Er komt gespreksstof genoeg voor Alg. Kerkvergadering Vliegende schotels gaven stoot tot nieuwe wereldbeschouwing Eerste ronde Topleiding moet taken meer gaan selecteren Synode beschuldigt kerk van Bilthoven MENSHEID ZOCHT NIEUWE HEILANDEN Een woord voor vandaag Gisteren eerste vergadering in Zuid-Hollancl Uw probleem is het onze... Program chr. partijen voor Zuid-Holland CHJO: Centrum gespreksgroep doet vervelend Houtbonden: korter werken en 3 procent BEROEPÏNGSWERK Smaak van nieuwe wijn Drie man van Keo in zee gevonden Symposium over gevaren van procesindustrie ZATERDAG 8 NOVEMBER 196? |N' De pericoop van Maleachi over de echtscheiding eindigt met de volgende opmerking: „Want ik haat de echtscheiding, zegt de Here, de God van Israël, en dat men zijn gewaad met ge weldpleging overdekt, zegt de Here der heerscharen. Daarom weest op uw hoede voor uw hartstocht en weest niet ontrouw." Hartstocht is een geweldige macht. Hij sleurt ons mee, maakt ons tot willoze slachtoffers. Met hartstocht moet niet gespot worden. Maar tegelijkertijd moeten we goed beseffen, dat hartstocht in ons leven niet het laatste woord behoeft te heb ben. Hartstocht overvalt ons alleen, als we ons hart op de tocht zetten. Zolang ons hart die ene toebehoort en God toebehoort die twee sluiten elkaar niet uit is er voor hartstocht geen plaats. Daarom wordt God in deze tekst de „God van Israël" genoemd. Hij is de God die het hart van Israël heeft ontvan gen. Israël spreekt immers van „geheel uw hart" geven aan God. Liefde is het antwoord op hartstocht. Liefde sluit harts tocht uit. Maar ik schreef net ook, dat hartstocht een geweldige kracht is. Dan mogen we ook nog met iets anders rekening houden. God wordt in deze tekst ook genoemd: de Here der heerscha ren. Die uitdrukking spreekt van Zijn macht. Hij heeft al Zijn engelen en cherubim ter beschikking om ons te beschermen. Daarom is het beste antwoord dat wij ook deel uitmaken van de „heerscharen" van de Heer. Als wij in Zijn dienst staan, dan ook kan hartstocht ons niet overweldigen, ómdat wij een veel groter macht achter ons hebben. We lezen vandaag Hebreeën 6 We lezen morgen: Hebreeën 7 9-20. 1-10. Brieven «le niet rijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge- helmhouding ts verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In alzonder- Ujke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: In de badcel is de grond graniet. Nu is er op dat graniet doordat ik daarop mijn was doe en er veel sop op de vloer komt een witte laag op sommige plaatsen ge komen. Antwoord: Dergelijk kunstgraniet ig gemaakt van cement, stukjes marmer en kiezel. U kan dus daarop niet gaan werken met bijtende mid delen. Als een normale schoonmaak beurt met sop en schuurpapier niet helpt, is het enige het graniet te laten schuren en polijsten door een granietwerker. De vloer wordt dan weer als metlw. 1 r Vraag: Ik heb een schilderij, een rotspartij en waarschijnlijk een Rijngezicht, van Wilhelm Theodor Nocken, payagiste a Diksseldorf, 19 siècle (Ec.All.). exposé partier de 1850 (dictionaire Benezit 3.367V Kan u hierover iets meer vertellen. Antwoord: Deze schilder bevindt zich niet in onze archieven. Het beste is te informeren bij het rijksbureau voor kunsthistorische documentatie. Korte Vijverberg 7. Den Haag. Vraag: Een groot slaapkamerraam ligt op het westen. Dit is waarschijnlijk van dun glas. De re gendruppels. die er bij westenwind opkomen, maken een verschrikke lijk lawaai. Wat is hiertegen te doen? Dikker glas laten inzetten, dubbele ramen? De ruit zit niet los. Antwoord: Het vermoeden ligt voor de hand dat het glas te dun is; u kunt dus een aanmerkelijk dikke re ruit laten inzetten. Vraag: Als