Medezeggenschap is geen afbrokkeling van gezag EEG-top nu op 1 en 2 december MEER AANDACHT NODIG VOOR VERSCHILLEN WERKNEMERS Koningin bij jubileum van Vrouwen Comité alles Onze krant KANTTEKENING Arrestaties na bedreiging tegen Nixon NVV VERWERPT HOGERE HUREN Excuus voor tijdnood? Theologencursus 1 Overleg wordt in toekomst uitgebreid in Letland AAN een krant te werken is niet altijd een gemakke- Ijjke, echter meestal toch wel een boeiende bezig heid. Dat geldt een krant-in-het-algemeen. het geldt óók een christelijke krant, als hoedanig immers onze krant zich aandient. Ik deed dat werken met aftrek van de periode van het verbod tijdens de bezetting deze week nu zo n tweeëndertig jaar: een langere tijd dan je onbewust pleegt te voelen wanneer je zo elke nieuwe dag weer met die krant doende bent. Want elke nieuwe uitgave neemt je toch wel telkens opnieuw vrijwel helemaal in beslag. Intussen, wie, ook. in de wereld van de pers en in het bestaan van zijn eigen krant, een langer tijdsbestek overziet, ontdekt dat ook hier veranderingen vallen op te merken, die op haar beurt natuurlijk vaak weer ver band houden met veranderingen in het leven-in-het- algemeen. De mens van van daag Is weliswaar dezelfde als die van gisteren, niettemin is hy anders. Niet een andere, wel anders. I iets te noemen: de leesgewoonten en de leesbe- hoeften. De mens van vandaag, die immers een hoge graad van volwassenheid heeft bereikt, wil snel. alzijdig en betrouwbaar geïnformeerd zyn. Hy wil op de hoogte zyn en zich bovendien, als het enigszins kan, een eigen mening kunnen vormen. Welnu, in dit op zicht behoeft tegenwoordig wel niemand meer „onbe middeld" door het leven te gaan. Met melk meer mans. maar met krant meer mens. Naar de wens van de gebruikelijke krantelezer van vandaag moet deze informatie metterdaad alzijdig zijn. Natuurlijk is een keuze in overeenstemming met eigen wensen en behoeften onvermijdelijk, maar meer dan vroeger wel het geval was stelt de lezer er prijs op zelf vanuit zyn krant die keuze te kunnen maken. Daarom aanvaardt hy het ook, wanneer er in zyn krant ook wel eens iets staat dat niet van zijn gading is. Hij slaat dat dan over. in het vermoeden dat het mogelijk wèl iets is naar de gading van medelezers, en in de erkenning dat alleen zó een krant, ook een christelijke krant, nog kan bestaan. K een christelijke krant is een zaak die in een be paalde samenleving van mensen verwerkelijkt dient te worden. Aan het karakter van die samenleving kan de krant zelf niet zo heel veel doen. Zo is dat niet haar schuld, dat er ook onder christenen zulk een op merkelijke verscheidenheid is: naar kerken, naar sociale „gelaagdheden", naar culturele belangstelling, naar poli tieke partijen de laatsten soms zelfs met inbegrip van de „vleugels". Verscheidenheid is er volop, en er lykt niet zo heel veel meer aanwezig waarvan iets als een saambindende wer king uitgaat. Toch is dat er nog wèl. en dan mag ieder ook vanuit zyn plaats in die verscheidenheid rus tig ook aan de krant denken. Zij is het die men vindt onder de aanhangers van alle kerken, van alle partijen, enzovoort, en wanneer zij informerend bezig is, dan óók over en temidden van die verscheidenheid. En zo draagt ze ertoe bij. dat we el kaar ook als christenen niet helemaal uit het oog ver liezen: iets waarvan anders het gevaar heus niet denk beeldig is. alles mag best nu en dan eens worden gezegd. Vandaar dat ik dat ook nu maar weer eens doe. Ook dat van die zich veranderende leesgewoonten, die gegroeide behoefte aan gevarieerde informatie waaruit men dan voor zichzelf een keus doet. Zoals ieder toch eigenlijk in heel zyn leven kiezend, zo men wil: uit lezend. bezig