Nieuwe toekomst voor •ude Leidse schouwburg Vuurzee verwoestte pand Witte Singel Commentaar Brandweer redde moeder en kind Interessante expositie bij Van der Vlist kamsteeg yï Beheer en exploitatie nu in handen commissie Si Schouwburg GEMEENTE LEIDEN Raadsleden beboet Somber gestemde di rekten r tijd ens feestavond N.Z.H. VW's 1600 de L. Weer plasticbrand in Leiden ZANDSCHUIT ZONK IN RINGVAART Heropening meubelzaak in WOUBRUGGE nieuwe leidse courant zaterdag 8 november 1969 m, (Van onze stadsredacteur) LEIDEN Precies een week geledenzaterdag 1 novemberis voor de oude schouwburg aan de Oude Vest een nieuw leven begonnende commis sie\vaarin gemeente en volksuniversiteit K. en O. gelijkelijk zijn vertegenwoordigdnam toen het da gelijks beheer en de exploitatie over en de pas benoemde directeur J. Wvan Damvoorheen be drijfsleider van het Scheveningse Paviljoentheater begon ook met zijn werk, al even enthousiast als de commissieOmdat de oude schouwburg ook na de bouw van een nieuwe, éénzalige schouwburg op het Schuttersveld, een functie zal blijven behoudenis voor de oude schouwburg 9n voorlopig restauratie plan opgesteld Nog dit seizoen zullen enige drin gend nodige verbeteringen worden uitgevoerd: een nieuwe belichtings installatie en het weer bespeelbaar maken van de toneelvloer. De tweede fase behelst het maken van een nieuw toneelhuis een kostbare zaak en de derde fase omvat on der meer verbetering van de zaal, de foyers en de wandelgangen. Na het ingebruiknemen van de nog te bou wen nieuwe schouwburg volgt dan een algehele restauratie. Telegram van Wim Kan Tot de velen, die zich verheugen over het voortbestaan van de oude Leidse schouwburg behoren ook UET IS DUIDELIJK, dat het de ge meente ernst is met het in stand houden van de schouwburg aan de Oude Vest. Dat moet trouwens ook wel, want nu in het gewijzigde plan voor een nieuwe schouwburg geen tweede zaal van kleinere capaciteit wordt opgenomen, wordt de functie hiervan toebedeeld aan de oude schouwburg. Uit wat wij vandaag over de oude schouwburg schrijven, blijkt dat er een frisse wind is gaan waaien in en rond dit brandgevaarlijke gebouw. Commissie en directeur zitten vol plannen en al is met de uitvoering ervan althans met een deel ervan veel geld gemoeid, zij weten zich geschraagd door het idee, dat de schouwburg nu gemeente-eigendom wordt, wat toch zelfs in een „arm lastige" stad als Leiden bepaalde mo gelijkheden kan geven. Er zijn ook ideeën, waarvan de rea lisering geen of nauwelijks geld be hoeft te kosten en die er toch toe kunnen bijdragen, dat de schouw burg meer dan tot nu toe een levende functie krijgt in het stedelijke leven. Alleen de vrijwel permanente aan wezigheid van een directeur en zijn personeel opent al mogelijkheden wij denken aan het openhouden van de verre van uitnodigende deuren en d" uitbreiding van de bespreekmoge- lijkheden. Ook zal het gebouw nu veel intensiever kunnen worden gebruikt, ook voor andere doeleinden. Voorwaarde is wel, dat alle betrok kenen open staan voor wederzijdse ideeën en opvattingen, zonder eigen belangen te laten prevaleren. Spe ciaal de samenwerking tussen K. en O. en de schouwburgcommissie zal vooral in het begin nogal wat tect en aanpassingsvermogen vergen. Het is hi het belang van de schouwburg te hopt n. dat die in ruime mate aan ■e dag zullen worden gelegd. Wim Kan en zijn vrouw Corry Vonk. Zij stuurden directeur Van Dam na zijn benoeming een tele gram, waarin zij hem feliciteerden met zijn benoeming tot directeur van „het liefste schouwburgje van Nederland". Meer dan een eeuw is de schouw burg geëxploiteerd en beheerd door de Leidsche Schouwburg-Vereeniging. Omdat momenteel niet alle aandeel houders in het land zijn, vindt de fei telijke overdracht van de schouwburg aan de gemeente pas in januari plaats. Zoals bekend, is ook het voor malige Carmelitessenklooster eigen dom van de