een gescheiden vrouw een tweede huwelijk aangaat, is dan de gewezen man verplicht alimenta tie te blijven betalen voor zijn min derjarig kind? Antwoord: De alimentatieplicht van de man voor het kind duurt voort. Vraag: Wat is het adres van de Nederlandse vereniging van het stripschap en dat van de stripwin kel Lambiek te Amsterdam? Antwoord: Het adres van de heer H. R. Mondria, secretaris dier ver eniging. is Tevelinghof 8, Leiden, dat van Lambiek, Kerkstraat 104, Amsterdam. (Van een onxer verslaggevers) DEN HAAG De provinciale be sturen van ARP. CHU en KVP in Zuid-Holland hebben gisteravond in een te Rotterdam gehouden geza menlijke vergadering overeenstem ming bereikt over de inhoud van een gemeenschappelijk program voor de komende verkiezing van leden van de Provinciale Staten. In deze bijeenkomst, welke onder leiding stond van de heer Woudstra (AR), waarbij ook de gedeputeer den N. v. d. Brugge (AR), dr. R. Eysink (KVP) en ir. N. Buysert (CH) aanwezig waren, werd op basis van de gemeenschappelijke overtuiging dat het Evangelie van Jezus Christus het uitgangspunt en fundamentele inspiratiebron van po litiek handelen dient te zijn. beslo ten in de komende zittingsperiode van de Provincial Staten nauw sa men te werken, regelmatig gezamen lijk fractieberaad te houden, werk groepen in te stellen en het gemeen schappelijk beleid af te stemmen op het door de kandidaten van ARP. CHU en KVP te onderschrijven ge meenschappelijk programma. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Vroeger gebruikte de CHU het bestaan van stromingen in de Unie als excuus om geen poli tiek te voeren en nu gaat het gevaar weer dreigen doordat een kleine be houdende groepering vervelend gaat doen, ondanks de afspraak geen blok vorming. geen uitspraken naar bui ten". De CHJO-voorzitter Jac. Huijsen richtte vanmiddag op de Najaarscon ferentie van de CH-jongeren in Drie bergen dit verwijt blijkbaar rechtstreeks naar de Cen trum-Gespreksgroep. „De CHJO is een redelijke club", aldus Huijsen, „die niets extreems eist. Als jongeren verlangt men een vooruitstrevend be leid en goede interne meningsvor ming, die democratisch tot stand komt". Hij had dan ook weinig waardering voor de manier waarop de Cen- trum-Grespreksgroep, voor hem een zeer behoudende groepering, naar buiten treedt. Unie heeft pech De jongeren hebben begrip voor de pecht, die de Unie de laatste tijd schijnt te achtervolgen. Ten aanzien van de onduidelijke koersbepaling toonden de jongeren geduld. Maar. aan alle geduld komt een eind en de CHJO wil niet weer de volgende ver kiezingen met lege handen ingaan. De jongeren wiPen dat het bestuur, hoofd- en dagelijks bestuur, met durf en vastbeslotenheid zullen bouwen aan de vernieuwing en zich daarbij niet laten tegenhouden door behou dende groepen. (Van onze kerkredactie) LEIDEN Er behoefde gisteravond in Leiden niet eerst één schaap over de brug te komen eer de aanwezigen het woord vroe gen. Nauwelijks had de praeses, dra. Nicolette H. Volteren, direc trice van Oud-Poelgeest, de gelegenheid gegeven om voorstellen in te dienen, of de eerste spreker vroeg het woord. Hij had niet slechts één voorstel voor de agenda van de Algemene Kerk Vergadering (AKV) van de Hervormde Kerk, maar wel vier. Hij diende ze in namens een bijbelkring in Warmond. Voor de vergadering begon, toonde dra. Volteren zich een beetje bezorgt. Het regende en ze kende de lauwheid van het hervormde kerkvolk, dat zich niet gauw voor een kerkelijke zaak nat laat regenen. Hervormde inlanders van Leiden en omstreken hielden haar dan ook lang in spanning. Pas na achten bleek, dat ze zich helemaal geen zorgen had behoeven te maken. De Koningskerk van Leiden is mis schien