is. Alleen vanuit de erkenning van deze situatie is vandaag nog zoiets als een christelijke krant bestaanbaar. En zelfs dan is het nog moeilijk genoeg. Maar het kan, omdat met de constatering van die verscheidenheid on der de christenen, hoe onmiskenbaar die zich ook aan ons allen voordoet, gelukkig niet het enige is gezegd. Want wat de verscheidenheid, juist ook als verschei denheid. veronderstelt, dat is natuurlijk de aanwezig heid van een diepere en wezenlijke eenheid. De eenheid van een gemeenschappelijke christelijke levensovertui ging. Deze maakt de verscheidenheid niet ongedaan, maar maant tegelijkertijd tot een zekere inschikkelijk heid, zeker dan, als het gaat om de instandhouding van zaken die dat nodig hebben, en die dat bovendien waard zijn. De christelijke krant bijvoorbeeld. J^IT altijd maar weer te bedenken, daar doen we goed aan. Ook dan wanneer onze werkzaamheid zich beperkt tot het lezen van de krant. Ik zou willen zeggen: mocht men eens over dit of dat ontstemd zyn, dat lezen toch maar blijven doen. En bo vendien: anderen opwekken dit voorbeeld te volgen. Het moest me eens van het hart: het mocht ook wel: zeker na die tweeëndertig jaar. DIEMER ZATERDAG 8 NOVEMBER 1969 jj Kerk en jeugd (2) Na het lezen van het ingezonden ^ük van de heer A. van Dommelen iekan ik de actie van de radicale gere formeerde werkgroep „Denken er •e-Doen" (gericht tegen de huidige gang uj zaken In de kerken) heel best begrijpen- Dit ingezonden stuk is nl. geschre- 11 en vanuit het oude, vertrouwde erkklimaat, waarin zo langzamer- iand alleen nog slechts de oudjes zich misvoelen, maar dat steeds minder Nadenkende jongeren aanspreekt. De angevoende argumenten zijn evenzeer N euwenlang gehanteerde „dooddoe ners", ju Zo concludeert de heer Van Dom- ^nfnelen maar eventjes domweg, dat de '3-betreffende jongeren Gods beloften, De e Schrift en ook God zelf niet meer «r rillen accepteren, omdat...de huidige rediking van Gods Woord hun niets dtmeer te zeggen heeft en de kerk diensten vervelend en niet meer boei- id-tnd vinden. Nou-nou. dat is nogal een ei ware beschuldiging! Verder komt de inzender met de dooddoener" aandragen, dat werke- "(ijke vernieuwing bij de leden der ge- ieente „van binnen uit" moet begin- en, vernieuwing die „alleen gewekt rordt door de Heilige Geest". Het hele gezinnetje van Kasteel Drakesteyn: prins Claus, prinses Beatrix, met verder van links naar rechts prins Johan Friso, prins Willem-Alexander en. bij moeder op schoot, prins Constantijn. Dit is de eerste officiële foto van het prinselijk gezin in zijn huidige omvang. Foto Max Koot. De mogelijkheid dat de jongeren rail „Denken en doen" van binnen in- erdaad „vernieuwd" zijn acht de chrijver kennelijk uitgesloten. Maar at zal dan wel liggen aan de omstan- igheid, dat de heer Van Dommelen nder geestelijke vernieuwing iets an- verstaat dan deze jeugd. Deze jon- eren nl. willen niet langer een kerk, raarmee het mogelijk is vrijblijvend geloven (getrouw naar de kerk, al- als „Gods Woord" accepteren wat dominee verkondigt, redelijke bijdrage verlenen enz.), beschouwen dat als het meest geloof dat er is. van 1969 wil is een kerk, (méér dan geloof!) van waaruit het christendom de daad als een zeer hoge priori- wordt gezien. Met het impotente heeft de kerk tot op he- meer kwaad dan goed aangericht. Haag K. W. Deynoot Dr. Veerman op convent van ARP: Idealisme èn nuchterheid nodig Een gelukkige moeder met haar jongste zoon: prinses Beatrix met het prinsje Constantijn. Foto Max Koot. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De begrippen gezag en inspraak moeten niet ge zien worden als eikaars tegenstellingen. Aanvaarding van inspraak en medezeggenschap is geen afkalving van het gezag, betoogde vanmorgen dr. A. Veerman in zijn openingstoespraak op het con vent van de Antirevolutionaire partij. Het onderwerp van deze bijeen komst in het Jaarbeurscon- grescentrum te Utrecht zou vooral de verdere samenwerking met de andere christelijke partijen, de CHU en KVP zijn. Maar in zijn openingsrede sprak de voorzitter niet over deze kwestie. Schriftelijk was al een uitvoerige toelichting gegeven op de desbetref fende resolutie van het Centraal co mité. De positie van de kiezer en de volksvertegenwoordiging besprak dr. Veerman ook tegen de achtergrond van inspraak en medezeggenschap. Slechter l De kiezer is er slechter aan toe dan j vroeger. Het accent van het beleid ligt immers veel meer op het deskun- dig apparaat. Maar aan de andere kant voelt de burger zich door zijn betere opleiding en de sterke commu nicatie veel meer bij alles betrokken. Ook de volksvertegenwoordiging is in een ongunstiger positie terecht ge komen. Oorzaken: de geëiste deskun digheid, de internationale vervlech tingen en de rol van de maatschappe lijke adviesorganen. Op allerlei ma nieren probeert de volksvertegen woordiger zijn invloed weer te ver groten. Deze problemen, zei -dr. Veerman, moeten gezien Worden als achter grond van het Achttien-rapport van de commissie-Duidelijkheid. Dit rap port moet men niet bestrijden met het schema monisme-dualisme. Het gaat om het functioneren van het staatsbestel in al zijn delen. Over de politieke partij deed dr. Veerman de volgende uitspraak: ze heeft een groot idealisme en een nuchtere zin voor de werkelijkheid hard nodig. Zonder hoge idealen ver zandt ze in een starre status-quo ge dachte en zonder oog voor de harde feiten wordt ze even onvruchtbaar. V erzand UTRECHT Het NVV verwerpt de door minister Schut voorgestelde wijziging van de wet op de huurver hogingen. waardoor de huurverhogin gen van 1971 tot en met 1973 niet zes maar zeven procent per jaar zullen gaan bedragen. „Met een rekenkundig foefje (drie keer één procent is het verlies van zes procent over een half jaar) probeert de regering meer terug te halen dan wat zij aanvankelijk geeft", oordeelt het NVV. Mevrouw mr. M. Rood-De Boer verwelkomde gistermiddag in de Ridderzaal koningin Juliana. De Koningin was naar Den Haag gekomen om een eestcongres ter gelegenheid van het vijfde lus trum van het Nederlandse vrou wen comité bij te wonen. Van deze organisatie is mevrouw Rood presidente. CNV wijzigt zijn taktiek DEN HAAG Koningin Ju liana heeft gisteren in de Rid derzaal de middagzitting bijge- I woond van het jubilerende Ne- derlandse Vrouwen Comité. In i het comité, dat 25 jaar bestaat, hebben de presidentes van twin tig Nederlandse vrouwenorga nen zitting. Via deze organisa ties worden anderhalf miljoen vrouwen bereikt. weging. Prof. Albeda duidde reeds eerder op het grote belang voor de vakbeweging om meer aandacht te besteden aan de vraagstukken van i middengroepen en hoger personeel, omdat deze in de toekomst de meer- derheid van het werknemersbestand zullen gaan uitmaken. Tijd verspild De heer Hordijk betreurde het in zijn openingsrede, dat in het ver leden veel tijd en energie verspild zijn aan discussies, die eerder tot ver- wijdering dan tot samenwerking heb ben geleid. Hij zou het een grote winst vinden, wanneer de drie vak- centralen tot een geregeld contact J kwamen met de Nederlandse Centra- i le voor Hoger Personeel om zo naar mogelijkheden le zoeken om uit de impasse te geraken. De organisatiegraad onder het ho- ger personeel is thans bijzonder laag, terwijl het hoger personeel kwalita- I tief en kwantitatief een steeds belang rijker factor gaat worden. Aan de