paul en zijn vrouw Liselore Gerritsen staan op deze foto Ferd Hugos en pianist Rob van Kreeveld. Directeur John Block- „vleugels «itgeslagen" en wordt door Transavia gehuurd voor dc periode van twintig jaar. Voorlopig zal de maatschappij drie van dc zeven verdiepingen gebrui ken, maar directeur John Block (40) verwacht, dat dc groei van zijn be drijf zich zodanig zal voortzetten, dat hij na verloop van tijd zeker het hele gebouw nodig zal hebben. De bedoe ling is, dat op de begane grond een cateringbedrijf komt. dat de boord- maaltijdcn voor de vloot gaat verzor- gen. Met de bouw van een eigen kan- toor illustreert de maatschappij (nog i geheel onafhankelijk van de KLM), dat zij meer levensvatbaar is geble ken, dan velen bij de oprichting in 1965 verwachtten. De vloot is in de loop van de jaren behoorlijk uitge breid en ook het vervoer van vracht en passagiers nam aanzienlijk toe. Voor volgend jaar rekent men al op 275.000 passagiers (dit jaar 180.000) en 13.000 ton vracht (dit jaar 10.000 ton). En wat het personeel betreft: op het ogenblik heeft men een be stand van 170 en volgende zomer zal dat 250 zijn. Voor directeur Block reden genoeg om het volgende seizoen met optimis me iri te gaan. Zeker nu ook de laatste barrière is geslecht. Deze barrière werd dit jaar opge worpen door de Rijksluchtvaart dienst, die er bezwaar tegen had, dat Transavia geheel op Amerikaans ka pitaal steunde. De aandelen waren Unilever Unilever kwam met veel minder gunstige cijfers dan de Olie voor de dag. Hier was de winststijging in het 3e kwartaal slechts 3V* pet. maar het bestuur deelde mede, dat de ver betering in de winstpositie, die zo lang op zich heeft laten wachten, In het vierde kwartaal in versneld tem po wel zal worden voortgezet. Het ziet er naar uit, dat de totale winst over heel 1968 wel ongeveer gelijk zal zijn aan die van 1967. waardoor de minder gunstige resulta ten over het eerste half jaar door veel betere in het tweede halfjaar zouden worden goedgemaakt. Het mooie zomerweer, dat we ge had hebben, heeft de consumptie- ijs-sector beslist goed gedaan, terwijl ook belangrijk is. dat de introductie van nieuwe wasmiddelen, waarmede namelijk in handen van Executive Jet Aviation, een dochter van Penn- sylvanian Railroads, die daarmee een mogelijkheid zag via Nederland in de Europese luchtvaart te penetreren. En dat wilde de Nederlandse rege ring, die belangen heeft in de KLM, niet. Daarom werd een ultimatum ge steld: wanneer Transavia niet voor oktober weer in Nederlandse handen was, zou zij haar vergunning op Schiphol kwijt raken. De maatschappij heeft dit opgelost door de aandelen van EJA terug te kopen en de Stichting Transavia Hol land met een volledig Nederlandse raad van bestuur op te richten. Daar naast creëerde zij niet-royeerbare eigendomscertificatcn voor een be drag van 2,5 miljoen gulden, waar voor o.m. belangstelling bestond bij de IJslandse luchtvaartmaatschappij Loftleidir. Uiteindelijk zijn ze echter toch weer in Amerikaanse handen gekomen; voor het grootste deel in die van dc Amerikaanse zakenman Leroy Frantz. In feite is er dus wei nig veranderd: het kapitaal bleef Amerikaans. „Maar", zegt directeur Block, „aan de bevoegdheden van de kapitaalver schaffers is een heel ander karakter gegeven. In het beleid hebben zij geen enkele stem; daarover beslist het stichtingsbestuur. De stichting is namelijk de enige aandeelhoudster (met een maatschappelijk kapitaal van vijf miljoen, waarvan de helft volgestort)." Vijfjarenplan Na deze schermutselingen achter de schermen heeft de maatschappij, die in de eerste helft van dit jaar voor het eerst uit de rode cijfers kwam, een vijfjarenplan opgesteld, dat o.m. voorziet in modernisering van de vloot. Volgend jaar zal deze geheel uit straalvliegtuigen bestaan. De gehuurde Boeing 707, die tiental len vluchten naar Biafra heeft ge maakt voor de North Church Aid (het contract is nu afgelopen), zal komend seizoen plaats maken voor een DC-8-55F (183 stoelen). En daar naast komen er bij de nu in gebruik zijnde twee Caravelles (gehuurd van Sud Aviation) nog drie, die van Swissair zijn gekocht. Op vier andere Caravelles heeft de maatschappij op tie, de drie DC-6b-vliegtuigen zijn inmiddels verkocht. In de naaste toekomst zal de maat schappij eveneens een verlengde DC-8 (250 stoelen) aanschaffen. Direc teur Block: „dit is voor ons het toe stel van de toekomst, een toestel, dat op gepaste wijze de Jumbo's te- gemoet kan treden". Het onderhoud van de vliegtuigen zal waarschijnlijk in handen van Aviolanda op Woens- j drecht worden gegeven. DEN HAAG Cabaret Pepijn heeft de top van het Nederlands ca baret bereikt met het nieuwe pro gramma „Opus IV" waarvan gister avond in het eigen, intieme theatertjo aan de Nieuwe Schoolstraat de pre mière ging. Het ensemble onder lei ding van Paul van Vliet kwam bij zonder sterk voor de dag. In tegenstelling tot de andere „Opussen" heeft Liselore Gerritsen zich thans volkomen aan Paul van Vliet en Ferd Hugas weten aan te passen en wel zo dat de groep een perfecte homogene indruk maakt. Een groot deel van het succes was aan haar optreden te danken. Pepijns kwaliteit is niet weg* te denken zonder de pianist Rob van Kreeveld die met zijn arrangementen en improvisaties sterk opvalt. Rij zorgt voor een uitstekende timing. Paul van Vliet steelt na de pauze de show met een eenmansoptreden. Ondersteund door tromgeroffel en pi- anoaccoorden praat hij beheerst over de zaken die Nederlanders bezig hou den, zoals de moderne schoonmaak middelen, de NVSH en de VPRO. Ferd Hugas is in Opus IV een stu wende kracht. Hij komt in dit pro gramma wat meer op de voorgrond, rijn vertolking van „hond" en na een metamorfose als underdog on vergetelijk. Pepijn kan op 18 decem ber met vlag en wimpel het eerste lustrum vieren. Na keihard werken is de groep een topgezelschap gewor den, Dammis de Geus

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7