gemeente; dit wordt bestemd als cultureel centrum en het zal een verbinding-binnendoor krijgen met de schouwburg. De schouwburgcommissie is als volgt samengesteld; mevrouw drs. L. J. Th. Kuenen-Janssens (K. en O.), voorzitter; de heer D. Koeke- bakker (K. en O.); ir. W. Kuyper (K. en O.), zal zich speciaal met de restauratieplannen belasten; de heer J. Padt, secretaris; de heer S. San- nes (gemeente); de heer J. W. Schneider (gemeente). Directeur A. J. van der Pompe van K. en O. is als adviseur aan de commissie verbon den. Hapj e eten Directeur Van Dam zit vol ideeën om de schouwburg een zo aantrek kelijk mogelijke functie in het ste delijke leven te laten vervullen. „Voor de toneelwereld mag de schouwburg dan een „dot" zijn, voor het publiek is hij dat zeker niet", zei hij ons. ,.Om te bëginnen is de entree beroerd zelf ben ik ook voorstander van altijd geopen de deuren en dan bevat de zaal een flink aantal niet te beste plaat sen. Wat het repertoire betreft, zie ik het als een taak van de commissie en mij om het zo op te bouwen, dat het voor elk wat wils biedt. En ik vind, dat dit onder meer betekent: rekening houden met de behoefte aan volkstoneel, die er nu eenmaal bestaat. Het zou dom zijn daaraan voorbij te gaan. De bespreekmoge- lijkheden moeten zo ruim mogelijk zijn en er moet ook gelegenheid zijn in de schouwburg een hapje te eten. Misschien zit er voor de omge ving van Leiden ook wat in het lo ten rijden van speciale bussen als er bijzondere voorstellingen eijn". Samenwerking met K. en O. Ook de heer Van der Pompe van K. en O. heeft voor ons zijn licht la ten schijnen op de nieuwe situatie. Begrijpelijk, want K. en O. moet geleidelijk in de theaterbehoeften van haar leden gaan voorzien door haar te participeren in de door de schouwburgcommissie te organise ren vrije voorstellingen. ..Hoe gek het ook mag lijken met zo'n verouderde schouwburg: de vooruitzichten op toneelgebied zijn in Leiden nog gunstig", vertrouwde de heer Van der Pompe ons toe. Landelijk gezien gaat de belang stelling snel achteruit. Het bezet tingspercentage van de Amsterdam se Stadsschouwburg toch wel het mekka in de toneelwereld was in het seizoen 19661967 al terug gelopen tot 46. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat op één toneelavond voor de te levisie evenveel mensen kijken als in een heel jaar alle bezoekers van alle toneelvoorstellingen in het land bij elkaar. In veertien grote provin ciesteden met goede theaters be draagt het bezettingspercentage 70 procent. Leiden steekt daarboven uit met 77 procent en het bezet tingspercentage van de K. en Q.- voorstellingcn bedraagt zelfs 83 pro centwaarschijnlijk het hoogste in het land. Besloten is, dat K. en O. en de schouwburgcommissie elkaar niet Officiële publikaties ONTEIGENING De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 10 november 1969 gedurende der tig dagen ter gemeentesecretarie (Stadhuis, kamer 112) voor een ieder ter inzage zal liggen het door de raad bij besluit van 3 november 1969 voor lopig goedgekeurde plan tot onteige ning, in het belang van de ruimte lijke ordening en de volkshuisvesting, van percelen, die zijn begrepen in het bestemmingsplan (bouwverboden en bijzondere voorgevelrooilijnen) voor het gebied tussen de Herengracht, de Zuidsingel, de Zijlsingel en de Nieu we Rijn. Belanghebbenden kunnen uiterlijk veertien dagen na verloop van de termijn van terinzagelegging schrif telijk bezwaren bij de gemeenteraad indienen. De burgemeester voornoemd,, VAN DER WILLIGEN Haarlemmermeer HAARLEMMERMEER - Een destijds genomen raadsbesluit, om een parkeerverbod in te stellen voor een deel van de Hoofdweg nabij het gemeente huis in Hoofddorp, is een aan tal raadleden noodlottig ge worden. Enkele raadsleden hadden, in verband met de raadsvergade ring, hun auto toch geparkeerd daar waar het niet mocht. Toen de vergadering was afgelopen