belangenbehartiging worden andere eisen gesteld dan vroeger. „Wij moeten elkaar niet vanuit een ivoren toren blijven bestrijden; daar voor staan te grote belangen op het spel", aldus de heer Hordijk. Er be staan goede contacten. tussen het VHP, het Centrum Hoger Personeel vas het NW en het Landelijk Werk- orgaan Hoger Personeel in het NKV. Binnen het overlegorgaan van de drie vakcentralen is ook een zoge naamde Contactcommissie midden groepen en hoger personeel tot stand- gekomen om de gemeenschappelijke belangen van deze groepen te bespre ken. Oudere werklozen Mr. S. J. H. Huijben, directeur per soneels- en algemene zaken N.V. Staatsmijnen, benadrukte dat de plaatsingsmoeilijkheden voor oudere personeelsleden als gevolg van in krimping of sluiting van een bedrijf het moeilijkst zijn. Hij vroeg de om scholing vooral te richten op mensen boven de 35 jaar. Ter bevordering van de mobiliteit van oudere werkne mers zou er ook een uniforme rege ling op basis van het omslagstelsel voor de pensioenen moeten komen, omdat de huidige bedrijfs- en onder nemingspensioenfondsen dikwijls een rem zijn op de mobiliteit. Het omslag stelsel noemde de heer Huijben hier voor de enige efficiente oplossing. De bijeenkomst. ingeleid door presidente mevrouw mr. M. Rood-de Boer. was gewijd aan de computer. Hierover sprak prof. dr. M. Eu we. die van mening was. dat de angst voor werkloosheid als gevolg van invoe ring van de computer ongegrond is. Algemeen wordt verwacht, dat we in 1980 een werkweek van 36 uur zullen hebben en in het jaar 2000 30 uur per week zullen werken. Er zal wel veel meer vrije tijd zijn. maar het tempo van deze verander ingen zal zodanig zijn dat de ontwik keling van de vrijetijdsbesteding daarbij wel aangepast kan worden. Hij zei voorts te verwachten, dat over een jaar of vijf de computer in ons land gebruikt zal worden bij al- lerlei soorten cursussen. Hij doelde hierbij op het gebruik van op een computer aangesloten televisiescherm en toetsenbord bij cursussen, die op geprogrammeerde instructie zijn ge baseerd. Noord-Korea heeft gisteren de beschuldiging geuit, dat Amerikaanse bommenwerpers met waterstofbom men boven Noord-Korea verken- ningsvlchten uitvoeren. Volgens het Noordkoreaanse persbureau vliegen de bommenwerpers, die op Okinawa zouden zijn gestationeerd, ook boven „andere socialistische landen DEN HAAG De EEG-topconferentie, die op 17 en 18 novem ber in Den Haag zou worden gehouden, is uitgesteld tot 1 en 2 december. Het verzoek om uitstel kwam van Italië. Als reden werd opgegeven, dat minister van buitenlandse zaken Aldo Moro niet op de conferentie aanwezig kan zijn. omdat hij herstellende is van een nieroperatie. Maar in EEG-kringen in I Brussel wordt beweerd, dat het uitstel een excuus zou zijn voor bet feit, dat sommige partners meer voorbereidingstijd willen bebben voor de topbijeenkomst, waar belangrijke onderwerpen als toetreding van Engeland tot de EEG, de Europese éénwor ding en de gemeenschappelijke financiering van de landbouw zullen worden besproken. Het onverwachte uitstel heeft de agenda van de regeringsleiders en minister van buitenlandse zaken, die in Den Haag bijeen zullen komen, danig in de war geschopt. De Franse president Pompidou bij voorbeeld heeft tegen die tijd dan KEY BISCANE De Amerikaanse geheime dienst heeft donderdag twee mannen gearresteerd omdat zij be dreigingen tegen president Nixon hebben geuit. Een woordvoerder van het Witte Huis zei, dat er geen spra ke van was dat de veiligheid van de president rechtstreeks was bedreigd. De arrestatie van George W. Baker en John A. Baker geen familie van elkaar gebeurde enkele uren voordat Nixon voor een lang week einde bij