geen grote kerk. maar hij was uitzonderlijk bezet Gisteravond werd dus voor Zuid- Holland de eerste vergadering gehou den in het kader van de Algemene Kerkvergadering. Meelevende en niet meelevende hervormden, maar ook an deren konden met argumenten omkleed onderwerpen noemen, die op de AKV ter sprake zullen moeten komen. En al gauw bleek dat deze geheel nieuwe vergadering aan onderwerpen geen ge brek kzal hebben. Vrede De bijbelkring in Warmond droeg er alleen al vier aan. Het eerste had dra. Volteren in besprekmg: de AKV moet zich uitspreken over het probleem van oorlog en vrede en daarbij duidelijk alle atoomwapens afwijzen. Een stu dent was het daar helemaal niet mee eens. Voor hem had de kerk duidelijk genoeg gesproken in het kernwapen rapport van de synode. Al gauw zei een ander, dat de leden van de kerk dat rapport gewoon naast zich neer heb ben gelegd. Het onderwerp zal worden doorge geven om op de agenda te komen. Slecht'; veertien aanwezigen waren daartegen Voor er een tweede onder werp aan de orde werd gesteld, stond UTRECHT Bij de vernieuwing van de cao's in de houtsector, die eind dit jaar aflopen, denken de drie samenwerkende vakbonden aan een reëelc loonstijging van drie procent metd e mogelijkheid van inflatie- ajnpassing. De bonden overwegen bij de start van een cao, vooruitlopend op de te verwachten prijsstijgingen, een voorschot te vragen. De bonden willen de arbeidstijd verkorten tot 42,5 uur en het aantal vakantie- en snipperdagen tot maxi maal 20 uitbreiden. Ook wordt gedacht aan het invoe ren van een maximum-vakantietoe slag voor volwassenen van 600. iemand op, die kritiek had op de lei ding, omdat de praeses niet begonnen was met gebed. Naar zijn gevoel zou een belangrijke bijeenkomst als deze kerkvergadering alleen kunnen slagen als de hulp van de Heilige Geest werd ingeroepen. V erscheidenheid Lang niet iedereen bleek het met eens te zijn, maar hoewel sommigen het toch wel probeerden, liet de meer derheid duidelijk blijken geen discus sie over het gebed op prijs te stellen. Al spoedig echter groeide uit deze vraag een veel wijder probleem: moet er niet veel meer verscheidenheid ko men in gebedsvormen, in eredienst, in de belijdenis? Er werd ernstige kritiek geuit op het huidige kerkboek, omdat het niet genoeg mogeliikheden biedt. Heel in het biizonder drong, één spreker erop aan, dat er geprobeerd moet worden om te komen tot een nieuwe belijdenis. Later bleek hij gesteund te worden door meerderen in de vergadering. Een student wilde bijvoorbeeld in het kerkboek ook de geloofsbelijdenis van de God-is-dood-theologen Dorothee Sölle opnemen. Maar toen het onder werp onder woorden moest worden ge bracht voor de agenda werd het toch algemener geformuleerd. Met acht stemmen tegen werd besloten dat de AKV moet gaan praten over de vraag of nie een veel groter verscheidenheid van vormen in de kerk kan worden toegestaan. Structuren Natuurlijk ontbrak de roep om structuurvernieuwing van de kerk en samenleving niet. Merkwaardig ge- i noeg verkreeg het voorstel om te gaan spreken over structuurvernieuwing van de kerk niet zo'n geweldige grote meerderheid. Voor structuurvernieu wing van de maatschappij was een veel grotere groep. Een student wilde in dat verband dat de kerk een studie gaat maken van de programma's van de politieke par tijen. vooral van wa zij zeggen over ontwikkelingshulp. Tal van andere onderwerpen kwa men ter sprake, te veel om op te noe men. Maar ook bleek dat lang niet alle aanwezigen voor een dergelijk ex periment als een Algemene Kerkverga dering zijn. Zij behoorden lang niet alleen tot de ouderen. Opmerkelijk was trouwens dat over het algemeen de jongeren het meest aan het woord