en de raadsleden weer in de auto stapten, bemerkten zij een bonnetje tussen de ruitenwis sers. Een politieman bleek goede zaken te hebben gedaan. „Wij zijn van ons eigen raadsbesluit de dupe", aldus één van de be trokken raadsleden. ,,Dat is voor ons een dure raad geweest". Katwijk Woensdagavond 8 uur spreekt mevrouw N. A. M. Lod- den-De Vries (arts) voor de Christen Vrouwenbond, afdeling Kat- wijk-Hoornes, in kleuterschool „de Klimroos" over gebruik en misbruik van medicijnen. gaan beconcurreren. Ik verwacht grote mogelijkheden van de nu be gonnen samenwerking, vooral om dat in de heer Van Dam nu een vakkracht is aangetrokken, die er dagelijks bovenop kan zitten" Actie Joker voor jongeren in Oegstgeest OEGSTGEEST - Besprekingen tus sen de Leidse Volksuniversiteit K. en O., haar afdeling te Oegstgeest en het Rijnlands Lyceum hebben ertoe ge leid. dat op 14 november acht werk groepen van start gaan waaraan kan worden deelgenomen door jongeren tussen 15 en 20 jaar, die woonachtig, schoolgaand of werkzaam zijn in Oegstgeest. De organisatie berust bij de Leidse Volksuniversiteit en de werkgroepen zullen in het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest de beschikking hebben over ruimten. Jongelui kunnen deel nemen aan de volgende acht werk groepen: Beeldend bezig zijn; schilde ren ;creatief spel; fotografie; filmen: muziek; mime en pantomime; wand- lappen maken. Na afloop van de avonden is er gelegenheid tot dis cussiëren en relaxen in de beatkel- der. Veertien vrijdagavonden en één za terdagmiddag zullen jonge mensen aan dit object deel kunnen nemen. Vijf avonden kan men aan één van de acht werkgroepen deelnemen waarna men weer een andere werk groep kan kiezen. Binnen het raam van vijftien samenkomsten kan iede re deelnemer dus aan drie werkgroe pen dedlnemen. Alleen de werkgroep fotograferen beslaat vijftien bijeen komsten. Bazaar Haaguijk geopend LEIDEN Gistermiddag om twee uur opende burgemeester Van der Willigen door het ont steken van de feestverlichting de bazaar in het bejaardenhuis Haagwijk aan de Beethovenlaan. Direct daarna klonk door de luidsprekers: „Nou, dan gaan we maar beginnen hé". En alle be woners van het huis en de be zoekers van buitenaf schuifelden langs de tentjes 'eetwaren, kle ding, potjes en sier dingetjes, rad van avontuur en andere attrac ties. De grote trekpleister was natuurlijk de tentoonstelling van de poppen van koningin Juliana. De bazaar duurt tot vanavond half elf. De opbrengst is bestemd voor het windvrij maken van het zonneterras, waarvoor een bedrag van 10.000 guden nodig is. LEIDEN „De klanten die we hebben, moeten we als het ware aan het hart koesteren en hen omgeven met alle vakmanschap en correct heid die we hebben." Adus de heer J. P. A. van Ballegooyen de Jong, direkteur van de NZH, gisteravond in zijn toespraak tijdens de huidt- gings- en feestavond van het bedrijf. De harmonie van het bedrijf open de deze avond ter ere van de jubila rissen en voor het personeel en rela ties van de NZH. De kapel P. Baarf. brengt in zijn marsen en andere num mers een goed in het gehoor liggen de swing. Het warme applaus was dan ook volkomen verdiend. Huldiging De voorzitter van de feestcommis sie, de heer C. Neuteboom, opende LEIDEN De 31-jarige in Oostenrijk geboren schilder Hans Riesberger exposeert in Galerie Van der Vlist aan de Botermarkt 3 te Leiden, 'n aantal indringende goua- ches. Gedeeltelijk in abstracte, ge deeltelijk in zuiver figuratieve vorm penseelt hij zijn indrukken op het blanke papier. Soms in vegen en strepen in ongemengde kleuren, kwasi-ongeritmeerd en -opmosoto- risch opgebouwd met veel uit gespaard wit van het papier. Andere prenten tonen zij het embryonaal herkenbare vormen, opgenomen in een overigens abstract lijnenspel Maar daarnaast zijn er ook volle dig-figuratieve, dus herkenbare prenten aanwezig. Het is moeilijk te constateren