zijn buitenhuis te Key Biscane in Florida arriveerde. Beide mannen werden al geruime tijd door de geheime dienst in de gaten gehou- den. Volgens kringen van het Witte Huis j zijn de twee gevallen niets bijzon ders. Gemiddeld wordt eens per week j een arrestatie verricht wegens bedrei- j ging van het staatshoofd. Over de Europese Unie van Christen-Democraten kon de voorzit ter van de ARP niet veel goeds ver tellen. Het werk in dit verband is verzand. Er bestaan verschillen in politieke conceptie en over de zin van de christelijke politiek. De grote broer in het geheel, de CDU, valt niet op door creativiteit en vernieuwingsdrang. Er bestaan ideeën over een Europese christelijke partij. Dr. Veerman zei: Dat zal al leen zinvol zijn. wanneer het een le vende op de toekomst gerichte ver nieuwingspartij zal zijn. j andere verplichtingen. Een de mi- j nisters van buitenlandse zaken krij- gen daardoor een overbeladen agen- 1 da. Want direct na de Haagse top moeten zij onverwijld naar Brussel, waar van 3 tot 5 december de NA- VO-ministerraad bijeenkomt. Een Nederlandse regeringswoord voerder zei evenwel, dat het uitstel organisatorisch geen bijzondere moeilijkheden geeft. Het heeft zelfs het voordeel dat het werk in rustiger tempo kan geschieden. Oproep Het presidium van de assemblee van de Westeuropese Unie (WEU) en vertegenwoordigers van de drie frac ties in het Britse Lagerhuis hebben intussen in afzonderlijke oproepen gepleit dat op de Haagse top een nieuwe impuls wordt gegeven voor de Europese eenwording. Het presidium dat in Parijs bijeen was, riep de deelnemers aan de top bijeenkomst op „onomwonden hun gemeenschappelijke wil uit te spre ken om tot een akkoord te komen over de methoden 'bij de opbouw en over de plaats en 'de rol van een verenigd Europa" Bovendien zou men op de topconfe rentie duidelijk moeten stellen, dat men in de loop van 1970 vorm wil geven aan een politieke eenwording van Europa. In dit verband stelde het presidium, dat in de naste toekomst onderhandelingen moeten beginnen over toelating van Engeland tot de EEG. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De snelle groei van de middengroepen en het hoger personeel en anderzijds de afneming van de categorie hand arbeiders dwingen de vakbewe ging tot een andere tactiek en strategie. Gestreefd moet wor den naar een structuur, waarbij in de standpuntbepaling en in het beleid een verantwoorde differentiatie en pluriformiteit tot uitdrukking komen. De grote variatie in het werkne mersbestand vraagt een verschil lende aanpak en benadering. De christelijke vakbeweging zal oog moe ten hebben voor de verschillen in positie, verantwoordelijkheden, belan gen en benadering van de maatschap pelijke problematiek. De heer A. Hordijk, secretaris van hel CNV en voorzitter van het Ver bindingsorgaan - Hoger Personeel, sprak vandaag op een conferentie van het hoger personeel met. deze woorden over de nieuwe verhouding, die er groeiende is binnen de vakbe- GENÈVE Vanuit de voormalige protestantse theologische faculteit van de universiteit van Riga in Let land zal de Evangelisch Lutherse Kerk van Letland met toestemming van de USSR voor het eerst een cor respondentiecursus voor theologen geven. Dit houdt verband met het tekort aan predikanten. Op het ogenblik staan twintig stu denten geregistreerd. De cursus duurt vier jaar. Tevens is dezer dagen bekendge maakt, dat een nieuwe editie van het Nieuwe Testament in de taal van Letland binnenkort zal uitkomen. De vorige editie was van 1961. Voor liet eerst in 25 jaar is het nu mogelijk pensioenen uit te betalen aan predikanten, die zich terugtrek ken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5