wa ren. En lang niet alle jongeren beho ren tot de voorstanders van de AKV. Jonge tegenstanders klaagden er bij voorbeeld over dat ze een minder heidsgroep waren en dat er nauwe lijks naar hen werd geluisterd. Armoede Uit hun kring, maar ook ouderen spraken daarover, kwam ook de sug gestie naar voren om op de agenda het probleem te plaatsen van de „gees telijke armoede" van de kerk. En nie mand drong erop aan dat dit als een apart punt op de agenda zou komen. Het gevolg was dat het zal worden in gediend als een soort onderdeel bij de roep om verscheidenheid. Het is de vraag of degenen die er over spraken daarmee zo gelukkig zijn. De kerk als instituut kreeg gister avond veel te verduren. Er werd ge klaagd over bureaucratie en dirigisme. Maar niet alleen de leiding van de kerk werd als een rem aanvaard, ook de kerkorde. En zo kwam op de agen da ook de vraag of de huidige kerk orde niet een remmende uitwerking beeft op het kerkelijk leven. Gisteren bleek dat de tegenstanders van een AKV de voorbereidende ver gadering niet boycotten. Ze waren er en spraken zich vrijmoedig uit. En toen er over een bepaalde opmerking wat gegnuifd werd zi.i één van hen: „Mag ik ook het recht hebben van inspraak of niet?" En hij kreeg het. In het land begint men zich al over de kerkvergaderingen druk te maken. De classis Goes heeft de synode al laten weten niet gelukkig te z\jn met het inl- LEIDEN De eerste ronde van de Algemene Kerk Vergadering van de Hervcormde Kerk is begonnen. In de ze maand worden in alle delen van ons land regionale vergaderingen ge houden. Mensen kunnen daar bepaalde onderwerpen naar voren brengen, die naar hun mening op de agende moeten komen. Deze onderwerpen zullen allemaal door een werkcommissie worden inge deeld en zo zal er een agenda worden opgesteld. Dan worden alle onderwer pen aan de plaatselijke gemeenten toe gezonden. Die besluiten wat zij zelf kunnen bespreken en wat van lande lijk belang is. De onderwerpen die dan overblijven op een regionale vergadering. Op nieuw worden daar de onderwerpen uitgezocht die van regionaal belang zijn om te bespreken. De algemene onderwerpen komen vervolgens op de AKv met Pinksteren volgend jaar op Heydepark aan de orde. tiatief. De classis is vooral boos. omdat zij niet in het plan is gekend. Zij vreest ook dat de termijn van voorbe reiding te kort is. Daardoor zal de vergadering hooguit „festival van pres siegroepen" worden. Deze classis vraagt of de AKV een jaar zal worden uitgesteld om beter voorbereid te worden. Het breed-ministerie van de ring Rhenen is het daar met algemene stem men mee eens. Ook zij veroordeelt de haast waarmee alles is opgezet. De clas sis Heusden heeft al laten weten niet mee te zullen doen. Ook deze classis wil minstens een jaar uitstel om er ze ker van te zijn dat de Hervormde Kerk de AKV zal organiseren. Maar inmiddels is het werk al be gonnen. Eergisteren werden de eerste twee vergaderingen gehouden in Nij- verdal en Hoogkarspel. In Zuid-Hol land was gisteren Leiden de eerste stad die begon. Volgende week, op 14 no vember. komen Den Haag, Rotterdam. Gouda en Dordrecht aan de beurt. Op merkelijk is uit de opgaven van de provincies, dat tot nu toe de provincie Friesland nog helemaal verstek laat gaan. NED. HERV. KERK Beroepen te Nijmegen (vac. J. v. d. Hoek) - toez.: dr. J. v. d. Wef. jeugd- pred. te Utrecht Aangenomen de benoem, t. geestel. verzorger v. d. verpleeginrichting De Kreek te 's Gravenzande (m.l.v. 1 mei): P. Moerenhout te Rotterdam-Kralingen; naar H. I. Ambacht: C. Baas te Nieu- werkerk a. d. IJssel. Bedankt voor Hardinxveld (2e p.p.): drs. I. Boot te Wijngaarden; voor Som- melsdijk: J. Smit te Putten; voor Berg ambacht: G. v. Estrik te Genemuiden. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Veenendaal (3e p.p.) Th. Ferwerda te Amsterdam- Wa tergraafsmeer. Bedankt voor Schiedam (vac. J. N. Nammensma)A. M. de Hoogh te Dalf- GEREF. KERKEN (vrijgem.) Aangenomen naar Rijnsburg (vac. dr. J. Douma): K. Deddens, pred. te Cura sao. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogeveen: G. Bijkerk te Oud-Beijerland. Bedankt voor Apeldoorn-Zuid: J. Westerink te Haamstere-Kerkwerve. Dit is de Surinaamse pater Aloyi F. Ziehen, die bisschop Kuypen zal opvolgen als bisschop van Paramaribo. Toch toestemming voor C' mars langs Witte Iluis WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft de organi satoren van de demonstratie tegen de oorlog in Vietnam (volgende week za terdag) alsnog toestemming gegeven de protestmars ook langs het Witte Huis te laten trekken. Dit was aanvan kelijk verboden uit vrees voor ongere geldheden. (Van onze kerkredactie) KAMPEN Een nieuwe uitdml king heeft zijn intrede gedaan In k kerkelijk jargon: „de ondergronds kerk". Meestal wordt daarmee et groep in de vrije westerse wert aangeduid die samenkomt in huis en zich om kerk noch kerkorf bekommert. Meestal ook zijn dergelijke groeps nogal „links- radicaal". Maar Kok;. Kampen heeft nu een boek uitgeg* ven waarin we met een geheel ai ders geaarde „ondergrondse kerk" j aanraking komen. De Amerikaan Keith Mill» schreef een boek, dat hij „De smai van nieuwe wijn" noemde. Z:; klacht van de kerken is, dat ze gen naar „een behoorlijke dosis belkennis. Maar er wordt niet vraagd, of men bereid is zich Christus over te geven in die al te zin, die de nieuwe chri: eraan hechten." Tegenover de „nieuwe theolog stelt hij „de nieuwe christenen", sen die uit geloofservaring kunn spreken, elkaar ontmoeten, san bidden, samen de bijbel bestudenj en samen verantwoordelijk leren voor mensen in nood. Het is eer, heel persoonlijk geworden. Miller laat zien, hoe evangelie tot hem kwam in zijn standigheden. Het zou een „vix boek genoemd kunnen worden, dat woord niet zo was uitgesli Het is een beetje een ander boeki we van Kok gewend zijn, maaiii zeker een geheel eigen lezerskr* vinden, omdat het een antwoord op een diepe behoefte die bij vel leeft. (Prijs 7,90; 130 pagina's). Voorzitter Registeraccountants (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De register accountants hebben in het Con gresgebouw vandaag de accoun tantsdag 1969 gehouden. Voor zitter drs. J. Los stond uitvoerig stil bij de opleiding tot accoun tant, vooral rond het gecompli ceerder worden van de maat schappij. De verwachting be staat. dat in samenwerking met andere betrokkenen, het NIvRA op dit terrein in de toekomst een grotere activiteit kan ont plooien. In een preadvies werd gezegd., dat' als gevolg van het ..management" moet word n gezien een accentver schuiving van dagelijkse leiding naar beleidsvorming in het bedrijfsleven. Teneinde haar functie doelmatig en zonder gevaar voor eigen gezondheid te blijven uitoefenen, moet de topleiding selectief zijn in de taken die zij voor haar rekening neemt. Grotere aan dacht moet worden besteed aan de kwa liteit van het „management" en hel verbeteren van de kwaliteit van de or ganisatie. Het beroep van accountant moet zich nu al bezinnen op de gevol gen. die de ontwikkeling kan hebben voor de functievervulling door de ac countant. Daarbij zal specialisatie ge wenst zijn. Dr. P. Kuin zegt in zijn advies o.m. te verwachten een reactie op de in dustrialisatie. de technologische revo lutie en zelfs de stijgende welvaart. „Wij zijn in onze dagen geiu'gc van een herleving van het protest tegen welvaart en techniek en de droom van een mooie, broederlijke gemeenschap. NEW