waar de grootste zeggingskracht ligt van Riesbergers kunst. Voor ons lig gen de drie richtingen, artistiek ge zien op gelijk niveau, zowel in het indringende lijnenspel van de abstracten, als in het ruimtewerken- de van de figuratieve prentën. Van Anke Blankevoort is bij v/d Vlist objectartige keramiek aanwe zig, zij het o.i. in onvoldoende hoe veelheid om een juiste, ill ieder ge val totale indruk van haar oeuvre te krijgen. De herkenbare vormen zijn sterk gestileerd. In een bepaald inte rieur zullen ze wellicht wel min of meer decoratief werken, maar dat is o.i. de enige, en dan toch maar zeer beperkte gebruikswaarde- Op deze expositie hangen tenslotte nog enkele wandkleden van de naaldkunstenares Mary Plooy. Mooi geritmeerd door de uitvloeiende cir kelsegmenten is „Rode zon". „Zeil schepen" is eveneens een goed gecomponeerd doekje, maar de wat fletse kleurschakering kan maar ma tig boeien. Dat doet weer wel een klein doekje in ronde vormen met weliswaar gedekte, doch goed tegen elkaar afgewogen tinten. Belangstel lenden en liefhebbers kunnen deze tentoonstelling nog gaan zien tot 21 november. Willem Prins Geveilde percelen LEIDEN In het venduhuis der Notarissen werden de volgende per celen geveild t.o.v. Not. M. P. Kaptein te Leiden. Tollensstraat 9 gemijnd op f 4255,-, koper de heer Dreef; Gerecht 11, ge mijnd op f 10.800,-, koper mak. v. d. Drift q.q.; Rijndijkstr. 15, gemijnd op f 4750,-, koper H. D. v. Duuren q.q.; Pioenstraat 2, gemijnd op f 4300, ko per H. D. v Duuren q.q.; Koolstraat 6, gemijnd op f 4100,-, koper Goddijn; Koolstraat 8, gemijnd op f 2050,-, ko per F. v. Beukering q.q.; Herman- straat 15, gemijnd op f 2050,-, koper de heer Koster; Borgerstraat 1, ge mijnd op f 3500,-, koper de heer Dreeg; Pr. Hendrikstr. 13/13a, ge mijnd op f 8900,-, koper P. Moer man q.q. hierna het officiële gedeelte: de hul diging van een drietal 40-jarige jubi larissen, te weten de heren M. 't Hart (Oegstgeest), W. J. Kamp (Voorburg) en J. G. Schoneveld (Lei den). De direkteur van de NZH rele veerde dat zij reeds eerder, maar dan in kleine kring, gehuldigd en bejubeld waren, maar dat hij nu nogmaals de dank en de geluk wensen van het bedrijf wilde over brengen. Veertigjarige jubilea zullen in de toekomst steeds zeldzamer worden, daar staat echter tegenover dat men straks 'n grote drom van vijfen twintig-jarige jubilea zal kunnen vie ren. Ook aan hen zal op dezelfde wijze aandacht worden besteed. Hoewel het een feestavond was. voelde de direkteur zich toch ge noodzaakt te wijzen op de sombere financiële toestand van het openbaar vervoer in het algemeen, en van de NZH in het bijzonder. Hij hoopte dat de overheid alsnog zal besluiten de NZH een subsidie toe te kennen, daar anders het onontbeerlijke open baar vervoer in ernstige moeilijkhe den zal komen. Hij riep het perso neel op de uiterste efficiency te be trachten. Het tweede gedeelte van de avond was toevertrouwd aan het ge zelschap Coos v/d Velde, het trio Henk Baving en the three Jacksons. juist terug van een toernee door Ca nada. Zij brachten met veel vaart en verve een goed non-stop variété-pro gramma. De avond werd besloten met een bal met muziek van The Gamebreakers. Getest, goedgekeurd, schrif telijk gegarandeerd. In div. kleuren en uitvoeringen. Al met een le aanbetaling van f 1490 OCCASION-CENTRUM OEGSTGEEST Geversstraat 30. tel. 01710—51940. Dagelijks geopend, van 8.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 1018 uur. Zondag 1418 uur. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Gistermiddag tegen kwart voor vijf: in de winkel voor schuimplastic, polyester en rotan- meubelen van de firma Anka, Witte Singel 108. wordt plasticljjm overge goten waarbij brandbare dampen vrijkomen: op hetzelfde moment komt een met lijm ingesmeerd stuk plastic in aanraking met de bran dende gaskachel, achter in de werk plaats-winkel. Er volgt een steek vlam en enkele seconden later staat het hele pand in lichterlaaie. Aan alle kanten braken de vlammen naar buiten. Terwijl het echtpaar Kanbier en zijn twee werknemers ternau wernood het vege lijf kunnen red den, komen bij de brandweer ach ter elkaar zes meldingen binnen over deze brand, waarvan één van de po litie. De eerste melding: 16.47 uur; pre cies twee minuten later is de eer ste brandweerwagen ter plaatse. In de twee minuten, die nodig zijn om naar het brandende pand te rijden, op de hoek Witte SingelHeren straat, zien de brandweermannen al, dat daarvan niets meer te redden valt. Als een brandende fakkel staat ie winkel met daarboven een woon gedeelte en daarboven een slaapver dieping tussen café Aniba en an dere woningen ingeklemd. Hulpgeroep Direct na aankomst hoort bevel voerder H. Hartevelt hulpgeroep van achter een deur naast het bran dende pand, een deur, die aan de buitenkant is geblokkeerd door de vlammenzee. Hij bedenkt zich geen ogenblik, trapt de deur in en trekt, .ie vlammen met zijn lichaam afwe rend, een in paniek geraakte moe ier met kind naar buiten die zich n de bovenwoning naast de winkel gevonden. Zelf loopt hij daarbij lichte >randwonden op. De brandweer zet nog een tweede vagen in alsmede de ladderwagen en een commandowagen. Terwijl de oolitie in zeer korte tijd alle ver keer omleidt en met dranghekken nieuwsgierigen op een afstand houdt tracht de brandweer te redden wat er te redden valt. Ruim een ton Er wordt „afgelegd" op open wa ter en het vuur wordt met acht stralen en een waterkanon aange pakt onder leiding van ondercom mandant R. de Haas. Ook comman dant Broeshart is ter plaatse. Na veertig minuten kan het „brand mees ter" worden gegeven. Balans: een totaal uitgebrand pand directe schade tussen de f 100.000 en f 120.000. Ook het café Aniba is door het vuur aangetast. Een keuken en een slaapkamer op de eerste verdieping ervan brand den uit. Schade circa f 6000. Er is hier ook veel waterschade, voorna melijk doordat een waterleidingbuis was gesmolten. Chloorgassen De snelheid waarmee het vuur om zich heen greep, moet vooral wor den toegeschreven aan de chloor gassen, die bij plasticbranden vrijko men en die het vuur een voortdu rende injectie geven. Het echtpaar Kanbier van de fa. Anka was slechts gedeeltelijk verze kerd; het uitgebrande pand was niet hun eigendom eigenaar is de heer Bijl. De eigenaar van café Aniba was volledig verzekerd. Doordat het vuur ook aan de ach terkant van het pand zo snel om zich heen greep, heeft de brand weer slechts op het nippertje het daarachter gelegen magazjjn van een supermarkt kunnen behouden. HAARLEMMERMEER De brandweer rukte vrijdagmiddag uit naar de Akcrdijk. waar in de ring vaart een motorschip, „de Onderne ming" (eigenaar P. van Lindbcrgen uit Amsterdam) in zinkende toestand verkeerde. Door het trillen van de scheepsmotor was de buitenboord- kraan open geraakt, waardoor het water binnenstroomde. Toen de brandweer arriveerde stond er al 30 centimeter water bo ven de buikdenning. Met een draag bare motorspuit werd de machineka mer leeg gepompt. De brandweer kon de kraan weer vast draaien. Het schip was geladen met 134 ton zand. WOUBRUGGE Het geheel ge moderniseerde en aanzienlijk vergro te winkelpand van de heer C. West-' maas werd vrijdagmiddag officieel heropend door burgemeester J. C. van Wageningen. De weduwe van de heer J. West- maas gaf een toelichting. Juist 75 jaar geleden begon grootvader C. Westmaas aan de Vierambachtsweg een zadelmakerij. In 1925 werd het bedrijf naar het huidige pand op de hoek van de Raadhuisstraat ver plaatst en uitgebreid met stoffering. Er zijn nu nieuwe showrooms met een keurcollectie meubels en stoffe ring. - Later op de dag gaven vele inge zetenen en zakenrelaties van hun be- langstelling voor dit snel gegroeide bedrijf blijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3