YORK 235 kilometer ten zuiden van het eiland Nantuiket heeft men drie verdronken bemanningsleden van het tankschip Keo eevonden. Hat woensdag in een storm in tweeën is gebroken. Al eerder had men een on bemande reddingssloep met de naam Keo erop gevonden. De Keo had 36 man aan boord. De dragers van de beweging zijn hoofdzakelijk studenten, oudere scho lieren en jongere intellectuelen". „Hun doelwit is de maatschappij als geheel. Hun oproep tot totale af braak in nihilistisch, hun ideaal van opbouw daarna herinnert aan het 19e- eeuwse anarchisme", stelde hij. Hij meende dat de drang tot gelijkmatige verdeling van inkomens en vermogen over verschillende bevolkingsgroepen in de komende jaren met onvermin derde kracht doen gelden. Over de inspraak zei hij, dat de drang daartoe zal toenemen, maar dat zeggenschap in het beleid van de on derneming niet verenigbaar is met de eisen van een goede ondernemingslei ding. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Na zes jaar wordt in Nederland opnieuw een symposium ge organiseerd. dat de gevaarsaspecten in do chemische en procesindustrie tot on derwerp heeft. HeJ tweedaagse sympo sium wordt donderdag en vrijdag in het Nederlands Congresgebouw te Den Haag gehouden en zal geopend worden door staatssecretaris dr. R. J. H. Krui- singa. Het staat onder auspiciën van de af deling chemische echniek van het Ko ninklijk instituut van ingenieurs en de rc!:e 'hemriche chnologie va® de Koninklijke Nederlandse chemische vereniging. Van de ingeschreven 210 deelnemers komen er ongeveer 70 uit het buiten land. Inleiders en deelnemers zullen voor al de gevaren bekijken die zich bij diverse processen kunnen voordoen. Dit hoeft nie alljd een explosie te zijn. de zogenaamde ..langzame explosie" kan veel gevaarlijker ziin. Men kan de op- losrng roeken in verhoogde veilig heid-voorsch^ften. maar veel beter is het het verloop van de processen te bestuderen en te whzieen als de vei- ?b«id hierbii pebaat is. De cohtc - '~tpn -uilen ook iiaoa m of de enorme rchaalvergroting. die in de chemische en procesindustrie aan de I gang is, ook de risico's verhoogt. Boven een snelweg in Californië werd in 1965 deze vliegende schotel gefotografeerd. (Van onze kerkredatie) HOOGEVEEN Gisteren kwamen op de synode van de Gereformeerde Kerken-vrij ge maakt de kwestie Bilthoven en de kwestie Loosdrecht ter sprake. De gereformeerde kerk- vrijgemaakt van Bilthoven werd beschuldigd ernstig in gebreke te zijn gebleven, evenals de ker- keraad. In de gedachtenwisseling op de synode ging het vooral om de hou ding van enkele ouderlingen uit de kerken en van enkele ambtsdragers van de kerkeraad van Bilthoven, die de gemeente hadden opgeroepen van achter de kerkeraad. Dat hadden zij gedaan op 29 mei 1969, twee dagen nadat de kerkeraad nog had vergaderd, toen de praeses, ds. C. van Leeuwen had geconstateerd, dat de breoders elkaar niet hadden gevonden, maar dat men de bespre kingen zou voortzetten. Open brief Ds. C. J. Breen en ds. D. Nieuwen- huis vroegen of het voor de ambts dragers die de gemeente opriepen fc juiste moment was geweest en of zich niet eerst tot de classis haddi moeten wenden. De rapporteur, ds. van Houdt meende echter, dat dit n* het geval was. De kerkeraad had melijk besloten om ds. J. Snijder, ee ondertekenaar van de open brief, laten voorgaan in de kerkdiensten Toen de ambtsdragers, die het niet mee eens waren, daar bezwa tegen maakten en de kerkeraad ero wezen dat hij zich moest houden as de uitspraak van de classis Utrecht Breukelen antwoordde ds. Van Leeu wen, dat men dan zijn bezwaren tege ds. Snijder eerst maar eens moe bewijzen. De kerkeraad wilde niet van de classis uit in appèl Volgens ds. Van Houdt had het weiru zin meer om zich tot de classis wenden. Wat de kwestie Loosdrecht betref de kerkeraad heeft indertijd de tx vestiging van de beroepen predikai ds. J. Verhoeff laten doorgaan, hoew deze predikant was geschorst De synode sprak gisteren uit, d de kerkeraad van Loosdrecht zich nu zijn bezwaarschrift tot de particulia synode had moeten wenden. (Van onze kerkredactie) STUTTGART De vliegende schotels van enige jaren geleden hebben een nieuwe wereldbe schouwing gestimuleerd. Dit is de conclusie van de Duitse theo loog dr. Kurt Hutten, die een van 's werelds grootste specia listen is op het gebied van sek ten. Zijn conclusie is dat de vliegende schotels-beweging een religieuze inslag heeft. Meestal worden in vaktaal de vlie gende schotels aangeduid met de let ters „UFO", een afkorting van de Engr'se benarr'rg „Unidentified Fly ing Obiects". Hoewel ze naarstig be st u-'p-v-d worden, hebben de techni sche sp:- ali'ten geen kans gezien •m t° voorkomen 'at er allerlei the orieën en specula''es Je ronde doen. Uit die theorieën is die nieuwe wereldbeschouwing voortgekomen die in vakkringen de „UFO-bewe- ging" wordt genoemd. Dr. Kurt Hutten geeft uitvoerig informatie over deze beweging. Hij begint bij de oudste geschiedenis van de mensheid, onder meer ook de bij belse periode en alle visioenen van toen. En hij eindigt in het midden van deze eeuw, toen vele „vliegende scnotels" boven Noord-Amerika en elders in de wereld werden waarge nomen. VISIOENEN De psycholoog dr. Carl Gustav Jung schreef in 1958 de dingen die in vroeger tijden aan de hemel werden gezien toe aan ..collectieve visioe nen." Als voorbeeld haalde hij aan wat de kruisridders zagen tijdens de belegering van Jeruzalem. Opwin ding of angst worden ~oms geprojec teerd in buitenwereldse objecten. Volgens dr. Hutten kunnen, de vlie tende schotels die in 1947 en de daar opvolgende jaren opdoken terug te voeren zijn tot het „geestelijke kli maat dat toen apocalyptisch geladen was". De wereld was in de jaren vijftig immers zeer diep onder de indruk van de atoombom. Hutten herinnert zijn lezers eraan hij schrijft erover in zijn eigen vaktijdschrift dat aan sekten is ge wijd dat toen de koude oorlog tussen de wereldblokken zijn diepte punt had bereikt. In Korea werd he vig gevochten en de wereldvrede, waarvan men zich na 1945 zo veel had voorgesteld, leek verder weg dan ooit. BRANDWEER Juist op dat moment begonnen de geheimzinnig vliegende schotels te verschijnen en ontstond er een bewe ging, waarvan de aanhangers zich beslist niet met hersenspinsels bezig meenden te houden of hallucinaties hadden, maar die vast geloofden te maken te heb:>en met een soort ..kos mische brandweer". Naar hun gevoel kwamen zeer edele ruimtebewoners naar ons toe om de mensheid voor zelfvernietiging te behoeden. In deze uitleg van de van de ruimtewezens" ziet dr. Hifj ten een geloofsbeweging die in oiuf moderne wereld een antwoord op de geestelijke en politieke spacj ningen, op de massificatie, de 1 worsteling en de zelfvervreem van de mens. Hutten schrijft: In de boodsc van de Middelaar Christus die 1 ons is gekomen vinden zij geen i woord of vervulling. Daarom zijn ij op zoek naar. andere heilanden die vinden zij in de vliegende i tels." Tegelijkertijd predikt dit geloof een heilsverwachting, die - of ze nu op echte boodschappen vil ruimtewezens te baseren is, of 4 een schepping van het eigen angst! onderbewustzijn een rUep innerlijl verlangen openbaar maakt. Daarom, zegl Hutten mae de theoj leaie niet aan deze verlangens voojl bijkiiken: Zij moet in Chns'ii' kosmos overwinnen en Christus 4 kosmisch perspectief zien."

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2